Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.86.2025.2.KP

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 24 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 10 marca 2025 r. (wpływ 10 marca 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest osobą z niepełnosprawnością powstałą od (…) roku życia, z ustalonym na stałe umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Orzeczenie na stałe zostało wydane  w 2024 r. Niepełnosprawność wnioskodawczyni związana jest z narządem ruchu (…). (…).

Schorzenie Wnioskodawczyni ma charakter przewlekły, postępujący w znacznym stopniu (…) sprawność poruszania się. (…). Wnioskodawczyni wymaga zgodnie z orzeczeniem konieczności zaopatrzenia się w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie wnioskodawczyni jak również korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.

Wnioskodawczyni z uwagi na znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się spełnia warunki do otrzymania karty parkingowej, o której mowa w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Choroba Wnioskodawczyni wiąże się z (…). Mimo stałego leczenia i rehabilitacji dolegliwości są uporczywe i niestety wraz z wiekiem – postępujące. (…).

Wnioskodawczyni w roku 2024 wraz z mężem kupiła na rynku wtórnym dom jednorodzinny, gdzie mieszka wraz z rodziną. Dom posiada dwie kondygnacje – parter i poddasze użytkowe. Zakupiony dom wymagał adaptacji do schorzenia Wnioskodawczyni. Część prac już została dokonana, kolejne będą wykonane w przyszłości na dalszym etapie. Prace obejmują przystosowanie łazienki do potrzeb wnioskodawczyni, zamontowanie klimatyzacji na poddaszu, stworzenie wiatrołapu, wymiana schodów na poddasze.

Łazienka w zakupionym domu posiadała wannę, do której wchodzenie było utrudnione dla Wnioskodawczyni (…). Konieczna była wymiana wanny na szeroki prysznic bezprogowy, który eliminuje konieczność podnoszenia nóg jaka jest przy wchodzeniu do wanny. Wnioskodawczyni zakupiła kabinę prysznicową bezprogową (wraz z odpływem liniowym) (…). Sama zamiana wanny na prysznic pociągnęła za sobą konieczność remontu całej łazienki, wymiany glazury i terakoty antypoślizgowej, podwieszanej toalety wraz z bidettą ułatwiającą wykonywanie codziennych czynności życiowych, umywalki oraz całej armatury, a także taboretu do kabiny prysznicowej. Wszystko zostało zakupione tak, aby ułatwiały codzienne funkcjonowanie Wnioskodawczyni.

Kolejne prace jakie zostały już dokonane to montaż dwóch klimatyzatorów na poddaszu użytkowym, które latem bardzo się nagrzewa od dachu do tego stopnia, że uniemożliwiało to przebywanie w tych pomieszczeniach. Przestrzeń na poddaszu składa się m.in. z dwóch pomieszczeń, które Wnioskodawczyni użytkuje jako biura i sali do ćwiczeń. Wnioskodawczyni dla zmniejszenia dolegliwości wykonuje codziennie ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. W sali znajdują się: piłka rehabilitacyjna, taśmy do ćwiczeń, maty i inne akcesoria rehabilitacyjne. W biurze znajdują się biurko, fotel ortopedyczny oraz komputer, który Wnioskodawczyni użytkuje do pracy kiedy świadczy pracę zdalnie. Pracę zdalną Wnioskodawczyni świadczy w dniach o (…), kiedy dojazd do biura jest większym utrudnieniem, a w dodatku w domu może robić przerwy na odpoczynek (…). Latem całe poddasze użytkowe bardzo się nagrzewa, dochodzi do temperatur przekraczających 30 stopni Celsjusza. Zarówno ćwiczenia rehabilitacyjne jak i praca przed komputerem na poddaszu przy tak wysokiej temperaturze byłyby momentami niemożliwe. Wysiłek w połączeniu z wysoką temperaturą w pomieszczeniu powodował ogromne trudności w rehabilitacji jak i pracy oraz w normalnym funkcjonowaniu, stąd też Wnioskodawczyni podjęła decyzję o zamontowaniu dwóch klimatyzatorów po jednym do każdego z używanych na poddaszu pomieszczeń.

