Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.879.2024.3.LS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.879.2024.3.LS

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 27 grudnia 2024 r. (data wpływu 7 stycznia 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu 25 lipca 2021 r. zmarła Pana matka Śp. B.B., która zostawiła testament sporządzony w formie aktu notarialnego z dnia 26 lipca 2002 r. Testament został odczytany w dniu 23 marca 2023 r. przez notariusza, z którego wynika, że Pana zmarła matka przepisała na Pana cały majątek pomijając Pana jedyną siostrę w osobie B.A. W związku z powyższym ciąży na Panu obowiązek uregulowania kwestii zachowku na rzecz Pana siostry. Pana zobowiązanie wobec siostry z tytułu należnego jej zachowku chciałby Pan uregulować poprzez zawarcie umowy przeniesienia części własności udziału w nieruchomości stanowiącej budynek posadowiony na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie opisanym w księdze wieczystej (…), gdzie prowadzona jest przez Pana siostrę B.A. działalność gospodarcza pod nazwą C., obejmujący budynek użytkowy hotelu oraz lokal mieszkalny wykorzystywany na cele mieszkalne siostry i jej rodziny. Po planowanym zawarciu umowy przeniesienia części udziału odziedziczonego po Pana zmarłej matce w nieruchomości zawartej w formie aktu notarialnego (C. wraz z lokalem mieszkalnym) z Pana osoby posiadającej 1/3 udziału we własności na rzecz Pana siostry B.A. struktura własności będzie się przedstawiać jak niżej:

  • Pana udział we własności (A.A.) - 1/3,
  • B.A. (siostra) - 2/3.

Pana zamiarem w opisanej wyżej sytuacji jest zwolnienie z długu, który na Panu ciąży w odniesieniu do siostry w związku z koniecznością wywiązania się z obowiązku uregulowania zachowku jaki należy się siostrze po Pana i Pana siostrze zmarłej matce.

Dodatkowa informacja:

Cała nieruchomość została nabyta przez całą Pana rodzinę tj. ojciec, matka, siostra i Pan w dniu 15 kwietnia 1995 r. w udziale 1/4 każdy. Po śmierci ojca 1 grudnia 1998 r. udział w nieruchomości tej wyniósł 1/3 każdy. Po śmierci matki 25 lipca 2021 r. udział w nieruchomości A.A. - 2/3, siostra B.A. 1/3.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

I. W odpowiedzi na wezwanie o uzupełnienie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej informuje Pan, że dotyczy to przede wszystkim interpretacji w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ ma Pan wątpliwości w tym zakresie. Dlatego też prosi Pan o uwzględnienie zapłaconej kwoty o interpretację indywidualną pytania dotyczącego podatku dochodowego.

II. W związku z porozumieniem z Pana siostrą ustaliliście, że Pana siostra wyraża zgodę na zapłatę zachowku w takiej formie tj. przeniesienie Pana własności udziału nieruchomości na korzyść Pana siostry. W tym obiekcie nie ma Pan ustalonych konkretnych składników majątku a jedynie udział w nieruchomości. Zatem trudno będzie Panu o określenie co należy jej przekazać bo poszczególne składniki majątku nie były brane pod uwagę a jedynie wartość całego obiektu. Ponieważ kwota zachowku jaką musi Pan przekazać dla Pana siostry wynosi około 1 miliona złotych a szacunkowo obiekt "C." wart jest około 4,5 miliona złotych (słownie: cztery miliony pięćset tysięcy) więc 2/3 Pana własności tego obiektu pokryje zobowiązanie zachowku wobec Pana siostry.

Jest Pan właścicielem części tego obiektu (tj. 1/4) od dnia 15 kwietnia 1995 r. Po śmierci mamy odziedziczył Pan całą część po mamie (odczytanie testamentu 23 marca 2023 r.). Teraz jest Pan właścicielem 2/3 części tego obiektu. Przekazując siostrze 1/3 tego obiektu lub procentowy udział w obiekcie zrekompensuje Pan jej zachowek należny w całości. Dlatego istotne jest dla Pana czy zawarcie aktu notarialnego przeniesienia własności części nieruchomości na rzecz siostry w zamian za zwolnienie Pana z długu - zapłaty zachowku będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli część nieruchomości zbywanej została nabyta w drodze spadku po zmarłej mamie. Jeżeli chodzi o datę przeniesienia własności na rzecz Pana siostry to jeszcze nie jest ustalone. Przewiduje Pan, że będzie to w miesiącu styczeń lub luty 2025 r.

Pytanie

Czy uregulowanie zachowku poprzez przeniesienie części własności nieruchomości na rzecz Pana siostry B.A. w zamian za zwolnienie Pana z długu - zapłaty zachowku, będzie podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOF? - jeżeli nieruchomość zbywana (część C.) została nabyta w drodze spadku po Pana zmarłej mamie B.B. [testament został odczytany w dniu 23 marca 2023 r.). Umowa przeniesienia własności ma na celu zwolnienie Pana z zapłaty zachowku na rzecz Pana siostry.

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że uregulowanie zachowku poprzez nieodpłatne przekazanie na podstawie umowy przeniesienia prawa własności części udziału w nieruchomości wobec Pana siostry B.A. nie będzie podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PDOF) określonemu w art. 10 ust. 1 pkt 8. Tym samym ani Pan, jak również Pana siostra nie będzie miała obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. W Pana ocenie kwestę opodatkowania przeniesienia udziału w nieruchomości w tym przypadku będzie podlegać ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226, ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie bądź, od których zaniechano poboru podatku.

Katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Podkreślić należy, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, jeżeli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej, skutkuje powstaniem przychodu.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, udziału w nieruchomości bądź praw majątkowych określonych w lit. a-c nie powstanie w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Jednocześnie, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat - to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a- c w związku z art. 10 ust. 5 ww. ustawy (czyli nabytych w drodze spadku), decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia przez spadkodawcę.

Powziął Pan wątpliwość czy zawarcie umowy przeniesienia części własności udziału w nieruchomości na rzecz siostry tytułem zachowku będzie podlegało opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że 25 lipca 2021 r. zmarła Pana matka, która zostawiła testament sporządzony w formie aktu notarialnego z dnia 26 lipca 2002 r. Testament został odczytany w dniu 23 marca 2023 r. przez notariusza, z którego wynika, że Pana zmarła matka przepisała na Pana cały majątek pomijając Pana jedyną siostrę. W związku z powyższym ciąży na Panu obowiązek uregulowania kwestii zachowku na rzecz Pana siostry. Pana zobowiązanie wobec siostry z tytułu należnego jej zachowku chciałby Pan uregulować poprzez zawarcie umowy przeniesienia części własności udziału w nieruchomości stanowiącej budynek posadowiony na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie. Cała nieruchomość została nabyta przez całą Pana rodzinę tj. ojciec, matka, siostra i Pan w dniu 15 kwietnia 1995 r. w udziale 1/4 każdy. Po śmierci ojca 1 grudnia 1998 r. udział w nieruchomości tej wyniósł 1/3 każdy. Po śmierci matki 25 lipca 2021 r. udział w nieruchomości A.A. - 2/3, siostra B.A. 1/3.

W odniesieniu do powyższego wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku, dlatego w tym wypadku należy posiłkować się normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610):

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Stosownie zaś do art. 991 Kodeksu cywilnego:

§ 1 Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2 Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zatem, zstępnemu, który byłby powołany do spadku z ustawy należy się połowa wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego zachowku ma prawo wystąpić przeciwko spadkobiercy o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku.

Pojęcie „nabycia w drodze spadku” użyte w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego, jak i nabycie nieruchomości w wyniku zwolnienia się z obowiązku wypłaty zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości na rzecz osoby pominiętej w testamencie.

W konsekwencji, w związku z planowanym zawarciem umowy przeniesienia części własności udziału w nieruchomości, który to udział w części została nabyty przez Pana w drodze spadkobrania, mając powyższe na uwadze należy wskazać, że przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat, w myśl art. 10 ust. 5 tej ustawy, należy liczyć od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez Pana matkę tj. 15 kwietnia 1995 r.

Skoro Pana matka nabyła prawo własności do ww. nieruchomości w dniu 15 kwietnia 1995 r. to pięcioletni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę niewątpliwie upłynął.

Należy wyjaśnić, że użyty w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych termin „odpłatne zbycie”, oznacza każde przeniesienie prawa własności nieruchomości lub praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Termin odpłatne zbycie obejmuje zatem szeroki zakres umów. W myśl art. 155 Kodeksu cywilnego - umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Tym samym określenie „zbycie” odnosi się do wszystkich przypadków przeniesienia własności, nie ogranicza się wyłącznie do sprzedaży czy zamiany, lecz ma zastosowanie do wszystkich czynności prawnych, których skutkiem jest przeniesienie prawa własności do całej rzeczy lub udziału. Pod pojęciem „odpłatnego zbycia” należy rozumieć zatem każde zdarzenie i każdą czynność prawną, w wyniku których dochodzi do przeniesienia prawa własności nieruchomości lub praw (lub udziału w nich) za wynagrodzeniem. Terminem przeciwstawnym do zbycia odpłatnego jest zbycie nieodpłatne, to jest takie, gdy za zbytą rzecz lub prawo zbywca nie otrzymuje świadczenia wzajemnego, przenosząc ich własność pod tytułem darmym.

Należy podkreślić, że „płatność” nie musi mieć charakteru pieniężnego w postaci konkretnego przepływu gotówkowego. Płatność może oznaczać również uzyskanie świadczenia wzajemnego w postaci zapłaty w naturze (otrzymanie w zamian innych rzeczy lub praw), działania, zaniechania lub znoszenia. Innymi słowy, pod pojęciem płatności nie należy rozumieć wyłącznie zapłaty ceny w pieniądzu (zwiększenie aktywów zbywcy) - płatnością może być również zwolnienie z długu, czy potrącenie wzajemnych, wymagalnych wierzytelności (zmniejszenie pasywów zbywcy).

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego:

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

W myśl z art. 991 § 2 ww. Kodeksu:

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązanym z tytułu zachowku jest spadkobierca, w stosunku do osoby mającej prawo do spadku z mocy ustawy, a której przysługuje roszczenie o zachowek względem wyznaczonych przez spadkodawcę spadkobierców. Uprawniony do zachowku otrzymuje pieniężną rekompensatę. Korzyść ta stanowi równowartość części udziału spadkowego, który przypadałby uprawnionemu, gdyby dziedziczył z ustawy.

W myśl art. 453 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednakże gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży.

Z powyższego wynika, że w przypadku spełnienia przez dłużnika za zgodą wierzyciela świadczenia, w zamian za co zostaje on zwolniony z długu, czynność ta ma charakter odpłatny, gdyż dłużnik za swoje świadczenie zostaje zwolniony z ciążącego na nim długu. Zatem przeniesienie na wierzyciela własności rzeczy lub prawa w zamian za zwolnienie z długu stanowi odpłatne zbycie tej rzeczy lub prawa, nie następuje bowiem pod tytułem darmym.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie, w zamian za przeniesienie na swojego wierzyciela udziału w nieruchomości - budynku posadowionego na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie, nabytego w części w ramach spadkobrania po matce w dniu 25 lipca 2021 r., otrzymuje Pan świadczenie wzajemne polegające na zwolnieniu z ciążącego na Panu długu z tytułu wypłaty zachowku. Innymi słowy, dokonuje Pan zbycia własności części nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Zwolnienie z długu ma więc w niniejszej sytuacji dla Pan określoną wartość majątkową, gdyż w jego wyniku przestaje Pan być zobowiązany wobec swojego wierzyciela do zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Wartość długu, z której zostaje Pan zwolniona w zamian za przeniesienie części nieruchomości - ww. budynku posadowionego na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie, jest dla Pana wynagrodzeniem za przeniesienie własności tej nieruchomości.

W związku z tym, stwierdzić należy, że dla Pana czynność przeniesienia prawa do udziału w nieruchomości, celem zwolnienia się z obowiązku zapłaty długu z tytułu zachowku, stanowi formę odpłatnego zbycia.

Jednakże zbycie części udziału w nieruchomości który został nabyty przez Pana w drodze spadkobrania, nie stanowi źródła przychodu w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 ww. ustawy. Należy wskazać, że skoro Pana matka nabyła prawo własności do ww. nieruchomości w dniu 15 kwietnia 1995 r. to pięcioletni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę niewątpliwie upłynął.

W związku z powyższym Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku od spadków i darowizn zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa - niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pana. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pana siostry.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.