Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 13 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go pismami z 11 listopada 2024 r. (data wpływu 15 listopada 2024 r.) oraz z 17 grudnia 2024 r. (data wpływu 23 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Nigdy Pan nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej. W (...) 2023 r. otrzymał Pan od babci w drodze darowizny trzy działki gruntu. W (...) 2024 r. dokonał sprzedaży dwóch z tych działek gruntu. Co do trzeciej działki, we (...) 2024 r. podpisał Pan przedwstępną umowę sprzedaży oraz otrzymał zadatek, zaś zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży i zapłata reszty umówionej ceny nastąpi w 2025 r. Sprzedaż działek przed upływem 5 lat od końca roku, w którym działki Pan nabył powoduje wystąpienie przychodu/dochodu ze sprzedaży nieruchomości, co z kolei obliguje podatnika do złożenia zeznania podatkowego na formularzu PIT-39 do 30 kwietnia roku następnego po roku, w którym nastąpiła sprzedaż.
Jednocześnie zamierza Pan skorzystać ze zwolnienia podatkowego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło (dwie działki) i nastąpi (jedna działka) odpłatne zbycie nieruchomości poniesie Pan wydatki na własne cele mieszkaniowe, tj. całość środków uzyskanych ze sprzedaży wszystkich trzech działek przeznaczy Pan na zakup od dewelopera lokalu mieszkalnego, prawa do wyłącznego korzystania z loggii bezpośrednio przylegającej do lokalu mieszkalnego, a nadto zakup prawa do wyłącznego korzystania z miejsca garażowego w garażu podziemnym oraz prawa do wyłącznego korzystania z tzw. pomieszczenia na akcesoria. Oprócz tego, w związku z zakupem lokalu mieszkalnego w tzw. stanie deweloperskim, po zakupie lokalu mieszalnego konieczne będą także wydatki na wykończenie tego lokalu mieszkalnego (np. zakup i montaż drzwi wewnętrznych do pomieszczeń, zakup glazury i jej położenie, zakup i montaż armatury łazienkowej, kuchennej, zakup farb i malowanie pomieszczeń zakup podłóg i ich położenie itd.).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
W chwili obecnej posiada Pan podpisaną w formie aktu notarialnego tylko umowę deweloperską. Deweloper aktualnie prowadzi inwestycję (inwestycja w trakcie budowy), a ma ona zostać zakończona w 2026 r. Wtedy dopiero zostanie zawarta umowa przenosząca na Pana prawo własności lokalu mieszkalnego oraz prawa niezbędne do korzystania z tego lokalu, przewidziane w umowie.
Przechodząc natomiast do odpowiedzi na pytania, zawarte w wezwaniu Dyrektora KIS wyjaśnia Pan, co następuje:
a)Pojęcie „pomieszczenie na akcesoria” jest sformułowaniem zawartym w akcie notarialnym – umowie deweloperskiej, zatem formalnie nie może Pan określić go inaczej niż to uczyniono w umowie deweloperskiej. Może Pan tylko wyjaśnić, że będzie to pomieszczenie z przeznaczeniem do przechowywania różnych rzeczy, z prawem do wyłącznego korzystania przez Pana. Pomieszczenie usytuowane będzie w części podziemnej, na tym samym poziomie, co miejsca garażowe dla samochodów.
W Pana opinii jest to zatem pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego definiowane przez ustawę z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Jak wynika z jej treści (art. 2 ust. 4), pomieszczenie przynależne to część składowa lokalu, która nie musi przylegać do mieszkania ani nawet znajdować się w tym samym budynku. W ustawie, jako przykłady pomieszczeń przynależnych w szczególności wymienia się piwnicę, komórkę lokatorską, strych, garaż. W związku z wyliczeniem przykładowym lista pomieszczeń przynależnych nie jest zamknięta, a użyta nazwa nie ma decydującego znaczenia, lecz decyduje przeznaczenie pomieszczenia. Pomieszczenie na akcesoria umożliwia przechowywanie w nim niepotrzebnego sprzętu, przechowywanie np. roweru, czy nart. Funkcja jaką pomieszczenie to ma spełniać i jego usytuowanie w kondygnacji podziemnej zbliża je zatem najbardziej do piwnicy, czy komórki lokatorskiej.
