Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 16 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 16 grudnia 2024 r. (data wpływu 19 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca Pan (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Podatnik”) jest osobą fizyczną posiadającą miejsce stałego zamieszkania (tzw. rezydencje podatkową) i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a uPDOF.

Wnioskodawca planuje sprzedaż udziału wynoszącego 1/2 części w prawie własności lokalu mieszkalnego nr (...) położonego w budynku mieszkalnym w (…), o pow. (...) m2, stanowiącego odrębną nieruchomość, nr KW (…) (dalej: „lokal mieszkalny”).

Pierwotnie powyższy lokal mieszkalny nabyli do majątku wspólnego (wspólność majątkowa małżeńska) zmarli rodzice Podatnika – małżonkowie (…) i (…) na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności na członka spółdzielni zawartej w dniu (…).03.2008 r. ze Spółdzielnią Mieszkaniową (…) (akt notarialny Rep A nr (…)/2008).

Wcześniej (…) i (…) przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Spółdzielni, a członkostwo w tej Spółdzielni przysługiwało (…) na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego nr (…) wydanego przez Spółdzielnię dnia (…).09.1994 r. oraz aneksu nr (…) z dnia (…).01.2003 r.

(…) zmarła dnia (…).04.2023 r., a spadek po niej na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (…).04.2023 r. (Rep A nr (…)/2023) nabyli mąż (…) oraz synowie: Wnioskodawca – (…) i (…) po 1/3 części każdy z nich.

W skład spadku wchodził m.in. udział 1/2 części w prawie własności lokalu mieszkalnego. Tym samym każdy ze spadkobierców w wyniku dziedziczenia ustawowego po (…) nabył udział 1/6 lokalu mieszkalnego.

W rezultacie (…) posiadał udział 4/6 lokalu mieszkalnego – w tym udział 3/6 (1/2) na podstawie ustania wspólności majątkowej małżeńskiej i udział 1/6 na podstawie dziedziczenia po zmarłej żonie (…).

Na podstawie umowy podziału majątku wspólnego i umowy działu spadku zawartej w dniu (…).05.2023 r. (akt notarialny Rep A nr (…)/2023), spadkobiercy dokonali nieodpłatnego podziału majątku wspólnego i działu spadku po (…), w ten w sposób, że prawo własności lokalu mieszkalnego nabył w całości (1/1) (…).

(…) zmarł dnia (…).11.2024 r., a spadek po nim na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z dnia (…).11.2024 r. (Rep A nr (…)/2024) nabyli synowie: Wnioskodawca - (…) i (…) po 1/2 części każdy z nich. W skład spadku wchodziło m.in. prawo własności lokalu mieszkalnego, tym samym każdy z wymienionych spadkobierców w wyniku dziedziczenia ustawowego po zmarłym ojcu (…) nabył udział 1/2 lokalu mieszkalnego.

Wnioskodawca wraz z bratem zamierza sprzedać odziedziczony lokal mieszkalny.

Pytanie

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym przychody ze sprzedaży przez Wnioskodawcę udziału 1/2 w prawie własności lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po zmarłym ojcu będą podlegały opodatkowaniu podatkiem PIT zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 6 uPDOF?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy przychody ze sprzedaży udziału wynoszącego 1/2 części w prawie własności lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po zmarłym w dniu (…).11.2024 r. ojcu (…) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: „podatek PIT”) z uwagi na upływ 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego lokalu przez spadkobiercę – (…) zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 6 uPDOF.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 uPDOF źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie, o ile zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Przy czym zgodnie z art. 10 ust. 5 uPDOF, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c), 5 letni okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Do wyliczenia 5 letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie zbycia (w tym sprzedaży) nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, uwzględniany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje tej sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli upłynęło 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył lub wybudował nieruchomości (prawa majątkowego), do momentu ich odpłatnego zbycia przez spadkobiercę – to sprzedaż jest wyłączona z opodatkowania podatkiem PIT.

Tym samym w opisanym przypadku sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału 1/2 w prawie własności lokalu mieszkalnego nabytego w spadku (dziedziczenia ustawowego) nie będzie opodatkowana podatkiem PIT jeżeli nastąpi po upływie 5 lat od końca kalendarzowego, w którym ten lokal został nabyty przez zmarłego spadkodawcę (ojca) (…).

Natomiast art. 10 ust. 6 uPDOF stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, 5 letni okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej. Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w ust. 1 pkt 8, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku (art. 10 ust. 7 uPDOF).

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dalej: „KC”), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Według art. 924 KC, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 KC). Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu (art. 1035 KC). Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (art. 1037 §1 i §2 KC).

Stosunki majątkowe między małżonkami, w tym nabycie nieruchomości do wspólności majątkowej małżeńskiej regulują przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: „KRO”).

Zgodnie z art. 31 §1 KRO, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność majątkowa małżeńska obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Wspólność majątkowa małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna, co oznacza, że małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku wspólnego. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego, w tym wspólnych nieruchomości.

