Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.891.2024.2.MZ

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 19 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 2 stycznia 2025 r. (wpływ 2 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2022 poz. 2647) - dalej ustawa o "PIT". Do dochodów uzyskiwanych z opisanej niżej działalności gospodarczej przyjął Pan opodatkowanie tzw. metodą liniową, o której mowa art. 30c ustawa o PIT, z wyjątkiem 2022 r., w którym wybrał opodatkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.2022 poz. 2540).

Działalność Pana polega na świadczeniu podmiotom trzecim usług programistycznych, polegających na tworzeniu oprogramowania w roli tzw. Analityka Systemowo-Biznesowego, w zgodzie z powszechnie stosowanymi i dobrymi praktykami programistycznymi oraz wymaganiami kontrahentów. W związku z wykonywanymi pracami, dokonuje Pan następujących czynności:

  • badanie możliwości wdrożenia rozwiązań programistycznych
  • weryfikacja wydajności możliwości systemowych
  • rozwój już istniejących rozwiązań programistycznych
  • testowanie systemów informatycznych.

Całość działań Pana jest podzielona na etapy, które zgodnie z oczekiwania klienta mogą ulec modyfikacji. Schemat pracy Pana przebiega w następujący sposób:

1)planowanie, analiza i projektowanie oprogramowania - szczegółowa analiza indywidualnych potrzeb danego Kontrahenta lub użytkownika programu, zapoznanie się ze specyfiką jego branży oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji;

2)prace eksperymentalne, badanie teorii i hipotez programistycznych - prace badawcze mające na celu zidentyfikowanie problemów występujących w procesie biznesowym Kontrahenta lub użytkownika programu i opracowanie systemu optymalizacji;

3)praca nad wytworzeniem programu i jego implementacja - uczestniczy Pan w tworzeniu nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Kontrahenta lub użytkownika programu komputerowego, przygotowywaniu koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania. Bierze on również udział w przygotowywaniu automatycznych testów jednostkowych oraz integracyjnych weryfikujących poprawność funkcjonalną oprogramowania na etapie jego tworzenia oraz zapewniających możliwość wykonania testów regresyjnych po wprowadzeniu koniecznych usprawnień, poprawek czy też optymalizacji w kodzie źródłowym zidentyfikowanych na etapie testów systemowych, wydajnościowych, obciążeniowych lub klienckich testów akceptacyjnych. Wspiera Pan Kontrahenta podczas wdrażania oprogramowania w trakcie użytkowania oprogramowania w związku z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz przygotowaniem koncepcji poprawy tychże błędów;

4)integracja oprogramowania z innymi systemami oraz wsparcie wdrożenia aktualizacji systemu - uczestniczy Pan w pracach nad kompatybilnością wytworzonego programu z różnymi systemami zewnętrznego odbiorcy, a wraz z dalszym rozwojem funkcjonalności związanych z oprogramowaniem wymagane jest dostosowanie każdej aktualizacji do różnych systemów.

W związku z wykonywaniem zadań wedle ustalonego harmonogramu na wyróżnienie zasługują następujące czynności:

1.Zbieranie wymagań, analiza dokumentacji, definiowanie procesów, przeprowadzanie konsultacji z interesariuszami biznesowymi oraz tworzenie dokumentacji opisującej wymagania klienta będące zbiorem wymagań w oparciu, o które następnie wytwarzany jest docelowy system informatyczny;

2.Obsługa zagadnień technologicznych zgłaszanych przez osoby piszące kod źródłowy, rozumiane jako interpretacja, czy doprecyzowanie wymagań kontrahentów oraz wsparcie merytoryczne przy testowaniu wytwarzanego oprogramowania;

3.Tworzenie dokumentacji technicznej i projektowej.

W celu wykonywania ww. czynności korzysta Pan z następujących programów komputerowych:

1.(...) - jest to program, który zajmuje się weryfikacją kodu źródłowego oraz jego edytowaniem. Dodatkowo program umożliwia tworzenie i monitorowanie aplikacji w chmurze oraz wdrażanie ich do środowiska produkcyjnego. W efekcie program ułatwia wychwytywanie oraz rozwiązywanie problemów w środowisku produkcyjnym.

2.(...) - jest programem, który podobnie jak (...) zajmuje się głównie weryfikacją kodu źródłowego.

3.Testowych aplikacji webowych - jest to grupa aplikacji, która ma za zadanie demonstrację aplikacji. W ten sposób można dokonać wstępnej analizy jego poprawności w zakresie funkcjonowania.

4.(...) - to system zajmujący się łączeniem modułów.

5.(...) - jest to system wspierający ogólną funkcjonalność działalności w zakresie oprogramowania. Komentowany program jest przeznaczony głównie do zarządzania relacjami z klientami, usprawnieniem marketingu oraz sprzedaży. W ten sposób dochodzi do ułatwienia i usprawnienia procesów biznesowych powstających w ramach tworzenia programu komputerowego.

6.System (...) - to program umożliwiający rejestracje zmian w programie. W ten sposób osoby pracujące nad programem mają większą kontrolę nad implementacją zmian oraz wdrażaniem konkretnych rozwiązań programistycznych. Ponadto program ułatwia wychwycenie błędów oraz niedociągnięć na każdym etapie prac.

Dodatkowo na potrzeby zarządzania wymaganiami systemowymi korzysta Pan z:

1. (...) - jest to program dokonujący wizualizacji graficznej informacji oraz danych liczbowych znajdujących się w programie. Program zapewnia klientowi większą czytelność danych zawartych w programie komputerowym.

2.(...) - jest programem do modelowania systemów. Program umożliwia załadowanie dużych modeli graficznych w bardzo krótkim czasie. Modele graficzne odpowiadają funkcjom nadanym im przez program komputerowy. Dzięki takiej sytuacji istnieje możliwość sprawnego zarządzania oraz modelowania programu komputerowego. Dodatkowo program pozwala na generowanie dokumentacji oraz raportów związanych z edycją programu komputerowego.

3.(...) - to program, który rejestruje zadania oraz ich organizację w zespole pracującym nad programem komputerowym. Generalnym zadaniem programu jest wsparcie zarządzania nad tworzeniem programu komputerowego.

4.(...) - to program, który pełni funkcję repozytorium błędów. (...) gromadzi wszelakie informacje oraz wymagania związane z programem komputerowym przy jednoczesnym ułatwieniu śledzenia, analizowania oraz zarządzania zmianami. Kontrola wymagań jest kluczowa do obniżenia kosztów, zwiększenia wydajności oraz poprawy jakości finalnego produktu.

Co do zasady każdy z ww. programów pełni inną funkcję. Różnorodność programów, na których bazuje Wnioskodawca sprawia, iż jest on w stanie uzyskać efekt prac zgodny z oczekiwaniami klienta. Wielość problemów oraz oczekiwań klientów sprawia, iż Wnioskodawca już na gruncie planowania prac musi dobrać odpowiednie narzędzia programistyczne. Każdy z programów, którym posługuje się Wnioskodawca ma na odmienne zadanie do wykonania. Dobór właściwych narzędzi informatycznych jest w znacznej mierze uzależniony od charakteru oraz przeznaczenia tworzonego programu komputerowego jak i oczekiwań klienta. W Pana ocenie praca Pana będzie posiadała przymiot innowacyjności oraz oryginalności. Działania Pana polegają na wprowadzaniu nowych rozwiązań poprzez aktualizacje systemowe. Wspomniane aktualizacje mają szeroki wpływ na systemy informatyczne poprzez:

  • zwiększających efektywność jednostki używającej danego narzędzia,
  • dostosowywanie system do nowo powstających wymagań prawnych i rynkowych.

Ponadto Pan:

  • łączy części już istniejących programów w jedną całość,
  • wydziela części programu jakie ma działać niezależnie od już istniejącego rozwiązania,
  • dokonuje integracji z systemami zewnętrznymi.

Jest Pan podmiotem aktywnie uczestniczącym w tworzeniu programu. Zbiera Pan informacje oraz wymagania klienta wobec programu zgodnie z uprzednio wskazanym schematem, a następnie na podstawie zebranych wytycznych przygotowuje on projekt programu. Projekt jest zbiorem ustaleń oraz wytycznych jakie mają zostać wprowadzone przez konkretnych członków zespołu. Na każdym etapie prac ma Pan możliwość weryfikacji postępów oraz zmian wprowadzonych do programu komputerowego. Dodatkowo aktywnie uczestniczy Pan w fazie testów programu komputerowego. W fazie testów weryfikuje Pan, czy program posiada funkcje zgodne z oczekiwaniami klienta. W sytuacji spostrzeżenia błędów wskazuje on element wymagający ponownej weryfikacji lub zmiany.

Metody działania oraz schemat postępowania Pana jest w znacznej mierze uwarunkowany stanem digitalizacji rozwiązań biznesowych Klienta. Część Klientów posiada już funkcjonujące systemy informatyczne, które wymagają zmiany, ulepszenia lub dostosowania ich do nowych wyzwań biznesowych, gdzie inni Klienci nie posiadają żadnych funkcjonujących systemów informatycznych i konieczne jest stworzenie takiego systemu informatycznego, który sprosta wymaganiom biznesowym Klienta. Wprowadzenie nowego systemu informatycznego jest zazwyczaj stosowane w przypadku, gdy Klient korzysta z papierowego obrotu dokumentów lub niewyspecjalizowanych systemów informatycznych jak np.: Microsoft Excel. Oryginalność „nowego programu” polega na tym, iż pierwotna wersja programu nabywa nowe cechy, w które ten nie był uprzednio wyposażony. W efekcie produkt finalny w postaci programu komputerowego różni się od pierwotnej wersji tym, iż posiada on nowe funkcje, których ten wcześniej nie posiadał. W celu zaimplementowania zmian do programów komputerowych/projektów prowadzonych przez Pana niezbędna jest uprzednia skrupulatna weryfikacja technicznych możliwości pierwotnego rozwiązania uzasadniająca wartość nowego wdrożenia poprzez:

  • analizę dokumentacji i samego systemu jeżeli taki już istnieje;
  • statystyczną weryfikację danych systemowych lub ankietowania pracowników oraz klientów docelowych rozumiana jako pozyskanie i interpretacja wymagań biznesowych w celu modelowania stanu obecnego i nowej koncepcji wdrożeniowej;
  • projektowanie i sugerowanie rozwiązań zmieniających procesy technologiczne uwzględniających główną potrzebę biznesową oraz scenariusze alternatywne w postaci diagramów przebiegu procesu oraz makiet systemowych po uprzedniej weryfikacji wykonalności w kodzie źródłowym jak i na podstawie obserwacji rynku oraz nowych trendów, każdorazowo w cyklach eksperymentalnych prezentuje klientowi w celu weryfikacji kompatybilności z zawartymi wymaganiami.

Jak zostało to zasygnalizowane w ramach wykonywanych prac, bazuje Pan na wiedzy z zakresu m.in.: matematyki, informatyki, ekonomiki czy analityki. Dzięki znajomości tych dziedzin nauki, jest Pan w stanie zrozumieć działanie kodu źródłowego oraz projektować koncepcje programu komputerowego. W tym miejscu należy nadmienić, iż ukończył Pan zarówno studia jak i szereg kursów związanych z zarządzaniem programami. Dlatego też oprócz umiejętności praktycznych, posiada Pan również wiedzę teoretyczną z zakresu analityki systemowo-biznesowej. Wówczas posługuje się Pan i rozwija w drodze własnych doświadczeń lub testów, umiejętności oraz zasoby wiedzy dotyczące nauk podstawowych (matematyka, statystyka) jaki stosowanych (informatyka, ekonomika), w tym w zakresie narzędzi informatycznych, bądź oprogramowania. Przy czym, każdy proces tworzenia oprogramowania, w którym uczestniczy Pan wymaga indywidualnego podejścia do potrzeb kontrahenta oraz podobnych okoliczności projektu, w szczególności właściwego doboru zasobów wiedzy, narzędzi czy technologii. Indywidualne podejście do wykonywanych prac nie koliduje z harmonogramem prac. Schemat działania jest z zasady zbieżny w każdym przypadku, jednakże ze względu na różne oczekiwania klientów wobec finalnego produktu konieczne jest każdorazowe dostosowanie schematu działań pod oczekiwania klienta. Usługi programistyczne świadczone przez Pana stanowią nieodzowny element procesu wytwarzania oprogramowania i są ściśle ukierunkowane na jego projektowanie. W wyniku świadczenia tych usług powstają utwory w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2022 poz. 2509) - dalej "u.p.a.p.p.", wyrażające oprogramowanie, rozumiane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów, pod postacią dokumentacji zawierającej szkic techniczny oprogramowania, w tym jego specyfikację funkcjonalną, która następnie jest bezpośrednio wykorzystywana do napisania kodu źródłowego oprogramowania przez innych specjalistów.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. Ministerstwa Finansów dotyczącego preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX: pojęcie "program komputerowy" nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs, a także tezami znajdującymi się w doktrynie naukowej, jak i w orzecznictwie, stanowiącymi, że: - materiały są traktowane jako jeden ze sposobów wyrażenia programu komputerowego, pod warunkiem że są szczegółowe w stopniu umożliwiającym postępującemu rutynowo programiście "zakodować" je do postaci kodu źródłowego bądź przeprowadzić tę operację za pomocą odpowiedniego oprogramowania (A. Michalak red., Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 - art. 74); - nie ma natomiast znaczenia, jaki kształt bądź formułę przybiorą w konkretnym przypadku przygotowawcze materiały projektowe, przykładowo mogą być to odręczne notatki, wydruk, dokumentacja techniczna, wytwórcza bądź użytkowa (wyr. SA w (…) z 4 lutego 2010 r., I ACa 912/09, niepubl.; wyr. SA w (…) z 27 lutego 2013 r., I ACa 1157/12).

Pracując nad danym oprogramowaniem, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności zdobywa Pan, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania tworzonych przez niego systemów i aplikacji. Tworzone przez Pana Oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. tworzenie dokumentacji projektowej oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu, jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikacja, zakończenie. Świadczy Pan przedmiotowe usługi na podstawie pisemnie zawieranych umów cywilnoprawnych, stosownie do których przenosi na kontrahentów autorskie prawa majątkowe na określonych polach eksploatacji. Z tytułu świadczenia usług, otrzymuje Pan wynagrodzenie obejmujące przekazanie autorskich praw majątkowych do programów komputerowych i innych utworów, na przyjętych przez strony zasadach rozliczenia. Przy czym, umowy nie precyzują jaka dokładnie wartość odpowiada honorarium prawnoautorskiemu. Na dokumencie księgowym w postaci faktury, którą wystawia Pan Kontrahentowi widnieje jedna pozycja odpowiadająca sformułowaniu: „prace programistyczne”. Wynagrodzenie otrzymywane przez Pana nie uwzględnia osobnej pozycji związanej z wynagrodzeniem za przeniesienie na Kontrahenta praw autorskich do programu komputerowego.

