Wnioskodawczyni jest matką dwóch niepełnosprawnych synów i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Zamierza skorzystać z ulgi rehabi... - Interpretacja - null

ShutterStock
Wnioskodawczyni jest matką dwóch niepełnosprawnych synów i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Zamierza skorzystać z ulgi rehabi... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Wyjazdy dla dzieci niepełnosprawnych a ulga rehabilitacyjna

Wnioskodawczyni jest matką dwóch niepełnosprawnych synów i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Zamierza skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, odliczając koszty związane z uczestnictwem jej dzieci w płatnych półkoloniach oraz szkolnych wyjazdach, takich jak „biała szkoła” i „zielona szkoła”. Wydatki te zamierza dokumentować fakturami lub zaświadczeniami wydanymi przez organizatorów wypoczynku. Wskazała również, że poniesione koszty będą w pełni finansowane z jej własnych środków i nie zostaną jej zwrócone w żadnej formie.

W związku z powyższym zwróciła się do KIS z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy poniesione wydatki będzie mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Podatniczka przedstawiła swoje stanowisko, zgodnie z którym art. 26 ust. 7a pkt 11 ustawy o PIT pozwala na odliczenie kosztów kolonii i obozów dla dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci osób niepełnosprawnych do ukończenia 25. roku życia. Twierdziła, że półkolonie oraz szkolne wyjazdy spełniają taką samą funkcję jak kolonie i obozy, dlatego również powinny kwalifikować się do odliczenia.

Prawo do odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wydatki na półkolonie oraz "białą szkołę" i "zieloną szkołę" mogą być odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Organ podatkowy wskazał, że kluczowym warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie ważnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz prawidłowe udokumentowanie poniesionych wydatków. Faktury i zaświadczenia powinny jednoznacznie określać nazwę usługi oraz dane dziecka, potwierdzając cel rehabilitacyjny wydatków.

KIS podkreśliła również, że odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki sfinansowane z własnych środków podatnika, które nie zostały zwrócone w żadnej formie ani dofinansowane z innych źródeł. Zaznaczyła, że ulga obejmuje wyłącznie koszty związane z organizowanym wypoczynkiem, który spełnia funkcję rehabilitacyjną, zgodnie z intencją ustawodawcy.

„Zatem, w oparciu o przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że może Pani uznać wydatki poniesione na udział Pani synów w płatnych zorganizowanych półkoloniach w ich przedziale wiekowym, a dostępnych także dla zdrowych dzieci oraz w zorganizowanych przez uprawnione podmioty formach wypoczynku typu „biała szkoła” i „zielona szkoła”, za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 11 w zw. z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.966.2024.2.KP