Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 9 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 21 lutego 2025 r. (wpływ 26 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych i zdarzeń przyszłych

Od 1 stycznia 2009 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG, określoną nr PKD (...) - Produkcja A. Swoje przychody opodatkowuje Pani podatkiem liniowym. Jest Pani polskim rezydentem podatkowym i podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm. dalej jako "u.p.d.o.f."). Ponadto jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm. dalej jako "u.p.t.u.").

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie produkcji A, koncentrując się na tworzeniu (...). Pani działalność charakteryzuje się innowacyjnym podejściem, obejmującym zarówno proces technologiczny, jak i zastosowanie unikalnych (...) oraz nowoczesnych metod (...).

Pani działalność nie tylko odpowiada na rosnące zainteresowanie konsumentów wyrobami A o unikalnym charakterze, lecz także przyczynia się do rozwoju sektora A poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produkcyjnych.

W Pani ofercie znajdują się w szczególności A oraz B oraz w przyszłości C, w tym w szczególności D (dalej jako: "produkt"). Wprowadza Pani na rynek produkty wyróżniające się zastosowaniem (...), takich jak (...). Ponadto, procesy produkcyjne są wspierane przez zaawansowane technologie (...). Dodatkowo, w celu zaspokajania rosnących potrzeb konsumentów nieustannie rozwija Pani swoją ofertę produktową. W wyniku prowadzonych u Pani prac na rynek wprowadzane są regularnie nowe gatunki produktów. Ponadto testowane są nowe warianty znanych już marek, np. znane A w (...), o innej (...), czy też oparte na nowej, zmodyfikowanej (...).

Prace nad nowymi i/lub ulepszonymi produktami wynikają przede wszystkim z ciągłego śledzenia preferencji i oczekiwań klientów, a także bacznej obserwacji trendów rynkowych.

Powyższe prace nad nowymi i/lub ulepszonymi produktami, prowadzone są w trybie projektowym (dalej jako: "projekt"). Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych produktów o charakterystyce oczekiwanej przez klientów i rynek.

Ponadto w związku z powyższymi działaniami, ponosi Pani szereg kosztów związanych z rozwojem nowych produktów, które stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f.

Wyniki prowadzonej przez Panią działalności nad projektami przyczyniają się do rozszerzania asortymentu oferowanego przez Panią, co jest głównym źródłem przewagi konkurencyjnej i budowania marki rozpoznawalnej w dynamicznie zmieniającej się branży. W celu realizacji strategii ciągłego rozwoju produktów, angażuje Pani odpowiednie zasoby oraz wykorzystuje nabytą wiedzę. Zgodnie z wypracowanym u Pani sposobem organizacji prac dotyczących rozwijania i ulepszania produktów, realizowane projekty wpływają na Pani podstawową działalność.

Prowadzone jest równolegle po kilka projektów mających na celu rozwój Pani produktów. W projektach tych uczestniczą zarówno Pani jak i odpowiedzialny za produkcje pracownik, przy wsparciu innych osób u Pani zatrudnionych, w zależności od potrzeb wynikających z charakteru danego projektu. Wobec tego osoby te oprócz swojej codziennej pracy odpowiedzialne są również za realizację projektów mających na celu opracowanie nowych lub ulepszonych produktów na wszystkich etapach, tj. od pomysłu, poprzez współrealizację, aż do momentu wdrożenia komercyjnego. Wszystkie projekty mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy w kierunku rozwoju nowych lub ulepszania istniejących produktów.

Proces związany z realizacją projektów związanych z nowymi lub ulepszonymi produktami, co do zasady, realizowany jest w ramach kilku etapów.

Początkowo wraz z pracownikiem odpowiedzialnym za produkcję systematycznie inicjuje Pani działania innowacyjne, które wpływają na rozwój lub ulepszenie produktów. Etap inicjowania działań rozwojowych jest nieformalnym rozpoczęciem prac nad danym projektem innowacyjnym. W tym zakresie, przygotowywana jest szeroka lista potencjalnych projektów rozwojowych, na którą trafiają koncepcje inicjowane przez Panią czy pracowników. Pochodzą one głównie z aktualnych potrzeb wynikających z bieżącej działalności lub też wynikające z konieczności realizacji Pani strategii.

Pracownik wraz z Panią wstępnie oceniają zasadność realizacji danego projektu uwzględniając wskazane wyżej okoliczności inicjujące dany projekt. Następnie, dla wyselekcjonowanych projektów rozwojowych, przygotowywany jest dokument, w którym zaprezentowane są ogólne założenia projektowe. Dokument ten zawiera w szczególności następujące informacje:

·   dlaczego projekt powinien być realizowany oraz jaki jest jego ogólny cel,

·   co może się zmienić dla Pani w związku z realizacją projektu,

·   główny kierunek prac, szacunkowe koszty prac oraz zakres potencjalnych inwestycji wymaganych do realizacji projektu, jak również wstępne założenia biznesowe, harmonogram prac itp.

Informacje na tym etapie mają charakter wstępny i orientacyjny, jako że ostateczny rezultat danego projektu nie jest dokładnie znany. Inaczej mówiąc - propozycje na tym etapie prac cechują się niepewnością co do ostatecznego wyniku i powodzenia całego przedsięwzięcia. Po opracowaniu założeń danego zgłoszenia projektowego, wstępnie wyselekcjonowane pomysły analizuje już Pani sama, podejmując finalną decyzję o rozpoczęciu lub odrzuceniu danego projektu bazując na rekomendacjach pracowników oraz własnym doświadczeniu i wiedzy.

Pani akceptacja rozpoczyna dany projekt w sposób formalny, co pozwala na jego zakwalifikowanie do etapu polegającego na pracach nad nowym produktem. Po uzyskaniu Pani akceptacji dla danego założenia, następuje formalne rozpoczęcie projektu. Na tym etapie następuje uszczegółowienie celu, zakresu i innych informacji o projekcie (np. harmonogram, budżet itp.).

Na tym etapie podejmowane są kluczowe dla projektu działania tj. monitorowanie pojawiających się ryzyk i zarządzanie nimi, kontrola przebiegu projektu oraz monitorowanie, czy dany projekt będzie spełniał określony cel oraz założenia.

Wskazuje Pani, że sprawuje bieżącą kontrole nad przebiegiem projektu, przy czym w każdym momencie może Pani podjąć decyzję o:

1)zaprzestaniu prac,

2)wprowadzeniu zmian do założeń projektowych i przetestowaniu innych opcji niż pierwotnie założone,

3)akceptacji wyników projektu.

Kluczowymi kosztami w ramach wyżej wymienionych prac są koszty pracy pracowników zaangażowanych w projekt, którzy wykonują zadania związane z projektem obok zadań podstawowych, wynikających z charakteru ich pracy.

Następnie prace przechodzą w etap projektowania i testowania produktów. Praca nad nowym produktem może różnić się w zależności od rodzaju projektu i jego głównego celu. Prace nad rozwijaniem i opracowaniem nowej (...), w wyniku której możliwe będzie wprowadzenie na rynek nowego produktu; na tym etapie prac ma miejsce opracowywanie i testowanie kilku propozycji (...) nowego produktu. Praca nad (...) uwzględnia szereg okoliczności, takich jak możliwości produkcyjne, ceny i rodzaje dostępnych surowców, badania konsumenckie i rynkowe, czy też późniejszą możliwość pakowania produktu, jego przechowywanie czy sprzedaż. Nowy produkt może różnić się od już dostępnego w Pani ofercie m.in. (...), wykorzystywanymi składnikami, ich proporcją, etc. W ramach tych prac powstają zatem wstępne propozycje (...) nowych lub ulepszonych produktów. Po przeprowadzeniu prac nad wyselekcjonowaniem takich (...), koniecznym jest przejście do fazy testowania (...) w ramach pierwszych testów produkcyjnych.

Projektowanie nowych produktów na podstawie wytworzonych (...) odbywa się (...), gdzie ma miejsce testowanie produktów. W wyniku takich testów powstaje stosunkowo niewielka ilość nowego rodzaju produktu. Testy wymagają przeprowadzenia wielu serii dla różnego rodzaju (...) przyjętych do tej fazy prac. Oprócz samego testowania nowych (...), równolegle toczą się prace związane z analizą uzyskiwanych efektów prac.