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

1)Działalność opisana we wniosku prowadzona jest od 06.05.2019 r.

2)Podatnik oczekuje wydania interpretacji indywidualnej za lata 2019-2024.

3)Innowacyjność systemów informatycznych, które Pan tworzy i będzie tworzył polega na wprowadzeniu nowych rozwiązań poprzez m.in. aktualizacje systemowe, których komentowany system uprzednio nie posiadał. Nowo powstały system informatyczny jest z zasady dostosowany do nowych wymagań rynkowych, przez co zwiększa on efektywność jednostki korzystającej z tego narzędzia. Ze względu na fakt, iż w skali przedsiębiorstwa powstały system informatyczny jest inny od poprzednio stworzonych systemów informatycznych w tym przedsiębiorstwie, to istnieją przesłanki ku temu, aby nadać mu przymiot innowacyjności.

4)

a)Dysponuje Pan szeroką wiedzą z zakresu matematyki, informatyki, analityki oraz ekonomiki. Dzięki nabytym zdolnościom, które systematycznie rozwija, może Pan w sposób skuteczny zmieniać kształt pierwotnego kodu źródłowego oraz projektować system informatyczny.

b)Wykorzystuje Pan wszystkie dostępne źródła wiedzy z zakresu informatyki, matematyki, analityki oraz ekonomiki. Innowacyjność powstających systemów informatycznych jest widoczna z poziomu kodu źródłowego oraz nowych cech jakie nabywa system informatyczny w związku z wprowadzeniem zmian. Dysponując Pan szeroką wiedzą z zakresu nauk ścisłych jest w stanie zaprojektować projekt/koncepcję nowego systemu informatycznego. Nowy system informatyczny jest bogatszy o unikalne funkcje, które zostały wprowadzone na podstawie zmian kodu źródłowego.

c)Zakres usług Pana jest związany z pracami programistycznymi. Sposób oraz systematyka pracy Pana jest uzależniona od oczekiwań klienta wobec systemu informatycznego. Usługi Pana są świadczone na rzecz osób trzecich. W zakres usług świadczonych przez Pana wchodzi badanie wdrożenia rozwiązań programistycznych, weryfikacja wydajności możliwości systemowych, rozwój już istniejących rozwiązań programistycznych oraz testowanie systemów informatycznych.

d)Rozwiązania wiedzowe, z których korzysta Pan wywodzą się z nauk ścisłych np.: matematyka, analityka czy informatyka. Jeżeli chodzi o rozwiązania techniczne oraz technologiczne, to Pan korzysta z szerokiej gamy programów komputerowych. Ze względu na fakt, iż w toku wykonywanych prac zarówno projektuje Pan jak i dokonuje oceny postępu prac oraz ich finalnego efektu w postaci systemu informatycznego, to dochodzi do powiększenia jego zasobów wiedzy. Zdobyta wiedza jest stale powiększana oraz regularnie wykorzystywana w praktyce zawodowej Pana. W ramach świadczonych usług korzysta Pan z szerokiego zaplecza programistycznego w postaci: (...)

5)Rozwiązania przyjęte podczas pracy nad danym systemem informatycznym są uzależnione od oczekiwań klienta. Modyfikacje wprowadzane do systemu informatycznego są konsultowane z klientem. Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzy Pan strukturę systemu informatycznego, która będzie w pełni odzwierciedlała oczekiwania klienta, określającego wymagania brzegowe odnośnie do oczekiwanych funkcjonalności systemu informatycznego. Ponadto udziela Pan wskazówek oraz na bieżąco usprawnia procesy programistyczne w taki sposób, aby finalny produkt w postaci systemu informatycznego był zgodny z oczekiwaniami klienta. Mając na względzie fakt, iż potrzeby wewnętrzne oraz zapotrzebowanie ekonomiczne każdego z klientów jest inne, to niejako automatycznie jest Pan zmuszony do tworzenia nowych koncepcji programów komputerowych. W efekcie każdy powstały system informatyczny jest inny pod względem kodu źródłowego oraz funkcjonalnym.

6)Charakter twórczy prac Pana polega na tym, iż tworzy on całe systemy informatyczne, które są unikalne w skali przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności musi Pan poznać oczekiwania klienta, co do samego systemu informatycznego. Dokonuje on swoistego wywiadu oraz poznaje on specyfikę danego zadania. Następnie na bazie jego oczekiwań tworzy Pan koncepcje ww. systemu. Za pomocą programów komputerowych tworzy on rozwiązania informatyczne, które przyniosą oczekiwany efekt w postaci systemu informatycznego zgodnego z oczekiwaniami klienta. Dodatkowo monitoruje Pan tempo oraz stopień zaawansowania prac nad systemem informatycznym. Korzystając z całego pakietu programów komputerowych jest Pan w stanie dobrać takie metody działania oraz programy komputerowe, aby efekt finalny w postaci systemu informatycznego był zgodny z oczekiwaniami klienta.

7)Źródłem oryginalności każdego systemu informatycznego są indywidualne oczekiwania klienta, co do finalnego produktu. Każdy klient ma indywidualne oczekiwania wobec funkcjonalności systemu informatycznego. W efekcie, każdorazowo musi Pan dokonać doboru odpowiednich narzędzi informatycznych oraz zasobów wiedzy, aby stworzyć unikalną koncepcję systemu informatycznego. Z uwagi na odmienny charakter oczekiwań każdego z klientów, nie może Pan w całości powielać efektów swoich poprzednich prac lub prac Kontrahenta. Podjęcie prób powielania efektów prac spowodowałoby, iż klient nie otrzymałby systemu informatycznego zgodnego ze swoimi oczekiwaniami. Dlatego też, każdorazowo już na etapie tworzenia koncepcji systemu informatycznego, poszukuje Pan indywidualnych rozwiązań informatycznych. W efekcie kod źródłowy każdego z systemów informatycznych jest inny. Z tego względu na gruncie informatycznym unikalność każdego z systemów informatycznych tkwi w kodzie źródłowym.

8)

a)Działalność Pana jest uporządkowana, zaplanowana, metodyczna oraz działa według przyjętego harmonogramu w celu osiągnięcia określonych celów.

b)Każdorazowym celem prac Pana jest stworzenie systemu informatycznego zgodnego z oczekiwaniami klienta. Wskazany cel pozostaje w dalszym ciągu niezmienny od momentu rozpoczęcia działalności w charakterze Analityka Systemowo-Biznesowego. W przedstawionym stanie faktycznym trudno mówić tutaj o źródłach finansowania w literalnym tego słowa znaczeniu. Jedynym quasi źródłem finansowania, który w rzeczywistości jest nakładem o charakterze ciągłym są opłaty licencyjne do programów komputerowych.

c)Celem jaki osiągnął Pan w latach poprzednich było stworzenie wielu różnych zindywidualizowanych systemów informatycznych dla szerokiego grona różnych klientów. W ramach tworzenia systemów informatycznych korzysta Pan głównie z zasobów o charakterze rzeczowym w postaci programów komputerowych. Zasadniczo trudno dopatrzeć się w działalności Pana korzystania z zasobów ludzkich oraz finansowych. Jest Pan z zasady samodzielny i nie korzysta on z pomocy innych ludzi. Nie zatrudnia żadnych pracowników oraz podwykonawców, którym mógłby zlecać wykonywanie części swoich zadań.

d)Systematyczność w odniesieniu do działań Pana polega na ścisłym przestrzeganiu kolejnych etapów tworzenia systemów informatycznych tj. zbieranie wymagań, analiza dokumentacji, definiowanie procesów, przeprowadzanie konsultacji, tworzenie dokumentacji opisującej wymagania klienta, obsługa zagadnień technologicznych, doprecyzowanie wymagań Kontrahentów, udzielanie wsparcia merytorycznego oraz tworzenie dokumentacji technicznej i projektowej.

9)Przedmiotem składanego wniosku są wszystkie systemy informatyczne stworzone przez Pana w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

10) Nie dokonuje Pan powtarzalnych oraz schematycznych działań. Podczas wykonywania prac bazuje Pan na ustalonym harmonogramie prac. Działania Pana są zaplanowane i metodyczne. Z tego względu nie możemy tutaj mówić o powielaniu lub rutynowym wykonywaniu czynności.

11) Konkretyzacja oraz indywidualizacja praw następuje w momencie wydania przedmiotu zlecenia tj. systemu informatycznego. Przenosi Pan na Zleceniodawcę całość majątkowych praw autorskich. Z tego względu Zleceniodawca wie jaki program oraz na jakich pola eksploatacyjnych go nabywa w chwili jego wydania.

12)Efektem prac Pana jest system informatyczny, który podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim.

13)Efekty Pana pracy dotyczące tworzenia „systemu informatycznego”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.

a)Stworzony system informatyczny jest utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tworzony system informatyczny posiada przymiot oryginalności,

b) Działania Pana nie mają charakteru powtarzalnego,

c)Praca Pana ma charakter twórczy. Tworzy Pan nowy system informatyczny, który jest unikalny w skali przedsiębiorstwa. Cała koncepcja systemu informatycznego jest tworzona przez Pana z zachowaniem indywidualizacji podejścia do oczekiwań klienta. Koncepcje systemu informatycznego są tworzone od podstaw w oparciu o wytyczne klienta odnośnie do oczekiwanej funkcjonalności oraz zasoby wiedzy Pana. Z tego względu nie ma tutaj mowy o technicznym i nieprzemyślanym powielaniu już istniejących rozwiązań. Rezultat pracy Pana jakim jest system informatyczny jest różny od innych systemów informatycznych powstałych w skali przedsiębiorstwa.

