Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.794.2024.3.AD

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismami z 28 listopada 2024 r. (wpływ 5 grudnia 2024 r.) oraz z 23 grudnia 2024 r. (wpływ 30 grudnia 2024 r.) - w odpowiedzi na wezwania. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Zgodnie z treścią umowy darowizny rep. A nr (...) z (...) 1997r. Pan A.A i Pani B.A byli właścicielami działki o numerze 1 położonej w miejscowości X.

Zgodnie z ww. umową dla działki numer 1 założono księgę wieczystą i wpisano współwłasność na rzecz Pani w 23/32 częściach oraz na rzecz Pana C.A, Pani D.D i Pani E.E po 3/32.

Sąd Rejonowy (...) z siedzibą w (...) Wydział Cywilny (...) 2022r. w sprawie o sygn. akt I (...) wydał postanowienie, zgodnie z którym postanowił:

I.Ustalić, że w skład majątku wspólnego Pani B.A i Pana A.A wchodziło prawo współwłasności nieruchomości obejmujących działki gruntu o numerach ewidencyjnych: 1 o powierzchni 0,1820 ha, 2 o powierzchni 0,11 ha i 3 o powierzchni 0,35 ha położonych w X w gminie (...), dla których została założona w Sądzie Rejonowym (...) z siedzibą w (...) księga wieczysta o numerze (...).

II.Ustalić, że w skład spadku po Panu A.A wchodzi udział w wysokości 1/2 części we współwłasności nieruchomości wymienionych w pkt I niniejszego postanowienia.

III.Ustalić, że w skład częściowego spadku po Panu C.A wchodzi udział w wysokości 3/40 części we współwłasności nieruchomości wymienionych w pkt I niniejszego postanowienia.

IV.Dokonać podziału majątku wspólnego Pani B.A i Pana A.A, działu spadku po Panu A.A, częściowego działu spadku po Panu C.A oraz zniesienia współwłasności nieruchomości w ten sposób, że nieruchomości wymienione w pkt I niniejszego postanowienia przyznać na własność w całości Pani.

Zgodnie z treścią umowy sprzedaży z (...) 2023 r. rep A nr (...) sprzedała Pani działkę numer 1 na współwłasność w częściach równych na rzecz Pana F.F i Pana G.F.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8a) [powinno być: pkt 8 lit. a)] ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 30e ust. 1 i 2 ww. ustawy uregulowała Pani należny podatek od odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości w zakresie części udziałów w działce 1, tj. 9/32 nabytych zgodnie z treścią ww. postanowienia sądu z (...) 2022r. z tytułu zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Uzupełnienie wniosku

W uzupełnieniu wniosku z 28 listopada 2024 r.:

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

- prosimy, żeby podała Pani:

Datę założenia księgi wieczystej dla działki 1, w której udziały w wysokości 23/32 będące przedmiotem zapytania nabyła Pani na podstawie umowy darowizny z (...) 1997 r.

odpowiedziała Pani:

Księga wieczysta dla działki 1 została założona w dniu (...).1998 r. Numer księgi wieczystej to: (...).

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

Czy działka 1, w której udziały - w wysokości 23/32 będące przedmiotem zapytania - zgodnie z Pani oświadczeniem nabyła Pani w darowiźnie, została wyodrębniona w wyniku tej czynności z nieruchomości, o której mowa w pkt I postanowienia sądu z (...) 2022 r.?

odpowiedziała Pani:

Działka nr 1 nie została wyodrębniona na skutek umowy darowizny. Zgodnie z postanowieniami umowy darowizny, działka 1 powstała na skutek scalenia zatwierdzonego decyzją Wojewody (...) z dnia (...).1982 r., (...) działek (...) - wskazanych w akcie własności ziemi z dnia (...).1975r. Po otrzymaniu darowizny Wnioskodawczyni założyła wyłącznie księgę wieczystą obejmującą m.in. działkę nr 1. Reasumując działka nr 1 istniała w dacie dokonywania darowizny na Pani rzecz.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

a)Na podstawie jakiej czynności prawnej i kiedy (prosimy żeby podała Pani datę) otrzymała Pani udziały w wysokości 23/32 będące przedmiotem zapytania, skoro z jednej strony podaje Pani, że otrzymała je Pani w darowiźnie, a z drugiej strony, że zgodnie z postanowieniem sądu z (...) 2022 r. działka 1:

b)wchodziła w skład majątku wspólnego Pani B.A i Pana A.A,

c)była przedmiotem podziału majątku wspólnego Pani B.A i Pana A.A,

d)przedmiotem działu spadku po Panu A.A,

e)przedmiotem częściowego działu spadku po Panu C.A, oraz przedmiotem zniesienia współwłasności nieruchomości?

odpowiedziała Pani:

Udziały w wysokości 23/32 w działce nr 1 otrzymałam (...).1997 r., tj. w dniu umowy darowizny, której przedmiotem były m.in. udziały 23/32 w działce nr 1. Na podstawie postanowienia Sądu z dnia (...) 2022 r. stałam się właścicielem pozostałych udziałów w działce 1, tj. 9/32 udziałów. Nabycie 9/32 udziałów wynika z tego, że przed wydaniem postanowienia przez Sąd (...) 2022 r. współwłaścicielami działki nr 1 byli: Wnioskodawczyni w udziale 23/32, C.A w udziale 3/32, D.D w udziale 3/32 i E.E w udziale 3/32. Rzeczywiście Sąd w postanowieniu z (...) 2022 r. wskazał, że w skład majątku wspólnego B i A A wchodziła działka nr 1, ale też inne działki. W tym miejscu należy wskazać, że po dokonaniu darowizny na rzecz Wnioskodawczyni udziałów 23/32 w działce nr 1, udziały posiadała Wnioskodawczyni, ale również C.A, D.D i E.E. C.A, D.D i E.E nabyli udziały w działce 1 po 3/32 każdy z nich na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym A.A. Z postanowienia Sądu jednoznacznie wynika, że Wnioskodawczyni dokonała spłaty na rzecz osób wymienionych w postanowieniu, ale nie na rzecz B.A i A.A, co jednoznacznie wskazuje, że 23/32 udziałów w działce 1 nie były przedmiotem postanowienia Sądu o dział spadku i zniesienie współwłasności. Co więcej, Wnioskodawczyni jest od 1997 r. wpisana jako współwłaściciel działki nr 1 posiadającym 23/32 udziałów.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

Na podstawie jakich czynności prawnych i kiedy (prosimy, żeby podała Pani daty) otrzymała Pani na własność nieruchomość wymienioną w pkt I postanowienia sądu z (...) 2022 r.?

odpowiedziała Pani:

Udziały 23/32 w działce nr 1 otrzymałam na podstawie umowy darowizny z (...).1997 r. na co również wskazuje wpis w księdze wieczystej (...), a w zakresie udziału 9/32 na podstawie postanowienia Sądu z (...) 2022 r.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

Czy po otrzymaniu na własność nieruchomości wymienionej w pkt I postanowienia sądu z (...) 2022 r. dokonała Pani wyodrębnienia wskazanych w tym punkcie działek?

odpowiedziała Pani:

Nie dokonywałam wyodrębnienia działek po ich otrzymaniu na własność. Działki te istniały w dacie wydania postanowienia.

Z kolei w uzupełnieniu wniosku z 23 grudnia 2024 r.:

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

- prosimy, żeby podała Pani kto był stroną umowy darowizny rep A nr (...) z dnia (...) 1997 r. oraz jakie były jej postanowienia zgodnie z jej treścią?

odpowiedziała Pani:

Stroną umowy darowizny z dnia (...).1997 r., rep. A nr (...) byli B.A, H.A, który działał w imieniu własnym, ale również jako przedstawiciel ustawowy małoletniej córki, tj. Wnioskodawczyni.

