Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani pismami z 6 grudnia 2024 r. (wpływ) oraz z 9 grudnia 2024 r. (wpływ) - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą X (NIP: (...)) i korzysta ze zwolnienia z VAT oraz zwolnienia z obowiązku prowadzenia kasy fiskalnej. Księgowość prowadzona jest na zasadach ogólnych. W październiku 2024 roku wznowiła Pani działalność zawieszoną od 2017 roku, aby zajmować się świadczeniem usług fotograficznych, głównie (...). Obecnie działalność jest aktywna, jednak w miesiącach zimowych nie realizuje Pani sesji fotograficznych, a jedynie zbiera zapotrzebowania na usługi na rok 2025. W ramach tych działań podpisywane są umowy z klientami oraz przyjmowane zadatki na poczet przyszłych usług.
Uzupełnienie okoliczności faktycznych sprawy przedstawione w piśmie z 6 grudnia 2024 r.:
Wyjaśniła Pani, że złożony wniosek o interpretację indywidualną dotyczy ustalenia, kiedy jest Pani zobowiązana do zapłaty zaliczki na podatek w związku z otrzymanym zadatkiem.
W ramach prowadzonej działalności wybrała Pani formę opodatkowania na zasadach ogólnych.
Dla celów podatkowych prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W ramach prowadzonej działalności nie zatrudnia Pani żadnych pracowników.
Na pytanie w jakim okresie ma Pani zamiar zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej odpowiedziała Pani, że ma Pani zamiar zawiesić prowadzenie działalności w miesiącach zimowych.
Na pytania czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej ma Pani zamiar podpisywać umowy oraz pobierać od klientów zadatki oraz jeśli nie to, czy otrzymywane zadatki będą dotyczyły umów zawartych przez Panią przed zawieszeniem działalności odpowiedziała Pani, że tak – jeżeli uzyska Pani pozytywną interpretację od właściwego organu administracji publicznej dotyczącą możliwości podpisywania umów i pobierania zadatków w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej. Otrzymane zadatki mogą również dotyczyć umów zawartych przed zawieszeniem działalności.
W piśmie z 9 grudnia 2024 r. doprecyzowała Pani, że chodzi o to, że zarówno podczas podjętej działalności jak i zawieszonej, przyjmuje Pani/będzie Pani przyjmować zadatki na poczet usług wykonywanych w następnych miesiącach.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy zadatki należy księgować: w momencie ich faktycznego wpływu, tj. w miesiącu wpłaty przez klienta, czy też w momencie faktycznego wykonania usługi, kiedy powstaje obowiązek podatkowy wynikający z realizacji umowy? Kiedy powinna Pani zapłacić zaliczkę na podatek, przy przyjmowaniu zadatków na wykonanie usługi w następnym roku?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Uważa Pani, że zadatek wpłacany w momencie zawarcia umowy, gdzie realizacja usługi nastąpi w przyszłości, w terminie ustalonym w umowie, zazwyczaj w roku następnym, nie powoduje obowiązku zapłaty zaliczki na podatek w dniu przyjęcia zadatku, lecz z chwilą wykonania usługi bądź wpłaty całości kwoty za usługę. Czyli powinny być ujmowane jako przychód dopiero w momencie wykonania usługi lub po wpłaceniu pozostałej części należności przez klienta. Zadatek, jako forma zaliczki, nie zawsze stanowi przychód w rozumieniu podatkowym, jeśli nie doszło jeszcze do wykonania usługi.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W opisie sprawy wprost wskazała Pani, że:
·Prowadzi Pani działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych;
·W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi fotograficzne;
·Z uwagi na fakt, że w miesiącach zimowych nie wykonuje Pani sesji fotograficznych, a jedynie zbiera Pani zapotrzebowanie na usługi na kolejny rok to zamierza Pani zawiesić działalność gospodarczą;
·W okresie zawieszenia działalności gospodarczej zamierza Pani zawierać umowy oraz pobierać zadatki.
Wątpliwości Pani sprowadzają się do ustalenia, kiedy powinna Pani rozpoznać przychód w związku z otrzymanym zadatkiem oraz wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Z uwagi na fakt, że ma Pani zamiar zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej to koniecznym jest odwołanie się do ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 236).
W myśl art. 25 ust. 1 ww. ustawy:
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie natomiast z art. 25 ust. 2 tej ustawy:
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
1)może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
2)może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3)może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4)ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
5)wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6)może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
7)może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
8)może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz.U. z 2021 r. poz. 170).
Z powyższych przepisów wynika, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej i w tym czasie nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Może jednak wykonywać czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyjmować należności lub regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności lub wynikające z umów zobowiązujących podatnika do ich poniesienia podpisanych przed zawieszeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 266 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Stosownie do art. 14 ust. 1c tej ustawy:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1)wystawienia faktury albo
2)uregulowania należności.
Zgodnie zaś z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się:
pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
W myśl natomiast art. 44 ust. 1 pkt 1 i ust 2. cytowanej ustawy:
1.Podatnicy osiągający dochody:
1)z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,
2)(uchylony)
–są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.
(...)
2.Dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. (...)
Kwestie zadatku została uregulowana w art. 394 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.). W myśl tego przepisu:
§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.
Mając powyższe na uwadze, wyjaśniam, że otrzymanie zadatku nie rodzi dla Pani żadnych konsekwencji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zadatek ma bowiem charakter zwrotny. Samo jego otrzymanie nie ma charakteru definitywnego. Ze względu na możliwość (domagania się ) jego zwrotu, nie jest pewne, czy dochód ostatecznie powstanie. Dlatego też samo otrzymanie zadatku nie powoduje u Pani powstania przychodu. Zadatek stanie się Pani przychodem, gdy jego wpłata będzie miała charakter definitywny.
Zatem, sam fakt otrzymania przez Panią zadatku przy zawieraniu umowy nie generuje obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego, dopóki nie nastąpi okoliczność polegająca na tym, że przyszły kupujący wywiąże się lub nie z postanowień umowy przedwstępnej.
W konsekwencji, otrzymanie zadatku nie będzie stanowiło w dniu jego uzyskania przychodu podatkowego, nie rodzi też obowiązku jego rozliczenia w zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz jego ujęcia w podatkowej księdze przychodów o rozchodów.
Tym samym stanowisko Pani uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Końcowo zastrzegam, że:
·zadane pytanie zakreśla granice w jakich mogę wydać interpretację indywidualną (określa zakres żądania Wnioskodawcy). Rozstrzygnięcie to dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Panią przedmiotu wniosku - zakresu Pani pytania. W interpretacji tej nie oceniłem, czy podczas zawieszenia działalności może Pani zawierać umowy na wykonanie usług fotograficznych w przyszłości oraz jakie skutki potencjalnie wywoła to dla samego zawieszenia tej działalności.
·procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieram się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku -nie prowadzę postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonałem więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).