Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
–nieprawidłowe ─ w części dotyczącej zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodów uzyskanych z efektów Pana pracy, które stanowią części składowe programu komputerowego;
–prawidłowe – w części dotyczącej zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodów uzyskanych z efektów Pana pracy, które stanowią program komputerowy.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 grudnia 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i będzie rozliczać się z zastosowaniem podatku liniowego w stawce 19%.
Świadczy Pan usługi jako niezależny programista, obecnie na rzecz spółki z siedzibą w Polsce, gdzie tworzy oprogramowanie dla Spółki oraz jej klientów. Tworzy Pan oprogramowanie w językach (...). W ramach świadczenia usług tworzy Pan oprogramowanie dla wydawców gier komputerowych, będącymi klientami Spółki. Jest to oprogramowanie wchodzące w skład silnika graficznego oraz infrastruktury odpowiedzialnej za:
–przetwarzanie danych do generacji obrazu cyfrowego w czasie rzeczywistym;
–algorytmy wykonujące operacje macierzowe;
–wymianę danych z innymi systemami;
–integrację mechanizmów przetwarzania danych z infrastrukturą natywną platform (...).
Zgodnie z zapisami umowy wszelkie wynalazki i prawa własności intelektualnej powstałe w związku ze świadczeniem usług stają się własnością Spółki i potwierdza Pan przeniesienie tych praw na ich rzecz, tzn. w ramach umowy dochodzi do przejścia majątkowych praw autorskich.
Wytwarzanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonych bezpośrednio przez Pana prac rozwojowych, czyli działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Wykonywanie usług polega przede wszystkim na pisaniu kodu oraz na pracy koncepcyjnej z innymi współpracownikami Spółki poprzez uczestnictwo w definiowaniu i planowaniu realizacji kolejnych projektów, poprzez analizowanie danych, pogłębianie wiedzy oraz proces twórczy dochodzenia do możliwych rozwiązań. Pana zadaniem jest tworzenie i rozwijanie oprogramowania, które będzie wspierało tworzenie produktów dla klientów Spółki i ułatwiało im prowadzenie działalności gospodarczej.
W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci programów o nowych lub ulepszonych funkcjonalnościach.
Pana działania polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania, każdorazowo zmierzają do poprawy użyteczności oraz funkcjonalności tego oprogramowania. Zmieniające się warunki rynkowe oraz nieustanne wdrażanie nowych technologii z zakresu przetwarzania informacji powodują, że musi Pan stale rozszerzać swoją wiedzę poprzez np. uczestnictwo w szkoleniach (np. tzw. webinarach), czytanie literatury związanej z przedmiotem działalności oraz dokumentacji technicznej, czy wymianę wiedzy poprzez portale zrzeszające programistów. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Kod programu tworzy wyłącznie na podstawie własnej wiedzy i zgodnie z wymaganiami klientów.
Oprogramowanie wytwarzane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wynagrodzenie za świadczenie usług jest określone w umowie, przysługuje Panu wynagrodzenie kalkulowane w oparciu o stawkę dzienną, płatne na podstawie wystawionej przez Pana faktury.
Będzie Pan prowadzić, odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która pozwoli na wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw do programu komputerowego oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde z takich praw. Ewidencja prowadzona jest w formie arkusza kalkulacyjnego.
Może Pan świadczyć usługi w przyszłości w podobny sposób również na rzecz innych krajowych i zagranicznych podmiotów.
Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z opisanych usług w zakresie świadczonych usług tworzenia oprogramowania.
Uzupełnienie wniosku
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem oprogramowania od 1 kwietnia 2021 r.
Pana wniosek dotyczy przyszłych lat podatkowych, począwszy od 2025 r.
Przez „oprogramowanie” rozumie Pan każdy efekt swojej pracy twórczej w postaci programu komputerowego chronionego na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Może to być zarówno:
1.Całe, kompleksowe rozwiązanie (np. samodzielny moduł, biblioteka, aplikacja) – takie jak silnik graficzny wspomagający gry komputerowe albo infrastruktura do przetwarzania danych.