Z uwagi na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, nabycie do majątku wspólnego prawa własności nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale.

W konsekwencji, po śmierci jednego z małżonków drugi małżonek nie mógł ponownie nabyć udziału w tej nieruchomości w drodze dziedziczenia, jak też w drodze działu spadku, skoro nieruchomość ta wchodziła wcześniej do wspólnego majątku małżeńskiego, a każdemu małżonkowi z tego tytułu przysługiwało już prawo własności całej nieruchomości (tak uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15.05.2017 r., sygn. akt II FSP 2/17).

Powyższe regulacje KRO znajdują odzwierciedlenie w przepisach art. 10 ust. 6 uPDOF dotyczących odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, nabytych do majątku wspólnego małżonków, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej np. w wyniku śmierci.

W przestawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wynika, że spadkodawca (…) nabył lokal mieszkalny wraz żoną (…) na zasadzie wspólności ustawowej małżonków w dniu (...).03.2008 r. na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności na członka spółdzielnią mieszkaniowej. Wcześniej (…) przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego nr (…) wydanego przez Spółdzielnię dnia (…).09.1994 r. oraz aneksu nr (…) z dnia (…).01.2003 r. Prawo to zostało przekształcone w prawo własności. Z uwagi na nabycie lokalu mieszkalnego do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, nie można wyodrębnić udziałów, które przysługiwały małżonkom (…) w chwili nabycia tej nieruchomości (lokalu mieszkalnego) w roku 2008. Z tego względu na gruncie KRO i uPDOF (…) nie mógł ponownie nabyć udziału w ww. lokalu mieszkalnym ani w drodze dziedziczenia po zmarłej żonie ((…).04.2023 r.), ani w wyniku podziału majątku wspólnego oraz działu spadku ((…).05.2023 r.). Nabycie przez niego prawa własności do całego lokalu mieszkalnego stosownie do art. 10 ust. 6 uPDOF nastąpiło w momencie nabycia do majątku wspólnego małżonków (jak wskazano we wniosku w 2008 r.).

Takie stanowisko dotyczące nabycia nieruchomości zajął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 29 lipca 2015 r., sygn. I SA/Łd 569/15: „Wspólność małżeńska polega na tym, iż każdy z małżonków ma prawo do całej rzeczy nabytej do majątku wspólnego. Nie można uznać że po śmierci męża żona powtórnie ją nabywa”.

Powyższe stanowisko potwierdzają również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: „DKIS”) w interpretacji indywidualnej przepisów podatkowych z dnia 6.11.2024 r. 0115-KDIT2.4011.490.2024.1.KC dotyczącej podobnego stanu faktycznego co we wniosku. DKIS stwierdził że, stosownie do art. 10 ust. 5 uPDOF za datę nabycia przez podatnika lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po zmarłej matce, która wcześniej prawo do tej nieruchomości dziedziczyła w całości po zmarłym mężu, należy uznać datę nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, ponieważ będąca przedmiotem spadku, stanowiła majątek wspólny małżonków (rodziców podatnika).

Zdaniem DKIS cyt: „W przedmiotowej sprawie, skoro Pana rodzice nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie prawo jego własności do małżeńskiej wspólności majątkowej, to nie można wyodrębnić udziałów, które Pana mama oraz Pana tata posiadali w chwili nabycia tego prawa. Z tego względu spadkodawczyni – Pana mama, nie mogła ponownie nabyć prawa własności przedmiotowego lokalu na podstawie testamentu po zmarłym (...) 2023 r. mężu, tj. Pana tacie”.

Podobnie następujące indywidualne interpretacje wydane przez DKIS z dnia:

-21.11.2024 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.741.2024.1.DA,

-20.11.2024 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.774.2024.1.ST,

-02.10.2024 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.629.2024.1.EC,

-16.08.2023 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.441.2023.3.SR,

-15.11.2023 r.nr 0115-KDIT3.4011.604.2023.1.MJ,

-17.02.2023 r. nr 0115-KDIT3.4011.971.2022.1.DP.

W konsekwencji, nienastępująca w wykonaniu działalności gospodarczej, sprzedaż przez Podatnika udziału wynoszącego 1/2 części w prawie własności lokalu mieszkalnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem PIT, gdyż zostanie dokonana po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego lokalu przez spadkodawcę – (…) zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 6 uPDOF. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku PIT od przychodów z tej sprzedaży i rozliczenia sprzedaży w zeznaniu podatkowym PIT-39.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

1)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

2)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

3)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

-odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

-zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również na podstawie, jakiej czynności prawnej bądź zdarzenia prawnego, może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Do celów stosowania art. 10 ust. 5 ww. ustawy w przedmiotowej sprawie momentem nabycia udziału w nieruchomości przez spadkodawcę, który te udziały w nieruchomości nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tych udziałów w nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, tj. w chwili śmierci jego spadkodawcy/spadkodawców.