b)Przez „miejsce garażowe w garażu podziemnym” należy, zgodnie z zapisami aktu notarialnego – umowy deweloperskiej, rozumieć „prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w garażu podziemnym” – w ten sposób jest to ujęte w akcie notarialnym i taka jest jego istota. Miejsce to usytuowane będzie w podziemnej kondygnacji budynku wielorodzinnego, w którym znajdować się będzie Pana lokal mieszkalny.
c)„Miejsce garażowe” będzie przeznaczone wyłącznie do Pana użytkowania, a wyodrębnione zostało poprzez jego oznaczenie konkretnym numerem w akcie notarialnym – umowie deweloperskiej i w załączniku do umowy, wskazującym jego konkretne usytuowanie w podziemnej kondygnacji. Zgodnie z informacją ustną uzyskaną od dewelopera w praktyce wyglądać to będzie w ten sposób, że w kondygnacji podziemnej zostaną wyznaczone liniami poszczególne miejsca postojowe, w postaci prostokątów, z oznaczeniem numerycznym miejsc przypisanych do korzystania przez poszczególnych lokatorów, którzy zakupią prawo do ich wyłącznego użytkowania.
d)„Miejsce garażowe” przez które w akcie notarialnym – umowie deweloperskiej rozumie się „prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w garażu podziemnym” jest przynależne do lokalu mieszkalnego, o czym stanowi powołany wyżej art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali. Tytuł prawny wynikać będzie z nabycia przez Pana za ustaloną cenę prawa do wyłącznego korzystania z ww. miejsca garażowego, co zostało określone w akcie notarialnym – umowie deweloperskiej, a następnie zostanie stwierdzone w przyszłym akcie notarialnym, tj. umowie przenoszącej prawo własności lokalu mieszkalnego oraz prawa niezbędne do korzystania z tego lokalu.
e)„Pomieszczenie na akcesoria” jest przynależne do lokalu mieszkalnego, o czym stanowi powołany wyżej art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali. Tytuł prawny wynikać będzie z nabycia przez Pana za ustaloną cenę prawa do wyłącznego korzystania z ww. pomieszczenia na akcesoria, co zostało określone w akcie notarialnym – umowie deweloperskiej, a następnie zostanie stwierdzone w przyszłym akcie notarialnym – umowie przenoszącej prawo własności lokalu mieszkalnego oraz prawa niezbędne do korzystania z tego lokalu.
f)Jak wskazał Pan na wstępie inwestycja deweloperska jest w trakcie realizacji, zatem w założonej, jednej księdze wieczystej widnieje wpis dotyczący roszczenia na Pana rzecz praw o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu i przeniesienie prawa własności lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z niego.
g)Jak wskazał Pan na wstępie inwestycja deweloperska jest w trakcie realizacji, zatem nie nastąpiło jeszcze nabycie lokalu mieszkalnego, miejsca garażowego, pomieszczenia na akcesoria, loggii. Nie były sporządzane osobne akty notarialne dla każdego z tych elementów, lecz sporządzony został jeden akt notarialny – umowa deweloperska obejmujący wszystkie ww. elementy: tj. lokal mieszkalny, oraz prawa do wyłącznego korzystania przeze mnie z: miejsca garażowego, pomieszczenia na akcesoria, loggii bezpośrednio przylegającej do lokalu mieszkalnego.
h)W akcie notarialnym – umowie deweloperskiej została wyodrębniona osobno cena za każdy z elementów tj. za lokal mieszkalny, prawo do wyłącznego korzystania przez Pana z miejsca garażowego, prawo do wyłącznego korzystania przez Pana z pomieszczenia na akcesoria, prawo do wyłącznego korzystania przez Pana z loggii bezpośrednio przylegającej do lokalu mieszkalnego.
