Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.820.2024.3.AWO

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 3 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwania - pismami z: 4 grudnia 2024 r. (data wpływu 5 grudnia 2024 r.), 22 grudnia 2024 r. (data wpływu 22 grudnia 2024 r.) oraz 13 stycznia 2025 r. (data wpływu 14 stycznia 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

(...) 2024 r. doszło do sprzedaży działki numer: 1/1, położonej w X, przy ul. A1 (aktem notarialnym repertorium A numer (...)).

W 2022 r. właścicielami działki byli Panowie: A.A (Pani wujek - udział: 5/6) oraz Pan B.A (Pani ojciec - udział: 1/+6).

W (...) 2022 r. zmarł Pan A.A, co spowodowało, że Pan B.A odziedziczył w spadku po bracie połowę udziału w wyżej wskazanej nieruchomości, a druga połowa przypadła siostrze zmarłego - Pani C.C.

Rok później - w (...) 2023 r. - zmarł Pan B.A.

Po jego śmierci zostały przeprowadzone sprawy spadkowe. Postanowieniem sądu z (...)

2023 r., spadek po Panu A.A (zmarłym (...) 2022 r.) nabyli: Pan B.A oraz Pani C.C - po ½ części każdy z nich.

Z kolei, postanowieniem sądu z (...) 2023 r., spadek po Panu B.A (zmarłym (...) 2023 r.) - nabyła Pani oraz Pan D.A - w ½ części każde z Państwa.

W związku z tym, że od chwili przyjęcia spadku przez Pana B.A po zmarłym bracie (Panu A.A) nie upłynął okres pięciu lat, powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego.

Kwota sprzedaży działki to: 115.000 zł z czego Pani udział w powstałym podatku dochodowym po zmarłym wujku A.A to: 5/24, czyli: 23.958,33 zł. Od tej kwoty będzie liczony podatek 19%.

Jednak całą kwotę przeznaczyła Pani na cele mieszkaniowe takie jak: spłacenie kredytu na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a‑c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym napisano:

2) wydatki poniesione na:

a)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,

b)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c)spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Kredyt na wyżej wskazane cele został uruchomiony w (...) 2021 r., całe przedsięwzięcie ukończone zostało w (...) 2022 r. - w związku z tym z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a‑c ustawy ma zastosowanie.

Zakup paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła finansowany był kredytem, a całość – zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d:

d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

- można traktować jako rozbudowę budynku mieszkalnego, którego jest Pani wspólnie z mężem właścicielem.

W uzupełnieniu wniosku złożonym 5 grudnia 2024 r. - odpowiadając na następujące pytania - doprecyzowała Pani, że:

jakiego rodzaju „działce” jest mowa we wniosku?

Działka numer: 1/1, o powierzchni 0,0771 ha, położona w X, przy ul. A1, (...).

W jaki sposób oraz kiedy (w jakiej dacie/datach) Pani ojciec wszedł w posiadanie udziału wynoszącego 1/6 własności działki?

Brak konkretnej daty. W dokumentach jakie Pani posiada - akt notarialny z (...) 2003 r. - jest zapisana informacja o udziale 1/6 Pani ojca; to samo było zapisane w księdze wieczystej (rodzice Pana A oraz Pana B zmarli: ojciec (...) 1977 r., a matka (...) 1982 r.).

Czy do spadkobrania po zmarłym Panu A.A powołany został tylko Pani ojciec i siostra Pana A.A (Pani C.C)?

Tak, po zmarłym Panu A.A spadek odziedziczyli: Pan B.A oraz Pani C.C.

Co było przedmiotem spadku po Panu A.A? Czy był to tylko udział wynoszący 5/6 prawa własności opisanej działki?

Przedmiotem spadku po A.A był tylko udział 5/6 w nieruchomości położonej na działce numer: 1/1.

Czy po śmierci Pana A.A przeprowadzony został dział spadku lub zniesienie współwłasności?

Po śmierci Pana A nie był przeprowadzony dział spadku. Dział spadku został przeprowadzony dopiero po śmieci jego brata - Pana B. Postanowienie wydano (...) 2023 r. [kwestia doprecyzowana w uzupełnieniach złożonych 22 grudnia 2024 r. i 14 stycznia 2025 r. - przypis organu].

