Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wydatków na wyposażenie biura (oświetlenie, rolety, zasłony, moskitiery, kosze na śmieci; sprzęt AGD - czajnik, kuchenka mikrofalowa, oczyszczacz powietrza; bezpieczeństwo - gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, czujnik dymu) oraz wynajem biura [podstawowe opłaty - opłata za wynajem powierzchni biurowej, zaliczki na media (energia elektryczna, woda, kanalizacja, ogrzewanie, wywóz śmieci); eksploatacja i utrzymanie - zarządzanie nieruchomością, konserwacja, naprawy bieżące, ubezpieczenie biura; wyposażenie sanitarno-higieniczne - środki czystości (mydło, płyny dezynfekujące, ręczniki papierowe, papier toaletowy), worki na śmieci, gąbki, kostki do zmywarki, odświeżacze powietrza, miotła, mop, odkurzacz, rękawiczki jednorazowe; koszty adaptacji - gipsowanie, malowanie, tapetowanie, wymiana podłóg, oświetlenie] za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz
- prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 4 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 grudnia 2024 r. (wpływ 20 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)
Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.
Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania kwalifikowanych dochodów z praw autorskich do programów komputerowych przenoszonych odpłatnie na wymienionego we wniosku Kontrahenta preferencyjną 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w zeznaniu za rok podatkowy 2020 i lata późniejsze. Wnioskodawca rozpoczął prace badawczo-rozwojowe w roku 2020 r. i stan ten utrzymuje się do dziś.
I.Informacje ogólne o Wnioskodawcy
Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania od lipca 2018 r. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy opodatkowana jest podatkiem progresywnym.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne ryzyko, podlega on również odpowiedzialności kontraktowej wskazanej w art. 471 i następnych k.c.
Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz Kontrahentów w oparciu o umowę współpracy, która pozostaje w związku wykonywaniem przez niego i Kontrahentów działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wykonuje usługi we własnym zakresie, na własne ryzyko oraz na własną odpowiedzialność, z wykorzystaniem swojego doświadczenia oraz zasobów niezbędnych do pełnej, skutecznej i prawidłowej realizacji umowy współpracy.
Wnioskodawca podkreśla ponadto, że Umowy, które łączą i łączyły go z Kontrahentami nie nosiły znamion umowy o pracę, Wnioskodawca nie działał pod kierownictwem Kontrahentów w czasie i miejscu wskazanym przez Kontrahentów. Kontrahenci wskazywali jedynie ogólny kierunek działań Wnioskodawcy poprzez wskazanie wymagań, oczekiwań dotyczących działającego już produktu bądź oczekiwanych nowych funkcjonalności. Kontrahenci wskazywał też ogólny termin realizacji, w którym Wnioskodawca zobowiązany był ukończyć dany projekt, produkt lub proces. Wnioskodawca wykonuje usługi dla swoich Kontrahentów w miejscu przez siebie wybranym, sporadycznie pojawia się potrzeba spotkania z Kontrahentami w ich siedzibie lub innym miejscu przez niego wyznaczonym. Działania Wnioskodawcy zmierzały do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów posiadanej przez niego wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań.
II.Kontrahenci Wnioskodawcy
Wnioskodawca wskazuje, że w okresie objętym niniejszym wnioskiem świadczył usługi na rzecz Kontrahentów będących podmiotami polskimi i brytyjskimi. Całość świadczonych przez niego usług miała jednak miejsce w Polsce.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności.
Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Z punktu widzenia prawnego, umowy zawierane przez Wnioskodawcę z Zleceniodawcami, w ramach których Wnioskodawca zobowiązuje się wytworzyć i przenieść na Zleceniodawcę prawa do Oprogramowania (Umowy), kwalifikowane są jako umowy o świadczenie usług.
Efektem, do stworzenia którego zobowiązuje się Wnioskodawca na podstawie zawieranych Umów, jest dedykowane Oprogramowanie. Celem umożliwienia korzystania Zleceniodawcy z wytworzonego Oprogramowania, Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do tworzonego Oprogramowania.
Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że ponosi on również normalną kodeksową odpowiedzialność kontraktową wynikającą z art. 471 i n. KC. W szczególności umowa łącząca ze Zleceniodawcą nie nosi znamion umowy o pracę w tym Wnioskodawca nie działa pod kierownictwem i w czasie i miejscu wskazanym przez Zleceniodawcę. Strony umówiły się zarówno co do czasu świadczenia jak i miejsca świadczenia na zasadach swobody umów.
Zleceniodawcy wskazywali jedynie ogólny kierunek działań Wnioskodawcy i analizowali wymagania w zakresie dedykowanego mu Oprogramowania oraz ram czasowych, w których Wnioskodawca zobowiązany był ukończyć dany projekt, produkt lub proces. Działania Wnioskodawcy zmierzały do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów posiadanej przez niego wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych rozwiązań lub nowych zastosowań istniejących już rozwiązań.
Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Natomiast w ramach prowadzonej działalności podejmuje działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
III.Wynagrodzenie Wnioskodawcy
Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej Wnioskodawca uzyskuje ze sprzedaży praw majątkowych do programów komputerowych (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT).
Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT, za rok 2024 oraz lata kolejne.
Wnioskodawca w latach kolejnych będzie uzyskiwał dochody na zasadach dotychczasowych.
W pierwszej kolejności, Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej dokona wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box).
Wyodrębnionymi Prawami IP Box będą majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania.
Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej Wnioskodawca uzyskuje ze sprzedaży praw majątkowych do programów komputerowych (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT).
Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę - Kontrahenta następowało na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji, są to warunki zgodne z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wynagrodzenie za świadczenie usług jest łączną zapłatą za usługi programistyczne. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie wyodrębnia na fakturze osobnej pozycji dotyczącej przeniesienia praw majątkowych do stworzonego lub rozwiniętego oprogramowania, ale jest w stanie je wyodrębnić na podstawie prowadzonych ewidencji i zapisów.
Umowy z Kontrahentami regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Wnioskodawcę na Kontrahenta praw do konkretnego stworzonego przez niego „Oprogramowania”. Wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania” i przeniesienie praw do tego oprogramowania na Kontrahenta, odbywa się poprzez następujące czynności:
Autorskie prawa majątkowe były są i będą przenoszone na Kontrahentów na podstawie postanowień pisemnej umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a Kontrahentem.
Każdorazowe przeniesienie autorskich praw majątkowych do wytworzonego oprogramowania następuje w formie pisemnej, zgodnie z wymogami art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Umowy zawierają szczegółowe pola eksploatacji oraz potwierdzają przeniesienie praw w sposób wyczerpujący. Zgodnie z jej postanowieniami Wnioskodawca za wynagrodzeniem przenosi na Kontrahenta wszelkie majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania jak i baz danych i towarzyszącej dokumentacji.
Potwierdzeniem przeniesienia tych praw jest dostarczenie Oprogramowania do repozytorium Kontrahenta, co jednocześnie stanowi potwierdzenie przeniesienia autorskich praw majątkowych zgodnie z postanowieniami umowy łączącej Wnioskodawcę z Kontrahentem.
Analogicznie wygląda to przy każdej umowie łączącej Wnioskodawcę z Kontrahentem.
IV.Usługi świadczone przez Wnioskodawcę
W ramach wspomnianej działalności Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecone przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. W efekcie świadczonych przez Wnioskodawcę usług powstają aplikacje tworzone pod potrzeby indywidualne Kontrahenta (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Efekty prac Wnioskodawcy (Oprogramowanie) zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:
- zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są wykonaniem nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;
- nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny i rutynowy;
- nie są jedynie „techniczną”, ale twórczą realizacją szczegółowych projektów powierzonych do wykonania przez Zleceniodawcę.
Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu czynności o charakterze programistycznym popartych wiedzą i umiejętnościami Wnioskodawcy. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wnioskodawca opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy i u Kontrahenta. Wnioskodawca przenosi ogół praw autorskich na rzecz Kontrahenta na mocy umowy o świadczenie usług. Przeniesienie praw autorskich na rzecz Kontrahenta jest odpłatne. Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej z tytułu ich sprzedaży (Przychody IP Box).
Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT. Wymaga podkreślenia jako istotne, że Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej dokonuje wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box). Wyodrębnionymi Prawami IP Box są majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania.
V.Autorskie prawa majątkowe
Wytwarzane i rozwijane przez Wnioskodawcę oprogramowanie, stanowi przejaw jego działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).
Twórczy charakter tej działalności polega na tym, że każdorazowo rozwiązania tworzone przez Wnioskodawcę są wynikiem jego autorskich pomysłów, opierają się na wieloletnim doświadczeniu, praktyce i wiedzy Wnioskodawcy, jak również stanowią nowe, nieistniejące do tej pory rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów Wnioskodawcy.
Wnioskodawca analizuje dane i tworzy z nich zaawansowane modele i struktury oraz opracowuje i implementuje wymyślone przez siebie algorytmy pozwalające na dokonanie określonych obliczeń oraz automatyzację procesów.
W każdym przypadku, zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku modyfikowania/rozwijania utworów – efekty prac Wnioskodawcy były/są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Utwory tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.). Wskazać należy, że w zakresie rozwoju Oprogramowania, Wnioskodawca staje się użytkownikiem takiego oprogramowania na mocy postanowień umowy o świadczenie usług podpisanej ze Zleceniodawcą. Zobowiązuje on Wnioskodawcę do rozwoju Oprogramowania, które stanowi po implementacji rozwijanych funkcjonalności osobny program komputerowy chroniony wspomnianym art. 74 ust. 1 i 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac twórczych, powinny być kwalifikowane jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego (aplikacji wykorzystywanej przez Kontrahenta Wnioskodawcy).