i)Zwrot „Nigdy nie prowadziłem i nie prowadzę działalności gospodarczej” zawarty we wniosku z 13 października 2024 r. oznacza, że sprzedaż przez Pana dwóch działek gruntu (co miało już miejsce w 2024 r.) wymienionych we wniosku o wydanie interpretacji nie nastąpiła w wykonywaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej. Sprzedaż trzeciej działki (co dokonane zostanie w 2025 r.) również nie nastąpi w wykonywaniu zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nadmienia Pan także, że nie prowadzi i nigdy nie prowadził żadnej niezarejestrowanej działalności gospodarczej.
j)Lokal mieszkalny, który zamierza Pan nabyć od dewelopera zostanie Panu wydany w stanie tzw. deweloperskim. Opis wykończenia lokalu mieszkalnego stanowi załącznik do umowy deweloperskiej. Wynika z niego, że w lokalu mieszkalnym będzie Pan musiał przeprowadzić szereg prac tzw. wykończeniowych, co wiąże się zarówno z zakupem materiałów, jak i wyposażenia (armatura łazienkowa), a także zakupem usług wykonywanych przez firmę, która przeprowadzi wszystkie niezbędne prace. Co oczywiste, nie jest Pan w stanie określić ani wszystkich najdrobniejszych robót, które trzeba będzie wykonać, ani wszystkich najdrobniejszych materiałów niezbędnych dla ich wykonania. Stąd we wniosku wskazał Pan na te rodzaje robót, które muszą być wykonane aby lokal mieszkalny spełniał swoje funkcje, aby mógł być używany (zakup i montaż drzwi wewnętrznych, ościeżnic, klamek do drzwi do pomieszczeń wewnętrznych, zakup glazury, kleju do niej i położenie glazury, zakup i montaż armatury łazienkowej i kuchennej, zakup farb, tapet, kleju do tapet, usługi malowania i tapetowania, zakup podłóg i ich położenie, zakup listew przypodłogowych, ich montaż). Przyjąć należy, że wymienione przez Pana prace wyczerpują zakres głównych robót, których wykonanie jest niezbędne w ogóle dla zamieszkania przez Pana w lokalu mieszkalnym i te właśnie prace zamierza Pan przeprowadzić (sfinansować) zatem wnosi o odniesienie się do tych wydatków. Wydatki na zakup materiałów niezbędnych dla ich wykonania oraz usług, które muszą zostać wykonane aby normalnie funkcjonować w mieszkaniu nie budzą zaś wątpliwości jako kwalifikujące się do objęcia zwolnieniem podatkowym z art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytania
1)Czy w przypadku sprzedaży trzeciej działki w 2025 r. zadatek winien być wykazany w zeznaniu PIT-39 składanym za 2024 r., czyli za rok w którym zadatek Pan otrzymał, czy cała kwota przychodu/dochodu ze sprzedaży tej działki winna być wykazana w zeznaniu składanym w 2026 r. za 2025 r., w którym dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży działki?
2)Czy jako wydatki uzasadniające skorzystanie ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy kwalifikować wyżej wymienione wydatki: na zakup od dewelopera lokalu mieszkalnego, prawa do wyłącznego korzystania z loggii bezpośrednio przylegającej do lokalu mieszkalnego, wydatki na zakup prawa do wyłącznego korzystania z miejsca garażowego w garażu podziemnym oraz prawa do wyłącznego korzystania z tzw. pomieszczenia na akcesoria, a także wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego, w związku z zakupem lokalu mieszkalnego w tzw. stanie deweloperskim?
3)Czy sformułowanie zawarte w art. art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe" należy rozumieć tylko jako równowartość kwoty przychodu uzyskanego ze zbycia tej nieruchomości, a nie jako tożsamość przychodu uzyskanego i wydatkowanego na cel ustawowy?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie, w odniesieniu do pytania nr 1, brak jest regulacji prawnych obligujących do wykazania zadatku w zeznaniu za 2024 r. Jak wynika z art. 45 ust. 1a pkt 3 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zeznanie składa się o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu. Zadatek nie jest dochodem ze sprzedaży nieruchomości, bowiem w momencie jego otrzymania do sprzedaży nieruchomości w ogóle nie dochodzi. Sprzedaż ma miejsce dopiero w dniu podpisania przyrzeczonej umowy sprzedaży, a zadatek pełni tylko funkcję zabezpieczającą strony umowy, w wypadku, gdyby jedna ze stron uchylała się od zawarcia umowy przyrzeczonej. Zatem podsumowując dopiero po sprzedaży nieruchomości – trzeciej działki w 2025 r. będzie Pan zobowiązany do złożenia z tego tytułu zeznania PIT-39 za ten rok, tj. w 2026 r.
