Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Panowie,

stwierdzam, że Panów stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Wyjaśniam przy tym, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników za czas urlopu i za czas choroby, które (biorąc pod uwagę opis okoliczności faktycznych oraz Panów stanowisko) objęte są Panów pytaniem oznaczonym we wniosku nr 2. W tym zakresie Panów wniosek jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

10 lutego 2025 r. wpłynął Panów wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania:

A.A

(ul. (...); NIP: (...));

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

B.A

((...); NIP: (...));

3.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

C.A

((...); NIP: (...));

4.Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

D.A

(ul. (...); NIP: (...));

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca A.A /B.A/C.A/D.A (dalej: „Wnioskodawca”) jest wspólnikiem X. Wnioskodawca jako wspólnik Spółki, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, rozlicza przychody oraz koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do swojego udziału w zysku Spółki, traktując je jako przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”). Spółka jawna której wspólnikiem jest Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe.

Przedmiotem działalności spółki jawnej (dalej: „Spółka”, „X”) jest produkcja i projektowanie urządzeń (...), wykonanych ze (...). Głównymi produktami X są (...).

Urządzenia (...) oferowane przez Spółkę to: (...).

(...) oferowane przez Spółkę to: (...).

Produkty Spółki znajdują zastosowanie w: (...).

Działalność Spółki, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, w zakresie tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych procesów/ produktów/ urządzeń/wyrobów, tj. urządzeń (...) i (...) na indywidualne zamówienie klientów.

Spółka konstruuje i produkuje urządzenia (...), w tym Spółka w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność konsultuje niezbędną dokumentację z właściwą jednostką notyfikowaną. (...) to urządzenia szeroko wykorzystywane w (...). Ich konstrukcja oraz materiał, z którego są wykonane, zależą przede wszystkim (...).

X posiada doświadczenie w (...). Spółka projektuje (...).

Działalność projektowa Spółki obejmuje projekt koncepcyjny – tj. rozwiązanie szeregu problemów produkcyjnych z udziałem konstruktorów oraz brygadzistów i innych działów Spółki niezbędnych do wyprodukowania urządzeń, obliczenia wytrzymałościowe oraz procesowe, konstruowanie (w tym dołączenie dokumentacji koncesyjnej, warsztatowej i paszportowej) przy zastosowaniu wymaganych standardów.

Wnioskodawca przedstawia poniżej, charakterystykę najważniejszych procesów/produktów/urządzeń/wyrobów X:

1)(...)

(...) to nowoczesne urządzenia, które mają (...).

Spółka zajmuje się produkcją (...).

(...) są budowane w (...).

Spółka projektuje i produkuje następujące (...):

·(...).

2)(...).

Spółka oferuje bogatą gamę (...) o szerokim zastosowaniu w (...). Służą one do (...).

W zależności od branży oraz zastosowania, (...).

3)(...).

Spółka zapewnia projektowanie (...).

4)(...).

Spółka oferuje również bogatą gamę (...)

W zależności od branży oraz zastosowania, (...).

Spółka oferuje również (...).

5)Inne urządzenia (...) – projektowanie oraz tworzenie nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych procesów/produktów/urządzeń/wyrobów.

Firma oferuje również inne innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania oraz tworzenia nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych procesów/produktów/urządzeń/wyrobów. Wymienić można przykładowo:

·(...) to (...);

·Nowoczesne (...) dla (...);

·(...), to specjalistyczne urządzenia, które pozwalają (...);

·(...) to kompleksowe (...);

·(...) to nowoczesne rozwiązania, które zapewniają (...).

Prowadzona działalność badawczo-rozwojowa w zakresie tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, procesów/produktów/urządzeń/wyrobów/, tj. urządzeń (...).

W ramach prowadzonej działalności Spółki Wnioskodawca realizuje działalność, która w myśl art. 5a ust. 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Spółka w ramach wyżej opisanej działalności oraz oferowanych produktów stale pracuje nad nowymi jak również istotnie zmienionymi oraz ulepszonymi, zmienionymi produktami/urządzeniami/wyrobami. Spółka prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu, tworzeniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów. Prowadzone prace Spółka wykonuje na indywidulane zamówienia klienta, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem coraz lepszych produktów na rzecz klientów. Zadania te są realizowane przez zespół pracowników inżynieryjno-techniczny (dalej: (...)) w tym pracowników realizujących procesy produkcji (dalej: Pracowników fizycznych). Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.

Wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie inżynierów Spółki gwarantują, że każde zlecenie projektowane oraz wykonywane jest z uwzględnieniem specyfiki procesu technologicznego danej branży. Każde zamówienie rozpatrywane jest indywidualnie, zarówno pod względem specyfiki technicznej, jak i maksymalnej optymalizacji kosztów produkcji.

Wysoko wykwalifikowana kadra Spółki może zaprojektować najlepsze rozwiązanie dla urządzeń (...). Niezależnie od tego czy chodzi o (...), Spółka zapewnia (...).

Indywidualne podejście do każdego klienta sprawia, że inżynierowie Spółki poprzez twórcze działanie opracowują, tworzą, znajdują najlepsze dostosowane rozwiązania nawet dla najbardziej wymagającego klienta.

Przy projektowaniu produktów Spółka kładzie nacisk na spełnienie wymagań klientów oraz wymaganych dla (...). Inżynierowie Spółki to wykształceni i zaangażowani specjaliści. W procesie produkcyjnym Spółka wykorzystuje nie tylko wiedzę i doświadczenie swoich pracowników, ale również wiele nowoczesnych i precyzyjnych maszyn i urządzeń i narzędzi. Takich jak (...).

Od początku swojej działalności Spółka nieustannie się rozwija. Rozwój Spółki to przede wszystkim rozwój jej pracowników. Spółka inwestuje w ich wiedzę i umiejętności poprzez szkolenia i nowe stawiane przed nimi wyzwania. Ciągłe doskonalenie i zmiany są kluczowym elementem pozwalającym na sprostanie stale zmieniającym się potrzebom klientów, przepisów prawa i wymogom bezpieczeństwa.

Spółka pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji, zapewniając pełną obsługę projektowanych oraz wykonywanych produktów.

Każdy projekt wykonywany jest na indywidulane zamówienie klienta, co charakteryzuje się, tym, iż każdy wyrób wykonywany wymaga od Spółki nowej koncepcji, nowego podejścia, dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Spółki działalności twórczej. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie.

Prace badawczo-rozwojowe są procesem ciągłym nieodłącznie związanym z bieżącą współpracą z klientem których czynności obejmują:

·(...)

Każdy z wymienionych powyżej etapów prowadzonych prac związany jest bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a więc bezpośrednio z opracowaniem, tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, zmienionego, ulepszonego produktu, procesu.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Spółka chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

W ramach realizacji projektów Spółka wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów.

Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, które wymagają od Spółki zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przez Spółkę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych prowadzi również prace rozwojowe o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT.

Opisana powyżej działalność w zakresie tworzenia nowych, istotnie zmienionych/ulepszonych produktów/urządzeń/wyrobów, tj. urządzeń (...) na indywidualne zamówienie klientów jest działalnością wiodącą, stanowiącą około 70% działalności Spółki, której Wnioskodawca jest wspólnikiem. Stanowi również przedmiot niniejszego wniosku.

Poza prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową opisaną powyższej stanowiącą produkcję indywidualną, około 30% produkcji Spółki stanowi produkcja seryjna.

Koszty kwalifikowane

W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka ponosi wydatki związane w prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, do których należą koszty osobowe pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT przez które należy rozumieć wynagrodzenia z tytułu umów o pracę oraz finansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz koszty materiałów bezpośrednio związanych z wyprodukowaniem nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów/urządzeń/wyrobów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.

Koszty osobowe

W realizacji prac badawczo-rozwojowych biorą udział następujący pracownicy, do których obowiązków należy:

(...) – (...).

(...) – (...).

(...) - (...).

(...) – (...).

(...) – (...).

(...) – (...).

(...) - (...).

(...) - (...).

Praca (...) w Spółce dzieli się na zadania:

·(...) odpowiedzialni za przygotowanie produkcji

·(...) odpowiedzialni za wykonanie zlecenia.

