
Temat interpretacji
Zagraniczny VAT od paliwa a koszty uzyskania przychodu
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zajmujący się transportem krajowym i międzynarodowym, zapytał KIS o sposób ujęcia w kosztach wydatków na paliwo kupowane poza Polską. W latach 2022–2024 tankował na stacjach w kilkunastu państwach UE. Kwoty z zagranicznych faktur – obejmujące tamtejszy VAT – ujmował w ewidencji jako koszty uzyskania przychodu w pełnej wysokości brutto.
We wniosku o interpretację indywidualną podatnik zapytał, czy może kontynuować dotychczasową praktykę księgowania pełnej wartości brutto zagranicznych faktur paliwowych jako kosztu uzyskania przychodu. W jego ocenie było to zasadne, ponieważ podatek zawarty w tych fakturach nie podlega w Polsce odliczeniu, a sam wydatek ma bezpośredni związek z przychodami z prowadzonej działalności transportowej.
Zagraniczny VAT nie może być kosztem – stanowisko KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że zagraniczny VAT – jako podatek od wartości dodanej – podlega takim samym ograniczeniom jak polski VAT i nie może być traktowany jako koszt uzyskania przychodu.
Organ przypomniał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, VAT nie stanowi kosztu podatkowego, z wyjątkiem kilku ściśle określonych przypadków np. gdy podatnik korzysta ze zwolnienia z VAT lub świadczy usługi zwolnione z tego podatku. W przedstawionej sytuacji żaden z tych wyjątków nie ma zastosowania.
KIS podkreśliła, że zagraniczny VAT, mimo że niepodlegający odliczeniu w Polsce, nie może być traktowany jako odmienny od krajowego podatku – oba są równoważne i podlegają tej samej zasadzie: nie stanowią kosztu podatkowego. Fakt, że przedsiębiorca nie występuje o zwrot VAT z zagranicy, również nie uprawnia go do zaliczenia tego podatku do kosztów.
W konsekwencji, podatnik powinien ujmować w kosztach tylko wartość netto z faktur dokumentujących zakup paliwa za granicą, gdyż ustawa o PIT wyklucza możliwość zaliczania do kosztu uzyskania przychodów podatku VAT oraz tożsamego z nim podatku od wartości dodanej nakładanego na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej.