Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe, jednak z innych względów niż wskazane przez Pana.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualne
28 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan pismem z 2 grudnia 2024 r. – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium kraju i jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu niezależnie od miejsca osiągania dochodów i osiąga dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest opodatkowany liniowo, podobnie jak miało to miejsce w 2023 i 2022 r.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się produkcją pod marką A, produktów (...). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca produkuje (wytwarza) (...) m.in. (...), dalej „Produkty”. Proces produkcyjny odbywa się w hali produkcyjnej firmy, w której Wnioskodawca wytwarza Produkty, które są sprzedawane dystrybutorom, odbiorcom firmowym jak i indywidualnym. Wnioskodawca wytwarza Produkty poprzez zatrudnienie pracowników na produkcji.
Wnioskodawca planuje przekształcenie formy prawnej swojego przedsiębiorstwa z obecnej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej „Spółka”, Wnioskodawca przewiduje, że proces przekształcenia w Spółkę może zakończyć się na przełomie 2024 i 2025 r.
Wskazane wyżej działania mają na celu m.in. zachowanie ciągłości prawnej Wnioskodawcy, po przekształceniu jego obecnej działalności jednoosobowej, ze względu na sukcesję prawną i podatkową, zabezpieczenie prawne w związku z występującymi ryzykami prawnymi i biznesowymi oraz w konsekwencji możliwość kontynuowania działalności w nowej formie prawnej. Spółka przekształcona będzie kontynuowała profil działalności Wnioskodawcy, tj. będzie prowadziła działalność w tym samym profilu, tj. produkcja (...) m.in. (...).
Wnioskodawca uzyskał pozytywną interpretację indywidualną z dnia 8 maja 2024 r., w której organ potwierdził, że w rozliczeniu za 2023 r. oraz - w drodze korekty za 2022 r. - Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym za 2023 r. tzw. wydatków marketingowych, stanowiących wydatki określone w art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga na wzrost sprzedaży lub ulga prowzrostowa) - sygn. interpretacji (...). Na podstawie uzyskanej interpretacji, Wnioskodawca skorzystał z ww. odliczenia w rozliczeniu rocznym za rok 2023, jak również za rok 2022 oraz zamierza skorzystać w rozliczeniu rocznym za rok 2024.
W związku z planowanym przekształceniem w Spółkę, Wnioskodawca powziął wątpliwość czy dokonanie przekształcenia pozostanie dla niego neutralne odnośnie wymogu dotyczącego zwiększenia przychodów, określonego w art. 26gb ust. 4 ustawy o PIT, jeżeli wzrost przychodów w stosunku do roku 2023 i 2024 r., zanotuje Spółka powstała z przekształcenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Przy czym, intencją Wnioskodawcy nie jest ponowna weryfikacja poniesionych wydatków sklasyfikowanych do wydatków określonych w art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż w tym zakresie dysponuje wcześniej uzyskaną interpretacją (jw.).
Uzupełnienie wniosku
1.Na pytanie: W którym dokładnie roku (2024 czy 2025) dojdzie do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Odpowiedział Pan:
Do przekształcenia dojdzie w 2025 r., najprawdopodobniej z dniem 2 stycznia 2025 r., jednakże dokładna data rejestracji może się wydłużyć w zależności od KRS.
2.Na pytanie: W jakim trybie zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych dojdzie do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Odpowiedział Pan:
Przekształcenie nastąpi w trybie przewidzianym w Dziale III „Przekształcenia spółek”, Rozdziale 6 „Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową”, tj. w myśl przepisów art. 5841-58413 ustawy Kodeks spółek handlowych.
3.Na pytanie: Czy będzie Pan jedynym wspólnikiem powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Jeśli nie, kim będą pozostali wspólnicy?
Odpowiedział Pan:
W myśl art. 5841 § 3 ustawy Kodeks spółek handlowych, osoba fizyczna staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem spółki przekształconej. Nie ma zatem możliwości, aby na dzień przekształcenia, przekształcona spółka z o.o. posiadała innych wspólników.
Niemniej jednak, możliwe jest, że po dokonaniu przekształceniu, a więc po rejestracji wpisu o przekształceniu w KRS, wspólnik będący Wnioskodawcą zbył część udziałów w swojej spółce, natomiast nie jest to przesądzone. Gdyby Wnioskodawca miał dokonać zbycia części udziałów przekształconej spółki - np. jeszcze w 2025 r. - to nadal byłby jedynym wspólnikiem większościowym i jej prezesem zarządu.
4.Na pytanie: Z jakiej formy opodatkowania będzie korzystała spółka z o.o. od momentu przekształcenia?
Odpowiedział Pan:
Spółka przekształcona będzie opodatkowana po przekształceniu na zasadach ogólnych CIT. Nie planuje się wyboru w 2025 r. ryczałtu od dochodu spółek jako formy jej opodatkowania.
5.Na pytanie: Czy koszty uzyskania przychodów poniesione przez Pana w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów dotyczyły produktów wytworzonych przez Pana w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej?
Odpowiedział Pan:
Tak
6.Na pytanie: Czy sprzedaż tych produktów następowała/nastąpi na rzecz podmiotów powiązanych z Panem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedział Pan:
Nie
7.Na pytanie: Czy korzystał Pan ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedział Pan:
Nie
8.Na pytanie: Czy koszty uzyskania przychodów poniesione przez Pana w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów zostały Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?
Odpowiedział Pan:
Koszty uzyskania przychodów poniesione przez Wnioskodawcę w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów, stanowiące kwotę odliczenia od dochodu w ramach ulgi przewidzianej w art. 26gb ustawy o PIT, nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie innych przepisów.
9.Na pytanie: Czy w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł Pan koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów - przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu na terytorium RP, Panw ramach jednoosobowej działalności gospodarczej:
a)zwiększył/zwiększy przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub
Odpowiedział Pan:
W odniesieniu do odliczenia, o którym mowa w art. 26gb ustawy PIT, zastosowanego w PIT-36L za 2022 r., Wnioskodawca zwiększył przychód ze sprzedaży produktów w roku 2023 oraz zwiększy w 2024.
W odniesieniu do odliczenia, o którym mowa w art. 26gb ustawy PIT, zastosowanego w PIT-36L za 2023 r., Wnioskodawca zwiększy przychód ze sprzedaży produktów w roku 2024 oraz zamierza zwiększyć w 2025 r., przy czym przychód ze sprzedaży produktów w 2025 r. zostanie wygenerowany przez spółkę przekształconą z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Niezależnie od momentu rejestracji wpisu o przekształceniu do KRS w 2025 r., Wnioskodawca przewiduje, że jego przychody ze sprzedaży produktów opodatkowane w ramach działalności gospodarczej w 2025 r., do momentu rejestracji wpisu o przekształceniu w KRS, oraz przychody spółki przekształconej ze sprzedaży produktów w 2025 r., sumarycznie będą wyższe aniżeli przychód wykazany w roku skorzystania z ulgi, tj. w roku 2023.
b)osiągnął/osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub
Odpowiedział Pan:
Tak, Wnioskodawca zakłada, że może osiągnąć takie przychody jeszcze w 2024 r. oraz w 2025 r.
c)osiągnął/osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju?
Odpowiedział Pan:
Tak, Wnioskodawca zakłada, że może osiągnąć takie przychody jeszcze w 2024 r. oraz w 2025 r.
Pytanie
Czy po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w Spółkę, Wnioskodawca nie utraci prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków określonych w art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego skorzystał w rozliczeniu rocznym za rok 2023 oraz zamierza skorzystać za rok 2024?
Pana stanowisko w sprawie
W opinii Wnioskodawcy, po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w Spółkę, Wnioskodawca nie utraci prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków określonych w art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego skorzystał w rozliczeniu rocznym za rok 2023 oraz zamierza skorzystać za rok 2024.
Warunek wskazany w treści art. 26gb ust. 4 ustawy o PIT zostanie spełniony:
1)w zakresie 2023 r. - jeżeli Wnioskodawca zwiększył w 2024 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z 2023 r. lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju oraz jeżeli Spółka przekształcona zwiększy w 2025 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów Wnioskodawcy z 2023 r. lub osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju;
2)w zakresie 2024 r. - jeżeli Spółka przekształcona zwiększy w 2025 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów Wnioskodawcy z 2024 r. lub osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju oraz jeżeli Spółka przekształcona zwiększy w 2026 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów Wnioskodawcy z 2024 r. lub osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
W rezultacie, w opinii Wnioskodawcy, art. 26gb ust. 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym: „w przypadku gdy podatnik, który skorzystał z odliczenia, nie spełni warunku, o którym mowa w ust. 4, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym upłynął termin do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży produktów, do odpowiedniego doliczenia kwoty uprzednio odliczonej” nie będzie miał zastosowania i nie będzie zobowiązany do doliczenia kwot uprzednio odliczonych.
