Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Uzupełnił go Pan pismem z 20 listopada 2024 r. (wpływ 25 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dysponuje Pan polską rezydencją podatkową). Prowadzi Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą (dalej „JDG Wnioskodawcy”). Pana matka (...), również prowadzi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: „JDG Darczyńcy” lub „JDG”), a także działalność rolniczą. Przedmiotem Pana JDG, JDG Darczyńcy nie jest obrót nieruchomościami. Zarówno Pan, jak i Pana matka jesteście czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.
W związku z chęcią uporządkowania stanu swojego majątku, z uwagi na swój wiek, Pana matka zamierza dokonać darowizny nieruchomości położonej w miejscowości ..., stanowiącej działkę nr ..., o powierzchni ... ha, zabudowanej budynkiem biurowo-magazynowym (dalej również „Nieruchomość”) na Pana rzecz. Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta o numerze ... . Nieruchomość w księdze wieczystej oznaczona jest jako „R- GRUNTY ORNE”. W dziale III („Prawa roszczenia i ograniczenia”) oraz w dziale IV („Hipoteka”) księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości nie widnieją żadne wpisy. W związku z powyższym, Nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek długów, ciężarów i zobowiązań. Budynek, którym zabudowana jest Nieruchomość uzyskał pozwolenie na użytkowanie w 2002 r.
Pana matka, działając jako prywatna osoba fizyczna, nabyła udział w opisanej wyżej Nieruchomości na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego ... o zniesieniu współwłasności z 2016 r. (1/2 udziałów w Nieruchomości) oraz w pozostałej części (tj. pozostałe 50% udziałów w Nieruchomości) na podstawie umowy darowizny od swojego męża ..., na podstawie aktu notarialnego z 31 marca 2017 r.
Aktualnym, wyłącznym właścicielem Nieruchomości jest Pana matka. Przy nabyciu Nieruchomości Pana matka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Innymi słowy, nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości. Budynek biurowo-magazynowy spełnia wszystkie przesłanki dla uznania go za budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.
Poprzednim właścicielem przedmiotowej Nieruchomości była Spółka jawna. Nieruchomość była wynajmowana przez Spółkę jawną. W 2016 r. zapadł wyrok o zniesienie współwłasności, wskutek czego Pana matka stała się właścicielem 50% udziału w Nieruchomości. W tym czasie, Pana matka wynajmowała 50% Nieruchomości w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Pozostała część Nieruchomości (50% udziałów) była wynajmowana, również w ramach działalności gospodarczej, przez męża Pana matki, który w tym okresie był właścicielem pozostałych 50% Nieruchomości. Następnie, mąż Pana matki darował swoje 50% udziałów w Nieruchomości. Od tego czasu Pana matka wynajmuje Nieruchomość w ramach działalności gospodarczej. Nieruchomość w 2017 r. została wprowadzona do ewidencji środków trwałych JDG Darczyńcy. Pana matka w ramach prowadzonej JDG poniosła nakłady na ulepszenie Nieruchomości - tj. nakłady na zakup oraz montaż klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych. Poszczególne instalacje zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych JDG Darczyńcy. Od wartości początkowej instalacji Pana matka dokonuje odpisów amortyzacyjnych w ramach JDG. Wartość wskazanych powyżej inwestycji w instalacje nie przekroczyła 30% wartości początkowej opisanej wyżej Nieruchomości. Pana matka (...) odliczyła podatek naliczony (w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług) od wskazanych powyżej wydatków z tytułu zakupu oraz montażu Instalacji, w ramach JDG. Rozpoczęcie użytkowania instalacji tj. poszczególnych klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych miało miejsce w okresie od 1 sierpnia 2019 r. (najwcześniejsze rozpoczęcie użytkowania pierwszego urządzenia instalacji) do 7 września 2023 r. (najpóźniejsze rozpoczęcie użytkowania urządzenia). Instalacje, tj. poszczególne klimatyzatory oraz instalacje fotowoltaiczne nie są połączone w sposób trwały z budynkiem (instalacje mogą bowiem zostać bez ich uszkodzenia zdemontowane i odłączone od budynku).
