
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zakupiła wraz z mężem, dom jednorodzinny na rynku wtórnym. Następnie, w celu zmniejszenia zużycia prądu i gazu, podjęli decyzję o modernizacji systemu ogrzewania poprzez zamianę tradycyjnych grzejników na ogrzewanie podłogowe. Prace obejmowały demontaż starej podłogi, wywóz gruzu, położenie rurek do ogrzewania podłogowego, modernizację centrali ogrzewania, wylanie nowej wylewki i ułożenie nowej podłogi.
Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy poniesione przez nią wydatki, w tym na zakup paneli, listew, kafelek, kleju, cementu oraz usługi związane z montażem kafelek, wywozem gruzu, wylaniem posadzki i wymianą centralnego ogrzewania, kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Podatniczka uważała, że wszystkie poniesione wydatki powinny podlegać uldze termomodernizacyjnej, ponieważ doprowadziły do zmniejszenia zużycia energii.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawczyni za częściowo prawidłowe. Organ wyjaśnił, że ulga termomodernizacyjna obejmuje wydatki na modernizację systemu ogrzewania, w tym na zakup i montaż elementów centralnego ogrzewania oraz wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego. Do odliczenia kwalifikują się zakup paneli, listew, kafelek, kleju cementu oraz usługi montażu kafelek, wylania posadzki i modernizacji centrali ogrzewania, ponieważ są bezpośrednio związane z termomodernizacją.
Odliczeniu nie podlegają natomiast wydatki związane z wywozem gruzu, ponieważ nie są one wymienione w katalogu wydatków kwalifikowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dodatkowo wskazano, że podatnik może skorzystać z ulgi pod warunkiem, że poniesione wydatki nie przekroczą 53 000 zł, a przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zakończone w ciągu trzech lat od pierwszego wydatku. Podkreślono, że przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 000 zł.