
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 13 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 11 marca 2025 r. i 13 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W 2023 r. zmarł Pani ojciec pozostawiając w spadku mieszkanie, którego połowę odziedziczył rok wcześniej.
W 2025 r. wraz z żoną ojca sprzedaje Pani mieszkanie, w związku z tym od części mieszkania powinna Pani zapłacić podatek 19%. Część środków ze sprzedaży mieszkania chciałaby Pani przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego mieszkania, które kupiła w 2022 r. (osiedle A). W związku z tym, że chwilowo jest to Pani druga nieruchomość …, prosi Pani o interpretację, czy w poniższej sytuacji można to zaliczyć jako wydatek na własne cele mieszkaniowe:
W 2018 r., niedługo po ślubie kupiła Pani wraz z mężem mieszkanie …, w starym budownictwie (na osiedlu B).
Kilka lat później (na początku 2022 r.), w niedalekiej okolicy rozpoczęła się budowa nowej inwestycji. Kupiła Pani wraz z mężem w korzystnej cenie tzw. dziurę w ziemi, z myślą żeby się tam przeprowadzić, a stare mieszkanie sprzedać. Inwestycja została oddana do użytku w grudniu 2023 r., w połowie 2024 r. zakończyliście z mężem remont mieszkania i na chwilę się tam przeprowadziliście. Jednak w między czasie babcia męża miała operację, wymaga rekonwalescencji, ma trudności z poruszaniem, a w swoim mieszkaniu ma wannę i brak windy do parteru, w związku z tym, babcia wraz ze swoją córką (mamą Pani męża) tymczasowo zamieszkały w Waszym nowym mieszkaniu (ze względu na kabinę prysznicową i windę do samego parteru). W momencie gdy babcia wróci do sprawności (ciężko obecnie powiedzieć czy potrwa to kilka miesięcy/rok), ponownie wprowadzi się Pani wraz z mężem do mieszkania.
Przed podjęciem decyzji o sprzedaży starego mieszkania chce Pani wraz z mężem przez pewien czas pomieszkać w nowym lokalu, żeby sprawdzić czy dobrze Wam się tam mieszka (gdy pierwszy raz przez chwilę zamieszkaliście w nowej inwestycji, okazało się, że hałas pociągów słychać zdecydowanie bardziej niż się początkowo spodziewaliście i jest to dość uciążliwe, chcecie m.in. sprawdzić czy się do tego przyzwyczaicie) i dopiero wtedy podejmiecie decyzję o sprzedaży starego mieszkania (osiedle B).
Rozważacie takie scenariusze:
1.Jeśli po ok. roku mieszkania w nowym mieszkaniu, okaże się, że dobrze Wam się mieszka w nowym mieszkaniu (osiedle A), to sprzedacie stare mieszkanie (osiedle B).
2.Jeśli po ok. roku mieszkania w nowym mieszkaniu, okaże się, że będziecie woleli wrócić do starego mieszkania (osiedle B), to przez pewien czas wynajmiecie nowe mieszkanie (osiedle A), a po kilku latach je sprzedacie.
3.Jeśli po ok. roku mieszkania w nowym mieszkaniu, okaże się, że będziecie woleli wrócić do starego mieszkania (osiedle B), to przez pewien czas wynajmiecie nowe mieszkanie (osiedle A), i nie będziecie sprzedawać ani nowego, ani starego mieszkania.
