Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.764.2024.2.HJ

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.764.2024.2.HJ

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 grudnia 2024  r. (wpływ 12 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Aktem notarialnym Rep. (…) z 13 stycznia 2021 r. nabył Pan jako osoba fizyczna, a nie jako przedsiębiorca, lokal nr (…) składający się z (…), o powierzchni użytkowej (…) m2 wraz z udziałem wynoszącym (…) części w częściach wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…) o powierzchni (…) m2. Tym samym, aktem notarialnym nabył Pan jako osoba fizyczna, a nie jako przedsiębiorca miejsce postojowe nr (…) - udział wynoszący (…) części w lokalu niemieszkalnym - garażu wielostanowiskowym nr (…) znajdującym się w (…), o powierzchni użytkowej (…) m2,co stanowi (…) m2 wraz z udziałem wynoszącym (…) części w częściach wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…) o powierzchni (…) m2.

Lokal nr (…) i przynależne do niego udziały w nieruchomości opisanej powyżej nabył Pan na realizację niegospodarczych, osobistych celów Pana i Pana rodziny i od czasu jego nabycia do chwili obecnej jest on wykorzystywany wyłącznie na ich zaspokojenie.

Od 1 września 2020 r. ma Pan zgłoszony również jako rodzaj działalności kod PKD 68.20.Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Jednakże w zakresie mieszkania przy (…) nie osiągał Pan dochodów z najmu w ramach firmy (…) i nie były one opodatkowane podatkiem dochodowym. Nieruchomość ta nie była wykorzystywana też w inny sposób w ramach firmy (…). 9 stycznia 2023 r. wykreślił Pan firmę (…) z CEiDG.

W okresie od stycznia 2023 r. do 15 września 2023 r. prowadził Pan najem prywatny.

Należy wskazać, że obiekt przy (…) był oferowany za pośrednictwem sieci Internet na portalu (…), lecz w żaden sposób nie przesądzało to o fakcie, że był on wynajmowany w sposób ciągły. Dlatego też, podobnie jak z miejscem parkingowym, lokal ten wykorzystywany jest przez Pana i Pana rodzinę bardzo często do celów mieszkalnych. Ponadto, podkreśla Pan, że przy (…) w (…), gdzie jest Pan zameldowany nie posiada Pan miejsca postojowego, ani garażu w związku z czym oraz, z uwagi na bliskie sąsiedztwo, ww. miejsce postojowe nr (…) wykorzystuje Pan do parkowania prywatnego auta.

30 kwietnia 2024 r. zawiesił Pan działalność gospodarczą (…) i od tego dnia przedmiotowy lokal nr (…) wykorzystywany jest wyłącznie do celów prywatnych.

Ani Pan, ani Pana żona nigdy nie wprowadzaliście ww. nieruchomości przy (…) do ewidencji środków trwałych w związku z czym nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Wydatki związane z utrzymaniem i modernizacją ww. nieruchomości nie były ujmowane jako koszty uzyskania przychodów pod ww. firmami. Nigdy nie były dokonywane odliczenia w podatku od towarów i usług lub usługi wykorzystywane w związku z posiadaniem nieruchomości.

Opodatkowanie wyższą stawką podatku od nieruchomości gruntów lub budynków niewykorzystywanych i niemogących być potencjalnie wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej było wyłącznie ze względu na posiadanie ich przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że od 24 czerwca 2004 r. pozostaje w związku małżeńskim z (…). Od 20 września 2017 r. za Nr (…) obowiązuje Pana notarialna umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Zatem obie przedmiotowe nieruchomości (mieszkanie przy (…) i domek w miejscowości (…)) będące przedmiotem interpretacji, niezmiennie pozostają wyłącznie Pana własnością. Nieruchomości te nie stanowią współwłasności z żoną.

Aktem notarialnym Rep. (…) z 22 maja 1998 r. umową darowizny od Pana rodziców, (…), jako osoba fizyczna nabył Pan nieruchomość w miejscowości (…) w postaci działki z domem.

W przeszłości przez krótki okres czasu miał Pan zarejestrowaną firmę (…), w ramach której zajmował się Pan wynajmem prywatnym lokali wyłącznie na terenie miasta (…). W zakresie mieszkania przy (…) nie osiągał Pan dochodów z najmu w ramach firmy (…) i nie były one opodatkowane podatkiem dochodowym. Nieruchomość ta nie była wykorzystywana też w inny sposób w ramach tej samej działalności.

