Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.899.2024.1.PS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.899.2024.1.PS

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej od 1 czerwca 2006 r. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest rezydentem polskim, który prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje swoje usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Usługi te nie są prowadzone za pośrednictwem zakładu w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, którego Rzeczpospolita jest stroną, ani w żaden inny sposób.

Aktualnie opodatkowuje Pan swoje dochody z tytułu działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Pana działalność prowadzona jest w kilku obszarach gospodarczych. Pana przeważającą działalność gospodarczą określa Pan zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności kodem: (...). Dodatkowym segmentem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest (...), w ramach której wykonuje Pan usługi sklasyfikowane według kodu (...).

Przedmiotowa działalność dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utworami podlegającymi ochronie prawno-autorskiej. Pod pojęciem program komputerowy należy rozumieć utwór podlegający ochronie na podstawie przepisu art. 74 ust. 1 i n. ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Utwór ten należy rozumieć jako wyrażony w każdej formie m.in. słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (analogicznie: kodami programowania, algorytmami, zmiennymi), przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Wykonywana przez Pana działalność gospodarcza stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w przepisie art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a pkt. 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych W zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie. Powyższe wynagrodzenie obejmuje również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Zgodnie z przepisem art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje Pan, że uzyskiwane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, osiągane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowuje Pan preferencyjną stawką podatkową w wysokości 5% w ramach tzw. ulgi IP Box.

Otrzymał Pan interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 kwietnia 2023 roku, 26 maja 2023 roku, 28 grudnia 2023 roku o sygn.: (...), w których uznano Pana stanowisko za prawidłowe; potwierdzono prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz możliwość skorzystania z preferencji podatkowej IP Box.

W latach podatkowych 2022 i 2023 w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej osiągnął Pan znaczące dochody w obszarze działalności związanej z oprogramowaniem, w tym z działalności objętej ulgą IP Box. Jednocześnie w pozostałych obszarach działalności, takich jak produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego, poniósł straty w tym samym okresie.

W prognozach finansowych na przyszłe lata podatkowe zakłada Pan poprawę wyników w tych obszarach, co mogłoby umożliwić pokrycie strat z lat ubiegłych w poszczególnych segmentach działalności, innych niż działalność badawczo-rozwojowa.

Planuje Pan przenieść straty związane z pozostałą działalnością, z wyłączeniem dochodów objętych preferencyjnym opodatkowaniem wymienionym w przepisie art. art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na kolejne lata podatkowe, zgodnie z art. 9 ust. 3 tej ustawy.

Przepis ten pozwala na rozliczanie strat w ramach tego samego źródła dochodów w kolejnych latach podatkowych.

Pytanie

Czy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie przedstawionym w opisie zdarzenia przyszłego, na podstawie przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Pan uprawniony do rozliczenia poniesionej w latach podatkowych 2022-2023 straty z tego źródła, w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, na podstawie przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może Pan dokonać rozliczenia straty poniesionej w latach podatkowych 2022-2023 z prowadzonej działalności gospodarczej w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Uważa Pan, że spełnia Pan warunki określone w przepisach, umożliwiające odliczenie tej straty od dochodów osiągniętych z tego samego źródła w przyszłych latach.

Na podstawie przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stratę ze źródła przychodów poniesioną w danym roku podatkowym można rozliczyć wyłącznie z dochodami osiągniętymi z tego samego źródła przychodów.

Rozliczenie straty musi nastąpić w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, przy czym ustawodawca przewiduje dwie metody jej odliczenia:

o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

·   obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo

·   obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym, że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Ostateczne rozliczenie straty odbywa się w rocznym zeznaniu podatkowym, co oznacza, że dane z tego zeznania określają ostateczny zakres odliczeń.

Jednak w Pana ocenie zauważyć należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają elastyczność w kwestii rozliczania strat z lat ubiegłych. Straty te mogą być uwzględniane już w trakcie roku podatkowego, podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy, o ile brak jest wyraźnego przepisu zakazującego takiego podejścia (zob. P. Ziółkowski, Rozliczanie strat z lat ubiegłych na przykładach, ABC).

W związku z powyższym, dopuszcza się możliwość rozliczania strat poniesionych w poprzednich latach podatkowych już w trakcie bieżącego roku podatkowego, przy obliczaniu należnych zaliczek na podatek dochodowy za ten rok.

