Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.17.2025.3.JS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 5 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.17.2025.3.JS

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko w części prawidłowe oraz w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

·w zakresie pytań nr 3, nr 5 oraz nr 6 - prawidłowe;

·w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 4 oraz nr 7- nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek uzupełnił Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 10 lutego 2025 r. (wpływ) oraz z 17 lutego 2025 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

5 sierpnia 2020 r. podatnik (Pan), nieprowadzący działalności gospodarczej, będący kawalerem, kupił lokal mieszkalny położony przy ul. A w B (...) na własne cele mieszkaniowe z rynku wtórnego. Środki na zakup i remont nieruchomości pochodziły z kredytu zaciągniętego wyłącznie przez Pana. Zakupiona nieruchomość została obciążona hipoteką.

8 sierpnia 2020r. ożenił się Pan. Od dnia zawarcia małżeństwa w związku panowała małżeńska wspólnota majątkowa, przy czym zakupione mieszkanie stanowiło Pana majątek osobisty.

Nieruchomość była gruntownie remontowana: wymiana instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania, wykonanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej, wykonanie gładzi na ścianach, obniżanie sufitów, wymiana podłóg, tj. zerwanie dotychczasowych okładzin, poziomowanie podłóg i położenie nowych okładzin, przebudowa łazienki, tj. powiększenie pomieszczenia oraz zbijanie starych i położenie nowych kafli, wymiana okna i drzwi. Podsumowując, w mieszkaniu prowadzony był remont generalny z uwagi na zły stan techniczny zakupionej nieruchomości.

Następnie mieszkanie wyposażono w zabudowę mebli na wymiar oraz wbudowano sprzęt AGD w kuchni. Remont wykonywany był przez kilka ekip budowlano-remontowych, co związane było z nieuczciwością i opieszałością w wykonaniu prac pierwszego wykonawcy i koniecznością zaangażowania kolejnych fachowców, aby przyspieszyć remont celem rozliczenia udzielonego kredytu z bankiem. Remont prowadzony był w czasach covidowych, na podstawie zawartych umów, a wykonawcy nie wystawiali faktur zaliczkowych ani końcowych.

Pierwszy wykonawca A. A nie wystawiał faktur twierdząc, że podpisane pokwitowanie zapłaty zaliczki jest wystarczające. Rozliczenia wykonywane były w gotówce za pokwitowaniem. Strony w trakcie trwania umowy popadły w konflikt. Wykonawca nie był słowny, nie dochowywał umówionych terminów, oczekiwał płatności za godziny pracy, a nie ryczałtowo jak wpisano do umowy. Ostatecznie remont został przerwany przez wykonawcę, który w późniejszym czasie uległ wypadkowi i zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej.

Drugi wykonawca B. B nie wystawiał faktury VAT twierdząc, że nie jest vatowcem, z rejestru CEIDG wynika, że nadal prowadzi działalność gospodarczą. Rozliczenia wykonywane były przede wszystkim przelewami na rachunek bankowy wykonawcy.

Do remontu zaangażowani byli jeszcze odrębnie elektrycy, którzy wykonali nową instalację elektryczną. Podatnik dysponuje umowami określającymi wzajemne zobowiązania stron.

Dodatkowo, innymi dokumentami jest w stanie wykazać i potwierdzić wykonanie usługi, tj. opinia rzeczoznawcy budowalnego (wykonana po przeprowadzeniu prac po pierwszej ekipie budowlanej, wykonana na potrzeby rozliczenia i sporu z poprzednim wykonawcą), operat szacunkowy nieruchomości po wykonaniu wszystkich prac remontowych, zdjęcia wykonywanego remontu, zdjęcia lokalu przed remontem.

Materiały budowlane kupowane były przez Pana oraz w części przez wykonawców prac remontowych. Rozliczenie za zakupy następowało na podstawie przedłożonych Panu dokumentów księgowych. W kilku przypadkach wykonawcy podawali swoje dane, przez co na fakturach od dostawców materiałów remontowych nie widnieją Pana dane. Nie miał Pan wpływu na podawane dane dostawcom materiałów.

Po wykonaniu remontu, nieruchomość wykorzystywana była na cele mieszkaniowe małżonków (Pana i Pana małżonki – dopisek organu).

19 sierpnia 2024r. małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. 29 sierpnia 2024r., a zatem przed upływem 5 lat, sprzedał Pan mieszkanie przy ul. A w B, stanowiące składnik Pana majątku osobistego. W związku z powyższym, sprzedaż mieszkania rodzi obowiązek podatkowy na gruncie podatku dochodowego. Cena uzyskana ze sprzedaży odzwierciedlała wysoki standard mieszkania po przeprowadzonym remoncie oraz uwzględniała koszty poniesione na remont i wyposażenie mieszkania, w tym zabudowę meblową na wymiar i wbudowany sprzęt AGD.

Transakcji sprzedaży dokonał Pan pozostając w związku małżeńskim w ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej, przy czym nieruchomość stanowiła Pana majątek osobisty. Na dzień sprzedaży nieruchomości kredyt hipoteczny (przyp. cel zaciągniętego kredytu: zakup mieszkania + remont) nie został spłacony, a obciążenie hipoteczne przed dniem transakcji zostało przeniesione na inną nieruchomość.

Uzyskane ze sprzedaży środki chce Pan rozliczyć, przy czym wcześniej konieczne jest prawidłowe ustalenie kosztów uzyskania przychodu i dokonanie wiążącej interpretacji w zakresie ich dokumentowania.

Podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Uzupełnienie okoliczności faktycznych sprawy

Pod pojęciem „podatnik” ma Pan na myśli siebie – to Pan zobowiązany jest do odprowadzenia podatku dochodowego w stanie faktycznym opisanym we wniosku.

W zakupionym w sierpniu 2020 r. mieszkaniu realizował Pan własne cele mieszkaniowe.

Sprzedaż nieruchomości w 2024 r. nie nastąpiła w wykonaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Odnośnie pytania pierwszego, które zadał Pan we wniosku:

a)Umowa na prace budowlane obejmowała wykonanie: sufitów podwieszanych, tynkowanie ścian na siatce, wykonanie gładzi i gruntowanie, malowanie ścian na gotowo, montaż lameli na ścianach w kuchni, położenie pasów tapety dekoracyjnej, wymiana instalacji grzewczej wraz z bruzdowaniem ścian, wykonanie zabudowy kartonowo gipsowej na ścianach, wykonanie tunelu w ścianie pod kable RTV, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana parapetów, zamurowanie otworu drzwiowego, wykucie otworu drzwiowego, demontaż dotychczasowych okładzin podłogowych, wybranie zasypki żużlowej ze stropów, wypełnienie stropów wełną mineralną, poziomowanie podłogi na legarach, ułożenie płyt OSB na podłodze, ułożenie paneli podłogowych, montaż drzwi wejściowych i wewnętrznych, montaż grzejników, montaż lamp, kinkietów, ledów podtynkowych, prace w łazience: wykonanie wylewki, wykonanie instalacji hydraulicznej, zerwanie dotychczasowych płytek, montaż płyt g/k na ścianach, położenie nowych płytek na ścianach i podłodze, na podłodze dodatkowo wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego, wykonanie dodatkowej wentylacji w łazience.

b)Wydatki z tytułu zawartej umowy ponoszone były przez Pana. Wynagrodzenie płatne było zaliczkami:

i.pierwszemu wykonawcy w gotówce w dniach: 6 luty 2021 r., 12 luty 2021 r., 19 luty 2021 r., 26 luty 2021 r., 12 marca 2021 r., 19 marca 2021 r., 26 marca 2021 r., 2 kwietnia 2021 r., 9 kwietnia 2021 r. Na tę okoliczność sporządzone są pokwitowania podpisane przez wykonawcę,

ii.drugiemu wykonawcy płatności dokonywano na jego rachunek bankowy w dniach: 3 lipca 2021r., 25 lipca 2021r., 23 sierpnia 2021 r.

c)Wydatki na wykonane prace remontowo-budowlane, zwiększyły wartość nieruchomości.

d)Tak jak wskazano we wniosku, nie wystawiono faktur VAT. Pierwszy wykonawca A. A nie wystawiał faktur twierdząc, że podpisane pokwitowanie zapłaty zaliczki jest wystarczające. Rozliczenia wykonywane były w gotówce za pokwitowaniem. Drugi wykonawca B. B nie wystawiał faktury VAT twierdząc, że nie jest vatowcem, z rejestru CEIDG wynika, że nadal prowadzi działalność gospodarczą. Rozliczenia wykonywane były przede wszystkim przelewami na rachunek bankowy wykonawcy.

Odnośnie pytania drugiego, które zadał Pan we wniosku:

a)Wydatek związany był z zakupem płyt OSB. Płyty OSB układane były w remontowanym mieszkaniu, na legarach, co miało wyrównać poziom podłóg we wszystkich pomieszczeniach. Na płytach OSB następnie układano podkład pod panele i panele podłogowe.

b)Wydatek ten dotyczył remontu zakupionej przez Pana nieruchomości.

c)Wydatek ten poniósł Pan 13 czerwca 2021 r. W tym czasie trwały prace budowlano – remontowe w Pana mieszkaniu.

d)Płyty OSB układane na podłodze miały na celu wyrównanie poziomu w każdym pomieszczeniu mieszkania i tak, zwiększyły wartość nieruchomości, bo wpływa to na komfort i doprowadzenie mieszkania do aktualnych standardów. Obecnie standardem jest, że w mieszkaniach podłogi są na tym samym poziomie, a wchodząc do poszczególnych pokoi nie ma różnicy poziomów.

e)Nie, na zakup płyt OSB nie posiada Pan faktury VAT. Posiada Pan wyłącznie paragon za zakup wraz z potwierdzeniem płatności ze swojego rachunku bankowego.

Odnośnie pytania trzeciego, które zadał Pan we wniosku:

a)Wydatki na wykonanie opinii inżyniera poniósł Pan. Wydatki poniesione na podstawie faktury VAT z 9 sierpnia 2021r., płatności dokonano gotówką,

b)Wydatek ten bezpośrednio nie zwiększył wartości nieruchomości, przy czym bez tej opinii inny wykonawca nie chciał podjąć się dokończenia prac po pierwszym wykonawcy. Wynikało to z konieczności uregulowania ewentualnych przyszłych roszczeń z rękojmi i gwarancji za wykonane usługi. A zatem, dokończenie remontu nieruchomości, który zwiększył wartość nieruchomości było uzależnione od wykonania tej opinii i poniesienia na nią wydatków.