Dom nie posiadał wiatrołapu w momencie jego zakupu. Wchodząc do domu – wchodziło się wprost na salon. Powodowało to wprowadzanie zimnego powietrza z zewnątrz. (…). Dzięki wiatrołapowi można uniknąć gwałtownych zmian temperatury przy otwieraniu drzwi wejściowych. Stworzenie wiatrołapu wyeliminowało również ochładzanie budynku, gdyż wchodzenie i wychodzenie Wnioskodawczyni do domu, mającej znaczne trudności w poruszaniu się zajmuje więcej czasu. Wiatrołap stanowi dodatkową barierę między wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym taki jak deszcz, śnieg, czy wiatr podczas dłuższego czasu wchodzenia i wychodzenia z domu Wnioskodawczyni. W celów stworzenia wiatrołapu konieczny był zakup dodatkowych drzwi, o konstrukcji szerokiej na cały korytarz. Prace remontowe polegały na stworzeniu węgarków do celu osadzenia na nich drzwi wiatrołapu. Produkcja samych drzwi nastąpiła w zakładzie stolarskim pod wymiar zastanego pomieszczenia. Usługa ich montażu została dokonana przez monterów tego zakładu. W ramach prac wydzielających przestrzeń wiatrołapu nastąpiło również położenie płytek podłogowych antypoślizgowych, potrzebnych dla utrzymania stabilności Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni planuje wykonać nowe schody na poddasze. Obecne są bardzo strome i nie mają poręczy. Nowe schody będą przede wszystkim mieć niższe stopnie, które wymagają mniejszego uniesienia nóg, (…). Poręcz natomiast zapewni dodatkowe wsparcie, co pozwoli na lepszą równowagę i bezpieczeństwo. Wnioskodawczyni będzie mogła się na niej podeprzeć, odciążając w ten sposób plecy i zmniejszając ryzyko upadku. Schody zostaną wykonane przez stolarza.

Wnioskodawczyni chciałaby w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć od dochodu następujące wydatki:

1)w ramach adaptacji łazienki zakup:

·kabiny prysznicowej,

·odpływu liniowego,

·miski wiszącej wraz ze stelażem,

·bidetty,

·grzejnika łazienkowego,

·taboretu prysznicowego

·płytek ściennych i podłogowych antypoślizgowych

·farb

·baterii umywalkowej i prysznicowej

·umywalki

2)W ramach montażu klimatyzacji:

·zakup i montaż dwóch klimatyzacji

3)W ramach stworzenia wiatrołapu:

·zakup płytek podłogowych,

·usługa montażu drzwi do wiatrołapu wraz z materiałem,

·zakup farby

4)W ramach nowych schodów:

·usługa wykonania i montażu schodów wraz z poręczą (z materiałem).

Wydatki zostały (zostaną w przypadku schodów) udokumentowane fakturami. Wydatki zostały poniesione (będą poniesione w przypadku schodów) wyłącznie ze środków własnych.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani co następuje.

Wymienione we wniosku wydatki stanowią/będą stanowić wydatki na przystosowanie budynku mieszkalnego, jak i jego wyposażenie odpowiadające Pani indywidualnym potrzebom wynikającym z rodzaju posiadanej przez Panią niepełnosprawności, a także ułatwiają/będą ułatwiać Pani wykonywanie czynności życiowych.

Faktury dokumentujące poniesione wydatki zostały/zostaną wystawione na Pani imię i nazwisko.

Wydatki, o których mowa we wniosku nie zostały ani nie zostaną Pani zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Wydatki, które chciałaby Pani odliczyć nie zostaną ani nie zostały:

·zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

·odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

·odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Pytanie

1)Czy Wnioskodawczyni może odliczyć wydatki na adaptację łazienki w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2)Czy Wnioskodawczyni może odliczyć wydatki na zakup i montaż klimatyzacji w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3)Czy Wnioskodawczyni może odliczyć wydatki na stworzenie wiatrołapu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

4)Czy Wnioskodawczyni może odliczyć wydatki na zakup nowych schodów w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o której mowa w art. 26 ust 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „Ustawy o PIT") opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c, art. 30e i art. 30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,3b-3e, 4-4a i 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Wnioskodawczyni uzyskuje dochód z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę. Rozlicza się wspólnie z małżonkiem.