14)Do przeniesienia całości praw autorskich dochodzi w momencie wydania systemu informatycznego Kontrahentowi. W chwili wydania systemu informatycznego dochodzi do przeniesienia całości praw majątkowych związanych z systemem informatycznym na Kontrahenta. Źródłem transferu praw autorskich jest umowa zawarta pomiędzy Panem, a Kontrahentem. Umowa zakreśla również pola eksploatacyjne, na których dochodzi do przejścia praw autorskich. Przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego ma charakter odpłatny. Wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do systemu informatycznego jest niejako wliczone w wynagrodzenie za prace wykonywane przez Pana. Z tego względu faktura ewidencjonująca otrzymanie wynagrodzenia za wykonane zadanie posiada wyłącznie jedną pozycję o nazwie „prace programistyczne”. Dlatego też, nie dochodzi do wyszczególnienie części wynagrodzenia odpowiadającej wynagrodzeniu za przeniesienie praw autorskich do systemu informatycznego. Finalnie należy również zaznaczyć, iż umowa zawarta pomiędzy Panem, a Kontrahentem nie precyzuje jaka część wartości honorarium otrzymywanego przez Pana odpowiada honorarium za przeniesienia praw autorskich.

15)Czynności, które Pan wykonuje jako Analityk Systemowo-Biznesowy mają wpływ na rozwój ulepszenie/modyfikację oprogramowania. Jest to podyktowane tym, iż nowy system informatyczny nabywa nowe cechy, których poprzednio nie posiadał.

Pytanie

Czy opisana we wniosku działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Pana opisana we wniosku działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 ustawy o PIT. Jak wynika z art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT, działalność badawczo -rozwojowa dalej "działalność B+R", rozumiana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W odniesieniu do definicji pojęć "prac naukowych" oraz "prac rozwojowych", stosownie do art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT, ustawodawca odsyła do definicji zawartych w ustawie z dnia 26 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U.2023.742) - dalej "p.s.w.n." W myśl art. 4 ust. 2 p.s.w.n., badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednio zastosowanie komercyjne;

2.badania aplikacyjne rozumiane jako mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei zgodnie z art. 4 ust. 3 p.s.w.n., badania naukowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmuje rutynowe i okresowe zmiany wprowadzenie do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Należy podkreślić, że dla spełnienia definicji B+R nie jest konieczne, aby dana działalność spełnia jednocześnie przesłanki badań naukowych i prac rozwojowych. Z instytucją działalność B+R mamy do czynienia wówczas, gdy podatnik wykorzystuje dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów bądź procesów i technologii produkcji. W celu stwierdzenia, czy w kontekście opisanej działalności realizuje Pan działalność B+R, konieczna jest analiza nakierowana na identyfikację działań, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Po pierwsze z definicji legalnej wynika, że działalność B+R musi mieć charakter twórczy. Jak wskazuje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych, w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia". Twórczość działalności B+R może przejawiać się w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika. Kolejnym kryterium działalności B+R jest podejmowanie działań w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza: (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzonych w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że definicja działalności badawczo-rozwojowej słowo "systematyczny" występuje w sformułowaniu "podejmowaną działalność w sposób systematyczny", a więc odnosi się do działalności czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo - rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Omówione kryteria działalności B+R dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium odnosi się do jej rezultatu tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji głównym zadaniem podmiotu prowadzącego działalność B+R jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność B+R, podatnik rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które można wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych działań.

Jak wskazano, w ramach swojej działalności świadczy Pan usługi programistyczne, których celem jest stworzenie modelu oprogramowania. Mając na uwadze przedstawiony opis działalności, należy dostrzec, że jego usługi ukierunkowane jedynie na tworzenie oprogramowania. Mając na uwadze przedstawiony opis działalności, należy dostrzec, że jego usługi ukierunkowane są jedynie na tworzenie oprogramowania, gdyż wytwarza on oprogramowanie zarówno sensu stricto jako osoba odpowiedzialna za projekt oprogramowania stworzony na podstawie zdobytych informacji od klienta, jak i sensu largo obsługując zagadnienia technologiczne zgłaszane przez specjalistów przyrychtowujących kod źródłowy. Z racji na charakter opisanych usług, zawsze posługuje się Pan i rozwija w drodze własnych doświadczeń lub testów, umiejętności oraz zasobów wiedzy dotyczącego nauk podstawowych (matematyka, statystyka) jak i stosowanych (informatyka, ekonomika), w szczególności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania zamiarem planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług. Jednocześnie działalność Pana jest działalnością twórczą o indywidualnym charakterze prowadzoną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, prowadzoną w sposób systematyczny, zgodnie z obranym systemem pracy, na podstawie przygotowanego harmonogramu i indywidualne potrzeby kontrahenta oraz podobne okoliczności projektu. Ze względu więc na istotę każdego projektu tworzenia oprogramowania, związane z nim działania Pana jest działalnością twórczą o indywidualnym charakterze prowadzoną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, prowadzoną w sposób systematycznych (tj. sposób uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, zgodnie z obranym systemem pracy, na podstawie przygotowanego harmonogramu) każdorazowo wyznaczając cel, ustalając sposób jego osiągnięcia dobierając odpowiednie rozwiązania, narzędzia i technologie uwzględniając harmonogram i indywidualne potrzeby kontrahenta oraz podobne okoliczności projektu. Ze względu więc na istotę każdego projektu tworzenia oprogramowania, związane z nim działania Pana koncentrują się wokół zwiększenia zasobów posiadanej wiedzy oraz jej wykorzystania w praktyce do tworzenia nowych zastosowań i funkcjonalności dostarczonych rozwiązań w oparciu o wkład autorski. W związku z tym, charakteryzują się wysoką niepowtarzalnością indywidualnością oraz oryginalnością, nie stanowiąc zmian dokonywanych okresowo funkcjonującym już systemie. Przedstawiona działalność Wnioskodawcy jest zatem działalnością B+R, gdyż zawsze jest wykonywana w sposób systematyczny, ma charakter twórczy, obejmuje prace rozwojowe i jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów lub wiedzy wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Definicja działalności badawczo-rozwojowej