Odnośnie pytania czwartego, które zadał Pan we wniosku:

a)Prace dotyczyły wykonania robót elektrycznych: wykonanie okablowania elektrycznego, koncentrycznego i telefonicznego, wymianę starego okablowania, wykonanie podtynkowej rozdzielni elektrycznej, wykucie dodatkowych gniazdek elektrycznych, doprowadzenie kabli do puszek elektrycznych, w których brakuje okablowania, podłączenie dzwonka do instalacji elektrycznej, montaż obudowy gniazdek i włączników świateł, podłączenie maty elektrycznej ogrzewania podłogowego w łazience, podłączenie sprzętu AGD, sprawdzenie instalacji elektrycznej, pomiary elektryczne.

b)Wydatki na wykonanie prac poniósł Pan, płatność dokonywana była gotówką za potwierdzeniem dokonanym w formie papierowego pokwitowania. Płatności dokonano 14 czerwca 2021 r. i 22 lipca 2021 r.

c)Tak, wydatki zwiększyły wartość nieruchomości.

d)Nie, z tytułu poniesionych wydatków nie wystawiono faktur VAT.

Odnośnie pytania piątego, które zadał Pan we wniosku:

a)Wydatki na zakup mebli na wymiar wraz ze sprzętem AGD poniósł Pan, właściciel mieszkania. Za meble na wymiar oraz ich montaż wraz ze sprzętem AGD dokonano płatności 15 lutego 2021 r. oraz 5 września 2021 r.

b)Tak, wydatki są objęte fakturą VAT, wystawioną na Pana.

c)Nie, w akcie notarialnym cena za zakup nieruchomości podana jest łącznie za mieszkanie wraz z wyposażeniem. Nie została rozdzielona na element ceny wyposażenia i element zakupu nieruchomości. Fakt, że mieszkanie zostało zakupione od Pana wraz ze sprzętem wynika z podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego.

d)Tak, meble na wymiar są trwale związane z lokalem. Wykonywane na podstawie indywidualnego pomiaru i projektu.

e)Tak, meble oraz sprzęt AGD przeszły na własność nabywcy lokalu mieszkalnego.

f)Nie, nabywca nie zawarł w umowie żądania opróżnienia lokalu przed jego przekazaniem.

Odnośnie pytania szóstego, które zadał Pan we wniosku:

a)Wydatki na oświetlenie poniósł Pan. Wydatki poniesiono 6 lipca 2021 r., 27 lutego 2021 r., 20 marca 2021 r.,

b)Wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT na Pana nazwisko.

c)Zakupiona lampa podtynkowa wbudowana jest w podwieszony sufit (wywiercony otwór w suficie oraz doprowadzona instalacja elektryczna zasilająca lampę), co stanowi element instalacji. Demontaż lampy spowoduje odsłonięcie otworu w suficie oraz ujawni kabel elektryczny. Pana zdaniem stanowi to trwały element instalacji elektrycznej.

Odnośnie pytania siódmego, które zadał Pan we wniosku:

a)Umowa kredytowa z 30 lipca 2020 r. z bankiem X - kredyt był celowy na zakup mieszkania przy ul. A 1/1w B i remont,

b)Podsumowując, wydatki na remont wyniosły 151 386 zł, a kredyt na remont obejmował kwotę 57 000 zł. Kwota kredytu za zakup mieszkania wynosiła 175 520 zł . Wydatki na remont zostały udokumentowane:

i.Fakturami VAT na zakup materiałów budowlanych i wyposażenia mieszkania,

ii.Umowami z pokwitowaniami oraz potwierdzeniami przelewu z rachunku bankowego za prace wykonawców prac remontowo-budowlanych.

Wykonane prace remontowo-budowlane w mieszkaniu: sufity podwieszane, tynkowanie ścian na siatce, wykonanie gładzi i gruntowanie, malowanie ścian na gotowo, montaż lameli na ścianach w kuchni, położenie pasów tapety dekoracyjnej, wymiana instalacji grzewczej wraz z bruzdowaniem ścian, wykonanie zabudowy kartonowo gipsowej na ścianach, wykonanie tunelu w ścianie pod kable RTV, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana parapetów, zamurowanie otworu drzwiowego, wykucie otworu drzwiowego, demontaż dotychczasowych okładzin podłogowych, wybranie zasypki żużlowej ze stropów, wypełnienie stropów wełną mineralną, poziomowanie podłogi na legarach, ułożenie płyt OSB na podłodze, ułożenie paneli podłogowych, montaż drzwi wejściowych i wewnętrznych, montaż grzejników, montaż lamp, kinkietów, ledów podtynkowych, prace w łazience: wykonanie wylewki, wykonanie instalacji hydraulicznej, zerwanie dotychczasowych płytek, montaż płyt g/k na ścianach, położenie nowych płytek na ścianach i podłodze, na podłodze dodatkowo wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego, wykonanie dodatkowej wentylacji w łazience.

Rodzaj zakupionych materiałów: materiały budowlane na prowadzenie w/w prac budowlano-remontowych.

Materiały na wyposażenie nieruchomości jak lampy, karnisze, zlewozmywak, baterie do umywalek, prysznica itp. jak również meble na wymiar.

Zakupiono również sprzęt AGD: mikrofalówka, piekarnik, zmywarka, lodówka wraz z zamrażarką, okap, płyta indukcyjna. Sprzęt został w sprzedanym mieszkaniu jak wskazano, między innymi dlatego, że ich demontaż bez uszkodzenia mebli byłby niemal niemożliwy.

