![](https://g.infor.pl/p/_files/37866000/prawo-podatkowe-37865933.jpg)
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie pismem z 15 grudnia 2024 r. (wpływ 15 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług trenera personalnego (PKD 85.51 Z.). W ramach tej działalności prowadzi Pan na siłowni indywidualne zajęcia sportowo - rekreacyjne, obejmujące treningi mające na celu poprawę siły, samopoczucia i ogólnego wysportowania. Pozostając w dziedzinie sportu i rekreacji chce Pan poszerzyć swoją działalność o usługi związane z nurkowaniem rekreacyjnym, tj. przewodnik nurkowy (osoba oprowadzająca pod wodą grupy nurków) i instruktor nurkowania.
Prawo polskie nie reguluje kwestii posiadania odpowiednich zezwoleń do takiej działalności. Jednak aby stać się atrakcyjnym dla zleceniodawców, tj. centrów nurkowych, dla których chce Pan świadczyć takie usługi oraz dla zainteresowanych osób fizycznych, musi Pan uzyskać odpowiednie certyfikaty uznanych federacji nurkowych. Wiąże się to z wykonaniem odpowiedniej ilości nurkowań i odbycia szkoleń poszerzających umiejętności nurkowe, a także zakupem sprzętu umożliwiającym wykonywanie nurkowań.
W piśmie z 15 grudnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że od 5 października 2022 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług trenera personalnego (PKD 85.51 Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych). W ramach tej działalności prowadzi Pan na siłowni indywidualne zajęcia sportowo - rekreacyjne, obejmujące treningi mające na celu poprawę siły, samopoczucia i ogólnego wysportowania. Na takich indywidualnych treningach edukuje Pan swoich klientów na temat świadomości ruchu, uczy ich poprawnego wykonywania ćwiczeń, wykonuje z nimi ćwiczenia fizyczne, które wzmocnią ich ciało, poprawią samopoczucie i sprawność fizyczną.
Forma opodatkowania jaką stosuje Pan to zasady ogólne, według skali podatkowej. Stosuje Pan uproszczoną formę ewidencji podatkowej (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Jest Pan także podmiotowo zwolniony z VAT, zarejestrowany w VAT-R (Pana status to podatnik VAT zwolniony). Posiada Pan także nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów wydawanych przez federacje nurkowe działające w Polsce, pozostając w ramach swojej działalności (PKD 85.51 Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych) chce Pan poszerzyć ją o usługi związane z nurkowaniem rekreacyjnym jako przewodnik nurkowy (osoba oprowadzająca pod wodą grupy nurków) i instruktor nurkowania. Przejście szkoleń niezbędnych do uzyskania kwalifikacji wymaga jednak czasu, ze względu na konieczność wykonania wielu nurkowań i wcześniejszych kursów przygotowujących do nurkowania w różnych warunkach, które umożliwią uzyskanie certyfikatu pozwalającego świadczyć takie usługi (chodzi tu o certyfikat DIVEMASTER, czyli przewodnika i asystenta instruktora, a później certyfikat INSTRUKTORA). Przychód z tego tytułu będzie Pan w stanie uzyskać dopiero za rok lub dwa lata, po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów i znalezieniu klientów.
W związku z powyższym, niezbędne do uzyskania certyfikatu jest poniesienie wydatków związanych ze szkoleniami. Najpierw są to szkolenia uprawniające do nurkowania w konkretnych warunkach, jak np. nurkowanie głębokie, nurkowanie w ograniczonej widoczności, nurkowanie w suchym skafandrze, itp. Następnie, aby móc świadczyć usługi jak opisano wyżej, niezbędne jest uzyskanie certyfikatu DIVEMASTER (przewodnik i asystent instruktora), a później certyfikatu INSTRUKTORA. Przejście wcześniejszych szkoleń jest ważne z tego względu, że jako instruktor szkolić można w zakresie umiejętności, jakie posiada się po ukończeniu wcześniejszych kursów. Dodatkowym kosztem koniecznym do poniesienia przy rozwinięciu działalności o takie usługi jest osobisty sprzęt nurkowy, jak m.in. skafander, automaty oddechowe, czy system wypornościowy. Jest to niezbędny sprzęt do wykonywania nurkowań.
Szkolenia ma Pan zamiar rozpocząć jak najszybciej, na początku 2025 r. Czas ich trwania zależy od organizatora, od dysponowania osobistym czasem oraz od umiejętności przy przystępowaniu do kursu. Takie kursy są organizowane w weekendy i trwają łącznie po kilka dni, więc całość może zająć 1-2 lata, w zależności od czasu jakim dysponuje organizator oraz Pan.
Dzięki poniesionym kosztom będzie Pan mógł uzyskać odpowiednie certyfikaty, a następnie świadczyć usługi w zakresie pozaszkolnej edukacji, i zajęć rekreacyjnych związanych z nurkowaniem dla klientów, jakimi są np. centra nurkowe lub klienci indywidualni, chętni na takie usługi. Z tego powodu będzie Pan w stanie zwiększyć ilość swoich klientów i powiększyć swój przychód ponad to, co jest Pan w stanie uzyskać świadcząc usługi jako trener na siłowni.
Pytanie
Czy w celu rozszerzenia swojej działalności o kolejną specjalizację sportowo-rekreacyjną, tj. przewodnik nurkowy i instruktor nurkowania, może Pan w ramach obecnego profilu działalności trenera personalnego rozliczać jako koszty uzyskania przychodu kursy i sprzęt, niezbędne do uzyskania odpowiednich certyfikatów nurkowych, które zwiększą Pana atrakcyjność u potencjalnych klientów?
Pana stanowisko w sprawie (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)
Koszty związane z poszerzaniem kompetencji w zakresie nurkowania, przewodnika nurkowego i instruktora nurkowania może Pan rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu w obecnie prowadzonej działalności, ponieważ w myśl przepisu zawartego w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, umożliwią one Panu uzyskanie przychodu, przez dodanie do swojej działalności związanej z pozaszkolną edukacją sportową oraz zajęciami sportowymi i rekreacyjnymi, usług przewodnika nurkowego i instruktora nurkowania, gdzie będzie prowadził Pan zajęcia szkoleniowe i rekreacyjne związane z nurkowaniem.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
W takim ujęciu kosztami tymi są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty. Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ustawodawca wiąże bowiem koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.
Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednak ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego na wstępie przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
·pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
·nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
·być właściwie udokumentowany.
Wskazane przez Pana w opisie zdarzenia przyszłego wydatki nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Jednak fakt, że dany wydatek nie został ujęty w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uprawnia do automatycznego przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2017 r. sygn. II FSK 3526/16:
Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum.
Do wskazanego związku przyczynowo-skutkowego Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się także w wyroku z 8 sierpnia 2017 r. sygn. II FSK 1859/15, gdzie stwierdził, że:
Kryterium celowości nie wyznacza w sposób ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszty uzyskania przychodów, od tych, które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy.
Skoro jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, kryterium uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu sprowadza się w istocie do ustalenia, czy mógł się on potencjalnie przyczynić do osiągnięcia przychodów, bez względu na to, czy ów skutek się ziści. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien mieć charakter obiektywny.
Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy, należy stwierdzić, że w przypadku opisanym przez Pana zachodzi odpowiedni związek przyczynowo-skutkowy, dający podstawy do zaliczenia w koszty podatkowe prowadzonej działalności gospodarczej wymienionych przez Pana wydatków.
Wskazał Pan, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług trenera personalnego (PKD 85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych). W ramach tej działalności prowadzi Pan na siłowni indywidualne zajęcia sportowo - rekreacyjne.