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Definicja prac rozwojowych

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 6 maja 2019 r. Działalność Pana polega na świadczeniu podmiotom trzecim usług programistycznych, polegających na tworzeniu oprogramowania w roli tzw. Analityka Systemowo-Biznesowego, w zgodzie z powszechnie stosowanymi i dobrymi praktykami programistycznymi oraz wymaganiami kontrahentów. W związku z wykonywanymi pracami, dokonuje Pan następujących czynności: badanie możliwości wdrożenia rozwiązań programistycznych, weryfikacja wydajności możliwości systemowych, rozwój już istniejących rozwiązań programistycznych, testowanie systemów informatycznych. W związku z wykonywaniem zadań wedle ustalonego harmonogramu na wyróżnienie zasługują następujące czynności: 1. Zbieranie wymagań, analiza dokumentacji, definiowanie procesów, przeprowadzanie konsultacji z interesariuszami biznesowymi oraz tworzenie dokumentacji opisującej wymagania klienta będące zbiorem wymagań w oparciu, o które następnie wytwarzany jest docelowy system informatyczny; 2. Obsługa zagadnień technologicznych zgłaszanych przez osoby piszące kod źródłowy, rozumiane jako interpretacja, czy doprecyzowanie wymagań kontrahentów oraz wsparcie merytoryczne przy testowaniu wytwarzanego oprogramowania; 3. Tworzenie dokumentacji technicznej i projektowej. Usługi programistyczne świadczone przez Pana stanowią nieodzowny element procesu wytwarzania oprogramowania i są ściśle ukierunkowane na jego projektowanie. W wyniku świadczenia tych usług powstają utwory w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wyrażające oprogramowanie, rozumiane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów, pod postacią dokumentacji zawierającej szkic techniczny oprogramowania, w tym jego specyfikację funkcjonalną, która następnie jest bezpośrednio wykorzystywana do napisania kodu źródłowego oprogramowania przez innych specjalistów.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (Oprogramowania opisanego we wniosku).

