Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.12.2025.2.JK3

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 11 lutego 2025 r.– w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.(A.A)

2.(B.B)

Opis zdarzenia przyszłego

Jesteście Państwo małżeństwem, macie wspólnotę majątkową. W 2007 r. wspólnie zawarli Państwo umowę z bankiem o kredyt hipoteczny (oboje jesteście współkredytobiorcami). Za pomocą tego kredytu w 100% sfinansowali Państwo zakup nieruchomości - mieszkania na cele mieszkaniowe. Kwota zaciągniętego kredytu to 439.000,00 PLN. Kredyt został zawarty w walucie obcej - frank szwajcarski CHF z datą 26 września 2007 r. Bank został wpisany do hipoteki/księgi wieczystej. W 2009 r. przeprowadzili się Państwo do tego mieszkania, niedługo po tym jak developer przekazał klucze po zakończeniu budowy. Od tego momentu (2009 r.) zamieszkiwali Państwo w tym mieszkaniu do około 2022/2023 roku kiedy to przeprowadzili się Państwo za granicę.

Przez cały ten okres mieszkanie służyło celom mieszkaniowym. Adres mieszkania to (…), ul. (…)

W międzyczasie pod tym adresem (związanym z mieszkaniem) były zarejestrowane:

  • Pana jednoosobowa działalność gospodarcza (…) od 4 lipca 2011 r. do 28 marca 2022 r. z zawieszeniem działalności od 1 października 2016 r. do jej zamknięcia;
  • jednoosobowa działalność gospodarcza Pana żony (Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania) (…) NIP (…) zarejestrowana 1 maja 2006 r. zamknięta 31 grudnia 2013 r. (z zawieszeniem w międzyczasie);
  • jednoosobowa działalność gospodarcza Pana żony (Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania) (…) NIP (…) od 1 października 2016 r. do 30 czerwca 2024 r.
  • Spółka (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością NIP: (…), REGON: (…), KRS (…) zarejestrowana 30 listopada 2012 r. Udziały spółki zostały sprzedane 22 sierpnia 2022 r. Spółka została powołana w celu wdrożenia projektu przy wykorzystaniu środków z dotacji unijnej. Niestety umowa o dofinansowanie została rozwiązana. Spółka nie prowadziła działalności, pozostawała tylko w trybie zarejestrowanej formy. W latach 2016 do 2018 spółka była zawieszona, a potem nie podjęła działalności gospodarczej i finalnie zostały zbyte jej udziały w 2022 r. W ramach wymienionych działalności gospodarczych w mieszkaniu nie było prowadzonej działalności usługowej typu stacjonarnego np. sklep stacjonarny, usługi fryzjerskie itp. Na potrzeby działalności Pana żony (Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania) (…) w lokalu wydzielono 1 pokój na miejsce na biurko i komputer z drukarką (od około 2020/2021 r. nie pamiętają Państwo dokładnie).

W związku z tym, że obecnie mieszkają Państwo zagranicą, a w czasie Państwa pobytu zagranicą mieszkanie było niezamieszkałe, w październiku 2024 r. zdecydowali się Państwo zawrzeć umowę najmu okazjonalnego (umowa od 7 października 2024 do 30 czerwca 2025 r. z możliwością przedłużenia). Obecnie pod tym adresem zamieszkuje najemca (od 7 października 2024 r.).

Z datą 21 października 2024 r. bank (…) (bank, który obecnie zajmuje się obsługą kredytu hipotecznego) wystosował pismo z propozycją ugody w postaci przekształcenia kredytu CHF w kredyt w PLN oraz mediacji przed Sądem Polubownym przy KNF. Ww. dokument odczytali Państwo w systemie transakcyjnym banku 24 października 2024 r. Informacje zawarte w propozycji banku to:

  • Aktualne saldo zadłużenia w walucie CHF (kapitał): 136.481,53 CHF,
  • Aktualne saldo zadłużania w PLN przeliczone po kursie średnim NBP z 18 października 2024 r.: 625.795,11 PLN,
  • Obniżenie salda zadłużenia do kwoty: 187.738,53 PLN (pozostająca kwota kredytu do spłaty),
  • Umorzenie kwoty: 438.056,58 PLN (propozycja banku).