W ramach powyższej fazy testowane mogą być np. (...) wykorzystywane do (...) A, różne (...) etc. Efekty testów (tj. testowe partie nowych lub ulepszonych produktów) nie są przeznaczone na sprzedaż. Są wykorzystywane jedynie do przeprowadzenia dalszych testów, zakończonych wyborem finalnej (...), która pozwoli na wytwarzanie nowego produktu zgodnie z założeniem celu danego projektu. Jeżeli po przeprowadzeniu testów nie ma możliwości wyboru finalnej (...), są one modyfikowane i testowane ponownie, aż do momentu uzyskania zadowalających wyników i finalnego wyboru lub też do momentu podjęcia decyzji o zaprzestaniu testów i rezygnacji z projektu, jeżeli wyniki nie są zgodne z założonym celem.

Kluczowymi kosztami tego etapu prac są koszty pracy pracowników, którzy wykonują swoje prace związane z projektem obok obowiązków podstawowych wynikających z charakteru zatrudnienia. Dodatkowo ponoszone są koszty przygotowania próbek produktów, w tym koszty surowców przeznaczonych do partii testowych, a także koszty związane z prowadzeniem badań konsumenckich, przygotowanie grafik na opakowania oraz prowadzenia kolejnych testów produkcyjnych. Ponadto, może Pani ponosić koszty usług obcych.

Jeżeli prace nad nową (...) prowadzone na etapie prób produkcyjnych w stosunkowo małej skali zakończą się sukcesem, kolejnym krokiem są testy prowadzone w większej niż poprzednio skali. Większość próbek pochodzących z próbnej produkcji nie jest przeznaczana na sprzedaż.

Podstawowym celem prowadzenia prób produkcyjnych jest analiza możliwości wdrożenia nowych lub ulepszonych produktów do produkcji komercyjnej. Może się bowiem okazać, że zatwierdzone (...), przetestowane w ramach produkcji testowej nie spełniają wymogów jakościowych w ramach produkcji komercyjnej. To z kolei wymaga prowadzenia dalszych prac koncepcyjnych, w których uczestniczą odpowiedzialne osoby. Wówczas prowadzone są działania nad identyfikacją problemów oraz potencjalnych możliwości ich rozwiązania.

W ramach projektów przez Panią prowadzonych, kluczowym elementem procesu produkcji produktów jest testowanie nowych (...) i metod (...). W związku z tym, Pani pracownik zobowiązany jest do stałego monitorowania testowanych partii produktów, szczególnie w fazie (...).

Proces ten wiąże się z ryzykiem (...). Aby zapobiec takim sytuacjom, pracownik dba o utrzymanie właściwych parametrów (...), takich jak (...). Działania te są kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa procesu, lecz również dla zachowania jakości i stabilności produktów testowanych w ramach innowacyjnych projektów.

Efektywnie, wraz z akceptacją prac w ramach produkcji próbnej, następuje przygotowanie produktu do produkcji komercyjnej i tym samym następuje zakończenie zasadniczych prac rozwojowych związanych z opracowaniem, ulepszeniem czy też wprowadzeniem nowego produktu.

Jak wskazywano kluczowymi kosztami danego etapu prac są koszty pracy zaangażowanych pracowników. Dodatkowo, kosztem są wydatki poniesione na próbę produkcyjną, która podlega dalszym badaniom (np. koszty badań konsumenckich) lub też jest utylizowana i niszczona; wówczas są to koszty próby oraz utylizacji próby produkcyjnej.

Następnie rozpoczyna się przygotowanie do wdrożenia danego produktu na rynek. Przed finalnym wprowadzeniem produktu na rynek mogą mieć miejsce również pewne dodatkowe prace mające na celu udoskonalenie nowego produktu w związku ze stwierdzonymi potrzebami. Po wdrożeniu nowego produktu na rynek analizowane jest jego przyjęcie na rynku.

Mając na uwadze powyższy kompleksowy proces tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, w efekcie dotychczas przeprowadzonych prac, wdrożyła Pani wiele nowych produktów do swojego portfolio. Wśród najważniejszych zrealizowanych przez Panią projektów należy wymienić m.in.:

·nowe warianty (...),

·nowe (...),

·nowe (...).

Ponadto należy wskazać, iż w ramach podejmowanych prac, ulepszane są procesy produkcyjne występujące u Pani, między innymi:

·   Optymalizacja procesu (...).

·   Projektowanie procesu (...).

·   Analiza (...).

·   Eksperymenty (...).

·   Innowacyjne (...).

·   Optymalizacja (...).

·   Analiza (...).

·  (...).

Zaznacza Pani, że w trakcie wyżej wymienionych prac nad rozwojem nowych produktów wykorzystywane są również surowce i materiały. W tym zakresie, ponosi Pani koszty materiałów i surowców wykorzystywanych bezpośrednio w prowadzonych pracach nad nowymi lub ulepszonymi (...) (w szczególności nad produktami A).

Wskazane koszty materiałów i surowców dotyczą testowych partii nowych produktów, które w większości są niszczone, a niewielka ich część wykorzystywana jest do dalszych testów związanych z nowym produktem. Partie te nie są przeznaczone do sprzedaży.

Zgodnie z obowiązującymi u Pani zasadami rozliczania, koszt surowców i materiałów związanych z partiami testowymi nowego produktu ewidencjonowany jest dodatkowo w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, prowadzonej odrębnie dla każdego projektu. W związku z powyższym ma Pani możliwość precyzyjnego określenia, jaki był koszt zużytych materiałów i surowców przeznaczonych do testów - zarówno w niewielkiej skali, jak i w większym zakresie - w ramach prób produkcyjnych. Ponadto poniosła Pani koszty na nabycie środków trwałych, od których dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Są to między innymi (...).

Pracownicy odpowiedzialni za powyższe prace są zatrudnieni u Pani co do zasady na podstawie umowy o pracę. W ramach powyższych prac kontrolują oni czas poświęcony na dany projekt, uzupełniając odpowiednią ewidencję godzinową pozwalającą na dokładne wyodrębnienie poświęconego czasu na prace podstawowe i te związane z projektami. Należy również zaznaczyć, iż ewidencja czasu pracy prowadzona przez Panią umożliwia określenie:

·którzy pracownicy brali udział w realizacji danego projektu,

·całkowitej liczby godzin zaangażowania pracowników biorących udział w danym projekcie,

·wartości wynagrodzenia wszystkich pracowników biorących udział w danym projekcie.

W związku z powyższym, ponosi Pani koszty wynagrodzeń osób bezpośrednio zaangażowanych w prace nad nowymi i ulepszonymi produktami, a także koszty składek na ubezpieczenia społeczne.

Pani działalność w zakresie czynności objętych wnioskiem nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. W przypadku wytwarzanych przez Panią produktów nie ma mowy o rutynowych i okresowych zmianach. Każda zmiana wymaga twórczego procesu, przeprowadzenia testów i stworzenia nowej dokumentacji pozwalającej na wprowadzenie danej zmiany do seryjnej produkcji. W innym wypadku produkty te mogą nie spełniać założonych oczekiwań oraz nieodpowiednie dopasowanie składników w skrajnych przypadkach może prowadzić do (...).

Nie posiada Pani statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).

Podkreśla Pani, że nie prowadzi i nie prowadziła działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Ponadto prowadzi Pani ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b u.p.d.o.f.

W piśmie z 21 lutego 2025 r. stanowiącym odpowiedz na wezwanie do uzupełnienia wniosku wyjaśnia Pani, że Projekty, których dotyczy Pani wniosek nie obejmują wyłącznie tworzenia nowych (...). Projekty obejmują prace nad tworzeniem zupełnie nowych (...), obejmują również prace nad produktami na podstawie nowych (...), jak również obejmują prace nad ulepszaniem procesów produkcyjnych.

Udoskonalenie nowego produktu w związku ze stwierdzonymi potrzebami po zakończeniu etapu produkcji próbnej i przed finalnym wprowadzeniem produktu na rynek, nie stanowi przedmiotu zapytania nr 1.

W związku z powyższym, pytanie nr 1 obejmuje etapy od „inicjowania działań innowacyjnych" do zakończenia prac rozwojowych na etapie „produkcji próbnej", przy czym występuje również „ulepszanie procesów produkcyjnych" opisanych we wniosku.

Wskazuje Pani, że podejmuję Pani szereg innowacyjnych działań, które obejmują zarówno nowe technologie (...), innowacyjne wykorzystanie surowców, jak i eksperymentalne podejście do (...) i (...) A.

W odpowiedzi na pytania sformułowane w wezwaniu, tj.:

·w czym przejawia się twórczy charakter poszczególnych „projektów", których dotyczy Pani wniosek;

·jakie konkretne działania podejmuje Pani w celu opracowania nowego produktu/ulepszonego produktu, a w szczególności

·co powoduje, że stworzony/ulepszony produkt w znacznym stopniu różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani;

·na czym polega ich oryginalność;

- wyjaśnia Pani [w zakresie poszczególnych innowacyjnych projektów]:

(...)