Pytania

1.Czy do udokumentowania wydatków z tytułu kosztów uzyskania przychodu wystarczy umowa z wykonawcą prac budowlanych oraz pokwitowanie odbioru gotówki lub potwierdzenie transakcji z rachunku bankowego?

2.Czy do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć paragon dokumentujący zakup materiałów budowlanych wraz z imiennym potwierdzeniem transakcji płatnością kartą dokonaną przez podatnika?

3.Czy do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć fakturę imienną za opinię inżyniera budownictwa, niezbędną do rozliczenia prac z pierwszym wykonawcą i określeniem prac do wykonania przez drugiego wykonawcę prac remontowych?

4.Czy do udokumentowania wydatków z tytułu kosztów uzyskania przychodu wystarczy umowa z wykonawcą prac budowlanych (wykonanie instalacji elektrycznej) wraz z potwierdzeniem wypłaty wynagrodzenia w formie pokwitowania przyjęcia gotówki?

5.Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć zakup i montaż mebli na wymiar wraz ze sprzętem AGD, który wbudowany jest w meble na wymiar, zamontowane w sprzedanym mieszkaniu jako nakład zwiększający wartość sprzedanego lokalu?

6.Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć faktury za zakup wbudowanych do sufitu podwieszanego podtynkowych lamp LED oraz lamp oświetlających pomieszczenie (lampy wiszące i kinkiety) jako nakład zwiększający wartość sprzedanego lokalu?

7.Czy kosztem uzyskania przychodu będą wydatki podatnika związane z zaciągniętym kredytem na zakup i remont nieruchomości, tj. opłaty i prowizje z tytułu zaciągniętego kredytu oraz odsetki od kredytu za okres kiedy podatnik pozostawał właścicielem sprzedanego lokalu?

Pana stanowisko

W zakresie pytania nr 1:

Pana zdaniem, umowa oraz potwierdzenia zapłaty (pokwitowanie odbioru zaliczki w formie

gotówki/ potwierdzenie transakcji z rachunku bankowego) są wystarczającym dowodem na poniesienie kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. uzależnia rozpoznanie wydatku jako kosztu uzyskania przychodów od spełnienia następujących przesłanek:

·faktyczne poniesienie kosztu,

·istnienie związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

·poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodu, jego zwiększenia bądź zachowania źródła przychodów.

Pana zdaniem, umowa z wykonawcami poszczególnych prac remontowych dokumentuje wzajemne zobowiązania stron. Wykonawcy prowadzili działalność gospodarczą.

W przypadku pierwszej ekipy remontowej wykonawcą był A. A prowadzący działalność gospodarczą pod numerem NIP: (...), a zawarta umowa zbieżna była z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Podobnie w przypadku drugiej ekipy remontowej, prowadzącej działalność gospodarczą pod numerem NIP: (...). Wydatki poniesione przez podatnika miały na celu doprowadzenie stanu technicznego zakupionej nieruchomości do korzystania z lokalu na co dzień, a w konsekwencji wykonany remont stanowił koszt uzyskanego przychodu.

Ponadto, przepisy Ordynacji podatkowej dopuszczają wszystkie dowody, które nie są sprzeczne z prawem (art. 180 § 1). A zatem, dowodem na poniesienie tych wydatków może być każdy dokument, który odzwierciedlał będzie rzeczywisty przebieg danego zdarzenia podatkowego. Tym bardziej, że dysponuje Pan dodatkowymi dokumentami świadczącymi o wykonaniu prac remontowych.

Pana zdaniem, umowa wraz z pokwitowaniem odbioru pieniędzy lub potwierdzeniem dokonania transakcji przelewem bankowym są rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami potwierdzającymi faktyczne wydatkowanie środków za prace budowlane.

W zakresie pytania nr 2:

Pana zdaniem, przepisy Ordynacji podatkowej dopuszczają wszystkie dowody, które nie są sprzeczne z prawem (art. 180 § 1). Dowodem na poniesienie tych wydatków może być każdy dokument, który

odzwierciedlał będzie rzeczywisty przebieg danego zdarzenia podatkowego. Zakupił Pan na paragon materiały budowlane związane z wymianą instalacji elektrycznej. Za zakupy zapłacił Pan kartą i posiada imienne potwierdzenie tej transakcji. Po sprzedaży mieszkania udał się Pan do dostawcy materiałów z prośbą o wystawienie do paragonu faktury imiennej, jednak dostawca w międzyczasie zmienił system księgowy i twierdzi, że wystawienie faktury nie jest możliwe na tym etapie. W związku z powyższym do rozliczenia może Pan przedłożyć jedynie paragon z potwierdzeniem transakcji kartą i w tym zakresie wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy paragon wraz z imiennym potwierdzeniem transakcji może dokumentować poniesiony koszt.

W zakresie pytania nr 3:

Pana zdaniem, wykonanie opinii inżyniera budownictwa było konieczne do rozliczenia prac po pierwszej firmie remontowo budowlanej. Koszt powinien być uznany za celowy (i jako taki za podatkowy koszt uzyskania przychodu), gdy jest chociażby w sposób pośredni powiązany z przychodem, który osiągnął Pan przy sprzedaży mieszkania; dodatkowo ważne jest też to, by wydatki były ekonomicznie uzasadnione. Istotne jest również, by koszt obciążał ekonomicznie podatnika – by był jego kosztem, dotyczył jego działalności, a nie aktywności podmiotu trzeciego. Pan dzięki wydanej opinii ustalił zakres prac koniecznych do poprawy oraz zakres zlecenia kolejnym fachowcom. Ponadto, poniósł Pan ciężar ekonomiczny wydanej opinii.