Czy wartość majątku nabytego w następstwie działu spadku (lub zniesienia współwłasności) po Panu A.A łącznie z wartością udziałów w pozostałych składnikach znajdujących się w masie spadkowej po Panu A.A, które nie podlegały temu działowi spadku (lub zniesieniu współwłasności), nie przekroczyła wartości udziału, jaki pierwotnie przysługiwał Pani ojcu w całej masie spadkowej (tzn. we wszystkich składnikach majątku wchodzących w skład masy spadkowej po Panu A.A)?

Nie posiada Pani wiedzy na to pytanie [kwestia doprecyzowana w uzupełnieniach złożonych 22 grudnia 2024 r. i 14 stycznia 2025 r.- przypis organu].

Co było przedmiotem spadku po Pani ojcu? Czy był to tylko udział wynoszący 1/6 prawa własności opisanej działki?

Przedmiotem spadku po Panu B.A był tylko udział 1/6 w nieruchomości położonej na działce numer: 1/1.

W jakiej wysokości udziałów została Pani powołana do dziedziczenia po zmarłym ojcu? Prosimy, żeby Pani podała wartość ułamkową udziału w spadku należnego Pani w wyniku spadkobrania po zmarłym ojcu?

Po zmarłym ojcu odziedziczyła Pani ½ udziałów w spadku.

Czy po śmierci Pani ojca przeprowadzony został dział spadku lub zniesienie współwłasności?

Tak, po śmieci ojca (Pana B.A) złożyła Pani wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Postanowienie wydano (...) 2023 r. Brak ekwiwalentu w naturze oraz spłat i dopłat [kwestia doprecyzowana w uzupełnieniach złożonych 22 grudnia 2024 r. i 14 stycznia 2025 r. - przypis organu].

Czy wartość majątku nabytego w następstwie działu spadku (lub zniesienia współwłasności) po Pani ojcu łącznie z wartością udziałów w pozostałych składnikach znajdujących się w masie spadkowej po Pani ojcu, które nie podlegały temu działowi spadku (lub zniesieniu współwłasności), nie przekroczyła wartości udziału jaki pierwotnie przysługiwał Pani w całej masie spadkowej (tzn. we wszystkich składnikach majątku wchodzących w skład masy spadkowej po Pani ojcu)?

Nie posiada Pani wiedzy na to pytanie. Po Pani zmarłym ojcu została tylko działka, o której mowa w punkcie 1 [kwestia doprecyzowana w uzupełnieniach złożonych 22 grudnia 2024 r. i 14 stycznia 2025 r. - przypis organu].

Czy - na moment sprzedaży ((...) 2024 r.) - opisana działka stanowiła wspólną własność Pani i Pani brata (na moment sprzedaży byli Państwo współwłaścicielami opisanej działki)?

Na dzień (...) 2024 r. współwłaścicielami działki byli: Pani, Pan D.A oraz Pani C.C.

Udział w jakiej wysokości - na moment sprzedaży - posiadała Pani w stosunku do prawa własności opisanej działki?

Pani udział wynosił: 5/12 [poprawna wartość: 7/24 - kwestia wyjaśniona w uzupełnieniach złożonych 22 grudnia 2024 r. i 14 stycznia 2025 r.- przypis organu].

Czy zbycie opisanej działki (udziału w prawie jej własności) nie nastąpiło w wyniku wykonania zarejestrowanej działalności gospodarczej?

Nie.

Kiedy (w jakiej dacie) został zaciągnięty opisany „kredyt”?

Umowę o kredyt udzielono (...) 2021 r.

Czy w umowie kredytowej wskazano cel jego udzielenia?

W umowie nie wskazano celu na jaki został udzielony.

Kto - zgodnie z umową kredytu - jest kredytobiorcą tego kredytu?

Pani oraz Pani mąż (Pan E.E).

Czy w umowie kredytowej zostało wskazane, że kredytobiorcy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zaciągnięty kredyt?

