Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 18 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z agroturystyki.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 grudnia 2024 r. (wpływ 13 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od grudnia 2023 r. wynajmuje Pan - wyłącznie na wypoczynek - dom, w którym jest Pan zameldowany, czyli dom mieszkalny ze wszystkimi niezbędnymi odbiorami pod adresem (...) A 1. Jest to teren wiejski.

Są w nim: dwa pokoje, salon z kuchnią i dwie łazienki. W zależności od potrzeb wynajmuje Pan dom w całości lub poszczególne pokoje. W przypadku gdy dom wynajmowany jest w całości na te dni przeprowadza się Pan do drugiego mieszkania, które należy do Pana żony, z którą ma Pan intercyzę małżeńską. Dom w Gminie zgłoszony jest jako agroturystyka.

Ponadto, od 29 czerwca 2020 r. dzierżawi Pan i uprawia grunty rolne o powierzchni (...) ha (hektar przeliczeniowy (...)) na terenie miejscowości, w której Pan mieszka. Od 1 lutego 2022 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą związaną z (...).

Uzupełnienie stanu faktycznego

W odpowiedzi na wezwanie doprecyzował Pan:

1.Pana gospodarstwo jest gospodarstwem rolnym w rozumieniu przepisów ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym i stanowi obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy stanowi w części Pana własność a w części znajduje się w Pana posiadaniu na podstawie umowy dzierżawy.

2.Działka, na której posadowionej jest dom wchodzi w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

3.Dom, o którym mowa we wniosku jest budynkiem mieszkalnym w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy z 7 lipca 1994 r. - prawo budowlane

4.Nie wynajmuje Pan żadnych innych pokoi oprócz pokoi znajdujących się w opisanym we wniosku budynku.

5.Na terenie Pana gospodarstwa nie ma innych budynków ani pokoi gościnnych usytuowanych w innych budynkach, więc Pan nie wynajmuje innych budynków i pokoi niż wskazany we wniosku.

6.Nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości pod wynajem.

7.Budynek jest przeznaczony do całorocznego użytkowania.

8.Wynajmuje Pan tylko budynek/pokoje, nie zapewnia innych usług typu wyżywienie.

Pytanie

Czy jest możliwe zastosowanie zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do dochodu z wynajmu domku lub pokoi?

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że opisany sposób wynajmu na cele wypoczynkowe Pana domu, który jest domem mieszkalnym, ma mniej niż 5 wynajmowanych pokoi, mieści się na terenie wiejskim oraz prowadzi Pan gospodarstwo rolne, ma miejsce zastosowanie zwolnienia uzyskanego dochodu z tytułu wynajmu z podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy:

Wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Zastosowanie zwolnienia określonego w tym przepisie – w odniesieniu do wynajmu pokoi gościnnych – uzależnione jest od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:

-najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,

-budynki mieszkalne, w których znajdują się wynajmowane pokoje są położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,

-przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,

-liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Celem omawianego zwolnienia jest wspieranie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich, w gospodarstwach rolnych. Ustawodawca nie objął jednak zwolnieniem od opodatkowania wszelkich dochodów z agroturystyki, a jedynie dochody uzyskiwane z „podstawowych” usług agroturystycznych, tj. z wynajmu pokoi gościnnych (przy spełnieniu określonych warunków) i z wyżywienia osób wynajmujących te pokoje.

Stosownie do treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1176):

Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z opisu sprawy wynika, że od grudnia 2023 r. wynajmuje Pan turystom pokoje w budynku mieszkalnym lub cały budynek mieszkalny w ramach gospodarstwa rolnego. Nie zapewnia innych usług typu wyżywienie. Budynek ten składa się z dwóch pokoi, salonu z kuchnią i dwóch łazienek. Jest przeznaczony do całorocznego użytkowania. Działka, na której znajduje się budynek mieszkalny wchodzi w skład gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Nie wynajmuje Pan żadnych innych pokoi oprócz pokoi znajdujących się w opisanym we wniosku budynku. Nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości pod wynajem.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że warunki określone w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z Pana działalnością są spełnione, tj.:

-najem dotyczy pokoi gościnnych znajdujących się w budynku mieszkalnym;

-budynek mieszkalny, w którym znajdują się wynajmowane pokoje jest położonyna terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym;

-przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku;

-liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Wobec tego stwierdzam, że dochody uzyskane przez Pana z tytułu opisanego we wniosku wynajmu podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie prowadzę postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).