
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 22 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1. W 2002 r. małżonkowie A.B. i B.B. zainicjowali przed Sądem Rejonowym (…) postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości położonej w (…) przy ul. (…) objętej obecnie księgą wieczystą nr (…).
2. Prawomocnym postanowieniem (…) z dnia 12 lipca 2024 r. Sąd Okręgowy w (…) stwierdził, że B.B. nabyła przez zasiedzenie własność nieruchomości położonej w (…) przy ul. (…) objętej księgą wieczystą (…) z dniem 28 maja 2005 r.
2a. Prawo własności przedmiotowej nieruchomości nabyte przez zasiedzenie z mocy samego prawa weszło z dniem 28 maja 2005 r. do majątku wspólnego B.B. z mężem A.B., ponieważ w 2005 r. oboje małżonkowie pozostawali w ustroju małżeńskiej wspólności ustawowej.
3. A.B. zmarł w dniu 7 października 2008 r. i zgodnie z postanowieniem (…) Sądu Rejonowego (…) z dnia 29 kwietnia 2014 r. spadek po nim nabyli w częściach równych żona B.B. oraz dzieci C.C. z d. B. i D.B. - każde po 1/3 części.
4. B.B. zmarła w dniu 4 maja 2015 r. i zgodnie z postanowieniem (…) Sądu Rejonowego dla (…) z dnia 24 maja 2016 r. spadek po niej nabyły dzieci C.C. i D.B. - każde po 1/2 części.
5. D.B. zmarł w dniu 9 grudnia 2015 r. i zgodnie z aktem notarialnym poświadczenia dziedziczenia z dnia 25 stycznia 2017 r. Rep. (…) notariusza (…) spadek po nim nabyły żona K.B. oraz córki S.B. i L.B. - każda po 1/3 części.
6. C.C. zmarła w dniu 19 grudnia 2021 r. i zgodnie z notarialnym aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 18 stycznia 2022 r. Rep. (…) notariusza (…) spadek po niej nabył w całości Pan.
Postanowienie Sądu Okręgowego w (…) o stwierdzeniu nabycia własności przez zasiedzenie sygn. akt (…) ma charakter deklaratoryjny, zatem jedynie potwierdza, że nabycie pierwotne prawa własności przedmiotowej nieruchomości przez B.B. nastąpiło z dniem 28 maja 2005 r.
Postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ((…), (…)) jak również notarialne poświadczenie dziedziczenia (Rep. (…), Rep. (…)) są również aktami o charakterze deklaratoryjnym. Niezależnie od daty ich ogłoszenia lub sporządzenia potwierdzają nabycie spadku (udziału we współwłasności spadkowej nieruchomości) w dacie otwarcia poszczególnych spadków.
W związku z powyższym należy przyjąć, że nabył Pan udział 1/2 części we współwłasności ułamkowej nieruchomości ujawnionej w księdze wieczystej nr (…) w drodze spadkobrania po żonie C.C. w dacie jej śmierci tzn. w dniu 19 grudnia 2021 r. Analogicznie należy przyjąć, że C.C. nabyła udział 1/2 części współwłasności ułamkowej przedmiotowej nieruchomości w drodze spadkobrania po swoich rodzicach tzn. po A.B. z dniem 7 października 2008 r. oraz po B.B. z dniem 4 maja 2015 r.
W związku z powyższym nabycie prawa własności 1/2 części nieruchomości przy ul. (…) w (…) przez spadkodawczynię C.C. w rozumieniu art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło najpóźniej w dniu 4 maja 2015 r.
Ponadto K.B., S.B. i L.B. nabyły w spadku po D.B. drugą połowę udziałów w przedmiotowej nieruchomości i każda z nich jest współwłaścicielką nieruchomości przy ul. (…) w (…) w 1/6 części.
Nie odbył się dział spadku po żadnym ze spadkodawców dziedziczonej nieruchomości (A.B., B.B., D.B., C.C.).
Pozostaje też bezsporne, że B.B. nabyła własność przedmiotowej nieruchomości z dniem 28 maja 2005 r. przez zasiedzenie i w tej samej dacie weszła ona do majątku wspólnego B.B. z mężem A.B. - na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej.
Pan oraz ww. spadkobierczynie D.B. zamierzają sprzedać nieruchomość w całości i nie zamierzają przeprowadzać działów spadkowych.
Reasumując stan faktyczny stwierdza się, że kolejność zdarzeń o skutku prawnym w zakresie nabycia prawa własności lub współwłasności przedmiotowej nieruchomości jest następująca:
1. nabycie własności nieruchomości przez B.B. z dniem 28 maja 2005 r. przez zasiedzenie,
2. z dniem 28 maja 2005 r. własność nieruchomości wchodzi do majątku wspólnego małżonków B. z mocy prawa,
3. nabycie przez C.C. spadku po ojcu A.B. w dniu 7 października 2008 r.
4. nabycie przez C.C. spadku po matce B.B. w dniu 4 maja 2015 r.
5. nabycie przez Pana spadku po C.C. w dniu 19 grudnia 2021 r.
Pytanie
Czy nienastępująca w wykonywaniu działalności gospodarczej przyszła sprzedaż nabytego w spadku po C.C. Pana udziału we współwłasności nieruchomości objętej KW (…), dokonana przed datą 31 grudnia 2026 r. lub po tej dacie będzie stanowić dla Pana źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy w konsekwencji ciążyć będzie na Panu obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży tej nieruchomości oraz obowiązek złożenia zeznania PIT-39 w związku ze sprzedażą udziału we współwłasności przedmiotowej nieruchomości?