Tak.

Jaki podmiot udzielił opisanego kredytu? Prosimy żeby Pani wskazała, czy był to bank lub w spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, mająca siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej?

Jest to Bank (...). - oddział (...).

Od kiedy jest Pani właścicielką/współwłaścicielką nieruchomości, w której „zainstalowano instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła”?

Współwłaścicielką nieruchomości jest Pani od (...) 2018 r.

Czy we wskazanej nieruchomości realizuje Pani swoje własne cele mieszkaniowe?

Tak.

W jaki sposób realizuje Pani i będzie Pani realizowała własne cele mieszkaniowe w tej nieruchomości?

Swoje cele mieszkaniowe realizuje Pani poprzez zamieszkanie tej nieruchomości.

Czym jest dla Pani „ukończenie całego przedsięwzięcia”?

Ukończenie przedsięwzięcia dla Pani oznacza zamontowanie, uruchomienie i zgłoszenie faktu posiadania paneli fotowoltaicznych do (...).

Kiedy (w jakiej dacie/datach) poniosła Pani - każdy - z wydatków (wydatków za: zakup i montaż pompy ciepła oraz zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej)?

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych (...) 2022 r., zakup pompy ciepła (...) 2022 r.

Dlaczego „zakup paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła” można traktować jako rozbudowę budynku mieszkalnego?

Pod pojęciem rozbudowy miała Pani na myśli modernizacje nieruchomości, czyli ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych.

Czy korzystała lub skorzysta Pani - w zakresie jakiegokolwiek z wydatków - z ulgi wynikającej z art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Korzystała Pani z ulgi termomodernizacyjnej.

Natomiast w uzupełnieniu z 14 stycznia 2025 r. [stanowi ono doprecyzowanie/ostateczną treść uzupełnienia złożonego 22 grudnia 2024 r. - przypis organu] - odpowiadając na poniższe pytania - wskazała Pani, że:

Czego - jakiej czynności prawnej - dotyczył akt notarialny z (...) 2003 r.?

Akt notarialny z (...) 2003 r. dotyczył sprzedaży działki numer: 1/2 o powierzchni: 0,2791 ha. Panowie A.A oraz B.A oświadczyli, że w księdze wieczystej pod numerem (...) wpisana jest na rzecz Pana A.A: 5/6 części oraz Pana B.A: 1/6 udziału własność nieruchomości o powierzchni 0,5507 ha, położonej w X, gmina (...), a oznaczonej w ewidencji gruntów numerem: 1/3.

U notariusza przedstawiono wykaz zmian gruntowych, sporządzony w Starostwie Powiatowym w (...) (...) 2003 r., gdzie powierzchnia opisanej nieruchomości: „na skutek nowego pomiaru 0.51.34 ha w wyniku modernizacji ewidencji gruntów wsi X działka 1/3 otrzymała nowy numer działki 1/5, która uległa podziałowi na działki numer 1/4, 1/1, i 1/2”.

Analogicznie do tych działek, Pan B.A oraz Pan A.A mają w dalszym ciągu takie same wielkości udziałów.

(...) 2004 r. został wydany odpis z księgi wieczystej numer (...) - według ostatniego stanu wpisów. W dziale IV aktualny wpis miał brzmienie, że: właścicielem działki 1/1, której tyczyła się sprzedaż w 2024 r., jest Pan A.A z udziałem 5/6 oraz Pan B.A z udziałem 1/6, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z (...) 1996 r. sygn. akt. (...) [sygnatura podana w uzupełnieniu wniosku – przypis organu].

Co - jaka „informacja o udziale 1/6 Pani ojca” - została zapisana w tym akcie notarialnym (prosimy, żeby Pani zacytowała tę część aktu notarialnego)?

„A.A oraz B.A oświadczyli, że - w księdze wieczystej KW. Nr (...), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w (...), wpisana jest na rzecz A.A w udziale wynoszącym 5/6 (pięć szóstych) części oraz B.A w udziale wynoszącym 1/6 (jedna szósta) część własności nieruchomość o powierzchni 0.55.07 ha …, położonej w X, gmina (...), a oznaczonej w ewidencji gruntów numerem działka 1/3”.