Wnioskodawca podkreśla, iż projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wiedza, jaką Wnioskodawca wykorzystuje w procesie tworzenia praw autorskich nie jest wiedzą powszechną, gdyż w procesie tworzenia łączy znajomość języków programowania, baz danych, systemów komputerowych i zagadnień związanych z sieciami komputerowymi i infrastrukturą IT ze szczegółową wiedzą specjalistyczna. Aby tworzyć prawa autorskie Wnioskodawca musi korzystać nie tylko z posiadanej i rozwijanej wiedzy technicznej dotyczącej procesu wytwarzania oprogramowania, ale również analizować ustawy i przepisy podatkowe, dokumentacje techniczne. Tworzone Oprogramowanie wymaga twórczego i innowacyjnego podejścia, gdyż Wnioskodawca częstokroć samodzielnie analizuje dane i tworzy z nich zaawansowane modele i struktury oraz opracowuje i implementuje wymyślone przez siebie algorytmy pozwalające na dokonanie określonych obliczeń oraz automatyzację procesów. Tworzenie i rozwijanie Oprogramowania wymaga ponadto zaplanowania działań projektowych, począwszy od analizy problemu, poprzez stworzenie modeli danych oraz modeli domenowych operujących na tych danych, aż do implementacji opracowanej samodzielnie logiki biznesowej, algorytmów i testowaniu tworzonego rozwiązania. Ze względu na specyfikę i poziom skomplikowania problemów, które ma rozwiązywać tworzone przez Wnioskodawcę Oprogramowanie, planowanie działań projektowych jest niezbędne do efektywnej pracy nad projektem.
Wnioskodawca bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Bez wątpienia działalność na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez niego nie miały miejsca. W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Natomiast Oprogramowanie stworzone na rzecz danego Kontrahenta powoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności co oznacza, że cecha twórczości jest spełniona.
Twórczą działalność Wnioskodawcy odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX). Wobec czego Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje nowe programy komputerowe, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje on tego w takiej skali. Zasobami wiedzy, które Wnioskodawca wykorzystuje przy planowaniu projektu są technologie informatyczne, czyli jego wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez Niego wytworzony. Ustawodawca, jednakże nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki Wnioskodawca uwzględnia w swojej działalności.
Twórczy charakter działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę
Czynności podejmowane przez Wnioskodawcę, prowadzące do serii spotkań z członkami zespołu Kontrahenta, w celu zebrania informacji na temat tego jak proces realizowany jest obecnie, jakie są wymagania i ograniczenia procesu, z jakimi problemami mierzy się Kontrahent. Na podstawie tych informacji Wnioskodawca tworzy koncepcję narzędzia, proces jego utworzenia (plan) oraz stworzył samo narzędzie. Każdy z etapów, jest omawiany z Kontrahentem, testowany i dostosowywany lub modyfikowany do potrzeb Kontrahenta.
Wnioskodawca tworzy nowe funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Kontrahenta lub użytkownika Oprogramowania, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania, wsparcie Kontrahenta podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania oprogramowania związane z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów.
Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia Oprogramowania, kończą się pozytywnym wynikiem, którego efektem jest Oprogramowanie, napisane w języku programistycznym.
Wnioskodawca wyodrębnia w prowadzonej ewidencji pozarachunkowej, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT.
Sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
VI.Opis usług
Prace programisty obejmują kilka etapów, pierwszym z nich jest etap obejmujący planowanie, analizę i projektowanie oprogramowania, jest to szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego użytkowników programu, zapoznanie się ze specyfiką branży, zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji. Następnie dochodzi do pracy nad wytworzeniem nowej architektury i Oprogramowania – etap ten obejmuje stworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb użytkowników programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania Oprogramowania. Kolejnym etapem jest integracja oprogramowania z innymi systemami oraz wsparcie wdrożenia aktualizacji systemu.
Wytwarzanie autorskiego prawa do programu komputerowego ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania jej zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności – nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym m.in. z zakresu narzędzi informatycznych i Oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań. Efektem prowadzonej działalności są indywidualne i niepowtarzalne rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub są one na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.
Zasobami wiedzy, które Wnioskodawca wykorzystuje przy planowaniu projektu są technologie informatyczne, czyli Jego wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki, jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez niego wytworzony. Ustawodawca jednakże nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki Wnioskodawca uwzględnia w swojej działalności.
W ramach omawianej działalności gospodarczej, współpracując z Kontrahentami, Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistycznego (zespół programistów współpracujących z Kontrahentami na podstawie odrębnych umów).
Wnioskodawca oświadcza, że około 85% do 90% czasu świadczenia przez niego usług to czas, w którym wykonuje usługi zmierzania do powstania utworu.
VII.Oprogramowanie
W ramach wspomnianej działalności Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez Kontrahenta, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to Oprogramowanie tworzone pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Pod pojęciem Oprogramowania i/lub „programu komputerowego” należy rozumieć programy w jakiejkolwiek formie, w tym aplikacje, oprogramowania, produkty, utwory, w tym programy zintegrowane ze sprzętem komputerowym. Pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe i prace rozwojowe prowadzące do wytworzenia lub rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie.
Wnioskodawca zajmował się więc kompleksowym tworzeniem Oprogramowania od projektowania po wdrażanie. Jego praca polegała na wdrażaniu nowych praktycznych podejść do tworzenia oprogramowania wykorzystując najnowsze możliwe technologie.
Efektem prac Wnioskodawcy jest niżej zdefiniowane oprogramowanie.
VIII.Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę
(…)
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonywał w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Kontrahentów, które prowadziły do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to Oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Kontrahentów Wnioskodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Co Wnioskodawca zaplanował
Wnioskodawca zmierzał do tego, aby podejmowane przez niego prace, nosiły znamiona działalności badawczo-rozwojowej dotyczyły zastosowania praktycznie nowych/unikalnych/innowacyjnych, rozwiązań, które cechować będą się zupełną nowością/innowacyjnością w skali prowadzonej działalności gospodarczej, a charakter tych prac stanowił przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.
Cele, które na wstępie postawił Wnioskodawca sobie w zakresie poszczególnych realizowanych „Oprogramowań” oraz źródeł finansowania zaplanowanych prac w okresie objętym przedmiotowym wnioskiem
Wnioskodawca zmierzał do tego, aby podejmowane przez niego prace, nosiły znamiona działalności badawczo-rozwojowej dotyczyły zastosowania praktycznie nowych/unikalnych/innowacyjnych, rozwiązań, które cechować będą się zupełną nowością/innowacyjnością w skali prowadzonej działalności gospodarczej, a charakter tych prac stanowił przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.
Cele, które zostały osiągnięte przez Wnioskodawcę w okresie objętym przedmiotowym wnioskiem, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych nastąpiło opracowanie konkretnego rozwiązania praktycznego problemu lub innowacyjnego rozwiązania.
Efekty prac, do których Wnioskodawca przenosił majątkowe prawa autorskie w okresie objętym wnioskiem zawsze były/będą/są wynikiem podejmowanych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca projektował i tworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt, proces lub usługę w postaci Oprogramowania, rozumianego jako zbiór komend i algorytmów w językach programowania. Wnioskodawca rozwija istniejące oprogramowanie.
Wnioskodawca wykonywał zaplanowane prace, pracą własną w ramach własnej działalności gospodarczej, na własne ryzyko i rachunek.
Sposób w jaki Wnioskodawca realizował zaplanowane przedsięwzięcie
Działalność prowadzona była przez Wnioskodawcę w sposób ciągły i systematyczny, a jej efektem było tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów.
Działania Wnioskodawcy zmierzały do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Harmonogramy, na podstawie, których Wnioskodawca, w okresie objętym przedmiotowym wnioskiem wytwarzał „Oprogramowanie”.
Działalność prowadzona jest przez Wnioskodawcę w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Wszystkie harmonogramy opracowane przez Wnioskodawcę w latach, które obejmuje Wniosek zostały zrealizowane.
Technologie (rozwiązania, narzędzia), które powodują, iż „Oprogramowanie” po jego wytworzeniu lub modyfikacji różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy.
Wnioskodawca stosuje metodologię zwinnego zarządzania projektami (…), które umożliwiają elastyczne oraz iteracyjne podejście do procesu tworzenia oprogramowania. W zakresie opracowywania nowych komponentów systemu, wnioskodawca wykorzystuje technikę (…). Tworząc wymagania projektowe, kieruje się on możliwościami technologii, w których implementowany jest system.
W zależności od specyfiki poszczególnych projektów, Wnioskodawca stosuje różnorodne języki programowania, przy czym najczęściej wykorzystuje (…).
Wskazane technologie pozwalają na realizację nowoczesnych, skalowalnych oraz wydajnych aplikacji.
Rozwiązanie oparte o technologie takie jak: (…)
Miejsce, sposób wykorzystania oraz selekcji wyżej wskazanej wiedzy pod względem przydatności do realizacji „Oprogramowania” wytwarzanego przez Wnioskodawcę w okresie objętym wnioskiem.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca podejmuje działalność, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Efekt działań Wnioskodawcy - nowe zastosowanie powstało przy realizacji usług świadczonych przez Wnioskodawcę w okresie objętym przedmiotowym wnioskiem
Jak wyżej wspomniano, Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę było rozwiązaniem nowym i unikatowym na rynku, wcześniej nie było lub nie było znane rozwiązanie tego rodzaju co te, które zostało wytworzone przez Wnioskodawcę. Nie istniało na rynku dedykowane rozwiązanie w odpowiedni sposób adresujące wymagania klienta.
Efekty prac, do których Wnioskodawca przenosił majątkowe prawa autorskie w okresie objętym wnioskiem zawsze były są i będą wynikiem podejmowanych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca projektował i tworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt, proces lub usługę w postaci oprogramowania, rozumianego jako zbiór komend i algorytmów w językach programowania.
Podsumowanie
1. Efekty pracy Wnioskodawcy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania), nazywane w przedmiotowym wniosku „Oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej.
