
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 22 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 marca 2025 r. (wpływ 17 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Rozpoczął Pan jednoosobową działalność gospodarczą 13 stycznia 2025 roku. Główna gałąź Pana działalności obejmuje usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i pozostałe doradztwo w zakresie zarządzania. Pana dochody uzyskane z prowadzenia działalności gospodarczej są opodatkowane wg skali podatkowej. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w domu jednorodzinnym, stanowiącym Pana własność, w którym obecnie Pan zamieszkuje. Dom jest sfinansowany kredytem hipotecznym, który otrzymał Pan przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Pomieszczenia, w których jest prowadzona działalność gospodarcza, nie są przeznaczone wyłącznie na wykorzystanie na cele działalności gospodarczej, stąd niemożliwe jest ustalenie przez Pana dokładnej proporcji wykorzystania domu na cele działalności gospodarczej w stosunku do powierzchni domu. Pomieszczenia, które wykorzystuje Pan do prowadzenia działalności gospodarczej, to: salon połączony z kuchnią, toaleta, korytarz łączący wszystkie pomieszczenia oraz dwustanowiskowy garaż w bryle domu. Powierzchnia tych pomieszczeń to: salon z kuchnią (45,9m2), toaleta (3m2), korytarz (13,19m2) oraz garaż (36m2). Całkowita powierzchnia domu wynosi 170m2. Powierzchnia wszystkich pomieszczeń, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, wynosi 98,09m2, co stanowi 57,7% powierzchni całkowitej domu. Pomieszczenia te nie mają wydzielonej części wyłącznie do prowadzenia działalności ani wyposażenia, które może być wykorzystywane wyłącznie do jej prowadzenia oraz uwzględniając ich mieszany charakter, racjonalnym jest ustalenie proporcji procentowej wykorzystania ich na cele prowadzenia działalności na poziomie 30%.
Działalność prowadzona jest w domu od samego początku, czyli od (…) stycznia 2025 roku. Koszty ewidencjonuje Pan w księdze przychodów i rozchodów.
Umowa o kredyt hipoteczny została zawarta z Bankiem (…) listopada 2021 roku na okres do (…) listopada 2042 roku, z zastrzeżeniem sytuacji, w której umowa wygasa wcześniej na skutek spłaty wszystkich zobowiązań wynikających z tej umowy.
Dom nie stanowi środka trwałego w Pana działalności. Spłaty odsetek od kredytu hipotecznego na zakup domu, zgodnie z harmonogramem dokonuje Pan co miesiąc. Odsetki od kredytu są faktycznie płacone co miesiąc, zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu. Ponosi Pan też koszty związane z używaniem i eksploatacją domu jednorodzinnego opisanego wcześniej, takie jak: koszty dostawy energii elektrycznej, koszty dostawy wody i odbioru ścieków, koszty wywozu odpadów i dostaw internetu i utrzymania łącza.
Swoje usługi wykonuje Pan zdalnie za pomocą komputera, telefonu, rzutnika czy projektora, które są Panu niezbędne do prowadzenia telekonferencji czy spotkań online z klientami. Pana praca wymaga od Pana perfekcyjnej ergonomii pracy. W domu ma Pan bardzo dobre warunki do skupienia i ciszę, której Pan potrzebuje, by dobrze świadczyć swoje usługi doradcze i konstruować odpowiednią strategię dla Pana klientów. W domu spotyka się Pan również z klientami, a w przyszłości będzie Pan prowadził z tego miejsca szkolenia grupowe online. W garażu parkuje Pan samochód, który jest środkiem trwałym w Pana działalności. Wszystkie umowy cywilnoprawne: kredytowa, na dostawę wszelkich mediów (prąd, woda, internet) są zawarte przez Pana. Płatności dokonywane są z Pana rachunku bankowego.
Pytanie
Czy zapłacone przez Pana odsetki od kredytu hipotecznego i koszty na utrzymanie i korzystanie z lokalu (domu mieszkalnego), tj. energia, woda, media, przemnożone zgodnie z przyjętą przez Pana proporcją 30%, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie w odniesieniu do postawionego przez Pana pytania – zapłacone przez Pana odsetki od kredytu hipotecznego i pozostałych wydatków (media, prąd, woda) przemnożone przez proporcję 30%, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 Ustawy o PIT przez koszty uzyskania przychodów należy rozumieć wszelkie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Art. 23 ust. 1 pkt 32 wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Uważa Pan, że powyższy przepis warunkuje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytów koniecznością zapłaty tych odsetek. Jednocześnie nie zawęża katalogu pożyczek (kredytów), wyłączając z tego katalogu kredytów hipotecznych. Zważywszy na fakt, że choć zgodnie z definicją koszty uzyskania przychodów należy rozumieć szeroko, to jednocześnie muszą mieć one związek przyczynowo-skutkowy z osiąganym przychodem lub zabezpieczaniem/zachowaniem jego źródła. W związku z powyższym, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki od tej części domu, która może być wykorzystywana do prowadzenia działalności, z uwzględnieniem jej mieszanego charakteru (tj. wykorzystania również do celów prywatnych). Stąd wskazuje Pan konieczność ustalenia szacunkowej proporcji, która w racjonalny sposób odzwierciedli stopień użycia domu jednorodzinnego na cele działalności gospodarczej, a następnie przemnożenie zapłaconych odsetek przez wartość proporcji. Wynik tego działania pozwala na ustalenie wartości odsetek poniesionych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ponadto, odsetki te nie są związane z realizacją inwestycji, tym samym nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji inwestycji.