U notariusza przedstawiono wykaz zmian gruntowych, sporządzony w Starostwie Powiatowym w (...) 2003 r., gdzie powierzchnia opisanej nieruchomości: „na skutek nowego pomiaru 0.51.34 ha w wyniku modernizacji ewidencji gruntów wsi X działka 1/3 otrzymała nowy numer działki 1/5, która uległa podziałowi na działki nr 1/4, 1/1, i 1/2”.

Analogicznie do tych działek B.A oraz A.A mają w dalszym ciągu takie same wielkości udziałów.

„Opisaną nieruchomość nabyli na podstawie dziedziczenia po rodzicach F i G małżonkach A.”

Co zostało „zapisane” w księdze wieczystej?

W Księdze Wieczystych o numerze: (...) - w dziale II (własność) - wykazani zostali właściciele działki numer: 1/1:

Lp. 1 Lista wskazań udziałów w prawie 5/6 – Pan A.A,

Lp. 2 Lista wskazań udziałów w prawie 1/6 – Pan B.A.

Jaki jest numer tej księgi wieczystej?

KW (...)

Czy udział w nieruchomości (w wysokości: 1/6) został Pani ojcu darowany (kiedy?), czy też - przykładowo - Pani ojciec wraz z Panem A kupił tę nieruchomość (kiedy?) albo otrzymał ją w drodze spadkobrania (po kim)?

Udział w nieruchomości Pani ojciec (Pan B.A) otrzymał w drodze spadkobrania po zmarłej matce - Pani G.A.

Po zmarłej matce - Pani G.A - na podstawie ustawy, nabyli synowie Pan A.A, Pan B.A oraz córka Pani C.C -w 1/3 każdy z nich.

(...) 2004 r. został wydany odpis z księgi wieczystej numer (...) według ostatniego stanu wpisów. W dziale IV aktualny wpis miał brzmienie, że właścicielem działki 1/1 jest A.A z udziałem 5/6 oraz B.A z udziałem 1/6, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia (...) 1996 r., sygn. akt. (...).

Czyja stała się/była nieruchomość (działka numer 1/1) „po śmierci: (ojciec (...).1977, matka (...).1982”?

Według zapisu w księdze wieczystej właścicielami działki numer: 1/1 byli bracia Pan A.A i Pan B.A.

Dodatkowo (...) 2004 r. został wydany odpis z księgi wieczystej numer (...) według ostatniego stanu wpisów. W dziale IV aktualny wpis miał brzmienie, że właścicielem działki 1/1 jest Pan A.A z udziałem 5/6 oraz B.A z udziałem 1/6, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z (...) 1996 r. sygn. akt (...).

–  Czy - wobec następujących okoliczności sprawy:

Po śmierci A nie był przeprowadzony dział spadku. Dział spadku został przeprowadzony dopiero po śmieci jego brata B. Postanowienie wydano (...).2023 r.

Przedmiotem spadku po A.A był tylko udział 5/6 w nieruchomości położonej na działce 1/1.

Tak, po zmarłym A.A spadek odziedziczyli B.A oraz C.C.

- wartość majątku nabytego w następstwie działu spadku (lub zniesienia współwłasności) po Panu A.A łącznie z wartością udziałów w pozostałych składnikach znajdujących się w masie spadkowej po Panu A.A, które nie podlegały temu działowi spadku (lub zniesieniu współwłasności), nie przekroczyła wartości udziału, jaki pierwotnie przysługiwał Pani ojcu w całej masie spadkowej (tzn. we wszystkich składnikach majątku wchodzących w skład masy spadkowej po Panu A.A)?

Po śmierci Pana A.A nie był przeprowadzony dział spadku. Omyłkowo napisała Pani, że po śmierci Pani ojca był przeprowadzony dział spadku. Odpowiadając na pytanie, że po śmierci ojca przeprowadzono dział spadku, miała Pani na myśli złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Aby dokonać sprzedaży nieruchomości po zmarłym ojcu, musiała Pani złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym Panu A.A, w dalszej kolejności złożyć kolejny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym Panu B.A.

