Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 23 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 grudnia 2024 r. (wpływ 4 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) (dalej: Wnioskodawca lub Płatnik) jest jednostką organizacyjną Spółki (…) wykonującą funkcje zarządcze, nadzorcze, kontrolne oraz koordynacyjne. Wnioskodawca nie posiada osobowości prawnej, ponadto nie podlega ujawnieniu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Rada Nadzorcza Spółki zawarła z członkami Zarządu (…) umowy o świadczenie usług zarządzania. Dokonując wypłat świadczeń z tytułu zawartych umów, Wnioskodawca kwalifikuje je jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, obliczając i pobierając należne zaliczki na podatek PIT w zakresie określonym przepisami ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o podatku PIT; t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226). Jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca posługuje się numerem NIP: (…).

Umowy o świadczenie usług zarządzania zgodne są z obowiązującą Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej (…) uwzględniającą zasady określone ustawą z dnia 09.06.2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (t. j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1907).

W zawartych przez Radę Nadzorczą w imieniu Spółki umowach z członkami Zarządu Spółka powierzyła członkom Zarządu prowadzenie interesów Spółki, zarządzanie majątkiem Spółki, kierowanie bieżącą działalnością Spółki na warunkach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych, a także wskazanych w zawartej umowie, Statucie Spółki, uchwałach organów Spółki oraz obowiązujących przepisach. Ponadto Spółka powierzyła zarządzającym zadania związane z rozwojem Spółki.

Świadczenie usług przez Zarządzających polega w szczególności na: prowadzeniu spraw Spółki i uczestnictwie w pracach Zarządu, z uwzględnieniem zakresu praw i obowiązków wynikających z funkcji; reprezentowaniu Spółki wobec podmiotów trzecich zgodnie z obowiązującymi zasadami reprezentacji Spółki; samodzielnym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności Spółki, przypisanymi do funkcji, z uwzględnieniem uprawnień pozostałych organów Spółki; realizacji wyznaczonych celów zarządczych.

Zgodnie z wiedzą Płatnika jeden z członków Zarządu prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z tej działalności opodatkowane są zgodnie z art. 30c ustawy o podatku PIT podatkiem liniowym.

W przyszłości Wnioskodawca dopuszcza możliwość rozwiązania z członkiem Zarządu umowy o świadczenie usług zarządzania. Następnie pomiędzy tymi podmiotami może zostać zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, tzw. umowa „B2B”. Świadczone przez członka Zarządu usługi oraz zakres powierzonych czynności w ramach umowy B2B będzie analogiczny jak przy obecnie obowiązującej umowie o świadczenie usług zarządzania.

Pytanie

Czy Wnioskodawca, dokonując w przyszłości wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania, zawartej w ramach umowy B2B z członkiem Zarządu, zobowiązany będzie jako płatnik na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku PIT do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1?

Powyższe pytanie wynika z uzupełnienia wniosku.

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując w przyszłości wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania, która zostanie zawarta z członkiem Zarządu w ramach indywidualnie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (tzw. umowy B2B), nie będzie pełnił funkcji płatnika i nie będzie zobowiązany na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku PIT do obliczenia i poboru zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ wypłacone wynagrodzenie nie będzie stanowić dla członka Zarządu przychodu z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku PIT, lecz będzie stanowić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Uzasadnienie

Ustawa z dnia 09.06.2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, która wprowadziła obowiązek zawarcia umowy o świadczenie usług zarządzania z członkiem organu zarządzającego, zezwoliła na wykonywanie jej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku PIT źródłami przychodów są m.in. działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

Dokonując wypłaty świadczeń z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania zawartej z członkiem Zarządu w ramach umowy B2B, płatnik będzie musiał zakwalifikować wypłacane świadczenie do właściwego źródła przychodów.

Rozpatrując kwestię dotyczącą świadczenia usług zarządczych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy posiłkować się definicją działalności gospodarczej wskazanej w ustawie o podatku PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku PIT za działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową m.in. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W ustawie o podatku PIT wskazano definicję działalności gospodarczej na użytek tej ustawy. A zatem łączne spełnienie wymienionych powyżej warunków oznacza, zgodnie z konstrukcją art. 5b ust. 1, że wykonywanie danych czynności nie jest traktowane jako realizowanie ich w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pierwszy z warunków, których łączne spełnienie oznacza, że podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, dotyczy odpowiedzialności ponoszonej wobec osób trzecich.

Z powołanego przepisu wynika, że ponoszenie odpowiedzialności cywilnoprawnej jest jednym z warunków uznania, że dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą.