W uzupełnieniu wniosku, na zadane pytania, udzieliła Pani następujących odpowiedzi:
a)dokładną/e datę/daty nabycia przez Pani ojca lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem planowanej sprzedaży w 2025 r.; w jaki sposób ww. lokal został przez Pani ojca nabyty (zakup, darowizna, inny – jaki?)?;
Odpowiedź: Właścicielami mieszkania przy ul. C w … byli Pani dziadkowie AA i BB. W roku 1994 dziadek: BB zmarł. ½ mieszkania przy ul. C odziedziczyli w równych częściach: żona AA, syn DD i córka CC. AA i CC w akcie darowizny przekazały odziedziczone części DD - umowa darowizny nr … z dnia 12 maja 1994 r. Od tego czasu właścicielami mieszkania byli: AA - w części ½, DD - w części ½. W 2023 r. zmarła AA, pozostawiając dwoje spadkobierców: DD (syn) i CC (córka), którzy dziedziczą po ½. W związku z tym DD zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia … z dnia 24 stycznia 2023 r. odziedziczył kolejną ¼ część mieszkania, czyli łącznie był już posiadaczem ¾ mieszkania. W dniu 20 kwietnia 2023 r. na podstawie umowy o dział spadku … z dnia 20 kwietnia 2023 r. CC przekazała swoją część mieszkania przy ul. C DD, w związku z tym, Pani ojciec DD z dniem 20 kwietnia 2023 r. stał się wyłącznym właścicielem nieruchomości przy ul. C w …. W dniu 4 maja 2023 r. DD zmarł.
Szczegóły w księdze wieczystej mieszkania: ….
b)miejsce położenia ww. lokalu;
Odpowiedź: ul. C, ….
c)jaka jest forma prawna ww. mieszkania (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, inny – jaki?)?;
Odpowiedź: lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość.
d)kto dziedziczył po Pani zmarłym ojcu i jakie udziały w ww. mieszkaniu przypadły poszczególnym spadkobiorcom (w tym Pani)?
Odpowiedź: EE (córka) w udziale ½, FF (żona) w udziale ½.
e)na podstawie jakich dokumentów nastąpiło stwierdzenie nabycia spadku po Pani zmarłym ojcu (akt poświadczenia dziedziczenia czy postanowienie sądu)? W przypadku postanowienia Sądu należy wskazać jaka była data uprawomocnienia się postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Odpowiedź: Akt poświadczenia dziedziczenia, Repertorium A nr … z dnia 6 lipca 2023 r.
f)czy został przeprowadzony dział spadku po Pani ojcu? Jeśli tak, należy wskazać datę jego przeprowadzenia, pomiędzy jakimi podmiotami został przeprowadzony oraz skutki prawne przeprowadzonego działu spadku dla każdego spadkobiercy; czy wartość uzyskanego przez Panią wskutek działu spadku udziału w lokalu mieszkalnym mieściła się w wartości pierwotnego udziału w tym lokalu, jaki przysługiwał Pani w spadku po zmarłym, czy też przekraczała wartość dotychczasowego udziału spadkowego; czy czynności, jaką jest dział spadku towarzyszyły spłaty bądź dopłaty między Panią i pozostałymi spadkobiercami – w przypadku pozytywnej odpowiedzi należy wskazać jakie osoby były uprawnione i zobowiązane do dopłat i spłat;
Odpowiedź: nie był przeprowadzony dział spadku. Z żoną ojca FF zawarła Pani tylko umowę o częściowy dział spadku wraz z porozumieniem odnoszącym się do sprzedaży nieruchomości. W umowie dokonałyście podziału środków pozostałych po Pani ojcu na kontach bankowych i zobowiązałyście się do sprzedaży nieruchomości pozostałych po Pani ojcu - mieszkania przy ul. C i dwóch garaży w terminie do lipca 2025 r. W umowie nie dokonywałyście podziału mieszkania, czyli nadal zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia, Repertorium A nr …, każda z was była w posiadaniu ½ mieszkania.
g)czy przed sprzedażą w stosunku do lokalu mieszkalnego, którego udziały nabyła Pani w spadku po ojcu, będzie Pani podejmowała jakiekolwiek czynności w celu jego uatrakcyjnienia, jeśli tak to jakie i w jakim celu?