Zasadą jest, iż wysokość poniesionej straty obniża dochód uzyskany z tego samego źródła przychodów, z którego strata ta pochodzi.

Możliwość obniżenia dochodu w danym roku podatkowym o wysokość straty poniesionej w latach poprzedzających rok, w którym strata jest rozliczana, istnieje wtedy, gdy pomiędzy poniesiona stratą a uzyskanym dochodem istnieje związek o charakterze przedmiotowym. Związek ten przejawia się w tym, że strata musi pochodzić z tego samego źródła przychodów, co przychód osiągnięty w latach następujących po roku, w którym strata powstała, a podlegający obniżeniu o wysokość straty (Por. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 25/12).

Podkreśla Pan, że dochód związany z programowaniem, produkcją elektroniki oraz podobnymi działalnościami stanowi jedno źródło dochodu z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmujące wszelkie zarobki wynikające z prowadzonej przez przedsiębiorcę aktywności w ramach firmy.

Zgodnie z art. 30ca ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość straty poniesionej z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w danym roku podatkowym obniża dochód osiągnięty w najbliższych kolejnych 5 latach podatkowych, jednak tylko z tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tego samego rodzaju produktu lub usługi, albo tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane to kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Zatem, w odniesieniu do przychodów objętych ulgą IP Box, należy odrębnie odliczać stratę poniesioną w związku z tymi przychodami. Natomiast strata poniesiona z pozostałych przychodów działalności gospodarczej podlega odliczeniu przez 5 kolejnych lat, ale tylko z tego samego źródła, czyli z pozostałych przychodów z działalności gospodarczej, poza częścią działalności gospodarczej polegającej na tworzeniu, ulepszaniu i modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które według ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych są utworami, opodatkowanymi na kanwie przepisu art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych preferencyjną 5% stawką w ramach ulgi IP Box.

Wobec powyższego w przypadku, gdy po przeniesieniu przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą kwalifikowanego prawa własności intelektualnej do załącznika PIT/IP powstaje strata z działalności, strata ta podlega odliczeniu od dochodu z działalności gospodarczej na zasadach powyżej przez Pana określonych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z powyższego wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, a podstawą opodatkowania jest – co do zasady – dochód.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ww. ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów (art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Przy czym dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 omawianej ustawy. (art. 30ca ust. 7 ustawy)

Jak stanowi natomiast art. 30ca ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

O wysokość straty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej poniesionej w roku podatkowym obniża się dochód osiągnięty w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych z tego samego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tego samego rodzaju produktu lub usługi lub tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi natomiast, że:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Jak wynika z przepisów art. 30ca ustawy, przedsiębiorcy osiągający ze źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza dochody generowane przez prawa własności intelektualnej mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Ulga IP Box jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym. Podatnicy nie mają zatem możliwości skorzystania z tej preferencji w trakcie roku podatkowego, przez pomniejszanie zaliczek na podatek dochodowy.

Wskazać również należy, że Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r., dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box stwierdziło jednoznacznie, że dochód z kwalifikowanych IP wykazuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym został on osiągnięty. Oznacza to, że podatnik osiągający dochody z kwalifikowanego IP w ciągu roku podatkowego jest zobowiązany do zapłaty zaliczek na podatek dochodowy od takich dochodów na zasadach ogólnych – według stawek określonych w skali podatkowej lub stawki podatku liniowego. W kolejnym roku podatkowym podczas składania zeznania podatkowego za rok poprzedni, podatnik wskazuje 5% stawkę podatkową wobec dochodu z kwalifikowanych IP, a nadpłacony podatek podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Podatnikowi, który nie ma takich obciążeń, nadpłata jest zwracana, chyba że złoży wniosek o zarachowanie całej lub części należnej mu sumy na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Reasumując, nawet jeśli podatnik zamierza skorzystać z ulgi IP BOX, w trakcie roku podatkowego zobowiązany jest do ustalania zaliczek na podatek dochodowy z danego źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza na zasadach ogólnych.

Jedynie w art. 52u ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowany został wyjątek od ww. zasad opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych IP, polegający na możliwości zastosowania tej preferencji podatkowej w trakcie roku podatkowego, ale tylko w przypadku kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o COVID-19.

