Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

·nieprawidłowe w zakresie uznania kosztów reklamy oraz wydatków na targi branżowe za koszty bezpośrednio powiązane z tworzeniem praw własności intelektualnej i uwzględnienia ich we wskaźniku Nexus;

·prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismami z 23 grudnia 2024 r. oraz 22 stycznia 2025 r. – w odpowiedzi na wezwania. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarcza od (...) 2010 r. pod firmą (...), zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (...) i numerem REGON: (...).

Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm., dalej zwana ustawa o PIT) i rozlicza się Pan na podstawie pełnych ksiąg rachunkowych, a wybrana przez Pana forma opodatkowania to podatek liniowy 19%.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje Pan projekty na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia w zakresie (...). Wszystkie działania prowadzone były dotychczas w ułożony, metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia nowych rozwiązań technicznych.

Podjął się Pan opracowania innowacyjnego, unikatowego urządzenia. Urządzenie to ma za zadanie (...). W 2023 rozpoczął Pan prace nad projektem (...).

Następnym etapem po wykonaniu odpowiednich rysunków technicznych, które przyniosły pozytywne efekty przystąpił Pan do produkcji pierwszego prototypu urządzenia. Aby zapewnić w pełni poprawne działanie (...). Każdy test pozwalał na udoskonalenie urządzenia i wdrażanie nowych rozwiązań. Pierwsze (...).

Po uzyskaniu pozytywnych wyników testów (...) rozpoczął Pan proces opatentowania urządzenia. (...) uzyskała ochronę wzoru przemysłowego - Urząd Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej oraz ochronę poprzez zgłoszenie patentu na (...) - Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Wszystkie powyżej opisane działania pozwoliły finalnie na wyprodukowanie w pełni innowacyjnego urządzenia.

W związku z działalnością wytwarza Pan, ulepsza lub rozwija produkty cechujące się nowością, w porównaniu do innych obecnych na rynku, wobec czego objęto je ochroną na podstawie przepisów ustawy Prawo Własności Przemysłowej (dalej jako: PWP) z dnia 30 czerwca 2000 roku (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 1170) jako wzory przemysłowe, dokonując zgłoszeń lub rejestracji w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako: UPRP).

W swoim katalogu praw własności przemysłowej posiada Pan decyzje o udzieleniu prawa z rejestracji wzorów przemysłowych:

·nr zgłoszonego wzoru UPRP: - zgłoszenie wynalazku (...).2024

·Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej - (...)

Wszystkie działania prowadzone były w ułożony, metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Na potrzeby opisu stanu faktycznego przedstawia Pan sposób realizacji projektów:

1.określa Pan pożądany cel, a następnie zapozna się z obecnym stanem wiedzy i techniki, specyfiką środowiska przemysłowego lub biznesowego, w którym ma występować, po czym stwierdzi wszystkie fakty i dane początkowe. W dalszej kolejności dokonuje Pan szczegółowej analizy potrzeb końcowego użytkownika w zakresie oczekiwanych parametrów. Ostatecznie, formułuje Pan koncepcje na planowanie produkcji, projektowanie, wytwarzanie, ulepszenie lub modyfikacje konkretnych produktów.

2.Następnie projektuje Pan produkt - dobiera Pan odpowiednie technologie do zrealizowania swoich założeń w zakresie stworzenia lub unowocześnienia nowych funkcjonalności. Posługuje się Pan posiadaną i nowo nabytą wiedzą w zakresie (...). Wiedza ta pochodzi zarówno z Pana doświadczenia w swojej branży w wyniku ciągłego rozwoju, poszerzaniu swojej wiedzy w zakresie obecnego stanu nauki jak i analizie praktyki gospodarczej końcowego użytkownika rozwiązania. Przygotowuje Pan wstępne założenia, wybiera spośród wielu możliwych do zastosowania technik, metod i sposobów służących osiągnieciu celu, te najbardziej odpowiednie, które przynoszą faktyczne ulepszenie funkcjonalności występujących na rynku oraz optymalizują koszty produkcji. Podkreśla Pan, że dobiera Pan technologie i założenia kierując się oceną ich nowatorskości, skuteczności, niezawodności, bezpieczeństwa, ceny, jakości i funkcjonalności.

3.Tworzy Pan teoretyczną dokumentacje projektową, która służy wytworzeniu nowego lub ulepszeniu/modyfikacji istniejącego prawa własności przemysłowej. Na tym etapie określa Pan ścisły harmonogram prac, ponieważ rozwiązanie, które ma być produkowane na szeroką skale wymaga wielu składowych tworzonych w odpowiedniej kolejności i z należytą uwagą. Ponadto wstępnie bada Pan zdolności patentowe, rejestrowe lub ochronne rozwiązań. Dalej opisuje Pan wymagania, które poszczególne elementy rozwiązań mają spełniać, żeby praca nad nimi przebiegała w uporządkowany sposób, unikając błędów i usterek. Opracowuje Pan najkorzystniejszą metodę produkcji swojego ulepszonego rozwiązania.

4.Przechodzi Pan do prac nad stworzeniem prototypów na podstawie dokumentacji projektowej. Na tym etapie opracowuje Pan najpierw rozwiązanie do stworzenia nowych funkcjonalności lub ulepszenia albo rozwinięcia istniejących w oparciu o wyniki analizy potrzeb użytkownika, przygotowany projekt rozwiązania przy użyciu technologii, metod i schematów wybranych na etapie projektowania rozwiązania przy uwzględnieniu wszystkich danych, które warunkują pozytywne zakończenie przedsięwzięcia.

5.W dalszej kolejności przygotowuje Pan testy wytworzonych produktów, a także wytworzonych za ich pomocą prototypów weryfikujących ich poprawność funkcjonalną założoną na etapie jego tworzenia oraz zapewniające możliwość wykonania testów po wprowadzeniu koniecznych usprawnień, poprawek czy też optymalizacji. Testy realizowane są na podstawie dokumentacji projektowej, którą spisano wcześniej z uwzględnieniem wymagań jakie poszczególne elementy rozwiązania miały spełniać.

6.Pracuje Pan również nad integracją i kompatybilnością wytworzonego rozwiązania z różnymi środowiskami pracy zewnętrznego odbiorcy. Wdrożenie ulepszonego prawa własności intelektualnej do środowiska pracy Klienta niejednokrotnie wymaga opracowania nowych metod, przedmiotów lub schematów, wskutek czego rozszerzyły się funkcjonalności pierwotnie wytworzonego rozwiązania, ponieważ staje się przystosowane do użytkowania w innym niż dotychczas środowisku.

7.Sprawdza Pan rozwiązanie w trybie eksperymentalnym, a gdy nie napotka problemów to przechodzi Pan do produkcji rozwiązania w pełnym zakresie komercyjnym. W stosunku do wszystkich projektowanych produktów przeprowadza Pan ocenę zgodności. Raport końcowy z oceny ryzyka, wraz deklaracją zgodności producenta, są dostarczane razem z dokumentacją techniczna. W dalszej kolejności rozwiązanie eksploatowane jest w użyciu produkcyjnym.

8.W przypadku, gdy wytworzy Pan zupełnie nowy przedmiot, to będzie dokonywać Pan oceny jego zdolności ochronnej/rejestrowej/patentowej lub jego części, następnie przygotuje Pan dokumentację zgłoszeniową, rejestracyjną lub patentową i rozpocznie postępowanie przed UPRP w sprawie uzyskania odpowiedniego świadectwa ochronnego z rejestracji patentu. W momencie uzyskania tytułu do wykorzystywania wytworzonego rozwiązania w sposób zarobkowy przejdzie Pan do dalszej jego komercjalizacji i osiągania przychodów z tego tytułu.

Poprzez wykorzystywanie w obrocie gospodarczym wyżej opisanego prawa własności intelektualnej uzyskuje Pan nową wiedzę dotyczącą praktycznego działania stworzonego rozwiązania i w analogiczny do powyższego sposób opracowuje Pan jego ulepszenia i modernizacje. Nie są to jednak działania obejmujące rutynowe i okresowe zmiany, bowiem każdorazowo podejmowane prace wymagają indywidualnego podejścia, stworzenia urządzenia lub programu wcześniej nie wytwarzanego bądź znacznie zmienionego w stosunku do wcześniej opracowywanych modeli, zawierającego odmienne funkcje i umożliwiającego wykorzystanie przy czynnościach różnego rodzaju. Tworzenie nowatorskich urządzeń - a wystarczy, że nowatorskość tą odnosimy tylko do Pana działalności - nie może być czynnością rutynową.

Posiada Pan prawo ze zgłoszenia patentu. Zamierza Pan komercjalizować swój produkt, w zamian za umówione wynagrodzenie.

Ponadto może Pan uzyskiwać również przychody z innych tytułów niż prawa własności intelektualnej co nie jest przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W swojej działalności ponosi wydatki na:

a)koszt usług księgowych;

b)koszt amortyzacji i użytkowania samochodu;

c)koszty reklam oraz targów branżowych;

d)koszty związane ze zgłoszeniem patentowym;

e)homologacja tworzonych produktów;

f)wynagrodzenia zatrudnionych przez Pana pracowników.

Ponosi Pan również wydatki na uzyskanie prawa własności przemysłowej, takie jak honorarium Rzecznika Patentowego, opłaty związane z postepowaniem zgłoszeniowym czy cykliczne opłaty związane z utrzymaniem prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, ochronnego na wzór użytkowy, prawa z patentu.

Ustala Pan poszczególne dochody z praw własności intelektualnej poprzez przemnożenie uzyskanego dochodu osiągniętego z opłat dotyczących danego prawa własności intelektualnej przez wskaźnik, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Zwraca Pan uwagę na fakt, że mnożnik Nexus oblicza Pan oddzielnie dla dochodów z poszczególnych praw własności intelektualnej, w związku z czym ustala Pan odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność opisywana we wniosku związaną z danym prawem przy zastosowaniu powyżej przedstawionego mechanizmu.

Ponosi Pan koszty, które są bezpośrednio i funkcjonalnie związane z wytworzeniem i ulepszeniem produktów oraz uzyskaniem praw z rejestracji, praw ochronnych wzorów i patentów. W wyniku tego wymienione koszty będą uznawane za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus. Jednocześnie posiadając jedynie koszty przypadające pod litery a oraz b we wskaźniku Nexus, zamierza Pan ustalić swój wskaźnik na poziomie 1, ponieważ wydatki te będą powiązane z każdym uzyskanym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, które będzie Pan wprowadzać do obrotu.

Od momentu poniesienia pierwszego wydatku związanego z uzyskaniem możliwego prawa do rozliczania się według preferencyjnej stawki dla przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, prowadzi Pan na bieżąco szczegółową Ewidencję. W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, sporządzana jest ona techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów. Ewidencja potwierdza uzyskane przychody oraz poniesione wydatki dotyczące poszczególnych praw własności intelektualnej na koniec danego okresu rozliczeniowego (miesiąc). Zestawienie to obejmuje przychody i wydatki od początku realizacji projektu, w ramach którego wytwarzany jest konkretny wzór do końca danego miesiąca kalendarzowego. W prowadzonej w celu skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania Ewidencji zostaje wskazany dla każdej faktury przychodowej współczynnik IP BOX, mówiący o tym jaka kwota z ogólnego przychodu będzie dotyczyć prawa własności przemysłowej. W ewidencji tej wyodrębnione zostaje każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jak również koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Jednocześnie ewidencja rachunkowa prowadzona jest w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Przepis art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Zamierza Pan zsumować obliczone według wyżej przedstawionego schematu dochody z praw własności intelektualnej osiągnięte w roku podatkowym, których suma powinna stanowić podstawę opodatkowania preferencyjna 5% stawką podatku zgodnie z art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT.

Projekty, które planuje Pan realizować w przyszłości, dotyczyć mogą firm z różnych branż, a tematyka i funkcjonalności tworzonych praw własności przemysłowych mogą być zróżnicowane, ale opisany we wniosku charakter prowadzonej przez Pana przedmiotowej działalności pozostanie niezmieniony.

W uzupełnieniu wniosku z 23 grudnia 2024 r., stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 3 grudnia 2024 r., znak 0115-KDIT3.4011.849.2024.1.PS, doprecyzowuje Pan, że wniosek dotyczy okresu od (...) 2025 roku, przez lata następne, a forma opodatkowania w tym okresie to podatek liniowy. Dochód zostanie osiągnięty na terytorium RP. Wszystkie pytania dotyczą zdarzenia przyszłego. Pytanie nr 1 dotyczy również stanu faktycznego związanego z działalnością polegającą na opracowaniu nowego rozwiązania. Opisane i wyeksponowane we wniosku informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w zakresie zdarzenia przyszłego.

Doprecyzowuje Pan, że wniosek dotyczy praw z rejestracji wzoru przemysłowego (...) oraz patentu na autorskie rozwiązanie (...). Projekt dotyczy jednego wzoru przemysłowego, jakim jest (...). Wniosek dotyczy poniższych praw z rejestracji wzoru przemysłowego:

·zgłoszenie wynalazku w Urzędzie Patentowym RP - (...).2024

·zgłoszenie w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (...) uzyskane w 2024 roku

Oba prawa z wniosku dotyczą (...). Przy czym patent obejmuje użycie (...).

Będzie Pan uzyskiwać dochody z licencjonowania posiadanych przez Pana praw z rejestracji wzoru przemysłowego oraz patentu. Nie będzie Pan wykorzystywał posiadanych praw dla potrzeb sprzedaży produktów. Nie będzie dokonywał sprzedaży produktów.

Prowadzona przez Pana działalność w zakresie opracowywania innowacyjnej (...) była działalnością podejmowaną w celu wykorzystania posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazuje Pan również, że oryginalność i odmienność tego wzoru przemysłowego polega na (...). Żaden inny produkt w Pana działalności, a także na świecie nie wykorzystuje tego sposobu. Rozwiązanie to zostało opatentowane i zgłoszone jako wynalazek.

Działalność w zakresie opracowywania innowacyjnej (...) podejmowana była w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Zobowiązał się Pan do zaprojektowania (...) zgodnie z określonym wymaganiami tak, aby (...).

Każdy etap prac związanych z zaprojektowaniem wzoru przemysłowego posiadał harmonogram prac, które zostały każdorazowo zrealizowane. Finansowanie zostało pokryte ze środków własnych. Celem działalności twórczej w zakresie opracowywania innowacyjnej (...) było opracowanie (...).

Odnośnie osiągniętych celów oraz zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych, przy których nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania, wskazuje Pan, że opracowano nowe urządzenie, które dzięki zastosowaniu zgłoszonego patentu jest innowacyjne w skali świata. Poniesiono koszty w kwocie około (...) złotych netto. W początkowym etapie prac zatrudnił Pan na podstawie umowy o dzieło osobę do wykonania projektu zgodnego z Pana wizją. Zatrudnienie tej osoby służyło usprawnieniu uzyskania praw patentowych oraz praw z rejestracji wzoru przemysłowego.

Pana działalność nie obejmuje prac empirycznych lub teoretycznych mających na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Pana działalność nie obejmuje też pozyskania nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla opracowania nowych produktów, procesów lub usług i wprowadzenia znaczących ulepszenia do już istniejących.

W odpowiedzi na pytanie zawarte w wezwaniu, czy działalność opisana we wniosku obejmuje łączenie i kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności oraz następnie jej wykorzystanie, a jeśli tak to:

·jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych projektów? – wskazuje Pan, że posiada Pan wykształcenie magisterskie. Posiada Pan również 14-letnie doświadczenie z zakresu projektowania (...). W 2022 roku opracował Pan (...);

·jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje i rozwija Pan następnie w ramach tych projektów? – wskazuje Pan, że posiada Pan umiejętność kreatywnego i twórczego myślenia. Potrafi Pan w krótkim czasie zaadoptować się do nowych wyzwań i skoncentrować swoją energię na opracowaniu nowego produktu/wzoru, który musi spełnić stosowne wymagania. Posiadana przez Pana wiedza wynika z wykształcenia oraz doświadczenia branżowego;

·na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych czy programistycznych oparte są Pana projekty? – wskazuje Pan, że projekty nie są oparte na istniejących rozwiązaniach, ponieważ produkt (...) jest (...). Zawierają one elementy wymyślone przez Pana – nowe rozwiązania techniczne, które zostały opatentowane. (...).

Przez prawa z rejestracji wzorów przemysłowych rozumieć należy prawa, o których mowa w art. 105 ustawy Prawo własności przemysłowej – Dz. U. z 2023 r., poz. 1170.

Opisane we wniosku czynności zostały wykonywane osobiście prze Pana, z uwagi na formę prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej. W ramach twórczej działalności wymyślił Pan nowe rozwiązania, które zastrzegł Pan jako patent oraz wzór przemysłowy. Obecnie wykorzystuje Pan posiadane prawa w celu ich licencjonowania.

W całości ponosi Pan ryzyko gospodarcze i finansowe prowadząc działalność gospodarczą.

Koszt poniesiony przez Pana na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej. Dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów miał Pan więcej czasu na wykonywanie prac, co przełożyło się na jakość wymyślonych przez Pana rozwiązań. Podkreśla Pan, że prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Poniósł Pan również koszt na usługi doradcze dotyczące możliwości skorzystania z ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej). W tym kontekście będzie miał Pan możliwość otrzymania odpowiedzi czy Pana działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową. Traktuje Pan te koszty jako stały element prowadzenia działalności gospodarczej.

W odpowiedzi na pytanie zawarte w wezwaniu: o jakich kosztach użytkowania samochodu mowa jest we wniosku oraz jaki jest związek kosztów amortyzacji i użytkowania samochodu z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalnością/pracami związaną z tworzeniem wzorów przemysłowych – wskazuje Pan, że wydatek ten dotyczy kosztu amortyzacji samochodu i jego eksploatacji. Pod tym pojęciem rozumie Pan wydatki poniesione na zakup samochodu, paliwo, ubezpieczenie, serwis, wymianę płynów i części eksploatacyjnych. Samochód firmowy pozwala Panu na sprawne dotarcie do kontrahentów, w celu ustalenia warunków dokonania transakcji. Ponadto, niebagatelną korzyść z użytkowania samochodu rozpoznał Pan w czasie przeprowadzania testów (...) wzoru użytkowego oraz uzyskiwania patentu. Formalności związane z tymi procedurami niejednokrotnie wymagały osobistego stawienia się Pana w znacznie oddalonych miejscach.

Odnośnie związku kosztów reklam i targów branżowych z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalnością/pracami związaną z tworzeniem wzorów przemysłowych, wskazuje Pan, że reklamy i targi branżowe wpływają na zwiększenie rozpoznawalności wzoru przemysłowego na rynku, co może przyczynić się do zawierania kolejnych umów licencyjnych. Podczas targów następuje wymiana doświadczeń i wiedzy z innymi przedstawicielami branży, w której Pan działa. Zdobyta wiedza niewątpliwie pomaga Panu w prowadzeniu twórczych prac, w zakresie opracowywania nowych rozwiązań.

W odpowiedzi na pytanie zawarte w wezwaniu: czy koszty zgłoszeń patentowych są niezbędne dla uzyskania prawa z rejestracji wzorów przemysłowych będących przedmiotem Pana wniosku – wskazał Pan, że innowacyjne rozwiązanie, zaimplementowane do (...) zostało pierwotnie opatentowane, w związku z czym został poniesiony koszt zgłoszenia patentowego. Zapewnia to Panu możliwość wyłącznego korzystania z tego rozwiązania i wpływa na uznanie (...) jako całości, za twór jedyny w swoim rodzaju.

Przez koszty homologacji rozumie Pan koszty wykonania (...). Mają one bezpośredni związek z prawami posiadanymi przez Pana, gdyż dopuszczają finalny produkt do (...).

Przez wynagrodzenia pracownika rozumie Pan wynagrodzenie przyznane projektantowi zatrudnionemu na podstawie umowy o dzieło. Jego praca znacznie usprawniła proces uzyskiwania praw (patentu oraz praw z rejestracji wzoru przemysłowego).

W prowadzonej Ewidencji ewidencjonuje Pan przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób pozwalający na określenie kwalifikowanego dochodu.

W uzupełnieniu wniosku z 22 stycznia 2025 r. wskazuje Pan, że w trakcie projektowania (...) wykorzystał Pan wiedzę z zakresu (...), a także osobiste doświadczenia jakie zdobył Pan podczas projektowania i przeprowadzania (...).

Korzystał Pan także z doradztwa inżynierów pracujących w (...).

W okresie, którego dotyczy Pana wniosek, prowadzi pełne księgi rachunkowe, a przez „szczegółową Ewidencję” należy rozumieć ewidencję pomocniczą do ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT, wyodrębnia Pan w księgach każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Księgi są prowadzone w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. W księgach wyodrębnione są koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Pytania (w tym doprecyzowane na skutek uzupełnienia wniosku)

1.Czy podejmowana przez Pana działalność, polegająca na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu wzorów przemysłowych lub ich części oraz opracowaniu patentu na autorskie rozwiązanie wskazane we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT?”

2.Czy prawa z rejestracji wzorów przemysłowych tworzonych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz patent na autorskie rozwiązanie wskazane we wniosku, są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy o PIT?

3.Czy udzielanie licencji patentowej oraz licencji na prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w odniesieniu do posiadanych przez Pana opisanych praw własności przemysłowej, stanowi przychód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 1 Ustawy o PIT?

4.Które z ponoszonych przez Pana wydatków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na:

a)koszt usług księgowych;

b)koszt amortyzacji i użytkowania samochodu;

c)koszty reklam oraz targów branżowych;

d)koszty związane ze zgłoszeniem patentowym;

e)homologacja tworzonych produktów;

f)wynagrodzenia zatrudnionych przez Pana pracowników;

- w celu osiągniecia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej? Wyjaśnia Pan, że „Odpowiednia metodyka alokacji”, o której mowa we wniosku dotyczy klucza przychodowego, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy i stosowana jest wyłącznie w przypadku, gdy z obiektywnych przesłanek wynika, że właściwe przypisanie określonej kategorii kosztu z konkretnym przychodem z danego kwalifikowanego IP nie jest możliwe w danym stanie faktycznym.

5.Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym oraz Pana stanowiskach do zadanych pytań możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1)

Artykuł 5a pkt 38 ustawy o PIT normuje działalność badawczo-rozwojowa jako: działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badaniami naukowymi są wiec:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT pojęcie prace rozwojowe - oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania przedmiotowego wzoru tworzonego przez Pana jako prace badawczo-rozwojowe.

Odnosząc się do interpretacji indywidualnej o sygnaturze 0114-KDIP3-1.4011.318.2019.3.MG i stanowiska wnioskodawcy, które zostało w niej przedstawione i zaaprobowane przez Organ podatkowy, działalność badawczo-rozwojowa powinna obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe, mieć twórczy charakter, być podejmowana w sposób systematyczny, oraz być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oprócz tego, w Objaśnieniu podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati (OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej, OECD Publishing, Paris/GUS, Warsaw, https://doi.org/10.1787/9788388718977-pl).

Według podręcznika, działalność badawczo- rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia. Działalność podejmowana przez Pana polega na tworzeniu nowego wzoru przemysłowego w odpowiedzi na zapotrzebowanie biznesowe Klientów. Działania te stanowią prace rozwojowe w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, do projektowania nowych i ulepszonych rozwiązań.

Pana zdaniem, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, Pana działalność spełnia cechy takowej:

·nowatorskość i twórczość: tworzy Pan wzór przemysłowy w celu zwiększenia innowacyjności archaicznych rozwiązań w zależności od potrzeb użytkowników końcowych oraz rynku;

·nieprzewidywalność: Klienci oczekują od Pana wykonywania prac, których skutek co prawda jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań, pomimo korzystania z istniejących metod, powoduje wytworzenie całkowicie nowego produktu, lub modyfikacje archaicznych rozwiązań;

·metodyczność: zobowiązany jest Pan do ścisłej, zgodnej z harmonogramem pracy współpracy, którą należycie Pan dokumentuje;

·możliwość przeniesienia lub odtworzenia: Pana celem, w ramach wykonywanej przez Pana działalności jest wytworzenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego co nierozerwalnie wiąże się z koniecznością jego odtworzenia.

Dodatkowo, powyższa argumentacje dotycząca cech działalności badawczo- rozwojowej wspiera teza Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 14 czerwca 2017 roku, w której NSA stwierdził, że: Aby na wzór przemysłowy mogło zostać udzielone prawo ochronne, wzór ten musi być nowy i wykazywać cechy indywidualnego charakteru, który jest "mierzony" ogólnym wrażeniem jakie wzór wywołuje na tzw. zorientowanym użytkowniku, przy czym - co wynika z normatywnej definicji wzoru przemysłowego i co stanowi o jego istocie - wrażenie to budują cechy nadające wytworowi konkretną, widoczną postać. Analiza spełniania przez wzór indywidualnego charakteru prowadzona być może wyłącznie w oparciu o te ujawnione w opisie i na rysunku cechy, które określają zakres przedmiotowy prawa ochronnego (prawa z rejestracji). Mając na uwadze fakt, że produkty przez Pana wytworzone uzyskały od Urzędu Patentowego RP prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, uznać należy, że przedmioty te cechują się z całą pewnością nowatorskością, twórczością, nieprzewidywalnością i możliwością ich przeniesienia lub odtworzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę można stwierdzić Pana zdaniem, że tworzenie przez Pana wzorów przemysłowych spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

W uzupełnieniu wniosku z 22 stycznia 2025 r. doprecyzowuje Pan, że Pana zdaniem, działalność polegająca na opracowaniu patentu na autorskie rozwiązanie wskazane we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Ad 2)

Art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty preferencyjnym opodatkowaniem. Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w tym artykule w ust. 2 pkt 3.

