
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 7 lutego 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od dnia 7 sierpnia 2024 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, z formą opodatkowania na zasadach ogólnych. Numery PKD: 74.10.Z (Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania) - działalność na ten moment przeważająca, pozostałe: 59.12.Z (Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi), 59.11.Z (Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych), 47.91 .Z (Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet), 47.75.Z (Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach).
Pani główna działalność polega na projektowaniu specjalistycznym - tzw. UX design dla aplikacji i stron internetowych oraz projektowaniu wszelkiego rodzaju grafik informacyjnych i sprzedażowych. Projektuje Pani identyfikacje wizualne marek, mające bezpośredni wpływ na wizerunek firm na rynku. Pani sposobem na pozostanie konkurencyjną na rynku pełnym sztucznej inteligencji i innych projektantów jest dobra orientacja w temacie psychologii, która pomaga mi wykonywać swoją pracę na konkurencyjnym poziomie. W swojej pracy wykorzystuje Pani wiedzę na temat mechanizmów psychologicznych, behawioralnych i kulturowych, co pozwala na tworzenie efektywnych i popartych wiedzą naukową rozwiązań. Ta działalność stanowi Pani główne źródło dochodów. Strona internetowa przedsięwzięcia: (...).
Równolegle, od rozpoczęcia działalności pracuje Pani nad uruchomieniem sklepu internetowego, który ma oferować olejki eteryczne i perfumy w celach aromaterapeutycznych. Sklep internetowy już istnieje, ale w chwili obecnej nie prowadzi jeszcze sprzedaży, ponieważ aktualnie dobiera Pani asortyment, sprawdza Pani jakość produktów dostępnych na rynku oraz analizuje dostawców i konkurencję.
Główną wartość wyróżniającą Pani markę na rynku w tym zakresie ulokowała Pani w temacie psychologii zapachu, neuropsychologii węchu, przez pryzmat których tworzy Pani całą komunikację i treści dla klientów.
W październiku 2024 r. stworzyła Pani stronę internetową, która pełni funkcję budowania wizerunku sklepu i marki jako eksperta w tej dziedzinie, gdzie publikuje Pani treści marketingowo-edukacyjne, z wiedzą na temat psychologii zapachu, zarówno w kontekście profesjonalnej aromaterapii, jak i sensoryki perfumeryjnej.
Poza asortymentem klienci mogą liczyć na Pani doradztwo w odpowiednim doborze produktów do swoich potrzeb. Pani strategią jest budowanie komunikacji sprzedażowej bazującej na naukowej wiedzy psychologicznej, aromaterapeutycznej i olfaktorycznej. Celem jest oferowanie klientom wartościowej wiedzy, która wyróżni Pani markę na tle konkurencji.
W przyszłości chce Pani poszerzyć ofertę o warsztaty z tworzenia własnych mieszanek zapachowych o znaczeniu łagodzącym stany napięcia, stresu i lęku oraz profesjonalne doradztwo aromaterapeutyczne (działalność dydaktyczna i doradcza nie jest jeszcze wskazana w PKD). Strona internetowa przedsięwzięcia: (…). Jest Pani studentką psychologii na drugim roku (zaczęła Pani studia 1.10.2023 r.), są to studia jednolite magisterskie 3,5-letnie dedykowane osobom, które już zdobyły dyplom licencjata lub magistra. Specjalizacja będzie do wybrania na trzecim roku (Pani wyborem będzie neuropsychologia, najbardziej związana z Pani pracą na styku projektowania graficznego i aromaterapii).
Czesne rozłożone zostało na 10 rat. Rata miesięczna wynosi 869 zł. Planuje Pani przeprowadzenie badań psychologicznych dotyczących wpływu zapachu i aromaterapii na dobrostan psychiczny człowieka (do pracy magisterskiej), co chce Pani też wykorzystać w celach marketingowych własnej marki. Zbiera Pani faktury za czesne, ale nie wpisuje ich jako koszt uzyskania przychodu zanim nie otrzyma Pani indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie.
Uzupełnienie wniosku
Ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza, w okresie, którego dotyczy Pani wniosek, jest opodatkowana na zasadach ogólnych.