Jak wynika z opisu Pan sprawy, co do zasady opodatkowuje Pan swoje dochody z tytułu działalności gospodarczej podatkiem liniowym, czyli na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak stanowi więc art. 30c ust. 1 i ust. 2 ustawy:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2-3b i 5, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e i ust. 4 zdanie pierwsze lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 23o (…)

Zatem w Pana przypadku dochód ustala się w oparciu o generalną zasadę, o której mowa w art. 9 ust. 2 ustawy.

Stosownie natomiast do art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (do którego odwołuje się również art. 30c ustawy):

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

1)obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo

2)obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Ww. przepis statuuje zasadę, iż strata może obniżać jedynie dochody uzyskane z tego samego źródła przychodów co poniesiona strata. Chodzi o podział źródeł przychodów wynikający z art. 10 ust. 1 ustawy. Odpowiednio w ramach tych źródeł przychodów może nastąpić stosowne odliczenie straty podatkowej. Z cytowanego przepisu wynika więc, że o poniesioną w danym roku podatkowym stratę z danego źródła przychodów podatnicy mogą obniżyć:

·dochód uzyskany z tego samego źródła przychodów i osiągany tylko w pięciu kolejnych, następujących po sobie latach podatkowych. Po upływie tego okresu nie jest możliwe obniżenie dochodu o poniesioną w poprzednich latach stratę;

·jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, a nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Zatem w Pana przypadku – co do zasady – poniesioną stratę ze źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza prowadzona w kilku obszarach (produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego oraz działalność związana z oprogramowaniem) może Pan rozliczać w ramach tego samego źródła przychodów na zasadach wskazanych w art. 9 ust. 3 ustawy.

Z opis sprawy wynika, w latach podatkowych 2022 i 2023 w ramach wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej osiągnął Pan znaczące dochody w obszarze działalności związanej z oprogramowaniem, w tym z działalności objętej ulgą IP Box. Jednocześnie w pozostałych obszarach działalności, takich jak produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego, poniósł straty w tym samym okresie.

Oczywiście w przypadku skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej, o której mowa w art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może zdarzyć się sytuacja, że pozostałe przychody osiągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczą kosztów ich uzyskania (w przeciwieństwie do obszaru działalności opodatkowanej 5% preferencyjna stawką podatkową), a w konsekwencji z pozostałej działalności powstanie strata w roku podatkowym.

Strata ta również może zostać rozliczona w zeznaniu podatkowym na zasadach określonych w art. 9 ust. 3 ustawy w ramach źródła przychodów jakim jest działalność gospodarcza, a więc:

·od całego dochodu powstałego w roku podatkowym w ramach wszystkich obszarów tej działalności – jeśli całość przychodów i kosztów z tej działalności rozliczać będzie Pan na zasadach ogólnych;

·od dochodu powstałego w roku podatkowym z tych obszarów działalności, które opodatkowuje Pan na zasadach ogólnych (jeśli część przychodów i kosztów ich uzyskania w tym roku podatkowym rozliczać będzie Pan w ramach ulgi IP Box).

Wyjaśnić należy w tym miejscu, że zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Zgodnie natomiast z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Co więcej, w myśl art. 44 ust. 3f tej ustawy:

Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.

Jak wynika z art. 44 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczkę na podatek oblicza się według zasad określonych w art. 30c tej ustawy, a więc również z uwzględnieniem art. 9 ust. 3 ustawy, stanowiącym o możliwości rozliczania strat z lat ubiegłych.

Podatnik może więc odliczyć stratę podatkową wówczas, gdy osiągnie dochód podatkowy. Nie ma natomiast możliwości rozliczenia straty podatkowej w roku podatkowym, w którym nie osiągnięto dochodu. Jeżeli zatem podatnik osiąga dochód w trakcie trwania roku podatkowego, tj. stwierdza w trakcie roku podatkowego, że obowiązany jest do wykazania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, to zasadne jest uznanie, że osiągnął on dochód, który może obniżyć o kwotę straty w odpowiedniej wysokości. Oznacza to, że podatnik nie musi czekać do momentu sporządzenia rocznego zeznania podatkowego, w którym wykaże dochód z całego roku podatkowego i dopiero wówczas obniży jego wysokość o odpowiednią kwotę straty.

