
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowy od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 7 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 18 lutego 2025 r. (wpływ 21 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni to osoba fizyczna. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Mieszka w budynku wielorodzinnym. Do budynku tego przynależy ogródek. Jest to lokal mieszkalny. Stanowi on wyłączną własność Wnioskodawczyni.
Wnioskodawczyni zakupiła tę nieruchomość, a wcześniej sprzedała inne nieruchomości, tj. lokal mieszkalny i działkę budowlaną. W związku z brakiem upływu okresu 5-letniego, Wnioskodawczyni sprzedała te nieruchomości, jednocześnie oświadczając, iż kwota uzyskana ze sprzedaży będzie wydatkowana na tzw. cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawczyni obecnie mieszka wraz z rodziną, tj. mężem i dwójką dzieci w przedmiotowej nieruchomości. Pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Nie planuje przeprowadzki, a inwestycja w instalację fotowoltaiczną ma przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, a także zwiększyć wartość rynkową mieszkania.
Instalacja będzie posadowiona w całości na ogródku Wnioskodawczyni i jest podłączona do instalacji wraz z licznikiem, który przynależy wyłącznie do lokalu Wnioskodawczyni.
Wnioskodawczyni planuje zakup i montaż urządzeń, tj. konstrukcji i paneli fotowoltaicznych. Nie będzie korzystać z dofinansowań np. unijnych. Jest zgoda spółdzielni i (…) na podłączenie licznika wyłącznie do tego konkretnego lokalu.
W piśmie z 18 lutego 2025 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wyjaśniła Pani, że wniosek dotyczy zaistniałego już stanu faktycznego. Elementy wniosku, w których pojawiają się słowa mogące sugerować, że czynności jeszcze nie dokonano i zdarzenie dopiero nastąpi w przyszłości, należy uznać za błąd językowy, tj. oczywistą omyłkę pisarską.
Ponadto, uzupełniła Pani opis o następujące informacje:
1.Czy posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163)?
Odpowiedź: Tak, Wnioskodawczyni posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163). Nie osiąga też żadnych dochodów za granicą.
2.Czy w okresie którego dotyczy złożony wniosek prowadziła Pani działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę wyjaśnić:
-w jakim dokładnie zakresie prowadziła Pani taką działalność (np. w zakresie obrotu nieruchomościami)?
-czy sprzedaż nieruchomości (lokalu mieszkalnego oraz działki budowlanej) nastąpiła w ramach wykonywania tej działalności?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni prowadzi od (…) października 2024 r. jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…), która polega na: pozyskiwaniu klientów, wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników (kody PKD 2007: 82.99.Z., 46.19.Z., 74.90.Z., 78.10.Z.).
Nie była to działalność w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż nieruchomości nie nastąpiła w ramach wykonywania działalności gospodarczej.
3.Kiedy (dd-mm-rrrr) zakupiła Pani lokal mieszkalny oraz działkę budowlaną?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni zakupiła lokal mieszkalny przy ulicy (…) kwietnia 2019 r., natomiast działkę budowlaną otrzymała w formie darowizny od rodziców (…) czerwca 2017 r.
4.Kiedy (dd-mm-rrrr) dokonała Pani sprzedaży nieruchomości, tj. lokalu mieszkalnego i działki budowlanej?
Odpowiedź: Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego przy ulicy (…) grudnia 2020 r., natomiast działki budowlanej (…) czerwca 2021 r.
5.Kiedy (dd-mm-rrrr) zakupiła Pani lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym wraz z ogródkiem, o którym mowa we wniosku?
Odpowiedź: Zakup mieszkania przy ulicy (…) nastąpił w dwóch etapach: najpierw w dniu (…) lutego 2021 r. podpisano umowę deweloperską, natomiast (…) grudnia 2021 r. podpisano umowę sprzedaży przenoszącą własność (ostateczną).
6.W opisie sprawy wskazała Pani:
Instalacja będzie posadowiona w całości na ogródku wnioskodawczyni i jest podłączona do instalacji wraz z licznikiem, który przynależy wyłącznie do lokalu wnioskodawczyni.
Wnioskodawczyni planuje zakup i montaż urządzeń tj. konstrukcji i paneli fotowoltaicznych.
Wobec rozbieżności w opisie sprawy należy wyjaśnić, czy już dokonała Pani zakupu i montażu urządzeń, tj. konstrukcji i paneli fotowoltaicznych, czy dopiero planuje dokonać ich zakupu i montażu?