Opracowanie metod (...)  A bez użycia (...).

Każdy z projektów cechuje się innowacyjnością, (...).

Odnośnie stosowanych technologii (rozwiązań, narzędzi) powodujących, że poszczególne „projekty" różnią się pod względem tych technologii, rozwiązań czy narzędzi od tych już funkcjonujących w Pani firmie, w oparciu o jakie technologie zostały opracowane produkty lub ich ulepszenia w ramach poszczególnych „projektów" i jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pani praktyce gospodarczej zastosowano wyjaśnia Pani, że są to:

·Techniki (...);

·(...);

·(...);

·(...);

·Stosowanie (...);

·(...).

W odpowiedzi na pytanie, na czym polega innowacyjność / twórczość nowych wariantów A, czy polega ona wyłącznie na dodawaniu nowych składników, których wcześniej nie wprowadzała Pani do swoich produktów, ale tego typu produkty istniały już na rynku, wyjaśnia Pani, że innowacyjność i twórczość w nowych wariantach A nie polega jedynie na dodawaniu nowych składników, ale przede wszystkim na ich umiejętnym komponowaniu, opracowywaniu unikalnych (...) oraz stosowaniu nowoczesnych metod produkcji. Dzięki temu powstają A o oryginalnym charakterze, które wyróżniają się zarówno w skali firmy, jak i całej branży.

Nowe warianty A bazują na kreatywnym zestawianiu składników, które nie były wcześniej stosowane w takim układzie. Innowacyjność przejawia się w:

·   Łączeniu (...).

·   Tworzeniu nowych (...).

Innowacyjność wynika także z zastosowania zaawansowanych metod produkcji, które pozwalają (...):

·  Techniki (...).

·   (...).

·   (...).

Innowacyjność A nie ogranicza się do samego dodawania nowych składników, ale obejmuje kompleksowe podejście do(...). Twórczość przejawia się w unikalnych (...), technikach produkcji, doborze (...), co pozwala na stworzenie A wyróżniających się na tle konkurencji.

W odpowiedzi na pytanie, w czym przejawia się twórczy / innowacyjny charakter wprowadzonych do Pani oferty A (...), czy ich proces technologiczny, (...) są unikatowe w skali Pani firmy / branży A, wskazuje Pani, że (...).

W odróżnieniu od (...).

(...).

Ich proces technologiczny, (...) są unikatowe w skali Pani firmy i branży.

W odpowiedzi na pytanie, w czym przejawia się twórczy / innowacyjny charakter wprowadzonych do Pani oferty (...).

(...):

(...).

W skali branży A (...).

Ich proces technologiczny, (...) są unikatowe w skali Pani firmy i branży.

W odpowiedzi na pytanie, w czym przejawia się twórczy / innowacyjny charakter opisanych we wniosku „ulepszeń procesów produkcyjnych” wyjaśnia Pani, że:

·   Optymalizacja procesu (...):

W ramach prac testowała (...).

·   Projektowanie procesu (...):

Wprowadziła Pani (...).

·   Analiza (...):

Pracowała Pani nad metodami usprawnienia procesu (...).

·   Eksperymenty (...):

Analizowała Pani wpływ (...).

·   Innowacyjne (...):

Przeprowadziła Pani badania nad (...).

·   Optymalizacja (...):

W ramach projektów (...).

·   Analiza (...):

Testowała Pani różne metody (...) A (...).

·   (...):

Pracowała Pani nad metodami (...).

Jak wskazano w stanie faktycznym, prowadzona przez Panią działalność jest działalnością systematyczną, gdyż opiera się na określonym schemacie działania, jest zaplanowana i uporządkowana, co ma swoje odzwierciedlenie w ścisłym ustaleniu etapów prac mających na celu sprawną organizację prac nad nowymi lub ulepszonymi produktami.

Ponadto, Pani działalność prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych (...)(zwłaszcza A) o charakterystyce oczekiwanej przez klientów i rynek. W tym celu, do każdego projektu przypisywane są osoby posiadające wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego terminu i ewentualnie budżetu. W ramach realizacji projektów, ma Pani możliwość wykorzystania uprzednio wytworzonej lub zdobytej wiedzy (w zakresie projektowania nowych produktów) i dalszego zwiększania jej zasobów. Moja działalność nakierowana jest zatem na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Systematyczność działań polega na konsekwentnym stosowaniu ustrukturyzowanego podejścia do projektów, co obejmuje:

·Określenie założeń projektowych - definiowanie problemu, celów oraz spodziewanych rezultatów.

·Przygotowanie harmonogramu prac - podział na etapy (...)

·Eksperymenty i testy tj. prowadzenie prób na małą skalę przed wdrożeniem na poziomie produkcji komercyjnej.

·Analizę wyników oraz doskonalenie (...) - każda zmiana wprowadzana do projektu jest oceniana pod kątem skuteczności i zgodności z założeniami.

Na potrzeby projektów objętych wnioskiem opracowano harmonogramy obejmujące poszczególne etapy prac, takie jak badania nad nowymi (...), dobór i testowanie surowców, ocena procesów (...). Harmonogramy te były realizowane zgodnie z przyjętym planem, co pozwoliło na skuteczne prowadzenie prac i uzyskanie pożądanych efektów.

Opisane Projekty stanowiły część realizowanych projektów, ale nie były jedynymi projektami. Działania te obejmowały również inne eksperymentalne A oraz innowacje technologiczne w zakresie (...).

W ramach poszczególnych projektów postawiono następujące cele:

·Opracowanie unikalnych (...).

·Eksperymentalne zastosowanie (...).

·Rozwój innowacyjnych A (...).

·Testowanie (...).

·Wprowadzenie do oferty A (...).

Osiągnięte cele:

(...)

Podsumowując, prace w ramach projektów były prowadzone w sposób metodyczny, zgodnie z określonymi celami i harmonogramami, co pozwoliło na opracowanie i wdrożenie produktów, wyróżniających się na rynku.

Projekty, o których mowa we wniosku nie obejmują prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

W Pani ocenie projekty, o których mowa we wniosku nie obejmują pozyskania nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla opracowania nowych produktów, procesów lub usług i wprowadzania znaczącego ulepszenia do już istniejących.

Wskazuje Panie, że oczekuje rozstrzygnięcia, czy prowadzone prace w ramach prowadzonych poszczególnych „projektów" objętych pytaniem pierwszym stanowią prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wyjaśnia Pani, że przed rozpoczęciem każdego projektu dysponowałam Pani wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie technologii A, (...) A. Wiedza ta obejmowała:

·Podstawowe procesy (...) A - znajomość etapów produkcji, parametrów (...) i warunków (...).

·Podstawowa znajomość surowców A - (...).

·Podstawowe zasady (...) i (...).

·Podstawowe metody (...) i techniki (...) A.

·Analiza sensoryczna - (...).

Każdy projekt poszerzał Pani wiedzę oraz umiejętności związane z produkcją A.

Poniżej przedstawiono zakres nowo pozyskanej wiedzy w odniesieniu do poszczególnych projektów:

(...)

Przedmiotem pytania pierwszego nie są czynności wdrożeniowe w zakresie opracowywanych produktów, produkcja seryjna i inne prace spoza prac badawczo-rozwojowych.

Obok umów o pracę nie zatrudnia Pani pracowników na podstawie umów o dzieło/zlecenia.

Przez wynagrodzenia pracowników, o których mowa w pytaniu trzecim rozumieć należy poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Odnośnie kosztów materiałów/surowców będących przedmiotem Pani wniosku, wskazuje Pani, że są to przede wszystkim: (...).

W okresie, którego dotyczy Pani wniosek koszty pracownicze, koszty materiałów/surowców i odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiły Pani koszty uzyskania przychodów w odpowiednich latach podatkowych, których dotyczą te koszty.

Wniosek dotyczy lat 2019 -2023 i przyszłych.

W okresie, którego dotyczy wniosek prowadziła Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. W kolumnie 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie uwzględniała Pani kosztów, które chciałaby Pani uznać za koszty kwalifikowane. Prowadzi Pani odrębną ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalającą na wyodrębnienie wszelkich kosztów związanych z poszczególnymi projektami, które chciałaby Pani uznać za koszty kwalifikowane. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zamierza Pani skorygować odpowiednio zapisy w kolumnie 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W okresie którego dotyczy Pani wniosek, nie korzystała Pani ze zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Za koszty kwalifikowane chce Pani uznać odpisy amortyzacyjne od środków trwałych w tej części (proporcji) w jakiej te środki trwałe są wykorzystywane w działalności B+R. Wartości niematerialne i prawne nie są przedmiotem wniosku. Przedmiotem wniosku są wskazane w nim środki trwałe.