Wartość majątku nie przekroczyła wartości udziału, gdyż nie było przeprowadzonego działu spadku.

Czy po śmierci Pani ojca przeprowadzony został dział spadku lub zniesienie współwłasności, czy wydano wyłącznie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku?

Po śmierci Pani ojca wydano wyłącznie postanowienie o nabyciu spadku.

Czy postanowienie o nabyciu spadku z (...) 2023 r. zawiera jakiekolwiek postanowienia dotyczące działu spadku lub zniesienia współwłasności przedmiotu spadku? Jakie to postanowienia (prosimy, żeby je Pani zacytowała)?

Postanowienie z (...) 2023 r. nie zawiera żadnych postanowień dotyczących działu spadku, jest to wyłącznie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Czy - wobec następujących okoliczności sprawy:

Tak, po śmieci ojca, B.A złożyłam wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Postanowienie wydano (...).2023. Brak ekwiwalentu w naturze oraz spłat i dopłat.

Przedmiotem spadku po B.A był tylko udział 1/6 w nieruchomości położonej na działce 1/1.

Po zmarłym ojcu odziedziczyłam 1/2 udziały w spadku.

Mój udział wynosił 5/12

wartość majątku nabytego w następstwie działu spadku (lub zniesienia współwłasności) po Pani ojcu łącznie z wartością udziałów w pozostałych składnikach znajdujących się w masie spadkowej po Pani ojcu, które nie podlegały temu działowi spadku (lub zniesieniu współwłasności), nie przekroczyła wartości udziału, jaki pierwotnie przysługiwał Pani w całej masie spadkowej (tzn. we wszystkich składnikach majątku wchodzących w skład masy spadkowej po Pani ojcu)?

Odpowiadając na pytanie o dział spadku miała Pani wyłącznie na myśli postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W związku z tym, dział spadku nie był przeprowadzony, a wartość majątku nie przekroczyła wartość udziału.

Kiedy (w jakiej dacie) poniosła Pani wydatek/wydatki na montaż instalacji fotowoltaicznej i montaż pompy ciepła

Wpłacona zaliczka (...) 2021 r. (faktura zaliczkowa) - instalacja fotowoltaiczna z montażem. Zakup montaż paneli fotowoltaicznych (...) 2022 r., zakup pompy ciepła (...) 2022 r.

Kiedy (w jakiej dacie) zainstalowano/zamontowano instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła?

Montaż paneli fotowoltaicznych (...) 2022 r., montaż pompy ciepła odbył się we własnym zakresie, własną pracą ((...) 2022 r.).

W jakim zakresie (odnośnie jakich wydatków) skorzystała Pani z ulgi termomodernizacyjnej?

Zgodnie z zawartą informacją na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane i urządzenia:

11. pompa ciepła wraz z osprzętem;

13. ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;

Odliczeniem objęte są wydatki na następujące usługi:

13. montaż instalacji fotowoltaicznej;

Sugerując się tą informacją, skorzystała Pani z ulgi w zakresie wydatków na panele fotowoltaiczne i pompę ciepła oraz w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej.

Kiedy - w zeznaniu rocznym za jaki rok/lata - korzystała Pani z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulgę odliczyła Pani w roku 2022 (za rok 2021) oraz 2023 (za rok 2022).

Dodatkowo w przesłanych uzupełnieniach nadmieniła Pani, że:

·wysokość ułamkowa Pani udziału w sprzedawanej nieruchomości wynosiła nie 5/12 a 7/24,

·przedmiotem zadanego przez Panią pytania jest możliwość ujęcia w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spłaty kredytu zaciągniętego na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz zakup i montaż pompy ciepła, środkami uzyskanymi ze sprzedaży - nabytej drogą spadkobrania - działki [Pani odpowiedź (słowo: „Tak”) zawarta w uzupełnieniu z 5 grudnia 2024 r. - przypis organu].

