Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-prawidłowe w części dotyczącej uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów prowizji pobranych podczas sprzedaży walut wirtualnych do PLN i pobranych w PLN, sprzedaży walut wirtualnych do PLN i pobranych w walucie wirtualnej (pytanie nr 3 i nr 4),

-prawidłowe w części dotyczącej sposobu przeliczenia transakcji dokonanych w walutach wirtualnych (pytanie nr 2),

-nieprawidłowe w części dotyczącej uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów prowizji pobranej podczas wpłat środków na giełdę przez pośrednika (pytanie nr 1),

-nieprawidłowew części dotyczącej uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodówprowizji pobranej podczas przelewu środków z aplikacji … na konto bankowe (pytanie nr 6).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów prowizji pobranych przy obrocie walutami wirtualnymi oraz sposobu przeliczenia transakcji dokonanych w walutach wirtualnych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 1 lutego 2025 r. (wg daty wpływu) oraz z 12 lutego 2025 r. (wg daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2024 roku dokonał Pan zakupu walut wirtualnych za PLN oraz za EUR.

Do wpłacania środków na giełdę korzystał Pan z pośrednictwa aplikacji …, gdzie prowizja od wpłat na giełdę walut wirtualnych wynosi 1%.

Dokonał Pan również sprzedaży walut wirtualnych do PLN, podczas której została pobrana prowizja – była to prowizja zarówno w PLN, jak i walucie wirtualnej będącej walutą danej giełdy (waluta ....na giełdzie ....).

Wypłacił Pan również środki ze sprzedaży walut wirtualnych w PLN z giełdy do aplikacji …N, a następnie na konto bankowe. W tym przypadku aplikacja … pobrała prowizję od każdego przelewu wysłanego na konto bankowe.

Uzupełnienie wniosku

Na pytanie:

Czy posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)?

Odpowiedział Pan:

Tak.

Na pytanie:

Czy prowadzi Pan działalność gospodarczą? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

Odpowiedział Pan:

Tak. Zakres działalności: 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem.

Na pytanie:

Jaka jest forma opodatkowania podatkiem dochodowym prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?

Odpowiedział Pan:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Na pytanie:

Jaki rodzaj dokumentacji podatkowej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych Pan prowadzi?

Odpowiedział Pan:

Ewidencja przychodów.

Na pytanie:

Jaką rezydencję podatkową posiadał Pan na moment zakupu walut wirtualnych?

Odpowiedział Pan:

Polską.

Na pytanie:

Jaką rezydencję podatkową posiadał Pan na moment sprzedaży walut wirtualnych?

Odpowiedział Pan:

Polską.

Na pytanie:

W jakim kraju doszło do sprzedaży walut wirtualnych?

Odpowiedział Pan:

Przebywałem wówczas w Polsce, natomiast nie wiem, w jakim kraju znajdują się serwery giełdy oraz z jakiego kraju byli kupujący.

W związku ze wskazaniem w opisie sprawy:

Do wpłacania środków na giełdę korzystałem z pośrednictwa aplikacji … (…).

proszę wyjaśnić, jak należy rozumieć powyższe stwierdzenie? Na czym polega pośrednictwo tej aplikacji? Proszę opisać zasady jej funkcjonowania.

Odpowiedział Pan:

… (…) to aplikacja finansowa oraz system płatniczy, który oferuje usługi zbliżone do tradycyjnych kont bankowych, ale działa jako instytucja płatnicza. Aplikacja umożliwia m.in.:

Prowadzenie wielowalutowego konta – użytkownik może przechowywać środki w różnych walutach i dokonywać transakcji międzynarodowych.

Wydawanie kart płatniczych (fizycznych i wirtualnych) – karty … można używać do płatności online i w sklepach stacjonarnych.

Szybkie przelewy i doładowania – aplikacja pozwala na szybkie wpłaty i wypłaty środków na różne platformy, w tym giełdy kryptowalut.

Oznacza to, że wykorzystywałem … jako pośrednika do wpłat środków na giełdę kryptowalut, ponieważ giełda ...dla użytkowników z Polski nie umożliwia wpłat przelewem tradycyjnym ani za pomocą operatorów tzw. szybkich przelewów innych niż ...