Stanowisko dot. pytania nr 2
Pana zdaniem, wszystkie wymienione w pytaniu kategorie wydatków mieszczą się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Lokal mieszkalny i loggia służą bezpośrednio zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, natomiast prawo do wyłącznego korzystania z miejsca garażowego i z pomieszczenia na akcesoria są prawami, które są związane z funkcjami mieszkalnymi i które zakupię razem z lokalem mieszkalnym (w tym samym momencie, tym samym aktem notarialnym). W Pana ocenie, cele mieszkaniowe, na które powołuje się ustawodawca należy oceniać szerzej, nie tylko jako realizowane w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także jako prawa, które służą realizacji funkcji mieszkalnych i je uzupełniają. Na takiej zasadzie w ramach zwolnienia podatkowego powszechnie uznawane są wydatki na budowę czy zakup garażu oraz piwnic, czy kotłowni, a także strychu znajdujących się w budynku jednorodzinnym, mimo, że przecież pomieszczenia takie nie służą ściśle rzecz biorąc celom mieszkalnym. W tym względzie powołuje się Pan i przyjmuje za swoje poglądy wyrażone w wyroku WSA w Łodzi z 16 grudnia 2021 r. I SA/Łd 695/21 oraz wszystkich wyrokach powołanych przez ten sąd w uzasadnieniu. Na poparcie swojego stanowiska powołuje Pan także wyrok NSA z 1 czerwca 2022r. sygn. akt II FSK 2638/19. Wreszcie również wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego zakupionego w stanie deweloperskim (wydatki na zakup materiałów, wyrobów oraz usług służących wykończeniu lokalu mieszkalnego) mieszczą się w ramach ustawowych jako wydatki na remont. W tym względzie należy uznać za słuszny pogląd wyrażony w interpretacji indywidualnej z 21 maja 2024 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT3.4011.239.2024.2.PS, w której wskazano, że za "remont" budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać prace dotyczące tego budynku jako nieruchomości i jej części składowych (tj. wszystkiego, co nie może być odłączone od budynku bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego), służące utrzymaniu budynku we właściwym stanie, doprowadzeniu go do pożądanej zdolności użytkowej, modernizacji jego elementów składowych. "Remontem" w rozumieniu omawianego przepisu jest również tzw. wykończenie np. budynku mieszkalnego, a więc prace służące doprowadzeniu do zdolności użytkowej nowo wybudowanego budynku. W każdym przypadku remont dotyczy "materii" budynku mieszkalnego, a więc jego ścian, podłóg, sufitu, okien, drzwi, wyposażenia technicznego takiego jak instalacje: wodna, kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza, gazowa bądź innych elementów trwale połączonych konstrukcyjnie z elementami budowlanymi budynku. Wydatki na prace wykończeniowe budynku mieszkalnego mieszczą się zatem w zakresie wydatków na własne cele mieszkaniowe, jeśli stanowią stosownie do treści art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki poniesione na prace wykończeniowe w lokalach (budynkach) mieszkalnych w stanie "deweloperskim" mieszczą się w szeroko rozumianym pojęciu remontu własnego lokalu (budynku) mieszkalnego (zob. broszura Ministerstwa Finansów 194998/K „Opodatkowanie odpłatnego zbycia nieruchomości - roczne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 r."). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej również w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2021 r. (sygn. 0113- KDIPT2-2.4011.953.2020.2.SR) uznał, że „remontem” w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt d) ustawy o PIT jest m.in. wykończenie budynku mieszkalnego, czyli prace służące doprowadzeniu do zdolności użytkowej nowo wybudowanego budynku. Dyrektor KIS w tej interpretacji zauważył, że przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia „remont" użytego m.in. w art. 21 ust. 25 pkt d) ustawy o PIT. Dlatego też pojęcie „remont" rozumieć należy w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji.
