Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko jest prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 27 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 18 marca 2025 r. (wpływ) - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zastanawia się Pan nad zakupem metali szlachetnych przechowywanych u dostawcy (...), a następnie sprzedaży po czasie dłuższym niż 6 miesięcy. Dostawca przechowuje metal w swoich skarbcach ale umożliwia dostawę zakupionego metalu. Chce Pan skorzystać z przechowywania przez dostawcę.

Zastanawia się Pan również nad zakupem metali szlachetnych, które będą dostarczone i przechowywane w magazynie bezcłowym przypisanym do Pana, a następnie sprzedaży po czasie dłuższym niż 6 miesięcy.

Uzupełnienie wniosku

W uzupełnieniu wniosku podał Pan, że:

·Złożył Pan wniosek o interpretacje dla dwóch niezależnych zdarzeń, opłata została złożona za 2 interpretacje.

·Jest Pan polskim rezydentem podatkowym.

·Uzyskuje Pan dochody z działalności wykonywanej osobiście oraz pozarolniczej działalności gospodarczej.

·Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 2016 r. w zakresie:

73.12.C Pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),

55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,

70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

73.11.Z Działalność agencji reklamowych.

·Dotychczas nie dokonał Pan transakcji nabycia i zbycia metali szlachetnych. Wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego.

·Zamierza Pan dokonać transakcji zakupu w 2025 r.

·Rozważa Pan zakup złota lub srebra.

·Zamierza Pan dokonać zakupu wyłącznie jako osoba fizyczna.

·Zamierza Pan dokonać zakupu w celu przechowania.

·Środki na zakup metali będą pochodziły z dochodów uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście przez Pana.

·W przypadku (...) metale będą w postaci standaryzowanych sztabek 100 g, a w przypadku magazynu bezcłowego również sztabki standaryzowane różnej wagi.

·Rozważa Pan (...) z powodu certyfikacji tej firmy przez (...), co zapewnia bezpieczeństwo dostawy i przechowywania.

·(...) pozwala na zakup metalu szlachetnego i przechowywanie go w zabezpieczonym skarbcu w jednej z kilku lokalizacji na świecie, umożliwia w dowolnym momencie złożenie wniosku o fizyczną dostawę kupionego metalu w formie sztabek lub odsprzedaż metalu po jakimś czasie.

·Za przechowywanie kupionego metalu pobierana jest dodatkowa opłata od kupującego naliczana od czasu przechowywania.

·Transakcje będą miały charakter rzeczywisty, uzyskuje Pan potwierdzenie wagi zakupionego metalu oraz potwierdzenie przechowywania go w skarbcu.

·Podczas przechowywania metal cały czas należeć będzie do Pana i sprzedający nie może w żadnym stopniu korzystać z metalu.

·Ma Pan również prawo odebrania fizycznego metalu, który jest w trakcie przechowywania w dowolnym momencie lub fizycznej dostawy pod wskazany adres.

·(...) wystawia potwierdzenia każdej transakcji zakupu sprzedaży z datą, ceną oraz wagą i rodzajem zakupionego metalu.

·Planuje Pan dokonanie kilku sporadycznych transakcji, które nie będą wykonywane regularnie.

·Nie jest Pan w stanie oszacować na ten moment ilości, ponieważ rozważa zdarzenie przyszłe, będzie to niewielka ilość.

·Nabycie odbywa się bezpośrednio od firmy (...), która jest sprzedającym w transakcji kupna sprzedaży.

·Przechowywanie u dostawcy odbywa się w jednym z kilku skarbców w różnych lokalizacjach, kupujący opłaca dodatkowy koszt przechowywania w zależności od czasu przechowywania oraz w każdym momencie może wnioskować o fizyczny odbiór lub dostawę pod dowolny adres lub odsprzedać metal firmie (...).

·Będzie Pan ponosił koszty przechowywania zarówno w przypadku (...) jak i magazynu bezcłowego.