Odpowiedź: Tak, Wnioskodawczyni już dokonała zakupu i montażu urządzeń, tj. konstrukcji i paneli fotowoltaicznych. Wyraz „będzie” w zacytowanym zdaniu użyto mylnie (omyłka pisarska).
7.Na jakie konkretnie cele zostanie wydatkowany przez Panią przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości, tj. lokalu mieszkalnego oraz działki budowlanej? Proszę o jednoznaczne, enumeratywne wyliczenie wszystkich wydatków poniesionych przez Panią, ponieważ z opisu sprawy wynikają inne wydatki niż z pytania nr 2.
W opisie sprawy wskazał Pani:
Wnioskodawczyni planuje zakup i montaż urządzeń tj. konstrukcji i paneli fotowoltaicznych.
Natomiast w pytaniu nr 2 wskazuje Pani:
(…) różne podzespoły, elementy tej instalacji i montaż poszczególnych części (…)
Odpowiedź: Kwoty przeznaczono na następujące cele:
-wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną;
-malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej;
-dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawę wraz z montażem magazynu energii (…);
-montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę.
8.Czy środki ze sprzedaży nieruchomości, tj. lokalu mieszkalnego oraz działki budowlanej przeznaczy Pani na cele wskazane w odpowiedzi na pkt 7 niniejszego wezwania, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich odpłatne zbycie?
Odpowiedź: Tak, środki ze sprzedaży już zostały przeznaczone na cele wskazane w odpowiedzi na pkt 7 wezwania i termin 3-letni został zachowany.
9.Jakiego rodzaju wydatki rozumie Pani pod pojęciem „konstrukcje”? Proszę o opisanie tego wydatku oraz wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Panią do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Jako konstrukcje Wnioskodawczyni rozumie:
-wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną;
-malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej;
-dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawę wraz z montażem magazynu energii (…);
-montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę.
10.Jakiego rodzaju wydatki rozumie Pani pod pojęciem „podzespoły, elementy instalacji”? Proszę o opisanie tego wydatku oraz wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Panią do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź: Mając na uwadze pkt 9 uzupełnienia wniosku Wnioskodawczyni wskazuje, że „podzespoły, inne elementy instalacji” to:
-wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną;
-malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej;
-montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę.
Wnioskodawczyni chodziło o to, że sam montaż można podzielić na dwie części: pierwsza to dostawa wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawa wraz z montażem magazynu energii (…), natomiast inne to wszystkie wymienione w niniejszym punkcie.
11.Wobec wskazania w opisie sprawy:
Instalacja będzie posadowiona w całości na ogródku wnioskodawczyni i jest podłączona do instalacji wraz z licznikiem, który przynależy wyłącznie do lokalu wnioskodawczyni.
należy wskazać, czy instalacja jest/będzie trwale w jakikolwiek sposób połączona z elementami konstrukcyjnymi budynku, tj. stanowi/będzie stanowić jego część składową, której bez uszkodzenia nie można zdemontować, czy też będzie to całkowicie odrębny obiekt wolnostojący?
Odpowiedź: Instalacja jest całkowicie odrębnym obiektem wolnostojącym, nie połączonym trwale z elementami konstrukcyjnymi budynku. W przypadku, gdyby np. Wnioskodawczyni przeprowadziłaby się i chciałaby instalację ze sobą przenieść (zakładając, że byłoby to możliwe), to jest taka hipotetyczna możliwość. Jednak celem jest, aby instalacja zasilała w energię ten konkretny lokal mieszkalny.
12.Czy będzie Pani posiadała wystawione na siebie rachunki, faktury lub inne udokumentowane rzetelne i wiarygodne dowody potwierdzające wydatkowanie przychodu pochodzącego ze sprzedaży nieruchomości (lokalu mieszkalnego, działki budowlanej) na cele wskazane w odpowiedzi na pkt 7 wezwania? Jeśli tak – to jakie to będą dokumenty?
Odpowiedź: Tak, Wnioskodawczyni posiada wystawione na siebie rachunki, faktury lub inne udokumentowane rzetelne i wiarygodne dowody potwierdzające wydatkowanie przychodu pochodzącego ze sprzedaży nieruchomości (lokalu mieszkalnego, działki budowlanej) na cele wskazane w odpowiedzi na pkt 7 wezwania. Będą to imienne, zawierające wszystkie wymagane przepisami prawa elementy, faktury wystawione na Wnioskodawczynię, wystawione na wszystkie z 4 poszczególnych czynności wskazanych w pkt 9.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 18 lutego 2025 r.)