Zgodnie z przyszłymi zapisami § 7 umowy o świadczenie usług zarządzania:

1.„Zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec Spółki za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu Umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków Zarządzającego wynikających z Umowy lub z przepisów prawa.

2.Odpowiedzialność, o której mowa w ust. 1, jest niezależna od odpowiedzialności Zarządzającego, którą ponosi on z tytułu pełnienia Funkcji, określonej przepisami prawa, w szczególności Kodeksu spółek handlowych”.

Płatnik jest spółką akcyjną reprezentowaną przez Zarząd. Regulacje Kodeksu spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18) określają odpowiedzialność cywilnoprawną członków zarządu spółki akcyjnej zarówno wobec Spółki, jak i wobec osób trzecich (art. 479-485 k.s.h.).

A zatem pierwszy warunek w postaci odpowiedzialności cywilnoprawnej członka Zarządu będzie spełniony. Na podstawie umowy ze Spółką będzie on ponosić odpowiedzialność wobec Spółki za swoje działania w czasie wykonywania przedmiotu umowy. Natomiast na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego będzie ponosić również odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Kolejnym warunkiem wskazanym w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku PIT jest wykonywanie czynności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Jeżeli świadczący usługi nie będzie wykonywać ich pod kierownictwem zlecającego czynności oraz nie będzie wykonywać ich w miejscu i czasie wyznaczonym przez Spółkę, to wówczas jego działania będą stanowiły działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku PIT.

W przyszłej umowie o świadczenie usług zarządzania zapisy regulujące te kwestie zostaną zapisane w § 3 umowy:

1.„Zarządzający zobowiązany jest wykonywać Usługi w czasie oraz w sposób zapewniający należytą realizację Umowy oraz prawidłowe i nieprzerwane funkcjonowanie Spółki.

2.Zarządzający zobowiązany jest wykonywać swoje obowiązki w siedzibie Spółki lub w biurach Spółki, lub w innych miejscach w szczególności wynikających ze sposobu realizacji jego zobowiązań wynikających z Umowy lub potrzeb Spółki, na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami, przy czym świadczenie Usług poza siedzibą lub biurami Spółki nie może zakłócać jej płynnego funkcjonowania, a Zarządzający powinien zapewnić możliwość komunikacji za pośrednictwem telefonu komórkowego lub poczty elektronicznej”.

W przyszłej umowie zarówno czas, jak i miejsce wykonywania czynności, określone zostaną w sposób otwarty. „Wyznaczenie” miejsca i czasu wykonywania czynności oznacza wskazanie konkretnego miejsca świadczenia usług oraz czasu świadczenia usługi „od – do”. Tymczasem z treści przyszłej umowy wynika, że to potrzeby Spółki będą determinować czas oraz miejsce świadczenia usług zarządzania. Nie zostaną one jednoznacznie wyznaczone w zapisach umowy.

Natomiast w § 2 ust. 3 umowy znajdą się zapisy precyzujące, że świadczenie usług będzie polegało w szczególności na:

1)„prowadzeniu spraw Spółki i uczestnictwie w pracach Zarządu, z uwzględnieniem zakresu praw i obowiązków wynikających z Funkcji;

2)reprezentowaniu Spółki wobec podmiotów trzecich, zgodnie z obowiązującymi zasadami reprezentacji Spółki;

3)samodzielnym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności Spółki, przypisanymi do Funkcji, z uwzględnieniem uprawnień pozostałych organów Spółki;

4)realizacji wyznaczonych celów zarządczych, o których mowa w § 8 ust. 7 Umowy”.

Nie sposób zatem przyjąć, że członek Zarządu będzie świadczył usługi pod czyimkolwiek kierownictwem. Będzie je wykonywał samodzielnie, w ustalonym przez siebie miejscu i czasie, co oznacza, że nie zostanie spełniona druga przesłanka wynikająca z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, a zatem świadczone przez członka Zarządu usługi będą wykonywane w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Ostatni warunek konieczny do rozpoznania czy działalność danego podmiotu jest pozarolniczą działalnością gospodarczą, to ponoszenie ryzyka związanego z prowadzoną działalnością.

W „Słowniku języka polskiego” PWN ryzyko zdefiniowano jako „możliwość, że coś się nie uda; przedsięwzięcie, którego wynik jest niepewny; prawdopodobieństwo powstania szkody obciążające osobę poszkodowaną niezależnie od jej winy, jeśli umowa lub przepis prawny nie zobowiązały innej osoby do wyrównania szkód”.