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o PIT jest m.in. posiadanie przez osobę, która poniosła wydatek lub osobę będącą na utrzymaniu podatnika, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności - Wnioskodawczyni posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Jednocześnie podkreślić należy, że art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT nie określa szczegółowo jakiego rodzaju wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie podlegają odliczeniu ani też nie zawiera żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania/budynku mieszkalnego odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego też istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy adaptacji czy wyposażenia mieszkania spełniają dla osoby niepełnosprawnej tę funkcję.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w odniesieniu do pytania nr 1, zamiana wanny na prysznic w dużym stopniu ułatwi jej codzienną higienę osobistą. Wnioskodawczyni uważa, że wydatki związane z remontem łazienki, tj. zakupem oraz instalacją kabiny prysznicowej z brodzikiem mieszczą się w pojęciu adaptacji i wyposażenia mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zgodnie z językowym znaczeniem termin: adaptacja to przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast wyposażenie to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś. Adaptacją mieszkania jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania – to przydanie mu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Zakwalifikowanie poniesionych wydatków związanych z adaptacją pomieszczenia na parterze domu jednorodzinnego na łazienkę z kabiną prysznicową do wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem czynności życiowych jest uzasadnione, co wielokrotnie zostało potwierdzone w orzeczeniach sądów:

·wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 667/11,

·wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 września 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 547/11,

·wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 1997 r., sygn. akt SA/Sz 696/96, ONSA 1997, Nr 4, poz. 193,

·wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2000 r., sygn. akt I SA/Łd 465/98 i z dnia 28 stycznia 2003 r., sygn. akt I SA/Łd 661/01.

Wnioskodawczyni uważa, że będzie miała prawo odliczyć od dochodu w rozliczeniu rocznym w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesione w celu adaptacji łazienki stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności Wnioskodawczyni. Łatwiej i bezpieczniej Wnioskodawczyni będzie mogła wejść do bezprogowej kabiny i skorzystać z prysznica niż wchodzić do wanny. Wnioskodawczyni uważa, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej będzie mogła rozliczyć wydatki związane z remontem łazienki wymienione w opisie stanu faktycznego takie jak kabina prysznicowa, wraz z odpływem liniowym, baterią prysznicową, taboretem prysznicowym, ale również płytki ścienne i podłogowe (wyłożona jest nimi m.in. kabina prysznicowa), toaleta wraz z bidettą (wspomagająca wykonywanie czynności higienicznych osoby niepełnosprawnej) jak również pozostałe elementy jak umywalka, bateria umywalkowa i pozostałe gdyż są to podstawowe elementy, bez których korzystanie z łazienki byłoby niemożliwe.

Zdaniem wnioskodawczyni w odniesieniu do pytania nr 2 montaż klimatyzacji umożliwi korzystanie z przestrzeni na poddaszu, gdzie Wnioskodawczyni wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne konieczne przy jej rodzaju niepełnosprawności, jak i korzysta z biura podczas pracy zdalnej przed komputerem. Wnioskodawczyni uważa, że wydatki wskazane w pytaniu nr 2 będzie mogła odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, z uwagi na to, że stanowią wydatki na adaptację budynku, która odpowiada potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Powyższe stanowisko zostało również potwierdzone w interpretacjach Dyrektora KIS z dnia 6 listopada 2024 r. 0113-KDIPT2-2.4011.688.2024.1 .AKU oraz z dnia 29 listopada 2024 r. 0113-KDIPT2-2.4011.647.2024.2.AKU.

W odniesieniu do pytania nr 3 i 4 – Wnioskodawczyni również uważa, że ma prawo do odliczenia wskazanych wydatków od dochodu, gdyż mieszczą się one w pojęciu adaptacji i wyposażenia mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wnioskodawczyni z uwagi na chory kręgosłup ma większą wrażliwość na zimno i nagłe zmiany temperatury, które pogarszają dolegliwości bólowe. Dzięki wiatrołapowi można uniknąć gwałtownych zmian temperatury przy otwieraniu drzwi wejściowych. Z kolei nowe schody zostaną zaprojektowane z uwzględnieniem niższego kąta nachylenia co przełoży się na niższe stopnie. Zamiana obecnych schodów na nowe konieczna jest właśnie z uwagi na obniżenie stopni dla Wnioskodawczyni, gdyż takie schody wymagają mniejszego uniesienia nóg, co redukuje nacisk i obciążenie kręgosłupa podczas wchodzenia i schodzenia. Poręcz natomiast zapewni dodatkowe wsparcie, co pozwoli na lepszą równowagę i bezpieczeństwo. Wnioskodawczyni będzie mogła się na niej podeprzeć, odciążając w ten sposób plecy i zmniejszając ryzyko upadku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.):