Pana matka wykorzystuje Nieruchomość w JDG poprzez wynajem powierzchni biurowych i magazynowych od marca 2017 r. Po dokonaniu darowizny zamierza Pan wprowadzić Nieruchomość do swojej jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykorzystywać ją w taki sam sposób, tj. poprzez wynajem powierzchni biurowych i magazynowych. Wynajem budynku ma charakter mieszany, tj. jest wynajmowany na cele magazynowe oraz cele biurowe. W chwili obecnej większa jego część wynajmowana jest jako powierzchnie magazynowe. Pozostałą część wynajmowanej powierzchni stanowi powierzchnia biurowa.
Pana matka zamierza darować samą Nieruchomość, tj. grunt, budynek oraz klimatyzatory połączone obecnie z budynkiem. Przedmiotem darowizny nie będą natomiast instalacje (panele) fotowoltaiczne, a także inne niezbędne elementy działalności gospodarczej Pana matki, między innymi takie jak: komputery, drukarki, inny sprzęt elektroniczny, oprogramowanie wykorzystywane w działalności wynajmu oraz umeblowanie budynku, itp., a także istniejące zobowiązania oraz wierzytelności przedsiębiorstwa Pana matki, rachunek bankowy, czy też umowy związane z przedsiębiorstwem Pana matki.
Ponadto Pan, po otrzymaniu darowizny, wynajmując powierzchnię Nieruchomości nie będzie korzystał z usług zewnętrznej firmy zajmującej się zarządzaniem wynajmowanymi nieruchomościami. Z usług takiego podmiotu korzysta natomiast obecnie Pana matka, która rozwiąże umowę w tym przedmiocie. Nie nastąpi zatem kontynuacja umowy z firmą zarządzającą. W związku z powyższym, w Pana opinii, przedmiotem darowizny nie będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. e) ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiot darowizny nie stanowi bowiem organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Przekazywane mienie nie pozwala bowiem na samodzielną realizację zadań związanych z najmem. Obecnie, Pana matka nie zamierza dokonywać innych darowizn na Pana rzecz. Nie można jednak wykluczyć, że takie darowizny będą miały miejsce.
Klasyfikacja budynku według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), która posługuje się pojęciem „głównego użytkowania”, nakazuje przyjęcie symbolu PKOB dla dominującej powierzchni danego budynku, a zatem PKOB 1252, pod którym to symbolem tej klasyfikacji mieszczą się między innymi „powierzchnie magazynowe”. Natomiast właściwy numer klasyfikacji budynku według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) to - z uwagi na dominującą obecnie funkcję powierzchni magazynowej - symbol 1.10.104, pod którą to klasyfikacją mieszczą się między innymi „budynki magazynowe” oraz „powierzchnie magazynowe.”
W momencie złożenia wniosku Pana matka nie zamierza dokonywać darowizny innych nieruchomości, praw majątkowych lub rzeczy na Pana rzecz. Darowizna będzie miała miejsce po uzyskaniu interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego przez Pana oraz po uzyskaniu interpretacji indywidualnej przez Pana matkę (postępowanie w zakresie wydania interpretacji dla Pana matki zostało zainicjowane odrębnym wnioskiem).
Poniesione nakłady na zakup oraz montaż klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych stanowią nakłady (wydatki) na ulepszenie środków trwałych w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ w każdym roku podatkowym, suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację przedmiotowego budynku przekroczyła 10 000 zł.