·W 1 zdarzeniu przyszłym będzie Pan dokonywał transakcji tylko od sprzedawcy (...).

·W 2 zdarzeniu przyszłym może Pan dokonać transakcji od innych podobnych firm, które pozwalają na dostawę do magazynu bezcłowego, ale nie została jeszcze określona konkretna firma. Nie będą dokonywane transakcje z osobami fizycznymi. Będzie Pan zawierał umowy kupna sprzedaży metalu o określonej wadze i rodzaju. Sporadycznie kilka transakcji. Nie jest Pan w stanie określić, ale będzie to niewielka ilość.

·Nie będzie Pan występował w charakterze podatnika od towarów i usług ponieważ sprzedaż będzie wyłącznie jako osoba prywatna. Zarówno zakup jak i sprzedaż odbędą się jako prywatne transakcje nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

·Ma Pan zamiar dokonać zbycia po dłuższym okresie, ponad 6 miesięcy lub dłużej firmie skupującej metal.

·Ma Pan zamiar w każdym przypadku dokonać transakcji po okresie dłuższym niż 6 miesięcy od daty zakupu.

·Ma Pan zamiar dokonać zbycia na rzecz firm ale nie są określone jeszcze konkretnie.

·Będzie Pan dokonywał transakcji kupna sprzedaży określonego rodzaju metalu o określonej wadze i cenie.

·Ma Pan zamiar dokonać sprzedaży do firm. które zajmują się skupem.

·Nie będą wymagane takie działania jak: pozyskiwanie nabywców, prezentowanie ofert sprzedaży, działania marketingowe czy korzystanie z usług wspierających kupno lub sprzedaż.

·Środki ze sprzedaży metali szlachetnych przeznaczy Pan na konsumpcję własną.

Pytanie

Czy zysk osiągnięty ze sprzedaży metali zgodnie z przedstawionymi zdarzeniami 1 i 2 nie będzie podlegał pod opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

W sformułowanym w uzupełnieniu wniosku własnym stanowisku twierdzi Pan, że Pana zdaniem, w obu zdarzeniach 1 i 2 będących przedmiotem wniosku zysk uzyskany z takich transakcji nie będzie podlegał pod opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych powołując się na art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan w uzupełnieniu wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania

Opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych określają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści tego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź, od których minister właściwy ds. finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Źródła przychodów

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów ww. ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

·pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

·odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (pkt 8 lit. d).

Pana wątpliwości budzi kwestia czy w sytuacji opisanej we wniosku uzyskany przez Pana dochód z tytułu zbycia metali szlachetnych po upływie 6 miesięcy od ich zakupu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powołany powyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Odrębnym natomiast źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z treść definicji zawartej w wyżej cytowanym art. 5a pkt 6 ww. ustawy wynika, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków:

1)po pierwsze dana działalność musi być działalnością zarobkową,

2)po drugie działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz,

3)po trzecie działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona.

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Natomiast przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Zatem każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą, niezależnie od tego czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Przy tym, każdy przypadek należy oceniać indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Przychód z odpłatnego zbycia rzeczy może zatem stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) albo z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy.

Skutki podatkowe zbycia metali szlachetnych

Z opisu sprawy wynika, że:

·Uzyskuje Pan dochody z działalności wykonywanej osobiście oraz pozarolniczej działalności gospodarczej, którą prowadzi od 2016 r. w zakresie: pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet), obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, oraz w zakresie działalność agencji reklamowych.

·w 2025 r. planuje Pan dokonanie kilku sporadycznych transakcji zakupu złota lub srebra na platformie (...) z powodu certyfikacji tej firmy przez (...), co zapewnia bezpieczeństwo dostawy i przechowywania.

·Zakupu dokona Pan wyłącznie jako osoba fizyczna w celu przechowania. Środki na zakup będą pochodziły z dochodów uzyskanych z działalności wykonywanej osobiście przez Pana.