Efekty prac, do których majątkowe prawa autorskie Wnioskodawca przenosi na zleceniodawcę zawsze są efektem podejmowanych przez Wnioskodawcę prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
2. Oferowane przez Wnioskodawcę produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter i nie są wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług. Należy podkreślić, że nie są one efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny.
3. Wytwarzane i rozwijane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie, stanowi przejaw działalności twórczej Wnioskodawcy o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej); twórczy charakter tej działalności polega na tym, że Wnioskodawca tworzy rozwiązania będące wynikiem jego indywidualnych pomysłów, dopasowane do potrzeb klienta i nie występujące dotychczas w jego praktyce gospodarczej. Podkreślenia wymaga, że nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.
IX.Koszty IP Box
Wnioskodawca wskazuje, że stosuje proporcję przychodową, kosztów ponoszonych przez niego, których nie można bezpośrednio przyporządkować tylko do konkretnego dzieła.
Wnioskodawca prowadził na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową Ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT. W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, sporządzana jest ona techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów.
Na koniec każdego miesiąca kalendarzowego Wnioskodawca ustalał dochód z każdego programu komputerowego.
Równolegle w tejże Ewidencji, Wnioskodawca wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT i uwzględnia je we wzorze w celu ustalenia wysokości wskaźnika Nexus, a następnie oblicza podstawę opodatkowania preferencyjną stawką. Przepis art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Wnioskodawca wskazuje, iż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ponosi następujące koszty:
Koszty poniesione przez Wnioskodawcę w okresie objętym wnioskiem lub/i ponoszone przez niego stale:
1. koszt ubezpieczenia społecznego ZUS
Koszt obowiązkowy w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy, polegającej na realizacji prac rozwojowych, zaliczany przez Wnioskodawcę jako koszt uzyskania przychodów, w skład którego mieści się ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.
2. koszt doradztwa prawno-podatkowego
Koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z ulgi IP Box, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście Wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy Jego działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową; wydatki na usługi doradcze nie obejmują natomiast opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.
3. koszt usług księgowych
Koszty te, związane są bezpośrednio z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością programistyczną. Księgowość wskazuje jakie koszty są kosztami poniesionymi w danym okresie, wskazuje prawidłowość przyporządkowania ze strony księgowej danych kosztów do IP oraz umożliwia rozdział faktury za usługi, ponadto wskazuje pod którą pozycją dany koszt znajduje się w KPiR.
4. koszt sprzętu biurowego - wynajem biura, jego wyposażenie, sprzęt komputerowy
Wydatki związane z utrzymaniem biura w branży IT są kluczowe dla efektywnego funkcjonowania firmy, ponieważ odpowiednia przestrzeń biurowa sprzyja wydajności pracy oraz wspiera współpracę i innowacje. Inwestycja w nowoczesne, ergonomiczne meble i sprzęt komputerowy wpływa na komfort pracy, co przekłada się na efektywność oraz redukuje ryzyko problemów zdrowotnych. Koszty wynajmu przestrzeni biurowej mają istotne znaczenie, ponieważ mogą wpływać na ogólne wydatki operacyjne firmy. Koszty mediów, takie jak energia elektryczna i internet, są niezbędne dla zapewnienia stabilności i ciągłości operacyjnej, a ich właściwe zarządzanie przyczynia się do optymalizacji wydajności i kosztów działalności firmy.
Koszty zostały poniesione w okresie objętym przedmiotowym wnioskiem. Są to narzędzia niezbędne do świadczenia usług przez Wnioskodawcę, służą do pisania kodu źródłowego, testowania prototypów, kontaktu z klientami.
5. subskrypcje systemów wspierających tworzenie i rozwój oprogramowania, narzędzia do testowania oprogramowania
Koszty subskrypcji systemów wspierających tworzenie i rozwój oprogramowania oraz narzędzi do testowania oprogramowania są istotnym elementem budżetu firm IT, ponieważ te rozwiązania umożliwiają efektywne i szybkie wprowadzanie produktów na rynek. Narzędzia do testowania oprogramowania, oferują zautomatyzowanie procesów testowych, co zwiększa dokładność i skraca czas potrzebny na weryfikację jakości aplikacji, a także redukuje koszty związane z błędami w późniejszych etapach rozwoju. Inwestycja w te systemy przyczynia się do poprawy efektywności pracy, jakości oprogramowania oraz zadowolenia klientów.
6. koszt leasingu pojazdu
Koszt związany z leasingiem umożliwia Wnioskodawcy sprawny transport, czy to do Klienta w celu konsultacji dotyczących tworzonego oprogramowania, czy to do specjalistycznego sklepu w celu nabycia potrzebnych urządzeń programistycznych.
Podkreślić należy, iż leasing i użytkowanie samochodu jest wprost związane z wytworzeniem oprogramowania.
7. koszt materiałów edukacyjnych
Wnioskodawca stale zmierza do poszerzenia swojej wiedzy i rozwijania umiejętności, stąd też niezbędnym zakupem w ramach prowadzonej przez niego działalności są różnego rodzaju książki-podręczniki z branży IT lub innej wiedzy powiązanej z jego działalnością.
8. koszt kursów i szkoleń
Oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Dla jego finalnego rezultatu decydujące znaczenie mają przede wszystkim posiadane przez niego znajomość języka angielskiego, informacje specjalne i wiedza specjalistyczna. W tym celu, Wnioskodawca ustawicznie pogłębia swój zasób wiedzy przez szkolenia i wcześniej wskazaną literaturę branżową (vide: pkt 6).
Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że pozyskanie tego rodzaju informacji nie zawsze jest możliwe za pomocą źródeł bezpłatnych (biblioteki, źródła internetowe), gdyż poziom specjalizacji wymagany przez literaturę przedmiotu i tempo jej zmian sprawia, że zasadne jest korzystanie jedynie z najnowszych, profesjonalnych publikacji i szkoleń. Wnioskodawca wskazał we wniosku, że w ramach świadczonych usług wytwarza coraz to nowe produkty spełniające nowe funkcje oraz często wymagające zastosowania metod i/lub narzędzi, których jeszcze nie miał sposobności stosować. W celu zdobycia niezbędnej wiedzy na temat nowych narzędzi i technologii kupuje On literaturę specjalistyczną i uczestnictwo w branżowych szkoleniach.
9. koszty konferencji branżowych, dojazdów na szkolenia i konferencje, delegacje w siedzibie kontrahentów
Koszty konferencji branżowych, dojazdów na szkolenia oraz delegacji w siedzibach kontrahentów stanowią istotny element wydatków w firmach z sektora IT, wpływając na rozwój kompetencji pracowników oraz budowanie relacji z klientami i partnerami biznesowymi. Udział w konferencjach branżowych umożliwia zdobycie wiedzy na temat najnowszych trendów, technologii i innowacji, a także nawiązywanie kontaktów, które mogą przyczynić się do rozwoju firmy. Koszty dojazdów na szkolenia oraz konferencje obejmują zarówno koszty paliwa, bilety transportowe, jak i wydatki na noclegi oraz wyżywienie, co może znacznie wpłynąć na budżet, zwłaszcza przy większej liczbie pracowników uczestniczących w wydarzeniach. Delegacje w siedzibach kontrahentów są niezbędne do budowania i utrzymania relacji biznesowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak transport, zakwaterowanie i diety.
Inwestycja w te działania przyczynia się do wzrostu poziomu wiedzy, efektywności współpracy oraz poprawy relacji z klientami, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu firmy.
X.Ewidencja
W pierwszej kolejności, w prowadzonej ewidencji pozaksięgowej Wnioskodawca dokonuje wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa IP Box).
Wyodrębnionymi Prawami IP Box będą majątkowe prawa autorskie do Oprogramowania.
Wnioskodawca będzie ponosił szereg kosztów bezpośrednio w następujący sposób funkcjonalnie związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania, które zostały opisane powyżej.
Różnica pomiędzy ustalonymi w powyższy sposób Przychodami IP Box oraz Kosztami IP Box stanowić będzie dochód z Praw IP Box (Dochód IP Box).
Pozostały dochód osiągany przez Wnioskodawcę podlegał będzie opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych. Poprzez pozostały dochód Wnioskodawca rozumie zarówno spotkania poimplementacyjne jak i konsultacje niezwiązane z tworzeniem lub rozwijaniem programów komputerowych. Wynagrodzenie za świadczenie usług jest bowiem łączną zapłatą za usługi programistyczne.
Wnioskodawca wyodrębnia przeniesione w danym miesiącu prawa majątkowe do stworzonego Oprogramowania na podstawie prowadzonych ewidencji i zapisek.
Wnioskodawca dokłada wszelkich starań, aby jego działalność była prowadzona w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Wszystkie działania są szczegółowo dokumentowane, a ewidencja prowadzona jest zgodnie z wymogami ustawy o PIT.
Wnioskodawca pragnie skorzystać z ulgi IP Box w sposób prawidłowy i transparentny, mając na uwadze zarówno własne interesy, jak i obowiązki wobec organów podatkowych.
Jak zostało już wspomniane, Wnioskodawca wyodrębnia w prowadzonej odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, Prawa IP Box (prawa autorskie do Oprogramowania), spełniając tym samym wymóg wynikający z art. 30cb ustawy o PIT. W przedmiotowej ewidencji dokonuje on wyodrębnienia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Dokonuje również wyodrębnienia kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT przypadające na każde prawo własności intelektualnej. Rozwiązanie ewidencyjne umożliwia ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco.
Ponadto w piśmie z 18 grudnia 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowano opis sprawy w następujący sposób:
1) w odniesieniu do Pani działalności, w ramach której tworzy/będzie Pani tworzyć i rozwija/będzie Pani rozwijać „Oprogramowania" proszę wyjaśnić:
a) jakimi zasobami wiedzy dysponuje/będzie Pani dysponować przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania"?