Po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów wydawanych przez federacje nurkowe działające w Polsce, pozostając w ramach swojej działalności (PKD 85.51 Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych) chce Pan poszerzyć ją o usługi związane z nurkowaniem rekreacyjnym, jako przewodnik nurkowy (osoba oprowadzająca pod wodą grupy nurków) i instruktor nurkowania. Przejście szkoleń niezbędnych do uzyskania kwalifikacji wymaga jednak czasu, ze względu na konieczność wykonania wielu nurkowań i wcześniejszych kursów przygotowujących do nurkowania w różnych warunkach, które umożliwią uzyskanie certyfikatu pozwalającego świadczyć takie usługi (chodzi tu o certyfikat DIVEMASTER, czyli przewodnika i asystenta instruktora, a później certyfikat INSTRUKTORA). Przychód z tego tytułu będzie Pan w stanie uzyskać dopiero za rok lub dwa lata, po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów i znalezieniu klientów.
Wskazał Pan, że do uzyskania certyfikatu konieczne jest poniesienie wydatków związanych ze szkoleniami. Najpierw są to szkolenia uprawniające do nurkowania w konkretnych warunkach, jak np. nurkowanie głębokie, nurkowanie w ograniczonej widoczności, nurkowanie w suchym skafandrze, itp. Następnie, aby móc świadczyć usługi jak opisano wyżej, niezbędne jest uzyskanie certyfikatu DIVEMASTER (przewodnik i asystent instruktora), a później certyfikatu INSTRUKTORA. Przejście wcześniejszych szkoleń jest ważne z tego względu, że jako instruktor szkolić można w zakresie umiejętności, jakie posiada się po ukończeniu wcześniejszych kursów. Dodatkowym kosztem koniecznym do poniesienia przy rozwinięciu działalności o takie usługi jest osobisty sprzęt nurkowy, jak m.in.: skafander, automaty oddechowe, czy system wypornościowy. Jest to niezbędny sprzęt do wykonywania nurkowań. Dzięki poniesionym kosztom będzie Pan mógł uzyskać odpowiednie certyfikaty, a następnie świadczyć usługi w zakresie pozaszkolnej edukacji, i zajęć rekreacyjnych związanych z nurkowaniem dla klientów, jakimi są np. centra nurkowe lub klienci indywidualni, chętni na takie usługi. Z tego powodu będzie Pan w stanie zwiększyć ilość swoich klientów i powiększyć swój przychód ponad to, co jest Pan w stanie uzyskać świadcząc usługi jako trener na siłowni.
Z opisu sprawy można wnioskować, że planowane przez Pana wydatki, które będzie Pan ponosił, dotyczą całokształtu prowadzonej przez Pana indywidualnej działalności gospodarczej, a zatem ponoszone są/będą w celu uzyskiwania przychodów z zakresu działalności dotyczącej pozaszkolnych form edukacji sportowych oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.
Wskazane we wniosku wydatki (szkolenia uprawniające do nurkowania, certyfikat DIVEMASTER, certyfikat INSTRUKTORA, osobisty sprzęt nurkowy, jak m.in.: skafander, automaty oddechowe, czy system wypornościowy) obiektywnie mogą w efekcie końcowym przełożyć się na uzyskanie dochodu - bądź bezpośrednio, bądź pośrednio.
Reasumując, wydatki, które zamierza Pan ponieść w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, szczegółowo wskazane w opisie sprawy, mogą zostać przez Pana zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tak więc, w celu rozszerzenia swojej działalności o kolejną specjalizację sportowo-rekreacyjną, tj. przewodnik nurkowy i instruktor nurkowania, może Pan w ramach obecnego profilu działalności trenera personalnego rozliczać jako koszty uzyskania przychodu kursy i sprzęt niezbędne do uzyskania odpowiednich certyfikatów nurkowych, które zwiększą Pana atrakcyjność u potencjalnych klientów.
Wobec powyższego, Pana stanowisko jest prawidłowe.
Końcowo należy podkreślić, że to na Panu, jako podatniku ciąży obowiązek faktycznego wykazania obiektywnego związku przyczynowo-skutkowego i uargumentowania, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia lub zachowania przychodu albo zabezpieczenia źródła tego przychodu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji indywidualnej.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.