Koszty, które chce Pani uznać za koszty kwalifikowane nie zostały Pani zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Pytania

1.Czy opisane we wniosku prace polegające na realizacji projektów, wykonywane przez Panią spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.)?

2.Czy - przy założeniu, iż Pani działalność opisaną w stanie faktycznym wniosku można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. - w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty wskazane we wniosku dotyczące bezpośrednio wydatków na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do realizacji projektów?

3.Czy - przy założeniu, iż Pani działalność opisaną w stanie faktycznym wniosku można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. - w kosztach kwalifikowanych, o których mowa, w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty dotyczące wynagrodzeń pracowników wskazane we wniosku w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową?

4.Czy - przy założeniu, iż Pani działalność opisaną w stanie faktycznym wniosku można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. - w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, wskazane we wniosku w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową?

5.Czy w przypadku odpowiedzi twierdzącej na poprzednie pytania, może Pani skorygować zeznanie podatkowe za rok 2019, 2020, 2021, 2022 oraz 2023 w związku z ponoszeniem kosztów kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową?

Pani stanowisko w sprawie

Ad 1)

Tak, opisane we wniosku prace polegające na realizacji projektów, wykonywane przez Panią spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) - dalej jako u.p.d.o.f.

W myśl art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei Pani działalność charakteryzuje się innowacyjnym podejściem, obejmującym zarówno proces technologiczny, jak i zastosowanie unikalnych (...) oraz nowoczesnych metod (...). Wprowadza Pani na rynek produkty wyróżniające się zastosowaniem (...), takich jak (...). Ponadto, procesy produkcyjne są wspierane przez zaawansowane technologie (...).

Pani działalność nie tylko odpowiada na rosnące zainteresowanie konsumentów wyrobami A o unikalnym charakterze, lecz także przyczynia się do rozwoju sektora A poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produkcyjnych.

Rezultatami prac B+R są bowiem nowe (...) (...)(w tym w szczególności A), nowe serie i linie produktów, czy też innowacyjne opakowania, dzięki którym może Pani spełniać potrzeby swoich klientów, a także sprawnie odpowiadać na zapotrzebowanie rynkowe.

Działalność w zakresie czynności objętych wnioskiem nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. W przypadku wytwarzanych przez Panią produktów nie ma mowy o rutynowych i okresowych zmianach. Każda zmiana wymaga twórczego procesu, przeprowadzenia testów i stworzenia nowej dokumentacji pozwalającej na wprowadzenie danej zmiany do seryjnej produkcji. W innym wypadku produkty te mogą nie spełniać założonych oczekiwań oraz nieodpowiednie dopasowanie składników w skrajnych przypadkach może prowadzić do (...).

Ponadto pracownicy podejmują szereg działań o charakterze kreacyjnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: nowe (...) oraz w konsekwencji nowe lub ulepszone produkty, jakich Pani dotychczas nie posiadała. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy pracowników i Pani.

Ponadto, jak wskazano w opisie sprawy, prowadzona przez Panią działalność jest działalnością systematyczną, gdyż opiera się na określonym schemacie działania, jest zaplanowana i uporządkowana, co ma swoje odzwierciedlenie w ścisłym ustaleniu etapów prac mających na celu sprawną organizację prac nad nowymi lub ulepszonymi produktami.

Ponadto, Pani działalność B+R prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych (...)(zwłaszcza A) o charakterystyce oczekiwanej przez klientów i rynek. W tym celu, do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywane są osoby posiadające wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego terminu i ewentualnie budżetu. W ramach realizacji projektów, ma więc Pani możliwość wykorzystania uprzednio wytworzonej lub zdobytej wiedzy (w zakresie projektowania nowych produktów) i dalszego zwiększania jej zasobów. Działalność ta nakierowana jest zatem na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, działalność realizowana przez Panią spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej określone w art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f., ponieważ w szczególności prace te:

·mają charakter twórczy - tzn. są podejmowane w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu; są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze; efektem prac są nowe produkty w portfolio w produktowym;

·są prowadzone w sposób systematyczny - tzn. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany; prace realizowane są w trybie projektowym, gdzie w szczególności każdy projekt posiada jasno sprecyzowany cel prac, a do jego realizacji przypisane są osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie; określany jest termin prac oraz ewentualnie budżet;

·prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - w wyniku prowadzonych prac powstają zupełnie nowe produkty spełniające indywidualne potrzeby klienta lub posiadające nowe funkcjonalności wyznaczone wewnętrznie przez Panią; co więcej, prace te jednocześnie zwiększają zasób Pani wiedzy, co przekłada się na możliwość dalszego jej wykorzystania do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów.

W związku z powyższym, efektem twórczych prac są produkty niebędące jeszcze w Pani ofercie lub ulepszane zostają produkty, lub ulepszane zostają procesy produkcyjne. Mianowicie w efekcie dotychczas przeprowadzonych prac, wdrożyła Pani wiele nowych produktów do swojego portfolio. Wśród najważniejszych zrealizowanych przez Panią projektów należy wymienić m.in.:

·nowe warianty A np. z (...),

·nowe (...),

·nowe (...).

Ponadto należy wskazać, iż w ramach podejmowanych prac, ulepszane są procesy produkcyjne występujące u Pani, między innymi:

·   Optymalizacja procesu (...).

·   Projektowanie procesu (...).

·   Analiza (...).

·   Eksperymenty (...).

·   Innowacyjne (...).

·   Optymalizacja (...).

·   Analiza (...).

·   (...).

Ponadto zauważa Pani, iż dopracowuje Pani nowe produkty, ulepsza produkty, są to produkty na tyle innowacyjne, że odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Zgodnie zaś z Wyrokiem WSA w Gdańsku z 3 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 506/23: "Dla ustalenia działalności badawczo-rozwojowej wystarczające jest, by działania podatnika były nowatorskie w skali jego przedsiębiorstwa, nie zaś całej branży."

Natomiast Pani działania, jak wskazano we wniosku, są nowatorskie w skali Pani przedsiębiorstwa i w zakresie całej branży.

Pani zdanie potwierdza również Interpretacja Indywidualna z dnia 22 lipca 2020 r., wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDIB1-3.4010.229.2020.2.APO, w której to organ uznał zdanie Wnioskodawcy, iż działalność polegająca na produkcji napojów alkoholowych i bezalkoholowych (...), spełnia przesłanki dotyczące uznania jej za działalność B+R, za prawidłowe.

Ponadto, w interpretacji Indywidualnej z dnia 26 września 2023 r., 0112-KDIL2-2.4011.531.2023.2.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał zdanie Wnioskodawcy za prawidłowe. Wniosek dotyczył uznania działalności polegającej na produkcji pieczywa jako działalności B+R. Organ wskazał, iż: "Reasumując - działalność Spółki w zakresie opisanych zadań (projektów) wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd Zainteresowani - jako wspólnicy Spółki - mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wskazane we wniosku koszty kwalifikowane (surowce, materiały, wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne sfinansowane przez Spółkę) związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, poniesione przez Spółkę, proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku Spółki i w ramach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych limitów."

Należy również zaznaczyć, iż zgodnie z wyrokiem WSA w Bydgoszczy z 9 maja 2023 r. I SA/Bd 174/23 wnosi Pani o ocenę przez organ czy działalność przedstawiona we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. We wskazanym Wyroku WSA w Bydgoszczy stwierdził, iż: "To organ powinien ocenić, czy działalność skarżącego obejmuje prace rozwojowe, właśnie dlatego, że jest to klucz do stwierdzenia, czy podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. Organ może od podatnika wymagać opisu faktów, lecz nie ocen."

Tożsame stanowisko zajął WSA w Gdańsku w wyroku z 12 lipca 2023 r. I SA/Gd 405/23 stwierdzając, iż: "Ewentualne wezwanie do sprecyzowania wniosku nie może prowadzić do żądania, aby to sam skarżący przesądził rzeczoną kwestię, o którą wszak wprost zapytał, lecz jedynie do sprecyzowania danych faktycznych dotyczących prowadzonej działalności, niezbędnych do ich oceny w kontekście definicji owej działalności. Następnie na gruncie obowiązujących przepisów należy ocenić ten rodzaj działalności, a pozostawienie wniosku bez rozpoznania dopuszczalne byłoby tylko w przypadku, jeśli nie przedstawiono by wystarczających danych do oceny. Skoro zatem skarżący dokładnie opisał swoją działalność przez pryzmat cech działalności badawczo-rozwojowej, to organ miał obowiązek udzielić odpowiedzi na przedstawioną wątpliwość."

