Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w zakresie pytań nr 1, 2 i 3 w części dotyczącej działań twórczych w zakresie programów komputerowych.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 4 lutego 2025 r. (wpływ 4 lutego 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka posiada siedzibę w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ustawy o PIT. Dodatkowo Spółka może współpracować z osobami fizycznymi podlegającymi w Polsce obowiązkowi podatkowemu na podstawie zawieranych umów zleceń oraz umów o dzieło (dalej: „Współpracownicy”). Pracownicy Spółki na obecnym etapie rozwoju prowadzonej działalności łączą funkcje stanowisk zarówno sprzedażowych, informatycznych jak i marketingowych.

Spółka prowadzi działalność w zakresie (…).

Część pracowników w ramach w ramach wykonywanych obowiązków wynikających z zawartej z Wnioskodawcą umowy o pracę tworzą utwory w rozumieniu Ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022r., poz. 2509, z późn. zm.) (dalej jako: „Ustawa o papp”), które są przejawem ich indywidualnej oraz oryginalnej działalności twórczej (dalej: „Pracownik”, „Pracownicy”).

Pracownikom zgodnie z zawartymi umowami z Wnioskodawcą przysługuje wynagrodzenie oraz honorarium twórcy z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na Wnioskodawcę do utworów tworzonych przez Pracownika w danym okresie. Dodatkowo Pracownikowi może zostać przyznana premia za określony okres, która może być uzależniona od wyniku Spółki lub zrealizowania określonych przez przełożonego Pracownika zadań/celów.

Ponadto, zgodnie z zawieranymi umowami o pracę autorskie prawa majątkowe do utworów stanowiących programy komputerowe w rozumieniu Ustawy o papp stworzone przez Pracownika w trakcie obowiązywania zawartych z Wnioskodawcą umów o pracę przysługują Pracownikowi i przechodzą na Wnioskodawcę w chwili ustalenia utworu w jakiejkolwiek postaci.

Ponadto zapisy zawieranych umów o pracę z Pracownikami wskazują również, że autorskie prawa majątkowe do utworów innych niż programy komputerowe w rozumieniu Ustawy o papp stworzone przez Pracownika w trakcie obowiązywania umów o pracę nabywa Pracodawca zgodnie z funkcjonującym w Spółce procesem. Umowy zawierają też wskazanie pól eksploatacji, które przysługują do przedmiotowych utworów. Zgodnie z zawieranymi umowami o pracę Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie twórcy z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych na Pracodawcę do utworów tworzonych przez Pracownika w trakcie lub w związku z obowiązywaniem umowy o pracę zawartej z Wnioskodawcą.

Wnioskodawca przyjął w Spółce Procedurę raportowania i ewidencjonowania utworów w zakresie programów komputerowych oraz w zakresie działalności badawczo - rozwojowej, która szczegółowo reguluje obowiązki Pracownika i Spółki w związku ze zgłaszaniem utworów za poszczególne okresy przez Pracowników.

Pracownicy w ramach swoich obowiązków tworzą skrypty obejmujące dedykowany model (...), przy czym fazę tę poprzedza krok zbierania i weryfikowania danych o czynnikach kontekstowych i kontrolowanych oraz przetworzenie ich do uspójnionych układów szeregów czasowych o przyjętej częstotliwości. Poza pisaniem powyższych skryptów Pracownicy podsumowują wynik działania napisanego skryptu w postaci raportu, który jest indywidualną wizualizacją pozyskanych danych i może zawierać opis rekomendowanej strategii marketingowej. Działania Pracowników opisane w powyższym akapicie dla celów niniejszego wniosku zwane łącznie będą jako Tworzenie skryptów.

Ponadto, Pracownicy mogą brać udział w tworzeniu różnego rodzaju aplikacji, które są udostępniane Klientom w formule (…). W tym zakresie działania pracowników mogą obejmować wyłącznie projektowanie lub projektowanie i kodowanie.

Spółka przeprowadziła weryfikację czasu pracy poświęcanego przez Pracownika na działalność twórczą o oryginalnym i indywidualnym charakterze, która obejmuje tworzenie utworów. Tak ustalony stosunek czasu na działalność twórczą dla danego Pracownika do całości jego czasu pracy na podstawie umowy o pracę zawartej z Wnioskodawcą stanowi o udziale honorarium autorskiego danego Pracownika w całości jego wynagrodzenia za dany miesiąc. Przy czym ten stosunek zawsze jest niższy niż 100%. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi w Spółce procedurami powyższy stosunek będzie weryfikowany corocznie.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca powziął wątpliwość co do:

1.  możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do wypłacanego wynagrodzenia w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym opisanym powyżej,

2.  możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do wypłacanego wynagrodzenia w przypadku takich zdarzeń jak urlopy, zwolnienie lekarskie czy takich elementów wynagrodzenia Pracownika jak premia.