1.Czy wydatkowanie pieniędzy na instalację fotowoltaiczną, tj. dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawę wraz z montażem magazynu energii (…) czyli tzw. fotowoltaikę, posadowioną w przydomowym ogródku budynku wielorodzinnego, w sytuacji gdy z fotowoltaiki będzie korzystała jedynie Wnioskodawczyni z rodziną, w stanie faktycznym przedstawionym powyżej, udokumentowane fakturami spełniającymi normy prawa, można uznać za wydatek poniesiony na cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2.Czy wydatkowanie pieniędzy na czynności techniczne (pomocnicze) wobec instalacji fotowoltaicznej, tj. wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną; malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej i montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę, posadowione w tym samym miejscu, gdzie instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii, związane z elementami o których mowa w pytaniu 1, położone w przydomowym ogródku budynku wielorodzinnego, w sytuacji gdy z fotowoltaiki będzie korzystała jedynie Wnioskodawczyni z rodziną, w stanie faktycznym przedstawionym powyżej, udokumentowane fakturami spełniającymi normy prawa, można uznać za wydatek poniesiony na cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu z 18 lutego 2025 r.)
Ad 1.
Odpowiedź na zredagowane pytanie jest twierdząca.
Ad 2.
Odpowiedź na zredagowane pytanie jest twierdząca.
Ponadto Wnioskodawczyni wyjaśniła, że chociaż z daleko idącej ostrożności sformułowano dwa pytania, to dotyczą one w praktyce jednej inwestycji. Główną cenę stanowi dostawa wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawa wraz z montażem magazynu energii (…). Jednak znaczną część ceny stanowią również: wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną; malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej i montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę. Czynność główna nie miałaby żadnej wartości, gdyby nie dokonano czynności pobocznych. Sam zakup tzw. fotowoltaiki z magazynem energii nie pracuje i nie ma dla Wnioskodawczyni znaczenia bez wykonania, montażu i malowania innych pobocznych elementów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie stanowi ono źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa majątkowego w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości i forma prawna jej nabycia.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości. Zatem pojęcie to należy rozumieć szeroko, tzn. że nabycie nieruchomości następuje z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci nabycia własności rzeczy.
W tym miejscu wskazuję, że zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Stosownie do treści art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Z opisu sprawy wynika, że (…) czerwca 2017 r. otrzymała Pani w formie darowizny od rodziców działkę budowlaną, którą sprzedała Pani (…) czerwca 2021 r. Ponadto, (…) kwietnia 2019 r. zakupiła Pani lokal mieszkalny przy ul. (…), który sprzedała Pani (…) grudnia 2020 r. Sprzedaż nieruchomości nie nastąpiła w ramach wykonywania działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, zarówno sprzedaż (…) czerwca 2021 r. działki budowlanej otrzymanej (…) czerwca 2017 r. w formie darowizny od rodziców, jak i sprzedaż (…) grudnia 2020 r. lokalu mieszkalnego przy ul. (…) nabytego (…) kwietnia 2019 r., stanowi dla Pani źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż ww. nieruchomości (lokalu mieszkalnego oraz działki budowlanej) nastąpiła przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym nabyto te nieruchomości.
Dochód uzyskany ze zbycia nieruchomości, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Na podstawie art. 30e ust. 2 ww. ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 19 ust. 3 powołanej ustawy:
Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
W myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
Na podstawie art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.
Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Jak wynika z powyższych przepisów, podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości określonym zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak obliczony dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Według do art. 30e ust. 4 ww. ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
a)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
b)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Na mocy art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Art. 30e ust. 7 cyt. ustawy stanowi, że:
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Na podstawie art. 45 ust. 1 i ust. 1a pkt 3 powołanej ustawy:
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.
Dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 tej ustawy – może jednak zostać objęty zwolnieniem z opodatkowania przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:
dochód zwolniony = D × W/P
gdzie:
D – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,
W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
P – przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.
Cytowany powyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym wiąże skutki prawne w postaci zwolnienia od opodatkowania z faktem przeznaczenia – w warunkach określonych w ustawie – uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przychodu wyłącznie na własne cele mieszkaniowe wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ww. ustawy.
Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia.