W Pana opinii, koszt ten był celowy, uzasadniony i konieczny, aby remont jego mieszkania mógł być kontynuowany.

W zakresie pytania nr 4:

Pana zdaniem, przepisy Ordynacji podatkowej dopuszczają wszystkie dowody, które nie są sprzeczne z prawem (art. 180 § 1). Dowodem na poniesienie tych wydatków może być każdy dokument, który odzwierciedlał będzie rzeczywisty przebieg danego zdarzenia podatkowego. Zlecił Pan wykonanie instalacji elektrycznej podmiotowi, który posiadał kompetencje i na co dzień zatrudniony był w spółce energetycznej (Y S.A.). Nie prowadził działalności gospodarczej. Na dowód tego podpisano z wykonawcą umowę i wystawiono pokwitowanie przyjęcia części wynagrodzenia. Na skutek wyjazdu (...) prace dokończył inny elektryk, który również nie prowadzi działalności gospodarczej, ale posiadał kwalifikacje do wykonania pracy. Rozliczył się Pan za wykonane prace gotówką. Wystawiono pokwitowanie. Pana zdaniem umowa i pokwitowanie przyjęcia gotówki stanowią dowód poniesionego kosztu i mogą być przedłożone do rozliczenia z tytułu kosztu uzyskanego przychodu.

W zakresie pytania nr 5:

Pana zdaniem, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach konieczne jest zbadanie istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wykonanie zabudowy mebli na wymiar oraz montaż w nim sprzętu AGD doprowadziła do zwiększenia wartości nieruchomości, bowiem demontaż sprzętu AGD związany byłby z uszkodzeniem zabudowy meblowej, a co z tym związane z obniżeniem wartości nieruchomości. Jednocześnie zabudowa mebli na wymiar powoduje, że produkt ten staje się indywidualnym produktem, który w pełni pasuje do danej nieruchomości. Dodatkowo skoro Pan celowo ponosił koszty zwiększające użyteczność remontowanego lokalu oraz wyposażenia go to nie jest uzasadnionym dokonywanie takich prac i działań, które miałyby ten rezultat niszczyć. Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Sprzęt AGD stanowi nakład, który zwiększył wartość sprzedawanego mieszkania. Standard sprzedawanego mieszkania uwzględniał w cenie sprzedaży wykonaną zabudowę mebli na wymiar wraz ze sprzętem AGD.

W zakresie pytania nr 6:

Pana zdaniem, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Konieczne jest zbadanie istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu. Oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wykonanie oświetlenia w nieruchomości poprzez montaż podtynkowych lamp LED było niezbędnym elementem do korzystania z mieszkania.

Demontaż lamp spowodowałby uszkodzenie podwieszanego sufitu, a to z kolei doprowadziłoby do zmniejszenia wartości sprzedawanego lokalu. Dodatkowo skoro Pan celowo ponosił koszty zwiększające użyteczność remontowanego lokalu to nie jest uzasadnionym dokonywanie takich prac i działań, które miałyby ten rezultat niszczyć. Jednocześnie zakup dodatkowych lamp oświetlających pomieszczenie (kinkiety + lampy wiszące) stanowiły całość dekoracji mieszkania, a dekompletowanie spowodowałoby zmniejszenie wartości nieruchomości.

W zakresie pytania nr 7:

Pana zdaniem, wydatkami na nabycie nieruchomości są nie tylko cena wskazana w umowie, ale także inne dodatkowe koszty. Można uznać, że będą nimi również, w przypadku sfinansowania zakupu z kredytu, koszty związane z jego zaciągnięciem. Do tego rodzaju kosztów można zaliczyć opłaty i prowizje pobierane w związku z udzieleniem kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości.

W orzeczeniach Naczelnego Sądu Administracyjnego: wyrok z 4 marca 2021 r. (o sygn. akt II FSK 60/21) oraz wyrok z 27 kwietnia 2021 r. (o sygn. akt II FSK 202/21) wskazano, że odsetki i prowizje od zaciągniętego kredytu (pożyczki) na zakup nieruchomości (a także jego wytworzenie i remont) mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z jej zbycia. Jak wynika z sentencji wyroku z 27 kwietnia 2021 r., w przypadku finansowania zakupu mieszkania z kredytu faktyczny koszt będzie niewątpliwie wyższy niż w przypadku finansowania ze środków własnych. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega dochód. Gdy podatnik finansuje nabycie nieruchomości z kredytu i w związku z tym uiszcza odsetki, jego faktyczny dochód ze sprzedaży nieruchomości jest niższy niż podatnika, który nabycie finansował ze środków własnych. Natomiast w wyroku z 4 marca 2021 r. (o sygn. akt II FSK 60/21) Sąd potwierdził, że odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego nie tylko za zakup, ale i na wytworzenie lokalu mieszkalnego, stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

·w zakresie pytań nr 3, nr 5 oraz nr 6 - prawidłowe;

·w zakresie pytań nr 1, nr 2, nr 4 oraz nr 7- nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonanew przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie;w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (lub praw określonych w ww. lit. a-c ww.) w myśl tego przepisu nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

·odpłatne zbycie nieruchomości lub tych praw nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

·zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W opisie sprawy wskazał Pan, że w 2020 r. zakupił Pan nieruchomość – lokal mieszkalny. W 2024 r. dokonał Pan sprzedaży tej nieruchomości. Dlatego też, z uwagi na fakt, że dokonał Pan sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat, licząc od końca roku w którym nastąpiło jego nabycie to - jak słusznie Pan zauważył - zbycie stanowi to dla Pana źródło przychodu w rozumieniu powołanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ww. ustawy:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 tej ustawy:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Według art. 19 ust. 3 cytowanej ustawy:

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości). Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód.