UZASADNIENIE
Na wstępie należy zaznaczyć, że stosownie do treści art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, dalej „k.s.h.”, przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (...) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową). Z kolei przepis art. 551 § 1 k.s.h. przewiduje m.in., że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być przekształcona w inną spółkę handlową.
W kwestii skutków prawnych przekształceń formy prowadzenia działalności gospodarczej, przepisy k.s.h. stanowią, że Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, a Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 1 i § 2 k.s.h.).
Zmiana formy prawnej przedsiębiorstwa skutkuje przejściem praw i obowiązków podmiotu istniejącego (podmiot przekształcany) na podmiot nowo utworzony (spółka przekształcona). Mamy zatem do czynienia z sukcesją generalną praw i obowiązków podmiotu przekształcanego, która skutkuje między innymi ciągłością własności i posiadania składników majątku przedsiębiorcy przekształcanego. Również na płaszczyźnie podatkowej, przedsiębiorca przekształcany staje się sukcesorem praw i obowiązków spółki przekształcanej, co wynika bezpośrednio z treści art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej, (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.).
Niezależnie od tego, czy spółka przekształcana jest osobową czy kapitałową spółką prawa handlowego i czy będzie przekształcona w spółkę osobową bądź kapitałową, zarówno decyzja o wsparciu nowej inwestycji udzielona przedsiębiorcy przekształcanemu pozostanie w mocy, jak i udzielona na jego podstawie pomoc publiczna, która będzie przysługiwała spółce przekształconej.
Wobec powyższego, w przypadku dokonania przekształceń opisanych w okolicznościach sprawy, na podstawie art. 553 k.s.h., na przekształconą Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przejdzie obowiązek wykazania wzrostu przychodów, o którym mowa w art. 26gd ust. 4 ustawy o PIT, a w konsekwencji Wnioskodawca nie utraci prawa do skorzystania z odliczenia od postawy opodatkowania ulgi określonej w art. 26gb ust. 1 ustawy o PIT w rozliczeniu rocznym za 2023 i 2024 r.
Stosownie zatem do art. 4 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców: przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Oznacza to, iż przedsiębiorcą w rozumieniu ww. przepisów jest zarówno osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jak i również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Biorąc powyższe pod uwagę, zgodnie z treścią art. 26gb ust. 4 ustawy o PIT, podatnik jest uprawniony do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem, że w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, o których mowa w ust. 1, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Tym samym, z uwagi na zasadę ogólnej sukcesji podatkowej, przekształcenie Wnioskodawcy w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie spowoduje utraty przez Wnioskodawcę prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków określonych w art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że:
1)odnośnie odliczenia w 2023 r. - Wnioskodawca zwiększył w 2024 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z 2023 r. lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju oraz jeżeli Spółka przekształcona zwiększy w 2025 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów Wnioskodawcy z 2023 r. lub osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju;
2)odnośnie odliczenia w 2024 r. - jeżeli Spółka przekształcona zwiększy w 2025 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów Wnioskodawcy z 2024 r. lub osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju oraz jeżeli Spółka przekształcona zwiększy w 2026 r. przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów Wnioskodawcy z 2024 r. lub osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe, jednak z innych względów niż wskazane przez Pana.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 26gb ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Podatnik uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów do wysokości dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej, nie więcej jednak niż 1 000 000 zł w roku podatkowym.
W myśl art. 26gb ust. 4 ww. ustawy:
Podatnik jest uprawniony do skorzystania z odliczenia pod warunkiem, że w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, o których mowa w ust. 1, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
W myśl art. 26gb ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy podatnik, który skorzystał z odliczenia, nie spełni warunku, o którym mowa w ust. 4, jest obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym upłynął termin do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży produktów, do odpowiedniego doliczenia kwoty uprzednio odliczonej.
W myśl art. 26gb ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Z przepisów tych wynika, że uprawnionym do skorzystania z ulgi na ekspansję jest podatnik, który w pierwszej kolejności poniósł określone wydatki oraz gdy wydatki te w wyznaczonym okresie przyniosły wymierny efekt w postaci zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.