Proces wygląda następująco:

1) Zasilenie konta … – wpłacam środki na swoje konto w aplikacji … (przelewem bankowym lub Blikiem).

2) Przelew środków na giełdę – z poziomu ustawień giełdy kryptowalut .....wybieram wpłatę PLN przy wykorzystaniu aplikacji ...

3) Środki trafiają na konto giełdy – pośrednictwo … polega na obsłudze płatności i umożliwieniu szybkiego transferu środków z rachunku … na giełdę. Prowizja za wykonanie wpłaty wynosi 1% od wpłacanej kwoty.

Na pytanie:

Czy waluty wirtualne, o których mowa we wniosku, spełniają definicję waluty wirtualnej zawartej w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1124 ze zm.)?

Odpowiedział Pan:

Tak.

Na pytanie:

Czy jest Pan podmiotem, prowadzącym działalność, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, tj. podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie:

-wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi,

-wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi,

-pośrednictwa w wymianie, o której mowa w lit. a lub b,

-prowadzenia rachunków, o których mowa w ust. 2 pkt 17 lit. e?

Odpowiedział Pan:

Nie.

Na pytanie:

Kiedy zakupił Pan waluty wirtualne? Proszę wskazać konkretną datę

Odpowiedział Pan:

26.04.2024

30.04.2024

01.05.2024

02.05.2024

04.05.2024

14.05.2024

15.05.2024

11.06.2024

17.06.2024

18.06.2024

02.07.2024

03.07.2024

05.07.2024

05.08.2024

13.08.2024

15.09.2024

16.09.2024

18.09.2024

19.09.2024

22.09.2024

24.09.2024

Na pytanie:

Czy posiada Pan dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na prowizje, o których mowa we wniosku?

Odpowiedział Pan:

Tak, zarówno w historii transakcji aplikacji …, jak i w historii transakcji giełdy .....

Na pytanie:

Czy pobrane prowizje, o których mowa we wniosku, bezpośrednio warunkują nabycie walut wirtualnych, tj. stanowią wydatek, bez którego nabycie tych walut wirtualnych nie byłoby możliwe?

Odpowiedział Pan:

Pobrane prowizje przez aplikację … stanowią koszt obsługi płatności związany z wpłatą środków na giełdę ..... Chociaż opłata ta nie jest bezpośrednio częścią ceny nabycia walut wirtualnych, to jej poniesienie było warunkiem koniecznym do zasilenia konta giełdowego, a tym samym umożliwiło dokonanie zakupu kryptowalut. W związku z tym, choć prowizja dotyczyła usługi pośredniczącej, jej uiszczenie było niezbędne do realizacji transakcji zakupu walut wirtualnych.

Na pytanie:

W odniesieniu do jakiej waluty tradycyjnej jest prowadzony kurs walut wirtualnych, o których mowa we wniosku? Gdzie jest on publikowany?

Odpowiedział Pan:

Handel na giełdzie ..prowadziłem w parze polski złoty - ....

Kurs ....jest publikowany na stronie giełdy:

https://www......

Natomiast handel w parze polski złoty - ....nie odbywa się wg ustalonego kursu, a na zasadzie składania ofert sprzedaży oraz kupna, co oznacza, że tego samego dnia kryptowaluty były nabywane po różnych cenach.

Na pytanie:

Czy walutę ...można przeliczać na waluty tradycyjne? Jeśli tak, to na jakie?

Odpowiedział Pan:

Tak, można przeliczyć do wielu walut, m.in. do PLN.

Na pytanie:

Czy kurs ....był/jest publikowany? Jeśli tak, to gdzie?

Odpowiedział Pan:

Tak, jest publikowany na stronie giełdy .....:

https://www.binance.com/pl/price/bnb/PLN.

Pytania

1.Czy prowizja pobrana podczas wpłat środków na giełdę przez pośrednika (w tym przypadku przez aplikację …) może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu?

2.Po jakim kursie EUR/PLN rozliczyć zakup walut wirtualnych dokonanych za EUR?