Kosztów odpłatnego zbycia nie należy utożsamiać z kosztami uzyskania przychodu. Ustalenie kosztów uzyskania przychodu zbywanej nieruchomości odbywa się zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

W myśl art. 22 ust. 6e tej ustawy:

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Na mocy art. 22 ust. 6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski”.

W przedmiotowej sprawie powziął Pan m.in. wątpliwość, czy może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia poniesione wydatki na remont sprzedanej nieruchomości, w sytuacji, gdy jako dowód potwierdzający ich poniesienie posiada Pan jedynie:

·umowę z wykonawcą prac budowlanych oraz pokwitowanie odbioru gotówki lub potwierdzenie transakcji z rachunku bankowego (wątpliwość wyrażona w pytaniu nr 1 oraz nr 4)

·paragon dokumentujący zakup materiałów budowlanych wraz z imiennym potwierdzeniem transakcji płatnością kartą dokonaną przez Pana (wątpliwość wyrażona w pytaniu nr 2).

Zacytowany powyżej art. 22 ust. 6e wprost wskazuje, że wysokość nakładów ustala się jedynie na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Tym samym skoro – jak sam wskazał Pan w opisie sprawy – nie posiada Pan faktur VAT, które potwierdzałyby poniesione przez Pana wydatki, a jedynie umowy z wykonawcami prac budowlanych oraz pokwitowanie odbioru gotówki lub potwierdzenie transakcji z rachunku bankowego, czy paragon dokumentujący zakup materiałów budowlanych wraz z imiennym potwierdzeniem transakcji płatnością kartą to wyjaśniam, że sposób udokumentowania tych wydatków nie będzie zgodny z art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wydatków udokumentowanych w ww. sposób nie może Pan ująć w kosztach uzyskania przychodów.

Dlatego też stanowisko Pana w zakresie pytania nr 1, nr 2 oraz nr 4 uznałem za nieprawidłowe.

Przechodząc do Pana kolejnej wątpliwości, a mianowicie, czy kosztem uzyskania przychodu będą wydatki Pana związane z zaciągniętym kredytem na zakup i remont nieruchomości, tj. opłaty i prowizje z tytułu zaciągniętego kredytu oraz odsetki od kredytu za okres kiedy pozostawał Pan właścicielem sprzedanego lokalu wyjaśniam co następuję.

Co do zasady, koszt nabycia nieruchomości określa notarialna umowa sprzedaży, na podstawie której podatnik staje się jej właścicielem. Kosztem nabycia bez wątpienia jest cena, jaką nabywca zapłacił zbywcy za nieruchomość, niezależnie od tego, czy zakup ten był sfinansowany kredytem bankowym, czy też środki na jej zakup pochodziły z oszczędności nabywcy oraz koszty wytworzenia i koszty nakładów. Koszty nabycia nieruchomości obejmują nie tylko cenę zakupu, ale również inne wydatki związane z tym nabyciem, np. wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych.

Dlatego też stwierdzam, że koszty związane z kredytem bankowym, zaciągniętym na nabycie zbywanej nieruchomości, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, bowiem są to wydatki związane z pozyskaniem środków pieniężnych na nabycie nieruchomości. Wydatki związane z kredytem bankowym nie mogą być także potraktowane jako nakłady, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy, poczynione w trakcie posiadania zbywanej nieruchomości, gdyż w żaden sposób nie wpływają na podwyższenie wartości samej nieruchomości.

Co więcej sytuacja, w której podatnik kupujący nieruchomość za środki z kredytu w przypadku sprzedaży nieruchomości mógłby zaliczyć odsetki od kredytu do kosztów uzyskania przychodu prowadziłaby do nierównego traktowania podatników. Bowiem podatnicy, którzy zakupili nieruchomość ze środków własnych nie mieliby możliwości pomniejszenia przychodu o żadne koszty poniesione w związku z nagromadzeniem tych własnych środków na nabycie nieruchomości – jej zakupu dokonali z własnych oszczędności, natomiast podatnik, który środki na zakup lokalu pożyczył, mógłby do kosztów zaliczyć wydatki zapłacone kredytodawcy za pożyczone pieniądze. Tymczasem ceną nabycia jest kwota należna zbywcy z tytułu sprzedaży, a nie bankowi za udostępnienie kapitału.

Zatem - wbrew Pana twierdzeniu - odsetki w żaden sposób nie mieszczą się w ustawowych kryteriach kosztu uzyskania przychodu, zawartych w art. 22 ust. 6c ustawy i wydatek na spłatę odsetek nie może być przyjęty jako koszt uzyskania przychód ze sprzedaży nieruchomości.

Tym samym stanowisko Pana w zakresie pytania nr 7 uznałem za nieprawidłowe.