Kryteria działalności badawczo-rozwojowej

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazał Pan, że pracując nad danym oprogramowaniem, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności zdobywa Pan, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania tworzonych przez niego systemów i aplikacji. Tworzone przez Pana Oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. tworzenie dokumentacji projektowej oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Innowacyjność systemów informatycznych, które Pan tworzy i będzie tworzył polega na wprowadzeniu nowych rozwiązań poprzez m.in. aktualizacje systemowe, których komentowany system uprzednio nie posiadał. Nowo powstały system informatyczny jest z zasady dostosowany do nowych wymagań rynkowych, przez co zwiększa on efektywność jednostki korzystającej z tego narzędzia. Ze względu na fakt, iż w skali przedsiębiorstwa powstały system informatyczny jest inny od poprzednio stworzonych systemów informatycznych w tym przedsiębiorstwie, to istnieją przesłanki ku temu, aby nadać mu przymiot innowacyjności. Dysponuje Pan szeroką wiedzą z zakresu matematyki, informatyki, analityki oraz ekonomiki. Dzięki nabytym zdolnościom, które systematycznie rozwija, może Pan w sposób skuteczny zmieniać kształt pierwotnego kodu źródłowego oraz projektować system informatyczny. Wykorzystuje Pan wszystkie dostępne źródła wiedzy z zakresu informatyki, matematyki, analityki oraz ekonomiki. Innowacyjność powstających systemów informatycznych jest widoczna z poziomu kodu źródłowego oraz nowych cech jakie nabywa system informatyczny w związku z wprowadzeniem zmian. Dysponując Pan szeroką wiedzą z zakresu nauk ścisłych jest w stanie zaprojektować projekt/koncepcję nowego systemu informatycznego. Nowy system informatyczny jest bogatszy o unikalne funkcje, które zostały wprowadzone na podstawie zmian kodu źródłowego. Efekty Pana pracy dotyczące tworzenia „systemu informatycznego”, zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. a. Stworzony system informatyczny jest utworem w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tworzony system informatyczny posiada przymiot oryginalności, b. Działania Pana nie mają charakteru powtarzalnego, c. Praca Pana ma charakter twórczy. Tworzy Pan nowy system informatyczny, który jest unikalny w skali przedsiębiorstwa. Cała koncepcja systemu informatycznego jest tworzona przez Pana z zachowaniem indywidualizacji podejścia do oczekiwań klienta. Koncepcje systemu informatycznego są tworzone od podstaw w oparciu o wytyczne klienta odnośnie do oczekiwanej funkcjonalności oraz zasoby wiedzy Pana. Z tego względu nie ma tutaj mowy o technicznym i nieprzemyślanym powielaniu już istniejących rozwiązań. Rezultat pracy Pana jakim jest system informatyczny jest różny od innych systemów informatycznych powstałych w skali przedsiębiorstwa.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania wymienionego Oprogramowania ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niej określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnił Pan, że działalność Pana jest uporządkowana, zaplanowana, metodyczna oraz działa według przyjętego harmonogramu w celu osiągnięcia określonych celów. Tworzy Pan całe systemy informatyczne, które są unikalne w skali przedsiębiorstwa. Działania Pana zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W pierwszej kolejności musi Pan poznać oczekiwania klienta, co do samego systemu informatycznego. Dokonuje on swoistego wywiadu oraz poznaje on specyfikę danego zadania. Następnie na bazie jego oczekiwań tworzy Pan koncepcje ww. systemu. Za pomocą programów komputerowych tworzy on rozwiązania informatyczne, które przyniosą oczekiwany efekt w postaci systemu informatycznego zgodnego z oczekiwaniami klienta. Dodatkowo monitoruje Pan tempo oraz stopień zaawansowania prac nad systemem informatycznym. Korzystając z całego pakietu programów komputerowych jest Pan w stanie dobrać takie metody działania oraz programy komputerowe, aby efekt finalny w postaci systemu informatycznego był zgodny z oczekiwaniami klienta. Każdorazowym celem prac Pana jest stworzenie systemu informatycznego zgodnego z oczekiwaniami klienta. Wskazany cel pozostaje w dalszym ciągu niezmienny od momentu rozpoczęcia działalności w charakterze Analityka Systemowo-Biznesowego. W przedstawionym stanie faktycznym trudno mówić tutaj o źródłach finansowania w literalnym tego słowa znaczeniu. Jedynym quasi źródłem finansowania, który w rzeczywistości jest nakładem o charakterze ciągłym są opłaty licencyjne do programów komputerowych. Celem jaki osiągnął Pan w latach poprzednich było stworzenie wielu różnych zindywidualizowanych systemów informatycznych dla szerokiego grona różnych klientów. W ramach tworzenia systemów informatycznych korzysta Pan głównie z zasobów o charakterze rzeczowym w postaci programów komputerowych. Systematyczność w odniesieniu do działań Pana polega na ścisłym przestrzeganiu kolejnych etapów tworzenia systemów informatycznych tj. zbieranie wymagań, analiza dokumentacji, definiowanie procesów, przeprowadzanie konsultacji, tworzenie dokumentacji opisującej wymagania klienta, obsługa zagadnień technologicznych, doprecyzowanie wymagań Kontrahentów, udzielanie wsparcia merytorycznego oraz tworzenie dokumentacji technicznej i projektowej. Nie dokonuje Pan powtarzalnych oraz schematycznych działań. Podczas wykonywania prac bazuje Pan na ustalonym harmonogramie prac. Działania Pana są zaplanowane i metodyczne.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Pana Oprogramowania jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że łączy Pan wiedzę teoretyczną z praktyczną. Dysponuje Pan szeroką wiedzą z zakresu matematyki, informatyki, analityki oraz ekonomiki. Dzięki nabytym zdolnościom, które systematycznie rozwija, może Pan w sposób skuteczny zmieniać kształt pierwotnego kodu źródłowego oraz projektować system informatyczny. Wykorzystuje Pan wszystkie dostępne źródła wiedzy z zakresu informatyki, matematyki, analityki oraz ekonomiki. Innowacyjność powstających systemów informatycznych jest widoczna z poziomu kodu źródłowego oraz nowych cech jakie nabywa system informatyczny w związku z wprowadzeniem zmian. Dysponując Pan szeroką wiedzą z zakresu nauk ścisłych jest w stanie zaprojektować projekt/koncepcję nowego systemu informatycznego. Nowy system informatyczny jest bogatszy o unikalne funkcje, które zostały wprowadzone na podstawie zmian kodu źródłowego.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

(i)badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

(ii)prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan we wniosku, że pracując nad danym oprogramowaniem, nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczące narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności zdobywa Pan, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania tworzonych przez niego systemów i aplikacji. Wykorzystuje Pan wszystkie dostępne źródła wiedzy z zakresu informatyki, matematyki, analityki oraz ekonomiki. Dysponując Pan szeroką wiedzą z zakresu nauk ścisłych jest w stanie zaprojektować projekt/koncepcję nowego systemu informatycznego. Nowy system informatyczny jest bogatszy o unikalne funkcje, które zostały wprowadzone na podstawie zmian kodu źródłowego.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia, rozwijania, ulepszania wymienionego Oprogramowania spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że opisane prace rozumiane jako całość działalności realizowanej przez Pana spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Nadmienia się ponadto, że rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanego przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.