Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

ShutterStock
Interpretacja indywidualna - Interpretacja - null

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Temat interpretacji

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznychjest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem liniowym dochodu z działalności gospodarczej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od dnia (...) 2018 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, co poświadczone jest stosownym wpisem w CEIDG. Zakres prowadzonej działalności obejmuje kod PKD 86.21.Z (Praktyka lekarska ogólna). W roku bieżącym i w latach poprzednich korzystał Pan z opodatkowania według stawki liniowej.

W okresie od dnia (...) 2018 r. do dnia (...) 2024 r. w ramach umowy o pracę na stanowisku lekarza rezydenta, zawartej ze Szpitalem (...) w (...), odbywał Pan szkolenie specjalizacyjne z zakresu (...), zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2023 r. poz. 506); celem zawarcia tej umowy było zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu (...). Wymieniona umowa o pracę została zawarta na czas określony, wyłącznie w ramach umowy o odbywanie specjalizacji.

Jako lekarz rezydent realizował Pan swoje zadania według ustalonego planu, zgodnie z programem rezydentury określonym w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 sierpnia 2020 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1566 z późn. zm.), wydanego na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Praca lekarza rezydenta w ramach ww. umowy w znacznej mierze była niesamodzielna, a zakres wykonywanych czynności był ograniczony.

Ponadto, zgodnie z art. 19 ust. 1 przywołanej ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, szkolenie specjalizacyjne odbywało się pod nadzorem kierownika specjalizacji. Zatem praca polegała w znacznej mierze na wypełnianiu poleceń lekarza specjalisty, a udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu (...) miało miejsce wyłącznie wtedy, kiedy było bezpośrednio nadzorowane przez lekarza specjalistę lub uwarunkowane było konsultacją i akceptacją kierownika specjalizacji lub innych lekarzy specjalistów z zakresu (...).

Do zadań wykonywanych w ramach umowy o pracę na stanowisku lekarza rezydenta zgodnie z dokumentacją należały:

1.Przeprowadzanie wstępnego obchodu, obecność na obchodzie Koordynatora, referowanie stanu zdrowia pacjentów powierzonych jego opiece oraz notowanie podczas obchodu zleceń Koordynatora.

2.Przeprowadzanie popołudniowych lub wieczornych obchodów pacjentów w czasie pełnienia dyżuru medycznego.

3.Prowadzenie, utrzymanie, przechowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie dokumentacji medycznej pacjentów powierzonych jego opiece w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami w tym zakresie i na zasadach ustalonych w Zakładzie.

4.Znajomość obsługi komputera i oprogramowania funkcjonującego na oddziale oraz prowadzenie dokumentacji medycznej z zastosowaniem programu komputerowego.

5.Branie udziału w naradach lekarskich oraz obecność przy sekcji zwłok pacjentów, którzy pozostawali pod opieką.

6.Pełnienie dyżurów lekarskich w Szpitalu.

7.Wykonywanie procedur medycznych zleconych przez Kierownika specjalizacji/ Koordynatora oddziału.

8.Wpisywanie zleceń Koordynatora, przeznaczonych dla lekarza dyżurnego.

9.Nadzorowanie przestrzegania przez pacjentów regulaminu szpitalnego.

10.Udzielanie na zlecenie Kierownika specjalizacji/ Koordynatora oddziału rodzinom wiadomości o stanie zdrowia pacjentów, z zastosowaniem – odpowiednia dla każdego przypadku – przepisów o ochronie danych osobowych.

11.Dbałość o utrzymanie w należytym stanie powierzonego mu inwentarza, zarówno medycznego, jak i gospodarczego.

12.Dbałość o racjonalną gospodarkę materiałową i lekami na oddziale.

13.Nadzorowanie wykonywania przez personel średni zleceń lekarskich.

14.Znajomość obsługi aparatury i sprzętu medycznego, którzy wykorzystuje do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa ze Szpitalem miała na celu realizację szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji, nabycie określonej wiedzy i umiejętności w zakresie określonym przez program specjalizacji, a także wykonywanie poleceń Koordynatora oddziału lub kierownika specjalizacji – zarówno w zakresie wykonywanej pracy, jak i w zakresie realizacji programu szkolenia.

W dniu (...) 2024 r. uzyskał Pan wynik pozytywny z egzaminu specjalizacyjnego.

