Temat interpretacji
Temat interpretacji
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 30 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
A.A.
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
B.B.
4) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
C.C.
5) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
D.D.
6) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
E.E.
7) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
F.F.
8) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
G.G.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia systemów teleinformatycznych. Rokiem podatkowym i rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy.
W Spółce jest siedmiu udziałowców, którymi są wyłącznie osoby fizyczne. Trzech spośród udziałowców pełni funkcję członka zarządu, a inni trzej są członkami rady nadzorczej Spółki.
Począwszy od 1 stycznia 2024 r. Spółka wybrała opodatkowanie dochodów ryczałtem od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b Ustawy CIT (dalej: Estoński CIT lub Ryczałt). Spółka spełnia wszystkie warunki uprawniające ją do korzystania z tej formy opodatkowania, a wynikające z przepisów podatkowych (w tym z art. 28j Ustawy CIT).
Zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem wg stawki 20%. Spółka nie jest bowiem małym podatnikiem w rozumieniu art. 4a pkt 10 Ustawy CIT, ani też podatnikiem rozpoczynającym działalność.
Na moment wyboru opodatkowania estońskim CIT Spółka nie posiadała strat z okresu poprzedzającego okres opodatkowania Ryczałtem, które pozostałyby niepokryte.
Spółka sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości (przy czym rachunek zysków i strat jest sporządzany w wariancie porównawczym). Jednocześnie w bilansie sporządzonym za 2023 rok czyli rok poprzedzający pierwszy rok opodatkowania Ryczałtem, Spółka wyodrębniła, zgodnie z art. 7aa Ustawy CIT, pozycje prezentujące kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Jednocześnie w bilansach rocznych sporządzanych na koniec poszczególnych lat obrotowych objętych okresem opodatkowania Ryczałtem, zgodnie z art. 28d ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT, Spółka będzie prezentować kwoty zysków niepodzielonych i kwoty zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach opodatkowania Ryczałtem. Wyodrębnienie zysków wypracowanych przed okresem opodatkowania Ryczałtem jak i po przejściu na Ryczałt będzie prezentowane w sprawozdaniach finansowych Spółki dopóki wartość zysków wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem nie zostanie w całości rozdystrybuowana pomiędzy udziałowców.
Spółka przewiduje, iż z tytułu prowadzonej działalności za rok 2024 oraz kolejne lata będzie osiągała zyski. Zyski te będą prezentowane w rocznych sprawozdaniach finansowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Ponadto, udziałowcy Spółki planują, iż zatwierdzając roczne sprawozdanie finansowe za rok obrotowy objęty okresem opodatkowania Ryczałtem będą podejmowali stosowne uchwały o podziale zysku netto przeznaczając albo całą jego kwotę na wypłatę dywidendy, albo jedynie część -przeznaczając jednocześnie pozostałą jego część na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego.
Udziałowcy nie wykluczają również, iż po zakończeniu danego roku obrotowego objętego okresem opodatkowania Ryczałtem mogą podejmować uchwały o przekazaniu całej kwoty zysku na poczet zasilenia kapitału zapasowego lub rezerwowego. Uchwały takie będą zapadać w okresie opodatkowania Ryczałtem, z wyjątkiem uchwały za ostatni rok objęty okresem opodatkowania Ryczałtem, która zostanie podjęta po zakończeniu tego roku, a więc po zakończeniu okresu opodatkowania Ryczałtem.
Jednocześnie kwoty zysku netto osiągniętego w okresie opodatkowania Ryczałem i przekazane na poczet kapitałów: zapasowego lub rezerwowego mogą w przyszłości posłużyć do sfinansowania wypłaty dywidend, przy czym taka wypłata może przypaść zarówno w okresie opodatkowania Ryczałtem jak i po jego zakończeniu (w każdym przypadku przekazanie kwot z kapitału zapasowego lub rezerwowego na poczet dywidendy byłoby poprzedzone podjęciem stosowanej uchwały zgromadzenia wspólników).
Spółka dodatkowo wyjaśnia, że w ciągu roku obrotowego, tj. za poszczególne miesiące kalendarzowe roku obrotowego Spółka deklaruje Estoński CIT od dwóch specyficznie zdefiniowanych w Ustawie CIT rodzajów dochodów, a mianowicie:
a)z tytułu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2, oraz ust. 3 i 4 Ustawy CIT (dalej: Ukryte Zyski) oraz
b)z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4a Ustawy CIT (dalej: Wydatki NZDG).
