Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 22 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie pismem z 20 grudnia 2024 r. (wpływ 24 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni wraz z mężem, z którym pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, nabyła w dniu 26 lipca 2000 r. nieruchomość gruntową położoną w …, Gmina …, powiat …, składającą się z działek gruntu A, B, C i D. Działki stanowiły grunty orne. Nabycie zostało dokonane w celu lokaty środków wspólnych małżonków w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
W dniu 24 marca 2022 r. decyzjami Burmistrza … nr … i …, zostały ustalone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek A, B, C i D dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz budynków garażowo-gospodarczych.
W dniu 11 maja 2023 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonała zbycia działek A i B na rzecz małżonków - … i .. do ich majątku wspólnego za cenę … zł. Czynność udokumentowano aktem notarialnym sporządzonym w … przed notariuszem …, ul. …, Rep. A Nr … .
W dniu 29 maja 2023 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonała zbycia działek C i D na rzecz … do jego majątku osobistego za cenę … zł. Czynność udokumentowano aktem notarialnym sporządzonym w … przed notariuszem …, ul. …, Rep. A Nr ….
Przed datą sprzedaży działek A, B, C i D, Wnioskodawczyni na ww. działkach:
1)nie dokonywała przyłączy mediów,
2)nie prowadziła prac budowlanych polegających na wznoszeniu obiektów,
3)nie prowadziła działalności gospodarczej,
4)nie wprowadziła działek do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej,
5)nie zawierała z nikim umów pośrednictwa w zakresie sprzedaży działek,
6)nie podejmowała działań marketingowych w celu sprzedaży działek,
7)odprowadzała od działek podatek rolny.
Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej i pozostaje w stosunku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, uzyskując dochody z umowy o pracę.
Wnioskodawczyni nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego. Wnioskodawczyni nigdy wcześniej nie występowała o indywidualną interpretację przepisów prawa.
Pytanie
Czy dokonane przez Wnioskodawczynię dwie transakcje zbycia działek A, B, C i D, dokonane ponad 22 lata od ich zakupu, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawczyni, dokonane przez Nią dwie transakcje zbycia działek A, B, C i D, dokonane ponad 22 lata od ich zakupu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Uwzględniając okoliczność nabycia działek przez Wnioskodawczynię w 2000 r., i sprzedaż w 2023 r., to między datą zakupu i sprzedaży minęły ponad 22 lata.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:
Źródłami przychodów są:
odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „nabycie”, należy zatem odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.), a w szczególności do art. 155 § 1 tego Kodeksu, który stanowi, że:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że wraz z mężem, z którym pozostaje Pani w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, nabyła Pani w dniu 26 lipca 2000 r. nieruchomość gruntową, składającą się z 4 działek gruntu. Działki stanowiły grunty orne. Nabycie zostało dokonane w celu lokaty środków wspólnych małżonków w ramach zarządu majątkiem prywatnym. W dniu 24 marca 2022 r. decyzjami Burmistrza, zostały ustalone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla działek dla inwestycji polegającej na budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz budynków garażowo-gospodarczych. W dniu 11 maja 2023 r. wraz z mężem dokonała Pani zbycia 2 działek na rzecz małżonków do ich majątku wspólnego. W dniu 29 maja 2023 r. wraz z mężem dokonała Pani zbycia 2 kolejnych działek.
Przed datą sprzedaży działek na ww. działkach:
1)nie dokonywała Pani przyłączy mediów,
2)nie prowadziła Pani prac budowlanych polegających na wznoszeniu obiektów,
3)nie prowadziła Pani działalności gospodarczej,
4)nie wprowadziła Pani działek do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej,
5)nie zawierała Pani z nikim umów pośrednictwa w zakresie sprzedaży działek,
6)nie podejmowała Pani działań marketingowych w celu sprzedaży działek,
7)odprowadzała Pani podatek rolny od działek.
Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej i pozostaje w stosunku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, uzyskując dochody z umowy o pracę. Nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT.
Biorąc pod uwagę powyższe, nienastępująca w wykonaniu działalności gospodarczej sprzedaż przez Panią w 2023 r. nieruchomości (działek A, B, C i D), nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż tych nieruchomości (działek) nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie. W związku z powyższym, nie ciąży na Pani obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości stanu faktycznego, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pani w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).