W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Tym samym, aby dochód z tytułu sprzedaży nieruchomości był w całości zwolniony z podatku dochodowego, cały przychód ze zbytej nieruchomości musi być wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:
wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Stosownie do art. 21 ust. 26 powołanej ustawy:
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Katalog wydatków wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 cyt. ustawy ma charakter zamknięty. Niezbędnym zatem warunkiem do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest wydatkowanie otrzymanego przychodu na cele mieszkaniowe określone w ww. ustawie. Przepis ww. artykułu wiąże też skutek prawny w postaci zwolnienia dochodu z odpłatnego zbycia od podatku dochodowego od osób fizycznych z terminem wydatkowania przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy podkreśla, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, zwolnienia podatkowe oraz ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też, skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia jest możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie prawa.
W związku z tym, tylko wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia – w terminie i na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131, a szczegółowo opisane w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – pozwala na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia. Zatem, korzystanie ze zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji. W przypadku niewypełnienia warunków określonych w wyżej cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik traci prawo do ulgi i jest zobowiązany do złożenia korekty zeznania oraz zapłaty podatku dochodowego.
Wskazać przy tym również należy, że kwestia wydatkowania środków pieniężnych uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości powinna być dla celów podatkowych udokumentowana rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje ściśle określonego sposobu dokumentowania poniesionego wydatku na własne cele mieszkaniowe. Takimi dokumentami mogą być m.in. umowy sprzedaży, faktury VAT bądź też inne dokumenty, które ten fakt mogą potwierdzić.
W przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Z opisu sprawy wynika, że posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie osiąga Pani żadnych dochodów za granicą. Od (…) października 2024 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na: pozyskiwaniu klientów, wyszukiwaniu miejsc pracy i pozyskiwaniu pracowników (kody PKD 2007: 82.99.Z., 46.19.Z., 74.90.Z., 78.10.Z.). Nie jest to działalność w zakresie obrotu nieruchomościami. Pozostaje Pani w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Zakupiła Pani mieszkanie (lokal mieszkalny) w budynku wielorodzinnym, przy ulicy (…) w dwóch etapach: najpierw w dniu (…) lutego 2021 r. podpisano umowę deweloperską, natomiast (…) grudnia 2021 r. podpisano umowę sprzedaży przenoszącą własność (ostateczną). Obecnie mieszka Pani wraz z rodziną, tj. mężem i dwójką dzieci w przedmiotowej nieruchomości. Do budynku tego przynależy ogródek. Sprzedała Pani nieruchomości, tj. (…) czerwca 2021 r. działkę budowlaną otrzymaną (…) czerwca 2017 r. w formie darowizny od rodziców oraz (…) grudnia 2020 r. lokal mieszkalny przy ul. (…) zakupiony (…) kwietnia 2019 r. W związku z brakiem upływu okresu 5-letniego od nabycia ww. nieruchomości oświadczyła Pani, że kwota uzyskana ze sprzedaży będzie wydatkowana na tzw. cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Środki ze sprzedaży ww. nieruchomości zostały w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich odpłatne zbycie, przeznaczone na następujące cele: wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną; malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej; dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawę wraz z montażem magazynu energii (…); montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę. Nie korzystała Pani z dofinansowań np. unijnych. Instalacja posadowiona jest w całości na Pani ogródku i jest podłączona do instalacji wraz z licznikiem, który przynależy wyłącznie do Pani lokalu. Instalacja jest całkowicie odrębnym obiektem wolnostojącym, nie połączonym trwale z elementami konstrukcyjnymi budynku. W przypadku, gdyby np. przeprowadziłaby się Pani i chciałaby instalację ze sobą przenieść (zakładając, że byłoby to możliwe), to jest taka hipotetyczna możliwość. Jednak celem jest, aby instalacja zasilała w energię ten konkretny lokal mieszkalny. Miała Pani zgodę spółdzielni i (…) na podłączenie licznika wyłącznie do tego konkretnego lokalu. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną ma przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, a także zwiększyć wartość rynkową mieszkania. Posiada Pani wystawione na siebie rachunki, faktury lub inne udokumentowane rzetelne i wiarygodne dowody potwierdzające wydatkowanie przychodu pochodzącego ze sprzedaży nieruchomości (lokalu mieszkalnego, działki budowlanej) na ww. cele – są to imienne, zawierające wszystkie wymagane przepisami prawa elementy, faktury wystawione na Panią.