Obie ww. kategorie dochodu Spółka sumuje co miesiąc w celu wyliczenia wspólnej podstawy opodatkowania zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT. Jednocześnie od tak ustalonej podstawy opodatkowania Spółka wylicza co miesiąc podatek Estoński CIT i płaci go do na rachunek właściwego urzędu zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT (dalej: Miesięczny CIT Estoński).
Niezależnie od wyliczania Miesięcznego CIT'u Estońskiego od dochodu z tytułu Ukrytych Zysków i Wydatków NZDG, Spółka zamierza uwzględniać w kalkulacji zysku brutto za dany rok obrotowy wszystkie osiągnięte przez Spółkę w danym roku przychody oraz koszty, które zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości są przypisywane do działalności Spółki za dany rok obrotowy, niezależnie od tego czy będą stanowiły kategorie kosztów wymienionych w art. 16 Ustawy CIT, czy też nie oraz niezależnie od tego, czy z tytułu ich poniesienia Spółka jest lub będzie zobowiązana do zapłaty Miesięcznego CIT'u Estońskiego.
Pytania
1.Czy kalkulując podstawę opodatkowania Ryczałtem za rok 2024 i kolejne lata, w związku z uzyskaniem dochodu z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT lub dochodu z tytułu zysku netto, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT - Spółka powinna ustalać tę podstawę:
a)jako dochód o którym mowa w art. 7 Ustawy CIT, tj. uwzględniając przychody w rozumieniu art. 12 Ustawy CIT oraz koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 Ustawy CIT z wyłączeniem kosztów wskazanych w art. 16 Ustawy CIT, czy też
b)jako kwotę zysku brutto wykazanego w sprawozdaniu finansowym za dany rok obrotowy, czy też
c)jako odpowiednią część kwoty zysku netto, wyliczonego zgodnie z przepisami o rachunkowości, która na podstawie stosownej uchwały zgromadzenia wspólników została przeznaczona do wypłaty wspólnikom (w przypadku dochodu z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT) lub która została wypłacona lub rozdysponowano nią w jakiejkolwiek innej formie (w przypadku dochodu z zysku netto, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT)?
2.Czy wystąpienie dochodów z tytułu ukrytych zysków lub dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (o których mowa odpowiednio w art. 28m ust. 1 pkt 3 i 4 Ustawy CIT) wpłynie na zakres lub sposób opodatkowania dochodu z tytułu podzielonego zysku (o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy CIT) lub dochodu z tytułu zysku netto (o którym mowa w art. 28m ust. 5 Ustawy CIT)?
3.Czy w związku z planowaną wypłatą dywidendy z zysku netto wykazanego w rachunku zysków i strat sporządzanym w wariancie porównawczym zgodnie z załącznikiem nr 1 do Ustawy o rachunkowości za dany rok obrotowy (np. 2024) Spółka powinna wykazać kwotę Ryczałtu w pozycji J „Podatek dochodowy” tego sprawozdania, czy w pozycji K „Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku”, czy też w ogóle nie powinna wykazywać kwoty Ryczałtu w sprawozdaniu finansowym za ten rok (np. 2024), tylko w sprawozdaniu finansowym za kolejny rok (np. 2025) - to jest rok, w którym na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości zostanie podjęta uchwała o podziale zysku netto wykazanego w tym sprawozdaniu i przeznaczeniu go na wypłatę dywidendy?
4.Jeżeli po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem udziałowcy podejmą na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż cała kwota zysku netto zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy - to czy wówczas cała kwota zysku netto będzie kwalifikowana zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący podstawę opodatkowania 20% podatkiem CIT na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT?
5.Czy podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników przekazującej cały zysk netto wypracowany za dany rok obrotowy objęty opodatkowaniem Ryczałtem na kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki, a także wynikające z takiej uchwały przekazanie całego zysku netto na zasilenie tych kapitałów spowoduje powstanie obowiązku rozpoznania dochodu do opodatkowania Estońskim CIT, zakładając, że przekazanie zysku netto na ww. kapitały własne będzie wynikało z uchwały zgromadzenia wspólników podjętej w przedmiocie podziału zysku na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości?