Projekt podczas jego realizacji konsultowany jest ze wszystkimi wyżej wymienionymi pracownikami, tj. (...), którzy biorą bezpośredni udział w jego realizacji.

Spółka ponosi następujące składniki z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę realizujących działalność badawczo-rozwojową: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek za niepalenie, premia uznaniowa, nagroda projektowa, wynagrodzenie oraz dodatek za nadgodziny, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie za czas choroby. Spółka ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Spółka nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP.

Wszystkie ww. składniki wynagrodzeń są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową. W przypadku absencji (np. wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenia za czas choroby) pracownik otrzymuje wynagrodzenie związane z jego zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, które otrzymuje między innymi z tytułu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku, gdy pracownik poświęca na realizację działalności badawczo-rozwojowej część swojego czasu pracy, w odniesieniu do całego czasu pracy w danym miesiącu wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy są/będą uwzględnione w określonej proporcji jako wynagrodzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową

W odniesieniu do materiałów bezpośrednio związanych z wyprodukowaniem nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów Spółka nabywa następujące materiały takie jak przykładowo: blachy, dennice, rury, odkówki, przekładnie, napędy elektryczne, kołnierze, tworzywa sztuczne. Spółka nabywa materiały związane z wyprodukowaniem zlecenia, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów.

Od momentu przyjęcia zamówienia od klienta dla każdego projektu badawczo-rozwojowego zakładane jest zlecenie produkcyjne w którym prowadzona jest odrębna ewidencja kosztów projektu, tzn. tworzone są odrębne zapisy księgowe, na którym ewidencjonowany jest w szczególności koszt materiałów zużytych w trakcie prac poprzez dokumenty RW pobranie z magazynu oraz koszt wynagrodzeń za pracę poświęconą przez każdego pracownika tj. Pracowników umysłowych oraz pracowników fizycznych. Ewidencja czasu pracy poświęcanego na poszczególne projekty prowadzona jest w systemie informatycznym.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wskazuje, że:

1.Wnioskodawca prowadził/prowadzi/będzie prowadził działalność badawczo – rozwojową o której mowa w art. 5a ust. 38-40 ustawy o PIT obejmującą badania naukowe aplikacyjne oraz prace rozwojowe;

2.Intencją Wnioskodawcy jest wyodrębnienie działalności mającej charakter badawczo-rozwojowy od działalności niemającej charakteru badawczo-rozwojowego. W szczególności sformułowanie to używane jest w celu wyróżnienia działalności indywidualnej, która dotyczy tworzenia nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów/urządzeń/wyrobów, procesów.

3.Prowadzone badania naukowe i/lub prace rozwojowe dotyczą/będą dotyczyć wyłącznie produkcji indywidualnej w zakresie tworzenia nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów/urządzeń/wyrobów, procesów.

4.Badania naukowe i prace rozwojowe w szczególności prowadzone są/były i będą w celu powstania nowych/istotnie zmienionych/ulepszonych produktów/urządzeń/wyrobów, procesów w zakresie wszystkich gałęzi produkcyjnych urządzeń/produktów/wyrobów, tj. urządzeń (...).

5.Prowadzone tego typu prace prowadzone są/były i będą również na potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji, co zawsze jest związane z dostarczeniem coraz lepszych produktów na rzecz klientów.

6.Działalność obejmująca prace/badania jest/była i będzie działalnością podejmowaną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

7.Wnioskodawca ponosi koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową;

8.Koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

9.Koszty działalności badawczo-rozwojowej, tj. koszty osobowe oraz koszty materiałów opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie były/nie są/nie będą zwrócone Wnioskodawcy w jakiekolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

10.  Koszty osobowe stanowiły/stanowią/będą stanowić należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

11.  Stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o PIT Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej i będzie w przyszłości wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT. Wnioskodawca wyodrębniania koszty działalności badawczo-rozwojowej w odrębnej ewidencji pomocniczej. Art. 24a ust. 1b ustawy o PIT nakłada na podatnika, chcącego skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, obowiązek wyodrębnienia kosztów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową w prowadzonej ewidencji. Ustawa nie precyzuje jednak, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową w ewidencji rachunkowej ma być podstawą do kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej. Zatem podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie wszystkich kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii, co też umożliwia ewidencja pomocnicza.