Odpowiedź: w dniu 14 lutego 2025 r. dokonałyście sprzedaży mieszkania Panu …, na podstawie aktu notarialnego, Repertorium A numer …. Przed sprzedażą, nie dokonywałyście uatrakcyjnienia mieszkania ani żadnych zmian w mieszkaniu.
h)w jaki sposób będzie Pani poszukiwała nabywców lokalu mieszkalnego; czy będzie Pani podejmowała działania zmierzające do przygotowania przedmiotowego lokalu do sprzedaży, np. działania marketingowe ukierunkowane na reklamę w celu sprzedaży (ogłoszenia w internecie, mediach; inne działania w celu reklamy ‒ jakie?);
Odpowiedź: umieściła Pani ogłoszenie o sprzedaży mieszkania na portalu .... i adresowo. Sama zajmowała się Pani sprzedażą mieszkania, nie korzystała Pani z ofert pośredników.
i)czy odpłatne zbycie udziału w ww. lokalu nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163)?
Odpowiedź: nie prowadzi Pani działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą mieszkań ani żadnej innej. Sprzedaż ww. mieszkania była jednorazową, prywatną transakcją.
j)tytuł prawny jaki przysługuje Pani do lokalu mieszkalnego zakupionego w 2022 r. (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego, inny − jaki?);
Odpowiedź: prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
k)dokładną datę zawarcia umowy notarialnej przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w wykonaniu umowy deweloperskiej,
Odpowiedź: 21 stycznia 2022 r. podpisała Pani z deweloperem … Sp. z o.o. - akt notarialny, Repertorium A nr …, umowa deweloperska. W momencie gdy mieszkanie zostało wybudowane i oddane do użytku w dniu 6 lutego 2024 r. podpisała Pani akt notarialny, Repertorium A numer … z … Sp. z o.o. - umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży.
l)datę założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisania prawa własności na rzecz nabywców,
Odpowiedź: data założenia księgi wieczystej dla lokalu 15 marca 2024 r.; data wpisania prawa własności na rzecz nabywców – 15 marca 2024 r., na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży z dnia 6 lutego 2024 r.
m)czy jest Pani właścicielem bądź współwłaścicielem ww. lokalu?
Odpowiedź: jest Pani współwłaścicielem ww. lokalu przy ul. D wraz z mężem …, z którym ma Pani wspólność ustawową majątkową małżeńską.
n)proszę wskazać w jakim okresie zamieszkiwała Pani ww. lokal;
Odpowiedź: mieszkała Pani w ww. mieszkaniu przy ul. D od czerwca do września 2024 r.
o)czy ww. lokal jest babci Pani męża wynajmowany? Czy czerpie Pani korzyści z jego udostępniania?
Odpowiedź: nie, udostępnia Pani lokal babci nieodpłatnie. Nie czerpie żadnych korzyści z tego tytułu.
p)kiedy dokładnie (proszę wskazać dokładną datę, czyli dzień-miesiąc-rok), przez kogo i na jaki okres został zaciągnięty kredyt hipoteczny, o którym mowa we wniosku;
Odpowiedź: kredyt budowlano-hipoteczny, o którym mowa we wniosku został zaciągnięty w dniu 30 marca 2022 r. przez EE i GG na okres od 30 marca 2022 r. do 20 kwietnia 2035 r.
q)czy ww. kredyt został zaciągnięty w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;
Odpowiedź: ww. kredyt został zaciągnięty w banku … z siedzibą w …, czyli banku mającym siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej.
r)na jaki cel został zaciągnięty ww. kredyt hipoteczny zgodnie z umową kredytową;
Odpowiedź: zgodnie z umową kredytową, cyt.: „kredyt przeznaczony jest na budowę lokalu mieszkalnego położonego …, ul. D”.
s)czy zgodnie z zawartą umową o kredyt hipoteczny, wszyscy kredytobiorcy odpowiadają za spłatę kredytu solidarnie, a więc do pełnej wysokości?