Pana stanowisko w sprawie
Według Pana ewentualna przyszła sprzedaż nabytego przez Pana w spadku po C.C. udziału 1/2 części we współwłasności nieruchomości położonej w (…) przy ul. (…) objętej aktualnie księgą wieczystą nr (…), dokonana po 12 lipca 2024 r., także przed datą 1 stycznia 2027 r., nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie będzie ciążyć na Panu obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nabytego w spadku udziału 1/2 części we współwłasności tej nieruchomości oraz nie będzie na Panu ciążył obowiązek złożenia zeznania PIT-39 w związku ze sprzedażą udziału 1/2 części we współwłasności ww. nieruchomości. Bez znaczenia jest czy sprzeda Pan swój udział w nieruchomości oddzielnie czy razem z pozostałymi współwłaścicielkami.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226, z późn. zm., dalej zwanej: ustawa PDOF), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PDOF źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Jak stanowi art. 10 ust. 5 ustawy PDOF: w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
W stanie faktycznym niniejszej sprawy spadkodawcą dla Pana w rozumieniu ww. przepisu jest C.C., która udziały w spadkach po rodzicach nabyła odpowiednio w 2008 r. (po ojcu A.B.) i w 2015 r. (po matce B.B.), czyli terminy biegną od końca 2008 r. co do udziału w nieruchomości nabytego po A.B. i od końca 2015 r. co do udziału nabytego po B.B.
Zgodnie z aktualnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 listopada 2024 r. I SA/Łd 607/24 stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy PDOF okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (lub wybudowanie) tej nieruchomości przez spadkodawcę, czyli - lege non distinguente - także spadkodawcę spadkodawcy. W świetle tej wykładni należy zatem liczyć bieg przedmiotowego terminu nawet od daty pierwotnego nabycia własności przedmiotowej nieruchomości przez B.B. - czyli od dnia 28 maja 2005 r.
W przypadku, gdy podatnik nabył część lub całość nieruchomości w drodze spadku zastosowanie znajduje art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) zgodnie z którym: „W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę".
Należy zauważyć, że w orzecznictwie sądów administracyjnych pod pojęciem "nabycie w drodze spadku", użytym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć nabycie w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego (np. wyroki NSA: II FSK 1437/09, II FSK 2983/11, II FSK 1120/11, II FSK 3281/15).
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że pojęcie "nabycia w drodze spadku" użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego.
Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w spadku nieruchomości podstawowe znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę ewentualnie spadkodawców Pana spadkodawcy.
Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest bowiem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) wnioskodawcy jako spadkobiercy (czyli Pana), zamierzającego dokonać sprzedaży nabytego udziału w nieruchomości spadkowej, ale także okres własności tego udziału w nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy czyli C.C., a także okres własności tego udziału przez spadkodawców C.C. czyli jej rodziców B.B. i A.B.
Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę (czyli od końca 2015 r. jeżeli chodzi o nabycie prawa własności przez C.C.), do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat - to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.
Skoro odpłatne zbycie przez Pana udziału we współwłasności przedmiotowej nieruchomości mogło nastąpić najwcześniej po 12 lipca 2024 r. a spadkodawczyni nabyła własność udziału w przedmiotowej nieruchomości najpóźniej w dacie 4 maja 2015 r. to oznacza, że ewentualne przyszłe zbycie tego udziału przed końcem 2026 roku nie będzie w Pana ocenie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2025 r. poz.163). Zgodnie z jego treścią:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.
Jednocześnie, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli nabytych w drodze spadku), decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia przez spadkodawcę.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Zgodnie z art. 922 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.)
Spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów ww. Kodeksu.
W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego:
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku
Oznacza to, że dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy.
Natomiast zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego,
Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia sporządzone przez notariusza potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Z opisu sprawy wynika, że Pana żona odziedziczyła nieruchomość w ramach dziedziczenia po zmarłym w dniu 7 października 2008 r. ojcu i zmarłej w dniu 4 maja 2015 r. matce. Pana żona zmarła 19 grudnia 2021 r. Spadek po zmarłej w dniu 19 grudnia 2021 r. żonie nabył Pan na podstawie poświadczenia dziedziczenia. Planuje Pan sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości przed 21 grudnia 2026 r. lub po tej dacie.
Datą nabycia udziału w nieruchomości przez Pana spadkodawcę (żonę), która uprzednio nabyła ten udział w nieruchomości w spadku, jest data śmierci spadkodawców Pana żony, (odpowiednio ojca Pana żony – 7 października 2008 r. i matki Pana żony – 4 maja 2015 r.). Zatem 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – niewątpliwie minął.
Sprzedaż udziału w nieruchomości nie będzie stanowić dla Pana źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem sprzedaż udziału w tej nieruchomości nie będzie podlegać podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie będzie rodzić obowiązku zapłaty podatku. Nie będzie Pan miał również obowiązku wykazania w zeznaniu rocznym PIT-39 przychodu z tej sprzedaży.
Pana stanowisko uznano więc za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W kwestii skutków prawnych jakie wywołuje interpretacja indywidualna wydana dla Pana, należy wskazać na treść art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Mając na uwadze, że wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez Pana, zaznacza się, że interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych współwłaścicieli nieruchomości.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.