Odpowiedź:
Przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania” Wnioskodawca dysponuje następującymi zasobami wiedzy, które są niezbędne do efektywnego tworzenia i rozwijania projektów informatycznych:
Metodologie zarządzania projektami IT
Wnioskodawca stosuje metodologię (…), które umożliwiają elastyczne i iteracyjne zarządzanie procesem tworzenia oprogramowania. Dzięki temu Wnioskodawca jest w stanie efektywnie planować, organizować oraz dostosowywać prace projektowe do zmieniających się potrzeb i wymagań.
Technika (…)
Wnioskodawca wykorzystuje technikę (…)w procesie projektowania nowych komponentów systemu, co wspiera generowanie innowacyjnych pomysłów oraz tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkowników końcowych.
Wiedza technologiczna i programistyczna
Wnioskodawca dysponuje wiedzą z zakresu różnych języków programowania, co pozwala na tworzenie nowoczesnych, skalowalnych i wydajnych aplikacji.
W szczególności Wnioskodawca korzysta z technologii:
1)(…).
Tworzenie wymagań projektowych
Podczas definiowania wymagań projektowych Wnioskodawca kieruje się możliwościami technologii, w których implementowany jest system. Pozwala to na optymalne wykorzystanie dostępnych narzędzi oraz zapewnia efektywną realizację projektów programistycznych.
Dzięki powyższym zasobom wiedzy Wnioskodawca jest w stanie efektywnie planować, projektować i realizować proces tworzenia oprogramowania zgodnie z najwyższymi standardami branży IT.
b) jaki rodzaj wiedzy i umiejętności wykorzystuje/będzie Pani wykorzystywać i rozwija/będzie Pani rozwijać w ramach tej działalności?
Przy użyciu jakich „innowacyjnych technologii” powstają/będą powstawać poszczególne innowacyjne rozwiązania, jakie nowe zastosowania i usprawnienia odróżniają tworzone oprogramowania od już istniejących?
Odpowiedź:
Wnioskodawca łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną, w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Wnioskodawca wykorzystywał technologie i języki programowania takie jak: (…), które pozwalają na tworzenie nowoczesnych, skalowalnych i wydajnych aplikacji.
Oprogramowanie, które stworzył Wnioskodawca, nie istniało dotychczas w działalności Zleceniodawcy, stąd jest to innowacyjne w obrębie działalności swojego Zleceniodawcy. Wykorzystane technologie umożliwiają opracowanie rozwiązań, które są dostosowane do specyficznych potrzeb rynku oraz użytkowników końcowych. Dzięki tym technologiom, Wnioskodawca był w stanie opracować oprogramowanie, które nie tylko zwiększa efektywność procesów w ramach działalności Zleceniodawcy, ale również wprowadza nowe, innowacyjne funkcje i usprawnienia, które wcześniej nie były dostępne w jego działalności.
Wszystkie technologie zostały szczegółowo opisane w odpowiedzi pkt a) powyżej.
c) na jakich rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych, czy programistycznych oparte są/będą te produkty, usługi, procesy?
Odpowiedź:
Produkty, usługi oraz procesy tworzone przez Wnioskodawcę oparte są na zaawansowanych rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych i programistycznych, które obejmują następujące elementy:
Metodologie zwinne (…)
Wnioskodawca stosuje podejście (…), które umożliwiają elastyczne zarządzanie procesem tworzenia oprogramowania oraz szybkie dostosowywanie się do zmieniających się wymagań. Te metodologie pozwalają na efektywne zarządzanie zespołami projektowymi oraz dostarczanie wartościowych produktów w krótkich cyklach iteracyjnych.
Technika (…)
Jest to podejście do projektowania produktów i usług, które koncentruje się na zrozumieniu potrzeb użytkowników i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Dzięki (…)Wnioskodawca skutecznie identyfikuje kluczowe wymagania oraz wyzwania, co pozwala na opracowanie bardziej użytecznych i funkcjonalnych produktów.
Języki programowania i technologie
Produkty i usługi Wnioskodawcy oparte są na nowoczesnych technologiach programistycznych, takich jak.
1)(…).
Infrastruktura IT i rozwiązania chmurowe
Wnioskodawca wykorzystuje technologie chmurowe, które zapewniają elastyczność, skalowalność i oszczędności w zarządzaniu zasobami IT. Wykorzystanie infrastruktury chmurowej pozwala na łatwe skalowanie aplikacji oraz integrację z innymi systemami, co zapewnia ich większą wydajność i dostępność.
Zabezpieczenia i cyberbezpieczeństwo
Produkty i usługi Wnioskodawcy uwzględniają nowoczesne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, co zapewnia ochronę danych użytkowników oraz bezpieczeństwo operacyjne. Zastosowanie zaawansowanych technologii zabezpieczeń, w tym szyfrowania danych i autoryzacji, umożliwia tworzenie niezawodnych i bezpiecznych rozwiązań informatycznych Podsumowując, rozwiązania, na których opierają się produkty, usługi i procesy Wnioskodawcy, stanowią nowoczesne połączenie zaawansowanej wiedzy technicznej, innowacyjnych technologii oraz sprawdzonych metodologii programistycznych, co pozwala na tworzenie wysokoefektywnych i bezpiecznych aplikacji i usług.
d) co jest/będzie efektem Pani działań, tj. jakie nowe zastosowanie powstało przy realizacji opisanego projektu?
Odpowiedź:
Efektem działań Wnioskodawcy, w szczególności w ramach opisanych projektów, jest stworzenie nowatorskich i unikalnych rozwiązań programistycznych, które wprowadziły nowe zastosowanie technologiczne w branży. Oprogramowanie opracowane przez Wnioskodawcę w ramach tych projektów jest w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, a jego innowacyjność polega na tym, że wcześniej nie istniały na rynku rozwiązania tego rodzaju, które skutecznie adresowałyby specyficzne potrzeby w obszarach (…)
Zastosowanie nowoczesnych technologii takich jak (…)oraz integracja z systemami GIS stanowi kluczowy element innowacyjności tych produktów. Oprogramowanie to jest wynikiem indywidualnych prac badawczo-rozwojowych, które pozwalają na stworzenie zupełnie nowych zastosowań technologicznych i biznesowych.
2) w czym przejawia/będzie przejawiać się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowań”, których dotyczy wniosek? Należy wyjaśnić jakie konkretne działania podejmuje/będzie Pani podejmowała w celu opracowania nowego/rozwijanego „Oprogramowania”, a w szczególności:
a) jakie konkretne działania zmierzające do usprawnienia wytworzonego już wcześniej w praktyce gospodarczej „Oprogramowania” zostały/zostaną podjęte w celu realizacji zlecanych zadań?
Odpowiedź:
Twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek przejawia się w wytworzeniu przez Wnioskodawcę programów komputerowych o cechach, funkcjonalnościach i specyfikacji niewystępujących wcześniej w praktyce gospodarczej. Wnioskodawca podkreśla, że każde zadanie lub problem w zakresie tworzenia oprogramowania można rozwiązać na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu wielu dostępnych narzędzi. Wybór, dostosowanie oraz ulepszenie już istniejących rozwiązań zależy tylko i wyłącznie od jego wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Wnioskodawca wybiera bowiem rodzaj i sposób analizowania danych celem możliwości zastosowania ich do nowych lub ulepszonych programów/oprogramowań i przygotowuje do nich analizę. Wnioskodawca wskazuje, że wykonywane czynności nie są projektami powtarzalnymi - każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz ma dotyczyć innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. Wnioskodawca w swojej działalności zawsze stara się dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w działalności Wnioskodawcy.
W celu realizacji projektów, w ramach których Wnioskodawca tworzy i ulepsza oprogramowanie, Wnioskodawca podejmuje szereg działań zmierzających do usprawnienia istniejącego już wcześniej oprogramowania, począwszy od ustalenia wymagań podmiotu zlecającego i sformułowania w związku z tym problemu rozwojowego, przez analizę funkcjonowania dotychczasowego programu, wykorzystanie posiadanej przez Wnioskodawcę wiedzy w celu wymyślenia i zaproponowania innego, bardziej nowoczesnego rozwiązania, które zmieniłoby na lepsze motorykę programu i niosłoby za sobą dodatkowe, nowe funkcjonalności, które uczyniłyby działanie programu bardziej atrakcyjnym dla użytkownika, aż po stworzenie kodu źródłowego i wynikowego nadpisanego fragmentu oprogramowania, który sam w sobie stanowił samodzielny program komputerowy podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca podejmuje następujące działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania opisanego we wniosku:
1) projektowanie nowszej bardziej niezawodnej architektury oprogramowania,
2) implementację (tworzenie) oprogramowania,
3) testowanie oprogramowania,
4) konieczność projektowania odpowiednich algorytmów,
5) automatyzację wdrożeń.
b) w oparciu o jakie technologie zostało wytworzone/rozwinięte przez Panią „Oprogramowanie”? jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pani praktyce gospodarczej zastosowano?
Odpowiedź:
Technologie wykorzystane w procesie tworzenia i rozwijania Oprogramowania:
Języki programowania i frameworki
1)(…).
Metodologie zarządzania projektami IT
(…) - umożliwiają elastyczne i iteracyjne zarządzanie procesem tworzenia oprogramowania.
Techniki projektowe
(…)- wspierający generowanie innowacyjnych pomysłów i tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkowników końcowych.
(…).
c) co powoduje, iż wytworzone nowe „Oprogramowanie” różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani? Na czym polega oryginalność tego „Oprogramowania”?
Odpowiedź:
Wytworzone nowe „Oprogramowanie” różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy, ponieważ zawiera element zmiany lub ulepszenia niewystępujący wcześniej. Oryginalność programu komputerowego polega na dobieraniu i szybkiej implementacji nowych technologii w budowanych programach komputerowych w taki sposób, by połączone stanowiły wyraźną przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami funkcjonującymi na rynku.
3) czy ponosi/będzie ponosić Pani odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca)?
Odpowiedź:
(…) Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność w stosunku do osób trzecich.
(…).