Pani wątpliwości dotyczą możliwości uznania wydatków poniesionych na instalację fotowoltaiczną (dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawę wraz z montażem magazynu energii (…)) oraz czynności techniczne (pomocnicze) wobec instalacji fotowoltaicznej (wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną; malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej i montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę) za wydatek poniesiony na cele mieszkaniowe, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odnosząc się do powyższego wskazuję, że zgodnie z przywołanym wyżej art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.
W przedmiotowej sprawie należy odnieść się do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.).
W myśl art. 3 pkt 1 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Zatem, zgodnie z definicją obiektu budowlanego jego częścią składową są również instalacje zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
W świetle art. 3 pkt 6 cyt. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budowie – należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.
Zgodnie z art. 3 pkt 7 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o robotach budowlanych – należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Na podstawie art. 3 pkt 7a powołanej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o przebudowie – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.
Z kolei art. 3 pkt 8 ww. ustawy stanowi, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołuje się do przepisu art. 3 pkt 8 ustawy o Prawie budowlanym. Tym samym, definicja „remontu” funkcjonująca na gruncie Prawa budowlanego nie może być wprost przenoszona na grunt omawianej ustawy podatkowej. Może być natomiast uwzględniona jako jeden z elementów służących ustaleniu znaczenia pojęcia „remontu” dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.
Za „remont” budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy więc uznać prace dotyczące tego budynku, służące jego utrzymaniu we właściwym stanie, doprowadzeniu go do pożądanej zdolności użytkowej, modernizacji jego elementów składowych. „Remontem” w rozumieniu omawianego przepisu jest również tzw. wykończenie budynku mieszkalnego, a więc prace służące doprowadzeniu do zdolności użytkowej nowo wybudowanego budynku. W każdym przypadku remont dotyczy „materii” budynku mieszkalnego, a więc jego ścian, podłóg, sufitu, okien, drzwi, wyposażenia technicznego takiego jak instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza, gazowa bądź innych elementów trwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi budynku.
W orzecznictwie przyjmuje się, że za wydatki spełniające kryteria art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można uważać, w szczególności, wykonanie robót budowlanych w istniejącym lub nowopowstałym budynku mieszkalnym wraz z wymianą/instalacją składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, cieplej wody, gazu przewodowego). W praktyce więc przy rozpatrywaniu przesłanek pozwalających na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, zarówno w przypadku remontu, budowy, jak i wykończenia nieruchomości ponoszone są wydatki o zbliżonym charakterze.
Przechodząc na grunt rozpatrywanej sprawy wskazać należy zatem, że poniesione przez Panią wydatki na instalację fotowoltaiczną, tj. dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i magazynu energii (…); montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę; wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną; malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej, mieszczą się w kategorii wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków poniesionych na remont własnego budynku mieszkalnego.
Należy zauważyć, że w sytuacji, w której panele fotowoltaiczne nie są zamontowane na budynku mieszkalnym, ale np. na gruncie obok budynku, czy budynku sąsiadującym – natomiast wytwarzana przez nie energia będzie zasilała budynek mieszkalny – należy uznać, że zostały spełnione warunki do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.
Zatem wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną uprawniają Panią do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na zasadach wynikających z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowując, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawiony opis stanu faktycznego, stwierdzić należy, że sprzedaż nieruchomości, tj. (…) czerwca 2021 r. działki budowlanej otrzymanej (…) czerwca 2017 r. w formie darowizny od rodziców oraz (…) grudnia 2020 r. lokalu mieszkalnego przy ul. (…) zakupionego (…) kwietnia 2019 r., stanowi dla Pani źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż ww. nieruchomości (lokalu mieszkalnego oraz działki budowlanej) nastąpiła przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym nabyto te nieruchomości. Jednakże, wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. nieruchomości, począwszy od dnia ich odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich odpłatne zbycie, na instalację fotowoltaiczną (tj. dostawę wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej (…) i dostawę wraz z montażem magazynu energii (…) czyli tzw. fotowoltaikę), posadowioną w przydomowym ogródku budynku wielorodzinnego oraz na czynności techniczne (pomocnicze) wobec instalacji fotowoltaicznej (tj. wykonanie i montaż konstrukcji stalowej pod instalację fotowoltaiczną; malowanie profili konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej i montaż podkonstrukcji pod fotowoltaikę), która jest podłączona do instalacji wraz z licznikiem, który przynależy wyłącznie do Pani lokalu, w sytuacji gdy z fotowoltaiki korzysta jedynie Pani z rodziną, można uznać za wydatek poniesiony na cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła w zakresie przedstawionego stanu faktycznego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.