Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Shutterstock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.936.2024.1.IM

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 31 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 23 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia.

Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Podatek dochodowy płacony jest na zasadach podatku liniowego, Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Jest polskim podatnikiem i posiada obywatelstwo polskie.

W roku 2021 zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który był wykorzystywany częściowo na cele prowadzonej działalności gospodarczej, a częściowo na cele osobiste.

Umowa Leasingu zakończyła się w październiku, zgodnie z umową Wnioskodawca mógł wykupić samochód osobowy i korzystając z tego uprawnienia, wykupił ten samochód z leasingu na cele osobiste. Wykup został udokumentowany fakturą.

Ponieważ jednak Wnioskodawca nie zamierzał wykorzystywać tego pojazdu w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie dokonał księgowania tej faktury. Nie wprowadził samochodu do ewidencji środków trwałych, nie odliczył podatku VAT z tytułu zakupu, a nabycie samochodu nie stanowiło kosztów uzyskania przychodu.

Podatnik ma zamiar przekazać ten samochód osobowy żonie w formie nieodpłatnej jako darowiznę, co oznacza darowiznę w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny, a umowa leasingu, o której mowa we wniosku, spełnia warunki określone w art. 23b Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Żona podatnika nie prowadzi działalności gospodarczej, samochód będzie wykorzystywać jedynie do celów osobistych - żona jest jednak wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pytanie

Czy darowizna samochodu osobowego, wykupionego z leasingu operacyjnego na cele osobiste, której Wnioskodawca zamierza dokonać na rzecz swojej żony, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – Wnioskodawca dokonał wykupu samochodu po zakończeniu leasingu operacyjnego na cele osobiste, to znaczy uzyskał fakturę, która dotyczyła jego działalności gospodarczej, jednak po wykupie nie wykorzystywał tego samochodu w działalności gospodarczej. Nie wciągnął tego samochodu do ewidencji środków trwałych. Nie odliczył od niego ani podatku VAT, ani nie dokonał jego amortyzacji i nie zaksięgował otrzymanej faktury.

Ponieważ darowizna jest czynnością konsensualną - wzajemnie zobowiązującą i występuje w Kodeksie Cywilnym, zatem w przedmiotowej sprawie należy stosować art. 888 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku. Zgodnie z tym przepisem darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku, zatem w związku z powyższym Wnioskodawca, dokonując w przyszłości darowizny samochodu osobowego na rzecz swojej żony, nie będzie działał w charakterze podatnika, a jedynie w charakterze darczyńcy, a czynność tej darowizny nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo Przedsiębiorców.

W ocenie Wnioskodawcy darowizna nie może też wywołać jakichkolwiek skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca uważa bowiem, że darowizna nie stanowi odpłatnego zbycia. Nie można więc tutaj stosować przepisów, o których mowa w art 14 ust. 2 pkt 1 lub pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które kwalifikują samochód jako rzecz ruchomą, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z odpłatnym zbyciem rzeczy. Ponieważ samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jego nabycie nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Z uwagi z kolei na fakt, że wykup samochodu związany był z przekazaniem go na cele prywatne i przekazanie to nie miało związku z działalnością opodatkowaną, więc Wnioskodawca nie dokonał odliczenia podatku naliczonego, wynikającej z faktury wykupu samochodu z leasingu.

Biorąc pod uwagę te okoliczności, Wnioskodawca uważa, że dokonanie darowizny nie stanowi odpłatnego zbycia danego samochodu, a zatem zastosowania nie znajdzie tutaj art 10 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku od osób fizycznych.

W związku z powyższym taka darowizna nie wywoła skutku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 7091 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks Cywilny przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w określonych latach, równe co najmniej cenie lub wynagrodzenie z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Przedmiotowa umowa, którą zawarł Wnioskodawca, stanowiła leasing operacyjny, a więc na podstawie tej umowy leasingobiorca nabył jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę stanowił czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego jednym z wariantów jest sprzedaż przez leasingodawcę przedmiotu umowy leasingobiorcy. Z tego uprawnienia do wykupu samochodu, będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, Wnioskodawca skorzystał. Samochód po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego został wykupiony przez Wnioskodawcę na cele prywatne, a więc bez odliczenia VAT-u od wykupu, a jego nabycie nie stanowiło kosztu uzyskania przychodu, nie wykorzystywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie zaksięgował również faktury sprzedaży auta z leasingu i nie odliczył podatku naliczonego po wykupie, jednocześnie nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Biorąc pod uwagę te okoliczności, trzeba stwierdzić, że wykup na cele osobiste uniemożliwił odliczenie podatku naliczonego z ostatniej faktury, która potwierdza dokonania wykupu pojazdu. Wnioskodawca zatem uważa, że jeżeli dokona w przyszłości darowizny tego samochodu na rzecz swojej żony, to będzie to stanowiło wyłącznie rozporządzanie należącym do niego majątkiem w zakresie wykonywania prawa własności.

Tym samym Wnioskodawca będzie dokonywał zbycia samochodu, stanowiącego jego majątek prywatny, a więc będzie korzystał ze swojego prawa do dowolnego rozporządzania własnym majątkiem. W rezultacie czynność przekazania tego samochodu w formie darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy oraz przywołane przepisy prawa, Wnioskodawca uważa, że planowana przez niego w przyszłości darowizna samochodu osobowego, wykupionego przez niego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, na cele osobiste niezwiązane z działalnością gospodarczą, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ani podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca dokonujący darowizny tego samochodu na rzecz żony, nie będzie również działał w charakterze podatnika VAT, a czynność ta nie będzie nosiła jakichkolwiek znamion działalności gospodarczej, w rozumieniu odpowiedniej ustawy i również nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 163):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są:

– pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

– odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomej kwalifikowany jest do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli do odpłatnego zbycia rzeczy, chyba że sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Stosownie natomiast do art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jeżeli rzecz ruchoma stanowi składnik majątku wymieniony w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to przychód ze sprzedaży tej rzeczy będzie zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, czyli do przychodów z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio;

Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniem ust. 3), podlegają opodatkowaniu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1, przy czym przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przepis ten ma zastosowanie do składników będących rzeczami ruchomymi (w tym samochodu osobowego) wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, o której mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach podatku liniowego. W roku 2021 zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, który był wykorzystywany częściowo na cele prowadzonej działalności gospodarczej, a częściowo na cele osobiste. Umowa ta spełniała warunki określone w art. 23b ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych. Umowa leasingu zakończyła się w październiku. Wykupił Pan ten samochód z leasingu na cele osobiste, a wykup został udokumentowany fakturą. Nie dokonał Pan księgowania faktury, nie wprowadził Pan samochodu do ewidencji środków trwałych, a nabycie samochodu nie stanowiło kosztów uzyskania przychodów. Ma Pan zamiar przekazać ten samochód osobowy żonie w formie nieodpłatnej jako darowiznę w rozumieniu ustawy Kodeks cywilny. Pana żona nie prowadzi działalności gospodarczej, samochód będzie wykorzystywać jedynie do jej celów osobistych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

W przypadku darowizny mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych ani innego przysporzenia majątkowego.

Tym samym przekazanie przez Pana samochodu w drodze darowizny na rzecz Pana żony nie będzie wywoływało skutków podatkowych u Pana. Zatem opisana przez Pana czynność prawna będzie obojętna podatkowo. To oznacza, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podsumowanie: darowizna samochodu osobowego, wykupionego z leasingu operacyjnego na cele osobiste, której zamierza Pan dokonać na rzecz swojej żony, nie będzie podlegała u Pana opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w x. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.