Wobec powyższego opisane we wniosku prace polegające na realizacji projektów, wykonywane przez Panią spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.).

Ad 2)

Pani zdaniem, przy założeniu, iż Pani działalność opisaną w stanie faktycznym wniosku można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. - w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty wskazane we wniosku dotyczące bezpośrednio wydatków na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do realizacji projektów.

Kosztami kwalifikowanymi są m.in.:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c u.p.d.o.f, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

3)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

4)nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

5)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

6)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.;

7)nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f;

8)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Zgodnie zaś z art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f., za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów, surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Należy zwrócić uwagę, że ww. przepis posługuje się pojęciami "materiały" oraz "surowce", które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w Pani ocenie, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce", zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii".

W zakresie definicji surowca wypowiedziała się również Rada Języka Polskiego. W ocenie Rady, nie ma podstaw, by kategorycznie wymagać od sposobu rozumienia hasła surowiec tego, aby był to wyłącznie materiał naturalny. Współczesna definicja leksykograficzna hasła surowiec używanego we współczesnej polszczyźnie powinna mieć postać następującą: "Substancja w pierwotnym stanie, zwykle pochodzenia naturalnego, stanowiąca materiał wyjściowy służący do wytwarzania jakichś rzeczy lub energii".

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia "materiały", w Pani ocenie, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, z późn. zm., zwana dalej "u.o.r."). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 u.o.r., materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

W stanie faktycznym opisanym przez Panią nabywane surowce są wykorzystywane do wytworzenia nowych produktów (ulepszenia istniejących). Wytwarzane produkty mają charakter nowatorski i unikatowy, o odpowiedniej jakości i funkcjonalności.

Natomiast z uwagi na fakt, że surowce i materiały ulegają zużyciu (nabyte surowce i materiały nie mogą być wykorzystane wielokrotnie), istnieje pewność, że poniesione koszty nabycia stanowią w całości koszty działalności badawczo-rozwojową. Podobne stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej 0113-KDIPT2-3.4011.1003.2021.2.RR z dnia 16.03.2022 r. w której wskazał, iż:

"Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce" to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii" (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia "materiały" należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z późn. zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

A zatem, należy stwierdzić, że koszty materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością badawczo-rozwojową w ramach Projektów B+R, z Obszarów B+R mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

Wobec powyższego, Pani zdaniem, przy założeniu, iż Pani działalność opisaną w stanie faktycznym wniosku można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. – w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty wskazane we wniosku dotyczące bezpośrednio wydatków na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do realizacji projektów.

Ad 3)

Pani zdaniem, przy założeniu, iż działalność opisaną we wniosku można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. - w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty dotyczące wynagrodzeń pracowników wskazane we wniosku w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

Wskazany przepis za koszty kwalifikowane uznaje m.in.: należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Powyższe oznacza, że do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki poniesione na pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe, tj. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, stanowiące przychody ze stosunku pracy, jak również sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.

Pracownicy zasadniczo realizują/będą realizowali prace stanowiące, w Pani ocenie, prace badawczo-rozwojowe. Jeśli Pracownicy ci będą realizowali również inne zadania, zamierza Pani odliczać koszty kwalifikowane w odpowiedniej proporcji tj. w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Umożliwi to prowadzona przez Panią ewidencja czasu pracy.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·z dnia 17 lipca 2020 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.380.2020.2.RR,

·z dnia 25 października 2019 r., znak 0111-KDIB1 -3.4010.441.2019.1.JKT,

·z dnia 23 października 2019 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS.

Ad 4)

Pani zdaniem, przy założeniu, iż opisaną działalność można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. - w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, wskazane we wniosku w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

Środki trwałe w postaci m.in. (...), zostały ujawniane w ewidencji jako środki trwałe, a od ich wartości początkowej dokonywane są odpisy amortyzacyjne według stawek określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pani stanowisko potwierdza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 marca 2018 r., znak 0111-KDIB1-3.4010.20.2018.2.MBD, w której organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały nabyte w okresie nieobjętym wnioskiem. Wnioskodawca w swojej argumentacji powołał się na interpretację nr 2461-IBPB-1-2.4510.929.2016.1.BG: "Należy podkreślić, że powołane powyżej przepisy art. 18d ustawy o CIT, nie odnoszą się do momentu nabycia lub wytworzenia przez podatnika aktywów podlegających amortyzacji, odpisy od których mają stanowić koszt kwalifikowany. Warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do bazy kosztów kwalifikowanych jest wykorzystywanie przedmiotu amortyzacji w działalności badawczo-rozwojowej”.

Pani stanowisko potwierdzają interpretacje organów podatkowych, które wprawdzie zostały wydane na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, jednakże zostały oparte na analogicznych przepisach jak w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, np.:

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2017 r., znak 0111-KDIB1-3.4010.11.2017.2.IZ, w której czytamy: "Natomiast, odnosząc się do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (w tym maszyn, urządzeń oraz sprzętu biurowego), wykorzystywanych przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej należy zauważyć, że z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że do procesu rozwojowego nowego produktu leczniczego wykorzystywane są urządzenia, maszyny oraz inne środki trwałe Wnioskodawcy zakupione w celu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych tego produktu, podlegające amortyzacji. Skoro, jak wskazuje Wnioskodawca, środki trwałe, wskazane we wniosku przez Wnioskodawcę, są związane i wykorzystywane w prowadzonych przez Wnioskodawcę pracach badawczo-rozwojowych, to również, w ocenie tut. Organu, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.".

Zaś w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2017 r., znak 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR, organ wskazał: "Tym samym wskazać należy, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych uwzględniające oprócz kosztów wdrożenia wydatki na ich nabycie, należy zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w pełnej wysokości, stosownie do treści art. 18d ust. 3 ustawy, a następnie dla ustalenia wysokości odliczenia na podstawie art. 18d ust. 5 ustawy należy wyłączyć tą ich część, która nie odpowiada wkładowi własnemu związanemu zarówno z ich wdrożeniem, jak i nabyciem, bowiem obie kategorie tych wydatków wpływają na ich wartość początkową."

Wskazać również należy, iż do kosztów kwalifikowanych zaliczone będą mogły zostać również koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi w zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł i do których stosuje się możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji.

Należy bowiem wskazać, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłączają z kategorii kosztów kwalifikowanych wydatków tego rodzaju. Z tego względu, stosując zasadę o uznawaniu za koszty kwalifikowane odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, również odpisy jednorazowe (dokonywane w ramach tzw. jednorazowej amortyzacji) będą objęte zakresem art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f.

Tożsamy pogląd wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.113.2019.2.AA, który uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów, m.in. kosztów sprzętu komputerowego oraz elektronicznego o wartości poniżej 10 000 zł.

Powyższe stanowisko Wnioskodawczyni zostało potwierdzone również m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

·z dnia 8 listopada 2023 r., znak 0112-KDIL2-2.4011.543.2023.2.MH,

·z dnia 17 lipca 2020 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.380.2020.2.RR,

·z dnia 25 października 2019 r., znak 0111-KDIB1-3.4010.441.2019.1.JKT,

·z dnia 23 października 2019 r., znak 0114-KDIP2-1.4010.372.2019.1.JS,

·z dnia 16 marca 2022 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.1002.2021.2.RR.

Wobec powyższego, Pani zdaniem, przy założeniu, iż opisaną działalność można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. - w kosztach kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 3 u.p.d.o.f. może Pani uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, wskazane we wniosku w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

Ad 5)

W Pani ocenie, w przypadku odpowiedzi twierdzącej na poprzednie pytania, może Pani skorygować zeznanie podatkowe za rok 2019, 2020, 2021, 2022 oraz 2023 w związku z ponoszeniem kosztów kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 5 ustawy - Ordynacja podatkowa, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach, rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. W myśl art. 81 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji (art. 81 § 2 tej ustawy). Tym samym dopuszczalna jest korekta zeznania rocznego za 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023 r. mająca na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy pierwotnym (poprzednim) jego sporządzaniu. Może ona dotyczyć każdej pozycji zeznania, np. kwoty przychodów, dochodu, kosztów uzyskania przychodów, odliczeń, określenia wysokości nadpłaty, zaliczek na podatek, stawki podatku czy zastosowania przysługującej podatnikowi ulgi. Dopuszczalność złożenia korekty zeznania rocznego w celu zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e u.p.d.o.f., nie została w przepisach prawa podatkowego ograniczona poprzez terminowe złożenie deklaracji rocznej przez podatnika.