Na podstawie otrzymanych informacji, skorzystali Państwo z propozycji mediacji. Spotkanie z mediatorem oraz przedstawicielem banku odbyło się 17 grudnia 2024 r. Na spotkaniu nie podjęli Państwo decyzji co do propozycji ugody z bankiem, warunkując to uzyskaniem wiążącej informacji z KIS odnośnie konieczności zapłaty bądź zaniechania poboru podatku od umorzonej kwoty kredytu hipotecznego.

Wyznaczono kolejne spotkanie mediacyjne z informacją, że bank na Państwa wniosek może przedstawić jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę co do umorzonej kwoty kredytu oraz informacją, że macie Państwo możliwość zawieszenia mediacji (celem uzyskania informacji z US/KIS oraz ewentualnym skonsultowaniem się z doradcą prawnym).

Termin mediacji (3 miesiące od daty zgłoszenia) kończy się 19 lutego 2025 r.

Ponadto przekazują Państwo dodatkowe informacje:

  • kredyt hipoteczny został zaciągnięty przez Państwa na własne cele mieszkaniowe (mieszkanie służyło do zamieszkania),
  • kredyt został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej (posiadają Państwo tylko jeden kredyt hipoteczny na tę jedną nieruchomość),
  • nie skorzystali Państwo z zaniechania poboru podatku od umorzonego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na realizację innej inwestycji mieszkaniowej (to będzie pierwszy raz, kiedy skorzystaliby Państwo z ugody z bankiem i umorzenia części kredytu).

Uzupełnienie zdarzenia przyszłego

Jeśli hipotetyczna ugoda zostanie podpisana w ciągu najbliższych 2 lat, to Państwa miejscem zamieszkania będą Włochy. Pierwotnie kredyt został udzielony przez bank (…). Potem w wyniku różnych przekształceń w ramach struktury banku, kredytem hipotecznym zaczął zarządzać (…). Umorzenie kredytu będzie dotyczyło wszystkich współkredytobiorców, czyli Pana i Pana żony. Umorzenie nie będzie skutkowało wygaśnięciem zobowiązania wobec banku w całości. Nadal zostanie kwota do spłaty. Bank w ramach ugody obniża saldo zadłużenia. Okres kredytowania nie ulega zmianie. Zmianie ulegną kwoty rat do spłaty. Nie ma Pan pełnej wiedzy, czy umorzenie dotyczy tylko kapitału czy kapitału i odsetek. Umorzenie nie dotyczy innych opłat. Bank proponuje przewalutowanie z CHF na PLN. Oferta propozycji ugody z 21 października 2024 r. wskazuje przeliczenie po kursie z 18 października 2024 r. Prawdopodobnie kurs wymiany będzie skorelowany z datą zawarcia ugody. Docelowe parametry zostaną przekazane w treści uzgodnionej przez strony ugody.

Propozycja sporządzona z uwzględnieniem następujących parametrów:

  • przyjęta została kwota kredytu wypłacona w PLN (w przypadku kredytu uruchomionego w transzach - suma kwot wypłaconych w PLN);
  • kredyt traktowany jest jakby od początku był kredytem złotawym i oprocentowanym w oparciu o stałą marżę i zmienną stawkę referencyjną WIBOR 3M.

Pytanie

Czy od umorzonej kwoty kredytu hipotecznego (wstępnie od kwoty 438.056,58 PLN) mogą Państwo skorzystać z zaniechania poboru podatku? Czy Państwa obecne przebywanie/zamieszkanie zagranicą - Włochy (rezydencja podatkowa) jest jakąkolwiek przeszkodą do skorzystania z zaniechania poboru podatku od umorzonej kwoty kredytu?

Państwa stanowisko w sprawie

Według zebranych oraz przekazanych informacji Państwa stanowisko pozwala sądzić, że mogą Państwo skorzystać z zaniechania poboru podatku od umorzonej kwoty kredytu.