Pytanie

Czy prawidłowe jest stwierdzenie, że spłacenie kredytu zaciągniętego na realizację Pani celów mieszkaniowych - zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła - zwalnia z zapłaty podatku dochodowego?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, spłacając kredyt, który wzięła Pani wspólnie z mężem na modernizację Pani budynku mieszkalnego, spełnia Pani zastosowanie art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki poniosła Pani przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, której część odziedziczyła Pani w spadku po ojcu.

Wskazała Pani, że 1 stycznia 2022 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 21 ust. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podaje, że wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 2, obejmują także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym, w tym także, gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, które sfinansowane zostały tym kredytem (pożyczką).

To - w Pani opinii - oznacza, że w aktualnym stanie prawnym, za wydatek na własny cel mieszkaniowy może zostać uznana również spłata kredytu zaciągniętego na własny cel mieszkaniowy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając zatem na uwadze zawartą we wniosku informację, z której wynika, że zbycie przez Panią opisanej działki (udziału w prawie jej własności) nie nastąpiło w wyniku wykonania zarejestrowanej działalności gospodarczej - stwierdzam, że w opisanym przez Panią przypadku - dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia przez Panią udziału w prawie wskazanej działki – decydujące znaczenie ma ustalenie daty jej nabycia.

Z wniosku (i jego uzupełnień) wynika, że udziały w prawie własności działki numer: 1/1 nabyła Pani w drodze spadkobrania po zmarłych:

·(...) 2022 r. - Panu A.A (Pani wujku),

·(...) 2023 r. - Panu B.A (Pani ojcu).

Z uwagi na podane wyżej okoliczności wskazuję, że zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Co jednak istotne, dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjmuje się, że momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który tę nieruchomość nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), tj. chwila śmierci jego spadkodawców.

Z podanych przez Panią informacji wynika m.in., że:

·rodzice Pani ojca i wujka zmarli: (...) 1977 r. (ojciec) i (...) 1982 r. (matka),

·udział w nieruchomości Pani ojciec i wujek otrzymali w drodze spadkobrania po zmarłej matce, gdyż - jak Pani podała:

po zmarłej matce - Pani G.A - na podstawie ustawy nabyli synowie Pan A.A, Pan B.A oraz córka Pani C.C w 1/3 każdy z nich.

Wyjaśniła Pani jednak, że nie posiada Pani informacji na temat tego, w jaki sposób oraz kiedy (w jakiej dacie/datach) Pani ojciec wszedł w posiadanie udziału wynoszącego 1/6 własności działki.

Wskazała Pani bowiem, że:

Brak konkretnej daty. W dokumentach jakie Pani posiada - akt notarialny z (...) 2003 r. - jest zapisana informacja o udziale 1/6 Pani ojca, to samo było zapisane w księdze wieczystej (rodzice Pana A oraz Pana B zmarli: ojciec (...) 1977 r., a matka (...) 1982 r.).

Powołany akt notarialny dotyczył sprzedaży działki numer: 1/2, wówczas:

Panowie A.A oraz B.A oświadczyli, że w księdze wieczystej pod numerem (...) wpisana jest na rzecz Pana A.A: 5/6 części oraz Pana B.A: 1/6 udziału własność nieruchomości o powierzchni 0.55.07 ha, położonej w X, gmina (...), a oznaczonej w ewidencji gruntów numerem: 1/3.

Powyższe miało miejsce w 2003 r.

Podkreśliła Pani również m.in., że:

·u notariusza [zbycie dokonane (...) 2024 r. – przedmiot wniosku – przypis organu] przedstawiono wykaz zmian gruntowych, sporządzony w Starostwie Powiatowym w (...) 2003 r., gdzie powierzchnia opisanej nieruchomości: „na skutek nowego pomiaru (...) ha w wyniku modernizacji ewidencji gruntów wsi X działka 1/3 otrzymała nowy numer działki 1/5, która uległa podziałowi na działki numer 1/4, 1/1, i 1/2”,

·(...) 2004 r. został wydany odpis z księgi wieczystej numer (...) - według ostatniego stanu wpisów. W dziale IV aktualny wpis miał brzmienie, że: właścicielem działki 1/1, której tyczyła się sprzedaż w 2024 r., jest Pan A.A z udziałem 5/6 oraz Pan B.A z udziałem 1/6, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z (...) 1996 r. sygn. akt. (...).