Możliwość rozliczania proporcjonalnej części odsetek była już prezentowana w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:
·z 3 kwietnia 2023 r. Nr 0115-KDIT1.4011.55.2023.2.MK,
·z 7 października 2022 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.646.2022.1.AA,
·z 16 maja 2024 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.196.2024.2.KD.
W Pana ocenie wydatki (odsetki od kredytu hipotecznego, rachunki za prąd, wodę i media), których dotyczy pytanie, pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z Pana przychodami lub źródłem przychodów i są ponoszone w celu osiągniecia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia Pana źródła przychodów. Nie znajdują się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wszystkie wydatki są właściwie udokumentowane.
Jest Pan świadomy, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodami uzyskanymi z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tych przychodów – każdorazowo spoczywa na Panu (podatniku).
Uważa Pan, że odsetki są kosztem podatkowym, jeśli spełniają następujące przesłanki:
·są faktycznie zapłacone,
·pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,
·nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
·pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
·nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
·być właściwie udokumentowany.
Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.
Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszty uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętych przychodów.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodów to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast kosztami służącymi zabezpieczeniu źródła przychodów są koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodów w przyszłości.
Zwracam przy tym uwagę, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodami uzyskanymi z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tych przychodów – każdorazowo spoczywa na podatniku.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że rozpoczął Pan jednoosobową działalność gospodarczą 13 stycznia 2025 roku. Prowadzi Pan tę działalność w domu jednorodzinnym, stanowiącym Pana własność, w którym obecnie Pan zamieszkuje. Dom jest sfinansowany kredytem hipotecznym, który otrzymał Pan przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Pomieszczenia, w których jest prowadzona działalność gospodarcza, nie są przeznaczone wyłącznie na wykorzystanie na cele działalności gospodarczej – ustalił Pan proporcję procentową wykorzystania pomieszczeń na cele prowadzenia działalności na poziomie 30%. Dom nie stanowi środka trwałego w Pana działalności. Odsetki od kredytu są faktycznie płacone co miesiąc, zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu. Ponosi Pan też koszty związane z używaniem i eksploatacją domu jednorodzinnego, takie jak: koszty dostawy energii elektrycznej, koszty dostawy wody i odbioru ścieków, koszty wywozu odpadów i dostaw internetu i utrzymania łącza.
W sytuacji wykorzystywania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej części nieruchomości (domu mieszkalnego) stwierdzam, że między wydatkami związanymi z jej utrzymaniem i korzystaniem (koszty dostawy energii elektrycznej, koszty dostawy wody i odbioru ścieków, koszty wywozu odpadów i dostaw internetu i utrzymania łącza) a prowadzoną działalnością istnieje związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa wyżej. Wydatki te mogą zatem – pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania – stanowić koszty uzyskania przychodów w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystania domu na cele działalności gospodarczej do całej powierzchni domu.
Wobec powyższego poniesione koszty na utrzymanie i korzystanie z domu (koszty dostawy energii elektrycznej, koszty dostawy wody i odbioru ścieków, koszty wywozu odpadów i dostaw internetu oraz utrzymania łącza), proporcjonalnie do zajmowanej na działalność gospodarczą powierzchni tego domu, będą stanowić koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Natomiast w odniesieniu do kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu hipotecznego na sfinansowanie domu jednorodzinnego przeznaczonego w części na prowadzenie działalności gospodarczej wyjaśniam, co następuje.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:
– pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
– pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.
Ponadto, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Na podstawie powołanych regulacji – dopiero zapłacenie odsetek od kredytu (pożyczki) daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, o ile odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.
W konsekwencji, odsetki są kosztem podatkowym, jeśli spełniają następujące przesłanki:
·są faktycznie zapłacone,
·pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,
·nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Z powyższych przepisów wynika, że aby prawidłowo rozliczyć koszty uzyskania przychodów, istotny jest moment poniesienia przez podatnika wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu (pożyczki).
Skoro wskazany przez Pana dom jednorodzinny będzie w części wykorzystywany w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu hipotecznego w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w Pana działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.
Podsumowanie: zapłacone przez Pana odsetki od kredytu hipotecznego i koszty na utrzymanie i korzystanie z lokalu (domu mieszkalnego), tj. energia, woda, media, przemnożone zgodnie z proporcją w jakiej dom jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Jednocześnie wskazuję, że w wydanej interpretacji nie oceniłem ustalonej przez Pana proporcji wykorzystania domu na cele prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam bowiem postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.