Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.875.2024.4.MK1

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.875.2024.4.MK1

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

15 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 24 grudnia 2024 r. (wpływ 24 grudnia 2024 r.) - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

A. Sp. z o.o.

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

  • B. Sp. z o.o.
  • Wspólnik Pan (…).

Opis zdarzenia przyszłego

Wspólnik jest jedynym wspólnikiem spółek A. oraz B. oraz posiada: 100 udziałów A. o wartości 50 zł każdy oraz 100 udziałów B. o wartości 100 zł każdy.

Udziały w A. oraz B. nie zostały wcześniej objęte przez Wspólnika w wyniku: podziału albo łączenia spółek, w tym podziału przez wydzielenie, ani wskutek wymiany udziałów.

A. oraz B. są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. A. oraz B. są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

Przedmiotem działalności spółki A. jest przede wszystkim działalność w zakresie (…).

Przedmiotem działalności spółki B. jest działalność w zakresie (…), jak również działalność w zakresie (…).

A. jest również właścicielem nieruchomości położonej w (…) (dalej: “Nieruchomość”). Nieruchomość została nabyta przez A. w dniu 19 lutego 2021 roku od osoby fizycznej, niepowiązanej z Wnioskodawcami. Nieruchomość jest zlokalizowana poza główną siedzibą prowadzenia działalności przez A.

A. wykorzystuje obecnie Nieruchomość w celach wynajmu na cele komercyjne na rzecz podmiotów trzecich. Działalność w zakresie wynajmu Nieruchomości stanowi jeden z przedmiotów działalności A, niezależny i odrębny od głównego przedmiotu działalności A. A. nabywa usługi zarządzania Nieruchomością na podstawie zawartej umowy z podmiotem trzecim. A. posiada zawarte umowy związane z obsługą Nieruchomości, w szczególności umowę na obsługę prawną kontraktów najmu.

A. jest również stroną umów o dostawę mediów (prądu, wody) związanych z Nieruchomością.

A. prowadzi pełną księgowość. Przychody oraz koszty związane z najmem oraz obsługą Nieruchomości są ewidencjonowane na odrębnych kontach księgowych. A. jest w stanie przypisać należności i zobowiązania do działalności związanej z najmem Nieruchomości.

Działalność związana z najmem Nieruchomości, mogłaby być realizowana w oparciu o powyższe składniki w ramach innego przedsiębiorstwa - podstawowym składnikiem generującym przychody z tej działalności jest czynsz najmu wynikający z umów, natomiast podstawowym elementem kosztowym są umowy z dostawcami niezbędnymi do zawierania umów najmu oraz bieżącego zarządzania nieruchomością.

W związku z faktem, że działalność w zakresie najmu oraz zarządzania nieruchomościami nie jest podstawowym przedmiotem działalności spółki A., planowane jest uporządkowanie struktury działalności spółek pozostających pod kontrolą Wspólnika poprzez przeniesienie działalności związanej z najmem przedmiotowej Nieruchomości na rzecz B., razem z całą zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa związaną z Nieruchomością, tj. m.in.: umowami najmu z najemcami, umową o świadczenie usług zarządzania Nieruchomością, umową na obsługę prawną.

Przeniesienie działalności związanej z najmem Nieruchomości zostanie dokonane w formie podziału spółki A. przez wydzielenie części działalności związanej z najmem Nieruchomości oraz jej przeniesienie na B., w zamian za co B. przyzna Wspólnikowi udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (dalej: “Podział przez wydzielenie”) Podział przez wydzielenie odbędzie się na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18).

W związku z Podziałem przez wydzielenie, zostanie sporządzony plan podziału, w którym między innymi obowiązkowymi składnikami, które są przewidziane art. 534 KSH, zostaną wyszczególnione następujące składniki majątkowe związane z prowadzoną działalnością:

  • własność Nieruchomości
  • prawa i obowiązki A. wynikające z umów najmu z najemcami Nieruchomości
  • prawa i obowiązki A. wynikające z umowy o świadczenie usług zarządzania Nieruchomością,
  • prawa i obowiązki A. wynikające z umów o dostawę mediów (prądu, wody) do Nieruchomości.
  • prawa i obowiązki A. wynikające z umowy o obsługę prawną najmu Nieruchomości.

dalej jako: “Wydzielony majątek”.

Wydzielony majątek co do zasady przejdzie na B. z dniem podziału, przy czym dla niektórych z praw i obowiązków może być wymagane podjęcie dodatkowych działań, np. uzyskania zgody kontrahenta na przeniesienie praw i obowiązków z umowy.