W opisie sprawy wskazał Pan również, że:

w sprzedanym mieszkaniu dokonał Pan zakupu wraz z montażem mebli na wymiar wraz ze sprzętem AGD, który wbudowany jest w meble na wymiar;

wydatki na zakup wraz z montażem mebli na wymiar wraz ze sprzętem AGD zostały udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Pana dane;

meble na wymiar są trwale związane z lokalem. Wykonywane na podstawie indywidualnego pomiaru i projektu;

zakupił Pan również wbudowane do sufitu podwieszanego podtynkowych lamp LED oraz lamp oświetlających pomieszczenie (lampy wiszące i kinkiety);

ww. wydatek na zakup oświetlenia został udokumentowany fakturami VAT wystawionymi na Pana dane;

zakupiona lampa podtynkowa wbudowana jest w podwieszony sufit (wywiercony otwór w suficie oraz doprowadzona instalacja elektryczna zasilająca lampę), co stanowi element instalacji. Demontaż lampy spowoduje odsłonięcie otworu w suficie oraz ujawni kabel elektryczny. Uważa Pan, że stanowi to trwały element instalacji elektrycznej;

w akcie notarialnym cena za zakup nieruchomości podana jest łącznie za mieszkanie wraz z wyposażeniem. Nie została rozdzielona na element ceny wyposażenia i element zakupu nieruchomości. Fakt, że mieszkanie zostało zakupione od Pana wraz ze sprzętem wynika z podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego;

nabywca nie zawarł w umowie żądania opróżnienia lokalu przed jego przekazaniem.

W odniesieniu do wątpliwości Pana, czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć zakup i montaż mebli na wymiar wraz ze sprzętem AGD, który wbudowany jest w meble na wymiar zaliczyć faktury za zakup wbudowanych do sufitu podwieszanego podtynkowych lamp LED oraz lamp oświetlających pomieszczenie (lampy wiszące i kinkiety) wyjaśniam co następuję.

Jak już wcześniej wspomniałem do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości podatnik może zaliczyć kwotę, którą wydatkował na udokumentowane fakturami VAT wydatki na nakłady, które zwiększyły wartość ww. nieruchomości w okresie jej posiadania przez podatnika.

Analiza treści powyżej cytowanych art. 22 ust. 6c i 6e ww. ustawy, prowadzi zatem do wniosku, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu poniesionych na nieruchomość nakładów uwarunkowane zostało koniecznością:

1)zwiększenia jej wartości,

2)poniesienia w czasie posiadania przedmiotowej nieruchomości, oraz

3)udokumentowania fakturami VAT lub dokumentami stwierdzającymi poniesienie opłat administracyjnych.

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych za nakłady należy zatem rozumieć wszelkie inwestycje, które zmieniają/przeobrażają daną rzecz, nadając jej nową jakość. Zatem nakłady, o których mowa w art. 22 ust. 6c ww. ustawy, poniesione w trakcie posiadania nieruchomości, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu jej odpłatnego zbycia, jeżeli odznaczają się remontowym, modernizacyjnym lub ulepszającym charakterem i zwiększyły wartość nieruchomości, niezależnie od tego, czy zostały one sfinansowane kredytem bankowym, czy też środki na ten cel pochodziły z oszczędności nabywcy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa, co należy rozumieć pod pojęciem nakładów w rozumieniu ww. przepisu. W doktrynie ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym przez nakłady na nieruchomość należy rozumieć sumę wydatków poniesionych na substancję danej nieruchomości. Uznaje się, że są to nie tylko nakłady ulepszające lub modernizujące nieruchomość, ale również nakłady o charakterze budowlanym, remontowym.

Wydatki, o których mowa w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy, czyli koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych, to udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Są to więc wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód z odpłatnego zbycia.

Do nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można zaliczyć między innymi, na co zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 stycznia 2021 r. sygn. akt II FSK 2469/18, części składowe, o których mowa w art. 47 ustawy z dnia 23 kwietnia 1961 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), jeżeli miały one wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości (lokalu).

Zgodnie z treścią tego przepisu:

§ 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

§ 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

§ 3. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

W myśl zaś art. 51 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.

§ 2. Nie może być przynależnością rzecz nienależąca do właściciela rzeczy głównej.

§ 3. Przynależność nie traci tego charakteru przez przemijające pozbawienie jej faktycznego związku z rzeczą główną.

Stosownie do art. 52 cytowanej ustawy:

Czynność prawna mająca za przedmiot rzecz główną odnosi skutek także względem przynależności, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.

Przynależności, o których mowa w art. 51 i 52 Kodeksu cywilnego, mogą być kwalifikowane w konkretnym przypadku jako nakłady na zbywaną nieruchomość (lokal).

Podstawową przesłanką pozwalającą na uznanie tych wydatków za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości (lokalu), jest wykazanie przez podatnika, że nakłady te zwiększyły wartość zbywanej nieruchomości (lokalu), a co za tym idzie na osiągnięty ze zbycia przychód.

Skoro zatem:

meble na wymiar, wbudowany sprzęt AGD oraz oświetlenie były elementem ceny sprzedaży nieruchomości oraz

posiada Pan faktury VAT wystawione na Pana dane

to wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki te stanowią nakłady zwiększające wartość lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego też stanowisko Pana w zakresie pytań nr 5 oraz nr 6 uznałem za prawidłowe.