Odpowiedź: tak.
t)jakie wydatki zostały faktycznie poniesione ze środków pieniężnych pochodzących z ww. kredytu; czy środki z kredytu zostały przeznaczone wyłącznie na nabycie w 2022 r. lokalu mieszkalnego, czy również na inne wydatki (jakie?);
Odpowiedź: środki zostały wykorzystane wyłącznie na nabycie w 2022 r. lokalu mieszkalnego przy ul. D.
u)jeżeli ww. kredyt został zaciągnięty przez Panią na Pani cele mieszkaniowe, to czy ustanowiono zabezpieczenie hipoteczne na ww. lokalu mieszkalnym w związku z zaciągniętym kredytem;
Odpowiedź: kredyt został zaciągnięty wspólnie przez Panią i Pani męża … na Państwa cele mieszkaniowe. Ustanowiono zabezpieczenie hipoteczne na ww. lokalu mieszkalnym w związku z zaciągniętym kredytem
v)czy nadpłata ww. kredytu będzie obejmowała kwotę kredytu i odsetki od tego kredytu;
Odpowiedź: tak, nadpłata będzie obejmowała kwotę kredytu i odsetki zaciągniętego na zakup ww. mieszkania.
w)czy wydatkowanie części przychodu ze sprzedaży w 2025 r. lokalu mieszkalnego, którego udziały nabyła Pani w spadku po ojcu na nadpłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup w 2022 r. lokalu mieszkalnego (osiedle A) nastąpi w ciągu trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi sprzedaż udziału odziedziczonego lokalu mieszkalnego?
Odpowiedź: tak, ww. nadpłata nastąpi w ciągu trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż udziału odziedziczonego lokalu mieszkalnego.
x)czy posiada Pani inne nieruchomości oprócz opisanych we wniosku (należy wskazać jakie?);
Odpowiedź: posiada Pani nieruchomości, które zostały wymienione we wniosku:
-mieszkanie przy ul. E (wraz z mężem …),
-mieszkanie przy ul. D (wraz z mężem …) wraz z miejscem postojowym i komórką lokatorską,
-miejsce postojowe przy ul. F (wraz z mężem …),
-odziedziczony po ojcu udział ½ w mieszkaniu przy ul. C, które sprzedała Pani w lutym 2025 r.,
-odziedziczony po ojcu udział ¼ w garażu przy ul. G.
y)czy w przeszłości dokonywała Pani sprzedaży innych nieruchomości ‒ jeżeli tak, to należy wskazać ilu nieruchomości dotyczyły transakcje, kiedy zostały dokonane i w jaki sposób był opodatkowany przychód z ich sprzedaży.
Odpowiedź: dokonywała Pani sprzedaży udziału ½ w garażu położonego w … przy ul. .., oznaczonego jako działka nr …, na podstawie aktu notarialnego Repertorium A numer …, w dniu 12 lipca 2024 r.
Pytanie
Prosi Pani o interpretację czy w scenariuszu 2 i 3 nadpłacanie kredytu hipotecznego mieszkania kupionego w 2022 r. (osiedle A), spełnia definicję wydatku, który zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, można zakwalifikować jako poniesiony na własne cele mieszkaniowe?
Pani stanowisko w sprawie
Zgodnie z Pani rozumieniem, w obu powyższych scenariuszach (2 i 3) nadpłacanie kredytu hipotecznego mieszkania kupionego w 2022 roku (osiedle A), spełnia definicję takiego wydatku, ponieważ ustawa o PIT nie określa, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 9 ust. 1a ww. ustawy:
Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e, art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g, art. 30j-30p oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Jednocześnie, zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkobiercy, który dokonuje odpłatnego zbycia, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to odpłatne zbycie nie podlega opodatkowaniu.