Wnioskodawcy wynegocjował wyłączenie odpowiedzialności w stosunku do osób trzecich. W pozostałym zakresie Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na własne ryzyko, podlega on również odpowiedzialności kontraktowej wskazanej w art. 471 i następnych kc.
4) kosztów zakupu jakiego konkretnego wyposażenia biura dotyczy Pani wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego (bez zwrotów „np.”, „i inne”, „takie jak” itp.), wszystkich wydatków zaliczanych przez Panią do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź:
Meble i wyposażenie – biurko, krzesła, regały, szafki, stół, fotele, kontenery biurowe, szafy na dokumenty, witryny.
Wyposażenie – oświetlenie, rolety, zasłony, moskitiery.
Organizacja przestrzeni – organizery, segregatory, flipchart, kosze na śmieci, półki, tablice magnetyczne, suchościeralne, tablice korkowe, pojemniki na wizytówki.
Materiały biurowe – papier ksero, tusze do drukarki, notatniki, planery, kalendarze, przybory do pisania (długopisy, ołówki, markery, pióra), zakreślacze, dziurkacz, zszywacz, spinacze, teczki, skoroszyty, taśmy klejące, karteczki samoprzylepne, segregatory na dokumenty, organizery na biurko.
Sprzęt AGD – czajnik, kuchenka mikrofalowa, oczyszczacz powietrza.
Bezpieczeństwo – gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, czujnik dymu.
Ergonomia – podnóżki, podkładki pod nadgarstki, ergonomiczne podstawki pod monitory.
5) kosztów zakupu jakiego konkretnego sprzętu komputerowego dotyczy Pani wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego (bez zwrotów „np.”, „i inne”, „takie jak” itp.), wszystkich wydatków zaliczanych przez Panią do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź:
Komputery i urządzenia mobilne – komputer stacjonarny, laptop, tablet, urządzenia testowe (telefon i smartwatch do testów integracyjnych).
Akcesoria peryferyjne – monitory, klawiatura, mysz komputerowa, touchpad zewnętrzny, ergonomiczne podstawki pod monitory i laptopy.
Sieć i łączność – router, zasilacze, przedłużacze, UPS (zasilacz awaryjny), repeater Wi-Fi, kable Ethernet.
Przechowywanie i dane – pendrive, dyski twarde (zewnętrzne i SSD), karty pamięci, czytnik kart.
Multimedia – kamera internetowa, słuchawki, mikrofon, głośniki, stacja dokująca, systemy wideokonferencyjne, projektor multimedialny, ekran projekcyjny.
Urządzenia wielofunkcyjne – drukarka, skaner, urządzenie wielofunkcyjne, niszczarka dokumentów.
Specjalistyczne sprzęty – tablety graficzne, kalibratory monitorów.
6) jakich konkretnych kosztów wynajmu biura dotyczy Pani wniosek? Proszę o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego (bez zwrotów „np.”, „i inne”, „takie jak” itp.), wszystkich wydatków zaliczanych przez Panią do tej kategorii wydatków.
Odpowiedź:
Podstawowe opłaty – opłata za wynajem powierzchni biurowej, zaliczki na media (energia elektryczna, woda, kanalizacja, ogrzewanie, wywóz śmieci).
Media i łączność – abonament internet, utrzymanie numeru telefonu, usługi chmurowe, licencje na oprogramowania.
Eksploatacja i utrzymanie – zarządzanie nieruchomością, konserwacja, naprawy bieżące, ubezpieczenie biura.
Wyposażenie sanitarno-higieniczne – środki czystości (mydło, płyny dezynfekujące, ręczniki papierowe, papier toaletowy), worki na śmieci, gąbki, kostki do zmywarki, odświeżacze powietrza, miotła, mop, odkurzacz, rękawiczki jednorazowe.
Koszty adaptacji – gipsowanie, malowanie, tapetowanie, wymiana podłóg, oświetlenie.
7) w treści wniosku w pkt 7 dotyczącym kosztów materiałów edukacyjnych wskazała Pani: Wnioskodawca stale zmierza do poszerzenia swojej wiedzy i rozwijania umiejętności, stąd też niezbędnym zakupem w ramach prowadzonej przez niego działalności są różnego rodzaju książki-podręczniki z branży IT lub innej wiedzy powiązanej z jego działalnością. Proszę o wskazanie, jaka inna wiedza powiązana z Pani działalnością przyczyniają się do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej? (podkreślenie organu)
Odpowiedź:
Wiedza powiązana z moją działalnością, którą uznaje za niezbędną do wytwarzania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jest ściśle związana z branżą IT, ponieważ bezpośrednio wspiera proces tworzenia, rozwijania i zabezpieczania oprogramowania. Uzasadnienie dla poszczególnych obszarów wiedzy przedstawia się następująco:
Architektura systemów i projektowanie oprogramowania
Projektowanie systemów IT i budowanie architektury aplikacji to kluczowe elementy procesu tworzenia oprogramowania. Wiedza ta umożliwia tworzenie funkcjonalnych, skalowalnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Algorytmy i struktury danych
Algorytmy i struktury danych stanowią podstawę rozwiązywania problemów informatycznych, optymalizacji procesów i zwiększania wydajności oprogramowania, co jest centralnym elementem każdego projektu IT.
Bazy danych i zarządzanie danymi
Przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi to nieodzowna część pracy w branży IT. Dzięki tej wiedzy możliwe jest tworzenie systemów informatycznych, których struktury danych mogą podlegać ochronie prawnej.
Programowanie w różnych językach
Tworzenie kodu w różnych językach programowania jest podstawową umiejętnością w IT Pozwala to na rozwijanie aplikacji, systemów oraz innowacyjnych funkcji, które mogą być przedmiotem ochrony praw własności intelektualnej.
Testowanie i zapewnienie jakości oprogramowania
Proces testowania oprogramowania oraz zapewnienia jego jakości jest niezbędny do stworzenia stabilnych i niezawodnych systemów IT, co wpływa na wartość i funkcjonalność tworzonego oprogramowania.
Cyberbezpieczeństwo
Tworzenie bezpiecznych systemów wymaga wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dzięki tej wiedzy oprogramowanie może spełniać najwyższe standardy ochrony danych, co stanowi jego istotną wartość intelektualną.
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
Technologie związane z Al oraz uczeniem maszynowym umożliwiają tworzenie zaawansowanych rozwiązań IT. Ich implementacja prowadzi do innowacji, które mogą być chronione jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Podsumowując, wszystkie wymienione obszary wiedzy są bezpośrednio związane z branżą IT i wspierają proces projektowania, tworzenia oraz rozwijania oprogramowania, które może być objęte ochroną prawną jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
8) w treści wniosku w pkt 9 dotyczącym kosztów konferencji branżowych, dojazdów na szkolenia i konferencje, delegacji w siedzibie kontrahentów wskazała Pani: „(...) Delegacje w siedzibach kontrahentów są niezbędne do budowania i utrzymania relacji biznesowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak transport, zakwaterowanie i diety”. Proszę o wskazanie w jaki sposób delegacje w siedzibie kontrahentów przyczyniają się do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej?
Odpowiedź:
Delegacje w siedzibach kontrahentów przyczyniają się do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (PWI) poprzez bezpośrednie wsparcie procesu tworzenia, rozwijania oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Wizyty w siedzibach kontrahentów pozwalają na:
Bezpośrednią współpracę i wymianę wiedzy
Spotkania z kontrahentami umożliwiają szczegółowe omawianie projektów, analizę specyficznych potrzeb biznesowych oraz wspólne wypracowywanie rozwiązań, które mogą prowadzić do powstania nowych, kwalifikowanych PWI.
Personalizację rozwiązań i rozwój produktów
Bezpośredni kontakt pozwala lepiej dostosować tworzone rozwiązania do wymagań rynkowych i kontrahentów, co może skutkować opracowaniem nowych technologii, procesów lub produktów podlegających ochronie prawnej.
Zarządzanie procesem badawczo-rozwojowym
Udział w spotkaniach na miejscu pozwala skutecznie zarządzać procesem B+R, monitorować postęp prac oraz podejmować kluczowe decyzje dotyczące rozwoju produktów i usług, co jest istotnym elementem wytwarzania kwalifikowanego PWI.
Budowanie długoterminowych relacji biznesowych
Relacje te sprzyjają długoterminowym projektom badawczo-rozwojowym, które mogą prowadzić do powstania innowacyjnych rozwiązań i zgłoszeń patentowych.
Podsumowując, delegacje do siedzib kontrahentów stanowią istotny element procesu tworzenia PWI, umożliwiając efektywną współpracę, wymianę know-how oraz podejmowanie decyzji wpływających na innowacyjność i wartość projektów.
9) Należy opisać w jaki sposób znajomość języka angielskiego przekłada się na tworzenie oprogramowania?
Odpowiedź:
Znajomość języka angielskiego jest kluczowa dla procesu tworzenia oprogramowania z kilku powodów:
Język programowania
Większość języków programowania (…) opiera się na komendach, strukturach i bibliotekach w języku angielskim. Zrozumienie dokumentacji technicznej i poprawne stosowanie składni jest możliwe tylko przy odpowiedniej znajomości angielskiego.
Dokumentacja techniczna i zasoby edukacyjne
Najbardziej aktualne i kompleksowe materiały, kursy oraz dokumentacja techniczna są dostępne głównie w języku angielskim. Pozwala to programistom na efektywne korzystanie z globalnych zasobów wiedzy i ciągłe doskonalenie umiejętności.
Komunikacja w zespołach międzynarodowych
Projekty programistyczne często realizowane są w zespołach o międzynarodowym składzie. Angielski jest językiem komunikacji, co umożliwia efektywną współpracę, prowadzenie spotkań oraz rozwiązywanie problemów projektowych.
Publikacje i badania naukowe
Tworzenie oprogramowania może obejmować innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe. Dostęp do międzynarodowych publikacji, raportów i badań naukowych w języku angielskim jest niezbędny do śledzenia najnowszych trendów i stosowania nowatorskich rozwiązań.