Stanowisko dot. pytania nr 3
Według Pana, sformułowanie zawarte w art. art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe" należy rozumieć tylko jako równowartość kwoty przychodu uzyskanego ze zbycia tej nieruchomości, a niejako tożsamość przychodu.
Innymi słowy dla spełnienia warunku skorzystania z omawianego zwolnienia wystarczającym jest tylko aby równowartość, czyli kwotę równą kwocie przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości (trzech działek) przeznaczyć na cel ustawowy w wymaganym przepisami terminie. Przychód ze zbycia nieruchomości, to nic innego jak kwota (a zatem wyrażona liczbowo wartość pieniędzy) uzyskana z ich sprzedaży. W przypadku zapłaty w formie przelewu z rachunku bankowego kupującego na rachunek bankowy sprzedającego (tak jak w moim przypadku) nie następuje jednak przekazanie fizycznie żadnych pieniędzy (w formie banknotów), a jedynie zmieniają się zapisy na kontach. Skoro tak, z punktu widzenia ustawowych warunków zwolnienia podatkowego istotnym jest tylko aby taka sama suma, jak uzyskana ze sprzedaży została wydatkowana na cel ustawowy w wymaganym przepisami terminie. Przepisy nie formułują w tej mierze żadnych warunków ani dyrektyw co do metod identyfikowania tożsamości przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości oraz wykorzystanego na zakup nieruchomości celem spełnienia warunków ustawowych zwolnienia, co jest wręcz niemożliwe w przypadku gromadzenia na jednym rachunku bankowym wpływów środków z różnych źródeł i ponoszenia wydatków na różne cele. W tym miejscu powołuję jako swój pogląd wyrażony w wyroku NSA z 27 maja 2021 r. II FSK 3383/18, w którym wskazano, że w aktualnym orzecznictwie sądów administracyjnych (por. wyrok NSA z 9 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 3389/15, wyrok NSA z 22 marca 2019 r., sygn. akt II FSK 1071/17) NSA potwierdza aktualność poglądu wyrażonego w wyroku NSA z 25 sierpnia 1999 r., sygn. akt I SA/Gd 1782/97, w którym postawiono tezę, że przy ocenie, czy podatnik przeznaczył środki ze sprzedaży lokalu na nabycie innego mieszkania w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych niezbędne jest uwzględnienie całokształtu okoliczności sprawy, porównanie uzyskanych środków i środków przeznaczonych na potrzeby mieszkaniowe w okresie dwóch lat od daty sprzedaży (pogląd ten także zaaprobował WSA w Gdańsku w wyroku z 17 listopada 2009 r., I SA/Gd 496/09). W tym kontekście zasadnie WSA w Gliwicach przytoczył wyrok NSA z 24 sierpnia 2017 r., sygn. akt II FSK 956/17, w którym wskazano, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 u.p.d.o.f., nie jest wydatkowanie na określone w tym przepisie cele konkretnych pieniędzy, lecz wartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa do lokalu. Jednak wydatkowanie tej wartości musi nastąpić po wcześniejszym przyroście majątku podatnika, związanym ze sprzedażą nieruchomości (prawa do lokalu). Istotne jest przy tym nie tylko to skąd pochodzą środki na nabycie nowej nieruchomości mieszkaniowej, lecz to, że w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży podatnik, po uprzednim powiększeniu swojego majątku o środki pochodzące ze zbycia takiej nieruchomości, taką samą część, przeznaczył na nabycie innej nieruchomości zaspokajającej potrzeby mieszkaniowe. Powyższe oznacza, że wydatki na cele mieszkaniowe nie muszą być ponoszone z tych samych fizycznie środków (nominałów), które podatnik uzyskał od nabywcy nieruchomości. Podatnik nie jest zobowiązany do wykazywania, że kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nieustannie pozostawała w jego dyspozycji przez cały okres od zbycia nieruchomości do czasu jej wydatkowania na cele mieszkaniowe, niejako "odłożona" na ten cel i nie służąca w międzyczasie do dokonywania innych płatności.
