Temat interpretacji
Dodatek relokacyjny a zwolnienie z podatku dochodowego
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej otrzymała od nowego pracodawcy jednorazowy dodatek relokacyjny w wysokości 150% miesięcznego wynagrodzenia brutto. W związku z podjęciem nowego zatrudnienia musiała ona zmienić miejsce zamieszkania i przeprowadzić się do miejscowości, w której znajdował się zakład pracy. Do wniosku o interpretację załączyła umowę o pracę, umowę najmu mieszkania oraz dokumenty potwierdzające otrzymanie dodatku.
Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy otrzymany dodatek może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W jej ocenie, dodatek relokacyjny może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Argumentowała, że zmiana miejsca zamieszkania była niezbędna do wykonywania nowej pracy, gdyż zakład pracy znajdował się w odległości około sześciu godzin jazdy samochodem od dotychczasowego miejsca zamieszkania. Poza tym, kwota dodatku mieściła się w limicie określonym przez ustawę wynoszącym 200% miesięcznego wynagrodzenia a dodatek relokacyjny został przyznany na pokrycie kosztów związanych z przeniesieniem, takich jak wynajem mieszkania.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Organ wyjaśnił, że aby zastosować zwolnienie, przeniesienie musi być służbowe, co oznacza, że zmiana miejsca wykonywania pracy musi wynikać z polecenia pracodawcy w trakcie trwania stosunku pracy. Tymczasem wnioskodawczyni zawarła nową umowę o pracę z nowym pracodawcą, co wykluczało zastosowanie omawianego zwolnienia. Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania wynikała z woli wnioskodawczyni, a nie z przeniesienia na podstawie polecenia pracodawcy. Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 14 nie obejmują sytuacji, w której pracownik podejmuje nową pracę i z tego powodu przeprowadza się do innej miejscowości.
KIS wskazała, że otrzymany przez wnioskodawczynię dodatek relokacyjny podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód ze stosunku pracy, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody te obejmują wszelkiego rodzaju wypłaty związane z wykonywaną pracą, w tym dodatki i świadczenia pieniężne.