Współpraca z klientami i użytkownikami końcowymi
Tworzenie oprogramowania często wiąże się z obsługą klientów z różnych krajów, co wymaga znajomości angielskiego w celu przygotowania dokumentacji użytkowej, ofert handlowych i wsparcia technicznego.
Podsumowując, znajomość języka angielskiego jest nieodzowna w procesie tworzenia oprogramowania, wspierając zarówno aspekt techniczny, jak i organizacyjny, co bezpośrednio wpływa na jakość i innowacyjność powstającego oprogramowania.
10) w jaki sposób, według jakich kryteriów przyporządkowuje/będzie Pani przyporządkowywać poszczególne wydatki z Pani czwartego pytania do działań obejmujących tworzenie i rozwijanie „Oprogramowania"? Czy zawsze zalicza Pani do wskaźnika nexus wszystkie wydatki, jakie przypisuje Pani do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego „Oprogramowania”? Czy stosuje/będzie stosować Pani inne zasady przyporządkowania wydatków do wskaźników nexus (jeśli tak, proszę wyjaśnić te zasady)?
Odpowiedź:
Zdaniem Wnioskodawcy, ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca będzie miał prawo do uwzględniania wszystkich kosztów, opisanych w niniejszym wniosku wskaźnika odrębnie na każde Prawo IP BOX.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 uPIT, wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus.
Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźników, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w prowadzonych księgach - tu podatkowych. Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, pozwala nadto wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Z uwagi na to, że Wnioskodawca spełnia te wszystkie przesłanki, ma prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.
Pytania
- Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę, rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Wnioskodawcę w ramach zawartej umowy ze Zleceniodawcą, polegające na tworzeniu Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
- Czy Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do Oprogramowania wskazane w niniejszym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
- Czy Dochód IP Box osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) z tytułu tworzenia i rozwijania Oprogramowania wskazanych we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?
- Czy ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania kosztów opisanych w niniejszym wniosku w punkcie X (Koszty IP Box) wskaźnika Nexus?
Pani stanowisko w sprawie
1. Czy opisane prace wykonywane przez Wnioskodawcę, rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Wnioskodawcę w ramach zawartej umowy ze Zleceniodawcą, polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Wnioskodawca uważa, że opisane prace wykonywane przez niego rozumiane jako całość działalności realizowanej w ramach umowy ze Zleceniodawcą polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach ustawy o PIT.
Stosownie do treści art. 5a pkt 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca jest dostawcą usług programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez klientów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności.
Prace badawczo-rozwojowe są realizowane w sposób ciągły i systematyczny. W celu realizacji prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki i technologii.
Należy przy tym podkreślić, iż opisane w stanie faktycznym podejmowane prace zmierzające do stworzenia Oprogramowania nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy przed którymi stawiany jest Wnioskodawca wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności.
2. Czy Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do Oprogramowania wskazane w niniejszym wniosku, będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT?
Zdaniem Wnioskodawcy, Prawa IP Box, tj. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, wskazane w niniejszym wniosku będące efektem tworzenia lub rozwijania programów komputerowych, spełniają definicję kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT.
Za takie ustawodawca w art. 30ca ust. 1 uPIT traktuje m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest jego ochrona prawna na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest UE, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. W przedmiotowym wniosku, Wnioskodawca wskazał, że przejaw jego działań prowadzonych w ramach działalności gospodarczej stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Jego praca spełnia bowiem definicje prac rozwojowych zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.), Wnioskodawca wskazuje, że w ramach działalności m.in. „tworzy” i „rozwija” oprogramowanie, co ustawodawca wymaga, aby uznać je za prace rozwojowe.
Prawa autorskie realizowane przez Wnioskodawcę, są programami komputerowymi, podlegającymi osobnej ochronie, o której mowa w art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi MF do IP BOX (pkt 80), program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu.
Stwierdzono ponadto, że pojęcie to należy traktować szeroko. Wnioskodawca w takim przypadku wytwarza program komputerowy. Nadto jak zostało wyżej podkreślone, podlega ono ochronie prawnej.
3. Czy Dochód IP Box osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do Oprogramowania) z tytułu tworzenia i rozwijania Oprogramowania wskazanych we wniosku podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%?
Zdaniem Wnioskodawcy, Dochód osiągany z przeniesienia Praw IP Box (autorskich praw majątkowych do programów komputerowych) z tytułu tworzenia i rozwijania programów komputerowych wskazanych we wniosku będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu i rozwoju programów komputerowych na zlecenie. Wnioskodawca przenosi prawa autorskie do programów wytworzonych we własnej działalności gospodarczej w ramach sprzedaży tych praw.
Wnioskodawca ponosi koszty, które mogą być uznane za bezpośrednie bowiem są związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania. Wobec czego Wnioskodawca jest w stanie ustalić wskaźnik Nexus dla tworzonych IP.
Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności oraz nie działa pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę.
Zarówno tworzone jak i rozwijane (zaimplementowane funkcjonalności, jak i ich kod źródłowy) programy komputerowe są chronione przez art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z art. 30ca ust. 2, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego. Warunkiem jest, że podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw. W odesłaniu do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509) w art. 1 ustawodawca wskazuje, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego są utwory m.in. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o PIT podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję, która umożliwia wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w prowadzonych księgach - tu podatkowych.
Prowadzenie ewidencji pozaksięgowej w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej nadto wyodrębnić koszty przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Z uwagi na to, że Wnioskodawca spełnia te wszystkie przesłanki, ma prawo do opodatkowania dochodu z kwalifikowanych praw autorskich w stawce 5%.
4. Czy ustalając wskaźnik Nexus, Wnioskodawca ma prawo do uwzględniania kosztów opisanych w niniejszym wniosku w punkcie IV (Koszty IP Box) wskaźnika Nexus?
Zdaniem Wnioskodawcy, ustalając wskaźnik nexus, Wnioskodawca będzie miał prawo do uwzględniania wszystkich kosztów, opisanych w niniejszym wniosku wskaźnika odrębnie na każde Prawo IP BOX.
Ustawodawca w art. 30ca ust. 4 uPIT, wskazuje, że podatnik chcący skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, zobowiązany jest obliczyć tzw. wskaźnik nexus. Jedną ze składowych mających zastosowanie w przedmiotowym wskaźników, są koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Zastrzeżono przy tym, że nie wszystkie koszty uznać można za kwalifikowane. Nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wartość odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Ustawodawca posłużył się tu katalogiem otwartym takich kosztów. Jednak, wykładnia tego przepisu powinna prowadzić do uznania, że mowa tu o tzw. kosztach pasywnych i to w części finansowej oraz takich, które dotyczą miejsca powstawania prawa własności intelektualnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:
jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 tejże ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
b) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
c) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W związku z tym, że przepisy dotyczące IP Box odnoszą się do działalności badawczo-rozwojowej, należy także przytoczyć definicje, które wynikają w tym zakresie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1571 ze zm.).
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 tej ustawy:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność polegającą na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania od lipca 2018 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pani w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”). Pod pojęciem Oprogramowania i/lub „programu komputerowego” należy rozumieć programy w jakiejkolwiek formie, w tym aplikacje, oprogramowania, produkty, utwory, w tym programy zintegrowane ze sprzętem komputerowym. Oprogramowania wytwarzane przez Panią to:
(…)
Wskazała Pani również, że w każdym przypadku, zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku modyfikowania/rozwijania utworów – efekty Pana prac były/są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Autorskie prawa majątkowe były są i będą przenoszone na Kontrahentów na podstawie postanowień pisemnej umowy zawartej pomiędzy Panią a Kontrahentem. Sposób „przeniesienia” każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następował/następuje/będzie następował zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Panią prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Panią efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Jak wynika z wniosku, projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pani nowe lub ulepszone produkty (Oprogramowanie), które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani i Zleceniodawcy. Efekty Pani pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/ulepszania), nazywane w przedmiotowym wniosku „Oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.: zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej. Oferowane przez Panią produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter i nie są wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług. Należy podkreślić, że nie są one efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny. Wytwarzane i rozwijane przez Panią oprogramowanie, stanowi przejaw Pani działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej); twórczy charakter tej działalności polega na tym, że tworzy Pani rozwiązania będące wynikiem jego indywidualnych pomysłów, dopasowane do potrzeb klienta i nie występujące dotychczas w jego praktyce gospodarczej. Podkreślenia wymaga, że nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów. Twórczy charakter tej działalności polega na tym, że każdorazowo rozwiązania tworzone przez Panią są wynikiem autorskich pomysłów, opierają się na wieloletnim doświadczeniu, Pani praktyce i wiedzy, jak również stanowią nowe, nieistniejące do tej pory rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb Pani klientów. Analizuje Pani dane i tworzy z nich zaawansowane modele i struktury oraz opracowuje i implementuje wymyślone przez siebie algorytmy pozwalające na dokonanie określonych obliczeń oraz automatyzację procesów.
