Gmina zrealizowała projekt „Odnawialne źródła energii” współfinansowany ze środków unijnych. W ramach inwestycji na budynkach mieszkańców zamontowano ... - Interpretacja - null

ShutterStock
Czy przekazanie instalacji OZE mieszkańcom podlega opodatkowaniu PIT?

Temat interpretacji

Przekazanie instalacji OZE mieszkańcom - czy podlega opodatkowaniu?

Gmina zrealizowała projekt „Odnawialne źródła energii” współfinansowany ze środków unijnych. W ramach inwestycji na budynkach mieszkańców zamontowano instalacje solarne, których celem było zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE. Mieszkańcy partycypowali w kosztach, lecz przez okres 5 lat właścicielem instalacji pozostawała gmina. Po tym czasie planowano ich bezpłatne przekazanie na własność właścicielom nieruchomości.

W związku z tym gmina zwróciła się do KIS z wnioskiem o interpretację, pytając, czy przekazanie instalacji po upływie 5 lat będzie stanowiło dla mieszkańców przychód podlegający opodatkowaniu PIT oraz, czy powinna wystawić informację PIT-8C. Argumentowała, że przekazanie to nie generuje przychodu, ponieważ mieszkańcy już wcześniej korzystali z instalacji, partycypowali w kosztach projektu, a jego zasady były jednolite dla wszystkich uczestników.

Przekazanie nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT

Dyrektor KIS potwierdził, że przekazanie instalacji mieszkańcom po zakończeniu okresu trwałości projektu nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Organ podatkowy zwrócił uwagę na argumentację gminy, zgodnie z którą mieszkańcy partycypowali w kosztach instalacji poprzez wpłacenie wkładu własnego, a samo przekazanie instalacji odbywało się według tych samych zasad dla wszystkich uczestników projektu. W ocenie organu podatkowego taka sytuacja nie spełnia przesłanek do uznania przekazania kolektorów słonecznych za przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS przyznała rację gminie, stwierdzając, że przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia mógłby powstać jedynie wtedy, gdyby mieszkańcy uzyskali indywidualną korzyść, np. poprzez otrzymanie instalacji na warunkach korzystniejszych niż pozostali uczestnicy projektu. W tej sprawie jednak wszystkie osoby uczestniczące w projekcie zostały potraktowane jednakowo, a zasady przekazania instalacji były transparentne i zgodne z wcześniej zawartymi umowami.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz argumentacji gminy organ odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny przedstawionego stanowiska. Uznał, że zaprezentowana argumentacja jest wystarczająca i zgodna z obowiązującymi przepisami. KIS potwierdziła, że w przedmiotowej sprawie nie ma podstaw do uznania, iż po stronie mieszkańców powstaje przychód podlegający opodatkowaniu PIT, a gmina nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-8C.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.699.2024.3.PR