![](https://g.infor.pl/p/_files/37871000/podatek-pit-37871028.jpg)
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 grudnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismami z 10 oraz 20 stycznia 2025 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego zawarty we wniosku oraz ostatecznie sformułowany w jego uzupełnieniach
Jest Pani jedyną córką A.A i jedyną bliską krewną. Ojciec ma 78 lat. Odszedł od rodziny, gdy Pani miała 8 lat (rozwód rodziców).
Ojciec (...). Mieszkał sam w mieszkaniu w X przy ulicy A1. W (...) 2024 r. poznał oszustkę – 40 lat młodszą kobietę, która obiecała mu opiekę i miłość (...), namówiła go na ślub i złożyli w USC wniosek o zawarcie związku małżeńskiego.
Ślub udało się odwołać po zorientowaniu się, że w ciągu 11 dni zniknęło z konta ojca 12.000 zł. Ww. kobieta bez jego zgody płaciła jego kartą kredytową kupując dla siebie ubrania, zakupy bieżące i nawet telefon komórkowy.
W trosce o jego bezpieczeństwo (w tamtym momencie nie było wiadomo czy (...) nie dokonana jeszcze innych nieodwracalnych czynności), w drodze umowy darowizny przekazał Pani swoje mieszkanie (darowizna z dnia (...) 2024 r.), w której to umowie ustanowiła Pani dożywotnią nieodpłatną służebność osobistą całego mieszkania na rzecz darczyńcy.
Zamysł był taki, że ojciec podaruje Pani mieszkanie – jedynej osobie bliskiej by uchronić go przed ewentualną utratą tego mieszkania i nadal będzie tam mieszkał (stąd wyżej opisana służebność). Mieszkanie jest malutką kawalerką w X (wymagającą remontu) o powierzchni 29,02 m2.
Pani mieszka w Y i w tamtej chwili był to jedyny sposób zabezpieczenia mu „dachu nad głową”, bo nie było wiadomo jak postąpi Pani ojciec, który wtedy (...) i nie rozumiał konsekwencji swoich czynów.
Okazało się, że dziś nie jest już w stanie sam funkcjonować i musi być pod stałą opieką osoby trzeciej. Niestety z racji wieku, chorób, w tym chorób (...), które są wynikiem (...), nieporadności i wypadków (w (...) 2022 r. ojciec (...)) – ojciec nie jest w stanie sam funkcjonować w podarowanym mieszkaniu (nawet z dochodzącą opiekunką), więc zabrała go Pani do swojego domu i mieszka teraz z Panią, a mieszkanie w X stoi puste i trzeba ponosić opłaty.
Pani wątpliwości dotyczą uznania, czy nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od dnia nabycia, w przypadku nabycia od męża B.B, udziału w nieruchomości, wynoszącego 1/6 części nieruchomości, tj. w lokalu stanowiącym odrębną nieruchomość o powierzchni użytkowej 151,98 m2 położonym w Y przy ulicy B1, którego jest wraz z mężem współwłaścicielem w udziałach (Pani – w udziale wynoszącym 2/3 części, mąż w udziale wynoszącym 1/3 części), które to udziały nabyła Pani wraz z mężem każdy na swój majątek osobisty (...) 2014 r., aktem notarialnym rep. A nr (...). Uzupełniając wniosek oświadcza Pani, że w lokalu, którego udział nabędzie, będzie wykorzystywać na własne cele mieszkaniowe i będzie tam zamieszkiwać.
Powyższa transakcja za zgodą męża B.B (jednocześnie sprzedającego) miałaby się odbyć w trakcie trwania wspólności majątkowej, na Pani majątek osobisty, za środki pochodzące z majątku osobistego.
Przez odkupienie od męża jego udziału w mieszkaniu przy ulicy B1 zabezpieczy Pani ojca poprzez ustanowienie służebności osobistej na rzecz ojca (ojciec (...) 2024 r., ale też nie ma gwarancji że tak będzie zawsze). Posiada Pani wszelkie dokumenty na poparcie informacji odnośnie ojca i w przypadku żądania urzędu jest Pani gotowa je przedstawić.