9 stycznia 2023 r. wykreślił Pan firmę (…) z CEiDG. Od tego czasu, tj. w okresie od stycznia 2023 r. do 15 września 2023 r. prowadził Pan najem prywatny na terenie miasta (…) w tym samym zakresie. Aktualnie nie dysponuje Pan nieruchomościami na terenie miasta (…) i nie osiąga przychodów związanych z tymi nieruchomościami. W tym okresie przychody ewidencjonowane były na zasadach ryczałtu 8,5% do kwoty 100 000 zł i 12,5% powyżej tej kwoty. W 2023 r. nie przekroczył Pan kwoty 200 000 zł przychodu.

Od 1 maja 2024 r. uzyskał Pan pierwszy przychód z okazjonalnego wynajmu prywatnego z nieruchomości przy (…) i domku w miejscowości (…).

Przedmiotowa nieruchomość przy (…) i domek w miejscowości (…) są wyłącznie Pana własnością.

W związku z faktem ustanowionej rozdzielności majątkowej nie składał Pan oświadczenia, że będzie Pan opodatkowywał przychody z najmu składników stanowiących współwłasność z żoną zakładając, że nie jest wymagane takie oświadczenie. Od czasu ustanowienia rozdzielności majątkowej całość przychodów opodatkowuje Pan samodzielnie. Przedmiotowe składniki majątku są wyłącznie Pana własnością. Składniki wspólne nie są przedmiotem najmu i interpretacji.

15 września 2023 r. zarejestrował Pan działalność gospodarczą (…), która obejmowała wyłącznie domek na wsi w (…) oraz mieszkanie przy (…). W okresie prowadzonej działalności gospodarczej, błędnie interpretując przepisy podatkowe, zarejestrował Pan tę działalność gospodarczą, ponieważ ograniczała się ona jedynie do najmu, który mógł Pan realizować wyłącznie jako najem prywatny i rozliczać w ramach PIT-28.

Jak się później okazało zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Nr 0115-KDIT1.4011.754.2022.1.MST) Pana postępowanie w zakresie najmu krótkoterminowego było wadliwe.

Nigdy nie wprowadzał Pan ww. nieruchomości przy (…) i domku letniego w (…) do ewidencji środków trwałych, w związku z czym nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Wydatki związane z utrzymaniem i modernizacją ww. nieruchomości nie były ujmowane jako koszty uzyskania przychodów pod ww. firmą. Nigdy nie były dokonywane odliczenia w podatku od towarów i usług lub usługi wykorzystywane w związku z posiadaniem nieruchomości.

Posiłkując się stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawartym w interpretacji Nr 0115-KDIT1.4011.754.2022.1.MST dotyczącej opodatkowania wynajmu krótkoterminowego mieszkania jako najem prywatny, 20 maja 2024 r. zawiesił Pan działalność gospodarczą (…) i od tego dnia przedmiotowe mieszkanie nr (…) i domek letniskowy na wsi w (…) wykorzystywane są wyłącznie do celów prywatnych i są okazjonalnie wynajmowane. Ogłasza je Pan za pośrednictwem sieci Internet na portalu (…). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że osoba może traktować ten wynajem jako najem prywatny i powinna rozliczać się z podatku dochodowego co miesiąc, stosując ryczałt ewidencjonowany PIT-28. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawił stanowisko, że osoba ma prawo traktować wynajem krótkoterminowy jako najem prywatny bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej w tym zakresie.

Tym samym, w przypadku najmu okazjonalnego zobowiązany jest Pan do rozliczania się z tytułu podatku dochodowego co miesiąc od całkowitych uzyskanych przychodów z najmu, stosując ryczałt ewidencjonowany w wysokości 8,5% od przychodu. Ponadto, jest Pan zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-28 za 2024 r. i kolejne okresy.

W okresie od 15 września 2023 r. do 20 maja 2024 r. wykorzystywał Pan analizowane nieruchomości w ramach działalności gospodarczej (…). Zaznacza Pan, że przedmiotowe nieruchomości nigdy nie wchodziły w skład Pan przedsiębiorstwa. Przeznaczone były wyłącznie na realizację niegospodarczych, osobistych (prywatnych) celów.