12.  Możliwe jest określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Wnioskodawcy dotyczyła/dotyczy/będzie dotyczyć działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z wymogami wskazanymi w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

13.  Wnioskodawca nie uzyskiwał/nie uzyskuje/nie będzie uzyskiwał dochodów z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia ani działalności prowadzonej na podstawie decyzji o wsparciu.

14.  Wnioskodawca nie posiadał/nie posiada/nie będzie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

15.  Wydatki dotyczące działalności badawczo-rozwojowej odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o PIT. Wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi B+R dla danego roku, uwzględnia (i będzie uwzględniać w przyszłości) tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku.

16.  Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności uznawane przez niego za badawczo-rozwojowe nie stanowią:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej,

d)działalności wspomagającej /pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego projektu:

·testowania produktu/produktów,

·wykonywania badań produktu/produktów,

·oceny produktu / produktów,

·innych tego typu prac.

Ustawa PIT nie definiuje jednak pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego. Takie podejście odnajdujemy m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-34010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod red. W. Doroszewskiego (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”. W przypadku Wnioskodawcy nie mamy do czynienia zatem z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Istotą natomiast jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy Wnioskodawcy w tworzenie nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów. Proces zaprojektowania i wyprodukowania produktu ma niewątpliwie charakter twórczy, wymaga od Wnioskodawcy innowacji, gdyż każdy nowy/istotnie zmieniony/ulepszony produkt/urządzenie/wyrób różni się od siebie, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

17.  Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;

18.  Wnioskodawca dodatkowo potwierdza, że Spółka jawna X, której jest wspólnikiem prowadzi księgi rachunkowe.

19.  Wspólnikami Spółki Jawnej X są wyłącznie osoby fizyczne.

20.  Kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitów określonych w ustawie,

21.  Przedmiotowy wniosek dotyczy działalności badawczo rozwojowej od roku 2024 i lat przyszłych.

Pytania

1.Czy podejmowana działalność Spółki, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, polegająca na tworzeniu nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych procesów/produktów/urządzeń/wyrobów, tj. urządzeń (...) na indywidualne zamówienie klientów, mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki?

2.Czy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 26eust. 2 pkt 1 ustawy o PIT w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki?

3.Czy wydatki poniesione przez Spółkę na wszystkie materiały i surowce wykorzystywane w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, urządzeń wyrobów stanowiły/stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i w części odpowiadającej poniesionym wydatkom przypadającym proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki były/są/będą odliczone przez Wnioskodawcę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane?

Biorąc pod uwagę opis okoliczności faktycznych oraz Pana stanowisko w sprawie, zastrzegam, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników za czas choroby i urlopu. W tym zakresie Pana wniosek jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Panów stanowisko w sprawie

Podejmowana przez Spółkę, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem działalność, polegająca na tworzeniu nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych procesów/ produktów/urządzeń/wyrobów, tj. urządzeń (...) na indywidualne zamówienie klientów mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy [z dnia 26 lipca 1991 r. – dopisek organu] o podatku dochodowym od osób fizycznych [t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2025, poz. 163 – dopisek organu].

Opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność Spółki, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT, w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki.

Koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 26eust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki.

Wydatki poniesione przez Spółkę na wszystkie materiały i surowce wykorzystywane w procesie produkcji nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów, urządzeń/wyrobów, stanowiły/stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i w części odpowiadającej poniesionym wydatkom przypadającym proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki były/są/będą odliczone przez Wnioskodawcę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców

Stosownie do treści – obowiązującego od 1 stycznia 2021 r. – art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne (…).

Wspólnikami spółki jawnej, X są wyłącznie osoby fizyczne.

Zatem spółka jawna od 2021 r. do nadal jest podmiotem transparentnym podatkowo, tj. spółka ta nie stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka ta funkcjonuje bowiem jako spółka jawna, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.

