Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako trener personalny, oferując indywidualne zajęcia sportowo-rekreacyjne na siłowni. Planuje rozszerzy... - Interpretacja - null

ShutterStock
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako trener personalny, oferując indywidualne zajęcia sportowo-rekreacyjne na siłowni. Planuje rozszerzy... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Rozszerzenie działalności o usługi instruktora nurkowania

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako trener personalny, oferując indywidualne zajęcia sportowo-rekreacyjne na siłowni. Planuje rozszerzyć swoją działalność o usługi przewodnika nurkowego i instruktora nurkowania, co wymaga zdobycia certyfikatów nurkowych (DIVEMASTER, INSTRUKTOR) oraz zakupu specjalistycznego sprzętu, takiego jak skafandry, automaty oddechowe czy systemy wypornościowe. Przychody z nowych usług planuje osiągnąć za 1-2 lata, po ukończeniu wymaganych szkoleń. Obecnie podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT.

W związku z tym przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, pytając, czy w celu rozszerzenia swojej działalności o usługi przewodnika nurkowego i instruktora nurkowania może zaliczyć wydatki na kursy oraz sprzęt nurkowy do kosztów uzyskania przychodów. W swoim stanowisku wskazał, że wydatki te są uzasadnione i związane z planowanym rozwojem firmy. Poszerzenie oferty o usługi nurkowe pozwoli zwiększyć atrakcyjność działalności, przyciągnąć nowych klientów i znacząco wpłynąć na przyszłe przychody, co spełnia przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kursy i sprzęt nurkowy jako koszty uzyskania przychodów

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia wydatków na kursy nurkowe oraz sprzęt do kosztów uzyskania przychodów.

KIS wskazała, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, pod warunkiem, że nie są one wyłączone w art. 23 tej ustawy. Podkreśliła, że aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt podatkowy, musi istnieć obiektywny związek przyczynowo-skutkowy między jego poniesieniem a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Koszty uzyskania przychodów mogą obejmować zarówno wydatki bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskaniem przychodu. Ważne jest jednak, aby podatnik udokumentował celowość i racjonalność poniesionych wydatków. W tym przypadku inwestycja w certyfikaty nurkowe oraz sprzęt jest uzasadniona z uwagi na planowane rozszerzenie działalności i możliwość przyciągnięcia nowych klientów, co może wpłynąć na zwiększenie przychodów.

„Tak więc, w celu rozszerzenia swojej działalności o kolejną specjalizację sportowo-rekreacyjną, tj. przewodnik nurkowy i instruktor nurkowania, może Pan w ramach obecnego profilu działalności trenera personalnego rozliczać jako koszty uzyskania przychodu kursy i sprzęt niezbędne do uzyskania odpowiednich certyfikatów nurkowych, które zwiększą Pana atrakcyjność u potencjalnych klientów” - podsumował dyrektor KIS.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.798.2024.2.AP