
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko jest prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zaliczenia zakupionej pralki do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia lokalu mieszkalnego (pytanie nr 1 we wniosku) jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 4 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia lokalu mieszkalnego. Uzupełniła go Pani pismem z 25 lutego 2025 r. - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Podaje Pani, że w maju 2024 r. miała miejsce sprzedaż mieszkania nabytego w październiku 2019 r., opłaconego częściowo ze środków własnych, częściowo ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup tego mieszkania.
Przychód ze sprzedaży wyżej wymienionego mieszkania przeznaczony został na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na ww. mieszkanie oraz w maju 2024 r. na zakup domu jednorodzinnego w stanie deweloperskim i jego wykończenie (wydatki na własne cele mieszkaniowe).
Uzupełnienie wniosku
W uzupełnieniu wniosku podała Pani, że:
·Dom jednorodzinny nabyty w maju 2024 r. nabyła wspólnie z mężem, z którym posiada małżeńską wspólność majątkową. Dane męża: A. A, adres zamieszkania taki sam jak Pani własny podany we wniosku.
·W nabytym domu jednorodzinnym mieszka Pani razem z mężem i córką i realizują Państwo własne cele mieszkaniowe.
·W akcie notarialnym dot. sprzedanego lokalu mieszkalnego nie było wskazane, że pralka zwiększyła wartość sprzedanego lokalu i przeszła na własność nabywcy tego lokalu.
·W akcie notarialnym nie zostało wskazane jakie wyposażenie przechodzi na nabywcę i o jaką wartość zwiększyło ono wartość sprzedanego lokalu mieszkalnego.
·Faktura VAT na zakup pralki jest wystawiona imiennie na Pani osobę.
·Nabyte szafki umywalkowe stanowią element umocowania umywalki jako komplet z tą umywalką.
·Faktury VAT na zakup szafek są wystawione imiennie na Pani osobę.
·Brama wjazdowa, w której zamontowany jest automat stanowi element ogrodzenia posesji.
·Faktura VAT na zakup automatu do bramy wjazdowej jest wystawiona imiennie na Pani męża A. A.
·Poniosła Pani wydatki na zakup materiałów do remontu/wykończenia zakupionego domu, takie jak:
–materiały do wykończenia ścian (gładzie, grunty ścienne, farby, gips budowlany),
–płytki podłogowe/ścienne do wykończenia łazienek, garażu, pomieszczenia gospodarczego, wiatrołapu oraz potrzebne do montażu płytek kleje oraz fugi,
–materiały/akcesoria hydrauliczne do montażu baterii, umywalek, WC, zlewów (syfony umywalkowe, zestaw do montażu WC, rury kanalizacyjne, wężyki do kranów, przedłużki hydrauliczne, hydroizolacja, szybkozłączki, trójniki, zaślepki, taśmy uszczelniające, kształtki, maty izolacyjne),
–materiały do wykonania oświetlenia halogenowego w łazienkach oraz pokoju dziennym (płyty gipsowo-kartonowe, wkręty, narożniki aluminiowe.
·Wszystkie wydatki poniesione na zakup materiałów do remontu/wykończenia zakupionego domu zostały udokumentowane imiennymi fakturami VAT na Pani osobę lub na osobę Pani męża.
Pytanie
We wniosku sformułowała Pani następujące pytanie oznaczone nr 1.
Czy na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży ww. mieszkania można zaliczyć udokumentowany fakturą VAT zakup pralki, która jako wyposażenie pozostające w mieszkaniu podwyższała wartość mieszkania?
Pani stanowisko w sprawie
W sformułowanym w uzupełnieniu wniosku własnym stanowisku oświadcza Pani, że w związku z doprecyzowaniem opisu sprawy w wyniku wezwania w sprawie pytania nr 1 zaprezentowanego we wniosku z 4 lutego 2025 r. stoi na stanowisku, że pralka zakupiona do mieszkania nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu ze względu na fakt, że nie była ona trwale związana z budynkiem i nie została wymieniona w akcie notarialnym jako wyposażenie podwyższające wartość mieszkania.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani w uzupełnieniu wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych określają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych określonych w lit. a) – c) ww. przepisu następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Przy czym, stosownie do art. art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Z opisu sprawy wynika, że:
·W maju 2024 r. sprzedała Pani lokal mieszkalny, który został nabyty w październiku 2019 r.