Dlatego też, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na Spółce ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Na podstawie powyższego – wielkość przychodu przypadającego na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną tę przez spółkę działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Przepis ten normuje tzw. ulgę badawczo-rozwojową (ulgę B+R). Mechanizm ulgi sprowadza się do możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej wartości wskazanych rodzajowo kosztów uzyskania przychodów dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (kosztów kwalifikowanych). Mając na względzie wysokie koszty działań o charakterze badawczo-rozwojowym ustawodawca zdecydował o możliwości „dwukrotnego” uwzględnienia wartości tych kosztów w rachunku podatkowym podatnika – raz jako kosztów uzyskania przychodów i ponownie jako odliczenia od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z przepisem art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, pod pojęciem działalności badawczo - rozwojowej należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Użycie spójnika „lub” wskazuje, że w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub aby prowadził prace rozwojowe.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., badania naukowe oznaczały:

a.badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, (stosownie do treści art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce);

b.badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń. (stosownie do treści art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Zgodnie z kolei z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, znowelizowanego razem z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez ustawodawcę, nowelizacja art. 5a pkt 39 oraz 40 ustawy o PIT, miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z tymi obowiązującymi w Prawie o SWiN. Dokonana zmiana treści art. 5a pkt 39 oraz 40 ustawy o PIT, miała charakter wyłącznie doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje, nie zmieniając jednocześnie ich znacznie dla celów korzystania z ulgi B+R. Powyższe stanowisko zostało zaakceptowane w wydanych do tej pory przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej indywidualnych interpretacjach podatkowych.

Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia IP Box”) z dnia 15 lipca 2019r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box), które zawierającą interpretacje definicji działalności badawczo-rozwojowej również dla potrzeb Ulgi B+R.

Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować czy prowadzone przez niego prace:

·stanowią działalność twórczą,

·obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe,

·podejmowane są w sposób systematyczny,

·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Głównym celem realizowanych przez Spółę, której Wnioskodawca jest wspólnikiem czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie i tworzenie wspólnie z klientami produktów na ich indywidualne zamówienie. Spółka opracowuje nowe, istotnie zmienione, zmienione, ulepszone produkty.

Spółka pracuje nad realizacją zamówienia od wstępnej koncepcji do finalnej realizacji, zapewniając pełną obsługę projektowanych oraz wykonywanych produktów.

Wnioskodawca potwierdza, że pojęcie „działalność badawczo-rozwojowa” używa wyłączenie w celu odróżnienia produkcji seryjnej od produkcji indywidualnej nowych, istotnie zmienionych produktów/urządzeń/wyrobów/procesów.

Prace „badawczo-rozwojowe” są procesem ciągłym, nieodłącznie związanym z bieżącą współpracą z klientem, których czynności obejmują: opracowanie koncepcji wstępnej, w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta, po otrzymaniu zlecenia od klienta następuje opracowanie koncepcji docelowej produktu, przygotowanie modelu 3D (...), (...), opracowanie strategii wytwarzania urządzenia, przygotowanie dokumentacji 2D, przygotowanie przedmiarów materiałowych (BOM), zamówienie potrzebnych części wg BOM, wykonanie (...), pomiary (...) urządzeń w trakcie wytwarzania, naniesienie zmian w dokumentacji technicznej 2D oraz 3D, montaż elementów składowych urządzenia, przeprowadzenie pomiarów i nanoszenie odchyłek na dokumentacji, testowanie urządzeń metodami nieniszczącymi, przeprowadzenie pomiarów finalnych, kontrola jakości wykonania i pracy urządzeń w kontekście wymagań klienta, przeprowadzenie prób szczelności, prób wytrzymałościowych, przygotowanie dokumentacji koncesyjnej, powykonawczej, odbiór techniczny urządzeń przez klienta.

Każdy projekt wykonywany jest na indywidulane zamówienie klienta, co charakteryzuje się, tym, iż każdy wyrób wykonywany wymaga od Spółki nowej koncepcji, nowego podejścia, dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace zmuszają Spółę do realizacji działalności twórczej. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie.

