Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność informatyczną, świadcząc usługi dla klientów z UE. W celu zwiększenia mobilności i ograniczenia kosztów... - Interpretacja - null

Shutterstock
Czy zakup przyczepy kempingowej jako mobilnego biura uprawnia do jednorazowej amortyzacji?

Temat interpretacji

Zakup przyczepy kempingowej a jednorazowa amortyzacja

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność informatyczną, świadcząc usługi dla klientów z UE. W celu zwiększenia mobilności i ograniczenia kosztów delegacji planuje zakup przyczepy kempingowej jako mobilnego biura, wyposażonej w sprzęt niezbędny do pracy. Przyczepa będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej w 99%, a przedsiębiorca posiada status małego podatnika.

W dniu przyjęcia do używania będzie ona stanowiła kompletny i zdatny do użytku środek trwały z przewidywanym okresem użytkowania dłuższym niż rok. Przyczepa zostanie zakwalifikowana do grupy 748 Klasyfikacji Środków Trwałych, dla której stawka amortyzacji wynosi 14%.

Podatnik wystąpił do KIS o interpretację indywidualną. Zapytał, czy może skorzystać z jednorazowej amortyzacji przyczepy kempingowej w ramach pomocy "de minimis" do wysokości 50 tys. euro. Wskazał, że przyczepa spełnia wymagania określone w przepisach, stanowi środek trwały w działalności gospodarczej i będzie wykorzystywana niemal wyłącznie do celów firmowych. Zdaniem podatnika, pozwala to na zastosowanie jednorazowej amortyzacji.

Podsumowanie interpretacji podatkowej — stanowisko KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość jednorazowej amortyzacji przyczepy.

Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródła przychodów. Warunkiem jest, aby wydatek miał racjonalne uzasadnienie ekonomiczne i został odpowiednio udokumentowany.

Podkreślono, że zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy o PIT, mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do określonych grup Klasyfikacji Środków Trwałych. Przyczepa kempingowa, jako składnik majątku trwałego w działalności gospodarczej, spełnia te kryteria.

Ponadto, KIS zaznaczyła, że limit 50 tys. euro dla jednorazowej amortyzacji nie może zostać przekroczony w danym roku podatkowym. Podatnik musi również odpowiednio udokumentować związek przyczepy z działalnością oraz jej faktyczne przeznaczenie biznesowe.

W konkluzji, dyrektor KIS podsumował: „Mając na uwadze brzmienie wyżej powołanego art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie Pan mógł zastosować jednorazową amortyzację do przyczepy kempingowej, jako środka trwałego zaliczonego do grupy 7 Klasyfikacji Środków Trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych".

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.956.2024.5.MT