Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan – na wezwanie organu – 20 lutego 2025 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, która jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Równocześnie jest Pan zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę. Praca wykonywana w ramach tej umowy nie jest powiązana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dochody z umowy o pracę są opodatkowane na zasadach ogólnych. Pozostaje Pan w związku małżeńskim, a pomiędzy Panem a Pana małżonką istnieje wspólność majątkowa. Pana małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie uzyskuje dochodów. W trakcie rocznego rozliczenia podatkowego zamierza Pan wspólnie z małżonką rozliczyć dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzupełnienie opisu zdarzenia

Wskazał Pan, że złożony przez Pana wniosek dotyczy rozliczenia za rok 2024.

Pana działalność dotyczy świadczenia usług informatycznych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Usługi te będą związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0. W ramach zawartego kontraktu, projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych w (...) oraz przygotowywanie i konfigurowanie narzędzi (...). Zakres wykonywanych prac obejmuje: (...).

Pan i Pana żona podlegacie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Data zawarcia związku małżeńskiego to (...) września 2017 r. Pozostaje Pan w związku małżeńskim, a pomiędzy Panem a Pana małżonką istnieje wspólność majątkowa, przez cały okres, którego dotyczy zapytanie.

W związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - składał Pan zeznanie PIT-28, które nie było „zerowe”. Jednocześnie informuje Pan, że nie rozliczał się na zasadach podatku liniowego (PIT-36L).

Wyjaśnił Pan także, że w stosunku do Pana bądź Pana żony nie miały zastosowanie przepisy z ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Do Pana natomiast miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń, ponieważ prowadzi Pan działalność jednoosobową opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pytanie

Czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia podatku dochodowego z małżonką w odniesieniu do dochodów uzyskanych z umowy o pracę?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie wyklucza możliwości wspólnego rozliczenia podatku dochodowego z małżonką od dochodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie pod warunkiem, że: pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.

Jednocześnie art. 6 ust. 8 tej ustawy wyklucza wspólne rozliczenie, jeśli jeden z małżonków uzyskuje dochody opodatkowane w sposób, który nie podlega łączeniu z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Wyłączenie to dotyczy jednak wyłącznie dochodów uzyskiwanych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, a nie dochodów z innych źródeł, takich jak umowa o pracę.

W związku z powyższym, prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem nie wpływa na prawo do wspólnego rozliczenia dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, takich jak dochody z tytułu umowy o pracę.

W Pana przekonaniu, spełnia Pan wszystkie wymagane warunki ustawowe, aby rozliczyć się wspólnie z małżonką w odniesieniu do dochodów z umowy o pracę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie zaś art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

W myśl art. 6 ust. 2 powołanej ustawy:

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

1)przez cały rok podatkowy albo

2)od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego

mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Stosownie do art. 6 ust. 2a cytowanej ustawy:

Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Z art. 6 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:

Zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Według art. 6 ust. 8 przywołanej ustawy:

Sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4d, nie ma zastosowania, w przypadku gdy chociażby jeden z małżonków, osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko:

1)stosuje przepisy:

a) art. 30c lub

b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem art. 6 ust. 1a tej ustawy

w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń;

2)podlega opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Z uzasadnienia do zmiany brzmienia art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że projekt ustawy zmieniającej (ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2021 r. poz. 2105) przewiduje w szczególności poszerzenie prawa do wspólnego opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci w odniesieniu do tych podatników, do których mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub przepisy o ryczałcie, w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu tzw. najmu prywatnego i którzy przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów, ani nie ponieśli kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w tych przepisach, nie są również obowiązani lub nie korzystają z uprawnienia na podstawie tych przepisów do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, ani nie są obowiązani albo nie korzystają z uprawnienia na podstawie tych przepisów do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń, tj. podatników, którzy złożą „zerowy” PIT-36L lub PIT-28.

Wobec powyższego, w świetle ww. przepisów ustawy, z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, określone w art. 6 ust. 2 i 8 ustawy, następujące warunki:

·są polskimi rezydentami podatkowymi,

·pozostają w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

-przez cały rok podatkowy albo

-od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego w przypadku, gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego,

·nie stosują przepisów o podatku liniowym lub przepisów ustawy o ryczałcie (z wyjątkiem dotyczących najmu prywatnego) w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,

·nie podlegają opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzemieniu obowiązującym do 31 grudnia 2024 r. (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy:

Podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym; zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

W przypadku, kiedy podatnik nie osiąga przychodów z działalności gospodarczej obowiązek w zakresie składania zeznań podatkowych nie ustaje. Z obowiązku tego nie zwalnia fakt, że w ramach tego źródła przychodu nie są uzyskiwane żadne przychody. Nawet w czasie formalnego zawieszenia działalności podatnik może uzyskać przychód będący wynikiem jego wcześniejszych działań.

Ocena skutków podatkowych Pana sytuacji

Z analizy Pana opisu sprawy wynika m. in., że Pana wniosek dotyczy rozliczenia za rok 2024. Pan i Pana żona podlegacie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Data zawarcia związku małżeńskiego to 16 września 2017 r. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, która jest opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Równocześnie jest Pan zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę. Praca wykonywana w ramach tej umowy nie jest powiązana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dochody z umowy o pracę są opodatkowane na zasadach ogólnych. W związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - składał Pan zeznanie PIT-28, które nie było „zerowe”. Do Pana miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów, , zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń. Pana małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie uzyskuje dochodów. Pozostaje Pan w związku małżeńskim, a pomiędzy Panem a Pana małżonką istnieje wspólność majątkowa, przez cały okres, którego dotyczy zapytanie. W trakcie rocznego rozliczenia podatkowego zamierza Pan wspólnie z małżonką rozliczyć dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę, zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powziął Pan wątpliwość czy prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia podatku dochodowego z małżonką w odniesieniu do dochodów uzyskanych z umowy o pracę.

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia oraz powołane przepisy prawa, w Pana przypadku w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2024 r. z tytułu umowy o pracę nie może mieć zastosowania łączne opodatkowanie dochodów małżonków przewidziane w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest bowiem możliwe w sytuacji, gdy do któregoś z małżonków prowadzącego działalność gospodarczą mają zastosowanie przepisy ustawy o ryczałcie, ale złoży on „zerowy” PIT-28.

Z informacji, które Pan przedstawił w opisie zdarzenia wynika wprost, że w okresie objętym wnioskiem prowadził Pan jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i do Pana miały zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie osiągniętych w roku podatkowym przychodów.

Tym samym nie może Pan rozliczyć się wspólnie z żoną za rok 2024 w zakresie dochodów uzyskanych z umowy o pracę na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ma do Pana zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 6 ust. 8 komentowanej ustawy, tj. stosuje się do Pan przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Tym samym Pana stanowisko uznałem za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawyz dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.