·W akcie notarialnym dot. sprzedanego lokalu mieszkalnego nie było wskazane, że pralka zwiększyła wartość sprzedanego lokalu i przeszła na własność nabywcy tego lokalu.
·W akcie notarialnym nie zostało również wskazane jakie wyposażenie przechodzi na nabywcę i o jaką wartość zwiększyło ono wartość sprzedanego lokalu mieszkalnego.
W związku z powyższym wątpliwości Pani budzi kwestia, czy zakup pralki, która jako wyposażenie pozostała w zbytym lokalu mieszkalnym może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży ww. lokalu.
Zgodnie z art. 22 ust. 6c ww. ustawy:
Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
W myśl art. 22 ust. 6e ww. ustawy:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Na mocy art. 22 ust. 6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”
Z zacytowanych powyżej przepisów wynika więc jednoznacznie, że do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości podatnik może zaliczyć kwotę, którą wydatkował na udokumentowane fakturami VAT wydatki na nakłady, które zwiększyły wartość ww.nieruchomości w okresie jej posiadania przez podatnika.
Przepis ten tworzy katalog zamknięty, który w żadnym wypadku nie dopuszcza zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów innych wydatków niż wymienione. Zatem, sam fakt poniesienia przez podatnika wydatku nie upoważnia go jeszcze do zaliczenia tego wydatku do kosztów nabycia lub nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy.
Analiza treści art. 22 ust. 6c i 6e ww. ustawy, prowadzi zatem do wniosku, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu poniesionych na nieruchomość nakładów uwarunkowane zostało koniecznością:
·zwiększenia jej wartości,
·poniesienia w czasie posiadania przedmiotowej nieruchomości, oraz
·udokumentowania fakturami VAT lub dokumentami stwierdzającymi poniesienie opłat administracyjnych.
Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych za nakłady należy zatem rozumieć wszelkie inwestycje, które zmieniają/przeobrażają daną rzecz, nadając jej nową jakość. Zatem nakłady, o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy, poniesione w trakcie posiadania nieruchomości, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu jej odpłatnego zbycia, jeżeli odznaczają się remontowym, modernizacyjnym lub ulepszającym charakterem i zwiększyły wartość nieruchomości, niezależnie od tego, czy zostały one sfinansowane kredytem bankowym, czy też środki na ten cel pochodziły z oszczędności nabywcy.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, co należy rozumieć pod pojęciem nakładów w rozumieniu ww. przepisu. W doktrynie ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym przez nakłady na nieruchomość należy rozumieć sumę wydatków poniesionych na substancję danej nieruchomości. Uznaje się, że są to nie tylko nakłady ulepszające lub modernizujące nieruchomość, ale również nakłady o charakterze budowlanym, remontowym.
Wydatki, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy, czyli koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych, to udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Są to więc wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód z odpłatnego zbycia.
Do nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można zaliczyć między innymi, na co zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 stycznia 2021 r. sygn. akt II FSK 2469/18:
(…) części składowe, o których mowa w art. 47 ustawy z dnia 23 kwietnia 1961 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360), jeżeli miały one wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości (lokalu).
Przynależności, o których mowa w art. 51 i 52 Kodeksu cywilnego, mogą być kwalifikowane w konkretnym przypadku jako nakłady na zbywaną nieruchomość (lokal).
W przedmiotowej sprawie wskazuje Pani, że w akcie notarialnym dot. sprzedanego lokalu mieszkalnego nie było wskazane, że zarówno pralka jak i inne wyposażenie lokalu mieszkalnego przechodzi na nabywcę i o jaką wartość zwiększyła/zwiększyło ona/ono wartość sprzedanego lokalu mieszkalnego. Tym samym nie można uznać, że poniesiony przez Panią wydatek na zakup pralki mieści się w dyspozycji art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych. Podstawową bowiem przesłanką pozwalającą na uznanie wydatków za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (lokalu), jest wykazanie przez podatnika, że nakłady te zwiększyły wartość zbywanej nieruchomości (lokalu), a co za tym idzie również osiągnięty ze zbycia przychód.
Wobec powyższego zakup pralki nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego stanowisko Pani przedstawione w uzupełnieniu wniosku jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111).