Na dzień dzisiejszy nie uzyskał Pan jeszcze tytułu lekarza specjalisty (...). Do uzyskania tytułu lekarza specjalisty wymagane jest ukończenie szkolenia specjalizacyjnego, które ukończył Pan w dniu (...) 2024 r., w dacie zakończenia umowy o pracę na stanowisku lekarz – rezydent oraz uzyskanie odpowiednich wpisów w rejestrach administracyjnych. Obecnie jest Pan na etapie uzyskiwania ww. wpisów.

Od (...) 2024 r. [powinno być 2025 r.], ma Pan zamiar zawrzeć umowę na świadczenie usług medycznych z zakresu specjalizacji z (...) z podmiotem trzecim, to jest Szpitalem (...) w (...), z którym to do dnia (...) 2024 r. łączyła Pana umowa o pracę. Wykonywane usługi będą realizowane na terenie i na rzecz pacjentów tego właśnie Szpitala. Realizując tę umowę, będzie Pan pracować samodzielnie, bez bezpośredniego nadzoru i z zachowaniem swobody wyboru metod diagnostycznych oraz terapeutycznych oraz będzie ponosić pełne ryzyko gospodarcze, łącznie z odpowiedzialnością wobec pacjentów. Za wykonane usługi będzie Pan wystawiał faktury obciążające firmę Szpital (...) w (...). Do zadań wykonywanych w ramach umowy o świadczenie usług medycznych zgodnie z dokumentacją należą:

a)Badanie i poradnia lekarska (poradnia specjalistyczna), konsultacja obejmująca w szczególności: wywiad, badanie fizykalne, ocena badań diagnostycznych, postawienie diagnozy, ustalenie i realizacja planu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, edukacja zdrowotna, wykonywanie procedur medycznych;

b)Udzielanie kwalifikowanej pomocy w nagłych wypadkach niezależnie od miejsca wypadku;

c)Udzielanie specjalistycznych konsultacji pacjentom pozostałych Poradni Specjalistycznych, Oddziałów Szpitalnych, w tym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Izb Przyjęć;

d)Orzekanie i opiniowanie o stanie zdrowia pacjentów;

e)Udział w naradach lekarskich i posiedzeniach naukowych organizowanych przez Udzielającego zamówienie;

f)Udział w komisjach/komitetach powoływanych przez Udzielającego zamówienie;

g)Koordynacja udzielania świadczeń zdrowotnych w Przychodni Przyszpitalnej w sytuacjach nadzwyczajnych, określonych w Regulaminie;

h)Pełnienie dyżurów medycznych, zgodnie z opracowanym harmonogramem dyżurów.

Zakres usług, które zamierza Pan świadczyć w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy jedynie częściowo odpowiada czynnościom, które wykonywał Pan w ramach stosunku pracy, ale z pewnością nie są to czynności tożsame.

Zaznaczenia wymaga, że istnieją już liczne interpretacje indywidualne potwierdzające pogląd, że praca lekarza specjalisty i lekarza rezydenta nie jest tożsama. Jako przykład wymienić można: interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 października 2023 r. (0115-KDST2-2.4011.327.2023.2.PR); interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 września 2023 r. (0115-KDST2-2.4011.301.2023.4.MS); interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2022 r. (0114-KDIP3-2.4011.1240.2021.2.MR); interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 kwietnia 2017 r. (0115-KDIT3.4011.9.2017.1.AW).

Reasumując, umowa o pracę (umowa rezydencka) jest przede wszystkim umową szkoleniową, podczas której lekarz-rezydent wykonuje pracę pod nadzorem lekarza specjalisty i ma na celu zdobycie przez lekarza-rezydenta niezbędnego doświadczenia oraz niezbędnej wiedzy. Natomiast lekarz specjalista wykonuje obowiązki samodzielnie, a jego umowa nie ma charakteru szkoleniowego.

Należy podkreślić, że zakres zadań realizowanych przez Pana w ramach umowy o pracę obejmuje przede wszystkim zdobywanie oraz doskonalenie kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza specjalisty, natomiast w ramach umowy cywilnoprawnej będzie Pan świadczyć usługi w oparciu o posiadane kwalifikacje i nabyte uprawnienia, jak również zdobytą podczas rezydentury wiedzę oraz doświadczenie. Tym samym, pomimo występowania wspólnego podmiotu (usługobiorcy i pracodawcy), zakres czynności wykonywanych przeze mnie na rzecz tego podmiotu – Szpitala w ramach umowy o pracę i w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest tożsamy.