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g oraz ust. 13a tego artykułu.

Na mocy art. 26 ust. 7a pkt 1 omawianej ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty – w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Na mocy art. 26 ust. 7b omawianej ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie do art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1) I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b) znaczny stopień niepełnosprawności;

2) II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy albo

b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne stosownie do treści art. 26 ust. 7d analizowanej ustawy, jest zatem posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek: orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Rozpatrując czy wydatki, o których mowa we wniosku, podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej należy wskazać, iż w myśl art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na: adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Koniecznym jest zatem ustalenie znaczenia użytych w przepisie pojęć „adaptacja” i „wyposażenie”. Zgodnie z językowym znaczeniem terminu „adaptacja” to „przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku” (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.

Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego – to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Dokonując wykładni zawartego w art. 26 ust. 7a pkt 1 ww. ustawy pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań oraz budynków mieszkalnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności wskazać należy, iż w doktrynie zwraca się uwagę, że przez adaptację i wyposażenie, o których mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej. Pojęcie „adaptacja” rozumieć należy więc jako „przystosowanie”, które jednak niekoniecznie oznaczać musi „ulepszenie”, czy „przekształcenie” zaistniałego stanu rzeczy – w tym przypadku warunków mieszkaniowych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Jednocześnie podkreślić należy, że art. 26 ust. 7a pkt 1 nie określa szczegółowo jakiego rodzaju wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie podlegają odliczeniu ani też nie zawiera żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania/budynku mieszkalnego odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego też istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy adaptacji czy wyposażenia mieszkania spełniają dla osoby niepełnosprawnej tę funkcję.

Podsumowując, za wydatki na przystosowanie budynku mieszkalnego jak i jego wyposażenie odpowiadające indywidualnym potrzebom wynikającym z rodzaju posiadanej przez Panią niepełnosprawności i ułatwiające Pani wykonywanie czynności życiowych można uznać wydatki poniesione na:

1)adaptację łazienki;

2)zakup i montaż klimatyzacji;

3)zakup nowych schodów.

W konsekwencji, ww. wydatki może Pani odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej, określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 przytoczonej ustawy, na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie przez Panią.

We wniosku wskazała Pani ponadto, że dzięki stworzeniu wiatrołapu uda się uniknąć gwałtownych zmian temperatury przy otwieraniu drzwi wejściowych oraz wyeliminować ochładzanie budynku. Zaznaczyła Pani, że wiatrołap stanowi dodatkową barierę między wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym (deszcz, śnieg, wiatr). W Pani ocenie wydatki poniesione na stworzenie wiatrołapu mieszczą się w pojęciu adaptacji i wyposażenia budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z Pani niepełnosprawności.

Nie sposób jednak zgodzić się z Pani stanowiskiem w tej kwestii i uznać, że wskazane przez Panią funkcje wiatrołapu stanowią przystosowanie budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z Pani niepełnosprawności. Nie można uznać, że wiatrołap został stworzony w związku z Pani potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, a więc, że ma bezpośredni związek z posiadaną przez Panią niepełnosprawnością. Wiatrołap pełni funkcje, które są przydatne i wygodne dla wszystkich użytkowników budynków, niezależnie od ich stanu zdrowia czy poziomu sprawności. Budowa wiatrołapu wynika z potrzeby ochrony wnętrza domu przed czynnikami atmosferycznymi a nie z konieczności dostosowania przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. Jego funkcjonalność nie jest związana wyłącznie z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydatków poniesionych na stworzenie wiatrołapu nie może Pani odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.