Ponadto podała Pani, że:

·spadek po Panu A.A nabyli: Pan B.A (Pani ojciec) oraz Pani C.C - po ½ części każdy z nich.

·spadek po Panu B.A - nabyła Pani oraz Pan D.A - w ½ części każde z Państwa.

Uwzględniając powyższe, stwierdzam zatem, że pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla nabycia przez Panią udziałów w prawie własności działki numer: 1/1, które otrzymała Pani w drodze spadkobrania po zmarłym ojcu, a które Pani ojciec odziedziczył po śmierci swojego brata - powinna Pani liczyć od daty śmierci Pana A.A (brata Pani ojca), tj. od roku 2022.

Dokonane przez Panią ((...) 2024 r.) zbycie tej części udziałów stanowi więc dla Pani źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pozostałej części udziałów w prawie własności działki numer: 1/1, które otrzymała Pani w drodze spadkobrania po zmarłym ojcu, posiłkując się:

·informacją, że od 2003 r. Pani ojciec posiadał udział wynoszący 1/6 prawa własności tej działki [a więc był to udział o mniejszej wysokości niż należny Mu w wyniku dziedziczenia po zmarłej matce - zgodnie bowiem z Pani wskazaniem - Pani ojcu przysługiwał wtedy udział w wysokości 1/3 prawa własności działki numer: 1/1 - przypis organu], oraz

·Pani wskazaniem, które określa, że przychód z tytułu opisanego zbycia powstał wyłącznie w części udziałów w prawie własności działki numer: 1/1 nabytych przez Pani ojca w wyniku spadkobrania po zmarłym bracie [poniższy cytat - przypis organu]:

W związku z tym, że od chwili przyjęcia spadku przez Pana B.A po zmarłym bracie (Panu A.A) nie upłynął okres pięciu lat, powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego. Kwota sprzedaży działki to: 115.000 zł z czego Pani udział w powstałym podatku dochodowym po zmarłym wujku A.A to 5/24, czyli 23.958,33 zł. Od tej kwoty będzie liczony podatek 19%.

- przyjmuję, że okres, o którym mowa w którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w momencie sprzedaży przez Panią wskazanych wyżej udziałów w prawie własności tej działki, tj. (...) 2024 r. - już upłynął.

Na podstawie art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 30e ust. 4 wskazanej wyżej ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Artykuł 30e ust. 7 cytowanej ustawy precyzuje natomiast, że:

W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Stosownie do treści uzupełnienia złożonego (...) 2024 r., przedmiotem Pani zapytania jest kwestia, czy spłacenie kredytu zaciągniętego na realizację Pani celów mieszkaniowych (zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz zakup pompy ciepła [kwestia doprecyzowana w uzupełnieniu z 14 stycznia 2024 r. - przypis organu], środkami uzyskanymi ze sprzedaży - nabytej drogą spadkobrania - działki, może Pani wykazać w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślam również, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Artykuł 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przesądza natomiast, że:

Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

A świetle art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,

b)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c)spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Zgodnie z art. 21 ust. 29 wskazanej wyżej ustawy:

W przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c, stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a-c oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c.

Co jednak najistotniejsze, na podstawie art. 21 ust. 30 cytowanej ustawy:

Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Cytowany przez Panią we własnym stanowisku w sprawie przepis art. 21 ust. 30a dotyczy natomiast następujących okoliczności:

Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 2, obejmują także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością lub prawem majątkowym na cele określone w ust. 25 pkt 1, w tym także gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, które sfinansowane zostały tym kredytem (pożyczką).