Przy czym, by można było mówić o kwalifikowanym prawie własności intelektualnej, przepis ten wymaga również, aby spełnione zostały dwa kryteria:

·przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz

·prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych,

których strona jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Należy uznać, że wzór przemysłowy lub jego cześć stanowi przedmiot ochrony Ustawy o p.w.p. z dnia 30 czerwca 2000 roku (Dz. U. 2001 Nr 49 poz. 508). Wytworzone przez Pana, opisane w części dot. stanu faktycznego wniosku produkty uzyskały prawo z rejestracji wzoru przemysłowego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym nabył Pan prawo wyłącznego korzystania ze wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z art. 105 u.p.w.p.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny/zdarzenie przyszłe można stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa własności przemysłowej jest wzór przemysłowy jak i jego części, wytwarzane przez Pana w celu ich późniejszej komercjalizacji.

Pana zdaniem prawo z rejestracji wzorów przemysłowych wytwarzanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej we wniosku działalności zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie, a jego przedmiot został wytworzony przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej, co zostało wykazane w zakresie pytania nr 1.

W uzupełnieniu wniosku z 22 stycznia 2025 r. doprecyzowuje Pan, że Pana zdaniem patent na autorskie rozwiązanie wskazane we wniosku stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Ad 3)

W uzupełnieniu wniosku z 23 grudnia 2024 r. wyjaśnia Pan, że jak wskazano w uzupełnieniu wniosku, zajmuje się Pan licencjonowaniem posiadanych praw własności przemysłowej (patent oraz prawo z rejestracji wzoru użytkowego). Pana zdaniem, licencjonowanie autorskich praw majątkowych do wytworzonego wzoru przemysłowego bądź jego części, należy zakwalifikować jako kategorię dochodu z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT.

Ad 4

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku, gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Przedmiotem wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej jest w przeważającym zakresie tworzenie wzorów przemysłowych, a otrzymuje Pan dochód ze sprzedaży produktów stanowiących kwalifikowane IP.

W związku z wykonywaną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową, ponosi Pan wydatki na:

a) koszt usług księgowych;

b) koszt amortyzacji i użytkowania samochodu;

c) koszty reklam oraz targów branżowych;

d) koszty związane ze zgłoszeniem patentowym;

e) homologacja tworzonych produktów;

f) wynagrodzenia zatrudnionych przez Pana pracowników.

Powyższe wydatki ponoszone przez Pana są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy o PIT i maja na celu osiągniecie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów - tj. prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podsumowując, Pana zdaniem ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego wzoru przemysłowego lub jego części, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji opisanej we wniosku, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzona bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT).

Ad 5)

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Artykuł 30ca ust. 1 i następne ustawy o PIT wskazują, że dla zastosowania 5% stawki podatku dochodowego konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

·prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy o PIT;

·wytwarzanie w ramach działalności kwalifikowalnych praw własności intelektualnej;

·uzyskiwanie dochodu z kwalifikowanych prawa własności intelektualnej;

·określenie wysokości dochodu jaki może być objęty preferencyjną stawką podatku za pomocą wskaźnika Nexus dla każdego kwalifikowanego IP odrębnie;

·prowadzenie odrębnej ewidencji operacji finansowych związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.

Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych z kwalifikowanym IP.

W przedmiotowym przypadku:

·prowadzi Pan działalność gospodarcza, w ramach której realizowana jest działalność badawczo-rozwojowa w rozumieniu ustawy o PIT;

·w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarza Pan kwalifikowane prawa własności intelektualnej, tj. wzór przemysłowy;

·uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży do kwalifikowanego IP [winno być: z licencjonowania];

·dokonuje Pan odpowiedniej alokacji kosztów do przychodów z danego wzoru przemysłowego, przez co określa Pan dochód ze sprzedaży [winno być: z licencjonowania] do określonego wzoru, w tym jest Pan w stanie obliczyć wartość Nexus dla każdego z nich;

·wysokość dochodu, jaki może Pan rozliczyć przy zastosowaniu stawki 5%, wynika z wyodrębnionych kont.

W związku z powyższym uznać należy, że spełnia Pan wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

·nieprawidłowe w zakresie uznania kosztów reklamy oraz wydatków na targi branżowe za koszty bezpośrednio powiązane z tworzeniem praw własności intelektualnej i uwzględnienia ich we wskaźniku Nexus;

·prawidłowe w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 ze zm.).

Znaczenie pojęcia „działalność badawczo-rozwojowa” zostało wyjaśnione w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast zgodnie art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Łącząc te elementy można stwierdzić, że działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza obejmująca:

·badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne; lub

·badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń; lub

·prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,

- podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje Pan projekty na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia w zakresie tworzenia wzorów przemysłowych.

Podjął się Pan opracowania innowacyjnego, unikatowego urządzenia (...), które ma za zadanie (...). Po wykonaniu odpowiednich rysunków technicznych, które przyniosły pozytywne efekty, przystąpił Pan do produkcji pierwszego prototypu urządzenia. Aby zapewnić w pełni poprawne działanie (...) zostały przeprowadzone (...).

W celu odpowiedzi na Pana pierwsze pytanie, tj. czy podejmowana przez Pana działalność, polegająca na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu wzorów przemysłowych lub ich części oraz opracowaniu patentu na autorskie rozwiązanie wskazane we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyjaśniam, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace dotyczące wzorów przemysłowych oraz opracowania patentu (w tym w zakresie (...) stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów/cech prowadzonych prac.

Kryteria działalności badawczo-rozwojowej

Twórczy charakter działalności badawczo-rozwojowej

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Badania podstawowe

Działalność badawczo-rozwojowa może obejmować badania podstawowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc:

·prace empiryczne – czyli prace doświadczalne; lub

·prace teoretyczne – czyli oparte na teorii naukowej, a nie na doświadczeniu;

mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Co istotne, aby prowadzone przez podmiot działania miały status badań podstawowych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem podstawowym. Prace empiryczne muszą być prowadzone w odpowiednich warunkach (w odpowiednim środowisku), w oparciu o określoną metodę działań. Powinny być przeprowadzone w odpowiedniej próbie, uwzględniać stopień powtarzalność wyników. Prace te powinny być odpowiednio zarejestrowane lub opisane. Szczegółowe standardy prowadzenia prac empirycznych są uzależnione od przedmiotu badania.