Reasumując, strata nie jest podatkowo obojętna, bowiem ustawodawca zawarł uregulowania, zgodnie z którymi strata ze źródła przychodów może być rozliczana przez podatnika w następnych latach podatkowych z tego źródła. Strata jest nadwyżką kosztów uzyskania przychodów nad sumą przychodów i określana jest za rok podatkowy. Podstawowym warunkiem dla zaistnienia możliwości rozliczenia (odliczenia) straty podatkowej przez podatnika jest wystąpienie dochodu do opodatkowania.

Podatnik może odliczyć stratę z dochodów osiągniętych w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Ma również możliwość wyboru, w których latach i w jakiej wysokości dokona odliczeń, z zachowaniem warunku co do dopuszczalnej kwoty odliczenia w roku podatkowym. Brak dochodu do opodatkowania w określonym roku podatkowym oznacza brak możliwości rozliczenia straty podatkowej w tej jednostce czasowej. W skrajnym przypadku, kiedy w kolejnych pięciu latach podatkowych nie wystąpi dochód, strata podatkowa może nie być w ogóle rozliczona.

Tak więc, stratę może rozliczyć wyłącznie ten podatnik, który ją poniósł. Rozliczenie straty ze źródła przychodów polega na tym, że o wysokość tej straty można obniżyć dochód uzyskany z danego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, przy czym wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionej straty. W związku z tym rozliczenie straty może nastąpić w okresie nie krótszym niż dwa lata i nie dłuższym niż pięć lat. O tym, jaka część straty będzie rozliczana w danym roku podatkowym decyduje podatnik. Należy jednocześnie podkreślić, że przy rozliczaniu straty obowiązuje zasada, iż strata z danego źródła przychodu może być pokryta jedynie z dochodów z tego samego źródła.

Przepisy regulujące rozliczenie straty w następnych latach nie wskazują, czy rozliczenia takiego należy dokonać dopiero po zakończeniu danego roku podatkowego, czy też w jego trakcie. Co za tym idzie, w przypadku braku szczegółowych uregulowań w tym zakresie należy przyjąć, że możliwe jest rozliczenie tej straty zarówno w trakcie roku podatkowego, jak i po jego zakończeniu, a wybór stosownej metody po zostaje w gestii podatnika.

Biorąc pod uwagę powołane powyżej regulacje zgodzić należy się z Pana stanowiskiem, w świetle którego:

·może Pan dokonać rozliczenia straty poniesionej w latach podatkowych 2022-2023 z prowadzonej działalności gospodarczej w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych;

·stratę ze źródła przychodów poniesioną w danym roku podatkowym można rozliczyć wyłącznie z dochodami osiągniętymi z tego samego źródła przychodów;

·ostateczne rozliczenie straty odbywa się w rocznym zeznaniu podatkowym;

·przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają rozliczanie strat już w trakcie roku podatkowego, podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy;

·w odniesieniu do przychodów objętych ulgą IP Box, należy odrębnie odliczać stratę poniesioną w związku z tymi przychodami z uwzględnieniem postanowień art. 30ca ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do części Pana stanowiska, w świetle którego strata poniesiona z pozostałych przychodów działalności gospodarczej podlega odliczeniu przez 5 kolejnych lat, ale tylko z tego samego źródła, czyli z pozostałych przychodów z działalności gospodarczej, poza częścią działalności gospodarczej opodatkowanej preferencyjną 5% stawką w ramach ulgi IP Box, zastrzec trzeba jednak, że postępowanie takie będzie prawidłowe, ale wyłącznie w przypadku odliczenia straty dopiero na etapie zeznania rocznego, bowiem wtedy część Pana dochodu z działalności gospodarczej opodatkuje Pan preferencyjną 5% stawką.

Innymi słowy, skoro ulga IP Box jest preferencją stosowaną dopiero w zeznaniu podatkowym, to w trakcie roku podatkowego zobowiązany jest Pan do ustalania zaliczek na podatek dochodowy z danego źródła przychodów jakim jest cała Pana działalność gospodarcza (łącznie z działalnością generującą kwalifikowane IP). Ustalając te zaliczki (z całej działalności) może Pan rozliczyć straty z lat ubiegłych powstałe w pozostałym obszarze Pana działalności, takich jak produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego, która opodatkowana była na zasadach ogólnych.

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest jednak – co do zasady – prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pana i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy  z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·   w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·   w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.