W opisie sprawy wskazała Pani, że w 2024 r. stała się współwłaścicielką mieszkania, na które został zaciągnięty 30 marca 2022 r. kredyt hipoteczny. W 2023 r. zmarł Pani ojciec pozostawiając w spadku mieszkanie, którego połowę odziedziczył rok wcześniej. Właścicielami mieszkania przy ul. C byli Pani dziadkowie. W roku 1994 dziadek zmarł. ½ mieszkania przy ul. C odziedziczyli w równych częściach: żona AA, syn DD i córka CC. AA i CC w akcie darowizny przekazały odziedziczone części DD - umowa darowizny z dnia 12 maja 1994 r. Od tego czasu właścicielami mieszkania byli: AA - w części ½, DD - w części ½. W 2023 r. zmarła AA, pozostawiając dwoje spadkobierców: DD (syn) i CC (córka), którzy dziedziczą po ½. W związku z tym DD zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 24 stycznia 2023 r. odziedziczył kolejną ¼ część mieszkania, czyli łącznie był już posiadaczem ¾ mieszkania. W dniu 20 kwietnia 2023 r. na podstawie umowy o dział spadku z dnia 20 kwietnia 2023 r. CC przekazała swoją część mieszkania przy ul. C DD, w związku z tym, Pani ojciec z dniem 20 kwietnia 2023 r. stał się wyłącznym właścicielem nieruchomości przy ul. C. W dniu 4 maja 2023 r. D zmarł. Spadek po Pani ojcu nabyli: EE (córka - Pani) w udziale ½, FF (żona) w udziale ½.
W dniu 14 lutego 2025 r. dokonała Pani sprzedaży lokalu mieszkalnego (udziału), na podstawie aktu notarialnego. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą mieszkań ani żadnej innej. Sprzedaż ww. mieszkania była jednorazową, prywatną transakcją.
W myśl art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
W myśl art. 925 Kodeksu cywilnego:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.
Zgodnie z art. 926 § 1 cyt. ustawy:
Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.
Stosownie do art. 1025 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.
Wobec powyższego, w związku z odpłatnym zbyciem udziału w lokalu mieszkalnym, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów w lokalu mieszkalnym przez spadkodawcę (Pani ojca), tj. 1994 r. oraz 2023 r.
Mając na uwadze powyższe, pięcioletni okres, o którym mowa w ww. przepisach w stosunku do udziałów nabytych przez Pani ojca w 1994 r. w spadku po Pani dziadku i w darowiźnie od Pani babci i Pani cioci, niewątpliwie minął z dniem 31 grudnia 1999 r.
Natomiast, odpłatne zbycie przez Panią udziałów nabytych przez Pani ojca w 2023 r. w spadku oraz w dziale spadku po Pani babci, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę.
W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 19 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nie stanowią otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, lecz – jak wyżej wskazano – jest nimi wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez zbywającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć np.: koszty wyceny sprzedawanej nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, koszty pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, koszty i opłaty sądowe, o ile były ponoszone przez zbywcę. Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.
W myśl art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c).
Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Jak wynika z powyższych przepisów, podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości określonym zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak obliczony dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do treści art. 30e ust. 4 ww. ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Z kolei, jak stanowi art. 30e ust. 5 ww. ustawy:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
W myśl natomiast art. 30e ust. 7 ww. ustawy:
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz
z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy stanowi, że:
Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:
dochód zwolniony = D × W/P
gdzie:
D – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,
W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
P – przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.
Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do treści art. 21 ust. 25 pkt 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:
1)wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
‒ położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;
2)wydatki poniesione na:
a)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
b)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
c)spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)
‒ w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.
Zgodnie z art. 21 ust. 25a ww. ustawy:
Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a)-c), uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a)-c), w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.
W myśl art. 21 ust. 26 ww. ustawy:
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego
w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d) i e), rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.
Przy czym, stosownie do art. 21 ust. 28 ww. ustawy:
Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:
1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
- przeznaczonych na cele rekreacyjne.
Zgodnie z art. 21 ust. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).
Z kolei jak stanowi art. 21 ust. 30 ww. ustawy:
Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W konsekwencji, korzystanie ze zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w wyżej cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik traci prawo do ulgi i jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.