Kierunek studiów (psychologia) jest bezpośrednio związany z zakresem obecnie prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
Poprzez stwierdzenie „Specjalizacja będzie do wybrania na trzecim roku (moim wyborem będzie neuropsychologia, najbardziej związana z Pani pracą na styku projektowania graficznego i aromaterapii)” chciała Pani uszczegółowić informacje o przebiegu studiów i podkreślić, że obowiązkowa podczas studiów specjalizacja jest pogłębieniem wiedzy dotyczącej bezpośrednio Pani aktualnie wykonywanej pracy zawodowej - pracy grafika UX, którego decyzje projektowe muszą być uzasadnione badaniami psychologicznymi oraz właściciela sklepu z produktami aromaterapeutycznymi, których marketing oparty jest o specjalistyczną wiedzę z psychologii zapachu i sensoryki perfumeryjnej.
Czas rozszerzenia działalności „o warsztaty z tworzenia własnych mieszanek zapachowych (...)” jest uzależniony od tego kiedy uda się Pani osiągnąć satysfakcjonujące zainteresowanie Pani ofertą. Wstępnie Pani prognozuje, że może to być czerwiec 2025 r.
„Kursy, szkolenia i konferencje krajowe i zagraniczne” odbywa Pani od kiedy założyła Pani działalność gospodarczą, odbywają się w różnych datach regularnie, zarówno online jak i stacjonarnie, a ich zakres to: aromaterapia (m.in. czym są olejki eteryczne, ich działanie psychologiczne i farmakologiczne), sensoryka perfumeryjna (m.in. zasady tworzenia kompozycji zapachowych) oraz projektowanie graficzne (m.in. uaktualnianie wiedzy o nowych trendach i narzędziach do pracy projektantów). Wydatki na te szkolenia i kursy są związane z obecnie prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą.
Zakupu takich produktów jak: olejki eteryczne, perfumy, surowce, półprodukty, opakowania, akcesoria, literatura chce Pani dokonywać w celu testowania produktów przed ich wprowadzeniem do Pani oferty. Zakupy te są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą.
Wszystkie wydatki o których mowa we wniosku będą prawidłowo udokumentowane.
Studia psychologiczne - przesłanką świadczącą o bezpośrednim powiązaniu tego wydatku z obecnie prowadzoną działalnością jest fakt, że projektowanie UX (user experience) to dziedzina oparta bezpośrednio na wiedzy psychologicznej i wykształcenie psychologiczne drastycznie zwiększa Pani pozycję na rynku na tle konkurencji.
Kursy aromaterapeutyczne i sensoryki perfumeryjnej - przesłanką świadczącą o bezpośrednim powiązaniu tego wydatku z obecnie prowadzoną działalnością jest fakt, że czynnie Pani pracuje nad stworzeniem profesjonalnej oferty z zakresu aromaterapii, psychologii zapachu i sensoryki perfumeryjnej, a Pani strategią biznesową jest marketing oparty na wiedzy eksperckiej na temat aromaterapii, psychologii zapachu i sensoryki perfumeryjnej.
Olejki eteryczne, perfumy, surowce, półprodukty, opakowania, akcesoria, literatura - przesłanką świadczącą o bezpośrednim powiązaniu tych wydatków z obecnie prowadzoną działalnością jest fakt, że takie produkty chce Pani umieścić w swojej stałej ofercie sprzedaży, a nie może Pani umieścić produktów, których jakości nie zna, ponieważ byłoby to ryzykowne.
Pytania
1.Czy wydatki na studia na kierunku psychologicznym, które mają na celu rozwój Pani wiedzy w zakresie psychologii pod kątem skutecznego projektowania produktów cyfrowych oraz tworzenia wartościowych treści popartych fachową wiedzą z zakresu psychologii zapachu i aromaterapii mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu?
2.Czy wydatki poniesione na kursy, szkolenia i konferencje krajowe i zagraniczne, które dotyczą projektowania multimediów, psychologii, aromaterapii, perfumerii i tematów związanych z surowcami wykorzystywanymi w tych dziedzinach, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu?