6.Jeżeli udziałowcy zatwierdzając sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy przypadający w okresie opodatkowania Ryczałtem podejmą uchwałę o podziale zysku netto za ten rok w ten sposób, iż część kwoty tego zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy, a pozostała części zostanie przeznaczona na zasilenie kapitału zapasowego lub rezerwowego - to czy wówczas jedynie ta część kwoty zysku netto, która zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy będzie kwalifikowana na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 jako dochód z tytułu podzielonego zysku stanowiący jednocześnie podstawę opodatkowania Ryczałtem na podstawie art. 28n ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, a część przeznaczona na kapitał zapasowy lub rezerwowy nie będzie opodatkowana w związku tym przeznaczaniem lub zasiedleniem ww. kapitałów?
7.Czy w sytuacji opisanej w pytaniu 4 i 6 wspólnicy otrzymujący dywidendę oraz Spółka, pełniąca funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanej dywidendy będą uprawnieni, w związku z obliczeniem kwoty zobowiązania podatkowego w PIT do zastosowania art. 30 ust. 19 Ustawy PIT, tj. czy będą uprawnieni do pomniejszenia kwoty podatku PIT kalkulowanego na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy PIT (wg stawki 19%) o kwotę stanowiącą 70% Ryczałtu należnego od Spółki w związku przeznaczeniem całości lub części zysku netto na wypłatę dywidendy na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników podjętej w przedmiocie podziału zysku na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 Ustawy o Rachunkowości?
8.Jeżeli kapitał zapasowy lub rezerwowy Spółki zostaną utworzone z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem, to czy późniejsza uchwała zgromadzenia wspólników przeznaczająca te kapitały na wypłatę dywidendy lub późniejsza wypłata dywidendy skutkująca zmniejszeniem ww. kapitałów (utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem) spowodują opodatkowanie Estońskim CIT?
9.Jeżeli uchwała wspólników o przeznaczaniu na wypłatę dywidendy kapitałów zapasowego lub rezerwowego, utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem lub jeżeli sama wypłata dywidendy skutkująca odpowiednim zmniejszeniem tych kapitałów podlega opodatkowaniu Ryczałtem (tj. jeżeli odpowiedź na pytanie nr 8 jest twierdząca) to czy wówczas wspólnicy otrzymujący dywidendę oraz Spółka pełniąca funkcje płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanej dywidendy będą uprawnieni, w związku z obliczeniem kwoty zobowiązania podatkowego w PIT, do zastosowania art. 30 ust. 19 Ustawy PIT, tj. czy będą uprawnieni do pomniejszenia kwoty podatku PIT kalkulowanego na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy PIT (wg stawki 19%) o kwotę 70% Ryczałtu należnego od Spółki?
Interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie nr 7 i 9 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych tj. pytań nr 1 – 6, 8 wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.
Państwa stanowisko w sprawie
7. Zdaniem Zainteresowanych, w sytuacji opisanej w pytaniu 4 i 6 Spółka, wspólnicy Spółki jako podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych jak również Spółka występująca w charakterze płatnika tego podatku, w związku w wypłacaną na rzecz wspólników dywidendą, będą uprawnieni, przy kalkulacji kwoty podatku PIT, do zastosowania art. 30 ust. 19 Ustawy PIT, tj. będą uprawnieni do pomniejszenia kwoty podatku PIT kalkulowanego na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy PIT (wg stawki 19%) o kwotę stanowiącą 70% Ryczałtu należnego od Spółki w związku przeznaczeniem całości lub części zysku netto na wypłatę dywidendy.
9. Zdaniem Zainteresowanych, jeżeli uchwała wspólników o przeznaczaniu na dywidendę kapitału zapasowego lub rezerwowego utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem albo jeżeli sama wypłata dywidendy skutkująca odpowiednim zmniejszeniem tak utworzonych kapitałów będzie opodatkowana Ryczałtem (tj. jeżeli odpowiedź na pytanie 8 jest twierdząca), wówczas udziałowcy otrzymujący dywidendę, jako podatnicy podatku chodowego od osób fizycznych, jak również Spółka, pełniąc funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanej dywidendy, będą uprawnieni do zastosowania art. 30 ust. 19 Ustawy PIT, tj. do pomniejszenia kwoty podatku PIT kalkulowanego na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy PIT (wg stawki 19%) o kwotę stanowiącą 70% Ryczałtu należnego od Spółki. Jednocześnie zastosowanie art. 30 ust. 19 Ustawy PIT będzie możliwe także wówczas, gdy do wypłaty dywidendy dojdzie po okresie opodatkowania Ryczałtem, o ile Spółka zapewni odpowiednie wyodrębnienie w kapitałach własnych kwot kapitału zapasowego lub rezerwowego pochodzących z zysków wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem.