Wartość początkowa poszczególnych klimatyzatorów w Budynku wynosi od kilku tysięcy złotych do ponad 100 tysięcy złotych. Poniżej przedstawia Pan listę środków trwałych stanowiących klimatyzatory wraz z ich nazwą widniejącą w ewidencji środków trwałych, datą ich nabycia, datą przekazania do użytkowania oraz wartością początkową:
a)„Urządzenia klimatyzacji”
·data nabycia: 1 sierpnia 2019 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 1 sierpnia 2019 r.,
·wartość początkowa: 106 465,98 zł;
b)„Klimatyzatory pokoje 208 i 209”
·data nabycia: 23 marca 2020 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 23 marca 2020 r.,
·wartość początkowa: 15 500,00 zł;
c)„Klimatyzator pokój 201”
·data nabycia: 5 grudnia 2020 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 5 grudnia 2020 r.,
·wartość początkowa: 7 750,00 zł;
d)„Klimatyzator pokój 204”
·data nabycia: 18 lutego 2021 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 18 lutego 2021 r.,
·wartość początkowa: 6 470,00 zł;
e)„Klimatyzator pokój 105”
·data nabycia: 2 czerwca 2021 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 2 czerwca 2021 r.,
·wartość początkowa: 7 750,00 zł;
f)„Klimatyzator pokój 206”
·data nabycia: 6 czerwca 2022 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 6 czerwca 2022 r.,
·wartość początkowa: 10 000,00 zł;
g)„Klimatyzator pokój 203”
·data nabycia: 16 stycznia 2023 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 16 stycznia 2023 r.,
·wartość początkowa: 7 200,00 zł;
h)„Klimatyzator pokój 202”
·data nabycia: 16 stycznia 2023 r.,
·data przyjęcia do użytkowania: 16 stycznia 2023 r.,
·wartość początkowa: 8 200,00 zł.
Pytania
1.Czy w związku z dokonaniem przez Pana matkę darowizny Nieruchomości będzie Pan miał możliwość kontynuowania dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Nieruchomości określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych JDG Darczyńcy (Pana matki) oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Darczyńcę w ramach JDG Darczyńcy i zaliczania takich odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej?
2.Czy w związku z dokonaniem przez Pana matkę darowizny Nieruchomości po Pana stronie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest udzielenie odpowiedzi na pytanie Nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, w związku z dokonaniem przez Pana matkę darowizny Nieruchomości, będzie Pan miał możliwość kontynuowania dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Nieruchomości określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych JDG Darczyńcy oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Darczyńcę w ramach JDG Darczyńcy (Pana matkę) i zaliczania takich odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej; „u.p.d.o.f.”), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 zwane środkami trwałymi.
Jak stanowi art. 22f ust. 1 u.p.d.o.f., podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
a)nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:
·nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub
·dochód z tego tytułu jest zwolniony z podatku dochodowego, lub
·nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku;
b)jeżeli przed dniem 1 stycznia 1995 r. zostały nabyte lecz niezaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
c)oddanych do nieodpłatnego używania - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.
Stosownie do art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23
Zgodnie z art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.
Natomiast w myśl art. 23 ust. 9 u.p.d.o.f., przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a) nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.
Wskazany powyżej przepis przewiduje zatem, że obdarowany (czyli Pan) może kontynuować amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o ile darczyńca (Pana matka) dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników.
Zgodnie z tym przepisem, środki te, jeżeli nie zostały całkowicie zamortyzowane przez darczyńcę do dnia darowizny, mogą być dalej amortyzowane przez obdarowanego, który przejął te środki w drodze darowizny.
Podsumowując, w związku z dokonaniem darowizny Nieruchomości przez Pana matkę będzie Pan miał możliwość kontynuowania dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Nieruchomości określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych JDG Darczyńcy oraz kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez Darczyńcę (Pana matkę) i zaliczania takich odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „darowizna”. Dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
I tak, zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Stosownie do art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego:
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
W myśl art. 889 Kodeksu cywilnego:
Nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:
1)gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;
2)gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.
Zatem, dana czynność jest darowizną, jeżeli posiada cechy tej umowy, tzn. gdy zostanie złożone oświadczenie darczyńcy o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu, a ponadto czynność ta musi polegać na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy (kosztem jego majątku) na rzecz obdarowanego, pod warunkiem że czynność ta nie została wymieniona w treści cytowanego wyżej art. 889 Kodeksu cywilnego.
Z powyższego wynika, że podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego, kosztem majątku darczyńcy. Darowizna należy bowiem do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny – jako czynności nieodpłatnej – jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Prowadzi ona do zmniejszenia majątku darczyńcy, a zarazem do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów po stronie majątku obdarowanego.