Ryzykiem związanym z czynnościami, które będzie wykonywał członek Zarządu w ramach świadczonej umowy o świadczenie usług zarządzania, będzie możliwość odwołania go z zajmowanego stanowiska przez Radę Nadzorczą Spółki w przypadku uznania, że jego działania nie są korzystne z punktu widzenia Spółki.

Członek Zarządu będzie ponosić również ryzyko ekonomiczne związane ze świadczonymi usługami. W § 2 ust. 3 umowy o zarządzanie znajdą się zapisy, że świadczenie usług będzie polegać m.in. na realizacji wyznaczonych przez Radę Nadzorczą celów zarządczych. Z tytułu świadczenia usług zarządzania zarządzającemu będzie przysługiwać wynagrodzenie całkowite, które będzie się składać z części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe oraz części zmiennej, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy Spółki. Wynagrodzenie zmienne uzależnione będzie od poziomu realizacji celów zarządczych. Jeżeli członek Zarządu nie zrealizuje wyznaczonych przez Spółkę celów, nie otrzyma wynagrodzenia zmiennego. 

Trzeci warunek wskazany w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku PIT nie zostanie więc spełniony, co oznacza, że świadczone usługi zarządzania będą wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wykonując umowę o świadczenie usług zarządzania członek Zarządu, z którym zostanie zawarta umowa B2B, będzie ponosił odpowiedzialność cywilnoprawną wynikającą z Kodeksu spółek handlowych, będzie wykonywał usługi w dowolnym czasie i miejscu, będzie również ponosił ryzyko z tytułu świadczonych usług. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że takie świadczenie usług zarządzania realizowane będzie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej zgodnie z zapisami art. 5b ust. 1 ustawy o podatku PIT, co zostało uzasadnione powyżej.

Z tego względu przychód, który zostanie osiągnięty z tytułu świadczonych usług zarządzania, należało będzie zakwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku PIT) nie zaś przychód z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku PIT).

Rodzaje przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, zostały zdefiniowane w art. 13 ustawy o podatku PIT.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Wnioskodawca będzie dokonywał wypłaty świadczeń, które należało będzie zakwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku PIT. A zatem nie będzie zobowiązany na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku PIT jako płatnik do poboru zaliczki na podatek dochodowy od dokonywanych świadczeń w ramach umowy B2B.

Powyższe stanowisko wynika z uzupełnienia wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że są Państwo jednostką organizacyjną spółki akcyjnej (dalej: Spółka) wykonującą funkcje zarządcze, nadzorcze, kontrolne oraz koordynacyjne. Rada Nadzorcza Spółki zawarła z członkami Zarządu Spółki umowy o świadczenie usług zarządzania. Umowy te są zgodne z obowiązującą Polityką wynagrodzeń Członków Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki. W zawartych umowach Spółka powierzyła członkom Zarządu prowadzenie interesów Spółki, zarządzanie majątkiem Spółki, kierowanie bieżącą działalnością Spółki na warunkach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych, a także wskazanych w zawartej umowie, Statucie Spółki, uchwałach organów Spółki oraz obowiązujących przepisach. Ponadto Spółka powierzyła zarządzającym zadania związane z rozwojem Spółki. Świadczenie usług przez Zarządzających polega w szczególności na: prowadzeniu spraw Spółki i uczestnictwie w pracach Zarządu, z uwzględnieniem zakresu praw i obowiązków wynikających z funkcji; reprezentowaniu Spółki wobec podmiotów trzecich zgodnie z obowiązującymi zasadami reprezentacji Spółki; samodzielnym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności Spółki, przypisanymi do funkcji, z uwzględnieniem uprawnień pozostałych organów Spółki; realizacji wyznaczonych celów zarządczych. Zgodnie z Państwa wiedzą jeden z członków Zarządu prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z tej działalności opodatkowane są zgodnie z art. 30c ustawy o podatku PIT podatkiem liniowym.W przyszłości dopuszczają Państwo możliwość rozwiązania z członkiem Zarządu umowy o świadczenie usług zarządzania. Następnie może zostać zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, tzw. umowa „B2B”. Świadczone przez członka Zarządu usługi oraz zakres powierzonych czynności w ramach umowy B2B będzie analogiczny jak przy obecnie obowiązującej umowie o świadczenie usług zarządzania.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Poszczególne kategorie przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymieniono w art. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Stosownie do art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Ponieważ w przypadku zawarcia umów powierzających zarząd przedsiębiorstwem występuje duża dowolność nazewnictwa, przepis art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy nie tylko przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie i kontraktów menedżerskich, lecz wszelkich umów o podobnym charakterze, z których wynika, że podatnikowi, w drodze umowy cywilnoprawnej, zostało zlecone sprawowanie zarządu przedsiębiorstwem, spółką, czy instytucją. Natomiast wyjątek, o którym mowa w przywołanym przepisie, dotyczy sytuacji, gdy podatnik został powołany, np. do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawnej; w takiej sytuacji uzyskane przez niego przychody będą przychodami w rozumieniu art. 13 pkt 7, a nie art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołanie bowiem podatnika do składu zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawnej, bez względu na sposób jego powołania, stanowi okoliczność, która powoduje tylko zmianę kwalifikacji przychodu, jednak zmianę cały czas w ramach działalności wykonywanej osobiście.