Co ważne, w 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023 r. również wyodrębniała Pani koszty i przychody związane z każdym projektem, czyli w 2019 r., 2020 r., 2021 r., 2022 r. jak i w 2023 r. prowadziła Pani odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję pozwalającą na przyporządkowanie odpowiednich przychodów i kosztów do działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, po otrzymaniu pozytywnej interpretacji podatkowej na powyższy wniosek, będzie Pani mogła skorygować swoje zeznanie podatkowe za 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023 r. Powyższe potwierdza interpretacja znak 0113-KDIPT2-1.4011.979.RK z dnia 19 marca 2021 r., w której Dyrektor Administracji Skarbowej uznał zdanie Wnioskodawcy za prawidłowe. Interpretacja dotyczyła między innymi możliwości skorygowania lat ubiegłych i wykazania w nich stawki podatku, o której mowa w art. 30ca u.p.d.o.f.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie podkreślenia wymaga, że zgodnie z Pani intencjami, zakresem niniejszego wniosku jest możliwość wdrożenia ulgi badawczo-rozwojowej i uwzględnienie odliczenia kosztów kwalifikowanych w korektach do zeznań podatkowych od 2019 r. do 2023 r. jak i możliwość wdrożenia ulgi badawczo-rozwojowej i uwzględnienie odliczenia kosztów kwalifikowanych w latach przyszłych.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym w latach 2019 -2024 (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; t. j. Dz. U z 2019 r. poz. 1387 ze zm.; t. j. Dz. U z 2020 r. poz. 1426 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; t. j. Dz. U z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; t. j. Dz. U z 2024 r. poz. 226 ze zm.; t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 116):

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Przepis ten normuje tzw. ulgę badawczo-rozwojową (ulgę B+R). Jest ona szczególnym instrumentem, którego celem jest zachęcanie podatników prowadzących działalność gospodarczą do podejmowania działań o charakterze badawczo-rozwojowym. Ma to wpływać na innowacyjność oferowanych przez nich produktów, usług lub procesów realizowanych w ich przedsiębiorstwach. W dalszej perspektywie ulga badawczo-rozwojowa ma służyć wzrostowi nowoczesności, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki.

Mechanizm ulgi sprowadza się do możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej wartości wskazanych rodzajowo kosztów uzyskania przychodów dotyczących działalności badawczo-rozwojowej (kosztów kwalifikowanych).

Mając na względzie wysokie koszty działań o charakterze badawczo-rozwojowym ustawodawca zdecydował o możliwości „dwukrotnego” uwzględnienia wartości tych kosztów w rachunku podatkowym podatnika – raz jako kosztów uzyskania przychodów i ponownie jako odliczenia od podstawy obliczenia podatku.

Jak wynika z treści art. 26e ust. 1 ustawy, z ulgi badawczo-rozwojowej może skorzystać podatnik, który spełnia łącznie następujące warunki:

1)uzyskuje przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej;

2)prowadzi działalność badawczo-rozwojową;

3)ponosi na działalność badawczo-rozwojową koszty uzyskania przychodów określone jako „koszty kwalifikowane”.

Pojęcie działalności gospodarczej

W odniesieniu do pierwszej z ww. przesłanek należy wskazać, że pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to:

działalność zarobkowa:

a)wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b)polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej

Definicje ustawowe

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć jest w niej mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 ze zm.), a więc:

prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Pracami rozwojowymi, o których mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są natomiast – zgodnie z art. 5a pkt 40 tej ustawy – prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli:

działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:

·badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub

·   badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub

·   prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

·podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa musi być działalnością twórczą. Twórczy to „mający na celu tworzenie”. Synonimy pojęcia twórczy (pomysł, praca) to „konstruktywny, kreatywny, kreacyjny, kreatorski, koncepcyjny”. Należy przy tym zwrócić uwagę na różnicę znaczeniową pojęcia „tworzyć” - określające czynność, której istotą jest element kreacyjny i „wytwarzać”, czyli „zrobić, wyprodukować coś”. Wytwarzanie także prowadzi do powstania rzeczy lub praw, ale nie ma w sobie indywidualnego elementu kreacyjnego – jest to proces wymagający wiedzy i umiejętności, ale nie prowadzi do powstania efektów niepowtarzalnych.

Jak wynika z Objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących co prawda innej ulgi podatkowej, tj. ulgi IP Box, na potrzeby definicji działalności badawczo-rozwojowej wskazuje się, że: Pierwszym i zarazem najszerszym kryterium uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową, jest jej twórczy charakter (…) na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Badania podstawowe

Działalność badawczo-rozwojowa może obejmować badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc:

·prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub

·prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;

mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalność wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.

Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania.

Badania aplikacyjne

Działalność badawczo-rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:

·   opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub

·   wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.

„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.

Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.

Nowym produktem, procesem lub usługą może być:

·   produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badan aplikacyjnych;

·   produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.

Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, że mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze znacząco ulepszonych.

Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Prace rozwojowe

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, tj. obejmują:

·   nabycie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·   łączenie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·   kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i

·   wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·   nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·   łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·   kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·   wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·   planowaniu produkcji [innowacja procesowa] oraz

·   projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług [innowacja produktowa].

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:

·w sposób systematyczny,

·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „systematyczny” – w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.

Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.

Pomocnym dla spełnienia kryterium systematyczności może być ustalenie:

·wstępnych celów poszczególnych projektów badawczo-rozwojowych;

·źródeł finansowania zaplanowanych prac oraz

·osiągniętych celów poszczególnych projektów badawczo-rozwojowych,

·zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych służących ich osiągnięciu

·harmonogramów związanych z prowadzonymi pracami.

Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.

Należy uwzględnić zatem, iż głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmują szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. (zobacz: 3.2.1.3 Objaśnienia w zakresie IP BOX - Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”).

Istotnym jest więc między innymi to:

·jakimi zasobami wiedzy podatnik dysponował przed rozpoczęciem realizacji projektu badawczo-rozwojowego;

·jaki rodzaj wiedzy podlegał następnie selekcji, wykorzystaniu i rozwijaniu pod względem przydatności do realizacji tego projektu.

Ocena charakteru Pani działalności

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie produkcji A, koncentrując się na tworzeniu (...). Pani działalność charakteryzuje się innowacyjnym podejściem, obejmującym zarówno proces technologiczny, jak i zastosowanie unikalnych (...) oraz nowoczesnych metod (...). Pani działalność przyczynia się do rozwoju sektora A poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produkcyjnych.

Powyższe prace nad nowymi i/lub ulepszonymi produktami, prowadzone są w trybie projektowym (dalej jako: "projekt"). Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych produktów o charakterystyce oczekiwanej przez klientów i rynek.

Projekty, będące przedmiotem Pani wniosku obejmują prace nad tworzeniem zupełnie nowych (...), obejmują również prace nad produktami na podstawie nowych (...), jak również obejmują prace nad ulepszaniem samych procesów produkcyjnych.

Projekty te obejmują etapy od „inicjowania działań innowacyjnych" do zakończenia prac rozwojowych na etapie „produkcji próbnej", przy czym występuje również „ulepszanie procesów produkcyjnych" opisanych we wniosku.

Udoskonalenie nowego produktu w związku ze stwierdzonymi potrzebami po zakończeniu etapu produkcji próbnej i przed finalnym wprowadzeniem produktu na rynek, nie stanowi przedmiotu Pani wniosku.

Twórczość Pani „Projektów”

Wskazuje Pani, że podejmuje Pani szereg innowacyjnych działań, które obejmują zarówno nowe technologie (...), innowacyjne wykorzystanie surowców, jak i eksperymentalne podejście do (...) i (...) A.

Każdy z projektów cechuje się innowacyjnością, (...).

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiła Pani szereg projektów, w ramach których wyjaśniła Pani między innymi w czym przejawia się ich twórczy charakter, tj. między innymi:

(...)

Jak wyjaśniła Pani we wniosku, każdy z projektów cechuje się innowacyjnością, (...).

Odnośnie niewystępujących dotychczas w Pani praktyce gospodarczej stosowanych technologii (rozwiązań, narzędzi) powodujących, że poszczególne „projekty" różniących się pod względem tych technologii, rozwiązań czy narzędzi od tych już funkcjonujących w Pani firmie, wyjaśnia Pani również, że są to:

·    techniki (...);

·    (...);

·    (...);

·    (...);

·    stosowanie (...);

·    (...).

