Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pani syn, A.A (stan cywilny – rozwiedziony), przed swoją śmiercią (zmarł (...) 2023 r.) sporządził własnoręcznie napisany (...) 2023 r. testament. W testamencie A.A do spadku powołał swoje małoletnie dzieci: syna B i córkę C oraz Panią - swoją matkę D.A.

Aktem notarialnym A nr (...) z (...) 2023 r. notariusz protokolarnie dokonał otwarcia i ogłoszenia testamentu. W akcie stwierdzono, że do kręgu spadkobierców ustawowych należą jego małoletnie dzieci – B.A i C.A.

Następnie aktem Rep. nr (...) z (...) 2023 r. notariusz sporządził protokół dziedziczenia, w którym stwierdził, że A.A na mocy sporządzonego testamentu do spadku powołał: swoje dzieci B i C oraz swoją matkę D.A. Przy czym przeznaczył B.A i C.A przedmioty majątkowe o równej wartości, które wyczerpują prawie cały spadek, wobec czego spadkobiercami testamentowymi zmarłego są jego dzieci, tj. B i C w udziałach po 1/2 części, zaś na rzecz swojej matki – D.A - uczyniony został zapis zwykły, którego przedmiotem jest nieruchomość położona w miejscowości X gminie (...) pow. (...) o obszarze 0,2426 ha, objęta księgą wieczystą KW nr (...). W akcie tym matka małoletnich dzieci zmarłego, działająca w ich imieniu jako spadkobierców testamentowych oświadczyła, że przypadający na podstawie testamentu spadek przyjmuje z dobrodziejstwem inwentarza.

Aktem notarialnym Rep. A nr (...) z (...) 2023 r. notariusz dokonał Aktu Poświadczenia Dziedziczenia i stwierdził, że spadek po A.A nabyli z dobrodziejstwem inwentarza jego syn B.A i córka C.A w udziałach wynoszących po 1/2 części. Akt poświadczenia dziedziczenia został zarejestrowany w Rejestrze Spadkowym prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną.

Pismem z (...) 2023 r. wystąpiła Pani do ustawowej opiekunki prawnej Pani wnuków, tj. ich matki z prośbą o wykonanie ostatniej woli Pani zmarłego syna A.A i przekazanie na Pani własność działki o pow. 2426 m2, zapisanej Pani w testamencie przez Pani syna i skierowanie wniosku w tej sprawie do Sądu Rejonowego w (...).

Tego samego dnia, tj. (...) 2023 r. skierowany został do Sądu wniosek o dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dzieci.

Postanowieniem z (...) 2023 r. Sąd Rejonowy w (...) Wydział Rodziny i Nieletnich zezwolił matce Pani wnuków na zawarcie umowy notarialnej przenoszącej własność i obejmującej wydanie Nieruchomości na Pani rzecz.

W konsekwencji tego notariusz Aktem Rep. A nr (...) z (...) 2024 r. umową przeniesienia własności nieruchomości w celu zwolnienia z zobowiązania (datio in solutum), stwierdził, że matka działająca jako przedstawiciel ustawowy B.A i C.A przenosi na rzecz D.A całą działkę o obszarze 0,2426 ha o wartości 70 000 zł w celu zwolnienia się z zobowiązania wykonania zapisu zwykłego.

Sąd Rejonowy w (...) Wydział Ksiąg Wieczystych wpisał ww. działkę do księgi wieczystej pod numerem (...) Panią jako właściciela tej nieruchomości.

W wyniku splotu różnych okoliczności życiowych podjęła Pani decyzję o sprzedaży nabytej w spadku ww. działki i (...) 2024 r. aktem notarialnym dokonała Pani sprzedaży tej niezabudowanej działki za kwotę 240 000 zł. W powyższym akcie sprzedaży oświadczyła Pani m.in., że sprzedawaną nieruchomość nabyła Pani na podstawie aktu notarialnego - umowy przeniesienia własności nieruchomości w celu zwolnienia z zobowiązania (datio in solutum).

Wobec powyższego, sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od chwili nabycia jej jako właściciel, osiągnęła Pani dochód z tej sprzedaży. Dodała Pani, że ww. nieruchomość Pani zmarły syn nabył aktem darowizny w 2018 r., więc od chwili jej nabycia minęło już 5 lat.

Pytanie

Czy sprzedaż nieruchomości - w świetle opisanego wyżej stanu faktycznego - konkretnie dochód z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19 %, jeśli od chwili nabycia tej nieruchomości przez Spadkodawcę minęło już 5 lat?

Pani stanowisko

Pani zdaniem sprzedaż przedmiotowej niezabudowanej nieruchomości otrzymanej w spadku, przed upływem 5 lat od chwili jej nabycia nie jest źródłem przychodu w świetle przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w świetle art. 30c nie podlega podatkowi dochodowemu w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku.

Uważa Pani, że od podatku od sprzedaży nieruchomości zwalnia Panią przepis art. 10 ust. 5 powołanej wyżej ustawy, który stwierdza, że w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w drodze spadku nieruchomości określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, okres o którym mowa w tym przepisie liczy się od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę. A w tym przypadku, Spadkodawca nabył tę nieruchomość w 2018 r. w drodze darowizny, więc minęło więcej niż 5 lat od chwili jej nabycia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (lub praw określonych w ww. lit. a-c ww.) w myśl tego. przepisu nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

·odpłatne zbycie nieruchomości lub tych praw nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

·zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Przejście majątku, a więc praw i obowiązków majątkowych zmarłego, na inne osoby fizyczne i prawne reguluje Księga IV ustawy Kodeks cywilny.

Art. 922 § 1 ustawy Kodeks cywilny stanowi, że:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Stosownie do art. 924 ustawy Kodeks cywilny:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Z art. 925 ww. ustawy wynika, że:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Zgodnie z art. 968 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły).

Według art. 1025 § 1 ww. ustawy, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Pojęcie „nabycie w drodze spadku”, użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego, jak i nabycie nieruchomości na podstawie rozporządzenia testamentowego w drodze zapisu zwykłego.

Po przeniesieniu na Panią prawa własności działki o obszarze 0,2426 ha, zgodnie z zapisami testamentu nabyła Pani tę nieruchomość, a nabycie to zawiera się w pojęciu nabycia w drodze spadku, użytym w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w związku z art. 10 ust. 5 ww. ustawy (czyli nabytych w drodze spadku, w tym zapisu testamentowego), decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment nabycia przez spadkodawcę.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że działkę tę Spadkodawca, tj. Pani syn nabył aktem darowizny w 2018 r.

Zatem odpłatne zbycie przez Panią działki w 2024 r., którą nabyła Pani w drodze zapisu testamentowego, nie będzie więc stanowić dla Pani źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne zbycie bowiem nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości przez Spadkodawcę (Pani syna).

W związku z powyższym, z tytułu sprzedaży nieruchomości nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wobec powyższego Pani stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.