W uzupełnieniu doprecyzowała Pani, że twórczy charakter twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „Oprogramowania”, którego dotyczy wniosek przejawia się w wytworzeniu przez Panią programów komputerowych o cechach, funkcjonalnościach i specyfikacji niewystępujących wcześniej w praktyce gospodarczej. Podkreśliła Pani, że każde zadanie lub problem w zakresie tworzenia oprogramowania można rozwiązać na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu wielu dostępnych narzędzi. Wybór, dostosowanie oraz ulepszenie już istniejących rozwiązań zależy tylko i wyłącznie od Pani wiedzy, doświadczenia oraz wyobraźni. Wybiera Pani bowiem rodzaj i sposób analizowania danych celem możliwości zastosowania ich do nowych lub ulepszonych programów/oprogramowań i przygotowuje do nich analizę. Wskazuje Pani, że wykonywane czynności nie są projektami powtarzalnymi - każdy nowy program komputerowy wymaga indywidualnego podejścia, tj. w szczególności odpowiedniego zasobu wiedzy i znajomości technologii oraz ma dotyczyć innego środowiska programowego, sprzętowego lub biznesowego. W swojej działalności zawsze stara się Pani dostarczyć najnowsze rozwiązania w branży, zapoznając się z obecnym stanem techniki w branży IT oraz z aktualnymi zastosowaniami wprowadzonymi w Pani działalności. W celu realizacji projektów, w ramach których tworzy i ulepsza Pani oprogramowanie, podejmuje Pani szereg działań zmierzających do usprawnienia istniejącego już wcześniej oprogramowania, począwszy od ustalenia wymagań podmiotu zlecającego i sformułowania w związku z tym problemu rozwojowego, przez analizę funkcjonowania dotychczasowego programu, wykorzystanie posiadanej przez Panią wiedzy w celu wymyślenia i zaproponowania innego, bardziej nowoczesnego rozwiązania, które zmieniłoby na lepsze motorykę programu i niosłoby za sobą dodatkowe, nowe funkcjonalności, które uczyniłyby działanie programu bardziej atrakcyjnym dla użytkownika, aż po stworzenie kodu źródłowego i wynikowego nadpisanego fragmentu oprogramowania, który sam w sobie stanowił samodzielny program komputerowy podlegający ochronie na mocy przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podejmuje Pani następujące działania zmierzające do usprawnienia oprogramowania opisanego we wniosku: 1) projektowanie nowszej bardziej niezawodnej architektury oprogramowania, 2) implementację (tworzenie) oprogramowania, 3) testowanie oprogramowania, 4) konieczność projektowania odpowiednich algorytmów, 5) automatyzację wdrożeń. Tworzy Pani oprogramowanie w językach i frameworkach takich jak: . (…). Metodologie zarządzania projektami IT to (…) - umożliwiają elastyczne i iteracyjne zarządzanie procesem tworzenia oprogramowania. Techniki projektowe to (…)- wspierający generowanie innowacyjnych pomysłów i tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkowników końcowych. Wytworzone nowe „Oprogramowanie” różni się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani, ponieważ zawiera element zmiany lub ulepszenia niewystępujący wcześniej. Oryginalność programu komputerowego polega na dobieraniu i szybkiej implementacji nowych technologii w budowanych programach komputerowych w taki sposób, by połączone stanowiły wyraźną przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami funkcjonującymi na rynku.
Zatem, prowadzona przez Panią działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego Oprogramowania ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań: planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wskazała Pani, że działalność prowadzona jest przez Panią w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Wszystkie harmonogramy opracowane przez Panią w latach, które obejmuje wniosek zostały zrealizowane. Działania Pani zmierzały do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pani w sposób systematyczny prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Prace programisty obejmują kilka etapów, pierwszym z nich jest etap obejmujący planowanie, analizę i projektowanie oprogramowania, jest to szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego użytkowników programu, zapoznanie się ze specyfiką branży, zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji. Następnie dochodzi do pracy nad wytworzeniem nowej architektury i Oprogramowania – etap ten obejmuje stworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb użytkowników programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania. Kolejnym etapem jest integracja oprogramowania z innymi systemami oraz wsparcie wdrożenia aktualizacji systemu. Tworzy Pani nowe funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Kontrahenta lub użytkownika Oprogramowania, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania, wsparcie Kontrahenta podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania oprogramowania związane z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów. Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia oprogramowania, kończą się pozytywnym wynikiem, którego efektem jest oprogramowanie, napisane w języku programistycznym. Zmierzała Pani do tego, aby podejmowane przez Panią prace, nosiły znamiona działalności badawczo-rozwojowej, dotyczyły zastosowania praktycznie nowych/unikalnych/innowacyjnych, rozwiązań, które cechować będą się zupełną nowością/innowacyjnością w skali prowadzonej działalności gospodarczej, a charakter tych prac stanowił przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Stosuje Pani metodologię zwinnego zarządzania projektami (…), w szczególności podejścia (…), które umożliwiają elastyczne oraz iteracyjne podejście do procesu tworzenia oprogramowania. W zakresie opracowywania nowych komponentów systemu, wykorzystuje Pani technikę (…). Tworząc wymagania projektowe, kieruje się Pani możliwościami technologii, w których implementowany jest system. W zależności od specyfiki poszczególnych projektów, stosuje Pani różnorodne języki programowania, przy czym najczęściej wykorzystuje (…).
Zatem, kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Panią Oprogramowania jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje Pani nowe programy komputerowe, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje on tego w takiej skali. Zasobami wiedzy, które Pani wykorzystuje przy planowaniu projektu są technologie informatyczne, czyli wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez Panią wytworzony. Stosuje Pani metodologię zwinnego zarządzania projektami (…), w szczególności podejścia (…), które umożliwiają elastyczne oraz iteracyjne podejście do procesu tworzenia oprogramowania. W zakresie opracowywania nowych komponentów systemu, wykorzystuje Pani technikę (…). Tworząc wymagania projektowe, kieruje się on możliwościami technologii, w których implementowany jest system. W zależności od specyfiki poszczególnych projektów, stosuje Pani różnorodne języki programowania, przy czym najczęściej wykorzystuje (…). Wskazane technologie pozwalają na realizację nowoczesnych, skalowalnych oraz wydajnych aplikacji.
W uzupełnieniu doprecyzowała Pani, że przed rozpoczęciem realizacji poszczególnego „Oprogramowania” dysponuje Pani następującymi zasobami wiedzy, które są niezbędne do efektywnego tworzenia i rozwijania projektów informatycznych: Stosuje Pan metodologię (…), w szczególności podejścia (…), które umożliwiają elastyczne i iteracyjne zarządzanie procesem tworzenia oprogramowania. Dzięki temu jest Pani w stanie efektywnie planować, organizować oraz dostosowywać prace projektowe do zmieniających się potrzeb i wymagań. Wykorzystuje Pani technikę (…) w procesie projektowania nowych komponentów systemu, co wspiera generowanie innowacyjnych pomysłów oraz tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkowników końcowych. Dysponuje Pani wiedzą z zakresu różnych języków programowania, co pozwala na tworzenie nowoczesnych, skalowalnych i wydajnych aplikacji. W szczególności korzysta Pani z technologii: (…) do budowy rozwiązań biznesowych i aplikacji webowych; (…): do tworzenia interaktywnych aplikacji webowych; PHP: do rozwoju aplikacji internetowych i systemów backendowych; (…) do tworzenia złożonych systemów o wysokiej niezawodności. Podczas definiowania wymagań projektowych kieruje się Pani możliwościami technologii, w których implementowany jest system. Pozwala to na optymalne wykorzystanie dostępnych narzędzi oraz zapewnia efektywną realizację projektów programistycznych. Dzięki powyższym zasobom wiedzy jest Pani w stanie efektywnie planować, projektować i realizować proces tworzenia oprogramowania zgodnie z najwyższymi standardami branży IT. Łączy Pani wiedzę teoretyczną z praktyczną, w szczególności w zakresie pisania skryptów w językach programowania. Oprogramowanie, które Pani stworzyła, nie istniało dotychczas w działalności Zleceniodawcy, stąd jest to innowacyjne w obrębie działalności swojego Zleceniodawcy. Wykorzystane technologie umożliwiają opracowanie rozwiązań, które są dostosowane do specyficznych potrzeb rynku oraz użytkowników końcowych. Dzięki tym technologiom, była Pani w stanie opracować oprogramowanie, które nie tylko zwiększa efektywność procesów w ramach działalności Zleceniodawcy, ale również wprowadza nowe, innowacyjne funkcje i usprawnienia, które wcześniej nie były dostępne w jego działalności. Produkty, usługi oraz procesy tworzone przez Panią oparte są na zaawansowanych rozwiązaniach wiedzowych, technicznych, technologicznych i programistycznych. Stosuje Pani podejście (…), które umożliwiają elastyczne zarządzanie procesem tworzenia oprogramowania oraz szybkie dostosowywanie się do zmieniających się wymagań. Te metodologie pozwalają na efektywne zarządzanie zespołami projektowymi oraz dostarczanie wartościowych produktów w krótkich cyklach iteracyjnych. Technika (…)- jest to podejście do projektowania produktów i usług, które koncentruje się na zrozumieniu potrzeb użytkowników i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Dzięki (…)skutecznie identyfikuje Pani kluczowe wymagania oraz wyzwania, co pozwala na opracowanie bardziej użytecznych i funkcjonalnych produktów. Wykorzystuje Pani technologie chmurowe, które zapewniają elastyczność, skalowalność i oszczędności w zarządzaniu zasobami IT. Wykorzystanie infrastruktury chmurowej pozwala na łatwe skalowanie aplikacji oraz integrację z innymi systemami, co zapewnia ich większą wydajność i dostępność. Pani produkty i usługi uwzględniają nowoczesne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, co zapewnia ochronę danych użytkowników oraz bezpieczeństwo operacyjne. Zastosowanie zaawansowanych technologii zabezpieczeń, w tym szyfrowania danych i autoryzacji, umożliwia tworzenie niezawodnych i bezpiecznych rozwiązań informatycznych.