Jak wynika z Pani wniosku, innowacyjność Pani projektów polega przede wszystkim na wykorzystaniu zaawansowanych technologii, tj. metod produkcji, w celu stworzenia unikalnych (...) oraz produktów.

Co istotne, nadmienia Pani, że innowacyjność i twórczość w nowych wariantach A nie polega jedynie na dodawaniu nowych składników, ale przede wszystkim na ich umiejętnym komponowaniu, opracowywaniu unikalnych (...) oraz stosowaniu nowoczesnych metod produkcji. Dzięki temu powstają A o oryginalnym charakterze, które wyróżniają się nawet w całej branży.

Innowacyjność Pani projektów obejmuje kompleksowe podejście do (...). Twórczość przejawia się w unikalnych (...), technikach produkcji, doborze (...), co pozwala na stworzenie A wyróżniających się na tle konkurencji.

Wyjaśnia Pani też, że (...) profil. Ich proces technologiczny, (...) są unikatowe w skali Pani firmy, ale i całej branży.

Jak wskazuje Pani w opisie okoliczności faktycznych, twórczy i innowacyjny charakter projektu dotyczącego A (...). Ich proces technologiczny, (...) są również unikatowe w skali Pani firmy i branży.

Jak wynika z wniosku, twórcze są również projekty obejmujące „ulepszenia procesów produkcyjnych”. Przykładowo:

·Wprowadziła Pani innowacyjne schematy (...).

·Przeprowadziła Pani eksperymenty (...).

·Testowała (...).

·Eksperymentowała Pani (...).

·Analizowała (...).

·Przeprowadziła Pani badania nad (...).

·Analizowała Pani (...).

·Pracowała Pani (...).

Opis okoliczność faktycznych pozawala więc uznać, że prace opisane we wniosku w zakresie przedstawionych w nim projektów mają charakter twórczy.

Systematyczność Pani „Projektów”

Jak wskazano w stanie faktycznym, prowadzona przez Panią działalność jest działalnością systematyczną, gdyż opiera się na określonym schemacie działania, jest zaplanowana i uporządkowana, co ma swoje odzwierciedlenie w ścisłym ustaleniu etapów prac mających na celu sprawną organizację prac nad nowymi lub ulepszonymi produktami.

Ponadto, Pani działalność prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych (...)(zwłaszcza A) o charakterystyce oczekiwanej przez klientów i rynek. W tym celu, do każdego projektu przypisywane są osoby posiadające wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego terminu i ewentualnie budżetu.

Systematyczność działań polega na konsekwentnym stosowaniu ustrukturyzowanego podejścia do projektów, co obejmuje:

·Określenie założeń projektowych - definiowanie problemu, celów oraz spodziewanych rezultatów.

·Przygotowanie harmonogramu prac - podział na etapy (...)

·Eksperymenty i testy tj. prowadzenie prób na małą skalę przed wdrożeniem na poziomie produkcji komercyjnej.

·Analizę wyników oraz doskonalenie (...) - każda zmiana wprowadzana do projektu jest oceniana pod kątem skuteczności i zgodności z założeniami.

Jak wynika z Pani wniosku, na potrzeby projektów objętych wnioskiem opracowano harmonogramy obejmujące poszczególne etapy prac, takie jak badania nad nowymi (...), dobór i testowanie surowców, ocena procesów (...). Harmonogramy te są realizowane zgodnie z przyjętym planem, co pozwala na skuteczne prowadzenie prac i uzyskanie pożądanych efektów.

W ramach poszczególnych projektów postawiono następujące cele:

·    Opracowanie unikalnych (...).

·    Eksperymentalne zastosowanie (...).

·    Rozwój innowacyjnych A (...).

·    Testowanie (...).

·    Wprowadzenie do oferty A (...).

Osiągnięte cele to:

·    Wdrożenie (...).

·    Stworzenie (...).

·    Zastosowanie (...).

·   Techniki (...).

·    (...).

·    (...).

·    Wprowadzenie do oferty A (...).

We wniosku wskazała Pani również wprost, że prace w ramach projektów były prowadzone w sposób metodyczny, zgodnie z określonymi celami i harmonogramami, co pozwoliło na opracowanie i wdrożenie produktów, wyróżniających się na rynku.

Informacje przedstawione przez Panią wskazują więc jednoznacznie na systematyczność prowadzonych prac w ramach opisanych we wniosku projektów.

Prace rozwojowe i badania naukowe w ramach Pani „Projektów”

Odnośnie badań naukowych i prac rozwojowych nadmienić trzeba jeszcze, że aby uznać, że podatnik takie prowadzi powinien on stosować obiektywne, powtarzalne metody badawcze, adekwatne do dziedziny badań.

Metoda badania naukowego jest to celowy, planowy, obiektywny, dokładny i wyczerpujący sposób poznawania danego wycinka rzeczywistości, stosowany świadomie, intencjonalnie, z przestrzeganiem określonych założeń metodologicznych.

We wniosku wskazała Pani, że projekty, o których mowa we wniosku nie obejmują prac empirycznych lub teoretycznych mających przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Informacje te dowodzą, że nie prowadzi Pani badań podstawowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wyjaśnia Pani jednak, że przed rozpoczęciem każdego projektu dysponowałam Pani wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie technologii A, (...) A.

Wiedza ta obejmowała:

·    podstawowe procesy (...) A - znajomość etapów produkcji, parametrów (...) i warunków (...);

·    podstawową znajomość surowców A - (...);

·    podstawowe zasady (...) i (...);

·    podstawowe metody (...) i techniki (...) A;

·    analizę sensoryczną – (...).

Każdy projekt poszerzał Pani wiedzę oraz umiejętności związane z produkcją A.

We wniosku wskazała Pani również w sposób szczegółowy jaki rodzaj wiedzy, w ramach jakiego projektu związanego z konkretnym produktem (innowacja produktowa) pozyskano i łączono, tj.:

(...)

Efekt połączenia wiedzy: Tworzenie (...).

Opis okoliczności faktycznych pozwala przy tym stwierdzenie, że Pani projekty obejmujące ulepszanie samych procesów produkcyjnych [innowacja procesowa], opisanych we wniosku są ściśle związane z samą innowacją produktową. Ulepszane procesy produkcyjne wykorzystywane są bowiem w ww. projektach produktowych.

Z wniosku wynika więc, że projekty, będące przedmiotem Pani wniosku obejmują:

·nabycie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i

·wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Jednocześnie wyjaśniła Pani, że Pani działalność w zakresie czynności objętych wnioskiem nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Reasumując, jeśli metodyka prac nad opisanymi we wniosku projektami ma w istocie charakter celowy, planowy, obiektywny, dokładny, z przestrzeganiem określonych założeń metodologicznych, to opis okoliczności faktycznych pozwala uznać, że prace w tym zakresie obejmują prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w ramach Pana „Projektów”

Jak wyjaśniła Pani we wniosku, w ramach realizacji projektów, ma Pani możliwość wykorzystania uprzednio wytworzonej lub zdobytej wiedzy i dalszego zwiększania jej zasobów. Pani działalność nakierowana jest zatem na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Reasumując, na podstawie tak przedstawionych informacji można uznać, że prowadzona przez Panią działalność w zakresie opisanych we wniosku „Projektów”, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej

Jak wynika z treści art. 26e ust. 1 ustawy, z omawianej ulgi może skorzystać podatnik, który spełnia łącznie następujące warunki:

4)uzyskuje przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej;

5)prowadzi działalność badawczo-rozwojową;

6)ponosi na działalność badawczo-rozwojową koszty uzyskania przychodów określone jako „koszty kwalifikowane”.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Art. 26e ust. 4 stanowi:

Koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Stosownie do art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Art. 26e ust. 6 ww. ustawy stanowi natomiast:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Dodatkowo, na podstawie art. 26e ust. 7 ww. ustawy:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Na podstawie art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane (…).

Pamiętać trzeba też, że stosowanie do treści art. 24a ust. 1b ustawy:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem dodatkowym warunkiem dla prawa odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym jest wyodrębnienie tych kosztów w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy.

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z omawianej preferencji podatkowej są więc zobowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie natomiast z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r., poz. 2544):

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą o podatku dochodowym", są obowiązane prowadzić księgę, z zastrzeżeniem ust. 2, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 (wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów) kolumna 16 jest przeznaczona do wpisywania kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym. Po zakończeniu roku należy zsumować te koszty. W kolumnie tej należy wpisać wszystkie koszty działalności badawczo-rozwojowej, niezależnie od tego, jaka ich część będzie odliczona od podstawy opodatkowania.