Począwszy od 20 maja 2024 r. do chwili obecnej w przedmiocie ww. nieruchomości jeśli zachodzi potrzeba prywatnego wynajmu, zawiera Pan umowy najmu, które podpisuje jako osoba fizyczna.

Uważa Pan, że oferowanie wynajmu za pośrednictwem sieci Internet np. na portalu (…), w żaden sposób nie przesądza o fakcie, że jest ono wynajmowane w sposób ciągły i zorganizowany. Podobnie jak domek letni w (…). Z uwagi na fakt, że nieruchomość nie wchodzi w skład Pana przedsiębiorstwa, czy też przeznaczona jest na realizację niegospodarczych osobistych celów potwierdzają jej osobisty charakter i nie wymagają prowadzenia działalności gospodarczej. Podkreślić należy raz jeszcze, że przedmiotową nieruchomość w (…) nabył Pan jako osoba fizyczna. Ponadto, ww. mieszkanie oznaczone nr (…) przy (…) użytkowane jest wyłącznie na cele mieszkaniowe. Jest to wyodrębniony samodzielny lokal mieszkalny, który został zaadoptowany i przystosowany zgodnie z jego celem mieszkalnym i projektowym przeznaczeniem (…). Tak samo jak domek letniskowy w (…) wykorzystywany jest wyłącznie na cele mieszkaniowe.

W Pana ocenie, interpretacja indywidualna ma znaczenie, ponieważ pozwala na kontynuowanie wynajmu krótkoterminowego jako najem prywatny, bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej. Dla organów administracji skarbowej i podatkowej interpretacja ta wskazuje, jak należy opodatkować takie przypadki wynajmu krótkoterminowego. Zaznacza Pan, że czynności związane z wynajmem lokalu mieszkalnego i domku letniskowego nie były i nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły (stały), lecz okazjonalny. Uzyskane przychody pokrywają koszty utrzymania mieszkania oraz wspomagają budżet domowy. Obsługą gości i wszelkimi formalnościami bezpłatnie zajmowała się Pana żona lub Pan osobiście i samodzielnie. Nie zatrudniał Pan nigdy pracowników. Nie korzystał też z usługi księgowej i zarządczej w zakresie wynajmu lokalu mieszkaniowego. Z najmem tego lokalu nie są powiązane usługi, takie jak: usługi hotelowe, prowadzona recepcja, dostęp do restauracji, dostarczanie gościom posiłków, usługi sprzątania w czasie pobytu gości, itp. W okresie wynajmowania mieszkanie nie było składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą, nie posiadał Pan biura i nie świadczył żadnych dodatkowych usług dla najemców.

Podkreślenia i przywołania wymaga Uchwała 7 sędziów NSA z 24 maja 2021 (sygn. akt II FPS 1/21), w której stwierdzono, że: „Przychody z najmu są traktowane jako przychody z działalności gospodarczej dopiero wówczas, gdy przedmiot najmu zostanie wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.”

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy uzyskany przez Pana przychód z tytułu najmu mieszkania przy (…) i domku na wsi w miejscowości (…) będzie stanowił przychód z najmu prywatnego, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który będzie podlegał opodatkowaniu wg stawki 8,5% przychodów, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne?

2.Czy taka opisana forma najmu okazjonalnego spełnia przesłanki działalności gospodarczej w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3.Czy zamieszczenie ogłoszenia nieruchomości np. na portalu internetowym (…) przesądza o uznaniu, że lokal jest wynajmowany w sposób ciągły w myśl ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

4.Czy zamieszczenie ogłoszenia nieruchomości na portalu internetowym (…) uzasadnia zastosowanie najwyższej stawki podatku od nieruchomości w myśl ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

5.Czy uzyskany przychód można opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest ocena stanowiska w zakresie pytania Nr 1, dotyczącego zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, natomiast w zakresie pytań Nr 2-5 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Ad. 1.

Uzyskany przychód z najmu można zaliczyć do przychodów z najmu prywatnego.

Będzie on stanowił przychód z najmu prywatnego na podstawie art 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który będzie podlegał opodatkowaniu wg stawki 8,5% przychodów, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast zgodnie z art. 9a ust. 6 ww. ustawy:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Zgodnie z postanowieniami art. 10 ust. 1 pkt 6 przywołanej ustawy:

Źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a)  wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)  polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)  polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

  prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 przywoływanej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)  odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)  są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)  wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z tych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:

·zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy, pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,

·nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy, oraz

·wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Wyżej wymieniony przepis koreluje z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczącym źródła przychodów, jakim jest najem, wykluczając z tego katalogu składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.

Tak więc podatnicy mogą osiągać przychody z najmu niestanowiącego przedmiotu pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W obydwu przypadkach przychód jest osiągnięty na podstawie tego samego rodzaju stosunku cywilnoprawnego łączącego strony, jakim jest umowa najmu.

Na tle przedstawionych regulacji prawnych najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy). W przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości zaliczane jest do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Uchwałą NSA z 24 maja 2021 r. sygn. akt II FPS 1/21 stwierdzono, że:

To zatem podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem (...).

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zasadą jest kwalifikowanie przychodów do źródła - najem, a wyjątkiem sytuacja, w której podatnik, z uwagi na zakwalifikowanie składników majątku do kategorii „związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą” - do przychodów z działalności gospodarczej.

W myśl art. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

 prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 1);

 osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawa o podatku dochodowym” (pkt 2).

Stosownie do art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że nabył Pan jako osoba fizyczna, lokal nr (…) składający się z (…) wraz z udziałem wynoszącym (…) części w częściach wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…) o powierzchni (…) m2. Tym samym, aktem notarialnym nabył Pan miejsce postojowe nr (…) - udział wynoszący (…) części w lokalu niemieszkalnym - garażu wielostanowiskowym nr (…) znajdującym się w (…), o powierzchni użytkowej (…) m2,co stanowi (…) m2 wraz z udziałem wynoszącym (…) części w częściach wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu nr (…) o powierzchni (…) m2.

Lokal nr (…) i przynależne do niego udziały w nieruchomości opisanej powyżej nabył Pan na realizację niegospodarczych, osobistych celów Pana i Pana rodziny i od czasu jego nabycia do chwili obecnej jest on wykorzystywany wyłącznie na ich zaspokojenie.

Obiekt przy (…) był oferowany za pośrednictwem sieci Internet na portalu (…), lecz w żaden sposób nie przesądzało to o fakcie, że był on wynajmowany w sposób ciągły. Dlatego też, podobnie jak z miejscem parkingowym, lokal ten wykorzystywany jest przez Pana i Pana rodzinę bardzo często do celów mieszkalnych.

Ani Pan, ani Pana żona nigdy nie wprowadzaliście ww. nieruchomości przy (…) do ewidencji środków trwałych w związku z czym nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Wydatki związane z utrzymaniem i modernizacją ww. nieruchomości nie były ujmowane jako koszty uzyskania przychodów pod ww. firmami. Nigdy nie były dokonywane odliczenia w podatku od towarów i usług lub usługi wykorzystywane w związku z posiadaniem nieruchomości. 22 maja 1998 r. umową darowizny od Pana rodziców, (…), nabył Pan jako osoba fizyczna nieruchomość w miejscowości (…) w postaci działki z domem. Od 20 września 2017 r. obowiązuje Pana notarialna umowa o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Zatem obie przedmiotowe nieruchomości (mieszkanie (…) i domek w miejscowości (…)) będące przedmiotem interpretacji, niezmiennie pozostają wyłącznie Pana własnością. Nieruchomości te nie stanowią współwłasności z żoną.

W zakresie mieszkania przy (…) nie osiągał Pan dochodów z najmu w ramach firmy (…) i nie były one opodatkowane podatkiem dochodowym. Nieruchomość ta nie była wykorzystywana też w inny sposób w ramach tej samej działalności.

9 stycznia 2023 r. wykreślił Pan firmę (…) z CEiDG. Od tego czasu, tj. w okresie od stycznia 2023 r. do 15 września 2023 r. prowadził Pan najem prywatny na terenie miasta (…) w tym samym zakresie. Aktualnie nie dysponuje Pan nieruchomościami na terenie miasta (…) i nie osiąga przychodów związanych z tymi nieruchomościami. W tym okresie przychody ewidencjonowane były na zasadach ryczałtu 8,5% do kwoty 100 000 zł i 12,5% powyżej tej kwoty. W 2023 r. nie przekroczył Pan kwoty 200 000 zł przychodu.