Pytania

1.  Czy w zakresie działań Pracowników polegających na projektowaniu aplikacji opisanym w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego można uznać, iż są to działania twórcze w zakresie programów komputerowych i znajduje do nich zastosowanie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT?

2.  Czy w zakresie działań Pracowników polegających na Tworzeniu skryptów opisanych w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego można uznać, iż są to działania twórcze w zakresie programów komputerowych i znajduje do nich zastosowanie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT?

3.  Czy w przypadku, jeśli odpowiedz na pytanie 1 i 2 jest pozytywna, to odpowiedź ta ma również zastosowanie do Współpracowników?

4.  Czy jeśli Pracownik przez część miesiąca lub cały miesiąc przebywa na urlopie to Wnioskodawca jako płatnik ma prawo zastosowywać do wypłacanego honorarium 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT?

5.  Czy jeśli Pracownik przez część miesiąca lub cały miesiąc przebywa na zwolnieniu chorobowym to Wnioskodawca jako płatnik ma prawo zastosowywać do wypłacanego honorarium 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT?

6.  Czy w stosunku do premii opisanej w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego wypłacanej Pracownikowi Wnioskodawca jako płatnik ma prawo zastosowywać do wypłacanego honorarium (stanowiącego odpowiedni procent całości wynagrodzenia Pracownika) 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy brzmi w zakresie pytania:

1.Tak, w zakresie działań Pracowników polegających na projektowaniu aplikacji opisanym w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego można uznać, iż są to działania twórcze w zakresie programów komputerowych i Spółka jako płatnik wypłacając wynagrodzenie z tego tytułu powinna zastosować art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT.

2.Tak, w zakresie działań Pracowników polegających na Tworzeniu skryptów opisanych w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego można uznać, iż są to działania twórcze w zakresie programów komputerowych i Spółka jako płatnik wypłacając wynagrodzenie z tego tytułu powinna zastosować art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT.

3.W przypadku, jeśli odpowiedź na pytanie 1 i 2 jest pozytywna, to odpowiedzi te mają również zastosowanie do Współpracowników otrzymujących wynagrodzenie za przekazanie praw autorskich do utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o papp na określonych polach eksploatacji na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

4.Tak, Jeśli Pracownik przez część miesiąca lub cały miesiąc przebywa na urlopie to Wnioskodawca jako płatnik ma prawo zastosować do wypłacanego honorarium 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT.

5.Tak, jeśli Pracownik przez część miesiąca lub cały miesiąc przebywa na zwolnieniu chorobowym to Wnioskodawca jako płatnik ma prawo zastosować do wypłacanego honorarium 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT pomimo jego czasowej nieobecności.

6.Tak, w stosunku do premii opisanej w stanie faktycznym/opisie zdarzenia przyszłego wypłacanej Pracownikowi Wnioskodawca jako płatnik ma prawo zastosować do wypłacanego honorarium (stanowiącego odpowiedni procent całości wynagrodzenia Pracownika) 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT.

Uzasadnienie Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich (...), w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami wynoszą 50 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) Ustawy PIT, których postawę wymiaru stanowi ten przychód (składki przypadające na przychód z przeniesienia praw autorskich - honorarium autorskie).

Przepisy Ustawy PIT (art. 22 ust. 9b) wskazują, iż 50% koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3, stosuje się wyłącznie do:

  • działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  • działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
  • produkcji audialnej i audiowizualnej;
  • działalności publicystycznej;
  • działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
  • działalności konserwatorskiej;
  • prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o prawie autorskim, do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
  • działalności badawczo - rozwojowej, naukowej, naukowo - dydaktycznej, badawczej, badawczo - dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy o papp przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Poprzez ustalenie należy rozumieć taką formę utworu, która daje możliwość zapoznania się z nim osobie trzeciej.