Istotne postanowienia umowy darowizny:

- odpis prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (...) z (...) 1997 roku sygn. akt (...) stwierdzającego, że wchodzące w skład spadku po A.A gospodarstwo rolne dziedziczą z mocy ustawy Żona B.A w 1/4 części i dzieci H.A, C.A, D.D i E.E po 3/16 części,

Działka 1 należała do gospodarstwa rolnego, o którym mowa powyżej.

B.A i H.A oświadczają, że opisane nieruchomości nie są obciążone żadnymi długami ani ciężarami, że działka nr 1 o powierzchni 0,18 ha jest zabudowana domem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym, że są Oni podatnikami podatku rolnego a ponadto H.A oświadcza, że powyższe udziały stanowią przedmiot Jego majątku odrębnego.

§2. B.A daruje 12 część działki nr 4 o powierzchni 2,23 ha oraz wszystkie swoje udziały w pozostałych opisanych wyżej nieruchomościach z wyjątkiem udziałów w działkach nr 5 i 6 o powierzchni 0,22 ha - Wnuczce I.A, H.A daruje Córce I.A wszystkiej woje udziały w opisanych wyżej nieruchomościach z wyjątkiem udziałów w działkach nr 5 i 6 o powierzchni 0,22 ha.

H.A w imieniu małoletniej Córki darowizny przyjmuje.

Stawiający zostali poinformowani o treści przepisu art. 1036 kodeksu cywilnego.

§6. Strony wnoszą na podstawie umowy niniejszej oraz dołączonych dokumentów do Sądu Rejonowego w (...): - założenie księgi wieczystej dla działek nr 1 i 7 położonych w X oraz działek nr 2 i nr 3 położonych w (...) o łącznej powierzchni 1,64 ha i wpisanie współwłasności w nowo założonej księdze na rzecz I.A córki H i J w 23/32 częściach oraz na rzecz\C.A, D.D i E.E dzieci A i B po 3/32 części.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

Na podstawie jakich czynności prawnych i kiedy (prosimy, żeby podała Pani daty) Pan A.A i Pani B.A nabyli na własność opisane we wniosku i w jego uzupełnieniu nieruchomości?

odpowiedziała Pani:

Po pierwsze, wniosek o wydanie interpretacji dotyczy wyłącznie działki nr 1. A.A i B.A stali się właścicielami z mocy samego prawa m.in. działki 1, co wynika z prawomocnego aktu własności ziemi wydanego przez Naczelnika Gminy X nr (...) z (...).1975 r.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

Czy zostały dla tych nieruchomości założone księgi wieczyste? Jeśli tak, to kiedy (prosimy, żeby podała Pani daty)?

odpowiedziała Pani:

Jak już było wskazywane w piśmie z dnia (...).2024 r. księga wieczysta dla działki 1 została założona po darowiźnie udziałów na rzecz Wnioskodawczyni, tj. w dniu 1998-(...).

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

Chronologiczny zapis poszczególnych zmian dokonywanych w księdze wieczystej (księgach wieczystych) dla opisanych we wniosku oraz w jego uzupełnieniu nieruchomości oraz kogo (jakich osób) i czego (jakich nieruchomości) one dotyczyły?

odpowiedziała Pani:

Po pierwsze, wniosek o wydanie interpretacji dotyczy wyłącznie działki nr 1, dlatego też odpowiedź dotyczy wyłącznie ww. działki.

Zgodnie z wpisami w księdze wieczystej o numerze (...) chronologia zapisów wyglądała następująca:

- w dziale II- dział dotyczący właścicieli wpisani byli następująco:

1.I.A- udział: 23/32 - wpis w księdze w dacie założenia księgi tj. w dniu 1998-(...).

2.C.A- udział 3/32- wpis w księdze w dacie założenia księgi tj. w dniu 1998-(...).

3.D.D- udział 3/32- wpis w księdze w dacie założenia księgi tj. w dniu 1998-(...).