Lokal mieszkalny w Y przy ulicy B1 o powierzchni 151,98 m2, w którym udział wynoszący 1/6 części (tj. połowę z przysługującego mu udziału wynoszącego 1/3 części) zamierza Pani nabyć od męża – stanowi lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym dwulokalowym (jest to bliźniak).
Ponadto mieszkanie w X przy ulicy A1 o powierzchni 29,02 m2 jest w stanie do kapitalnego remontu i pieniądze jakie uda się uzyskać ze sprzedaży w całości przeznaczy Pani na zakup udziału równego 1/6 części w lokalu przy ulicy B1 – w bliźniaku wybudowanym w 2013 r.
Wyjaśnia Pani, że wraz z mężem jest Pani współwłaścicielem w udziałach po połowie lokalu mieszkalnego położonego w Y przy ulicy C1. Nabyła go Pani z mężem w drodze spadku w udziałach po ½ części. W lokalu tym, w którym pierwotnie miała Pani nabyć udział od swojego męża, mieszka wspólny syn C.B i po przeanalizowaniu sytuacji nie będzie w nim Pani faktycznie zamieszkiwać.
Pytanie
Czy nie powstanie obowiązek podatkowy w przypadku przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży mieszkania nabytego w darowiźnie od ojca w (...) 2024 r. na nabycie od Pani męża (na własne cele mieszkaniowe) udziału wynoszącego 1/6 części w lokalu mieszkalnym przy ulicy B1, który to udział stanowi jego majątek osobisty (lokal stanowi współwłasność w udziałach Pani i męża)?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, nie ma przeszkód żeby nabyła zgodnie z przepisami i w czasie zgodnym z przepisami, za środki pochodzące ze sprzedaży mieszkania nabytego w 2024 r., stanowiącego Pani majątek osobisty (w trakcie trwania ustroju wspólności majątkowej, bez zawierania umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową) na swój majątek osobisty – od męża udziału w nieruchomości stanowiącego jego majątek osobisty. Uważa Pani, że skoro przeznaczy Pani środki na własne cele mieszkaniowe, to nie powstanie obowiązek podatkowy zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży przed upływem 5 lat.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z m.in. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w m.in. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z m.in. 10 ust. 1 pkt 8 omawianej ustawy wynika, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub wskazanych wyżej praw majątkowych następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w m.in. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z podanych przez Panią informacji wynika m.in., że:
·W (...) 2024 r. nabyła Pani w drodze darowizny od ojca, do majątku osobistego, lokal mieszkalny położony w X przy ulicy A1;
·W najbliższym czasie zamierza Passij
ni sprzedać ww. lokal mieszkalny;
·Środki uzyskane ze sprzedaży zamierza Pani przeznaczyć na nabycie udziału wynoszącego 1/6 części (należącego do majątku osobistego męża) w lokalu mieszkalnym w Y przy ulicy B1; którego jesteście Państwo współwłaścicielami w częściach ułamkowych (mąż 1/3, Pani 2/3), które to udziały nabyła Pani wraz z mężem każdy na swój majątek osobisty (...) 2014 r.;
·Lokal mieszkalny, którego udział zamierza Pani nabyć, będzie wykorzystywać na własne cele mieszkaniowe i będzie tam zamieszkiwać.
Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy prawa oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że skoro nabyła Pani w drodze darowizny od ojca w 2024 r. lokal mieszkalny, który w najbliższym czasie zamierza Pani sprzedać (a więc przed upływem pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy), to odpłatne zbycie ww. mieszkania skutkuje powstaniem przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na podstawie art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Art. 30e ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, że:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Stosownie do art. 19 ust. 1 powoływanej ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Art. 22 ust. 6d cytowanej ustawy stanowi, że:
Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.