·Transakcje nie będą wykonywane regularnie. Będą miały charakter rzeczywisty, uzyskuja Pan potwierdzenie wagi zakupionego metalu oraz potwierdzenie przechowywania go w skarbcu. Podczas przechowywania metal cały czas należeć będzie do Pana i sprzedający nie może w żadnym stopniu korzystać z metalu. Ma Pan również prawo odebrania fizycznego metalu, który jest w trakcie przechowywania w dowolnym momencie lub fizycznej dostawy pod wskazany adres.

·Może Pan również dokonać transakcji od innych podobnych firm, które pozwalają na dostawę do magazynu bezcłowego, ale nie została jeszcze określona konkretna firma. Nie będą dokonywane transakcje z osobami fizycznymi. Będzie Pan zawierał umowy kupna sprzedaży metalu o określonej wadze i rodzaju. Sporadycznie kilka transakcji. Nie jest Pan w stanie określić, ale będzie to niewielka ilość.

·Ma Pan zamiar w każdym przypadku dokonać sprzedaży zakupionych metali na rzecz firm, które zajmują się skupem. Zbycia dokona Pan w każdym przypadku po okresie dłuższym niż 6 miesięcy od daty zakupu.

·Nie będzie Pan podejmował takich czynności jak pozyskiwanie nabywców czy prezentowanie ofert sprzedaży. Jak również nie będzie Pan podejmował działań marketingowych czy korzystał z usług wspierających kupno lub sprzedaż.

·Środki ze sprzedaży metali szlachetnych przeznaczy Pan na konsumpcję własną.

Podsumowanie

Treść wniosku przemawia za tym, że sprzedaż opisanych we wniosku metali szlachetnych nie będzie wykraczała poza zakres zwykłego wykonywania prawa własności.

Wprawdzie jednocześnie prowadzi Pan działalność gospodarczą, ale jest to działalność w zupełnie innym zakresie niż handel metalami szlachetnymi.

Okoliczności wskazane przez Pana we wniosku wskazują, że u podstaw Pana działania leżą wyłącznie Pana cele osobiste, wobec czego czynność zbycia wskazanych metali szlachetnych będzie stanowiła rozporządzanie majątkiem osobistym.

Potwierdza to fakt, że zakupu metali szlachetnych będzie Pan dokonywał sporadycznie, jako osoba fizyczna (prywatnie) za posiadane oszczędności.

Nie będzie Pan podejmował takich czynności jak pozyskiwanie nabywców czy prezentowanie ofert sprzedaży.

Jak również nie będzie Pan podejmował działań marketingowych czy korzystał z usług wspierających kupno lub sprzedaż. Jednocześnie uzyskane środki ze sprzedaży metali szlachetnych przeznaczy Pan na konsumpcję własną.

Mając zatem na względzie przedstawiony opis sprawy i przywołane powyżej przepisy prawa, nie sposób zakwalifikować przedmiotowej, planowanej sprzedaży metali szlachetnych po okresie dłuższym niż 6 miesięcy od daty ich nabycia jako mającej mieć miejsce w ramach działalności gospodarczej.

W konsekwencji, planowaną przez Pana sprzedaż metali szlachetnych należy rozpatrywać w oparciu o art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazałem powyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Skoro zatem, w każdym opisanym we wniosku przypadku zbycia metali szlachetnych zamierza Pan dokonać po okresie dłuższym niż 6 miesięcy od daty ich zakupu, dokonana sprzedaż nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ terminu, o którym mowa w tym przepisie i tym samym nie będzie skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

W świetle powyższego stanowisko Pana przedstawione w uzupełnieniu wniosku jest prawidłowe.

Niemniej powinien mieć Pan na względzie, że gdyby w przyszłości Pana czynności w zakresie nabywania i zbywania metali szlachetnych nabrały charakteru stricte zarobkowego, były wykonywane w sposób zorganizowany oraz ciągły, działalność taka będzie mogła nosić znamiona działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111).