3.Czy zakup produktów (olejki eteryczne, perfumy, surowce, półprodukty, opakowania, akcesoria, literatura), które są przez Panią testowane pod kątem jakości i specyfiki przed ewentualnym wprowadzeniem ich do oferty sprzedaży, może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu?
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem wspomniane w pytaniach ponoszone koszty powinny zostać uznane jako koszty uzyskania przychodu, ponieważ umożliwiają umacnianie Pani pozycji na rynku i tworzenie jak najlepszej jakości oferty, co ma bezpośredni wpływ na utrzymanie konkurencyjności i zabezpieczenie płynności finansowej. Projektowanie UX Design w dużej mierze opiera się na wiedzy psychologicznej. Aktualizacja wiedzy z zakresu psychologii jest niezbędna do efektywnego projektowania doświadczeń użytkowników tworzonych przez Panią projektów aplikacji, stron internetowych, identyfikacji wizualnych, kompozycji reklam itp.
Uzyskanie tytułu magistra psychologii umocni Pani wiarygodność jako projektanta doświadczeń użytkowników oraz eksperta w dziedzinie psychologii zapachu.
Ponadto, jako że olejki eteryczne i perfumy są substancjami bezpośrednio wpływającymi na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, wspomniane koszty umożliwiają aktualizację Pani wiedzy niezbędnej do stworzenia oferty przede wszystkim bezpiecznej dla klientów, w sposób świadomy i etyczny. Zakup testowanych produktów jest niezbędny, by móc ocenić, czy dany produkt nadaje się do wprowadzenia do asortymentu, a środowisko naukowe na uczelni umożliwia transfer wiedzy w temacie neuropsychologii zapachu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Oznacza to, że zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych jest możliwe, jeżeli zostaną spełnione kryteria wynikające z tego przepisu.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodów lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.
Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Podkreślam, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów nie tyle co z działalnością gospodarczą, ale przede wszystkim okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.
Zatem warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Tym samym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu” przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia ,,koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod warunkiem, że wykaże, iż świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami, a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodu trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu podatnika.
Podkreślić jednak muszę, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku.
Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu.
Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania.
Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, iż świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Należy ponadto dodać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostają z mocy samego prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Innymi słowy – poniesienie wydatku, który nie został wyłączony w art. 23 omawianej ustawy podatkowej, nie oznacza, że wydatek taki automatycznie będzie uznany za koszt uzyskania przychodów. Dokonując powyższej kwalifikacji należy mieć również na uwadze negatywny katalog kosztów zawarty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wskazano w wyroku NSA z 16 października 2012 r., sygn. akt II FSK 430/11 oraz wyroku NSA z 17 stycznia 2017 r. sygn. akt II FSK 3813/14, wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku.
Natomiast w wyroku WSA we Wrocławiu z 17 października 2013 r., sygn. I SA/Wr 1291/13 wyjaśniono, że:
Nie jest (…) wykluczone, że dany wydatek teoretycznie może się przyczynić do uzyskania przychodu, niemniej jednak faktycznie jest on obojętny dla uzyskiwania przychodu. W praktyce występują bowiem sytuacje, w których podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które przeznaczone są na realizację ich potrzeb osobistych, a ich możność przyczynienia się do powstania przychodu jest czysto teoretyczna.
Kryterium celowości nie wyznacza w sposobu ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszy uzyskania przychodów, od tych które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy (patrz wyrok NSA z 8 sierpnia 2017 r. sygn. II FSK 1859/15).
Zauważyć należy również, że aby wydatki mogły stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, muszą być poniesione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Oznacza to, że wydatki nie mogą mieć charakteru osobistego, bowiem wydatki osobiste nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. W konsekwencji wydatki ponoszone w celach prywatnych (osobistych) nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ponadto, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy. Do stwierdzenia czy wydatki takie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:
- czy mają związek z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
- czy służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady mają charakter osobisty.
Wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności, a ich poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza należy uznać za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo.
Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych (czesne za studia, koszty kursów aromaterapeutycznych i sensoryki perfumeryjnej) nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do stwierdzenia zatem, czy wydatki takie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w związku wykonywaną działalnością, istotne jest ustalenie:
- czy związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne do wykonywanej działalności i które mają z nią związek,
- czy służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady mają charakter osobisty.