W Państwa ocenie, na bazie zebranych informacji oraz konsultacji z infolinią KIS, mogą Państwo skorzystać z zaniechania poboru podatku od umorzonej kwoty kredytu hipotecznego, ponieważ spełniają Państwo przesłanki:

  • zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe,
  • zaciągnięty kredyt hipoteczny na realizację jednej inwestycji mieszkaniowe,
  • nigdy wcześniej nie korzystali Państwo z zaniechania poboru podatku (to Państwa pierwszy raz).

Podstawą prawną jest rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy stanowi, że:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości.

Na podstawie art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Reguły dotyczące opodatkowania

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jak stanowi art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności podmiotów, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osoby, mające konkretny wymiar finansowy.

Źródła przychodów

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są inne źródła.

Stosownie do art. 20 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności”, wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Umorzenie wierzytelności

Umorzenie wierzytelności następuje w przypadku zwolnienia z długu, czyli zrzeczenia się przez wierzyciela prawa do wierzytelności, bez uzyskania świadczenia ze strony dłużnika. Takie zrzeczenie się, pod warunkiem, że dłużnik je przyjmie, powoduje, że zobowiązanie wygasa.

Zgodnie bowiem z instytucją zwolnienia z długu uregulowaną w art. 508 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Tak więc dla umorzenia wierzytelności koniecznym jest zgoda dłużnika (np. uzyskana w wyniku ugody, czy poprzez oświadczenie).

Otrzymanie kredytu i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo. Przychód po stronie kredytobiorcy pojawia się w przypadku, kiedy dochodzi do umorzenia kredytu, jego części lub odsetek. Wtedy bowiem kredytobiorca osiąga konkretne przysporzenie majątkowe (przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Tym samym, umorzoną Państwu kwotę wierzytelności z tytułu zaciągniętego kredytu należy zakwalifikować do przychodu z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód z tytułu umorzenia wierzytelności w świetle Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Z uwagi na fakt, że na dzień podpisania ugody z bankiem Państwa stałym miejscem zamieszkania będą Włochy i w Polsce będą posiadać Państwo ograniczony obowiązek podatkowy, kwestie opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z umorzeniem wierzytelności należy rozpatrywać z uwzględnieniem Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 r. (Dz.U. z 1989 r. Nr 62 poz. 374 ze zm.). Zgodnie z art. 4 ust. 1 Konwencji:

W rozumieniu niniejszej umowy określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne kryteria o podobnym charakterze. Jednakże niniejsze określenie nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko w zakresie dochodu ze źródeł położonych w tym Państwie.

Ww. Umowa w swej treści nie zawiera przepisu, który regulowałby sposób opodatkowania dochodów w związku z umorzeniem wierzytelności z tytułu kredytu, zatem zastosowanie znajdzie art. 22 tej Umowy dotyczący opodatkowania tzw. „innych dochodów”.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 Umowy polsko-włoskiej:

Części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym Państwie.

W myśl art. 22 ust. 2 Umowy:

Postanowień ustępu 1 nie stosuje się do dochodu innego niż dochód z tytułu majątku nieruchomego określonego w artykule 6 ustęp 2, jeżeli odbiorca takiego dochodu, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie za pośrednictwem zakładu tam położonego albo wykonuje w tym drugim Państwie wolny zawód, wykorzystując położoną tam stałą placówkę, a prawo bądź majątek, w związku z którymi dochód jest wypłacany, są rzeczywiście powiązane z takim zakładem lub stałą placówką. W takim wypadku części dochodu podlegają opodatkowaniu w tym drugim Umawiającym się Państwie zgodnie z jego prawem.

Mając na uwadze powyższe – w związku z tym, że na dzień umorzenia Państwa stałym miejscem zamieszkania będą Włochy, to przychód z tytułu umorzenia wierzytelności jako przychód z „innych źródeł” będzie podlegał opodatkowaniu tylko w miejscu zamieszkania i nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce.

W konsekwencji, zaniechanie poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z 11 marca 2022 r. nie będzie miało zastosowania w Państwa sprawie.

Zatem Państwa stanowisko w kwestii możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Pan (A.A) (Zainteresowany będąc stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…), (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.