V. UZASADNIENIE STANOWISKA SPÓŁKI
Ad 7
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Jednocześnie, jak wynika z art. 24 ust. 5 Ustawy PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT dochód ten polega opodatkowaniu podatkiem wg stawki 19%.
Jednocześnie zgodnie z art. 30a ust. 19 Ustawy PIT zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych albo
2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Oznacza to, iż udziałowcy Spółki uzyskujący dywidendy pochodzące z kwot zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem i wyodrębnionych w kapitale własnym stosownie do wymogów przewidzianych w art. 28d Ustawy CIT, będą uprawnieni, przy kalkulacji zobowiązania podatkowego PIT z tytułu uzyskania tych dochodów, do zastosowania art. 30a ust. 19 Ustawy PIT, czyli do pomniejszenia kwoty podatku wyliczonej wg stawki 19% (na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT) o odpowiednią część kwoty Ryczałtu należnego od Spółki z tytułu dochodu z podzielonego zysku (art. 28m ust. 1 pkt 1 lit a Ustawy CIT) lub dochodu z tytułu zysku netto (art. 28m ust. 1 pkt 5 Ustawy CIT). Jednocześnie mając na uwadze okoliczność, iż Spółka podlega na podstawie art. 28o ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT Ryczałtowi kalkulowanemu wg stawki 20%, udziałowcy ustalając wartość zobowiązania w PIT będą mogli pomniejszyć kwotę podatku PIT wyliczoną wg stawki 19% o kwotę odpowiadającą 70% kwoty Ryczałtu należnego od Spółki w związku z uzyskaniem dochodu z tytułu podzielonego zysku lub z dochodu z tytułu zysku netto.
Jednocześnie, Spółka dokonująca wypłaty dywidendy i występująca w związku z tym w charakterze płatnika, będzie uprawniona do potrącenia kwoty podatku PIT w takiej samej kwocie jaka będzie należna od udziałowców uzyskujących dywidendę, tj. również z uwzględnieniem pomniejszenia kwoty podatku wyliczonej zgodnie z art. 30a ust 1 pkt 3 Ustawy PIT o kwotę wskazaną w art. 30a ust 19 pkt 2 Ustawy PIT.
Jak bowiem wynika z art. 41 ust. 4ab Ustawy PIT, spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 Ustawy PIT.
Oznacza to, iż w przypadku, gdy na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników podjętej w przedmiocie podziału zysku na podstawie art. 231 par. 2 pkt 2 KSH w związku z art. 53 ust. 3 Ustawy o Rachunkowości Spółka wypłaci wspólnikom dywidendę, wówczas Spółka, pełniąc funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanej na rzecz wspólników dywidendy będzie uprawniona do zastosowania art. 30 ust. 19 Ustawy PIT, tj. będzie uprawniona do pomniejszenia kwoty podatku PIT kalkulowanego na podstawie art. 30 ust. 1 Ustawy PIT (wg stawki 19%) o kwotę 70% Ryczałtu należnego od Spółki zarówno wówczas gdy kwota dywidendy obejmie całą wartość zysku netto (czyli w przypadku opisanym w pytaniu nr 4) jak również gdy będzie obejmowała jedynie jego część (czyli w przypadku wskazanym w pytaniu nr 6).