Zatem dla skutecznego pomniejszenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu ulgi na ekspansję istotne jest nie tylko poniesienie wydatku, ale i by ten sam podatnik mógł wykazać w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty, zwiększenie określonych przychodów.
Na podstawie art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18., dalej „KSH”):
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221, 641, 803, 1414 i 2029) - (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).
Stosownie do art. 5841 Kodeksu spółek handlowych:
Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia).
W myśl art. 5842 Kodeksu spółek handlowych:
§ 1. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.
§ 2. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
§ 3. Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.
Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Stosownie do art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej:
Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1)przekształcenia innej osoby prawnej,
2)przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
–wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
W myśl art. 93a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej:
Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
b) spółki kapitałowej.
W myśl art. 93a § 4 ww. ustawy:
Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.
Z ww. przepisów wynika, że jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak to zostało zaznaczone powyżej, jednoosobowej spółce kapitałowej, powstałej w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, przysługują wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego. Spółka przekształcona (spółka z o.o.) pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Należy jednak przyjąć, że sukcesji podlegają te prawa i obowiązki, które choć wynikają ze zdarzeń mających miejsce przed przekształceniem, to nie uległy konkretyzacji do tej daty na gruncie rozliczeń podatkowych.
Decydujące znaczenie ma więc okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem przekształcenia. Wniosek taki wynika z literalnej wykładni art. 93a Ordynacji podatkowej, w którym ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. Zatem, przedmiotem sukcesji mogą być wyłącznie tzw. „stany otwarte”, tj. prawa i obowiązki, które na dzień przekształcenia „pozostają” w związku z przydzielonymi spółce przekształconej składnikami majątku i nie zostały rozliczone przed przekształceniem, tj. które nie uległy konkretyzacji na gruncie rozliczeń podatkowych.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu wskazał Pan, że:
·w roku podatkowym 2025 planowane jest przekształcenie prowadzonej przez Pana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
·w rozliczeniu za rok 2023, jak również za rok 2022 (w drodze korekty) skorzystał Panz odliczenia na podstawie art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zamierza skorzystać w rozliczeniu za rok 2024,
·w odniesieniu do odliczenia, o którym mowa w art. 26gb ustawy PIT, zastosowanegow PIT-36L za 2022 r., zwiększył Pan przychód ze sprzedaży produktów w roku 2023 oraz zwiększy w 2024,
·w odniesieniu do odliczenia za 2023 r., zwiększy Pan przychód ze sprzedaży produktóww roku 2024 oraz zamierza zwiększyć w 2025 r., przy czym przychód ze sprzedaży produktów w 2025 r. zostanie wygenerowany przez spółkę przekształconą,
·przewiduje Pan, że Pana przychody ze sprzedaży produktów opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej w 2025 r., do momentu rejestracji wpisu o przekształceniu w KRS, oraz przychody spółki przekształconej ze sprzedaży produktów w 2025 r., sumarycznie będą wyższe aniżeli przychód wykazany w roku skorzystania z ulgi, tj. w roku 2023,
·zakłada Pan, że może osiągnąć przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych jeszcze w 2024 r. oraz w 2025 r.,
·zakłada Pan, że może osiągnąć przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju jeszcze w 2024 r. oraz w 2025 r.
Pana wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą ustalenia czy po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie utraci Pan prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków określonych w art. 26gb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego skorzystał w rozliczeniu rocznym za rok 2023 oraz zamierza skorzystać za rok 2024.
W omawianej sprawie, prawo do ulgi na ekspansję określonej w art. 26gb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje Panu jako osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, bowiem to w okresie jej istnienia zostały poniesione wydatki na ekspansję, a przepis art. 26gb ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże okres odliczenia z okresem poniesienia kosztów w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Ewentualna sukcesja dotyczyłaby kwot nieodliczonych np. ze względu na niskie dochody lub stratę w tym okresie.
Wprowadzone regulacje art. 26gb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazują sposób określenia wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów (warunki skorzystania z ulgi), a także sposób postępowania po stwierdzeniu przez podatnika nieuprawnionego odliczenia (w związku z niedopełnieniem wymaganych warunków).
Z brzmienia wyżej cytowanego przepisu art. 26gb ust. 4 ww. ustawy wynika, że podatnik jest uprawniony do skorzystania z odliczenia pod warunkiem, że w okresie 2 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty zwiększenia przychodów, o których mowa w ust. 1, zwiększył przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia tych kosztów lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych, lub osiągnął przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju. Na uwadze należy mieć także przepis art. 26gb ust. 9 ustawy, na podstawie którego odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. (...).