Podobnie, nie każde rozważania prowadzone w oparciu o teorie naukowe będą miały status prac teoretycznych w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Prace teoretyczne w rozumieniu tej ustawy także muszą spełniać określone standardy, w tym dotyczące metodologii badan naukowych, komparatystyki, zasad wnioskowania.

Badania aplikacyjne

Działalność badawczo-rozwojowa może również obejmować badania aplikacyjne w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Aplikacja to m.in. „zastosowanie czegoś w praktyce”. Przedmiotem badań aplikacyjnych jest więc pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla potrzeb praktyki produkcyjnej lub usługowej w określonym zakresie. Podmiot podejmujący prace aplikacyjne – mając wiedzę o określonych produktach, procesach lub usługach (ich cechach, wadach) – podejmuje działalność badawczą, której celem jest zdobycie nowej wiedzy i umiejętności po to, aby:

·opracować nowe produkty, procesy lub usługi lub

·wprowadzić znaczące ulepszenia do istniejących produktów, procesów lub usług.

„Nowy” to „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”, „taki, który zajął miejsce poprzedniego”, „spotykany po raz pierwszy, dopiero co poznany lub będący od niedawna w jakimś środowisku”, „od niedawna istniejący, właśnie wynaleziony”.

Celem prac aplikacyjnych jest zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności – czyli takiej wiedzy i takich umiejętności, których podmiot prowadzący prace (pomimo bycia specjalistą w danej dziedzinie) wcześniej nie posiadał.

Nowym produktem, procesem lub usługą może być:

·produkt, proces lub usługa, które nie istniały wcześniej, czyli takie, które zostały opracowane po raz pierwszy w wyniku badan aplikacyjnych;

·produkt, proces lub usługi, które istniały już jako rodzaj produktu, procesu lub usługi, ale w wyniku badań aplikacyjnych opracowano ich nową koncepcję.

Ulepszenie natomiast to „to, co usprawniło funkcjonowanie czegoś”. Ulepszać to „zmienić coś tak, żeby stało się bardziej użyteczne lub funkcjonalne”. Celem prac aplikacyjnych dotyczących istniejących produktów, procesów lub usług nie są jakiekolwiek ulepszenia, ale ulepszenia znaczące – czyli mające duże znaczenie, dużą wagę, istotne z punktu widzenia funkcji i dotychczasowych cech ulepszanych produktów, procesów lub usług. Jednocześnie jednak skala zmian wprowadzonych do produktu, procesu lub usługi nie powoduje, że mówimy o nowym produkcie, procesie lub usłudze, ale o produkcie, procesie lub usłudze znacząco ulepszonych.

Analogicznie jak w przypadku badań podstawowych, także badania aplikacyjne muszą być prowadzone z zachowaniem odpowiednich standardów.

Prace rozwojowe

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, tj. obejmują:

·nabycie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności; i

·wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Systematyczność i cele działalności badawczo-rozwojowej

Działalność badawczo-rozwojowa jest podejmowana:

·w sposób systematyczny,

·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Pojęcie „systematyczny” – w odniesieniu do procesów oznacza „zachodzący stale od dłuższego czasu”; w odniesieniu do działań oznacza „prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; planowy, metodyczny”.

Z uwagi na charakter działań, jakie obejmuje działalność badawczo-rozwojowa, pojęcia systematyczności tych działań nie należy ograniczać wyłącznie do ich zwykłego organizacyjnego uporządkowania i częstotliwości podejmowanych czynności. Znaczenie pojęcia „systematyczności” będzie także wynikową przedmiotu prowadzonych działań (badań naukowych lub prac rozwojowych) – musi uwzględniać specyfikę podejmowanych badań lub prac.

Celem działalności badawczo-rozwojowej jest: zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Punktem wyjściowym dla działalności badawczo-rozwojowej jest więc posiadanie pewnego poziomu (określonych zasobów) wiedzy w konkretnym temacie. Aby stwierdzić, czy podjęte działania prowadzą do zwiększenia poziomu wiedzy oraz służą wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań koniecznym jest określenie poziomu wiedzy „wyjściowej” i „wyjściowego” stanu wykorzystywania zasobów wiedzy, „wyjściowego” stanu jej zastosowań. Bez takiego nakreślenia „punktu wyjścia” dla działalności badawczo-rozwojowej nie da się nakreślić celów podejmowanych działań.

Należy uwzględnić zatem, iż głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmują szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. (zobacz: 3.2.1.3 Objaśnienia w zakresie IP Box - Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”).

Istotnym jest więc między innymi to:

·jakimi zasobami wiedzy podatnik dysponował przed rozpoczęciem realizacji projektu badawczo-rozwojowego;

·jaki rodzaj wiedzy podlegał następnie selekcji, wykorzystaniu i rozwijaniu pod względem przydatności do realizacji tego projektu.

Ocena charakteru Pana działalności

Z wniosku wynika, że dotyczy on co do zasady opisanej we wniosku (...), tj. praw z rejestracji wzoru przemysłowego dotyczącego (...) oraz uzyskanego już patentu na autorskie rozwiązanie (...). Ponadto jak wynika z wniosku, opisane i wyeksponowane we wniosku informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w zakresie zdarzenia przyszłego obejmującego również inne prawa z rejestracji wzorów przemysłowych.

Jak wyjaśnił Pan we wniosku:

·wytwarza Pan, ulepsza lub rozwija produkty cechujące się nowością, w porównaniu do innych obecnych na rynku, wobec czego objęte są one ochroną na podstawie przepisów ustawy Prawo Własności Przemysłowej. Oryginalność i odmienność opisanego we wniosku wzoru przemysłowego polega na (...). Żaden inny produkt w Pana działalności, a także na świecie nie wykorzystuje tego sposobu. Rozwiązanie to zostało opatentowane i zgłoszone jako wynalazek. Celem działalności twórczej w zakresie opracowywania (...);

·działalność w zakresie opracowywania (...) podejmowana była w sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Zobowiązał się Pan do (...);

·Pana działalność nie obejmuje prac empirycznych lub teoretycznych mających na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Pana działalność nie obejmuje też pozyskania nowej wiedzy i umiejętności (opartych na wiedzy i doświadczeniu) dla opracowania nowych produktów, procesów lub usług i wprowadzenia znaczących ulepszenia do już istniejących;

·posiada Pan wykształcenie magisterskie. Posiada Pan również 14-letnie doświadczenie z zakresu (...). Posiada Pan również umiejętność kreatywnego i twórczego myślenia. Potrafi Pan w krótkim czasie zaadoptować się do nowych wyzwań i skoncentrować swoją energię na opracowaniu nowego produktu/wzoru, który musi spełnić stosowne wymagania. Posiadana przez Pana wiedza wynika z wykształcenia oraz doświadczenia branżowego. Pana projekty nie są oparte na istniejących rozwiązaniach, ponieważ produkt (...). Zawierają one elementy wymyślone przez Pana – nowe rozwiązania techniczne, które zostały opatentowane. (...).