3.Czy prowizja pobrana podczas sprzedaży walut wirtualnych do PLN i pobrana w PLN może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu?

4.Czy prowizja pobrana podczas sprzedaży walut wirtualnych do PLN i pobrana w walucie wirtualnej może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu?

5.Jeśli odpowiedź na poprzednie pytanie jest pozytywna, to po jakim kursie wymiany przeliczyć ww. prowizję do PLN?

6.Czy prowizja pobrana podczas przelewu środków z aplikacji … na konto bankowe może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu?

Ta interpretacja stanowi odpowiedź na pytania nr 1-4 oraz nr 6. W zakresie pytania nr 5 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

1.Pana zdaniem, prowizja pobrana przez pośrednika może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu, ponieważ giełda kryptowalut nie daje innej opcji wpłaty PLN niż poprzez aplikację …, a więc ta prowizja jest nieunikniona.

2.Pana zdaniem, należy przyjąć kurs EUR/PLN z tabeli A NBP z dnia poprzedzającego transakcję zakupu walut wirtualnych (zakup odbył się w sobotę 13.04.2024 r., a więc powinien być to kurs z 12 kwietnia 2024 r.).

3.Pana zdaniem tak, prowizja pobrana w PLN może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu.

4.Pana zdaniem tak, prowizja pobrana w walucie wirtualnej może być uwzględniona jako koszt uzyskania przychodu.

6.Pana zdaniem tak, ponieważ wypłata poprzez pośrednika w postaci aplikacji … jest jedyną opcją możliwą do wypłaty środków w PLN z giełdy ......

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych – źródła przychodów

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia odrębne źródła przychodów osób fizycznych. Od tego z jakiego źródła pochodzą przychody zależą zasady ich opodatkowania.

Źródła przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1-9 ustawy. Dany przychód osoby fizycznej jest przypisywany tylko i wyłącznie do jednego określonego źródła przychodów. Aby prawidłowo zakwalifikować przychód do konkretnego źródła przychodów należy uwzględnić wszystkie okoliczności związane z jego powstaniem (uzyskaniem).

Waluty wirtualne – zasady opodatkowania dochodów

Odrębnym źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy). Źródło to nie jest jednorodne. Obejmuje m.in. przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej (art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 17 ust. 1f ww. ustawy:

Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

W zakresie obrotu wirtualnymi walutami (kryptowalutami) należy wyjaśnić pojęcie „waluta wirtualna”, która została zdefiniowana w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1124 ze zm.).

I tak, w myśl art. 2 ust. 2 pkt 26 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o walucie wirtualnej rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,

b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,

c) pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,

d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

e) wekslem lub czekiem

– oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

W myśl art. 30b ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 1b ww. ustawy:

Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14-16.

Artykuł 30b ust. 5d ww. ustawy stanowi, że:

Dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w ust. 1 oraz w art. 27 lub art. 30c.

Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. W ich przypadku możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Zatem koszty bezpośrednie to te, które łatwo można na podstawie pomiaru lub dokumentów źródłowych zaliczyć wprost na określony produkt. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

Natomiast „pośrednie koszty uzyskania przychodów” to takie wydatki, których ponoszenie jest racjonalnie uzasadnione jako służące osiąganiu przychodów lub zachowaniu albo zabezpieczeniu ich źródła, nie ma jednak możliwości przypisania ich do określonych, konkretnych przychodów. Nie pozostają one w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika – brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.

Wszystkie koszty, których nie da się zaklasyfikować do kosztów bezpośrednich, są kosztami pośrednimi. Choć nie mają bezpośredniego odbicia w konkretnych przychodach, bez ich poniesienia nie byłoby możliwe osiągnięcie przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

W myśl art. 22 ust. 15 ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 16.

Stosowanie do art. 22 ust. 16 cyt. ustawy:

Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 14, nad przychodami z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym.

Jednocześnie w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną.