Ostatnia z Pana wątpliwości dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przy odpłatnym zbyciu nieruchomości wydatku poniesionego za opinię inżyniera budownictwa, która była niezbędna do rozliczenia prac z pierwszym wykonawcą i określeniem prac do wykonania przez drugiego wykonawcę prac remontowych.

W opisie sprawy wskazał Pan, że w zakupionej nieruchomości wykonał Pan gruntowny remont. Popadł Pan w konflikt z pierwszym wykonawcą. Wyjaśnił Pan, że pierwszy wykonawca nie był słowny i nie dochowywał umówionych terminów. Ostatecznie remont został przerwany przez pierwszego wykonawcę. Dodał Pan w przesłanym uzupełnieniu, że wydatek ten bezpośrednio nie zwiększył wartości nieruchomości, przy czym bez tej opinii inny wykonawca nie chciał podjąć się dokończenia prac po pierwszym wykonawcy. Wynikało to z konieczności uregulowania ewentualnych przyszłych roszczeń z rękojmi i gwarancji za wykonane usługi. A zatem, dokończenie remontu nieruchomości, który zwiększył wartość nieruchomości było uzależnione od wykonania tej opinii i poniesienia na nią wydatków. Posiada Pan fakturę VAT wystawioną na Pana dane, która potwierdza poniesienie przedmiotowego wydatku.

Skoro zatem wykonanie opinii przez inżyniera budownictwa było niezbędne do kontynuacji prac remontowych, które zwiększyły wartość nieruchomości to może Pan wydatek na nią poniesiony uznać za koszt uzyskania przychodów przy sprzedaży nieruchomości.

Tym samym stanowisko Pana w zakresie pytania nr 3 uznałem za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odnosząc się do powołanych wyroków sądu, wyjaśniam, że rozstrzygnięcia te nie są wiążące dla tutejszego organu. Interpretacja organu podatkowego dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, osadzonej w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące.

Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Co więcej orzecznictwo w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zaciągniętym kredytem na zakup i remont nieruchomości, tj. opłaty i prowizje z tytułu zaciągniętego kredytu oraz odsetki od kredytu nie jest jednolite. Prezentowany przez organ pogląd potwierdza liczne również liczne orzecznictwo, np. wyrok z 14 marca 2013 r., sygn. akt II FSK 848/12, zgodnie z którym wydatki związane z zaciągnięciem kredytu na zakup nieruchomości, czyli odsetki i prowizje, nie są kosztem uzyskania przychodów przy sprzedaży. Podobne stanowisko znajdziemy również w orzeczeniu NSA z 28 września 2017 r. (sygn. akt II FSK 1944/15).

Również w wyroku NSA z 15 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 3782/18 skład orzekający wskazał, że:

Wobec powyższego za słuszny uznać należy pogląd zaprezentowany w decyzjach organów podatkowych obu instancji i zaaprobowany przez WSA w Poznaniu, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży domu można zaliczyć cenę jego nabycia określoną w akcie notarialnym i koszty związane z aktem notarialnym. Natomiast kosztów tych nie stanowią wydatki związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, w tym wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie tej nieruchomości. Są to bowiem wydatki związane z pozyskaniem środków pieniężnych na zakup tej nieruchomości i nie można utożsamiać ich z wydatkami poniesionymi na jej nabycie. Wydatki te nie mogą być również uznane za nakłady poczynione na tę nieruchomość, bowiem nie wpłynęły one w żaden sposób na podwyższenie wartości domu. (…) Zatem wydatki z tytułu zaciągniętego kredytu służyły sfinansowaniu inwestycji i pozostawały bez związku z przychodem z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Wydatki na spłatę odsetek od kredytu były związane z pozyskaniem środków pieniężnych na nabycie nieruchomości, a nie z samym jego nabyciem. Stanowiąca o wartości nieruchomości jej cena nie zależy od źródła pozyskania przez nabywcę środków na jej pokrycie. Zapłata odsetek, stanowiących opłatę za korzystanie z cudzego kapitału (w tym wypadku kredytu), nie może sama w sobie generować przychodu, stąd nie jest to, również i z tego powodu, wydatek ponoszony w celu uzyskania przychodu. Zapłatę tę można powiązać z celem w postaci uzyskania lub zwiększenia przychodu jedynie wówczas, gdy w celu uzyskania przychodu zaciągany jest sam kredyt, wówczas bowiem koszty kredytu ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu. Sytuacja taka nie zachodzi jednak, gdy podatnik zaciąga kredyt na nabycie składnika swojego prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą majątku, nawet jeśli w późniejszym okresie ten składnik majątku stanie się źródłem przychodu.

Także w jedynym z ostatnich orzeczeń z 22 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Lu 115/24 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyjaśnił, że:

Ponownie należy zatem podkreślić, że prawidłowa była wykładnia omawianego przepisu przez organ, która wskazuje na brak możliwości uwzględnienia przez skarżącego jako kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości odsetek i prowizji oraz opłat bankowych od kredytu zaciągniętego na zakup udziału w działce. Niewątpliwie bowiem powyższe, wskazane przez skarżącego wydatki związane są z pozyskaniem przez niego środków pieniężnych na zakup opisanego udziału w nieruchomości, natomiast nie można utożsamiać ich z wydatkami poniesionymi na nabycie tego udziału. Ponadto wydatki te nie mogą być uznane za nakłady poczynione na nieruchomość, gdyż nie wpłynęły one w żaden sposób na podwyższenie jej wartości.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.