Zgodnie z art. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych oraz daninę solidarnościową.
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
·musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
·nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
·musi być należycie udokumentowany.
Przepis art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23. W przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Stosownie natomiast do treści art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
W myśl art. 22f ust. 1 ww. ustawy:
Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.
Art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
W razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi, w tym również powstałych z przekształcenia spółki.
Z przepisu art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że:
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W myśl art. 22h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.
Zgodnie z art. 22h ust. 3 ww. ustawy:
Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.
Należy także wskazać na treść art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
- nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 23 ust. 9 ww. ustawy:
Przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a) nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.
Z opisu wniosku wynika, że prowadzi Pan na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą. Pana matka również prowadzi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą, a także działalność rolniczą. Pana matka zamierza dokonać darowizny nieruchomości, zabudowanej budynkiem biurowo-magazynowym na Pana rzecz. Nieruchomość w 2017 r. została wprowadzona do ewidencji środków trwałych JDG Darczyńcy. Pana matka w ramach prowadzonej JDG poniosła nakłady na ulepszenie Nieruchomości - tj. nakłady na zakup oraz montaż klimatyzatorów oraz instalacji fotowoltaicznych. Poszczególne instalacje zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych JDG Darczyńcy. Od wartości początkowej instalacji Pana matka dokonuje odpisów amortyzacyjnych w ramach JDG. Pana matka wykorzystuje Nieruchomość w JDG poprzez wynajem powierzchni biurowych i magazynowych od marca 2017 r. Po dokonaniu darowizny zamierza Pan wprowadzić Nieruchomość do swojej jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykorzystywać ją w taki sam sposób tj. poprzez wynajem powierzchni biurowych i magazynowych. Pana matka zamierza darować Panu samą Nieruchomość, tj. grunt, budynek oraz klimatyzatory połączone obecnie z budynkiem. Przedmiotem darowizny nie będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. e) ustawy o podatku od towarów i usług. Klasyfikacja budynku według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), która posługuje się pojęciem „głównego użytkowania”, nakazuje przyjęcie symbolu PKOB dla dominującej powierzchni danego budynku, a zatem PKOB 1252, pod którym to symbolem tej klasyfikacji mieszczą się między innymi „powierzchnie magazynowe”. Natomiast właściwy numer klasyfikacji budynku według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) to - z uwagi na dominującą obecnie funkcję powierzchni magazynowej - symbol 1.10.104, pod którą to klasyfikacją mieszczą się między innymi „budynki magazynowe” oraz „powierzchnie magazynowe”.
W niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych przez Pana w drodze darowizny. Otrzymane w darowiźnie środki trwałe wykorzystywane były przez darczyńcę w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Zatem, skoro darczyńca (Pana matka) dokonywała amortyzacji środków trwałych, które następnie zostaną darowane na Pana rzecz, to Pan (obdarowany) będzie mógł kontynuować amortyzację otrzymanych w darowiźnie środków trwałych.
Wobec powyższego, możliwa jest amortyzacja otrzymanych przez Pana środków trwałych w wyniku darowizny. Ponadto, Pan jako obdarowany do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych winien przyjąć powyższe środki trwałe w wartości określonej przez darczyńcę - nastąpi bowiem kontynuacja amortyzacji. Kontynuując amortyzację opisanych we wniosku środków trwałych, będzie Pan zobowiązany do uwzględnienia wartości początkowej ustalonej przez darczyńcę oraz wysokości dokonanych już przez darczyńcę odpisów amortyzacyjnych oraz przyjęcia wybranej przez niego metody amortyzacji. Dokonywane przy zastosowaniu opisanej kontynuacji odpisy amortyzacyjne będą stanowić u Pana koszty uzyskania przychodów. W powyższej kwestii zastosowanie znajdzie art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dodać należy, że w sytuacji, gdy jakiś środek trwały został w całości zamortyzowany w działalności gospodarczej darczyńcy - nie ma możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych w darowiźnie zamortyzowanych składników i zaliczania ich do kosztów podatkowych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem Nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz Pana stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako: „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).