A zatem, koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, tj.:

1. udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz

2. koszty związane z nabyciem/ze zbyciem waluty wirtualnej,

podlegają rozliczeniu dla celów podatkowych w szczególnym trybie. Co do zasady są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jeśli jednak w danym roku podatkowych ich wartość przekracza wartość uzyskanych przez podatnika przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej – nadwyżka kosztów nad przychodami nie jest stratą podatkową, ale jest przenoszona do rozliczenia jako koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej w następnym roku podatkowym. Dotyczy to również sytuacji, w której w danym roku podatkowym nie został w ogóle osiągnięty przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, a zostały poniesione koszty na jej nabycie.

W myśl art. 30b ust. 6a cyt. ustawy:

W zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, podatnik wykazuje koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14-16, także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Podkreślić należy, że to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że dany wydatek został faktycznie poniesiony i że spełnia ustawowe kryteria uznania go za koszt uzyskania przychodu – w szczególności, że pozostaje on w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub z możliwością powstania przychodu. Aby dany koszt mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi więc zostać prawidłowo udokumentowany.

Ocena skutków podatkowych Pana stanu faktycznego

Z wniosku wynika, że w 2024 roku dokonał Pan zakupu walut wirtualnych za PLN oraz za EUR. Do wpłacania środków na giełdę korzystał Pan z pośrednictwa aplikacji …, gdzie prowizja od wpłat na giełdę walut wirtualnych wynosi 1%. Dokonał Pan również sprzedaży walut wirtualnych do PLN, podczas której została pobrana prowizja – była to prowizja zarówno w PLN, jak i walucie wirtualnej będącej walutą danej giełdy (waluta ....na giełdzie .....). Wypłacił Pan również środki ze sprzedaży walut wirtualnych w PLN z giełdy do aplikacji …. Pobrane prowizje przez aplikację … stanowią koszt obsługi płatności związany z wpłatą środków na giełdę ..... Chociaż opłata ta nie jest bezpośrednio częścią ceny nabycia walut wirtualnych, to jej poniesienie było warunkiem koniecznym do zasilenia konta giełdowego, a tym samym umożliwiło dokonanie zakupu kryptowalut. W związku z tym, choć prowizja dotyczyła usługi pośredniczącej, jej uiszczenie było niezbędne do realizacji transakcji zakupu walut wirtualnych.

Wobec powyższego, faktycznie poniesione przez Pana wydatki związane z nabyciem i sprzedażą walut wirtualnych – o ile zgromadzone przez Pana dowody rzeczywiście dokumentują poniesione wydatki w określonej wysokości i dacie – mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na:

-prowizję pobraną podczas sprzedaży walut wirtualnych do PLN i pobraną w PLN,

-prowizję pobraną podczas sprzedaży walut wirtualnych do PLN i pobraną w walucie wirtualnej,

ponieważ są to wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane ze zbyciem waluty wirtualnej w myśl art. 22 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koszty te będą potrącalne w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem sytuacji powstania w danym roku podatkowym nadwyżki kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej nad przychodami z tego tytułu, o której mowa w art. 22 ust. 16 ustawy.

Wobec tego Pana stanowisko w zakresie pytań nr 3 i nr 4 jest prawidłowe.

Natomiast wydatki poniesione na:

·prowizję pobraną podczas wpłat środków na giełdę przez pośrednika,

·prowizję pobraną podczas przelewu środków z aplikacji … na konto bankowe

nie mogę uznać za wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej (bezpośrednio związane z nabyciem i sprzedażą walut wirtualnych). Jakkolwiek wydatki te są niezbędne w funkcjonowaniu na rynku walut wirtualnych, to nie mogę wprost, bezpośrednio odnieść ich do nabycia danej waluty wirtualnej ani bezpośrednio powiązać ze sprzedażą walut wirtualnych. Zatem jako koszty pośrednie nie mogą być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy.

Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 i nr 6 jest nieprawidłowe.

Sposób przeliczania transakcji zakupu walut wirtualnych

Stosownie do art. 11a ust. 2 analizowanej ustawy:

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Tym samym zakup walut wirtualnych dokonanych w euro powinien Pan przeliczyć na złote polskie wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu nabycia waluty wirtualnej.

Wobec tego, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.