Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.933.2024.3.AK

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismem z 15 stycznia 2025 r. - w odpowiedzi na wezwanie Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) A. (dalej jako: „A.”). Wnioskodawczyni podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i jest opodatkowana tzw. podatkiem liniowym.

Przedmiotem przeważającej działalności Firmy jest produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana (kod PKD 28.29.Z). Firma zajmuje się projektowaniem i budową maszyn oraz świadczeniem usług w zakresie montażu maszyn. Ponadto, Firma realizuje indywidualne projekty odpowiadające na wyspecjalizowane potrzeby klientów.

W okresie prowadzenia działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni zakupiła 23 października 2014 r. nieruchomość gruntową z budynkiem obejmującym część produkcyjną, halę magazynową oraz część biurową (dalej: „Nieruchomość”), stanowiącą obecnie siedzibę przedsiębiorstwa. Wnioskodawczyni odliczyła podatek VAT naliczony, wynikający z faktury zakupu. Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w 2014 r. i jest w dalszym ciągu amortyzowana. Ponadto w latach 2015-16 Wnioskodawczyni dokonała ulepszeń zwiększających wartość początkową tego środka trwałego. Ulepszenia zostały dokonane 18-03-2015 r. (wartość powyżej 15.000 zł), 22-10-2015 r. (wartość poniżej 15.000 zł) i 08-07-2016 r. (wartość powyżej 15.000 zł). Wartość wydatków poniesionych w związku z modernizacją Nieruchomości będącej przedmiotem wniosku wyniosła tylko 39 353,00 zł (znacznie poniżej 30% wartości początkowej).

Pierwsze zasiedlenie Nieruchomości miało miejsce przed jej nabyciem przez Wnioskodawczynię (Nieruchomość była już wykorzystywana przez poprzedniego właściciela).

Wnioskodawczyni otrzymała interpretację podatkową z dnia 19 listopada 2024 r. (znak: 0112-KDIL1-3.4012.570.2024.5.AKS), potwierdzającą skutki podatkowe w podatku od towarów i usług w zakresie wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku osobistego. Obecnie rozważa darowiznę nieruchomości z działalności gospodarczej na rzecz syna. Nieruchomość ta będzie następnie wynajmowana na rzecz A. przez syna, który zarejestruje się jako podatnik VAT czynny (najem będzie czynnością opodatkowaną VAT).

Uzupełnienie opisu sprawy

Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nieruchomość gruntową wraz z budynkiem zakupiono 23 października 2014 r. Nr ewidencyjny ww. nieruchomości zabudowanej to: 1944. Przekazując nieruchomość na rzecz syna w formie darowizny Wnioskodawczyni nie otrzymała nic w zamian. Syn obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej. W przypadku przekazania ww. nieruchomości na rzecz syna, nieruchomość ta będzie wynajmowana przez niego na rzecz A. W takim przypadku Syn zarejestruje się jako podatnik VAT czynny (najem będzie czynnością opodatkowaną VAT). Po przekazaniu w formie darowizny nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem obejmującym część produkcyjną, halę magazynową oraz część biurową Wnioskodawczyni będzie miała możliwość kontynuowania działalności gospodarczej z tego względu, że nieruchomość ta będzie wynajmowana przez syna na rzecz A. Po przekazaniu darowizny na rzecz syna Wnioskodawczyni nie zakończy prowadzenia działalności gospodarczej. Celem dokonania darowizny jest chęć zabezpieczenia majątku oraz podział ryzyk związanych z prowadzeniem działalność gospodarczej. Sformułowanie „(...) w latach 2015-16 Wnioskodawczyni dokonała ulepszeń zwiększających wartość początkową tego środka trwałego” należy rozumieć jako nakłady na ulepszenie nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Z tytułu ww. ulepszeń przysługiwało Wnioskodawczyni w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Darowizna Nieruchomości z działalności gospodarczej na rzecz syna będzie neutralna w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Pytania

1)Czy darowizna Nieruchomości z działalności gospodarczej na rzecz syna spowoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawczyni?