4.E.E- udział 3/32- wpis w księdze w dacie założenia księgi tj. w dniu 1998-(...).

Następnie, na podstawie postanowienie o zniesieniu współwłasności nieruchomości, podziale majątku wspólnego, dziale spadku z dnia 2022-(...), sygn. akt: (...), właścicielem ww. działki została I.A w całości tj. w udziale 1/1. Wpis w księdze nastąpił w dniu 2023-(...).

Z uwagi na sprzedaż działki nr 1 przez Wnioskodawczynie w dniu (...).2023r., zgodnie z umową sprzedaży:

z księgi wieczystej Kw nr (...) odłączenia działki nr 1, obszaru 1820 m2 - położonej w miejscowości Z (obręb (...)), gminie (...), powiat (...), województwo (...) do nowej księgi wieczystej oraz wpisania jako współwłaściciela po 1/2 części:

działka nr 1 została odłączona z księgi wieczystej o numerze (...) Wnioskodawczyni nie zna numeru obecnej księgi wieczystej.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

prosimy, żeby podała Pani:

Pomiędzy jakimi podmiotami miał miejsce dział spadku i zniesienie współwłasności oraz jakie nieruchomości lub udziały w nich nabyli poszczególni spadkobiercy w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności, w tym Pani?

odpowiedziała Pani:

Dział spadku i zniesienie współwłasności był dokonywany pomiędzy: Wnioskodawczynią, a E.E (córka B i A A), D.D (córka B i A A), K.A (żona C.A), N.A (syn C.A), M.M (córka C.A), O.O (córka C.A), P.P (córka C.A), U.A (córka zmarłego brata ojca Wnioskodawczyni- Wnioskodawczyni nie zna jego imienia), T.T (córka zmarłego brata ojca Wnioskodawczyni- Wnioskodawczyni nie zna jego imienia), R.R (córka zmarłego brata ojca Wnioskodawczyni- Wnioskodawczyni nie zna jego imienia) i W.W (córka zmarłego brata ojca Wnioskodawczyni- Wnioskodawczyni nie zna jego imienia).

Dział spadku i zniesienie współwłasności dotyczył działek 1, 2 i 3 położonych w X, w gminie (...).

Na podstawie postanowienia o zniesieniu współwłasności nieruchomości, podziale majątku wspólnego, dziale spadku z dnia 2022-(...), sygn. akt: (...), I.A- Wnioskodawczyni stała się właścicielem ww. działek w udziałach: 9/32 i została zobowiązana do spłaty na rzecz:

1.E.E i D.D kwoty po 7500 zl (siedem tysięcy pięćset złotych),

2.K.A kwotę 1875 d (tysiąc osiemset siedemdziesiąt pięć złotych),

3.N.A, M.M, O.O, P.P kwoty po .406,25 zł (tysiąc czterysta sześć złotych dwadzieścia pięć groszy),

4.U.A, T.T, R.R, W.W kwoty po 1875 zl (tysiąc osiemset siedemdziesiąt pięć złotych),

płatne w terminie 30 (trzydziestu) dni od uprawomocnienia się postanowienia z ustawowymi odsetkami za opóźnienie na wypadek uchybienia terminu płatności.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

Z jakich powodów działka 1 była przedmiotem postanowieniu sądu z (...) 2022 r. skoro wcześniej została przekazana w drodze darowizny na rzecz Pani oraz na rzecz C.A, D.D i E.E?

odpowiedziała Pani:

Pewnie dlatego, że Wnioskodawczyni spłacała spadkobierców C.A oraz D.D i E.E z udziałów im przysługujących w działce nr 1. Wskazanie działki nr 1 w postanowieniu wskazywała na chronologię zdarzeń.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

- prosimy, żeby Pani wyjaśniła powyższa kwestę, tj. skoro księga została założona w 1998 r. jak mogła Pani być wpisała do księgi jako współwłaściciel w 1997 r.?

odpowiedziała Pani:

Oczywistym jest, że nie mogłam być wpisana do księgi wieczystej w 1997r. Powyższe stanowiło omyłkę pisarską. Wpisana zostałam do księgi wieczystej w 1998 r.