Każdy z wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przeszłego etapów prowadzonych prac związany jest bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a więc bezpośrednio z opracowaniem, tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, zmienionego, ulepszonego produktu/narzędzia/wyrobu/procesu.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Spółka Wnioskodawcy chce osiągnąć. W każdym projekcie badawczo-rozwojowym biorą udział pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

W ramach realizacji projektów Spółka wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów/narzędzi/wyrobów/procesów.

Mając na uwadze prowadzoną działalność Spółki działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych, ulepszonych produktów narzędzi/wyrobów/procesów, które wymagają od Spółki zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przez Spółkę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów narzędzi/wyrobów/procesów.

Mając na uwadze powyższe Spółka obok badań naukowych aplikacyjnych prowadzi również prace rozwojowe o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT.

Prowadzone przez Spółkę prace mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy, a następnie ich wykorzystanie w celu tworzenia nowych zastosowań, a więc rozwiązań, produktów narzędzi/wyrobów/procesów.

Wnioskodawca podkreśla, że prowadzone badania naukowe i/lub prace rozwojowe dotyczą wyłącznie produkcji indywidualnej w zakresie tworzenia produktów narzędzi/wyrobów/procesów. Badania naukowe i prace rozwojowe w szczególności prowadzone są/były i będą w celu powstania prototypów w zakresie wszystkich gałęzi produkcyjnych urządzeń/produktów/wyrobów, tj. urządzeń (...). Prowadzone tego typu prace prowadzone są/były i będą również na potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji, co zawsze jest związane z dostarczeniem coraz lepszych produktów na rzecz klientów. Działalność obejmująca prace/badania jest/była i będzie działalnością podejmowaną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność Spółki, której jest Wnioskodawca jest wspólnikiem, dotyczący wyłącznie produkcji indywidualnej w zakresie tworzenia produktów narzędzi/wyrobów/procesów /w zakresie wszystkich gałęzi produkcyjnych urządzeń/produktów/wyrobów, tj. urządzeń (...), mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co uprawnia Wnioskodawcę – co do zasady – do zastosowania ulgi, o której mowa w art. 26e ustawy podatkowej.

Mając na uwadze powyższe, opisana wyżej działalność Spółki jest działalnością badawczo-rozwojową bowiem stanowi działalność twórczą, obejmują badania naukowe i prace rozwojowe, podejmowana jest w sposób systematyczny i ma na celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Reasumując, podejmowana działalność Spółki, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, polegająca na tworzeniu nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych procesów/produktów/urządzeń/wyrobów, tj. urządzeń (...) na indywidualne zamówienie klientów, mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu od 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Natomiast zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Wynagrodzenia pracowników jako koszty kwalifikowane

W myśl art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Spółka, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem samodzielnie opracowuje oraz tworzy nowe jak również istotnie zmienione oraz ulepszone, zmienione produkty/urządzenia/wyroby/procesy. Zadania te są realizowane przez zespół pracowników (...) (dalej: Pracowników umysłowych) w tym pracowników realizujących procesy produkcji (dalej: Pracowników fizycznych). Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.

Spółka ponosi koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do których należą: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek za niepalenie, premia uznaniowa, nagroda projektowa, wynagrodzenie oraz dodatek za nadgodziny, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie za czas choroby. Spółka ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Spółka nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP.

Wszystkie ww. składniki wynagrodzeń są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową.

Spółka ewidencjonuje czas pracy danego pracownika w realizacji danego projektu badawczo-rozwojowego w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników B+R w pracy nad określonymi, poszczególnymi projektami badawczo-rozwojowymi, realizowanymi w danym okresie. Ewidencja jest prowadzona odniesieniu do każdego projektu w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe Pracowników B+R w danym miesiącu na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe wyrażone jest w wartościach godzinowych.

Usprawiedliwiona nieobecność pracownika a koszty kwalifikowane ulgi B+R.

W przypadku absencji (np. wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenia za czas choroby) pracownik otrzymuje wynagrodzenie związane z jego zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, które otrzymuje między innymi z tytułu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku, gdy pracownik poświęca na realizację działalności badawczo-rozwojowej część swojego czasu pracy, w odniesieniu do całego czasu pracy w danym miesiącu wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy są/będą uwzględnione w określonej proporcji jako wynagrodzenie działalności badawczo-rozwojowej.