Zgodnie z wydaną przez Ministra Finansów Interpretacją Ogólną nr DD3.8201.1.2018 z 15 września 2020 roku w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego (dalej jako: „Interpretacja Ogólna”), utwór „(...) jest (...) przeciwstawny działalności odtwórczej, rzemieślniczej, technicznej, zatem tym wszystkim zachowaniem, które nie angażują wyobraźni, nie pozwalają człowiekowi na swobodną ekspresję, których efekty są z góry określone, powtarzalne, szablonowe (por. wyr. WSA w Szczecinie z 20 września 2014 r., I ACa 574/14, niepubl.): „Utwór powinien stanowić rezultat działalności kreacyjnej, prowadząc do powstania subiektywnie nowego wytworu intelektu. Tę cechę utworu określa się niekiedy mianem oryginalności. Z tego względu nie można zakwalifikować jako utworu efektu działalności wyłącznie rutynowej, szablonowej, zdeterminowanej (przez przeznaczenie, materiał, wiążące schematy), pozbawiającej twórcę swobody dokonywania wyborów. Podkreślić jednocześnie trzeba, że sam przejaw działalności twórczej nie jest warunkiem wystarczającym do zakwalifikowania określonego wytworu jako przedmiotu prawa autorskiego, albowiem konieczne jest, aby wytwór charakteryzował się także indywidualnością. Oznacza to, że samodzielnie wytworzone produkty intelektualne można uznać za utwór, jeżeli wykazują dostatecznie doniosłe różnice w porównaniu z uprzednio wytworzonymi produktami intelektualnymi”.

Utwór może powstać w zakresie umowy o pracę, ale także umowy cywilnoprawnej (w tym umowy o dzieło).

Zgodnie m.in. ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej o sygn. 0115-KDIT1.4011.549.2023.2.J:

Użyty w art. 22 ust. 9b (...) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych” oznacza, że odnosi się on do ogółu działań, w ramach których mieszczą się czynności, które:

  • mają charakter twórczy (posiadają cechę nowości),
  • są podejmowane w celu stworzenia programów komputerowych,
  • w ich efekcie powstają utwory, których prawa są przenoszone. (...)",

więc należy go „rozumieć szeroko jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z ogółem działań podejmowanych przez pracowników w celu tworzenia programów komputerowych”.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2022 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1023.2022.1.JK3), w której organ podatkowy stwierdził, że:

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że „Utwory” powstawać będą w ścisłym związku z pracami w zakresie programów komputerowych, tj. pracami w zakresie wytwarzania, wdrażania, modyfikacji, ulepszania, aktualizowania i innych podobnych czynności (w tym również takich czynności jak ustalanie potrzeb zleceniodawcy (który składa zapotrzebowanie na utwór), przygotowywanie dokumentacji, wsparcie procesu testowania, etc. dotyczących programów komputerowych. Powyższe Inne Utwory stworzone przez Programistów oraz Innych Pracowników łącznie umożliwiać będą osiągnięcie finalnego rezultatu, który będzie polegał na wytworzeniu, wdrożeniu, modyfikacji, ulepszeniu, zaktualizowaniu i innych podobnych czynnościach dotyczących programu komputerowego, w szczególności mając wpływ na jego treść, formę, funkcjonalności, a często również warunkując przeprowadzenie kolejnych etapów prac w tym zakresie. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że przychód, który będzie uzyskiwany przez Pracowników z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do Utworów (lub ich części) na rzecz Państwa będzie stanowić przychód uzyskiwany przez Pracowników z tytułu działalności twórczej w zakresie programów komputerowych w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." Równie szeroką interpretację do tego przepisu organ podatkowy prezentuje w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 czerwca 2021 r. (sygn. 0115- KDWT.4011.54.2021.2.KW) - "działalność twórcza w zakresie programów komputerowych", zawarta w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy korzystania i rozporządzania prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z działaniami podejmowanymi w celu stworzenia programów komputerowych.

Ponadto, jak cytuje Minister Finansów w Interpretacji ogólnej nr DD3.8201.1.2018, zgodnie z doktryną „program komputerowy, jak każdy inny utwór, nie musi mieć postaci ukończonej, aby korzystać z autorsko prawnej ochrony (art. 1 ust. 3). Przedmiot prawa autorskiego stanowić mogą nawet krótkie fragmenty (elementy) programu, jeśli tylko one same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1.” (J. Barta /red./, R. Markiewicz /red./, Komentarz do art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, LEX Gamma, stan prawny: 30.04.2011)”.