·w trakcie projektu uzyskuje Pan nową wiedzę dotyczącą praktycznego działania stworzonego rozwiązania i w analogiczny do powyższego sposób opracowuje Pan jego ulepszenia i modernizacje. Nie są to jednak działania obejmujące rutynowe i okresowe zmiany, bowiem każdorazowo podejmowane prace wymagają indywidualnego podejścia, stworzenia urządzenia lub programu wcześniej nie wytwarzanego bądź znacznie zmienionego w stosunku do wcześniej opracowywanych modeli, zawierającego odmienne funkcje i umożliwiającego wykorzystanie przy czynnościach różnego rodzaju.

·w trakcie projektowania (...) wykorzystał Pan wiedzę z zakresu (...).

·prowadzona przez Pana działalność w zakresie opracowywania innowacyjnej (...) była działalnością podejmowaną w celu wykorzystania posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z Pana wniosku wynika więc, że działalność dotycząca stworzenia opisanej (...), w ramach której uzyskał Pan prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oraz patent na autorskie rozwiązanie (...)  jest działalnością twórczą:

·podejmowaną w sposób systematyczny;

·obejmującą wyłącznie prace rozwojowe;

·podejmowaną w celu wykorzystania posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zatem podejmowana przez Pana działalność, polegająca na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu wzorów przemysłowych lub ich części oraz opracowaniu patentu na autorskie rozwiązanie wskazane we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę opis okoliczności faktycznych oraz Pana stwierdzenie, w świetle którego opisane i wyeksponowane we wniosku informacje/dane/warunki będą obowiązywać również w zakresie zdarzenia przyszłego zgodzić trzeba się z Pana stanowiskiem, w świetle którego:

·tworzenie przez Pana wzorów przemysłowych spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT;

·działalność polegająca na opracowaniu patentu na autorskie rozwiązanie wskazane we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Pojęcie „kwalifikowane prawo własności intelektualnej” zostało wyjaśnione w art. 30ca ust. 2 ustawy. W myśl tego przepisu:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 tej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b)x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d. od podmiotu niepowiązanego,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 5 ww. ustawy stanowi:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 3 cytowanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowaniu formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się jednak, szczególne obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek ewidencjonowania, który pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Jak wyjaśnił Pan we wniosku, w okresie, którego dotyczy Pana wniosek, prowadzi Pan pełne księgi rachunkowe, a przez „szczegółową Ewidencję” należy rozumieć ewidencję pomocniczą do ksiąg rachunkowych.

Tymczasem zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 120 ze zm):

Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej.

Prowadzenie ksiąg pomocniczych w przypadku ksiąg rachunkowych wynika zatem wprost z ww. przepisów.

Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1170 ze zm), ilekroć w ustawie jest mowa o projektach wynalazczych – rozumie się przez to:

wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i projekty racjonalizatorskie.

W myśl art. 4 ust. 1 tejże ustawy:

Jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy prawa Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne lub topografie układów scalonych, w sprawach nieuregulowanych w tej umowie lub w tych przepisach albo pozostawionych w kompetencji organów krajowych przepisy ustawy stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy:

Umowa międzynarodowa lub przepisy, o których mowa w ust. 1, rozstrzygają w szczególności o tym, w jakim języku lub jakiej formie jest prowadzone postępowanie związane z udzielaniem ochrony i w jakim języku lub jakiej formie sporządza się dokumentację zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy:

Na warunkach określonych w ustawie twórcy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego przysługuje prawo do:

1) uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji;

2) wynagrodzenia;

3) wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy:

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, twórcy.

Stosownie do treści art. 20 ww. ustawy:

Twórca wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego uprawniony do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji może przenieść to prawo nieodpłatnie lub za uzgodnioną zapłatą na rzecz przedsiębiorcy albo przekazać mu wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy do korzystania.

W myśl art. 24 cytowanej ustawy:

Patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.

Jak stanowi art. 63 ust. 1 – 3 tej ustawy:

Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakres przedmiotowy patentu określają zastrzeżenia patentowe, zawarte w opisie patentowym. Opis wynalazku i rysunki mogą służyć do wykładni zastrzeżeń patentowych.

Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.

Zgodnie z art. 73 ww. ustawy:

Uprawniony z patentu może wskazać, w szczególności przez stosowne oznaczenie na towarach, że jego wynalazek korzysta z ochrony.

W myśl art. 105 ust. 1 – 6 ww. ustawy:

Na wzór przemysłowy udziela się prawa z rejestracji.

Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Uprawniony może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów.

Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego obejmuje każdy wzór, który na zorientowanym użytkowniku nie wywołuje odmiennego ogólnego wrażenia. Art. 104 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego ogranicza się do wytworów tego rodzaju, dla których nastąpiło zgłoszenie.

Prawa z rejestracji wzoru udziela się na 25 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, podzielone na pięcioletnie okresy, z zastrzeżeniem art. 111.

Jak stanowi art. 30ca ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wycofania zgłoszenia lub wniosku, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację podatnik jest obowiązany opodatkować zgodnie z art. 27 lub art. 30c kwalifikowane dochody z prawa własności intelektualnej uzyskane w okresie od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 12, do dnia wycofania wniosku lub zgłoszenia, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się podatek zapłacony na podstawie ust. 1.