Ad 9
Jak wynika z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka nie wyklucza sytuacji, w której w przyszłości zyski netto wypracowane w trakcie opodatkowania Ryczałtem zasilą w pierwszej kolejności kapitał zapasowy lub rezerwowy, a następnie, na mocy późniejszej uchwały wspólników zostaną przeznaczone na wypłatę dywidendy, do której może dojść także po zakończeniu okresu opodatkowania Ryczałtem.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika także, iż w sporządzanych sprawozdaniach finansowych Spółka będzie wykazywała wyodrębnienie kapitałów własnych, o którym mowa w art. 28d Ustawy CIT, które będzie pozwalało na prawidłową identyfikację zysków wypracowanych okresie opodatkowania Ryczałtem. Wyodrębnienie to będzie utrzymywane w całym okresie opodatkowania Ryczałtem, a także po jego zakończeniu – aż do momentu, w którym z kapitału zapasowego lub rezerwowego zostaną wypłacone wszystkie zyski wypracowane przez Spółkę w okresie opodatkowania Ryczałtem.
Oznacza to, iż wypłata dywidendy z kapitału zapasowego lub rezerwowego będzie wykazywana w sprawozdaniach finansowych Spółki w sposób umożliwiający określenie, czy dywidenda została wypłacona z ww. kapitałów utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem czy też z kapitałów utworzonych z zysków wypracowanych w innym okresie.
Dzięki temu wyodrębnieniu, do dywidend wypłacanych z kapitału zapasowego lub rezerwowego - utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania ryczałtem - możliwe będzie zastosowanie art. art. 30a ust. 19 Ustawy PIT. Przepis ten umożliwia bowiem pomniejszenie kwoty podatku od dywidend kalkulowanego na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT (tj. wg stawki 19%) o odpowiednią kwotę stanowiącą 70% lub 90% kwoty Ryczałtu pod warunkiem, że wypłacane kwoty dywidend pochodzą z podzielonych zysków Spółki osiągniętych w okresie opodatkowania Ryczałtem, wyodrębnionych w kapitale własnym Spółki.
A zatem udziałowcy Spółki uzyskujący dochody w postaci dywidendy, pochodzące z wyodrębnionych w kapitale własnym (stosownie do wymogów przewidzianych w art. 28d Ustawy CIT) kapitału zapasowego lub rezerwowego utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem będą uprawnieni, przy kalkulacji zobowiązania podatkowego z tytułu uzyskania tych dochodów, do zastosowania art. 30a ust. 19 Ustawy PIT, czyli do pomniejszenia kwoty podatku PIT wyliczonej wg stawki 19% (na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 Ustawy PIT) o odpowiednią część (w przypadku Spółki – 70%) kwoty Ryczałtu należnego od Spółki z tytułu wypłaty dywidendy na rzecz udziałowców.
Jednocześnie, Spółka dokonująca wypłaty dywidend z kapitału zapasowego lub rezerwowego utworzonych z zysków netto wypracowanych w okresie opodatkowania Ryczałtem i występująca w związku z tym w charakterze płatnika, będzie uprawniona do potrącenia kwoty podatku PIT z uwzględnieniem pomniejszenia kwoty podatku wyliczonej zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT o kwotę wskazaną w art. 30a ust. 19 pkt 2 Ustawy PIT (co wynika z art. 41 ust. 4ab Ustawy PIT).
Powyższą kwalifikację potwierdzają również organy podatkowe (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 lutego 2024 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.59.2024.1.DD; Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 lipca 2023 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.311.2023.2.SJ; Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 kwietnia 2023 r. sygn. 0112-KDIL2- 2.4011.996.2022.2.WS).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się tylko do sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).
Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:
Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c) podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d) wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.
Zatem do wskazanej kategorii zalicza się również zaliczki na poczet dywidendy.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.
W myśl natomiast art. 30a ust. 19 cyt. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2022 roku):
Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 (art. 41 ust. 4ab ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.).
Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy wskazuje, iż wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:
Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (…)
Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.
Zgodnie z art. 41 ust. 4ab
Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19.
Odnosząc się wprost do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu nr 7 i 9, wskazać należy, że w interpretacji indywidualnej wydanej w Państwa sprawie z dnia 20 grudnia 2024 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.511.2024.3.IN dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych potwierdzono Państwa stanowisko w całości dotyczące możliwości zastosowania 20% stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
W konsekwencji stwierdzam, że Spółka jest uprawniona do zastosowania wskaźnika pomniejszenia należnego od spółki Ryczałtu w wysokości 70% dla wszystkich wypłat dywidend objętych przedmiotowym wnioskiem.
W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytania numer 7 i 9 należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz
- zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).