Dodatkowo 30 października 2024 r. samoistnie uzupełnił Pan stanowisko do pytania nr 2, dotyczącego kwalifikacji wydatków na zakup od dewelopera lokalu mieszkalnego, prawa do wyłącznego korzystania z loggii bezpośrednio przylegającej do lokalu mieszkalnego, wydatki na zakup prawa do wyłącznego korzystania z miejsca garażowego w garażu podziemnym oraz prawa do wyłącznego korzystania z tzw. pomieszczenia na akcesoria, a także wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego, w związku z zakupem lokalu mieszkalnego w tzw. stanie deweloperskim, powołuje się Pan na pogląd wyrażony w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2023 r. sygn. akt SK 23/19 i uznaje Pan za swój, wskazując, że uwzględniając współczesne uwarunkowania społeczno-gospodarcze, należy przyjąć, że posiadanie miejsca postojowego w podziemnym garażu wielostanowiskowym stanowi immanentny element «mieszkania». Podobnie dzieje się w przypadku innych rodzajów «pomieszczeń przynależnych do budynku mieszkalnego, o których mowa w ust. 4 art. 2 ustawy o własności lokali, w szczególności piwnicy, strychu czy komórki, choćby nawet bezpośrednio nie przylegały do budynku mieszkalnego lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Podlegają one klasyfikacji według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) u.p.o.l.) albowiem zaspokajają podstawowe potrzeby bytowe ludzi w zakresie zamieszkiwania, mimo iż ze swej istoty nie służą do zamieszkiwania w nich. Ponadto, bez względu na to, czy garaż stanowi nieruchomość odrębną od lokalu mieszkalnego, czy jest jedynie do niego przynależny, pełni on tę samą funkcję. Sposób korzystania z garażu nie jest przecież zależny od jego prawno-rzeczowej natury”.
Nie można w tym kontekście pominąć faktu, że w budynku wielorodzinnym wybudowanie garażu jest, co do zasady koniecznością (zob. § 18 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) a wykorzystywanie garażu, jako części budynku mieszkalnego, wiąże się przede wszystkim z mieszkaniową funkcją budynku i znajdujących się w nim lokali mieszkalnych w ten sposób, że pomaga zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób tam przebywających.
Jakkolwiek wyrok TK nie odnosi się bezpośrednio do kwestii zwolnienia podatkowego z art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jednak, a to jest najważniejsze dla kwestii Pana zapytania, wskazuje na sposób rozumienia miejsca postojowego w garażu podziemnym budynku wielorodzinnego i tzw. pomieszczenia na akcesoria, zlokalizowanego w podziemnej części budynku, a w konsekwencji przesądza o kwalifikacji wydatków na ich zakup jako wydatków uprawniających do zwolnienia podatkowego, o którym wyżej mowa.
Jednocześnie uzupełnił Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej także w zakresie pytania nr 3, stanowiska w sprawie dotyczącego kwestii wydatkowania przychodu ze sprzedaży działek na cele zwolnienia ustawowego.
W tym względzie zwłaszcza chodzi Panu o sytuację, w której kwota przychodu uzyskana ze sprzedaży działek zostałaby przeznaczona przez Pana na zakup obligacji skarbowych, a następnie obligacje te, po upływie okresu wykupu, zostały by przedstawione do wykupu, zaś kwota otrzymana z tego tytułu (netto, tj. bez uzyskanych odsetek) została by wydatkowana przez Pana w terminie ustawowym na cele zwolnienia podatkowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pana zdaniem, dla celów skorzystania ze zwolnienia podatkowego istotnym jest przeznaczenie równowartości przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, a nie tożsamość tego przychodu, która nie wiadomo w jaki sposób miałaby być potwierdzana, gdyż ustawa nie formułuje w tym względzie ani wymogów, ani nie wskazuje metodologii ustalenia tożsamości przychodu. W konsekwencji zatem czasowe zaangażowanie środków uzyskanych ze sprzedaży działek w zakup obligacji skarbowych, nie będzie przeszkodą prawną ani faktyczną w skorzystaniu przez Pana ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli tylko kwota otrzymana przez Pana z wykupu obligacji skarbowych, zostanie przeznaczona w wymaganym terminie ustawowym trzech lat na cele omawianego zwolnienia podatkowego.