Stanowisko organów podatkowych wskazuje wprost, iż:

(...) nie tylko kody źródłowe programów komputerowych wypełniają przesłanki wynikające z art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz także - wskazane (...) - utwory powstałe w procesie tworzenia programu komputerowego, tj. kody źródłowe programów komputerowych, dokumentacja testowa (...), dokumentacja techniczna testów manualnych, schematy rozwiązań testowych, instrukcje testów manualnych, dokumenty zawierające wnioski płynące z analizy danych ilościowych dotyczących zachowań graczy, skrypty łączące dane z wielu źródeł w celu analizy zachowań graczy, prezentacje multimedialne obrazujące powyższe dane, automatyczne raporty za pomocą języka programowania, skrypty przetwarzające i agregujące dane, (...) w narzędziach, sposoby opomiarowania nowych funkcjonalności oraz sposoby zbierania zachowań graczy w nowych funkcjonalnościach, w tym w szczególności przygotowywanie dokumentacji obejmującej powyższe, zadania dla programistów na wdrożenie zbierania zachowań graczy, symulatory ekonomii (...), skrypty umożliwiające identyfikację nietypowych zachowań graczy oraz detekcję potencjalnych oszustw (fraud) (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 września 2023 r., sygn. 0112-KDIL2- 2.4011.502.2023.2.WS).

Reasumując powyższe, jako działalność w zakresie programów komputerowych można rozumieć nie tylko samo pisanie skryptu, ale również proces przygotowania do stworzenia utworu, który będzie zawierał również sam kod oraz dodatkowo wydaje się, iż są argumenty by za taką działalność uznać również przygotowanie raportu, który stanowił będzie interpretacje wyników uzyskanych poprzez działanie skryptu.

Natomiast w odniesieniu do sposobu ustalania wynagrodzenia twórcy można przytoczyć za stanowiskiem NSA zaprezentowanym w prawomocnym orzeczeniu z 7 czerwca 2022 r., sygn. II FSK 2578/19, iż:

Kwota honorarium ma być wyznacznikiem rzeczywistej wartości utworu, stanowić odzwierciedlenie wartości rynkowej przekazanych praw autorskich. Tylko bowiem jednoznaczne wyliczenie faktycznej wartości honorarium z tytułu rzeczywiście wykonanej pracy twórczej przez pracownika czyli twórcę, pozwala na zastosowanie do tej wartości kosztów uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 3 u.p.d.o.f. Istotne jest, aby za przejęcie każdego utworu pracodawca zapłacił konkretną, określoną kwotowo rynkową wartość, bez względu na globalną ilość utworów stworzonych i przeniesionych na niego przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Honorarium ma stanowić zapłatę za przeniesienie na pracodawcę praw autorskich do utworu przysługujących pracownikowi.

Jednocześnie w innym orzeczeniu NSA (sygn. II FSK 3545/18 z 26 maja 2021 r.) wskazał, że:

Żadne powszechnie obowiązujące przepisy nie regulują zasad ustalania honorarium. W ramach zasady swobody umów, która poprzez art. 300 k.p. w związku z art. 3531 k.c. obowiązuje także w ramach stosunku pracy, strony umowy mogą przyjąć dowolną zasadę. Umowa może wprost wskazywać kwotę honorarium lub przewidywać zasadę procentowego określania honorarium w stosunku do ogólnej kwoty wynagrodzenia, z tym że honorarium musi być powiązane z konkretnym utworem czy utworami określonymi rodzajowo.

Ponadto należy zauważyć, iż Minister Finansów w wydanej Interpretacji Ogólnej wskazuje, iż w sytuacji, gdy „należności są wypłacane przed powstaniem utworu (w trakcie jego tworzenia), to do określonej części należnego honorarium, pracodawca lub inny podmiot dokonujący jego wypłaty, ma prawo zastosować 50% koszty uzyskania przychodów. W związku z tym nie ma przeszkód, aby koszty te pracodawca lub inny podmiot uwzględniał również przy wypłacie tego rodzaju wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik lub wykonawca umowy cywilnoprawnej (kontraktu) przebywał na urlopie, czy też na zwolnieniu lekarskim, gdyż wynagrodzenie to również może mieć charakter częściowej wypłaty należnego honorarium”.

Należy podkreślić także, iż 50% koszty uzyskania przychodów mogą mieć zastosowanie wyłącznie do wynagrodzenia stanowiącego honorarium, nie zaś do całego przychodu ze stosunku pracy.

Jednocześnie zdaniem Wnioskodawcy, 50% koszty uzyskania przychodów nie będą miały zastosowania do wypłaty zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, które na podstawie art. 20 ust. 1 Ustawy PIT stanowią przychód z innych źródeł, nie zaś przychód ze stosunku pracy.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca odpowiada na postawione pytania jak wskazano w punkcie 4 niniejszego wniosku.

Mając na uwadze przedstawione powyżej uzasadnienie, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska w sprawie.