Wskazać należy, że wymóg określony w art. 26gb ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie spełniony, jeśli przyrost przychodów względem dnia odniesienia nastąpi choćby w jednym z wyznaczonych treścią powyższego przepisu dwóch lat podatkowych.
Co do zasady odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.
Tak więc, jeżeli wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi na ekspansję zostały poniesione przez Pana firmę w roku podatkowym 2023, to prawo do odliczenia przysługuje Panu we wskazanym roku podatkowym, jeżeli Pana firma zwiększyła - względem roku podatkowego 2022 - przychody ze sprzedaży produktów w roku podatkowym, w którym poniesiono wydatki, tj. 2023 lub w kolejnym roku podatkowym, tj. 2024. Analogicznie, jeśli wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi na ekspansję zostały poniesione przez Pana firmę w roku podatkowym 2024, to prawo do odliczenia przysługuje Panu we wskazanym roku podatkowym, jeżeli Pana firma zwiększyła - względem roku podatkowego 2023 - przychody ze sprzedaży produktów w roku podatkowym, w którym poniesiono wydatki, tj. 2024 lub w kolejnym roku podatkowym, tj. 2025.
Należy zauważyć, że określony w art. 26gb ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunek dotyczący zwiększenia przychodów nakłada obowiązek spełnienia go w jednym z dwóch lat podatkowych w dwuletnim okresie, a tym samym nie jest wymagane, aby przychody te zostały zwiększone przez dwa lata z rzędu.
W odniesieniu do odliczenia za 2023 r. – jak Pan wskazał – w stosunku do roku 2022 zwiększył Pan przychód ze sprzedaży produktów w roku 2023 oraz zwiększy w 2024. Zatem przysługuje Panu prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków określonych w art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z kolei w odniesieniu do odliczenia za 2024 r. należy zaznaczyć, że określony w art. 26gb ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunek dotyczący zwiększenia przychodów nakłada obowiązek spełnienia go w jednym z dwóch lat podatkowych w dwuletnim okresie, tj. wystarczające jest, aby w 2024 r. Pana firma zwiększyła przychody ze sprzedaży produktów w stosunku do przychodów z tego tytułu ustalonych na ostatni dzień 2023 r., a tym samym nie jest wymagane, aby przychody te zostały zwiększone przez dwa lata z rzędu. Skoro – jak Pan wskazał – w odniesieniu do 2023 r. zwiększy Pan przychód ze sprzedaży produktów w roku 2024, to nie utraci Pan prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków określonych w art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na możliwość skorzystania z ulgi na ekspansję w odniesieniu do odliczenia dokonanego w 2023 r. oraz 2024 r. nie ma wpływu fakt, że w 2025 r. zmieni Pan formę prawną, albowiem do zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów i poniesienia kosztów doszło odpowiednio w 2023 i w 2024 r., tj. przed przekształceniem Pana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.
Ze wskazanych powyżej względów uznaję Pana stanowisko za prawidłowe, jednak z innych względów niż Pan wskazał. Wymóg dwuletniego wzrostu przychodów należy uznać za spełniony w sytuacji, gdy przyrost przychodów względem dnia odniesienia (ostatniego dnia roku podatkowego poprzedzającego rok poniesienia wydatków uprawniających do pomniejszenia podstawy opodatkowania w związku z zastosowaniem ulgi) nastąpi choćby w jednym z dwóch kolejno następujących po sobie lat podatkowych, tj. w stosunku do odliczenia za 2023 rok w latach 2023 lub 2024, a w stosunku do odliczenia za 2024 rok w latach 2024 lub 2025. A nie jak Pan wskazuje w stosunku do odliczenia za 2023 rok w latach 2024 lub 2025, a w stosunku do odliczenia za 2024 rok w latach 2025 lub 2026.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
·stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia,
·zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto – z uwagi na zakres wniosku a w szczególności treść pytania wyznaczającego zakres Pana żądania – niniejsza interpretacja dotyczy spełnienia warunku określonego w art. 26gb ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie odnosi się natomiast do określenia czy przysługuje Panu prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym za 2024 r. wydatków na podstawie art. 26gb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie było to przedmiotem złożonego wniosku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawyz dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/wnioski albo /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.