Art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 7 ww. ustawy:

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „spadek” ani też „nabycie w drodze spadku”, dlatego też zasadnym jest odwoływanie się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z  2024 r. poz. 1061).

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Z kolei z art. 1025 § 1 ustawy Kodeks cywilny wynika:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Przepis art. 1035 Kodeksu cywilnego stanowi, że:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Wedle art. 1037 § 1 Kodeksu cywilnego:

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Biorąc pod uwagę kwestię nabycia nieruchomości do wspólności majątkowej małżeńskiej, należy odnieść się również do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.), w której zostały uregulowane stosunki majątkowe między małżonkami.

Jak stanowi art. 31 § 1 przytoczonej ustawy:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Z kolei jak stanowi art. 35 ww. Kodeksu:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.

Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności.

Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. W konsekwencji, po śmierci jednego z małżonków drugi z nich nie mógł ponownie nabyć udziału w tej nieruchomości w drodze dziedziczenia, jak też w drodze działu spadku, skoro nieruchomość ta wchodziła wcześniej do wspólnego majątku małżeńskiego, a małżonkowi z tego tytułu przysługiwało już prawo własności całej nieruchomości.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że planuje Pan sprzedaż udziału wynoszącego 1/2 części w prawie własności odziedziczonego lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość. Pierwotnie lokal mieszkalny nabyli do majątku wspólnego (wspólność majątkowa małżeńska) Pana zmarli rodzice, na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności na członka spółdzielni zawartej (...) marca 2008 r. Wcześniej Pana rodzicom przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Spółdzielni, a członkostwo w tej Spółdzielni przysługiwało Pana ojcu na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego wydanego przez Spółdzielnię (...) września 1994 r. oraz aneksu z (...) stycznia 2003 r.

Pana matka zmarła (...) kwietnia 2023 r., a spadek po niej na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z (...) kwietnia 2023 r. nabył Pana ojciec, Pana brat oraz Pan – po 1/3 części każdy. W skład spadku wchodził m.in. udział 1/2 części w prawie własności lokalu mieszkalnego. Tym samym każdy ze spadkobierców w wyniku dziedziczenia ustawowego po Pana matce nabył udział 1/6 lokalu mieszkalnego.

W rezultacie Pana ojciec posiadał udział 4/6 lokalu mieszkalnego – w tym udział 3/6 (1/2) na podstawie ustania wspólności majątkowej małżeńskiej i udział 1/6 na podstawie dziedziczenia po zmarłej Pana matce. Na podstawie umowy podziału majątku wspólnego i umowy działu spadku zawartej (...) maja 2023 r., spadkobiercy dokonali nieodpłatnego podziału majątku wspólnego i działu spadku po Pana matce, w ten w sposób, że prawo własności lokalu mieszkalnego nabył w całości (1/1) Pana ojciec.

Pana ojciec zmarł (...) listopada 2024 r., a spadek po nim na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z (...) listopada 2024 r. nabył Pan z bratem – po 1/2 części każdy. W skład spadku wchodziło m.in. prawo własności lokalu mieszkalnego, tym samym każdy z wymienionych spadkobierców w wyniku dziedziczenia ustawowego po zmarłym ojcu nabył udział 1/2 lokalu mieszkalnego.

Odnosząc przywołane przepisy prawne do przedmiotowej sprawy wskazać należy, że z uwagi na panujący w małżeństwie Pana rodziców ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej nie można wyodrębnić udziałów, które Pana matka oraz ojciec posiadali w chwili nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Z tego względu, w związku ze śmiercią Pana matki, Pana ojciec nie mógł ponownie nabyć udziału w nieruchomości, ani w drodze dziedziczenia, ani w drodze zrzeczenia się przez Pana i Pana brata udziałów nabytych w drodze spadku po matce. Stąd, nabycie przez Pana ojca lokalu mieszkalnego nastąpiło 10 stycznia 2008 r., tj. do majątku wspólnego małżonków.

Zatem datą nabycia przez Pana udziału 1/2 lokalu mieszkalnego, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest 10 stycznia 2008 r., tj. dzień nabycia tego lokalu mieszkalnego przez Pana rodziców do wspólności małżeńskiej. Tym samym, w odniesieniu do udziału w lokalu mieszkalnym, który nabył Pan po ojcu w ramach spadku, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy liczony jest od końca 2008 r.

W konsekwencji, w opisanym zdarzeniu przyszłym przychody ze sprzedaży przez Pana udziału 1/2 w prawie własności lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po zmarłym ojcu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego lokalu przez spadkodawcę – Pana ojca, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

·Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

·Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

·Odnosząc się do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Każde z rozstrzygnięć jest bowiem wydawane w indywidualnych sprawach podatników na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

·W tym miejscu należy podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem, interpretacja wydawana jest w indywidualnej sprawie zainteresowanego, który składa wniosek o jej wydanie. Wobec powyższego, należy podkreślić, że niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ochronę prawnopodatkową tylko dla Pana, a nie dla współwłaściciela nieruchomości.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.