O ile wiec ustawa o podatku dochodowym wprost nie precyzuje, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane, to z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że kwestie ewidencyjne związane z kosztami kwalifikowanymi zależą od tego, czy podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów czy też księgi rachunkowe

Reasumując, ulga badawczo-rozwojowa polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tzw. „kosztów kwalifikowanych”.

Oznacza to, że koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorcy inwestującego w taką działalność (raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane) i w efekcie znacznie pomniejszają wysokość opłacanego podatku dochodowego.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.Podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;

2.Koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT;

3.Koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 - 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

4.Ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ww. ustawy, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów;

5.Jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu;

6.W ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił w sposób prawidłowy koszty działalności badawczo-rozwojowej;

7.Podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;

8.Kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;

9.Koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Z Pani wniosku wynika, że:

·swoje przychody opodatkowuje Pani podatkiem liniowym;

·nie posiada Pani statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474);

·nie prowadzi Pani badań podstawowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

·nie prowadzi i nie prowadziła Pani działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia i nie korzystała Pani ze zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

·koszty, które chce Pani uznać za koszty kwalifikowane nie zostały Pani zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

·koszty pracownicze, koszty materiałów/surowców i odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiły Pani koszty uzyskania przychodów w odpowiednich latach podatkowych, których dotyczą te koszty;

·w okresie, którego dotyczy wniosek prowadziła Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. W kolumnie 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie uwzględniała Pani kosztów, które chciałaby Pani uznać za koszty kwalifikowane. Prowadzi Pani jedynie odrębną ewidencję zgodnie z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalającą na wyodrębnienie wszelkich kosztów związanych z poszczególnymi projektami, które chciałaby Pani uznać za koszty kwalifikowane;

·zamierza Pani jednak skorygować odpowiednio zapisy w kolumnie 16 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Biorąc powyższe pod uwagę, ma Pani prawo – co do zasady – do zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem dokonania korekt ewidencyjnych wyczerpujących przesłanki wynikające z art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc do możliwości objęcia wskazanych przez Panią kosztów ulgą na działalność badawczo-rozwojową wskazać trzeba, że katalog kosztów kwalifikowanych zawarty jest w ww. art. 26e ust. 2 - ust. 3 omawianej ustawy i jest katalogiem zamkniętym.

Przedmiotem Pani wątpliwości w zakresie pytania nr 2 - 4 jest możliwość uznania za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej:

koszty dotyczące bezpośrednio wydatków na nabycie materiałów i surowców niezbędnych do realizacji projektów;

koszty dotyczące wynagrodzeń pracowników wskazane we wniosku w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową;

koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (wniosek nie dotyczy wartości niematerialnych i prawnych) wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w części odpowiadającej pracy związanej z działalnością badawczo-rozwojową.

Koszty materiałów i surowców

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W odniesieniu do kosztów materiałów i surowców zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r., poz. 351). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy: materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej.

Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania, itp.

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z poczynionymi powyżej uwagami pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie.

Innymi słowy, kosztami kwalifikowanymi będą wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe byłoby nie tylko wytworzenie jakichś prototypów, prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach prac badawczo-rozwojowych, ale również bez których niemożliwym byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

We wniosku wyjaśnia Pani, że w trakcie wyżej wymienionych prac nad rozwojem nowych produktów wykorzystywane są rozmaite surowce i materiały. W tym zakresie, ponosi Pani koszty materiałów i surowców wykorzystywanych bezpośrednio w prowadzonych pracach nad nowymi lub ulepszonymi (...) (w szczególności nad produktami A). Wskazane koszty materiałów i surowców dotyczą testowych partii nowych produktów, które w większości są niszczone, a niewielka ich część wykorzystywana jest do dalszych testów związanych z nowym produktem. Partie te nie są przeznaczone do sprzedaży.

Zgodnie z obowiązującymi u Pani zasadami rozliczania, koszt surowców i materiałów związanych z partiami testowymi nowego produktu ewidencjonowany jest dodatkowo w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, prowadzonej odrębnie dla każdego projektu. W związku z powyższym ma Pani możliwość precyzyjnego określenia, jaki był koszt zużytych materiałów i surowców przeznaczonych do testów - zarówno w niewielkiej skali, jak i w większym zakresie - w ramach prób produkcyjnych.

Odnośnie kosztów materiałów/surowców będących przedmiotem Pani wniosku, wskazuje Pani, że są to przede wszystkim: (...).

Biorąc pod uwagę opis okoliczności faktycznych uznać należy, że ma Pani prawo uznać za koszty kwalifikowane ulgi badawczo-rozwojowej zakup materiałów/surowców niezbędnych do prowadzenia opisanych we wniosku projektów – w oparciu o treść art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy.

Koszty wynagrodzeń

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Pamiętać trzeba, że w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wskazała Pani we wniosku, pracownicy odpowiedzialni za prace są zatrudnieni u Pani co do zasady na podstawie umowy o pracę. W ramach powyższych prac kontrolują oni czas poświęcony na dany projekt, uzupełniając odpowiednią ewidencję godzinową pozwalającą na dokładne wyodrębnienie poświęconego czasu na prace podstawowe i te związane z projektami. Podkreśla Pani, iż ewidencja czasu pracy prowadzona przez Panią umożliwia określenie:

·którzy pracownicy brali udział w realizacji danego projektu,

·całkowitej liczby godzin zaangażowania pracowników biorących udział w danym projekcie,

·wartości wynagrodzenia wszystkich pracowników biorących udział w danym projekcie.

W związku z powyższym, ponosi Pani koszty wynagrodzeń osób bezpośrednio zaangażowanych w prace nad nowymi i ulepszonymi produktami, a także koszty składek na ubezpieczenia społeczne.

Przez wynagrodzenia pracowników, o których mowa w pytaniu trzecim rozumieć należy poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Co do zasady, ponoszone przez Panią wydatki z tytułu wskazanych wynagrodzeń mogą więc w oparciu o treść art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy stanowić koszty kwalifikowane w stosownej proporcji/części wskazanej w tej regulacji.

Koszty odpisów amortyzacyjnych

Zgodnie z art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zatem istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 26e ust. 3 tej ustawy, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Choć ustawodawca nie użył w treści regulacji wskazanej w zdaniu poprzednim sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Należy zatem wyjaśnić, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym w sytuacji, gdy środki trwałe oraz wartości niematerialnych i prawnych są częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne służą prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wynika z wniosku, za koszty kwalifikowane chce Pani uznać odpisy amortyzacyjne od środków trwałych w tej części (proporcji) w jakiej te środki trwałe są wykorzystywane w działalności B+R. Wartości niematerialne i prawne nie są przedmiotem wniosku. Przedmiotem wniosku są następujące środki trwałe: (...).

Co do zasady, ponoszone przez Panią wydatki z tytułu z tytułu odpisów amortyzacyjnych mogą więc w oparciu o treść art. 26e ust. 3 ustawy stanowić koszty kwalifikowane.

Korekta Zeznań

Odnośnie możliwości dokonania korekty złożonych zeznań podatkowych za nieprzedawnione lata w celu zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej wskazuję, że zagadnienia związane z korektą deklaracji regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 81 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa:

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Przy czym, zgodnie z art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej:

Ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach rozumie się przez to również zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

W myśl art. 81 § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa:

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym – poprawnym już – wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji.

Przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa nie określają szczególnych terminów, w których przysługuje powyższe uprawnienie. Należy więc powiązać tę możliwość z zobowiązaniem podatkowym, którego deklaracja (zeznanie) dotyczy. Prawo do korekty deklaracji (zeznania) istnieje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe, czyli 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa). Okoliczności skutkujące przerwaniem lub zawieszeniem biegu przedawnienia wymienione zostały w art. 70 i art. 70a tej ustawy.

Z uwagi zatem na fakt, że przysługuje Pani możliwość skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, to tym samym będzie Pani mogła – co do zasady – skorygować zeznania podatkowe za nieprzedawnione lata podatkowe poprzez odliczenie w ramach ulgi badawczo-rozwojowej kosztów kwalifikowanych wykazanych w załącznikach PIT/BR.

Pani stanowisko jest więc prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu zaistnienia zdarzeń.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pana i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie zaznaczam, że niniejszą interpretację wydałem w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Nie prowadzę postępowania dowodowego, ograniczam się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyrażam swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania kontrolnego organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Nie dokonałem oceny tej części Pani stanowiska, która wykracza poza zakres sformułowanych pytań.

Odnośnie powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych informuję, że dotyczą one tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonych stanach faktycznych czy zdarzeniach przyszłych i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe, pomimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·   w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·   w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.