Rozstrzygając zatem o prawie do zwolnienia z opodatkowania należy pamiętać, że zawarty w art. 21 ust. 25 ww. ustawy, katalog wydatków uprawniających do zwolnienia ma charakter zamknięty i w związku z tym tylko wydatkowanie środków na realizację celów w nim wskazanych pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania. Inne wydatki niż wymienione w tym katalogu nie uprawniają do skorzystania z powyższego zwolnienia. Należy jednak zauważyć, że wszelkiego rodzaju ulgi czy zwolnienia są odstępstwami od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania, w sposób szczegółowy uregulowanymi w przepisach materialnego prawa podatkowego. Są one przywilejami, z których podatnik ma prawo, a nie obowiązek skorzystania. Zatem oceniając ciążące na nim obowiązki wynikające z zastosowania danej ulgi, czy zwolnienia podatkowego należy dokonać ścisłej, literalnej wykładni przepisu regulującego daną ulgę czy zwolnienie.
Podkreślenia wymaga również kwestia, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przez podatnika przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, jest zatem fakt wydatkowania począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na wskazane w art. 21 ust. 25 ww. ustawy własne cele mieszkaniowe. Zawarte w tych przepisach wyliczenie tzw. wydatków mieszkaniowych, których realizacja uprawnia do zastosowania ww. zwolnienia ma charakter enumeratywny (wyczerpujący).
Jednym z celów, których realizacja uprawnia do zwolnienia jest wskazana w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spłata kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Z treści art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy, jasno wynika, że kredyt, na którego spłatę zostanie przeznaczony przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości musi być kredytem zaciągniętym na udokumentowane własne cele mieszkaniowe, które zostały wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem ustawodawcy było bowiem premiowanie zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przez podatnika. Spłacony kredyt (pożyczka) nie ma być jakimkolwiek kredytem (pożyczką), lecz musi spełniać ściśle określone ustawą wymagania. Musi to być bowiem kredyt (pożyczka) – co wynika literalnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy – zaciągnięty przez podatnika na cele określone w pkt 1 ww. ustawy. Przepis wyraźnie bowiem stanowi, że kredyt (pożyczka) mają być zaciągnięte na cele określone w pkt 1, a więc na cele mieszkaniowe. Ważne jest również, aby spłacany kredyt zaciągnięty był przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości (udziału) i aby kredyt ten zaciągnięty był przez osobę, która uzyskuje przychód ze sprzedaży.
Z opisu sprawy wynika, że część środków ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w spadku po ojcu, chciałaby Pani przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego mieszkania, które kupiła w 2022 r. (osiedle A). W mieszkaniu tym mieszkała Pani od czerwca do września 2024 r. Kredyt został zaciągnięty wspólnie przez Panią i Pani męża na Państwa cele mieszkaniowe. Ustanowiono zabezpieczenie hipoteczne na ww. lokalu mieszkalnym w związku z zaciągniętym kredytem. Nadpłata będzie obejmowała kwotę kredytu i odsetki zaciągniętego na zakup ww. mieszkania i nastąpi w ciągu trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż udziału odziedziczonego lokalu mieszkalnego.
Zatem, przeznaczenie przychodu z odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w spadku po ojcu, na ww. cel stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe, w świetle wskazanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego.
Podsumowując, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis stanu faktycznego stwierdzam, że nienastępująca w wykonywaniu działalności gospodarczej sprzedaż przez Panią w lutym 2025 r. udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w spadku po Pani ojcu, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego dochód będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 30e ww. ustawy, gdyż odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę, tj. 2023 r.
Przeznaczenie przez Panią części przychodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym, w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na nadpłatę kredytu zaciągniętego przez Panią w marcu 2022 r. na zakup lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, w którym realizowała Pani własne cele mieszkaniowe i w którym nie wyklucza Pani ponownego zamieszkania, uprawnia do zwolnienia od podatku dochodu z odpłatnego zbycia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Podkreślam, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając interpretacje opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzę postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Końcowo Organ wskazuje, że zapłacona na konto Krajowej Informacji Skarbowej, opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w części, która stanowi nadpłatę w myśl art. 14f § 2b pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa, zostanie zwrócona w terminie określonym w art. 14f § 2a ustawy Ordynacja podatkowa.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.