Pytanie

Czy przychody uzyskane w 2025 r. z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, w tym przychody uzyskane z tytułu realizacji umowy zawartej z Szpitalem (...) w (...) na wykonywanie świadczeń medycznych na rzecz pacjentów tegoż Szpitala będącego Pana byłym pracodawcą, mogą być opodatkowane przy zastosowaniu stawki liniowej?

Pana stanowisko

Pana zdaniem, w 2025 r. będzie Pan mógł opodatkować przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w tym przychody uzyskane z tytułu realizacji umowy z Szpitalem (...) w (...) na wykonywanie świadczeń medycznych na rzecz pacjentów tegoż Szpitala będącego Pana byłym pracodawcą, przy zastosowaniu stawki liniowej. Swoje stanowisko opiera Pan na tym, że usługi, które będzie świadczyć jako lekarz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i umowy ze Szpitalem (...) w (...), nie odpowiadają czynnościom, które Pan wykonywał na stanowisku lekarz-rezydent na podstawie umowy o pracę z wyżej wskazanym podmiotem.

Dodatkowo, z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT wynika, że opodatkowanie stawką liniową nie jest możliwe w tym samym roku podatkowym, w którym zakończył się stosunek pracy, a rozpoczęło świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej. W przedstawionym stanie faktycznym, świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej rozpocznie się w następnym roku podatkowym.

Tym samym przyjmuje Pan, że w opisanym stanie faktycznym oraz w przypadku zawarcia wyżej wymienionej umowy nie będą zachodziły okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 pkt 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uzasadnienie: Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Źródłami przychodów są: · stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta, · pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: 1) (uchylony) 2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zwraca Pan jednak uwagę, że zawarty w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy, a zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością). Usługi, które zamierza Pan świadczyć w ramach działalności gospodarczej, nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje na podstawie umowy o pracę, nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym, stoi Pan na stanowisku, że może wybrać jako formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej - podatek liniowy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych na podstawie systemu przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów.

Ustawodawca, tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych, miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń na podstawie kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł.

Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

·pkt 1 – stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

·pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) (uchylony)

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Na podstawie art. 30c ust. 1 tej ustawy:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnik, deklarując wybór 19% podatku liniowego, musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy:

·uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i

·usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zawarty w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy. Wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania 19% stawką podatku dochodów z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia wynika, że w okresie od (...) 2018 r. do dnia (...) 2024 r. w ramach umowy o pracę na stanowisku lekarza rezydenta, zawartej ze Szpitalem (...) w (...) odbywał Pan szkolenie specjalizacyjne z zakresu (...).

(...) 2024 r. uzyskał Pan wynik pozytywny z egzaminu specjalizacyjnego. Na dzień dzisiejszy nie uzyskał Pan jeszcze tytułu lekarza specjalisty (...). Do uzyskania tytułu lekarza specjalisty wymagane jest ukończenie szkolenia specjalizacyjnego. (...) 2024 r. ukończył Pan szkolenie specjalizacyjne i obecnie jest na etapie uzyskiwania wpisów w rejestrach administracyjnych. Od (...) 2025 r. ma Pan zamiar zawrzeć umowę o świadczenie usług medycznych z byłym pracodawcą, tj. Szpitalem (...) w (...).

Jednak jak wskazał Pan we wniosku, zakres wykonywanych przez Pana usług, które zamierza Pan świadczyć w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy jedynie częściowo odpowiada czynnościom, które wykonywał Pan w ramach stosunku pracy, ale z pewnością nie są to czynności tożsame.

Z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika więc, że planowany zakres usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej, będzie odmienny od obowiązków jakie były wykonywane w ramach umowy z byłym pracodawcą.

W konsekwencji, nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy, a zatem możliwe jest opodatkowanie Pana dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, które będzie Pan uzyskiwał w związku z ww. działalnością, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego Pana stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wyeksponować trzeba jednak, że ocena faktyczna „tożsamości” wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy oraz prowadzonej działalności gospodarczej może nastąpić w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego. Mając na uwadze treść art. 14b Ordynacji podatkowej, w przedmiotowej sprawie tut. organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy czynności wykonywane przez Pana w ramach umowy o pracę, były tożsame z czynnościami, które będzie Pan wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do postępowania w sprawie wydania interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego. Opodatkowanie wykonywanych usług tzw. podatkiem liniowym leży natomiast w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że nie spełnia przesłanek wynikających z art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.