Od 1 maja 2024 r. uzyskał Pan pierwszy przychód z okazjonalnego wynajmu prywatnego z nieruchomości przy (…) i domku w miejscowości (…). Przedmiotowa nieruchomość przy (…) i domek w miejscowości (…) są wyłącznie Pana własnością. W związku z faktem ustanowionej rozdzielności majątkowej nie składał Pan oświadczenia, że będzie Pan opodatkowywał przychody z najmu składników stanowiących współwłasność z żoną zakładając, że nie jest wymagane takie oświadczenie. Od czasu ustanowienia rozdzielności majątkowej całość przychodów opodatkowuje Pan samodzielnie. Przedmiotowe składniki majątku są wyłącznie Pana własnością. Składniki wspólne nie są przedmiotem najmu i interpretacji.

15 września 2023 r. zarejestrował Pan działalność gospodarczą (…), która obejmowała wyłącznie domek na wsi w (…) oraz mieszkanie przy (…). W okresie prowadzonej działalności gospodarczej, błędnie interpretując przepisy podatkowe, zarejestrował Pan tę działalność gospodarczą, ponieważ ograniczała się ona jedynie do najmu, który mógł Pan realizować wyłącznie jako najem prywatny i rozliczać w ramach PIT-28. 20 maja 2024 r. zawiesił Pan działalność gospodarczą (…). Od tego dnia przedmiotowe mieszkanie nr (…) wyłącznie do celów prywatnych i są okazjonalnie wynajmowane. Ogłasza je Pan za pośrednictwem sieci Internet na portalu (…). W przypadku najmu okazjonalnego zobowiązany jest Pan do rozliczania się z tytułu podatku dochodowego co miesiąc od całkowitych uzyskanych przychodów z najmu, stosując ryczałt ewidencjonowany w wysokości 8,5% od przychodu. Ponadto, jest Pan zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-28 za 2024 r. i kolejne okresy. Począwszy od 20 maja 2024 r. do chwili obecnej w przedmiocie ww. nieruchomości jeśli zachodzi potrzeba prywatnego wynajmu, zawiera Pan umowy najmu które podpisuje jako osoba fizyczna. Uważa Pan, że oferowanie wynajmu za pośrednictwem sieci Internet np. na portalu (…), w żaden sposób nie przesądza o fakcie że jest ono wynajmowane w sposób ciągły i zorganizowany. Podobnie jak domek letni w (…). Z uwagi na fakt, że nieruchomość nie wchodzi w skład Pana przedsiębiorstwa, czy też przeznaczona jest na realizację niegospodarczych osobistych celów potwierdzają jej osobisty charakter i nie wymagają prowadzenia działalności gospodarczej. Podkreśla Pan, że przedmiotową nieruchomość w (…) nabył Pan jako osoba fizyczna. Ponadto, ww. mieszkanie oznaczone nr (…) użytkowane jest wyłącznie na cele mieszkaniowe. Jest to wyodrębniony samodzielny lokal mieszkalny, który został zaadoptowany i przystosowany zgodnie z jego celem mieszkalnym i projektowym przeznaczeniem (…). Tak samo jak domek letniskowy w (…) wykorzystywany jest wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Czynności związane z wynajmem lokalu mieszkalnego i domku letniskowego nie były i nie są podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły (stały), lecz okazjonalny. Uzyskane przychody pokrywają koszty utrzymania mieszkania oraz wspomagają budżet domowy. Obsługą gości i wszelkimi formalnościami bezpłatnie zajmowała się Pana żona lub Pan osobiście i samodzielnie. Nie zatrudniał Pan nigdy pracowników. Nie korzystał też z usługi księgowej i zarządczej w zakresie wynajmu lokalu mieszkaniowego. Z najmem tego lokalu nie są powiązane usługi, takie jak: usługi hotelowe, prowadzona recepcja, dostęp do restauracji, dostarczanie gościom posiłków, usługi sprzątania w czasie pobytu gości itp. W okresie wynajmowania mieszkanie nie było składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą, nie posiadał Pan biura i nie świadczył żadnych dodatkowych usług dla najemców.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że przychód uzyskany przez Pana z tytułu najmu będzie stanowił przychód z najmu prywatnego na podstawie art 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podlega opodatkowaniu wg stawki określonej w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zatem, jeśli przychód w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 100 000 zł, wówczas ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8,5%. Natomiast po przekroczeniu tego limitu odprowadzi Pan od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12,5% przychodów.

Pana stanowisko w zakresie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe jest zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej zaznaczam, że została ona wydana w indywidualnej sprawie innego podmiotu i nie ma zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub  zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).