Z uwagi na przedstawione przez Panią informacje, z których wynika m.in., że:

·współwłaścicielką nieruchomości, w której zainstalowano instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła jest Pani od (...) 2018 r.,

·w 2022 r. właścicielami działki numer 1/1 byli: Pani wujek - udział: 5/6 oraz Pani ojciec - udział: 1/6,

·w dokumentach jakie Pani posiada - akt notarialny z (...) 2003 r. - jest zapisana informacja o udziale 1/6 Pani ojca i o udziale 5/6 Pani wujka:

w księdze wieczystej pod numerem (...) wpisana jest na rzecz Pana A.A: 5/6 części oraz Pana B.A: 1/6 udziału własność nieruchomości o powierzchni 0,5507 ha, położonej w X, gmina (...), a oznaczonej w ewidencji gruntów numerem: 1/3.

- dyspozycja wskazanego przez Panią przepisu nie ma zatem zastosowania do opisywanych przez Panią okoliczności.

Zauważam, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest fakt wydatkowania środków z odpłatnego zbycia (m.in.) nieruchomości - nie później niż w okresie trzech lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż - wyłącznie na enumeratywnie (wyczerpująco) wskazane w ustawie cele mieszkaniowe.

Co jednak istotne, we wniosku i jego uzupełnieniach wskazała Pani m.in., że:

·skorzystała Pani z ulgi termomodernizacyjnej w zakresie wydatków na panele fotowoltaiczne i pompę ciepła oraz w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej,

·ulgę odliczyła Pani w roku 2022 (za rok 2021) oraz 2023 (za rok 2022).

Opowiadając natomiast na pytanie:

Dlaczego „zakup paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła” można traktować jako rozbudowę budynku mieszkalnego?

- wskazała Pani, że pod pojęciem rozbudowy miała Pani na myśli modernizację nieruchomości, czyli ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych.

Przepis art. 21 ust. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza jednak stosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. pkt 131 tej ustawy do:

(…) tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak trafnie zauważa orzecznictwo - tytułem przykładu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 marca 2017 r., sygn. akt II FSK 358/15:

Ulgą podatkową w rozumieniu Ordynacji podatkowej są przewidziane w przepisach prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku, z wyjątkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku (art. 3 pkt 6 OrdPU). Wydatki mają być faktycznie uwzględnione przy korzystaniu z wcześniejszej ulgi. Ustawodawca użył bowiem czasu przeszłego: „które podatnik uwzględnił”. Dodatkowo wskazał, że zwolnienie nie dotyczy tylko tej części wydatków, która została uwzględniona przy korzystaniu z ulg podatkowych. Ustawodawca wyłączył zatem stosowanie art. 21 ust. 1 pkt 131 PDoFizU tylko w takim zakresie, w jakim podatnik już rzeczywiście (w odniesieniu do konkretnych wydatków) skorzystał z innej ulgi, związanej z realizacją własnych celów mieszkaniowych podatnika. Przepis zapobiegać miał zatem więcej niż jednokrotnemu wykorzystaniu tego samego wydatku do skorzystania z ulgi.

Kierując się więc zakresem wyżej wskazanej regulacji (art. 21 ust. 30 cytowanej ustawy), stwierdzam, że nie może Pani spłaty kredytu zaciągniętego na realizację Pani własnych celów mieszkaniowych (zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych oraz zakupu pompy ciepła) wykazać w ramach zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie, w jakim uwzględniła Pani opisane wydatki w ramach ulgi termomodernizacyjnej, o której mowa w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, Pani stanowisko, z którego wynika m.in., że:

(…) spłacając kredyt, który wzięła Pani wspólnie z mężem na modernizację Pani budynku mieszkalnego, spełnia Pani zastosowanie art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

- wobec podanych przez Panią informacji, że

·skorzystała Pani z ulgi termomodernizacyjnej w zakresie wydatków na panele fotowoltaiczne i pompę ciepła oraz w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej,

·ulgę odliczyła Pani w roku 2022 (za rok 2021) oraz 2023 (za rok 2022)

- uznaję więc za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo zaznaczam, że:

·zadane pytanie zakreśla granice w jakich mogę wydać interpretację indywidualną (określa zakres żądania Wnioskodawcy),

·procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku - nie prowadzę postępowania dowodowego.

Wydając tę interpretację:

·dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku,

·nie odnoszę się do poprawności dokonanego przez Panią odliczenia opisanych wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a,

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm., dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.