2.Poszczególne, wyodrębnione elementy kodu (np. algorytmy, podprogramy, funkcje, fragmenty odpowiedzialne za operacje macierzowe czy wymianę danych), które – jako oryginalne i twórcze – również podlegają ochronie prawno-autorskiej (spełniając definicję utworu programu komputerowego).
Wyjaśnił Pan, że w opisie zdarzenia przyszłego używa Pan różnych sformułowań (takich jak „gry komputerowe”, „silnik graficzny”, „infrastruktura”, „kod programu”, „funkcjonalności”, „utwór”), ale wszystkie one odnoszą się do tego samego rodzaju efektu Pana działalności badawczo-rozwojowej, tj. do wytwarzanych przez Pana oryginalnych fragmentów (bądź kompletnych modułów) programu komputerowego.
Określenie „gry komputerowe” pokazuje obszar docelowego zastosowania części wytwarzanych przez Pana programów.
Termin „silnik graficzny” czy „infrastruktura” opisuje duże, kompleksowe fragmenty oprogramowania, w których zawiera się tworzony przez Pana kod.
„Kod programu” lub „funkcjonalności” odnoszą się do konkretnych algorytmów, modułów, instrukcji w języku programowania, które Pan implementuje.
„Praca koncepcyjna” opisuje etap kreatywnego projektowania rozwiązań, prowadzący do powstania oryginalnego kodu.
„Utwór” to termin prawny używany w ustawie o prawie autorskim, wskazujący, że tworzony przez Pana kod (w całości lub w wyodrębnionych częściach) spełnia przesłanki ochrony autorsko-prawnej jako program komputerowy.
W efekcie, każdy taki wytworzony element – niezależnie od nazwy, której Pan używa w opisie (algorytm, moduł, silnik, biblioteka, aplikacja) – stanowi oprogramowanie, rozumiane jako utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To z kolei pozwala na jego kwalifikację jako prawo własności intelektualnej (autorskie prawo do programu komputerowego) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Potwierdził Pan, że wszystkie wymienione elementy oprogramowania (algorytmy, moduły) stanowią przedmiot pytania. Każdorazowo, wytworzone rozwiązania stanowią odrębny utwór oraz rozwiązanie będące efektem Pana pracy koncepcyjnej, stanowiące własność intelektualną. Nie są to czynności o charakterze rutynowym, a twórczym i niepowtarzalnym. Przygotowywane oprogramowanie wymaga odpowiedniego dostosowania tworzonego kodu do konkretnego zastosowania, które jest jednorazowe.
Wedle Pana oceny, prowadzona przez Pana działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy. Jest to działalność twórcza, systematyczna, mająca na celu tworzenie nowych zastosowań technologicznych w oprogramowaniu.
Celem działalności jest komercjalizacja (sprzedaż) konkretnego oprogramowania, stanowiącego utwór, do którego prawa zostają przeniesione na zleceniodawcę. Przedmiot działalności obejmuje dostarczanie kodu źródłowego stanowiącego autorskie rozwiązanie uwzględniające warunki istniejącego (lub współtworzącego) kodu klienckiego oraz architektury docelowej platformy. Z tego powodu każdy projekt wymaga twórczego podejścia oraz wiedzy pozwalającej na opracowanie oryginalnego i niepowtarzalnego rozwiązania, skrojonego pod specyfikę danej realizacji. Rozwiązania te są z reguły tworzone jednorazowo – z myślą o konkretnych zastosowaniach i platformach. Nie mogą być odtworzone w dokładnie takiej samej formie w innym środowisku. Nieustanny rozwój przemysłu technologicznego warunkuje napływ nowych rozwiązań technologicznych, które wymagają odmiennego podejścia i bieżącej odpowiedzi ze strony twórców oprogramowania, aby utrzymać jego optymalne działanie lub wdrażać nowe metody akceleracji sprzętowej.
Potwierdził Pan, że wszystkie efekty prac będą wynikiem działalności badawczo-rozwojowej.
Doprecyzował Pan, że wynikiem działalności są nowe i ulepszone funkcjonalności w formie modułów programistycznych (kodu źródłowego), które są wykorzystywane w grach komputerowych. Wyniki te będą wykorzystywane w projektach prowadzonych przez Pana oraz przekazywane kontrahentowi zgodnie z umową. Miarą sukcesu przygotowanych autorskich rozwiązań jest czas obliczeniowy, który konieczny jest do poprawnej ewaluacji wyniku przez przygotowane oprogramowanie. Zwyczajowo, czas ten mierzony jest w klatkach na sekundę lub w mili- oraz mikrosekundach spędzanych przez procesor komputera wewnątrz takiego programu lub jego komponentu.
Prowadzona przez Pana działalność przede wszystkim prowadzi do tworzenia nowych programów oraz modułów, które stanowią oryginalne rozwiązania. Prawa autorskie są następnie przekazane zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umowy, a produkty są następnie wykorzystywane w działalności kontrahenta.
Potwierdził Pan, że efekty Pana pracy w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania i ulepszania utworów – są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do tych „oprogramowań”/„programów komputerowych”.
Ponadto wskazał Pan, że w wyniku działalności tworzy oraz rozwija programy i moduły, które są wynikiem działań badawczo-rozwojowych. Produkty te są następnie wykorzystywane w działalności kontrahenta.
Pana praca ma charakter twórczy. Wszystkie jej efekty są oryginalne i niepowtarzalne. Nie są realizacją prostych zleceń technicznych. Każdorazowo efekty Pana pracy są kreacją nowych wartości niematerialnych. Nie wykonuje Pan zadań, które są odtwórcze i powtarzalne. Rezultatów Pana pracy nie da się łatwo przewidzieć i miara sukcesu danego rozwiązania musi zostać poddana ocenie za każdym razem, gdy wytworzy nowe oprogramowanie. Wszystkie efekty Pana pracy mają charakter twórczy, są oryginalne i niepowtarzalne.
Wyjaśnił Pan, że ulepszenia dotyczą zarówno oprogramowania Pana autorstwa, jak i innych osób. Każde ulepszenie generuje nowe prawo własności intelektualnej, zgodnie z wymaganiami przepisów. Ulepszanie oprogramowania polega na granulacji jego elementów i zastępowania konkretnych jego części (podprogramów) Pana rozwiązaniami autorskimi. Wprowadzane zmiany są twórcze. Nie mają charakteru rutynowych działań.
Potwierdził Pan, że ulepszenia prowadzą do stworzenia nowych funkcjonalności lub modułów, które są odrębnymi programami komputerowymi podlegającymi ochronie. Zgodnie z definicją popartą prawem unijnym, zwłaszcza Dyrektywą Rady 91/250/EWG oraz jej następcą – Dyrektywą 2009/24/WE, program komputerowy to zestaw instrukcji w postaci kodu źródłowego lub wynikowego, który jest przeznaczony do wykonania przez komputer w celu osiągnięcia określonego rezultatu. Każdy Pana utwór realizowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spełnia tę definicję.
Wszystkie zmiany są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz umową z kontrahentem. W ramach realizowanych kontraktów, udostępniona zostaje Panu część lub całość oprogramowania na podstawie licencji zezwalającej na korzystanie z ulepszanego prawa z zamiarem wprowadzenia ulepszeń lub dalszego rozwijania przedmiotu własności intelektualnej. Następnie z takiego programu wyodrębnia Pan poszczególne podprogramy, aby następnie w całości zastąpić je oryginalnymi rozwiązaniami, spełniającymi wymagania przepisów dotyczących praw autorskich.
Doprecyzował Pan, że w przypadku ulepszania oprogramowania po przeniesieniu majątkowych praw autorskich, zostanie przyznana Panu odpowiednia licencja do korzystania z własności objętej prawem autorskim, w zakresie umożliwiającym jego rozszerzanie bądź modyfikację. Nie ulepsza Pan oprogramowania bez posiadania stosownych praw (licencji lub umowy).
Efektem Pana prac jest zarówno odrębny program komputerowy, jak i części składowe programu, które dopiero w połączeniu z innymi częściami wytworzonymi przez inne osoby stanowią program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim. W przypadku wytwarzania części składowych, a raczej osobnych, autorskich podprogramów, część składowa programu komputerowego, spełnia kryteria utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Taka część również stanowi rozwiązanie oryginalne, a jej załączenie jest niezbędne dla funkcjonowania całości.
Prawa autorskie przysługują wyłącznie osobom uczestniczącym w ich wytworzeniu, a następnie są przenoszone na kontrahenta zgodnie z umową i zapisami Ogólnych Warunków Umowy.
Potwierdził Pan, że w przypadku współtworzenia części programu komputerowego, prawa autorskie będą przenoszone wspólnie przez wszystkich współtwórców na podstawie odrębnej umowy. Na ten moment nie planuje Pan współtworzenia części oprogramowania z innymi twórcami.
Wskazał Pan, że zgodnie z art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeśli kilku autorów współtworzy utwór, prawa autorskie przysługują im wspólnie (tj. jako współautorom całości dzieła). W przypadku braku umowy regulującej szczegółowy podział praw, domniemywa się, że udziały współautorów są równe. Jeśli Pana wkład w program komputerowy będzie miał charakter wyodrębniony (np. moduł, algorytm, fragment kodu), a taka część może stanowić samodzielny utwór, to prawa autorskie do tej części będą przysługiwać Panu odrębnie.
W sytuacji gdy autorskie prawo do programu komputerowego przysługuje/będzie przysługiwać niepodzielnie wszystkim twórcom, dochód będzie ustalany proporcjonalnie do wkładu pracy każdego ze współtwórców, zgodnie z dokumentacją projektu i umową z kontrahentem.
Przeniesienie praw autorskich każdorazowo odbywa się na podstawie umowy B2B, zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umowy załączonymi do wniosku. Kontrahent każdorazowo nabywa prawa do całości wytworzonego przez Pana utworu.
Potwierdził Pan, że „przeniesienie/przejście” majątkowych praw autorskich do programu komputerowego każdorazowo (zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania/ulepszania), następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy, a ponadto wskazał, że przeniesienie praw autorskich odbywa się na zasadach zgodnych z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa przenosi Pan poprzez zawarte umowy B2B, w których wskazane są pola eksploatacji i przeniesienie majątkowych praw autorskich do konkretnych programów/modułów, zgodnie z załączonymi do wniosku Ogólnymi Warunkami Umowy.
Potwierdził Pan, że w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji wyodrębnione będą koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.
Będzie Pan obliczać odrębne wskaźniki nexus dla poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w celu wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Na ten moment jedynym planowanym źródłem kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej będzie działalność w ramach umowy z kontrahentem Appliscale.
Pytanie
Czy dochody uzyskane z działalności prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, obejmującej tworzenie, rozwój i przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania optymalizującego przepływ informacji w pętlach renderingu w grach komputerowych, mogą być opodatkowane preferencyjną stawką 5% w ramach ulgi IP Box, zgodnie z art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że przedmiotem pytania jest możliwość skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. opodatkowania 5% stawką sumy kwalifikowanych dochodów uzyskiwanych z tytułu przeniesienia praw autorskich do kwalifikowanych praw własności intelektualnej (oprogramowania), przy zastosowaniu wskaźnika Nexus, o którym mowa w przepisach.
Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania (tzw. IP Box).
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1.patent,
2.prawo ochronne na wzór użytkowy,
3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
8.autorskie prawo do programu komputerowego
–podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, zgodnie z którym jest to działalność twórcza obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT „badania naukowe” to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce „badania naukowe” obejmują:
a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei, stosownie do art. 5a pkt 40 ustawy o PIT „prace rozwojowe” to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl ww. przepisów „prace rozwojowe” są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Działalność badawczo-rozwojowa
Mając na uwadze przytoczone powyżej ramy prawne, o prowadzeniu działalności badawczo- rozwojowej można mówić gdy realizowane prace: mają twórczy charakter, są prowadzone w systematyczny sposób, zostały zrealizowane w określonym celu – zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań, obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe.
Twórczy charakter
Pojęcie „twórczy” zgodnie z definicją słownikową oznacza – mający na celu tworzenie, będący wynikiem tworzenia. Zaś „tworzyć” – powodować powstawanie czegoś. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez podatnika musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Ustawa nie precyzuje co ma być wynikiem owego procesu twórczego. Można zatem przyjąć, że może to być przykładowo produkt, materiał, usługa, narzędzie czy też program. Ponadto, wśród synonimów terminu „twórczy” można wymienić takie przymiotniki jak: „kreatywny” czy „konstruktywny”.
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą o charakterze badawczo-rozwojowym, w ramach której samodzielnie (lub we współpracy z innymi) tworzy i ulepsza programy komputerowe. Oprogramowanie to – zarówno w postaci kompletnych modułów, jak i wyodrębnionych fragmentów kodu – spełnia definicję utworu w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i każdorazowo ma charakter twórczy, oryginalny i niepowtarzalny.
Efekty Pana prac powstają w ramach działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT. Pana projekty dotyczą opracowywania nowych funkcjonalności, algorytmów i rozwiązań, w szczególności w obszarze renderowania grafiki i optymalizowania przepływu informacji w grach komputerowych. W celu zapewnienia prawidłowego rozliczenia podatkowego prowadzona będzie odrębna ewidencja, o której mowa w art. 30ca ust. 5 i 6 ustawy o PIT, pozwalającą przypisać przychody i koszty do konkretnego kwalifikowanego prawa IP (w tym do poszczególnych programów komputerowych).
Zgodnie z zawartymi umowami B2B i ogólnymi warunkami, przenosi Pan majątkowe prawa autorskie do wytworzonego/ulepszonego oprogramowania na zleceniodawcę. Umowy te uwzględniają wymogi ustawy o prawie autorskim (m.in. art. 41, 53) i szczegółowo regulują pola eksploatacji oraz moment przejścia praw. Tym samym uzyskane przez Pana dochody wynikają z komercjalizacji (sprzedaży) kwalifikowanych praw własności intelektualnej – tj. autorskich praw do programów komputerowych.
Ponadto, każdorazowo zostanie wyliczony wskaźnik Nexus, o ile będzie dochodzić do wytworzenia więcej niż jednego prawa IP, aby określić kwalifikowany dochód podlegający preferencji podatkowej. Dochód ten zamierza Pan opodatkować 5% stawką, zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT.
Podsumowując, w Pana ocenie, uzyskany dochód z przeniesienia autorskich praw majątkowych do programów komputerowych (oprogramowania) – stanowiących kwalifikowane IP w rozumieniu art. 30ca ustawy o PIT – powinien podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5% (IP BOX) w zakresie, w jakim został wytworzony/ulepszony w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, a jego wysokość będzie ustalana z uwzględnieniem wskaźnika Nexus i odrębnej ewidencji rachunkowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) stanowi, że:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:
prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wytwarzanie oprogramowania. W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci programów o nowych lub ulepszonych funkcjonalnościach. Wszystkie efekty Pana prac będą wynikiem działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ramach świadczenia usług tworzy Pan oprogramowanie dla wydawców gier komputerowych, będącymi klientami Spółki. Jest to oprogramowanie wchodzące w skład silnika graficznego oraz infrastruktury odpowiedzialnej za:
–przetwarzanie danych do generacji obrazu cyfrowego w czasie rzeczywistym;
–algorytmy wykonujące operacje macierzowe;
–wymianę danych z innymi systemami;
–integrację mechanizmów przetwarzania danych z infrastrukturą natywną platform (...).
Tworzy Pan oprogramowanie w językach (...). Przez „oprogramowanie” rozumie Pan każdy efekt swojej pracy twórczej w postaci programu komputerowego chronionego na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Potwierdził Pan, że efekty Pana pracy w każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania i ulepszania utworów – są/będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do tych „oprogramowań”/„programów komputerowych”. Niemniej jednak wskazał Pan również, że efektem Pana prac jest zarówno odrębny program komputerowy, jak i części składowe programu, które dopiero w połączeniu z innymi częściami wytworzonymi przez inne osoby stanowią program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim. W przypadku wytwarzania części składowych, a raczej osobnych, autorskich podprogramów, część składowa programu komputerowego, spełnia kryteria utworu w rozumieniu prawa autorskiego.
Potwierdził Pan również, że „przeniesienie/przejście” majątkowych praw autorskich do programu komputerowego każdorazowo (zarówno w przypadku tworzenia, jak i w przypadku rozwijania/ulepszania), następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Celem Pana działalności jest komercjalizacja (sprzedaż) konkretnego oprogramowania, stanowiącego utwór, do którego prawa zostają przeniesione na zleceniodawcę.
Będzie Pan prowadzić, odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która pozwoli na wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw do programu komputerowego oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde z takich praw. Ewidencja prowadzona jest w formie arkusza kalkulacyjnego. Potwierdził Pan, że w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji wyodrębnione będą koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Będzie Pan obliczać odrębne wskaźniki nexus dla poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w celu wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2025 r. poz. 24; dalej: „ustawa o PAIPP”).
Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:
a)przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz
b)należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;
c)podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że w przypadku tworzenia, rozwijania, ulepszania programu komputerowego (oprogramowania), w sytuacji, gdy powstaje program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz jest wytworzony przez Pana w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, wówczas powstaje kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Natomiast efekty Pana prac związane z rozwijaniem, ulepszaniem programu komputerowego (oprogramowania) w sytuacji, gdy nie powstaje program komputerowy, a jedynie jego część składowa, która dopiero w połączeniu z innymi częściami wytworzonymi przez inne osoby stanowi program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim, taki efekt Pana pracy nie stanowi kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W świetle bowiem art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan opis zdarzenia wskazując, że efektem Pana prac jest zarówno odrębny program komputerowy, jak i części składowe programu, które dopiero w połączeniu z innymi częściami wytworzonymi przez inne osoby stanowią program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim. W przypadku wytwarzania części składowych, a raczej osobnych, autorskich podprogramów, część składowa programu komputerowego, spełnia kryteria utworu w rozumieniu prawa autorskiego.
Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego, wytwarzanego samodzielnie przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, nie będą stanowić kwalifikowanego prawa własności intelektualnej efekty Pana pracy w postaci części składowych programu komputerowego, która dopiero w połączeniu z innymi częściami wytworzonymi przez inne osoby stanowi program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim. Nie ma znaczenia w tej sytuacji Pana wskazanie, że taka część może stanowić samodzielny utwór i prawa autorskie do tej części będą przysługiwać Panu odrębnie.
Zatem, w opisanej sytuacji wyłącznie przychody z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do programów komputerowych na Zleceniodawcę mieszczą się w kategorii przychodów ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, które są podstawą do ustalenia dochodu z kwalifikowanego IP (art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy).
W konsekwencji, jeżeli faktycznie uzyska Pan przychody z tytułu przeniesienia autorskiego prawa do programu komputerowego, to na podstawie art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie Pan mógł zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za lata objęte wnioskiem, tj. za rok 2025 i lata kolejne, jeżeli przedstawione okoliczności sprawy oraz stan prawny nie ulegną zmianie.
Natomiast w sytuacji, w której uzyska Pan przychody z tytułu przeniesienia autorskich praw do części składowych programu komputerowego, nie będzie Pan mógł zastosować stawki opodatkowania 5%, gdyż części składowe programu komputerowego nie stanowią kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
–dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
–wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Na marginesie należy zaznaczyć, że tut. organ nie jest uprawniony do dokonywania analizy załączonych do wniosku dokumentów (załączników), a interpretację wydaje w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), co wynika wprost z przepisu art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Tym samym dołączone do wniosku dokumenty nie były przedmiotem merytorycznej analizy.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.