Z informacji, które przedstawił Pan we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że:

1.w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarza Pan wzory przemysłowe i uzyskuje prawa z ich rejestracji, a w zakresie (...) uzyskał Pan - oprócz praw z rejestracji wzoru przemysłowego - również patent na autorskie rozwiązanie zastosowania (...);

2.opisany w stanie faktycznym wzór przemysłowy został zgłoszony/zarejestrowany w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej oraz Urzędzie Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej;

3.od momentu poniesienia pierwszego wydatku związanego z uzyskaniem możliwego prawa do rozliczania się według preferencyjnej stawki dla przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, prowadzi Pan na bieżąco szczegółową Ewidencję, tj. ewidencję pomocniczą do ksiąg rachunkowych, w której wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Księgi są prowadzone w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. W księgach wyodrębnione są koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

W konsekwencji zarówno prawa z rejestracji wzorów przemysłowych wytwarzanych przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej jak i patent opisany we wniosku są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 1 (patent) oraz pkt 3 (prawo z rejestracji wzoru przemysłowego) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest również prawidłowe.

Jak wynika z Pana wniosku będzie Pan uzyskiwać dochody z licencjonowania posiadanych przez Pana praw z rejestracji wzoru przemysłowego oraz patentu. Nie będzie Pan wykorzystywał posiadanych praw dla potrzeb sprzedaży produktów. Nie będzie dokonywał sprzedaży produktów.

Należy wskazać art. 30ca ust. 7 ustawy, ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich ustawodawca wymienił opłaty lub należności wynikające z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy).

Na podstawie powyższego należy uznać, że uzyskane przez Pana dochody stanowią kwalifikowane dochody w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Spełniając zatem wszystkie przesłanki wskazane w art. 30ca ustawy podatkowej oraz obowiązek ewidencyjny o którym mowa w art. 30cb, a uprawniające łącznie do stosowania ulgi IP BOX, zgodzić należy się również z Pana stanowiskiem w zakresie pytania nr 5, w świetle którego spełnia Pan wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego.

Wątpliwości Pana budzi również kwestia uznania wskazanych we wniosku wydatków za koszty do obliczenia wskaźnika nexus.

Jak wskazuje Pan, w ramach prowadzonej działalności ponosi Pan następujące koszty:

·koszt usług księgowych;

·koszt amortyzacji i użytkowania samochodu;

·koszty reklam oraz targów branżowych;

·koszty związane ze zgłoszeniem patentowym;

·homologacja tworzonych produktów;

·wynagrodzenia zatrudnionych przez Pana pracowników.

Istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

·wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

·dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustali Pan jako iloczyn:

·dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

·wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% zobowiązany jest Pan do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

·dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

·wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Jak wynika z Pana wniosku:

·koszt poniesiony przez Pana na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej. Dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów miał Pan więcej czasu na wykonywanie prac, co przełożyło się na jakość wymyślonych przez Pana rozwiązań. Podkreśla Pan, że prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se. Poniósł Pan również koszt na usługi doradcze dotyczące możliwości skorzystania z ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej). W tym kontekście będzie miał Pan możliwość otrzymania odpowiedzi czy Pana działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową. Traktuje Pan te koszty jako stały element prowadzenia działalności gospodarczej;

·koszt amortyzacji i użytkowania samochodu – wskazuje Pan, że wydatek ten dotyczy kosztu amortyzacji samochodu i jego eksploatacji. Pod tym pojęciem rozumie Pan wydatki poniesione na zakup samochodu, paliwo, ubezpieczenie, serwis, wymianę płynów i części eksploatacyjnych. Samochód firmowy pozwala Panu na sprawne dotarcie do kontrahentów, w celu ustalenia warunków dokonania transakcji. Ponadto, niebagatelną korzyść z użytkowania samochodu rozpoznał Pan w czasie przeprowadzania testów (...) wzoru użytkowego oraz uzyskiwania patentu. Formalności związane z tymi procedurami niejednokrotnie wymagały osobistego stawienia się Pana w znacznie oddalonych miejscach;

·koszty związane ze zgłoszeniem patentowym - wskazał Pan, że innowacyjne rozwiązanie, zaimplementowane do (...) zostało pierwotnie opatentowane, w związku z czym został poniesiony koszt zgłoszenia patentowego. Zapewnia to Panu możliwość wyłącznego korzystania z tego rozwiązania i wpływa na uznanie (...) jako całości, za twór jedyny w swoim rodzaju;

·koszt homologacji tworzonych produktów - przez koszty homologacji rozumie Pan koszty wykonania testów (...). Mają one bezpośredni związek z prawami posiadanymi przez Pana, gdyż dopuszczają finalny produkt do użytkowania (...);

·koszt wynagrodzeń zatrudnionych przez Pana pracowników dotyczy de facto wynagrodzenia przyznanego projektantowi zatrudnionemu na podstawie umowy o dzieło. Jego praca znacznie usprawniła proces uzyskiwania praw (patentu oraz praw z rejestracji wzoru przemysłowego).

Biorąc pod uwagę charakter i cel ww. wydatków, uznać trzeba, że przy zachowaniu właściwej proporcji, będą one stanowić koszty, o których mowa w lit. a wzoru do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w związku z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zastrzec należy jednak, że weryfikacja przyjętej przez Pana metodyki alokacji kosztów, tj. stosowanego klucza przychodowego, o którym mowa w art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwa jest w postępowaniu dowodowym, które zastrzeżone jest dla innych trybów postępowania.

Odnośnie kosztów reklam oraz targów branżowych oraz ich związku z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalnością/pracami związaną z tworzeniem wzorów przemysłowych, wskazał Pan, że reklamy i targi branżowe wpływają na zwiększenie rozpoznawalności wzoru przemysłowego na rynku, co może przyczynić się do zawierania kolejnych umów licencyjnych. Podczas targów następuje wymiana doświadczeń i wiedzy z innymi przedstawicielami branży, w której Pan działa. Zdobyta wiedza niewątpliwie pomaga Panu w prowadzeniu twórczych prac, w zakresie opracowywania nowych rozwiązań.

Moim zdaniem biorąc pod uwagę ww. wyjaśnienia koszty te nie mogą być uznane za koszty bezpośrednio związane z tworzeniem praw własności intelektualnej. Koszty noszące znamiona reklamy mogą wprawdzie być związane z tworzeniem kwalifikowanego IP, jednakże w sposób pośredni (brak spełnienia wymogu bezpośredniości). Tym samym, wydatki poniesione przez Pana na reklamę oraz targi branżowe nie mogą zostać ujęte pod lit. a wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie pytania nr 4 należało uznać w części za prawidłowe oraz w części za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzeń oraz

·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pana i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Jednocześnie zaznaczam, że niniejszą interpretację wydałem w oparciu o opis okoliczności faktycznych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Nie prowadzę postępowania dowodowego, ograniczam się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyrażam swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania kontrolnego organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.