Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem Trustu oraz podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymywania przez Pana płatności od Trustu.
Uzupełnił go Pan pismem z 16 grudnia 2024 r. (wpływ tego samego dnia) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A.B. (dalej: „Wnioskodawca”) ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Ojciec Wnioskodawcy, A.B. (dalej: „Ojciec”) jest założycielem X (dalej: „Trust”). Umowa, na podstawie której utworzono Trust została zawarta zgodnie z prawem Anglii i Walii. Trust w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (dalej: „UK”) posiada status trustu uznaniowego (ang. discretionary trust), co oznacza, że otrzymanie jakiejkolwiek płatności przez beneficjentów Trustu zależy od dyskrecjonalnej decyzji powiernika. Dyskrecjonalność Trustu oznacza także, że jego beneficjenci, do czasu podjęcia decyzji o wypłacie przez powierników na ich rzecz, nie mają prawa do jakiejkolwiek płatności z Trustu.
Ojciec jest jednym z trzech powierników Trustu, którzy wspólnie decydują o wypłatach z niego na rzecz beneficjentów oraz o tym czy takie wypłaty w ogóle nastąpią. Na powiernikach nie ciąży obowiązek np. corocznego dokonywania wypłat z Trustu na rzecz beneficjentów. W sytuacji, gdy powiernicy podejmą decyzję o wypłacie mają oni swobodę co do określenia wysokości wypłat jakie zostaną dokonane, w tym kwoty wypłat mogą się różnić pomiędzy beneficjentami, jak również mogą nie dokonać wypłaty na rzecz jednego bądź więcej beneficjentów.
Jako beneficjenci Trustu zostali wskazani: (a) owdowiała małżonka Ojca, (b) potomkowie Ojca (do tej grupy beneficjentów należy Wnioskodawca), (c) inne osoby i organizacje charytatywne.
Wola założyciela Trustu została uszczegółowiona w Liście Życzeń (ang. Letter of Wishes). Według Listu Życzeń Ojca, Trust został utworzony głównie dla korzyści jego synów oraz ich rodzin. Postanowienia Listu Życzeń nie są prawnie wiążące dla powierników (trustees). List Życzeń może być zmieniany przez Ojca.
Powiernicy Trustu w niedalekiej przyszłości rozważają podjęcie decyzji o wypłacie na rzecz Wnioskodawcy środków pieniężnych z Trustu. Środki te pochodzić będą z dochodu uzyskanego przez Trust, opodatkowanego podatkiem dochodowym (income tax) w UK.
Możliwe jest także, że Trust wypłaci na rzecz Wnioskodawcy środki pieniężne pochodzące z zysków kapitałowych zrealizowanych przez Trust, które opodatkowane zostaną podatkiem od zysków kapitałowych (capital gains tax) w UK.
W celu lepszego zrozumienia instytucji prawnej, jaką jest Trust, w tym jak funkcjonuje i jaki reżim podatkowy ma do niego zastosowanie w UK, poniżej przedstawiony został zwięzły opis kluczowych zagadnień dotyczących tej instytucji. Wskazać należy, że przedstawiony poniżej sposób rozliczenia płatności z trustu przez beneficjenta będzie miał zastosowanie do Wnioskodawcy.
Trust - uwagi ogólne
Trust utworzony jest na podstawie umowy pomiędzy założycielem a powiernikiem (powiernikami), na mocy której założyciel ustanawia trust, a powiernik (powiernicy) są zobowiązani do przechowywania, zarządzania i rozliczania aktywów, powierzonych im w ramach tej umowy przez założyciela, dla wspólnej korzyści beneficjentów.
Nikt nie jest właścicielem (w tym udziałowcem czy wspólnikiem) trustu i trust nie jest odrębnym podmiotem prawa.
W świetle prawa to powiernicy są właścicielami wszystkich aktywów trustu, jednak uprawnienia przysługujące im względem tego majątku muszą wykonywać zgodnie z umową powierniczą (umową trustu). Aktywa trustu są wyodrębnione w majątku powiernika (powierników) od innych posiadanych przez niego aktywów – prawnie, jak też i dla celów podatkowych.
Beneficjentom nie przysługuje prawo własności majątku powierniczego, ani nie mają wobec tego majątku żadnych roszczeń. Uzyskują oni przysporzenie z trustu tylko wtedy, gdy umowa powiernicza to określa i na zasadach w niej przewidzianych. W szczególności, w trustach o charakterze uznaniowym (Discretionary Trust) do uzyskania przez któregokolwiek beneficjenta przysporzenia z trustu niezbędna jest decyzja powiernika (powierników).
Opodatkowanie trustu w UK
Dochód trustu, inny niż dochód z tytułu sprzedaży jego aktywów (np. dywidendy, odsetki), podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym (ang. income tax) w UK. Podatek dochodowy w UK jest podatkiem progresywnym, którego stawki zależą od wysokości całkowitego dochodu podatnika, objętego tym podatkiem, w ciągu roku podatkowego, przy czym maksymalna stawka podatku wynosi 45%. Jednakże w przypadku trustu dyskrecjonalnego stosowane stawki podatku dochodowego wynoszą zazwyczaj 39,35% w przypadku dywidend i 45% w przypadku innych dochodów.
Z kolei dochód uzyskany przez trust w wyniku sprzedaży jego aktywów stanowi zyski kapitałowe i podlega w UK podatkowi od zysków kapitałowych (ang. capital gain tax). Aktualnie, zyski osiągane przez trust ze zbycia aktywów kapitałowych takich, jak udziały lub papiery wartościowe są opodatkowane jednolitą stawką 20%.
Dochody (zyski) trustu powinny być rozliczone (zadeklarowane) w zeznaniach podatkowych trustu składanych przez powierników. Powiernicy składają w imieniu trustu dedykowane do rozliczeń trustu zeznania podatkowe. Są one składane odrębnie (oddzielnie) od osobistych (indywidualnych) zeznań podatkowych powierników.
Pieniądze potrzebne na opłacenie podatku od dochodów (zysków) trustu pochodzą ze środków tego trustu. W praktyce dla trustu prowadzony jest odrębny rachunek bankowy, z którego opłacane są podatki trustu.
Cały podatek dochodowy zapłacony przez trust w UK (ze wszystkich źródeł) faktycznie stanowi pobrany i zapłacony z góry podatek od przyszłych wypłat z trustu na rzecz beneficjentów. Podatek dochodowy zapłacony przez trust stanowi swego rodzaju fundusz na poczet podatku należnego od wypłaty dokonanej na rzecz beneficjenta. Innymi słowy, podatek zapłacony przez trust stanowi podatek, który jest zaliczany na poczet podatku dochodowego należnego od beneficjenta w chwili, kiedy otrzyma on wypłatę świadczenia od trustu. Wówczas pula podatku zapłaconego przez trust jest zmniejszana o wartość podatku należnego od wypłat na rzecz beneficjenta pochodzących z dochodów trustu (co opisano poniżej).
Opodatkowanie beneficjenta trustu w UK - podatek dochodowy
Płatności dokonywane na rzecz beneficjenta przez trust z dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym (income tax) (czyli pochodzącego np. z dywidend, odsetek) także podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w UK na poziomie beneficjenta. Dla osób fizycznych podatek dochodowy w UK jest podatkiem progresywnym, którego stawki zależą od całkowitego dochodu podatnika uzyskanego w roku podatkowym. Maksymalna stawka podatku wynosi 45%.
Jednakże beneficjent jest uprawniony do zaliczenia podatku zapłaconego przez trust na poczet należnego od niego podatku dochodowego, proporcjonalnie do części zysków trustu wypłaconych temu beneficjentowi. Co ważne, beneficjent uznaje do celów podatkowych jako swój przychód całą kwotę przypisanej mu wypłaty z dochodu trustu, w tym kwotę podatku dochodowego zapłaconego od tej części przez trust („kwota brutto”), mimo że otrzyma od trustu tylko część netto (tj. po odliczeniu podatku zapłaconego przez trust).
Na przykład, jeśli trust uzyska dochód wynoszący 100j. i cały ten dochód przeznaczy na wypłatę na rzecz beneficjenta, to:
(i)od tej kwoty trust zapłaci podatek 45j. (przy założeniu, że do całości znajdzie zastosowanie najwyższa stawka podatku),
(ii)następnie trust wypłaci na rzecz beneficjenta kwotę 55j. (czyli kwotę netto, po odliczeniu zapłaconego podatku),
(iii)przy czym beneficjent dla celów rozliczenia podatkowego uznaje, że uzyskał od trustu kwotę 100j. (czyli brutto, przed odliczeniem podatku) i w tej wysokości zadeklaruje przychód podatkowy,
(iv)podatek w UK należny od beneficjenta zostanie obliczony z zastosowaniem stawek progresywnych i wyniesie maksymalnie od tej kwoty 45j.,
(v)beneficjent zaliczy na poczet własnego podatku podatek zapłacony już przez trust (45j.), w związku z czym beneficjent nie będzie już musiał uiszczać żadnej kwoty podatku, jeżeli jego dochody uzyskane w UK będą także podlegać opodatkowaniu stawką 45%. W takiej sytuacji jego podatek został pokryty w całości w kwocie zapłaconej przez trust. Z kolei, jeżeli dochód beneficjenta będzie podlegał opodatkowaniu stawką niższą niż 45% organ podatkowy w UK dokona zwrotu podatku na rzecz beneficjenta (zob. poniżej).
Ponieważ do dochodów trustu mogą znaleźć zastosowanie także niższe stawki podatku, może okazać się, że suma podatku dostępnego do odliczenia, zapłaconego wcześniej przez trust, będzie niższa niż podatek należny od wypłat na rzecz beneficjentów. W takiej sytuacji trust jest zobowiązany uiścić brakującą kwotę podatku należnego od wypłaty na rzecz beneficjenta (kwota wyrównawcza podatku).
Beneficjent nadal zatem otrzyma kwotę “netto”, która będzie reprezentowała dochód uzyskany przez trust pomniejszony o podatek zapłacony przez trust, w tym kwotę wyrównawczą podatku, i nie będzie zobowiązany samodzielnie uiszczać żadnej kwoty. W przypadku zatem dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym w UK beneficjent otrzymuje od trustu zawsze 55% wartości brutto przeznaczonej mu do wypłaty przez trust.
Ujęcie podatku dochodowego od świadczenia z trustu w rozliczeniu rocznym beneficjenta
Dokonując podatkowego rozliczenia rocznego beneficjent łączy dochody otrzymane z trustu z innymi swoimi dochodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym (income tax) w UK. Dochody te podlegają opodatkowaniu progresywnemu. Według aktualnych stawek, dochód Wnioskodawcy będzie:
a.zwolniony z podatku do kwoty 12.570 GBP (jako Personal Allowance, jest to ulga dostępna pod pewnymi warunkami – Wnioskodawca korzysta z niej jako obywatel Wielkiej Brytanii), przy czym wartość tej ulgi zmniejsza się dla osób z dochodem podlegającym opodatkowaniu wynoszącym powyżej 100.000 GBP, aż do zera, gdy wartość dochodu przekroczy 125.140 GBP,
b.opodatkowany stawką 20% od następnych/pierwszych 37.700 GBP (Basic rate),
c.opodatkowany stawką 40% powyżej dochodu 37.700 GBP do dochodu w wysokości 125.140 GBP (Higher rate),
d.opodatkowany według stawki 45% powyżej dochodu 125.140 GBP (Additional rate).
Jeśli w związku z rozliczeniem rocznym podatek od wypłaty z trustu byłby wyższy niż podatek obliczony według powyższych stawek proporcjonalnie przypadający na dochód otrzymany z trustu, beneficjent ma prawo otrzymać zwrot nadwyżki podatku od organu podatkowego w UK. Jeśli zatem dochody uzyskane z Trustu byłyby jedynymi dochodami Wnioskodawcy uzyskanymi w UK w danym roku podatkowym, to po otrzymaniu zwrotu nadwyżki podatku od organu podatkowego jego ostatecznie zapłacony podatek od dochodu z Trustu będzie podatkiem obliczonym według powyższych stawek progresywnych.
Powiernicy dostarczą Wnioskodawcy formularz R185 w celu udokumentowania dochodu uzyskanego od Trustu – w kwocie brutto oraz zapłaconego od niego podatku w stosunku do wszelkich wypłat pochodzących z dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym (income tax).
Opodatkowanie beneficjenta trustu w UK - podatek od zysków kapitałowych
Wnioskodawca może otrzymać od Trustu także wypłatę pochodzącą z zysków kapitałowych (ang. capital gains tax), których źródłem będą aktywa Trustu, a nie dochody generowane przez takie aktywa. Podatkowi od zysków kapitałowych podlegają zyski trustu z tytułu zbycia aktywów kapitałowych trustu, takich jak udziały, czy papiery wartościowe.
W przeciwieństwie do dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym, wszelkie pochodzące z zysków kapitałowych wypłaty na rzecz beneficjentów deklarowane są w kwocie netto, tj. po odjęciu podatku zapłaconego przez trust, i w tej kwocie wypłacane beneficjentowi. Beneficjent nie płaci samodzielnie od tych wypłat już potem podatku. W konsekwencji beneficjent nie dokonuje rozliczenia podatkowego z tego tytułu z organem podatkowym, ani nie składa deklaracji. Beneficjent nie jest także uprawniony do dokonania jakichkolwiek zaliczeń/odliczeń związanych z podatkiem od zysków kapitałowych zapłaconym przez trust od jego aktywów.
Na życzenie beneficjenta powiernik trustu może przekazać mu informację o wysokości podatku zapłaconego od zysku trustu, który następnie został przekazany na rzecz beneficjenta.
Uzupełnienie wniosku
Otrzymywane przez Wnioskodawcę płatności od Trustu nie będą spełniały definicji darowizny ani polecenia darczyńcy wskazanych w Kodeksie cywilnym z dnia 23 kwietnia 1964 r. (t. j. z 2024 r., poz. 1061). Nie będą one także stanowiły płatności z innych tytułów wskazanych w art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2024 r., poz. 1837).
Pytania
1.Czy otrzymane przez Wnioskodawcę, jako beneficjenta Trustu, płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem dochodowym (income tax) w UK lub zyski opodatkowane przez Trust podatkiem od zysków kapitałowych (capital gains tax) w UK, będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem od spadków i darowizn?
2.Czy Wnioskodawca, jako beneficjent Trustu, postąpi prawidłowo kwalifikując na potrzeby polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymane przez niego od Trustu płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem dochodowym (income tax) w UK, jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 UPIT?
3.Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych podatek wykazany w jego zeznaniu podatkowym dla celów rozliczenia brytyjskiego podatku dochodowego (do wysokości polskiego podatku proporcjonalnie przypadającego na dochód uzyskany z Trustu) w sytuacji, gdy faktycznie podatek należny w UK pobrany i zapłacony zostanie przez Trust?
4.Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od daniny solidarnościowej podatek wykazany w jego zeznaniu podatkowym dla celów rozliczenia podatku dochodowego należnego w UK – w zakresie części podatku należnego w UK, która pozostawałaby nieodliczona po dokonaniu odliczenia od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji, gdy faktycznie podatek należny w UK pobrany i zapłacony zostanie przez Trust?
5.Czy Wnioskodawca, jako beneficjent Trustu, postąpi prawidłowo kwalifikując na potrzeby polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymane przez niego od Trustu płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem od zysków kapitałowych (capital gains tax) w UK, jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 UPIT?
6.Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych podatek od zysków kapitałowych należny w UK zapłacony przez Trust przypadający na część zysku wypłaconą na rzecz Wnioskodawcy?
7.Czy Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od daniny solidarnościowej podatek od zysków kapitałowych należny w UK zapłacony przez Trust przypadający na część zysku wypłaconą na rzecz Wnioskodawcy – w zakresie części podatku zapłaconego w UK, która pozostawałaby nieodliczona, po dokonaniu odliczenia od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie – w zakresie pytania 1 – otrzymane przez Pana, jako beneficjenta Trustu, płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem dochodowym (income tax) w UK lub zyski opodatkowane przez Trust podatkiem od zysków kapitałowych (capital gains tax) w UK, nie będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem od spadków i darowizn.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2)darowizny, polecenia darczyńcy;
3)zasiedzenia;
4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
Jak stanowi art. 2 ww. ustawy, nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera zamknięty katalog zdarzeń objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu nie podlegają nabycia na podstawie tych tytułów prawnych, które nie są wymienione w przytoczonym wyżej przepisie art. 1 cyt. ustawy.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie będzie miała zastosowania do płatności, które będą dokonywane przez Trust na Pana rzecz jako jego beneficjenta. Płatności jakie będzie Pan otrzymywał od Trustu z tytułu bycia jego beneficjentem nie będą następowały na podstawie któregokolwiek z tytułów wymienionych w tej ustawie. W szczególności otrzymywanie płatności od powierników Trustu nie będzie stanowiło darowizny ani też polecenia darczyńcy. Jako że przepisy nie definiują pojęć darowizny i polecenia darczyńcy, należy odwołać się do odpowiednich przepisów w ustawy Kodeks cywilny.
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Z kolei art. 893 ww. ustawy stanowi, że darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).
Wypłata z trustu środków pieniężnych na rzecz beneficjenta trustu nie stanowi darowizny w sytuacji, gdy:
–założyciel trustu w momencie jego założenia przekazał swoje aktywa (majątek) na rzecz trustu;
–założycielowi ani beneficjentowi trustu nie przysługuje prawo do majątku zgromadzonego w truście;
–wypłaty środków zgromadzonych w truście na rzecz beneficjenta dokonuje powiernik, zgodnie z postanowieniami umowy trustu;
–tytułem prawnym, na podstawie którego przysługuje status beneficjenta trustu, jest umowa założycielska trustu – trust agreement i list życzeń (To wola założyciela trustu i zawarte w tym zakresie wskazania w dokumentach założycielskich powodują, że dany podmiot staje się jego beneficjentem);
–o tym, w jaki sposób i kiedy środki zgromadzone w truście zostaną wypłacone beneficjentowi, decyduje powiernik (powiernicy), opierając się na dokumentach założycielskich trustu.
Odnosząc powyższe do analizowanej sprawy, Pana sytuacja jako będącego beneficjentem Trustu, nie odpowiada sytuacji obdarowanego, a sytuacja Ojca, założyciela Trustu – sytuacji darczyńcy, ponieważ:
–wszelkie części majątku Trustu, w tym dywidendy lub odsetki z niego pochodzące, nie stanowią majątku Ojca, a tym samym nie mogą być przez niego darowane. Ojciec wyzbył się majątku, który generuje dochody stanowiące źródło pochodzenia środków, z których będą dokonywane wypłaty przez Trust na Pana rzecz. Ojciec nie jest już jego właścicielem, ani jego dysponentem. Ojciec wraz z wniesieniem majątku do Trustu stracił zdolność do jego darowania;
–nie jest Pan stroną umowy, na podstawie której powołano Trust i nie jest także potrzebna Pana zgoda na uzyskanie statusu beneficjenta Trustu;
–darowizna z art. 888 Kodeksu cywilnego jest umową konsensualną, dwustronną – jednostronnie zobowiązującą. Z faktu, że darowizna jest umową wynika, że dla jej zawarcia muszą zostać wyrażone oświadczenia woli stron takiej czynności. Z jednej strony będzie to oświadczenie woli przekazania darowizny, natomiast z drugiej strony oświadczenie woli o jej przyjęciu. Jako beneficjent Trustu nie będzie Pan zawierał umowy (umów) ani z Ojcem jako założycielem Trustu, ani z Trustem. Jednocześnie Ojciec jako założyciel Trustu, jak również Trust, nie będą składać żadnych oświadczeń woli w tym zakresie.
Wypłata z trustu środków pieniężnych na rzecz beneficjenta trustu nie jest traktowana także jak polecenie darczyńcy ponieważ:
–przeniesienie składników majątkowych następuje na rzecz trustu, a nie bezpośrednio na rzecz beneficjenta, przy czym, co do zasady, jedynym celem funkcjonowania trustu oraz powiernika trustu jest działanie na rzecz beneficjenta trustu zgodnie z postanowieniami trust agreement. Przeniesienie majątku na trust przez założyciela nie ma na celu przysporzenia majątku trustowi. Służy ono wypracowaniu przede wszystkim zysku, który ma ostatecznie trafić do beneficjenta trustu;
–rzeczywistym odbiorcą korzyści płynących z majątku umieszczonego w zarządzie trustu jest beneficjent, a nie sam trust, to trust także – w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego – nie otrzymuje darowizny (to nie on otrzymuje przysporzenie tytułem darmym kosztem majątku założyciela). W rezultacie brak jest polecenia darczyńcy.
Odnosząc powyższe do omawianej sprawy stwierdzić należy, że płatności, które będą dokonywane na Pana rzecz jako beneficjenta Trustu, przez Trust nie będą mogły być zakwalifikowane jako polecenie darczyńcy, ponieważ:
–Ojciec jako założyciel Trustu przekazał majątek, który generuje dochód będący źródłem płatności na rzecz Pana-beneficjenta, bezpośrednio na rzecz Trustu;
–jako beneficjentowi Trustu nie przysługuje żaden tytuł prawny do majątku zgromadzonego w Truście przed podjęciem decyzji przez powierników o dokonaniu wypłaty;
–zasadniczym celem funkcjonowania Trustu jest zarządzanie majątkiem wniesionym przez Ojca na korzyść beneficjentów, w tym Pana. Oznacza to, że Trust nie może swobodnie dysponować przekazanym jej przez Ojca majątkiem i generowanymi przez niego przychodami. Tym samym nie można zakwalifikować przekazania Trustowi majątku jako darowizny, a w konsekwencji płatności na Pana rzecz jako polecenia darczyńcy.
Wskazał Pan, że dodatkowo za przedstawionym stanowiskiem przemawia art. 21 ust. 1 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, w myśl którego części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Z przepisu tego wynika, że przysporzenie, którego źródłem jest wypłata z trustu, stanowi dochód podlegający regulacjom Konwencji. Mając na uwadze to, że:
–Konwencja znajduje zastosowanie w Polsce do podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych (art. 3 ust. 3 lit. b) Konwencji), oraz że
–przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
uzasadniony jest wniosek, że wypłata z trustu nie może zostać zakwalifikowana jako darowizna lub polecenie darczyńcy. Na podstawie wskazanych regulacji można uznać, że dochód wypłacony przez trust dla celów podatkowych stanowi w Polsce przysporzenie inne niż wypłacone z tytułu darowizny czy polecenia darczyńcy.
W Pana ocenie – w zakresie pytania 2 – postąpi on prawidłowo kwalifikując na potrzeby polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymane przez niego od Trustu płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem dochodowym (income tax) w UK od Trustu, jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 UPIT.
Konsekwencją braku podlegania opodatkowaniu PSD otrzymywanych przez Wnioskodawcę, jako beneficjenta Trustu, płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem dochodowym (income tax) w UK, jest to, że do płatności tych nie będzie miało zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 UPIT.
Zgodnie z tą regulacją przepisów UPIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o PSD. Oznacza to, że płatność z Trustu na rzecz Wnioskodawcy objęta jest zakresem UPIT. W celu prawidłowego opodatkowania takiego przychodu niezbędne jest w pierwszej kolejności jego przyporządkowanie do właściwego źródła przychodów.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 UPIT, źródłami przychodów są:
1.stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
2.działalność wykonywana osobiście;
3.pozarolnicza działalność gospodarcza;
4.działy specjalne produkcji rolnej;
5.najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
6.kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
7.odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d.innych rzeczy,
–jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
8.działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;
9.niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da UPIT;
10.inne źródła.
Jedynym źródłem, do którego można będzie zakwalifikować płatność z Trustu, są inne źródła. Danej płatności nie będzie można, w szczególności, zakwalifikować jako przychodu, który mógłby być przyporządkowany, przykładowo, do kapitałów pieniężnych, ponieważ płatność z Trustu nie stanowi odsetek, dywidendy lub innego przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Za przychody z innych źródeł – zgodnie z art. 20 ust. 1 UPIT – uważa się w szczególności:
kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Sformułowanie „w szczególności” wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i zasadnym jest aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 UPIT. Na gruncie prawa podatkowego przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest każda forma przysporzenia majątkowego (korzyść), tzn. zarówno pieniężna jak i niepieniężna.
W konsekwencji płatność, którą Wnioskodawca jako beneficjent otrzyma od Trustu, będzie stanowić przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 UPIT.
Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 października 2011 r. (IPPB2/415-720/11-2/MG) oraz z 16 czerwca 2011 r. (IPPB2/415-266/11-6/MK).
W Pana ocenie – w zakresie pytania 3 – będzie on mógł odliczyć od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych podatek wykazany w jego zeznaniu podatkowym dla celów rozliczenia podatku dochodowego należnego w UK (do wysokości polskiego podatku proporcjonalnie przypadającego na dochód uzyskany z Trustu) w sytuacji, gdy faktycznie podatek należny w UK pobrany i zapłacony zostanie przez Trust.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 UPO:
Części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.
Z przytoczonego przepisu wynika, że otrzymane przez Wnioskodawcę płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem dochodowym (income tax) w UK, kwalifikować należy na gruncie UPO jako dochód wypłacony przez trust podlegający opodatkowaniu nie tylko w Polsce, z uwagi na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy, ale także w UK z uwagi na status wypłacającego. W konsekwencji, mając na względzie to, że uprawnienie do opodatkowania dochodu z trustu ma zarówno Polska jak i UK, w przedstawionej sprawie zastosowanie znajdą regulacje UPO dotyczące unikania podwójnego opodatkowania.
W danej sprawie metodą unikania podwójnego opodatkowania będzie metoda proporcjonalnego odliczenia przedstawiona w art. 22 ust. 2 lit. a UPO. Zgodnie z tym przepisem:
W przypadku, gdy osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce uzyskuje dochód lub zyski majątkowe, które zgodnie z postanowieniami Konwencji, mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie (z wyłączeniem sytuacji, gdy te postanowienia zezwalają na opodatkowanie przez Zjednoczone Królestwo wyłącznie z powodu, że dany dochód lub zyski majątkowe są także dochodem lub zyskami majątkowymi uzyskiwanym przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Zjednoczonego Królestwa), Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby, kwoty równej podatkowi od dochodu lub zysków majątkowych zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie.
Jednakże odliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku od dochodu lub od zysków majątkowych, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na taki dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.
Jeżeli zgodnie z jakimkolwiek postanowieniem niniejszej Konwencji, dochód lub zyski majątkowe uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce są zwolnione z opodatkowania w Polsce, wówczas Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby uwzględnić zwolniony dochód lub zyski majątkowe.
Mając na uwadze przedstawioną w opisie zdarzenia przyszłego metodologię rozliczenia podatku przez beneficjenta trustu w UK, która to metodologia znajdzie zastosowanie także do Wnioskodawcy, należy uznać, że odliczeniu od polskiego PIT podlegać będzie kwota podatku faktycznie zapłaconego przez Trust od płatności wypłaconej Wnioskodawcy, niepodlegająca zwrotowi przez organy podatkowe z UK na rzecz Wnioskodawcy. Podatek należny w UK związany z płatnością na rzecz Wnioskodawcy, mimo że jest pobierany i wpłacany przez Trust, na potrzeby rozliczeń podatkowych jest w UK kwalifikowany jako podatek zapłacony przez Wnioskodawcę. Podatek ten, na co wskazuje mechanika rozliczeń dochodów uzyskiwanych z trustu obowiązująca w UK, jest podatkiem płaconym przez beneficjenta trustu. Płatność tego podatku obciąża bowiem przychód otrzymywany przez beneficjenta.
Tym samym ekonomiczny ciężar tego podatku spoczywa na beneficjencie, a nie truście. W ramach przychodu otrzymywanego przez beneficjenta można wyróżnić dwie części, tj. część odpowiadającą faktycznej wypłacie dokonywanej przez trust na rzecz beneficjenta oraz część opowiadającą 45% podatkowi pobieranemu przez trust od wypłaty na rzecz beneficjenta. Przy czym to, ile faktycznie, ostatecznie do własnej dyspozycji otrzyma beneficjent z tytułu płatności z trustu zależy od całkowitego dochodu beneficjenta podlegającego podatkowi dochodowemu w UK.
Wnioskodawca dla celów rozliczenia podatku dochodowego w UK będzie zobowiązany zadeklarować jako przychód nie tylko kwotę faktycznie otrzymaną od Trustu, ale także kwotę odpowiadającą 45% podatku zapłaconego przez Trust w związku z dokonaną wypłatą.
Jednocześnie kwota podatku zapłaconego przez Wnioskodawcę w UK będzie zależała od stawki podatku, według której opodatkowany będzie całkowity dochód Wnioskodawcy. Przy założeniu, że Wnioskodawca nie osiągnie w danym roku podatkowym z UK innych dochodów niż te wynikające ze świadczeń od Trustu pochodzących z dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym w UK, zapłaci on od tych dochodów z Trustu podatek według następujących zasad:
a.przy założeniu korzystania z ulgi Personal Allowance – nie zapłaci podatku od kwoty do wysokości 12.570 GBP (przy czym ulga ta będzie ulegać zmniejszeniu stopniowo, jeśli dochody Wnioskodawcy przekroczą 100.000 GBP, aż do zera, gdy wartość dochodu przekroczy 125.140 GBP),
b.według stawki 20% od następnych/pierwszych 37.700 GBP (Basic rate),
c.według stawki 40% powyżej dochodu 37.700 GBP do dochodu wysokości 125.140 GBP (Higher rate), oraz
d.według stawki 45% powyżej dochodu 125.140 GBP (Additional rate).
W przypadku, jeśli podatek obliczony według powyższych zasad będzie niższy niż podatek pobrany uprzednio przez Trust według stawki 45% od wypłaty na rzecz Wnioskodawcy, otrzyma on od organu podatkowego z UK zwrot nadwyżki podatku. W konsekwencji podatkiem dochodowym należnym w UK ostatecznie poniesionym przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia uzyskanego od Trustu będzie podatek wykazany przez Wnioskodawcę w deklaracji rocznej przy zastosowaniu ww. stawek progresywnych. W tej wysokości podatek dochodowy należny w UK będzie stanowił dla Wnioskodawcy podatek podlegający odliczeniu od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z UPO. Przy czym Wnioskodawca dokona odliczenia w sposób proporcjonalny, tzn. brytyjski podatek będzie mógł zostać odjęty od podatku polskiego do wysokości podatku polskiego proporcjonalnie przypadającej na dochód z Trustu, obliczonego z uwzględnieniem wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W Pana ocenie – w zakresie pytania 4 – będzie on mógł odliczyć od daniny solidarnościowej podatek wykazany w jego zeznaniu podatkowym dla celów rozliczenia podatku dochodowego należnego w UK – w zakresie części podatku należnego w UK, która pozostawałaby nieodliczona po dokonaniu odliczenia od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji, gdy faktycznie podatek należny w UK pobrany i zapłacony zostanie przez Trust.
Możliwość obniżenia daniny solidarnościowej o podatek zapłacony za granicą znajduje potwierdzenie w Objaśnieniach podatkowych z dnia 28 sierpnia 2019 r. dotyczących stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-28-sierpnia-2019-r-ws-stosowa nia-przepisow-o-daninie-solidarnosciowej-zawartych-w-ustawie-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych). Znalazło się w nich następujące stwierdzenie:
Jeżeli w podstawie obliczenia daniny solidarnościowej zostały uwzględnione dochody uzyskane ze źródeł przychodów położonych za granicą, daninę solidarnościową pomniejsza się proporcjonalnie o kwotę równą podatkowi zapłaconemu od tych dochodów za granicą, zgodnie z postanowieniami zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Odliczeniu od daniny solidarnościowej podlega kwota podatku zapłaconego za granicą, w części przekraczającej kwotę podatku odliczonego zgodnie z art. 27 ust. 9 i 9a, art. 30b ust. 5a, 5b, 5e i 5f lub art. 30c ust. 4 i 5 ustawy PIT.
Mając na uwadze, że:
–płatności, które otrzymywać będzie Wnioskodawca od Trustu należeć będą do przychodów z innych źródeł oraz
–zgodnie z UPO metodą właściwą do unikania podwójnego opodatkowania będzie metoda proporcjonalnego odliczenia,
Wnioskodawca będzie musiał uwzględnić przy ustalaniu wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej płatności otrzymane od Trustu. W konsekwencji Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć daninę solidarnościową o podatek zapłacony w UK od płatności otrzymanej z Trustu.
Podobnie jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3 kwota ostatecznie poniesionego przez Wnioskodawcę podatku w UK będzie zależała od wysokości jego wszystkich dochodów uzyskanych w UK, opodatkowanych podatkiem dochodowym w UK w danym roku podatkowym.
Dla celów odliczenia podatku brytyjskiego od daniny solidarnościowej Wnioskodawca uwzględni ten sam podatek należny w UK, który podlega odliczeniu od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych, ale wyłącznie w wysokości nieodliczonej od tego podatku.
Innymi słowy, Wnioskodawca ma prawo odliczyć od daniny solidarnościowej pozostały podatek zapłacony w UK po dokonaniu odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
W Pana ocenie – w zakresie pytania 5 – postąpi on prawidłowo kwalifikując na potrzeby polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymane przez niego od Trustu płatności, których źródłem będzie dochód opodatkowany podatkiem od zysków kapitałowych (capital gains tax) w UK, jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 UPIT.
Podobnie jak otrzymane z Trustu wypłaty pochodzące z dochodów opodatkowanych w UK tamtejszym podatkiem dochodowym, otrzymane z Trustu wypłaty pochodzące z zysków kapitałowych, opodatkowanych tamże podatkiem od zysków kapitałowych, także należy zakwalifikować w Polsce do innych źródeł dochodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 UPIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania 3 ma pełne zastosowanie także w odniesieniu do pytania 5.
W Pana ocenie – w zakresie pytania 6 – będzie on mógł odliczyć od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych podatek od zysków kapitałowych należny w UK zapłacony przez Trust przypadający na część zysku wypłaconą na rzecz Wnioskodawcy.
W przypadku świadczeń od Trustu pochodzących z zysków kapitałowych (i opodatkowanych tamtejszym capital gains tax), mechanika ich opodatkowania w UK jest uproszczona w stosunku do mechaniki opodatkowania dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym (income tax). Jednakże w obu przypadkach następuje efektywne, jednostopniowe opodatkowanie w całym łańcuchu przepływu: od uzyskania dochodu/zysku przez trust, do wypłaty świadczenia na rzecz beneficjenta trustu. W przypadku dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym najpierw trust płaci podatek w wysokości nawet 45%. Podatek zapłacony przez trust jest jednak zaliczany na poczet podatku należnego od świadczenia wypłacanego na rzecz beneficjenta. Beneficjent na koniec uwzględnia podatek zapłacony na wcześniejszych etapach przy wyliczeniu swojego podatku rocznego. Ostatecznie beneficjent ponosi ciężar ekonomiczny podatku od dochodu uzyskanego przez trust – pod warunkiem i w zakresie, w jakim ten dochód jest przekazany beneficjentowi.
Tak samo ekonomiczny ciężar podatku zapłaconego przez trust od zysków kapitałowych przeniesiony jest na beneficjenta. Beneficjent uzyskuje bowiem od trustu świadczenie pochodzące z zysków kapitałowych w wysokości netto, tj. pomniejszone już o podatek od zysków kapitałowych. Przy czym trust nie jest podatnikiem CIT na gruncie przepisów UK, nie jest też osobą prawną, a zatem nie jest to podatek trustu jako odrębnego podmiotu praw i obowiązków. I tak, jeśli trust uzyskał dochód ze sprzedaży jakiegoś aktywa kapitałowego, od dochodu tego odprowadzi podatek od zysków kapitałowych według stawki 20% (aktualnie obowiązującej) i będzie mógł przekazać na rzecz beneficjenta pozostałe 80% tego dochodu.
Beneficjent nie dokonuje już potem z tego tytułu samodzielnego, odrębnego rozliczenia podatkowego w UK, co znajduje uzasadnienie w tym, że tamtejsze przepisy nie przewidują już zróżnicowania wysokości stawki podatkowej, np. od wysokości wszystkich zysków kapitałowych (jak ma to miejsce w przypadku dochodów opodatkowanych podatkiem dochodowym) i takie rozliczenie nie miałoby merytorycznego uzasadnienia. Jest to sytuacja podobna do opodatkowania w Polsce odsetek na rachunkach bankowych osób fizycznych, gdzie podatek pobierany jest przez bank, a podatnik nie uwzględnia tych odsetek w jakichkolwiek rozliczeniach ani deklaracjach podatkowych.
W ocenie Wnioskodawcy, pomimo uproszczeń w rozliczeniu podatku od zysków kapitałowych w UK (w porównaniu do sposobu rozliczenia brytyjskiego podatku dochodowego), taki podatek zapłacony przez Trust od zysku, który następnie zostanie przekazany przez trust na rzecz beneficjenta, i w stosunku do tej części zysku, powinien być uznany za podatek poniesiony przez beneficjenta.
Tym samym podatek od zysków kapitałowych zapłacony przez Trust od tej części zysku, która zostanie przekazana Wnioskodawcy, w rozumieniu UPO stanowi podatek samego Wnioskodawcy zapłacony w UK. Skoro Trust nie jest podatnikiem CIT na gruncie UPO oraz nie sposób przyjąć, iż jest to podatek dochodowy powiernika (powiernik nie ma bowiem prawa korzystać z majątku Trustu), należy przyjąć, iż jest to podatek, który obciąża beneficjenta Trustu.
Jak już wskazano w uzasadnieniu stanowiska do pytania nr 3, zgodnie z art. 22 ust. 2 lit. a UPO:
W przypadku, gdy osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce uzyskuje dochód lub zyski majątkowe, które zgodnie z postanowieniami Konwencji, mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie (z wyłączeniem sytuacji, gdy te postanowienia zezwalają na opodatkowanie przez Zjednoczone Królestwo wyłącznie z powodu, że dany dochód lub zyski majątkowe są także dochodem lub zyskami majątkowymi uzyskiwanym przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Zjednoczonego Królestwa), Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby, kwoty równej podatkowi od dochodu lub zysków majątkowych zapłaconemu w Zjednoczonym Królestwie. Jednakże odliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku od dochodu lub od zysków majątkowych, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na taki dochód lub zyski majątkowe, które mogą być opodatkowane w Zjednoczonym Królestwie.
W konsekwencji Wnioskodawca będzie mógł dokonać odliczenia podatku od zysków kapitałowych (capital gains tax) należnego w UK i zapłaconego przez Trust od zysku kapitałowego w zakresie, w jakim zysk ten zostanie przekazany na rzecz Wnioskodawcy (po potrąceniu pobranego podatku) od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przy czym Wnioskodawca dokona odliczenia w sposób proporcjonalny, tzn. podatek zapłacony w UK będzie mógł zostać odjęty od podatku polskiego do wysokości podatku polskiego proporcjonalnie przypadającej na dochód z Trustu, obliczonego z uwzględnieniem wszystkich dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W Pana ocenie – w zakresie pytania 7 – będzie on mógł odliczyć od daniny solidarnościowej podatek od zysków kapitałowych należny w UK i zapłacony przez Trust przypadający na część zysku wypłaconą na rzecz Wnioskodawcy – w zakresie części podatku należnego w UK, która pozostawałaby nieodliczona, po dokonaniu odliczenia od polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Analogicznie, jak w przypadku odliczenia podatku dochodowego (income tax) należnego w UK, którego dotyczyło pytanie nr 4, w przypadku podatku od zysków kapitałowych (capital gains tax) możliwość odliczenia od daniny solidarnościowej została potwierdzona w Objaśnieniach podatkowych z dnia 28 sierpnia 2019 r. dotyczących stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podobnie zatem, jak zostało wskazane w uzasadnieniu do stanowiska Wnioskodawcy odnośnie pytania 4:
-Wnioskodawca będzie musiał uwzględnić przy ustalaniu wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej płatności otrzymane od Trustu, w tym pochodzące z zysków opodatkowanych podatkiem od zysków kapitałowych w UK;
-dlatego Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć daninę solidarnościową o odpowiadający tej płatności podatek od zysków kapitałowych zapłacony w UK przez Trust, jednak wyłącznie w wysokości nieodliczonej wcześniej od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.