W świetle art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Na gruncie art. 30e ust. 4 wskazanej ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, chciałaby Pani przychód ze zbycia mieszkania otrzymanego w darowiźnie od ojca przeznaczyć na zakup od męża (z jego majątku osobistego) udziału w lokalu mieszkalnym w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych.
Zatem, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 powołanej ustawy:
Wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:
dochód zwolniony = D × W/P
gdzie:
D – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,
W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe,
P – przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.
Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje więc taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
-położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Zgodnie z art. 21 ust. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.
Wedle zaś art. 21 ust. 28 cytowanej ustawy:
Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:
1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
-przeznaczonych na cele rekreacyjne.
Wobec przedstawionych uregulowań prawnych, nie budzi żadnych wątpliwości, że wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma być konkretnie przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości.
Z istoty rozwiązania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podstawową okolicznością decydującą o możliwości skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (ich części oraz udziału) i określonych praw majątkowych nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym została ona dokonana, na wskazane w art. 21 ust. 25 ww. ustawy własne cele mieszkaniowe. Zawarte w tym przepisie wyliczenie tzw. wydatków mieszkaniowych, których realizacja uprawnia do zastosowania ww. zwolnienia ma charakter enumeratywny (wyczerpujący).
Ze zwolnienia tego wypływa także daleko idąca konsekwencja zawarta w stwierdzeniu „własne cele mieszkaniowe”. Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania ww. zwolnienia i dopisując ten przymiotnik podkreślił, że celem nadrzędnym jest zwolnienie tylko takiego przychodu, który wydatkowany zostanie na zaspokojenie „własnych celów mieszkaniowych”, rozumianych jako potrzeba zapewnienia sobie dachu nad głową.
Tak więc uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zwolnienie od podatku dochodowego w zamierzeniach ustawodawcy realizować ma cel, jakim jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. Wyraz „mieszkaniowe” w wyrażeniu „własne cele mieszkaniowe” należy odnosić podmiotowo do zamiaru zamieszkiwania związanego z różnymi sposobami wydatkowania przychodu, a nie do wydatkowania przychodu w znaczeniu jedynie przedmiotowym.
Zamiarem ustawodawcy tworzącego zwolnienie przedmiotowe w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, było zachęcanie podatników do nabywania w miejsce zbywanych praw majątkowych czy nieruchomości, innych nieruchomości lub praw przeznaczonych do zaspokajania ich indywidualnych potrzeb mieszkaniowych.
U podstaw omawianego zwolnienia legło założenie, że nie powinny być opodatkowane środki wydane na realizację własnego celu mieszkaniowego. Powyższe wnioski wynikają wprost z brzmienia przepisu normującego powyższe zwolnienie.
Wyjaśnienia także wymaga, że katalog wydatków stanowiących własne cele mieszkaniowe podatnika wskazany w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne. Ustawodawca formułując przedmiotowe zwolnienie w sposób jednoznaczny wskazał cele mieszkaniowe, których realizacja pozwala na zwolnienie z opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości.
W związku z tym tylko wydatkowanie środków ze sprzedaży na realizację celów w nim wskazanych pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania. Inne wydatki niż wymienione w tym katalogu nie uprawniają do skorzystania z powyższego zwolnienia.
Odnosząc powyższe uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że wydatkując przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w X, dokonanej przed 31 grudnia 2029 r., na poczet nabycia - w okresie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi sprzedaż - udziału w lokalu mieszkalnym położonym w Y przy ul. B1, w celu realizacji Pani własnych potrzeb mieszkaniowych (będzie tam Pani zamieszkiwać) – uzyskany z tej sprzedaży dochód będzie mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przy czym powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu sprzedaży, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach ze sprzedaży. Tylko zatem w sytuacji przeznaczenia przez Panią całego przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania w X na nabycie udziału w ww. lokalu mieszkalnym, dochód uzyskany z tego tytułu w całości będzie korzystał z ww. zwolnienia przedmiotowego i nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.
Dodatkowe informacje
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.