Zatem, uzasadnionymi racjonalnie i gospodarczo kosztami, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest wykonywana przez Panią działalność gospodarcza, są takie wydatki, które pozwolą Pani nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w jej prowadzeniu. Istotnym warunkiem zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie źródła przychodów, do którego dany wydatek można przyporządkować.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą. Pani główna działalność polega na projektowaniu specjalistycznym tzw. UX design dla aplikacji i stron internetowych oraz projektowaniu wszelkiego rodzaju grafik informacyjnych i sprzedażowych. Projektuje Pani identyfikacje wizualne marek, mające bezpośredni wpływ na wizerunek firm na rynku. W swojej pracy wykorzystuje Pani wiedzę na temat mechanizmów psychologicznych, behawioralnych i kulturowych, co pozwala na tworzenie efektywnych i popartych wiedzą naukową rozwiązań. Projektowanie UX (user experience) to dziedzina oparta bezpośrednio na wiedzy psychologicznej i wykształcenie psychologiczne drastycznie zwiększa Pani pozycję na rynku na tle konkurencji.
Na podstawie przedstawionego opisu sprawy oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, że wydatki na czesne za studia – poniesione przez Panią w związku z podjęciem nauki na studiach o kierunku psychologicznym – będą związane z zakresem prowadzonej przez Panią działalności, a zdobyta na studiach wiedza będzie miała odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodów z tego źródła bądź wpłynie na zachowanie lub zabezpieczenie tego źródła przychodów. Ponadto wydatki te nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niemniej należy zastrzec, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć opłaty za czesne poniesione w roku podatkowym w którym istnieje już źródło przychodów. Natomiast opłaty, który poniosła Pani przed rokiem podatkowym, w którym zaistniało źródło przychodów nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Równolegle, od rozpoczęcia działalności pracuje Pani nad uruchomieniem sklepu internetowego, który ma oferować olejki eteryczne i perfumy w celach aromaterapeutycznych. Sklep internetowy już istnieje, ale w chwili obecnej nie prowadzi jeszcze sprzedaży, ponieważ aktualnie dobiera Pani asortyment, sprawdza Pani jakość produktów dostępnych na rynku oraz analizuje dostawców i konkurencję. Główną wartość wyróżniającą Pani markę na rynku w tym zakresie ulokowała Pani w temacie psychologii zapachu, neuropsychologii węchu, przez pryzmat których tworzy Pani całą komunikację i treści dla klientów. W przyszłości chce Pani poszerzyć ofertę o warsztaty z tworzenia własnych mieszanek zapachowych o znaczeniu łagodzącym stany napięcia, stresu i lęku oraz profesjonalne doradztwo aromaterapeutyczne.
Wydatki na kursy aromaterapeutyczne i sensoryki perfumeryjnej również będą związane z prowadzoną działalnością. Czynnie pracuje Pani nad stworzeniem profesjonalnej oferty z zakresu aromaterapii, psychologii zapachu i sensoryki perfumeryjnej, a Pani strategią biznesową jest marketing oparty na wiedzy eksperckiej na temat aromaterapii, psychologii zapachu i sensoryki perfumeryjnej. Zatem przedmiotowe wydatki spełniają przesłanki, o których mowa art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto w związku z założeniem sklepu internetowego ponosi Pani wydatki na zakup olejków eterycznych, perfum, surowców, półproduktów, opakowań, akcesoriów i literatury. Przesłanką świadczącą o bezpośrednim powiązaniu tych wydatków z obecnie prowadzoną przez Panią działalnością jest fakt, że takie produkty chce Pani umieścić w swojej stałej ofercie sprzedaży, a nie może Pani umieścić produktów, których jakości nie zna, ponieważ byłoby to ryzykowne. Wobec tego na podstawie analizowanego przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz opisu sprawy wskazuję, że w/w wydatki – pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania – ponoszone przez Panią mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.
Podkreślam przy tym, że kosztem uzyskania przychodów mogą być wydatki właściwie udokumentowane.
Zatem Pani stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.