Pismem z 17 grudnia 2024 r. zrezygnował Pan z interpretacji indywidualnej w części dotyczącej możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wydatkowania środków na nabycie [wymienionych w pytaniu nr 2 – przypis organu] loggii, miejsca garażowego i pomieszczenia na akcesoria. Jednocześnie w pełni podtrzymał Pan stanowisko w pozostałym zakresie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku - z uwzględnieniem powyższej Pana dyspozycji zawartej w piśmie z 17 grudnia 2024 r. - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z jego treścią:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
−jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W świetle powyższego, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dlatego też skoro odpłatne zbycie trzech działek nabytych przez Pana w (...) 2023 r. zostało/zostanie dokonane w 2024 r. oraz 2025 r., stanowi/będzie stanowiło źródło przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do art. 30e ust. 1 cytowanej ustawy:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
W myśl art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Z treści przepisu art. 19 ust. 1 ww. ustawy wynika, że:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
W myśl art. 22 ust. 6d ww. ustawy:
Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.
Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Wedle art. 30e ust. 4 przywołanej ustawy:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1) dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2) dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Na mocy art. 30e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Stosownie do art. 30e ust. 6 ww. ustawy:
Przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania, jeżeli:
1)budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika;
2)przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw stanowi przychód z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.
Jak wynika z art. 30e ust. 7 omawianej ustawy:
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Z art. 21 ust. 25 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:
Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:
a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
−położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Zgodnie z art. 21 ust. 25a cytowanej ustawy:
Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.
W myśl natomiast art. 21 ust. 28 ww. ustawy:
Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:
1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części
-przeznaczonych na cele rekreacyjne.
Podkreślenia wymaga, że zwolnienia podatkowe oraz ulgi są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, dlatego do interpretacji przepisów ustanawiających zwolnienia podatkowe, jak również ulgi, należy stosować wykładnię ścisłą, która nie wychodzi poza literalne brzmienie przepisów. Stąd też, korzystanie z przedmiotowego zwolnienia przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie w sytuacji spełnienia wszystkich przesłanek wskazanych w przepisie prawa.
W tym miejscu wskazać należy, że z istoty rozwiązania zawartego w zacytowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podstawową okolicznością decydującą o możliwości skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym została ona dokonana, na wskazane w art. 21 ust. 25 ww. ustawy własne cele mieszkaniowe.
Do celów mieszkaniowych – wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) oraz lit. d) ww. ustawy – których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania z omawianego zwolnienia, ustawodawca zakwalifikował m.in. nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość a także budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego lokalu mieszkalnego.
Do wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe można zatem zaliczyć m.in. wydatki na nabycie lokalu mieszkalnego należącego do podatnika, w którym to lokalu podatnik realizuje własne cele mieszkaniowe. Przy czym należy podkreślić, że przepis art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia wyłącznie lokal mieszkalny oraz grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu związane z tym lokalem.
Jak Pan wskazał umowa przenosząca na Pana prawo własności lokalu mieszkalnego zostanie zawarta w 2026 r. Tym samym, wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia działek, na nabycie tego lokalu – w celu zaspokojenia Pana potrzeb mieszkaniowych – uprawnia Pana do skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odnosząc się natomiast do wydatków, które zamierza Pan ponieść, związanych z wykończeniem lokalu mieszkalnego w stanie deweloperskim, to dla oceny skutków podatkowych przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na wskazane rodzaje wydatków, należy odnieść się do regulacji art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród wydatków na własne cele mieszkaniowe wymieniono w tym przepisie wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego lokalu mieszkalnego.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje określenia „remont” ani „budowa”. Z uwagi na brak doprecyzowania konkretnych wydatków zaliczanych do tych pojęć, podczas oceny poniesionych wydatków pod kątem prawa do zastosowania zwolnienia, dotychczas posiłkowano się przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 682).