2)Czy darowizna Nieruchomości z działalności gospodarczej na rzecz syna będzie neutralna w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1 w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pani stanowisko w sprawie

Darowizna Nieruchomości z działalności gospodarczej na rzecz syna nie spowoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawczyni.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt. 8 lit. a) UPDOF do źródeł przychodów zaliczane jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt. 3 UPDOF przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt.1 UPDOF przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Zgodnie z art. 14 ust 1. UPDOF za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni planuje dokonać na rzecz syna darowizny nieruchomości. Przytoczone powyżej przepisy nakładają na podatnika obowiązek zapłaty podatku w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku. UPDOF nie zawiera definicji „darowizny”, dlatego też należy odwołać się w tym względzie do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2024 r. poz. 1061).

Zgodnie z art. 888 § 1 ww. ustawy przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawowym elementem darowizny - niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną - jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Celem dokonania darowizny jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony.

Podsumowując przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące uregulowania prawne należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie można mówić o odpłatnym zbyciu nieruchomości. Dokonanie darowizny nieruchomości przez Wnioskodawczynię na rzecz syna jest związane ze zbyciem składnika majątku, jednakże czynność ta nie będzie mieć dla Wnioskodawczyni charakteru odpłatnego, bowiem nie uzyska ona żadnych korzyści majątkowych. Oznacza to, iż z tytułu opisanych zdarzeń po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. UPDOF wiąże powstanie przychodu z odpłatnym zbyciem składników majątku wykorzystywanych uprzednio w działalności.

Potwierdzeniem poprawności przyjętego stanowiska są interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np.:

  • z dnia 8 lipca 2024 r. (znak: 0113-KDIPT2-3.4011.363.2024.1.GG): Reasumując, mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy prawa, należy stwierdzić, że w związku z planowaną przez Pana czynnością darowizny środka trwałego na rzecz pełnoletniego dziecka do jego majątku osobistego, nie powstanie po Pana stronie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 8 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są:

- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze sprzedaży nieruchomości kwalifikowany jest do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d tej ustawy, chyba że sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a.środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b.składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d.składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Zatem przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, że do powstania przychodu, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodzi jedynie wskutek zbycia o charakterze odpłatnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, zakupiła Pani w dniu 23 października 2014 r. nieruchomość gruntową z budynkiem obejmującym część produkcyjną, halę magazynową oraz część biurową, stanowiącą obecnie siedzibę przedsiębiorstwa. Obecnie rozważa Pani darowiznę nieruchomości z działalności gospodarczej na rzecz syna. Nieruchomość ta będzie następnie wynajmowana na rzecz A. przez syna, który zarejestruje się jako podatnik VAT czynny (najem będzie czynnością opodatkowaną VAT).

Należy wskazać, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „darowizna”. Dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).

I tak, zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Stosownie do art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego:

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

W myśl art. 889 Kodeksu cywilnego, nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:

1)gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;

2)gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.

Zatem, dana czynność jest darowizną, jeżeli posiada cechy tego zobowiązania, tzn. gdy zostanie złożone oświadczenie darczyńcy o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu, a ponadto czynność ta musi polegać na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy (kosztem jego majątku) na rzecz obdarowanego, pod warunkiem że czynność ta nie została wymieniona w treści cytowanego wyżej art. 889 Kodeksu cywilnego.

Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego - do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

W przypadku darowizny mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych, ani innego przysporzenia majątkowego.

Tym samym przekazanie nieruchomości (grunt wraz z budynkiem), wykorzystywanej w działalności gospodarczej, w drodze darowizny na rzecz syna nie będzie wywoływało skutków podatkowych u darczyńcy. Zatem opisana powyżej czynność prawna będzie obojętna podatkowo, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące przepisy prawa, należy stwierdzić, że w związku z planowaną przez Panią czynnością darowizny nieruchomości na rzecz syna, nie powstanie po Pani stronie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pani stanowisko zostało uznane za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Końcowo odnosząc się do powołanej interpretacji, wskazać należy, że rozstrzygnięcie w niej zawarte dotyczy konkretnej indywidualnej sprawy w określonym stanie faktycznym i w tej sprawie rozstrzygnięcia w niej zawarte jest wiążące, zatem nie może przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

  Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.