·W odpowiedzi na pytanie o treści:

- prosimy, żeby Pani wyjaśniła kiedy faktycznie doszło do nabycia udziałów w działce 1 przez Panią oraz pozostałych osób, tj. C.A, D.D i E.E?

odpowiedziała Pani:

Wnioskodawczyni nabyła udziały w wysokości 23/32 nabyła w dniu. (...).1997 r., a C.A, D.D i E.E udziały 3/32 każdy z nich w dniu (...).1997 r.

·W odpowiedzi na pkt II wezwania z 11 grudnia 2024 r. o treści:

Zweryfikowała Pani - w kontekście doprecyzowanego opisu stanu faktycznego - własne stanowisko, bądź też jednoznacznie wskazała, że stanowisko Pani- zaprezentowane w uzupełnieniu wniosku z 28 listopada 2024 r. - w wyniku ponownego uzupełnienia nie ulega zmianie.

odpowiedziała Pani:

Moje stanowisko zaprezentowane w uzupełnieniu wniosku z (...).2024r. pozostaje bez zmian.

Pytanie

W uzupełnieniu wniosku z 28 listopada 2024 r. sformułowała Pani następujące pytanie.

Czy biorąc pod uwagę fakt, że:

1)I.A nabyła udziały w wysokości 23/32 w działce 1 zgodnie z umową darowizny rep. A nr (...) z (...) 1997 r.,

2)została na ww. podstawie wpisana jako współwłaściciel ww. działki w części 23/32 w księdze wieczystej obejmującej ww. działkę,

3)treść postanowienia Sądu Rejonowego (...) w (...) z siedzibą w (...) Wydział Cywilny z (...) 2022r.

4)umowa sprzedaży całej działki nr 1 nastąpiła (...) 2023 r.

- należy uznać, że sprzedaż udziałów w wysokości 23/32 nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Wnioskodawcę ww. udziałów w działce nr 306 w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 30e ust. 1 i 2 ww. ustawy?

Pani stanowisko w sprawie

W sformułowanym w uzupełnieniu wniosku z 28 listopada 2024 r. własnym stanowisku podaje Pani, że w Pani ocenie, zbycie udziałów w wysokości 23/32 nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Panią ww. udziałów w działce nr 1, tj. licząc od (...) 1997 r., a postanowienie Sądu Rejonowego (...) w (...) z siedzibą w (...) Wydział Cywilny (...) 2022r. w sprawie o sygn. akt I (...) dotyczyło wyłącznie nabycia części udziałów w działce 1, tj. 9/32.

Dlatego też nie jest Pani zobowiązana do uiszczenia podatku od odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości w zakresie części udziałów w działce 1, tj. 23/32 na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 30e ust. 1 i 2 ww. ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani w uzupełnieniu wniosku z 28 listopada 2024 r. jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że nienastępująca w wykonaniu działalności gospodarczej sprzedaż nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej bądź zdarzenia prawnego może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że:

Aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Zasady oraz tryb zawierania umów darowizny

Jak wskazano powyżej, moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego.

Przepis art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061), stanowi, że:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z art. 888 § 1 ww. Kodeksu cywilnego wynika, że:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zgodnie z prawem cywilnym darowizna dochodzi do skutku w drodze umowy jednostronnie zobowiązującej, której treścią jest zarówno zobowiązanie darczyńcy do spełnienia świadczenia pod tytułem darmym na rzecz obdarowanego, czyli do dokonania rozporządzenia i wydania przedmiotu darowizny, jak i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to umowa darowizny pod rygorem nieważności, powinna mieć formę aktu notarialnego. Tym samym zawarcie umowy darowizny nieruchomości powoduje przejście jej własności na obdarowanego z chwilą zawarcia aktu notarialnego, w którym darczyńca daruje tę nieruchomość obdarowanemu, a obdarowany darowiznę przyjmuje.

Skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze darowizny

Z treści wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że:

·(...) 1975 r. A i B A nabyli do majątku wspólnego nieruchomość w skład, której wchodziła mn.in działka nr 1, która powstała na skutek scalenia zatwierdzonego decyzją Wojewody (...) z (...) 1982 r. działek (...) - wskazanych w akcie własności ziemi z (...) 1975 r.

·Na podstawie postanowienia sądu z (...) 1976 r. spadek po A.A nabyli żona B.A w 1/4 części i dzieci H.A, C.A, D.D i E.E po 3/16 części. Przedmiotem spadku było gospodarstwo rolne w skład, którego wchodziła działka nr 1. H.A nabył powyższe udziały do majątku osobistego.

·(...) 1997 r. otrzymała Pani w drodze darowizny od B.A i H.A udziały w działce nr 1 w wysokości 23/32. W Pani imieniu jako niepełnoletniej osoby darowiznę przyjął H.A (ojciec). Zgodnie z § 6 umowy darowizny strony umowy wniosły do sądu o założenie księgi wieczystej m.in. dla działki nr 1 i wpisanie współwłasności w nowo założonej księdze na rzecz Pani córki H i J w 23/32 częściach oraz na rzecz C.A, D.D i E.E dzieci A i B A po 3/32 części. Księga została założona (...) 1998 r.

·(...) 2022 r. na podstawie postanowienia sądu miał miejsce podział majątku wspólnego B.A i A.A, dział spadku po A.A, częściowy działu spadku po C.A oraz zniesienie współwłasności.

·Dział spadku i zniesienie współwłasności był dokonywany pomiędzy: Panią, a E.E (córka B i A.A), D.D (córka B i A A), K.A (żona C.A), N.A (syn C.A), M.M (córka C.A), P.P (córka C.A), O.O (córka C.A), U.a (córka zmarłego brata ojca Pani, nie zna Pani jego imienia), T.T (córka zmarłego brata Pani ojca, nie zna Pani jego imienia), R.R (córka zmarłego brata Pani ojca, nie zna Pani jej imienia) i W.W (córka zmarłego brata Pani ojca, nie zna Pani jego imienia).

·W wyniku powyższych czynności została Pani zobowiązana do spłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli i stała się Pani właścicielem działki nr 1 w całości. Działkę sprzedała Pani (...) 2023 r.

Wątpliwości Pani budzi kwestia, czy w sytuacji opisanej we wniosku sprzedaż udziałów w działce nr 1 w wysokości 23/32 nabytych w drodze darowizny (...) 1997 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak wskazałem na wstępie dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) istotne znaczenie ma data jej nabycia (jego nabycia), bowiem od końca roku kalendarzowego, w którym ono nastąpiło, należy liczyć pięcioletni okres, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro do nabycie przez Panią udziału w nieruchomości w wysokości 23/32 nastąpiło w drodze darowizny (...) 1997 r., to z tą datą należy wiązać skutki podatkowe wynikające z jego sprzedaży.

Podsumowanie

W świetle powyższego stanowisko Pani, w myśl którego w sytuacji przedstawionej we wniosku zbycie udziałów w wysokości 23/32 nastąpiło przez Panią po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez Panią ww. udziałów w działce nr 1, tj. licząc od (...)1997 r., a w konsekwencji nie jest Pani zobowiązana do uiszczenia podatku od odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości w zakresie części udziałów w działce 1, tj. 23/32 - uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zastrzec również należy, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie oceny prawnej stanowiska Pani w zakresie objętym zadanym pytaniem, bez rozstrzygania ewentualnych skutków podatkowych zbycia pozostałego Pani udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku, częściowego działu spadku i zniesienia współwłasności.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).