Zgodnie z art. 3 pkt 6 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o budowie - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.
Natomiast zgodnie z pkt 8 tego przepisu:
Ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
W praktyce więc przy rozpatrywaniu przesłanek pozwalających na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, zarówno w przypadku remontu, budowy, jak i wykończenia nieruchomości ponoszone są wydatki o zbliżonym charakterze.
W orzecznictwie przyjmuje się, że za wydatki spełniające kryteria art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można uważać, w szczególności, wykonanie robót budowlanych w istniejącym lub nowopowstałym budynku/lokalu mieszkalnym wraz z wymianą/instalacją składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego).
Co istotne, z uwagi na nieostry charakter pojęcia „własnych celów mieszkaniowych” należy uznać, że sam „cel mieszkaniowy” w danym budynku (lokalu) realizowany jest pośrednio dzięki możliwości zabezpieczenia i realizacji w nim podstawowych potrzeb życiowych człowieka. Projektując omawiane zwolnienie podatkowe, ustawodawca nie miał na celu zawężenia katalogu wydatków mieszkaniowych wyłącznie do tych wydatków, które wiążą się z przygotowaniem budynku (lokalu) do tzw. „stanu surowego zamkniętego”. Własny cel mieszkaniowy polegać ma bowiem na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w budynku (lokalu), czyli normalnej ludzkiej egzystencji.
Prace wykończeniowe w lokalu mieszkalnym zakupionym od dewelopera można zakwalifikować do wydatków, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego wydatki poniesione przez Pana na wykończenie mieszkania od dewelopera, tj.: zakup i montaż drzwi wewnętrznych, ościeżnic, klamek do drzwi do pomieszczeń wewnętrznych, zakup glazury, kleju do niej i położenie glazury, zakup i montaż armatury łazienkowej i kuchennej, zakup farb, tapet, kleju do tapet, usługi malowania i tapetowania, zakup podłóg i ich położenie, zakup listew przypodłogowych i ich montaż mieszczą się w kategorii wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesionych na remont własnego lokalu mieszkalnego. Tym samym wydatki te uprawniają Pana do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z ust. 25 pkt 1 lit. d) ww. ustawy.
Odnosząc się do Pana wątpliwości w kontekście wykazania w zeznaniu zadatku z tytułu sprzedaży działki należy zauważyć, że w świetle przepisów prawa podatkowego, jedynie definitywnie otrzymany zadatek można uznać za przychód, stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem kwota zadatku / zaliczki będzie stanowiła przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopiero w momencie zawarcia – w wykonaniu umowy przedwstępnej – w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży (przyrzeczonej), jeśli nie upłynie pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Zawarcie umowy przedwstępnej, na poczet której otrzymał Pan kwotę zadatku nie spowodowało przeniesienia własności nieruchomości, czyli odpłatnego zbycia, które jest źródłem przychodu. Tak więc, otrzymana przez Pana w 2024 r. kwota zadatku na poczet zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości, która ma być zawarta w formie aktu notarialnego w 2025 r., nie będzie stanowić źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 i nie wywoła skutków podatkowych w postaci powstania przychodu w momencie otrzymania zadatku oraz obowiązku wykazania w PIT-39 za 2024 r. Skoro do zawarcia umowy sprzedaży dojdzie w 2025 r., to otrzymany zadatek będzie Pan zobowiązany wykazać dopiero w zeznaniu PIT-39 złożonym w terminie do 30 kwietnia 2026 r.
Końcowo zgodzić także należy się z Panem, że warunkiem skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej jest wydatkowanie równowartości (odpowiednio w całości lub części) przychodu osiągniętego z odpłatnego zbycia na określone cele mieszkaniowe.
Dodatkowe informacje
Zgodnie z Pana wolą zawartą w piśmie z 17 grudnia 2024 r. nie odniosłem się do Pana stanowiska w sprawie możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wydatkowania środków na nabycie loggii, miejsca garażowego i pomieszczenia na akcesoria.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.