Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem złożonym 9 grudnia 2024 r. oraz - w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 3 stycznia 2025 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie transportu, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych i nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto nie posiada żadnych środków trwałych.

Wnioskodawca i Jego siostra, C C, otrzymali w spadku po zmarłych rodzicach po 1/2 części gospodarstwa rolnego o łącznym obszarze ok. 2 ha, położonego w miejscowości X, woj (…), powiat (…) i stanowiące grunty orne klasy IIIa IIIb i IVa.

18 marca 2024 r. Burmistrz wydał na podstawie stosownych przepisów decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości stanowiącej współwłasność Wnioskodawcy oraz C C. Nieruchomość położona w mieście X w obrębie geodezyjnym (…), gmina (…), oznaczona numerem ewidencyjnym 7/4 o powierzchni 1,7952 ha, została podzielona na działki oznaczone numerami: 7/6, 7/7, 7/8, 7/9, 7/20, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5, 7/6, z zastrzeżeniem, że działka oznaczona numerem 7/1 będzie stanowiła drogę dojazdową (wewnętrzną) zapewniającą dostęp do wymienionych działek. W okolicy powstaje w szybkim tempie osiedle mieszkaniowe. Wnioskodawca z tego względu podjął decyzję o podziale wspomnianej działki o numerze ewidencyjnym 7/4 na jedenaście mniejszych.

Sąsiednie działki również zostały przez ich właścicieli podzielone i przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Prowadzenie działalności rolniczej w okolicy osiedla mieszkalnego może być uciążliwe dla jego mieszkańców, z uwagi na intensywne zapachy związane z nawożeniem terenu nawozami naturalnymi, immisje pyłów, hałas maszyn rolniczych i owady.

Wnioskodawca sprzedał 20 maja 2024 r. E E 1/2 części działek oznaczonych numerami 7/3 o powierzchni 0,1728 ha i 7/24 o powierzchni 0,1619 ha oraz 2/20 części działki oznaczonej numerem 7/1, stanowiącej drogę dojazdową.

Wnioskodawca sprzedał 17 maja 2024 r. D D 1/2 części działki oznaczonej numerem 7/2 o powierzchni 0,1928 ha oraz 1/20 części działki oznaczonej numerem 7/1, stanowiącej drogę dojazdową.

Wnioskodawca zamierza sprzedać pozostałe wydzielone działki, a środki finansowe uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na bieżące potrzeby rodziny, tj. m.in. remont domu, zabezpieczenie dzieci. Do chwili obecnej czynności Wnioskodawcy ograniczyły się jedynie do podziału działki nr 7/4 oraz sprzedaży wyżej wymienionych działek, które powstały w wyniku podziału działki nr 7/4. Znalezienie nabywców odbywało się i odbywać się będzie nadal na własną rękę, bez udziału biura pośrednictwa nieruchomości. Z potencjalnym nabywcą nie będzie sporządzana umowa przedwstępna. Działki przeznaczone na sprzedaż nie będą przez Wnioskodawcę oddawane w dzierżawę, ani najem (np. w celu uzyskania przez nabywcę pozwoleń, uzbrojenia itp.). Ponadto Wnioskodawca nie podejmował i nie będzie podejmować żadnych działań w zakresie uzbrojenia działek przed sprzedażą. Wnioskodawca nie udzielał i nie będzie udzielał nabywcom pełnomocnictwa do podejmowania żadnych czynności względem działek w Jego imieniu w okresie przed sprzedażą. Jednocześnie Wnioskodawca nie podjął i nie zamierza podejmować żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży działek.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że ojciec Wnioskodawcy – A A zmarł 9 grudnia 1989 r. w (…). Spadek na podstawie ustawy nabyli żona - B B oraz dzieci: Wnioskodawca i C C, po 1/3 części każde z nich wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym.

Matka Wnioskodawcy - B B zmarła 10 listopada 2007 r. w (…), ostatnio stale zamieszkiwała w X. Spadek po matce na podstawie ustawy nabyły dzieci: Wnioskodawca i C C , po 1/2 części każde z nich wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym. Udziały w nieruchomości, które są przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wchodziły w skład spadku po zmarłych rodzicach Wnioskodawcy.

Na pytanie Organu o treści: „kiedy i na podstawie jakich czynności (np. kupno) spadkodawcy (matka i ojciec) nabyli nieruchomości będące przedmiotem spadku?”, Wnioskodawca wskazał, że nieruchomości wchodzące w skład spadku zostały nabyte przez rodziców Wnioskodawcy w drodze uwłaszczenia na podstawie Aktu Własności Ziemi z 31 maja 1976 r., Nr (…), wydanego przez Naczelnika Gminy X. Nie był dokonany dział spadku po rodzicach Wnioskodawcy.

Wnioskodawca nie określa ram czasowych w jakich wydzielone działki będą sprzedawane. Przedmiotem potencjalnej sprzedaży będą wydzielone działki należące do Wnioskodawcy i Jego siostry, zgodnie z ich udziałem spadkowym.

Na nieruchomości nie była i nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Nieruchomości objęte wnioskiem i ich części, nie są oraz nie będą nigdy wykorzystywane w działalności gospodarczej. Udział w nieruchomości spadkowej stanowi majątek osobisty Wnioskodawcy.

Działki, które podlegają sprzedaży nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania terenu, dla wydzielonych działek została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wydzielone działki stanowią grunty orne.

Wnioskodawca na pytanie Organu o treści: „czy dokonywał Pan już wcześniej sprzedaży nieruchomości innych niż wymienione we wniosku; jeśli tak to kiedy i jakich?”, wskazał, że Wnioskodawca i Jego siostra sprzedali wchodzące w skład masy spadkowej nieruchomości:

-w 2012 r. zabudowaną domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi działkę o pow. 7 500 m2, która również wchodziła w skład masy spadkowej po zmarłych rodzicach,

-w 2019 r. - sad i rów - łącznie 1 000 m2,

-w 2020 r. - niezabudowana działka o pow. 1 900 m2,

-w 2021 r. - 3 niezabudowane działki o pow. 1 800 m2,

-w 2022 r. - niezabudowana działka o pow. 1 800 m2.

Na pytanie Organu o treści: „czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży (oprócz wymienionych we wniosku); jeśli tak, to ile i jakie?”, Wnioskodawca wskazał, że nie posiada innych niż wskazane we wniosku nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

Pytanie

Czy sprzedaż działek będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Działki stanowią w całości majątek prywatny i osobisty Wnioskodawcy. Działka nr 2/6 nie była nabyta z przeznaczeniem na cele prowadzenia działalności gospodarczej, ani działalności rolnika ryczałtowego i tego rodzaju działalność nie była prowadzona na działce. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Przez cały czas działka była wykorzystywana dla Wnioskodawcy i Jego rodziny do celów prywatnych. Działka, ani jej części nie były przedmiotem dzierżawy czy najmu na rzecz osób trzecich.

Sprzedaż wydzielonych działek dokonywana jest w związku z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych oraz potrzeb rodziny i gospodarstwa. W celu dokonania sprzedaży wydzielonych działek, Wnioskodawca nie uzbrajał terenu w żadne media (prąd, gaz, woda itp.) i nie ponosił nakładów na ulepszenie terenu działki, ponad to, co standardowo wynika z zarządzania własnym majątkiem. Ponadto, Wnioskodawca nie będzie zawierać umów przedwstępnych i nie będzie też udzielać pełnomocnictwa do wykonywania w imieniu nabywców żadnych czynności, ani uzyskiwania zezwoleń. Sposób dokonania sprzedaży jest więc charakterystyczny dla rozporządzania majątkiem osobistym. W przeszłości Wnioskodawca nigdy nie dokonywał żadnych sprzedaży, które miałyby wskazywać na prowadzenie przez Niego działalności gospodarczej, a pozostałe działki stanowiące gospodarstwo rolne nie będą przedmiotem odsprzedaży i nadal będą wykorzystywane tak jak dotychczas, tj. uprawa zbóż. Jedyną czynnością, działaniem, jaką podjął Wnioskodawca było wystąpienie z wnioskiem o podział nieruchomości i wydzielenie działek.

Zgodnie z ukształtowaną linią orzeczniczą oraz stanowiskiem prezentowanym przez Dyrektora KIS, samo tylko uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy nie stanowi o zawodowej działalności (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 6 kwietnia 2016 r, sygn. akt I SA/Gd 234/16, interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 25 września 2019 r., sygn. 0112-KDIL2 1.4012.292.2019.2.SS).

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Odrębnym źródłem przychodów jest wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9.

Wnioskodawca wskazuje, że definicja zawarta w tym przepisie daje podstawę, by przyjąć, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest m.in. łączne spełnienie trzech warunków: po pierwsze, dana działalność musi być działalnością zarobkową, po drugie, działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany oraz po trzecie, działalność ta musi być wykonywana w sposób ciągły. Zatem, każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki, stanowi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolniczą działalność gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jedynie podział działek bez dokonania innych czynności świadczących o działalności zarobkowej, nie może być potraktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem, określone we wniosku zdarzenia przeszłe jak i przyszłe nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wyjaśnia, że w stanowisku zawartym we wniosku pomyłkowo wskazano, że wniosek dotyczy działki 2/6.

Wnioskodawca wskazał, że prawidłowo, stanowisko powinno dotyczyć nieruchomości położonej w mieście X, w obrębie geodezyjnym (…), gmina (…), oznaczonej numerem ewidencyjnym 7/4 o powierzchni 1,7952 ha, która decyzją Burmistrza X z dnia 18 marca 2024 r., nr (…)., została podzielona na działki oznaczone jako: 7/6, 7/17, 7/8, 7/9, 7/0, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5, 7/6, z zastrzeżeniem, że działka oznaczona numerem 7/1 będzie stanowiła drogę dojazdową (wewnętrzną) zapewniającą dostęp do wymienionych działek.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 1a ww. ustawy:

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e, art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g, art. 30j-30p oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z kolei stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

-zarobkowym celu działalności,

-wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

-prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Op 18/08).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 919/14: „Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”.

Natomiast, przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Ponadto należy wskazać, że w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym, istotne jest również dla aktywności zarobkowej podatnika – mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 ww. ustawy. Aby dana aktywność nie została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy).

Ocena, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma ogromne znaczenie dla określenia chociażby takich kwestii, jak ustalenie sposobu opodatkowania przychodu, możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest występowanie wątpliwości, do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować danego rodzaju przychód. Jeden i ten sam przychód stanowić może przychód wyłącznie z jednego źródła. Ponadto nie jest możliwa sytuacja, w której ten sam przychód będzie np. zaliczony częściowo do jednego źródła, a częściowo do innego.

Wobec powyższego, w celu właściwego zakwalifikowania skutków działań podjętych przez Pana do właściwego źródła przychodu, należy ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o których mowa we wniosku.

Jak już wcześniej wyjaśniono, na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać rozpatrywany całościowo zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości. Brak jest natomiast podstaw, aby podejmowane przez podatnika czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe, racjonalne gospodarowanie tym majątkiem, kwalifikować jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy.

Na gruncie analizowanej sprawy, powziął Pan wątpliwość, czy sprzedaż udziałów w działkach powstałych w wyniku podziału działki nr 7/4, będzie skutkowała powstaniem przychodu opodatkowanego, zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dla odpłatnego zbycia nieruchomości (czyli źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy), czy też zgodnie z zasadami przewidzianymi dla pozarolniczej działalności gospodarczej (czyli źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Pan i siostra otrzymali w spadku po zmarłych rodzicach po 1/2 części gospodarstwa rolnego o łącznym obszarze ok 2 ha, położonego w miejscowości X i stanowiące grunty orne klasy IIIa IIIb i IVa.

18 marca 2024 r. Burmistrz X wydał na podstawie stosownych przepisów decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości stanowiącej współwłasność Pana oraz siostry. Nieruchomość położona w mieście X, w obrębie geodezyjnym (…), gmina (…), oznaczona numerem ewidencyjnym 7/4 o powierzchni 1,7952 ha, została podzielona na działki oznaczone numerami: 7/6, 7/7, 7/8, 7/9, 7/0, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5, 7/6, z zastrzeżeniem, że działka oznaczona numerem 7/1 będzie stanowiła drogę dojazdową (wewnętrzną) zapewniającą dostęp do wymienionych działek. W okolicy powstaje w szybkim tempie osiedle mieszkaniowe, z tego względu podjął Pan decyzję o podziale wspomnianej działki o numerze ewidencyjnym 7/4 na jedenaście mniejszych.

20 maja 2024 r. sprzedał 1/2 części działek oznaczonych numerami 7/3 o powierzchni 0,1728 ha i 7/24 o powierzchni 0,1619 ha oraz 2/20 części działki oznaczonej numerem 7/1, stanowiącej drogę dojazdową.

17 maja 2024 r. sprzedał 1/2 części działki oznaczonej numerem 7/2 o powierzchni 0,1928 ha oraz 1/20 części działki oznaczonej numerem 7/1, stanowiącej drogę dojazdową.

Zamierza Pan sprzedać pozostałe wydzielone działki, a środki finansowe uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na bieżące potrzeby rodziny, tj. m.in. remont domu, zabezpieczenie dzieci.

Znalezienie nabywców odbywało się i odbywać się będzie nadal na własną rękę, bez udziału biura pośrednictwa nieruchomości. Z potencjalnym nabywcą, nie będzie sporządzana umowa przedwstępna. Działki przeznaczone na sprzedaż nie będą przez Pana oddawane w dzierżawę, ani w najem (np. w celu uzyskania przez nabywcę pozwoleń, uzbrojenia itp.). Ponadto nie podejmował Pan i nie będzie podejmować żadnych działań w zakresie uzbrojenia działek przed sprzedażą. Nie udzielał Pan i nie będzie udzielał nabywcom pełnomocnictwa do podejmowania żadnych czynności względem działek w Jego imieniu w okresie przed sprzedażą. Jednocześnie nie podjął Pan i nie zamierza podejmować, żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży działek.

Z uzupełnienia wniosku wynika, że wcześniej (w 2012 r. i w okresie 2019-2022) dokonał Pan sprzedaży innych nieruchomości, niż te których wniosek dotyczy, jednak ich nabycie również nastąpiło w drodze spadku.

Na nieruchomości nie była i nie jest prowadzona działalność gospodarcza. Nieruchomości objęte wnioskiem i ich części nie są oraz nie będą nigdy wykorzystywane w działalności gospodarczej. Udział w nieruchomości spadkowej stanowi Pana majątek osobisty. Działki, które podlegają sprzedaży nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania terenu, dla wydzielonych działek została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów wydzielone działki stanowią grunty orne.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o okoliczności przedstawione we wniosku, należy stwierdzić, że dokonana w 2024 r. i planowana - sprzedaż przez Pana udziałów w działkach: 7/6, 7/7, 7/8, 7/9, 7/0, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5, 7/6, powstałych w wyniku podziału działki nr 7/4, nabytych przez Pana w drodze spadku po rodzicach, to rozporządzanie majątkiem prywatnym. Bowiem planowane przez Pana czynności wskazują, że nie będą one miały charakteru profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Nie prowadzi Pan w sposób profesjonalny, zorganizowany i ciągły działań w celu przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Pana działania nie stanowią aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Nie zamierza Pan inwestować środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży w dalszy obrót nieruchomościami. Zamierza Pan sprzedać pozostałe wydzielone działki, a środki finansowe uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na bieżące potrzeby rodziny, tj. m.in. remont domu, zabezpieczenie dzieci.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że działka nr 7/4 i działki powstałe w wyniku jej podziału, nie została nabyta przez Pana dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i nie była w niej wykorzystywana (nabycie nastąpiło w drodze spadku). Opisane czynności podejmowane w związku z ww. nieruchomością w okresie jej posiadania należy uznać wyłącznie za zarząd majątkiem prywatnym. Mając na uwadze opis sprawy, dokonanej w 2024 r. i planowanej sprzedaży nieruchomości nie można przypisać cech zorganizowania i ciągłości, które zgodnie z ustawową definicją wyznaczają zakres pojęcia działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Całokształt okoliczności, a w szczególności zakres, stopień zaangażowania i cel Pana działania wskazują, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Zatem, okoliczności dotyczące nabycia przedmiotowych udziałów w ww. działkach i sprzedaży udziałów w działkach: 7/6, 7/7, 7/8, 7/9, 7/0, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5, 7/6 (powstałych z podziału działki 7/4), nie dają podstaw do przyjęcia, że spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunkujące zaliczenie sprzedaży udziałów w przedmiotowych działkach do działalności gospodarczej.

Zakres, stopień zaangażowania i cel Pana działania wskazuje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Pana działania polegające na podziale działki i wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie można uznać za działania zarobkowe. W związku z tym, kwota uzyskana ze sprzedaży udziałów ww. działkach nie będzie stanowić przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutki podatkowe tych czynności należy więc ocenić w kontekście przesłanek wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Pana przedmiotowych działek (udziałów) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy ich odpłatne zbycie nastąpiło/nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Z treści wniosku wynika, że nieruchomości wchodzące w skład spadku zostały nabyte przez Pana rodziców w drodze uwłaszczenia, na podstawie Aktu Własności Ziemi z 31 maja 1976 r., wydanego przez Naczelnika Gminy.

Pana ojciec - A A zmarł 9 grudnia 1989 r. Spadek na podstawie ustawy nabyli: żona - B B oraz dzieci: Pan i siostra, po 1/3 części każde z nich wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym.

Pana matka - B B zmarła 10 listopada 2007 r. Spadek po matce na podstawie ustawy nabyły dzieci: Pan i siostra, po 1/2 części każde z nich wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym.

Udziały w nieruchomości, które są przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wchodziły w skład spadku po zmarłych Pana rodzicach. Nie był dokonany dział spadku po Pana rodzicach.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Jak wynika z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

Jak stanowi art. 1025 § 1 ww. Kodeksu:

Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia.

Zatem postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Należy w tym miejscu wskazać, że dla celów stosowania art. 10 ust. 5 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, momentem nabycia nieruchomości (lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c)), przez spadkodawcę, który tę nieruchomość (lub ww. prawa majątkowe) nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tej nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.

Zatem, za moment nabycia nieruchomości lub praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się nabycie nieruchomości lub praw przez spadkodawcę, nie zaś przez jego spadkodawców.

W przypadku odpłatnego zbycia przez Pana udziałów w nieruchomościach nabytych w spadku po zmarłych rodzicach (A A i B B), istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia nieruchomości przez tych spadkodawców.

Jak wskazano Pana rodzice A A i B B nabyli udział w gospodarstwie rolnym w 1976 r. na podstawie Aktu Własności Ziemi. A A zmarł w 1989 r. Spadek na podstawie ustawy nabyli: żona - B B oraz dzieci Pan i siostra, po 1/3 części każde z nich wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym. B B zmarła w 2007 r. Spadek po matce na podstawie ustawy nabyły dzieci: Pan i siostra, po 1/2 części każde z nich wraz z wchodzącym w skład spadku gospodarstwem rolnym. Nie był dokonany dział spadku po Pana rodzicach.

W związku z tym, odpłatne zbycie przez Pana nabytych w spadku udziałów w opisanych nieruchomościach (tj. działkach nr: 7/6, 7/7, 7/8, 7/9, 7/0, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5, 7/6), dokonane w 2024 r. oraz planowane odpłatne zbycie udziałów w ww. nieruchomościach, nie stanowi dla Pana źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie niewątpliwie nastąpiło/nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w których nastąpiło ich nabycie przez spadkodawców.

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe wskazać należy, że sprzedaż przez Pana udziałów w ww. działkach powstałych z podziału działki nr 7/4 nie będzie mieć związku z działalnością gospodarczą i nie nastąpiła oraz nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej. Zatem przychód z ww. sprzedaży nie stanowi i nie będzie stanowił źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.

Jednocześnie, sprzedaż przez Pana nabytych w spadku udziałów w ww. nieruchomościach, dokonana w 2024 r. i planowana sprzedaż udziałów tych nieruchomościach, nie stanowi i nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż nastąpiła/nastąpi po upływie okresu pięciu lat, o którym mowa w tym przepisie. Zatem, nie jest/nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości (udziałów).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wniesienia wniosku.

Należy zastrzec, że interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście przedstawionego pytania i własnego stanowiska, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii wynikających z opisu sprawy, które nie były przedmiotem pytania i własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej. W związku z tym, Organ podatkowy nie zajmował stanowiska w sprawie skutków podatkowych odpłatnego zbycia przez Pana innych nieruchomości w 2012 r., 2019 r., 2020 r., 2021 r. i 2022 r.

W zakresie Pana wniosku, niewłaściwie określonego jako podatek od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Końcowo wskazać należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym, niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pana. Nie wywołuje skutków prawnych dla innych osób (np. Pana siostry).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pana do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.