Przedmiotem tego rozstrzygnięcia jest odpowiedź na pytania nr 1, 2 i 3 w części dotyczącej działań twórczych w zakresie programów komputerowych. Natomiast wniosek w zakresie pytań nr 1, 2 i 3 w części dotyczącej zastosowania art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pytań nr 4, 5 i 6 podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku zakresie pytania nr 1, 2 i 3 w części dotyczącej działań twórczych w zakresie programów komputerowych jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w tej ustawie bądź od których zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy:

Źródłem przychodów jest: działalność wykonywana osobiście.

Według art. 12 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 4 cytowanej ustawy:

Za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z tytułu udziału w badaniach i eksperymentach prowadzonych przez podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

W myśl natomiast pkt 8 powyższego artykułu:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

c) przedsiębiorstwa w spadku

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Koszty uzyskania przychodów

Jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy o podarku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy wynika, że:

Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Przy czym, w myśl art. 22 ust. 9a ww. ustawy:

W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu:

1) działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2) działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;

3) produkcji audialnej i audiowizualnej;

4) działalności publicystycznej;

5) działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;

6) działalności konserwatorskiej;

7) prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2509), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;

8) działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Pojęcie twórczości

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć użytych w art. 22 ust. 9 pkt 3, takich jak „twórca”, „korzystanie przez twórców z praw autorskich” lub pojęć z nimi związanych, jak np. „utwór”.

Ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 24).

Według art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W świetle natomiast art. 1 ust. 2 tej ustawy:

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2) plastyczne;

3) fotograficzne;

4) lutnicze;

5) wzornictwa przemysłowego;

6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7) muzyczne i słowno-muzyczne;

8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9) audiowizualne (w tym filmowe).

W rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.

Przedmiotem prawa autorskiego są wszelkie przejawy działalności twórczej o indywidualnym charakterze bez względu na to, czy są to dzieła artystyczne, utwory naukowe lub literackie.

Przedstawili Państwo informacje, z których wynika, że:

1. zatrudniają Państwo pracowników na podstawie umowy o pracę oraz współpracowników na podstawie umów zleceń oraz umów o dzieło;

2. zatrudnione osoby tworzą utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. skrypty i aplikacje;

3. prawa autorskie do stworzonych utworów są przenoszone na Państwa.

Powzięli Państwo wątpliwość, czy skrypty i aplikacje tworzone przez zatrudnione osoby wpisują się w pojęcie „działalności twórczej w zakresie programów komputerowych”.

Działalność twórcza

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje „działalności twórczej” ani też nie odsyła w celu wyjaśnienia zakresu tych pojęć do innych przepisów prawa. Poszukując znaczenia tych pojęć, należy odnieść się do języka powszechnego.

Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN – „działalność” oznacza:

1) „zespół działań podejmowanych w jakimś celu”,

2) „funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś”,

natomiast „twórczy” oznacza:

1) „mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia”,

2) „dotyczący twórców”.

Proces tworzenia utworu składa się z szeregu czynności koniecznych do stworzenia tego utworu. Na poszczególnych etapach tego procesu efekty pracy, które powstają, z reguły posiadają cechę nowości. Jednak cecha ta nie jest warunkiem wystarczającym do uznania danej działalności za twórczą i zastosowania z tego tytułu 50% kosztów uzyskania przychodów. Działalność twórcza musi obok cechy nowości posiadać również indywidualny charakter. Tylko rezultaty takiej działalności mogą być uznane za utwór.

Rozumienie pojęcia „działalności twórczej w zakresie programów komputerowych”

Użyty w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych” oznacza, że analizowany zwrot odnosi się do ogółu działań, w ramach których mieszczą się czynności, które:

  • mają charakter twórczy (posiadają cechę nowości),
  • są podejmowane w celu stworzenia programów komputerowych,
  • w ich efekcie powstają utwory, których prawa są przenoszone.

Tym samym w świetle art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „działalność twórczą w zakresie programów komputerowych” należy rozumieć jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z ogółem działań podejmowanych przez pracowników w celu tworzenia programów komputerowych.

Przesłanki wynikające z art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypełniają więc również utwory powstałe w procesie tworzenia programu komputerowego, które stanowią podstawę wytworzenia programu komputerowego, są niezbędne do jego wykonania i powstają w związku z tworzeniem takiego programu.

Zatem działania zatrudnionych przez Państwa osób polegające m.in. na tworzeniu skryptów i aplikacji można uznać za działalność twórczą w zakresie programów komputerowych, o której mowa w przepisie art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Państwa stanowisko do pytań nr 1, 2 i 3 w części dotyczącej działań twórczych w zakresie programów komputerowych należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych i powołanych wyroków sądów wskazuję, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.