Kwestię możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika, reguluje interpretacja ogólna z dnia 13 lutego 2024 r, wydana przez Ministra Finansów znak: DD8.8203.1.2021. Zgodnie z jego treścią:

a.po pierwsze - zarówno wynagrodzenia za czas urlopu jak i choroby stanowią przychód pracownika, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT;

b.po drugie - zarówno czas urlopu jak i czas zwolnienia chorobowego, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale są czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane, czy to z wypłatą wynagrodzenia, czy z odprowadzaniem składek z tytułu zatrudnienia;

c.po trzecie - zdaniem Ministra Finansów nie ma zatem podstaw prawnych do wyłączenia z katalogu kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej należności poniesionych przez pracodawcę, stanowiących, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychód pracownika realizującego działalność badawczo-rozwojową, a uzyskanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu usprawiedliwionej nieobecności.

Reasumując, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych ulgi badawczo-rozwojowej, o których mowa art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostawał w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, w tym również należności z tytułu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, do których poniesienia pracodawca był zobowiązany na podstawie odrębnych przepisów, m.in. te dotyczące urlopu oraz choroby.

Reasumując ‒ Wnioskodawca był/jest/będzie uprawniony do odliczenia, na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztów wynagrodzeń pracowników wykonujących działalność badawczo-rozwojową obejmujących wynagrodzenia zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek za niepalenie, premię uznaniową, wynagrodzenie oraz dodatek za nadgodziny oraz składki ZUS finansowane przez Spółkę w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane podlegające od dochodu uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, ustawodawca posługuje się pojęciami "materiały" oraz "surowce", które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o PIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce" to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii" (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia "materiały", odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1201, dalej: "uor"). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich nabytych materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Spółka ponosi koszty materiałów, takich jak: blachy, dennice, rury, odkówki, przekładnie, silniki elektryczne, tworzywa sztuczne bezpośrednio związanych z opracowywaniem, tworzeniem nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów na rzecz klientów. Opracowywane i tworzone przez Spółkę produkty wykonywane są na rzecz klientów na ich indywidualne zamówienie. Produkty będące wynikiem prac badawczo-rozwojowych są następnie sprzedawane.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lipca 2021 r., znak 0114-KDWP.4011.112.2021.2.MG, wskazał: W odniesieniu do kosztów materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego projektu należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

(…) Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy: materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Zatem konstrukcja przepisu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala również na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodów) niezbędnych do wytworzenia nowych i ulepszonych produktów. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek tych materiałów i surowców z działalnością badawczo-rozwojową”.

Reasumując – wszystkie wydatki poniesione przez Spółkę na materiały i surowce stanowiły/stanowią i będą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i w części odpowiadającej poniesionym wydatkom przypadającym proporcjonalnie do posiadanego przez Wnioskodawcę prawa do udziału w zyskach Spółki były/są/będą odliczone przez Wnioskodawcę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Panowie we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów wynagrodzeń pracowników za czas choroby i urlopu. W tym zakresie Panów wniosek jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Panowie przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Panowie przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 1 i nr 2 i nr 3 z wyłączeniem należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika. Wskazane wyłączenie podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Panów i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Panów w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie zaznaczam, że niniejszą interpretację wydałem w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Nie prowadzę postępowania dowodowego, ograniczam się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyrażam swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania kontrolnego organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Panów. chroniła.

Zastrzegam również, że – stosowanie do istoty Panów wniosku – przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest kwestia odpowiedniego limitowania kosztów kwalifikowanych (art. 26e ust. 7 ustawy).

Odnośnie powołanej przez Panów interpretacji indywidualnej informuję, że dotyczy one tylko konkretnej, indywidualnej sprawy podatnika, w określonym stanach faktycznym czy zdarzeniu przyszłym i w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Natomiast organy podatkowe, pomimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Panów sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Panów, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan A.A (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej.