Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność polegającą na świadczeniu usług opieki domowej... - Interpretacja - null

ShutterStock
Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność polegającą na świadczeniu usług opieki domowej... - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Zapewnienie noclegu i wyżywienia opiekunowi w Niemczech

Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność polegającą na świadczeniu usług opieki domowej nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Usługi te realizowane były zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Wnioskodawca współpracował z osobami fizycznymi, którzy świadczyli te usługi w ramach delegowania. Na czas świadczenia opieki w Niemczech opiekunowie zamieszkiwali w domach podopiecznych, gdzie mieli zapewniony nocleg i możliwość spożywania posiłków przygotowywanych w ramach obowiązków służbowych.

Spółka chciała się dowiedzieć czy zapewnienie opiekunowi noclegu oraz wyżywienia w miejscu zamieszkania podopiecznego powoduje powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a co za tym idzie, czy spółka musi pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od tych świadczeń.

W ocenie wnioskodawcy zapewnienie opiekunowi noclegu i wyżywienia w miejscu świadczenia usług opieki domowej nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Świadczenia te są ściśle związane z realizacją obowiązków zawodowych i nie służą celom prywatnym opiekuna.

Stanowisko organu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Wskazała, że zapewnienie opiekunowi noclegu i wyżywienia w miejscu zamieszkania podopiecznego nie generuje powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Spółka nie miała zatem, zgodnie z art. 41 ustawy o PIT obowiązku pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) określił, że za przychód mogą być uznane jedynie świadczenia przynoszące realne, zindywidualizowane przysporzenie majątkowe. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 września 2015 r. (sygn. akt II FSK 1295/13) wskazano, że świadczenie nie stanowi przychodu, jeśli brak możliwości określenia jego wartości lub świadczenie jest integralnie związane z wykonywaną pracą.

Wskazano, że w sytuacji przedstawionej przez wnioskodawcę dom podopiecznego stanowi miejsce świadczenia usług, a nie przestrzeń prywatną opiekuna. Zapewnienie noclegu jest konieczne z uwagi na charakter pracy wymagającej obecności opiekuna całodobowo. Opiekun spożywa posiłki w ramach przygotowywania ich dla podopiecznego, co również stanowi część obowiązków służbowych. Nie ma możliwości precyzyjnej wyceny wartości posiłków opiekuna.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.610.2024.2.GG