W odniesieniu do umów o dostawę mediów, zgłoszenie przez A. zmiany właściciela obiektu, do którego są dostarczane media, może od strony prawnej wymagać rozwiązania przez dystrybutora mediów dotychczasowej umowy oraz zawarcia nowej umowy na dostawę mediów przez B., co uzależnione będzie od procedury przyjętej przez dystrybutora mediów.

Od dnia podziału, B. będzie kontynuować prowadzenie działalności w zakresie najmu Nieruchomości na cele komercyjne, w oparciu o Wydzielony majątek.

Wydzielony majątek zostanie przyjęty w księgach rachunkowych oraz podatkowych w wartości równej do tej, jaka była uprzednio przyjęta w A. - tym samym wycena Wydzielonego majątku dla celów rachunkowych oraz podatkowych na skutek Podziału przez wydzielenie nie ulegnie zmianie w stosunku do sytuacji, w której do Podziału przez wydzielenie by nie doszło.

Jednocześnie, A. będzie kontynuować prowadzenie działalności w podstawowym zakresie - tj. działalności polegającej na (…). Ponieważ działalność związana z najmem Nieruchomości jest działalnością o charakterze niezależnym i pobocznym, planowany podział przez wydzielenie nie pozbawi A. możliwości funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo. Tym samym majątek pozostający w A. będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, jakim jest uporządkowanie przedmiotu działalności poszczególnych spółek pozostających pod kontrolą Wspólnika. Głównym lub jednym z głównych celów Podziału przez wydzielenie nie jest osiągnięcie korzyści podatkowej.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Wydzielany majątek oraz majątek pozostający w A. będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa.

B. i A. są polskimi rezydentami podatkowymi dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych.

Wartość emisyjna (ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału przez wydzielenie) udziałów B. przyznanych Wspólnikowi będzie wyższa niż wydatki na nabycie lub objęcie przez Wspólnika udziałów w A. w proporcji, w jakiej pozostaje wartość Wydzielanego majątku do wartości całego majątku A. bezpośrednio przed podziałem.

Wspólnik nie otrzyma dopłat w gotówce.

Przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę B. będzie równa, tj. nie wyższa niż wartość udziałów w A., jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Głównym bądź jednym z głównych celów działań wskazanych we wniosku związanych z podziałem przez wydzielenie nie było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Pytania

1)Czy planowany Podział przez wydzielenie będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z tym że Wydzielony majątek będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa na podstawie art. 2 pkt 27a ustawy o VAT?

2)Czy wartość Wydzielonego majątku nie spowoduje powstania po stronie B. przychodu podatkowego, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT?

3)Czy wartość rynkowa Wydzielonego majątku nie będzie przychodem podatkowym A., na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w zw. art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, w związku z tym, że zarówno Wydzielony majątek oraz majątek pozostający w A., stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?

4)Czy ewentualna nadwyżka wartości emisyjnej udziałów przyznanych Wspólnikowi na skutek Podziału przez wydzielenie nie będzie stanowiła po stronie Wspólnika przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu na moment Podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 24 ust. 8. ustawy o PIT?

Interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie nr 4 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Odnośnie pytań w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 4 Ewentualna nadwyżka wartości emisyjnej udziałów przyznanych Wspólnikowi na skutek Podziału przez wydzielenie nie będzie stanowiła po stronie Wspólnika przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu na moment Podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 24 ust. 8. ustawy o PIT.

Skutki podatkowe dla Wspólnika

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o PIT przychodem jest w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

Z powyższego wynika, że podstawową zasadą w przypadku podziału przez wydzielenie obejmującego składniki majątkowe, które nie stanowią ZCP lub kiedy majątek pozostający w spółce dzielonej nie stanowi ZCP, jest powstanie przychodu po stronie wspólnika spółki dzielonej. Przychód ten oblicza się jako różnicę między przychodem w wartości emisyjnej udziałów spółki przejmującej a kosztem uzyskania przychodu w postaci wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów spółki dzielonej, proporcjonalnie do stosunku, w jakim majątek wydzielany ze spółki pozostaje do całości wartości majątku przed podziałem.

Przez wartość emisyjną rozumie się wartość nominalną udziałów spółki, jednak nie niższą od wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o PIT, przychodem jest, w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem;

Z powyższego wynika, że metoda wyliczenia wyniku podatkowego zasadniczo stosuje się zatem na takiej samej zasadzie do podziału przez wydzielenie, który zakłada wydzielenie ZCP oraz pozostawienie ZCP w spółce dzielonej. W tym przypadku stosuje się jednak przepisy, które umożliwiają zachowanie neutralności podatkowej (tj. braku powstania przychodu).

Zgodnie z art. 24 ust. 8. ustawy o PIT, zdanie pierwsze, w przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek;

Zgodnie z art. 24 ust. 8da pkt 1 ustawy o PIT, przepis ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie, w przypadku gdy spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 24 ust. 8db przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:

1) udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub

2) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

Z powyższego wynika, że do osiągnięcia neutralności podatkowej podziału przez wydzielenie konieczne jest spełnienie kilku warunków:

  • obie spółki (tj. zarówno dzielona jak i przejmująca) muszą być polskimi rezydentami podatkowymi;
  • udziału spółki dzielonej nie mogły być nabyte lub objęte przez wspólnika w wyniku wcześniejszej wymiany udziałów, łączenia lub podziału spółek;
  • wartość podatkowa udziałów spółki przejmowanej objęta przez wspólnika musi być nie wyższa niż wartość podatkowa udziałów spółki dzielonej w wypadku, gdyby do podziału nie doszło.

Jeśli chodzi o trzeci ze wskazanych warunków, w przypadku połączenia spółek będących polskimi rezydentami we wspólnym posiadaniu wspólnika, który jest polskim rezydentem podatkowym, warunek ten będzie spełniony. Z art. 24 ust. 8 zdanie drugie ustawy CIT wynika bowiem, że przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

1) art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;

2) art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;

3) wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie. Jeśli Wspólnik będzie planował zbyć udziały B. nabyte w wyniku Podziału przez wydzielenie kiedykolwiek w przyszłości, ich wartość podatkową ustali w wysokości, w jakiej Wydzielany majątek A. pozostaje do wartości całości majątku A. przed podziałem. Wartość podatkowa udziałów B. objętych wskutek podziału przez wydzielenie będzie zatem równa wartości udziałów A., gdyby nie doszło do podziału.

W przypadku Podziału przez wydzielenie spełnione zostaną następujące warunki:

  • zarówno A. jak i B. są polskimi rezydentami podatkowymi;
  • udziały A. nie były do tej pory przedmiotem łączenia, dzielenia ani wymiany udziałów;
  • wartość podatkowa objętych wskutek transakcji dodatkowych udziałów B. będzie równa wartości przypisanej do udziałów A. w przypadku gdyby do transakcji nie doszło; gdyby Wspólnik zamierzał kiedykolwiek zbyć udziały B. objęte w wyniku Podziału przez wydzielenie, kosztem będzie koszt nabycia udziałów w A. w wartości proporcjonalnie przypadającej na Wydzielony majątek w stosunku do całości wartości majątku A. bezpośrednio przed dniem Podziału przez wydzielenie.

Poza wskazanymi warunkami, należy również zaznaczyć, że w art. 24 ust. 19 i 20 wskazano, że:

19. Przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

20. Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Oznacza to, że do neutralności podatkowej po stronie wspólnika znajdą zastosowanie te same reguły w zakresie ekonomicznego uzasadnienia transakcji, które wskazano w odpowiedzi na Pytanie 3.

W konsekwencji należy przyjąć, że nadwyżka wartości emisyjnej udziałów przyznanych Wspólnikowi na skutek Podziału przez wydzielenie nie będzie stanowiła po stronie Wspólnika przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu na moment Podziału przez wydzielenie, zgodnie z art. 24 ust. 8. ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

4) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;

Zagadnienie podziału spółek jest uregulowane ustawą z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18), zwanej dalej k.s.h.

W myśl art. 529 § 1 k.s.h.:

Podział może być dokonany:

1) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);

2) przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);

3) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);

4) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);

5) przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).

Zgodnie z art. 529 § 2 k.s.h.:

Do podziału przez wydzielenie oraz podziału przez wyodrębnienie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. W przypadku podziału przez wyodrębnienie nie stosuje się przepisów art. 534 § 1 pkt 2, 3-5 i 8, art. 536 § 1, art. 537, art. 538 i art. 541 § 5.

Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528-550 k.s.h.

Stosownie do art. 531 § 1 k.s.h.:

Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

W myśl art. 531 § 2 k.s.h.:

Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 532 § 1 k.s.h.:

Do podziału spółki stosuje się przepis art. 441 § 3 oraz odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwej formy prawnej spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Cechą szczególną trybu podziału spółki wskazanego w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną). W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 k.s.h.), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). Zatem następstwo prawne, w zakresie, o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).

Do oceny, czy część wydzielana i część pozostająca w spółce są zorganizowanymi częściami przedsiębiorstwa należy posłużyć się definicją z art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do tego przepisu:

Ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada zatem tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

1)stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);

2)jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4)mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Z opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika, że Wspólnik jest jedynym wspólnikiem spółek A. oraz B. Udziały w A. oraz B. nie zostały wcześniej objęte przez Wspólnika w wyniku: podziału albo łączenia spółek, w tym podziału przez wydzielenie, ani wskutek wymiany udziałów. B. i A. są polskimi rezydentami podatkowymi dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych. Przeniesienie działalności związanej z najmem Nieruchomości zostanie dokonane w formie podziału spółki A. przez wydzielenie części działalności związanej z najmem Nieruchomości oraz jej przeniesienie na B., w zamian za co B. przyzna Wspólnikowi udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (dalej: “Podział przez wydzielenie”). Podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, jakim jest uporządkowanie przedmiotu działalności poszczególnych spółek pozostających pod kontrolą Wspólnika. Głównym lub jednym z głównych celów Podziału przez wydzielenie nie jest osiągnięcie korzyści podatkowej. Głównym bądź jednym z głównych celów działań wskazanych we wniosku związanych z podziałem przez wydzielenie nie było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Wydzielany majątek oraz majątek pozostający w A. będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. Wartość emisyjna (ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału przez wydzielenie) udziałów B. przyznanych Wspólnikowi będzie wyższa niż wydatki na nabycie lub objęcie przez Wspólnika udziałów w A. w proporcji, w jakiej pozostaje wartość Wydzielanego majątku do wartości całego majątku A. bezpośrednio przed podziałem. Wspólnik nie otrzyma dopłat w gotówce. Przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę B. będzie równa, tj. nie wyższa niż wartość udziałów w A., jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

W myśl art. 24 ust. 5 pkt 7 i 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

7) w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem;

7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.

Wykładnia literalna ww. przepisów wskazuje, że:

1) art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie, gdy majątek spółki przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie i majątek pozostający w spółce nie stanowią (każde z osobna) zorganizowanych części przedsiębiorstwa,

2) art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do podziału spółek w innych przypadkach niż określone w art. 24 ust. 5 pkt 7 tej ustawy, czyli np. w przypadku, gdy majątek spółki przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie i majątek pozostający w spółce stanowią (każde z osobna) zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Z opisu wynika, że wydzielany majątek oraz majątek pozostający w A. będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. Zatem, w opisanej sprawie zastosowanie znajdzie dyspozycja art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 24 ust. 8 ww. ustawy:

W przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

1) art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;

2) art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;

3) wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Warunki zastosowania powołanego przepisu określają:

  • art. 24 ust. 8da ww. ustawy:

Przepis ust. 8 ma zastosowanie wyłącznie, w przypadku gdy:

1) spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

2) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3) spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  • oraz art. 24 ust. 8db ww. ustawy:

Przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:

1) udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub

2) przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.

W myśl art. 24 ust. 19 ww. ustawy:

Przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 24 ust. 20 ww. ustawy:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 19 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wskazali Państwo, że wydzielany majątek oraz majątek pozostający w A. będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. Ponadto:

1) B. i A. są polskimi rezydentami podatkowymi dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych

2) Udziały w A. oraz B. nie zostały wcześniej objęte przez Wspólnika w wyniku wymiany udziałów ani nie zostały przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów;

3) Przyjęta przez Wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę B. będzie równa, tj. nie wyższa niż wartość udziałów w A., jaka byłaby przyjęta przez tego Wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Z opisu sprawy wynika, że nie będą spełnione negatywne przesłanki dla zastosowania art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o których mowa w art. 24 ust. 8db ustawy.

Wobec powyższego, zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychód Wspólnika, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na moment podziału Spółki dzielonej.

Omawiane przesunięcie momentu opodatkowania przychodów uzyskanych w wyniku podziału przez wydzielenie (przy spełnieniu warunków z art. 24 ust. 8da i ust. 8db ustawy) podlega pewnemu ograniczeniu. Ustawodawca wyłączył taki - korzystny dla podatników - skutek tej czynności w sytuacjach, gdy podział przez wydzielenie byłby wykorzystywany jako narzędzie, które służy unikaniu lub uchylaniu się od opodatkowania, zgodnie z treścią cytowanego powyżej art. 24 ust. 19 ww. ustawy.

Jak wskazano w treści wniosku, podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Głównym bądź jednym z głównych celów działań wskazanych we wniosku związanych z podziałem przez wydzielenie nie było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zatem planowany podział przez wydzielenie nie będzie skutkował powstaniem po stronie Wspólnika obowiązku podatkowego na moment podziału Spółki.

Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r Ordynacji podatkowej.