Zatem, powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pani istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
- badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
- prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
· nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
· łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;
· kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
· wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
·planowaniu produkcji oraz
·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak wskazuje Pani we wniosku, w ramach prowadzonej działalności podejmuje działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. W ramach wspomnianej działalności wykonuje Pani prace programistyczne zlecone przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. W efekcie świadczonych przez Panią usług powstają aplikacje tworzone pod potrzeby indywidualne Kontrahenta (zwane dalej: „Oprogramowaniem”). Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu czynności o charakterze programistycznym popartych Pani wiedzą i umiejętnościami. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Opracowuje Pani nowe lub ulepszone produkty, procesy, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Pani i u Kontrahenta. Przenosi Pani ogół praw autorskich na rzecz Kontrahenta na mocy umowy o świadczenie usług. Przeniesienie praw autorskich na rzecz Kontrahenta jest odpłatne. Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Wiedza, jaką Pani wykorzystuje w procesie tworzenia praw autorskich nie jest wiedzą powszechną, gdyż w procesie tworzenia łączy znajomość języków programowania, baz danych, systemów komputerowych i zagadnień związanych z sieciami komputerowymi i infrastrukturą IT ze szczegółową wiedzą specjalistyczną. Aby tworzyć prawa autorskie musi Pani korzystać nie tylko z posiadanej i rozwijanej wiedzy technicznej dotyczącej procesu wytwarzania oprogramowania, ale również analizować ustawy i przepisy podatkowe, dokumentacje techniczne. Tworzone oprogramowanie wymaga twórczego i innowacyjnego podejścia, gdyż częstokroć samodzielnie analizuje Pani dane i tworzy z nich zaawansowane modele i struktury oraz opracowuje i implementuje wymyślone przez siebie algorytmy pozwalające na dokonanie określonych obliczeń oraz automatyzację procesów. W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pani w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Działalność na rzecz danego Kontrahenta polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez niego nie miały miejsca. W ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej na rzecz danego Kontrahenta opracowuje nowe programy komputerowe, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje Pani tego w takiej skali. Zasobami wiedzy, które Pani wykorzystuje przy planowaniu projektu są technologie informatyczne, czyli jego wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez Panią wytworzony.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia i rozwijania wymienionego Oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Panią ani też całość prowadzonej przez Panią działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, należy stwierdzić, że działalność prowadzona przez Panią polegająca na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8) autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie natomiast z ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4) z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:
- na podstawie umowy o świadczenie usług ze Zleceniodawcą, tworzy Pani oraz rozwija oprogramowanie komputerowe w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- efekty Pani pracy, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i zawsze są oraz będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają/będą podlegały ochronie na podstawie art. 74 tej ustawy;
- przenosi Pani odpłatnie ogół praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy na mocy umowy o świadczenie usług, przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych polach eksploatacji;
- prowadzi Pani odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- w ewidencji pozaksięgowej dokonuje Pani wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej (Prawa IP BOX).
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509 ze zm.).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Mając powyższe na uwadze, tworzone przez Panią autorskie prawo do programu komputerowego (Oprogramowanie) jest/będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego (Oprogramowania) stanowi/będzie stanowić dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym, może/będzie mogła Pani zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, na podstawie przepisów art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2020 oraz za lata późniejsze, o ile zmianie nie ulegnie przedstawiony stan faktyczny.
Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami poniesionymi na prowadzoną bezpośrednio przez Panią działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wyjaśniam, co następuje.
Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
-wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
-dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
-wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.
Przechodząc do Pani wątpliwości dotyczących uznania ponoszonych przez Panią wydatków za koszty konieczne do wyliczenia wskaźnika, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
‒wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
‒kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
‒dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinna Pani również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Reasumując, wydatki ponoszone przez Panią na:
1) ubezpieczenie społeczne ZUS (ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe);
2) doradztwo prawno-podatkowe;
3) usługi księgowe;
4) wyposażenia biura [meble i wyposażenie – biurko, krzesła, regały, szafki, stół, fotele, kontenery biurowe, szafy na dokumenty, witryny; organizacja przestrzeni – organizery, segregatory, flipchart, półki, tablice magnetyczne, suchościeralne, tablice korkowe, pojemniki na wizytówki; materiały biurowe – papier ksero, tusze do drukarki, notatniki, planery, kalendarze, przybory do pisania (długopisy, ołówki, markery, pióra), zakreślacze, dziurkacz, zszywacz, spinacze, teczki, skoroszyty, taśmy klejące, karteczki samoprzylepne, segregatory na dokumenty, organizery na biurko; ergonomia – podnóżki, podkładki pod nadgarstki, ergonomiczne podstawki pod monitory];
5) sprzęt komputerowy [komputery i urządzenia mobilne – komputer stacjonarny, laptop, tablet, urządzenia testowe (telefon i smartwatch do testów integracyjnych); akcesoria peryferyjne – monitory, klawiatura, mysz komputerowa, touchpad zewnętrzny, ergonomiczne podstawki pod monitory i laptopy; sieć i łączność – router, zasilacze, przedłużacze, UPS (zasilacz awaryjny), repeater Wi-Fi, kable Ethernet; przechowywanie i dane – pendrive, dyski twarde (zewnętrzne i SSD), karty pamięci, czytnik kart; multimedia – kamera internetowa, słuchawki, mikrofon, głośniki, stacja dokująca, systemy wideokonferencyjne, projektor multimedialny, ekran projekcyjny; urządzenia wielofunkcyjne – drukarka, skaner, urządzenie wielofunkcyjne, niszczarka dokumentów; specjalistyczne sprzęty – tablety graficzne, kalibratory monitorów];
6) wynajem biura (media i łączność – abonament internet, utrzymanie numeru telefonu, usługi chmurowe, licencje na oprogramowania);
7) subskrypcje systemów wspierających tworzenie i rozwój oprogramowania, narzędzia do testowania oprogramowania;
8) leasing pojazdu;
9) materiały edukacyjne (książki-podręczniki z branży IT lub innej wiedzy powiązanej z jego działalnością - architektura systemów i projektowanie oprogramowania, algorytmy i struktury danych, bazy danych i zarządzanie danymi, programowanie w różnych językach, tworzenie kodu w różnych językach programowania jest podstawową umiejętnością w IT, testowanie i zapewnienie jakości oprogramowania, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe);
10)kursy i szkolenia (znajomość języka angielskiego, informacje specjalne i wiedza specjalistyczna);
11)konferencje branżowe, dojazdy na szkolenia i konferencje, delegacje w siedzibie kontrahentów (koszty paliwa, bilety transportowe, wydatki na noclegi, wyżywienie),
mogą zostać uznane za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, przy zachowaniu właściwej proporcji, o których mowa w lit. „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty prowadzonej bezpośrednio przez Panią działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Zatem, w powyższym zakresie Pani stanowisko uznano za prawidłowe.
Odnosząc się do wydatków poniesionych na:
1) wyposażenie biura (oświetlenie, rolety, zasłony, moskitiery, kosze na śmieci; sprzęt AGD – czajnik, kuchenka mikrofalowa, oczyszczacz powietrza; bezpieczeństwo – gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, czujnik dymu);
2) wynajem biura [podstawowe opłaty – opłata za wynajem powierzchni biurowej, zaliczki na media (energia elektryczna, woda, kanalizacja, ogrzewanie, wywóz śmieci); eksploatacja i utrzymanie – zarządzanie nieruchomością, konserwacja, naprawy bieżące, ubezpieczenie biura; wyposażenie sanitarno-higieniczne – środki czystości (mydło, płyny dezynfekujące, ręczniki papierowe, papier toaletowy), worki na śmieci, gąbki, kostki do zmywarki, odświeżacze powietrza, miotła, mop, odkurzacz, rękawiczki jednorazowe; koszty adaptacji – gipsowanie, malowanie, tapetowanie, wymiana podłóg, oświetlenie]
– biorąc pod uwagę treść art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków tych nie można uznać za koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Przepis ten literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Wskazać ponownie należy, że zgodnie z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Powyższy przepis wskazuje na nieadekwatność kosztów związanych np. z nieruchomością. Koszty takie nie są bowiem bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej co nie zmienia faktu, że pośrednio taka relacja istnieje. Powyższe wyliczenie stanowi katalog otwarty, nieograniczony do wyliczenia w nim zawartego.
Ww. wydatki wprawdzie mogą przyczynić się do zapewnienia oraz odpowiedniego przygotowania miejsca pracy, to jednakże kierując się treścią art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków tych nie można uznać za koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Nie można bowiem racjonalnie stwierdzić, że ww. wydatki są wprost związane z wytworzeniem oprogramowania. Z opisanych w sprawie okoliczności nie wynika, aby koszty te pozostawały w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, w konsekwencji z wytworzeniem konkretnego kwalifikowanego IP. Dlatego też nie mogą zawierać się we wskaźniku nexus. Bez poniesienia ww. wydatków wytworzenie kwalifikowanego IP również byłoby możliwe.
Skoro charakter ww. wydatków wskazuje na brak bezpośredniego związku z wytworzeniem IP, nie mogą stanowić kosztów, o których mowa w literze „a” wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając powyższe na uwadze wydatki poniesione przez Panią na:
1) wyposażenie biura (oświetlenie, rolety, zasłony, moskitiery, kosze na śmieci; sprzęt AGD – czajnik, kuchenka mikrofalowa, oczyszczacz powietrza; bezpieczeństwo – gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, czujnik dymu);
2) wynajem biura [podstawowe opłaty – opłata za wynajem powierzchni biurowej, zaliczki na media (energia elektryczna, woda, kanalizacja, ogrzewanie, wywóz śmieci); eksploatacja i utrzymanie – zarządzanie nieruchomością, konserwacja, naprawy bieżące, ubezpieczenie biura; wyposażenie sanitarno-higieniczne – środki czystości (mydło, płyny dezynfekujące, ręczniki papierowe, papier toaletowy), worki na śmieci, gąbki, kostki do zmywarki, odświeżacze powietrza, miotła, mop, odkurzacz, rękawiczki jednorazowe; koszty adaptacji – gipsowanie, malowanie, tapetowanie, wymiana podłóg, oświetlenie],
nie mogą stanowić kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i nie mogą być uwzględnione przy obliczaniu wskaźnika nexus.
W konsekwencji koszty te nie mogą stanowić kosztów, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. kosztów związanych z bezpośrednio prowadzoną przez Pana działalnością badawczo-rozwojową.
Zatem Pani stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-stanów faktycznych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzeń oraz
-zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Panią chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
· Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
· Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
· w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
· w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.