Z opisu Państwa sprawy wynika, że ten wyjątek w postaci przynależności do składu zarządu Spółki na gruncie Państwa sprawy występuje, ponieważ wniosek dotyczy właśnie przychodów członka zarządu Spółki, tj. członka zarządu osoby prawnej.

Tymczasem, jak wynika z analizy i porównania przywołanych przepisów punktów 7 i 9 art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody członka zarządu spółki w przypadku zawarcia umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze (w tym również umowy o świadczenie usług zarządzania zawartej z członkiem zarządu) stanowią przychody zaliczone do źródła określonego w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (stanowi o tym „wyłączenie” określone w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 czerwca 2015 r. sygn. akt III UZP 2/15:

W spółkach kapitałowych zawarcie kontraktu menedżerskiego z członkiem zarządu kreuje wtórną podstawę powiązania menedżera ze spółką, bowiem podstawowe znaczenie ma powołanie go na członka zarządu tworzące stosunek członkostwa w zarządzie spółki regulowany przepisami Kodeksu spółek handlowych i innymi przepisami wewnętrznymi spółki.

Także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 czerwca 2016 r. sygn. akt I FSK 83/15 podzielił pogląd wyrażany w piśmiennictwie, że:

Pozycja członka zarządu, z którym spółka zawarła kontrakt menedżerski (umowę o zarządzanie) jako przedsiębiorcą, jest szczególna. W następstwie kontraktu menedżerskiego (umowy o zarządzanie) członek zarządu nie przejmuje zarządzania spółką we własnym imieniu i na własny rachunek. Zarządzanie spółką nadal jest realizowane przez członka zarządu w ramach członkostwa w zarządzie. Rola kontraktu menedżerskiego (umowy o zarządzanie) ograniczona jest do ustalenia wynagrodzenia za wykonywanie funkcji w zarządzie (czy jeszcze innych czynności określonych w umowie), szczególnych (kwalifikowanych i dodatkowych – w porównaniu z regulacją Kodeksu spółek handlowych i wewnętrznego prawa spółki) obowiązków dotyczących zarządzania spółką, zakazów w zakresie konkurencji oraz podejmowania dodatkowej działalności (Z. Kubot, Kwalifikacje prawne kontraktów menedżerskich członków zarządu spółek kapitałowych, PiZS 2002, nr 2, s. 2 i n).

Tak więc – przychody jako członka zarządu uzyskiwane na podstawie zawartej ze Spółką umowy o świadczenie usług zarządzania (Umowy) powinny być kwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo zauważam, że w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnym źródłem przychodów jest określona w art. 10 ust. 1 pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wyodrębnienie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze – przy jednoczesnym zdefiniowaniu na użytek tej ustawy pojęcia pozarolniczej działalności gospodarczej – nie pozostawia wątpliwości, że źródłem tych przychodów nie jest pozarolnicza działalność gospodarcza, lecz zawsze działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym przychody uzyskane z tytułu tego rodzaju umów stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowy te zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie podkreślam, że członek zarządu pełniąc swoją funkcję nie działa we własnym imieniu, lecz w imieniu Spółki, zatem prowadzona przez niego działalność w tym zakresie nie spełnia warunku określonego w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, dokonując w przyszłości wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania, zawartej w ramach umowy B2B z członkiem Zarządu, zobowiązani będą Państwo, jako płatnik, do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W myśl bowiem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jednakże w przypadku gdy podatek został pobrany zgodnie z art. 30a ust. 2a, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 10, przekazują kwotę tego podatku na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Podsumowanie: w sytuacji gdy będą Państwo dokonywać wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania, zawartej w ramach umowy B2B z członkiem Zarządu – które to wynagrodzenie należy zakwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście określony w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – zobowiązani będą Państwo, jako płatnik, do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·       w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·        w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).